Steun voor regeling neemt af bij werkgevers en personeel Londen versoepelt orde-maatregelen Ulster Lekkende tank bij Dow zorgt voor groot alarm 'Elektronische beveiliging verplicht op alle wagens' Dronken rijder opgepikt door nog dronkener maat Athene woedend over straf voor Grieken in Albanië !i ERSON ODlC? orgen om eeuwse wegen lakenkruizen op tamp-monument Nieuwe bisschop: geschillen mogen 9 V Islamitische slagerij rukt op Uiljoen boete voor piloot Drie punten voor Oranje Embargo Servië versoepelen' Garantiefonds verzekeringen Geen kandidaten toeer voor CDA Naaktfoto van prins Charles in Duits blad Dronken automobilist ramt schip Overval op snackbar in Roosendaal 'Bermbrand' leidt naar partij drugs f P^mK»'nV.e^« «immers met minsten» de vtien Stemlozere iBzaressen die speciaal leZ -nebben voor ,iangst®ll,n9 |0S -rubriek Sneelgevraagd-l.g»h€ pfl band, dat er snel e reacties komen Middelburg - De toestand van de „egen in Zeeland baart het pro- jnciaal bestuur grote zorgen, jijpend geldgebrek leidt tot ach- erstallig onderhoud, waardoor 'toestand steeds verder ver slechterd. Verschillende fracties in Provin ce Staten vrezen dat de ver keersveiligheid hieronder lijdt en lebben gisteren op snelle maat- ■egelen gevraagd. ZIE ZEELAND - C1 - Onbekenden hebben in ïught het monument voor de Ne- lerlandse slachtoffers van het concentratiekamp Sachsenhau- één dag na de onthulling er- ran beklad met hakenkruizen. Er eerden met witte verf drie krui- op het monument geschil- 1 De bekladdingen zijn in- niddels door de gemeente ver wijderd. De schade is nihil. HET WIER DESTE 710311 000218 I I I I I Te zat voor woorden VANDAAG IN DEZE KRANT Dat er meningsverschil len in de katholieke kerk zijn, vindt de nieuwe bis schop van Breda mgr. M. Muskens 'heel normaal'. Maar je moet wel be hoorlijk met elkaar om blijven gaan, vindt hij. ZIE PAGINA A2 i A CONSUMENT De islamitische slagerijen zijn niet meer weg te denken uit het straat beeld. De klandizie be staat tegenwoordig voor 90 procent uit autochto ne Nederlanders. Die Ne derlander komt er om wille van de kwaliteit en de lage prijzen. ZIE CONSUMENT-DEEL D INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 Aantal vutters stabiel Kans op mist Vochtige lucht en weinig wind doen de kans op mist in de nacht toenemen. Overdag verandert er maar weinig de komende dagen. Het blijft wisselvallig en iets te koud voor de tijd van het jaar. Amsterdam - De belastingkamer ran het gerechtshof in Amster- heeft een KLM-piloot een laheffing, voor achterstallige be lasting plus boete, van ruim één miljoen gulden opgelegd. De pi- oot maakte deel uit van een van ongeveer veertig KLM-piloten die zich in de jaren zeventig op papier vestigden in Groot-Brittannië of Ierland om aan de hoge inkomstenbelasting tarieven m Nederland te ont snappen. Luxemburg - Dankzij een mage re 0-4-zege op het nietige voet balland Luxemburg heeft Oranje de eerste punten binnen in de strijd om kwalificatie voor het Europees kampioenschap dat in 1996 in Engeland wordt gehou- ien. Voor het eerst levert winst niet twee, maar drie punten op. Namens Nederland scoorden Roy voor de pauze en Ronald de Boer (2 doelpunten) en Wim Jonk na de pauze ZIE SPORT-BI Wijn - De vijf landen van de Contactgroep voor het voormali- ge Joegoslavië roepen de Veilig heidsraad op om de sancties te gen Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) te versoepelen. De Contactgroep vindt volgens haar kussische zegsman dat Belgrado rich voldoende heeft ingespan- de Bosnische Serviërs tot een vredesregeling te bewegen. "ZIE BUITENLAND - A4 Rotterdam - De Verzekeringska- er overweegt een garantiefonds oor gedupeerde verzekerden in e stellen. Dat idee is gestimu- eerd door het failliet van verze eraar Vie d'Or, dat tientallen gekost*1 duizenden heeft •ZIE ECONOMIE - A5 Jjen Haag - Volgens vertrouwe lijk1 van de oud-premier wil «ma ®een Partijvoorzitter X? van het CDA- De andere ,„1, 8at J van Gennip heeft ontkend kandidaat te zijn. ,aE binnenland - A3 Van onze redactie binnenland Den Haag - Het aantal vut ters in ons land groeit niet meer. Voornaamste oorzaak is de verhoging van de vut- leeftijd bij de overheid van 60 naar 61 jaar. Maar ook de verminderde belangstel ling voor de vut bij zowel werkgevers als werkne mers ligt daaraan ten grondslag. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, die gisteren zijn gepubliceerd. Het recht om vervroegd op te houden met werken, wordt - als het aan het kabinet-Kok ligt beperkt tot werknemers die veer tig jaar of langer in dienst zijn. Deze vut-regeling is namelijk pe perduur gebleken voor zowel overheid, werkgevers als werk nemers omdat er in het verleden zoveel mensen gebruik van heb ben gemaakt. Waren er in 1987 nog 98.000 vut ters, eind vorig jaar waren dat er al 146.000. En als dit groeitempo zou aanhouden, zullen er in 2010 meer dan 200.000 vutters zijn. Groei Zowel overheid, werkgevers als werknemers willen daarom meer en meer van de vut af. De over heid omdat de beperking ruim een miljard gulden aan besparin gen oplevert; de werkgevers om dat zij met de aantrekkende eco nomie behoefte hebben aan lan ger aanblijvende ervaren werk nemers; en de werknemers, om dat zij als 'jongeren' steeds meer premie gaan betalen voor een re geling waarvan zij zelf in de toe komst waarschijnlijk weinig of geen gebruik meer maken. Bij de overheid is het aantal vut ters het afgelopen jaar al sterk afgenomen: van 49.000 in '92 tot 44.000 in '93. In de particuliere sector was er in '93 nog wel een groei van 3000 (van 74.000 naar 77.000 vutters), maar die groei was minder sterk dan het jaar daarvoor, toen er 8000 vutters bijkwamen. Ook bij instellingen in de niet-zakelijke dienstverle ning was de groei niet erg groot meer: van 23.000 naar 24.000. De werkgevers hebben de vut-re geling lange tijd als 'dumpplaats' gebruikt voor overtollig perso neel. Werknemers die met de vut gin gen, werden niet vervangen en le verden op die manier een eenvou dige kostenbesparing op. Met de aantrekkende economie is de behoefte aan personeel en er varing echter toegenomen, en daarmee de vut minder interes sant geworden. Voor zowel bedrijven als werkne mers geldt bovendien dat de vut- premies de laatste jaren sterk ge stegen zijn. In bijvoorbeeld de schilder- en bouwwereld be draagt de vut-premie momenteel 6,7 procent van het bruto-loon, maar die zou bij het huidige groeitempo in het jaar 2000 ruim 11 procent bedragen. Alternatieven Bij de FNV-vakcentrale gaan daarom steeds meer stemmen op om jongeren niet langer voor uit tredende ouderen te laten beta len, maar iedere werknemer zijn eigen vut-uitkering te laten bij een sparen. Met de fiscus zou daarvoor een speciale spaarregeling getroffen moeten worden. Een andere mogelijkheid die ge noemd wordt, is de 'flexibele vut regeling', waarbij het aantal ja ren dat iemand recht heeft op vut wordt teruggebracht van zes naar vier jaren, maar tegelijker tijd de keuze geboden wordt tus sen een vroege vut-datum met een lagere uitkering, of een latere met een hogere uitkering. De Britse premier John Major bracht gisteren een bezoek aan Nederland, waar hij aan zijn collega Kok en minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo uitleg gaf over het vredesoverleg in Noord-Ierland. foto anp Londen/Bonn - Het Britse koningshuis heeft ontstemd gereageerd op de publikatie van een naaktfoto van kroonprins Charles op de voorpagina van het Duitse boulevardblad Bild Zeitung. „We achten het geheel onge rechtvaardigd dat iemand een dergelijke inbreuk on dergaat," aldus Buckingham Palace in een verklaring. Op de vage kleurenfoto, die met een telelens op Charles' vakantie-adres in Zuid- Frankrijk is genomen, draagt de prins niets anders dan een witte badjas die over zijn schouder hangt. Bild is lyrisch over het fysiek van de prins, 'een spetter als een Grieks standbeeld'. Belfast (afp/anp) - Groot- Brittannië heeft zijn troepen macht in de straten van Noord-Ierland grotendeels te ruggetrokken in de kazernes en de helmen en kogelvrije vesten afgeschaft. Volgens de Britse premier John Major zijn de maatregelen bedoeld om vertrouwen te wekken bij de Noordierse bevolking. Major, die gisteren een werkbe zoek bracht aan Nederland, ver klaarde tegenover premier Kok eraan vast te houden dat de IRA nog moet' bewijzen dat het be stand dat zij vorige week afkon digde, van blijvende aard is. Maar hij leek aan te geven dat er vooruitgang is. De Britse minister voor Noord- Ierland, sir Patrick Mayhew, zei in Belfast dat 'een aantal van de regels ter plekke is opgeheven'. Zo dragen de Britse troepen nu de baret in plaats van een helm. Een andere maatregel om de sol daten er in de Noordierse steden wat minder gevechtsklaar te la ten uitzien, is dat het dragen van kogelvrije vesten niet langer ver plicht is. De machinegeweren worden minder openlijk meege dragen. Hoewel sinds het ingaan van het bestand geen IRA-aanslagen be kend zijn geworden, weigerde Major het nu al als permanent te erkennen. „Ik heb verantwoorde lijkheid voor de veiligheid in Noord-Ierland en wil er absoluut zeker van zijn dat het niet tijde lijk maar langdurig is," aldus de Britse premier in Den Haag. Hij zei wel de indruk te hebben dat de IRA zich 'geleidelijk in de richting van de stopzetting van het geweld' beweegt. De Amerikaanse vice-president Al Gore zei gisteren tijdens een kort bezoek aan de republiek Ier land dat Washington de steun aan het vredesproces wil uitbrei den. De stellingname van Gore betekent duidelijke steun voor Reynolds, en een aansporing aan het adres van Major om zich soe peler op te stellen. Wie nog twijfelt aan de bedoelin gen van de IRA moet zich maar verlaten op de interpretatie van Reynolds, zei Gore. „Hij is een man die je op zijn woord kan ge loven." Dinsdag sprak Reynolds met Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, de met het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) verbonden politieke partij. De woordvoerder van de radicale protestanten in Noord-Ierland, Ian, Paisley, beschuldigde pre mier Major ervan zich als een dictator te gedragen en vergeleek hem met Hitier. Major wees Paisley dinsdag de deur toen deze weigerde de ver zekering van de premier te gelo ven dat Londen geen geheime af spraken met de IRA heeft over een bestand. „Het is de houding van een dictator. Het is wat Hit- Ier zei: 'Je moet me geloven of je gaat naar de gaskamer'," aldus Paisley. Bij zijn terugkeer in Belfast werd de onverzoenlijke Paisley toege juicht door zijn aanhangers. Maar vertegenwoordigers van de gematigde UUP-partij bekriti seerden zijn optreden en zeiden dat het contraproduktief zal wer ken. Van onze correspondent Sas van Gent - Een 65-jarige inwoner uit Gent met een alcoholpromil lage van 1,2 in zijn bloed is er in de nacht van maandag op dinsdag in geslaagd met zijn auto een binnenvaartschip in Sas van Gent te ram men. De man reed over de Westkade in de richting van de Belgische grens, toen hij plotseling een ruk aan zijn stuur gaf. Normaal zou hij regel recht het kanaal Gent-Terneuzen zijn ingereden, maar tot zijn geluk lag daar toevallig een binnenvaartschip afgemeerd, waartegen zijn auto met een klap tot stilstand kwam. De man kon het wrak ongedeerd verlaten, maar kreeg wel een proces verbaal en een direct rijverbod voor de tijd van vier uur van de politie. Terneuzen - Een lekkende tank met benzinemengsel heeft gister ochtend bij Dow Benelux in Ter- neuzen tot groot alarm geleid. De gelekte vloeistof met concen traties van koolwaterstoffen le verde volgens een woordvoerder van het bedrijf geen gevaar op voor het personeel of omwonen den. Het deel van de tank waarin de vloeistof terechtkwam, werd door de bedrijfsbrandweer kort na de melding onder een schuim laag gezet, waardoor verdere ver damping werd voorkomen. Metingen door de milieutechni sche afdeling wezen later uit dat het om lichte concentraties ging. Europese ministers willen diefstal aanpakken Berlijn (anp) - Alle nieuwe auto's die binnen de Europese Unie worden verkocht, moeten worden voorzien van een elektronische beveiliging tegen diefstal. Die wens hebben de Europese ministers van Justitie en Bin nenlandse Zaken gisteren een stemmig geuit. Zij deden dat tijdens een informele vergade ring van de Europese Minister raad in Berlijn. De ministers vroegen de Euro pese commissaris voor Indus triebeleid, Martin Bangemann, om de verplichting op te nemen in de Europese richtlijn (wet) op de veiligheid van voertui gen. De enige bewindspersoon die aarzelingen had, kwam van buiten de Europese Unie. De Zweedse Gun Hellsvik (Justi tie) vroeg zich af of deze maat regel niet aan de vrije markt kan worden overgelaten. De verzekeringsmaatschappij en zullen de autobezitter wel stimuleren om een beveiligde auto te kopen, luidde haar re denering. De twaalf vertegen woordigers van de landen van de Europese Unie vonden een wettelijke regeling echter wel degelijk op zijn plaats. De ministers stelden zich ver der op het standpunt dat de landen van Midden- en Oost- Europa de teruggave van in West-Europa gestolen auto's moeten vereenvoudigen. Ook willen zij dat er samen met Midden- en Oost-Europa maatregelen worden bedacht om de vervalsing van autopa pieren en -kentekens tegen te gaan. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1.75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Breda - De marechaussee bij de grensovergang Hazeldonk op de snelweg Breda-Antwerpen heeft dinsdagavond twee vliegen in één klap geslagen. Nadat zij een dronken auto mobilist van de weg had gehaald, kon zij de man die de ver- keersovertreder kwam ophalen, ook aanhouden omdat die nog meer gedronken bleek te hebben. Een veertigjarige automobilist uit Etten-Leur werd dinsdag avond laat in behoorlijk be schonken toestand bij de grensovergang Hazeldonk van de weg gehaald door de mare chaussee. Hij werd meegenomen naar het bureau in Breda waar bleek dat hij maar liefst 1,8 promille alcohol in zijn bloed had zit ten. In ieder geval goed voor een boete en inbeslagname van zijn rijbewijs. Vervolgens moest hij nog thuis zien te ko men. Daarvoor belde hij een vriend die hem bij het bureau zou komen ophalen. Toen de man, een 37-jarige in woner van Etten-Leur, daar verscheen, herinnerde de men sen van de marechaussee zich dat ze dat deze man al eerder op de avond hadden gezien, namelijk als passagier van de man die hij kwam oppikken. Voor de zekerheid werd ook hij gecontroleerd. En niet ten onrechte, want hij bleek met een alcoholpromilla ge van 1,9 zelfs nog meer te hebben gedronken dan zijn vriend. Hij kreeg dezelfde boete, raak te eveneens zijn rijbewijs kwijt en moest vervolgens samen met zijn maat gaan zitten wachten op een andere kennis die hen bij de marechausse moest ko men afhalen. Tot grote opluch ting van het tweetal bleek deze wel nuchter. Grieks-Albanezen bestraft voor spionage Athene (ap) - Griekenland heeft gisteren zijn ambassadeur in Albanië naar Athene teruggeroepen nadat een rechtbank in Ti rana vijf Albanezen van Griekse komaf tot langdurige gevan genisstraffen had veroordeeld wegens spionage en verboden wapenbezit. De veroordelingen in het proces tegen de vijf Grieks-Albanezen vormt het voorlopige hoogtepunt in het conflict tussen Tirana en Athene over de Griekse minder heid in Albanië. Griekenland verwijt zijn buurland de Grieks- Albanezen te onderdrukken. Al banië heeft dat verwijt omge draaid en beschuldigt Athene er van juist de Albanese minderheid in Griekenland te vervolgen. In het proces tegen de vijf Grieks-Albanezen, dat door Athene steeds als 'showproces' is betiteld, achtte de rechter het be wezen dat zij deel uit maakten van de Griekse-minderheidsor- ganisatie Omonia. Twee beklaagden, Irakli Sirmo en Kosta Qirjako, kregen ieder acht jaar celstraf, Theodhori Be- zhani zeven jaar en Vangjel Pa- pakristo en Panajot Marto ieder zes jaar. Griekenland heeft nu aangekon digd de maatregelen tegen Alba nië te zullen aanscherpen. Ook zal Athene een protest indienen bij de Verenigde Naties en de zaak aankaarten bij de minister raad van de Europese Unie. Griekenland heeft sinds het be- Roosendaal - Twee jeugdige mannen hebben gisteren de eige naar van een Roosendaalse snackbar bedreigd met een pis tool. De man moest de inhoud van zijn kassa aan zijn belagers afgeven. Van de daders ontbreekt ieder spoor. De overval vond plaats toen de eigenaar zijn zaak 's avonds wilde afsluiten. De twee overvallers, gemaskerd met bivakmutsen, doken plotse ling op en hielden een pistool op hem gericht. gin van het proces op 15 augustus al meer dan 30.000 van de naar schatting 300.000 illegale Albay nezen in Griekenland terugge stuurd en als EU-voorzitter meer dan 43 miljoen gulden economi sche hulp aan Albanië geblok keerd. Alle partijen in het Griek se parlement hebben het Albane se vonnis veroordeeld. De leider van de conservatieve oppositie partij Nieuwe Democratie, Miltiades Evert, riep de socialis tische regering op de grenzen met Albanië hermetisch af te sluiten, alle Albanese tegoeden in Grie kenland te bevriezen en een eco nomische blokkade in te stellen. Eerder woensdag hadden Alba nese autoriteiten een Griekse journalist en drie televisietechni ci die het proces in Tirana ver sloegen, het land uitgezet. Van onze verslaggever Breda - De marechaussee heeft gisteren een 33-jarige Fransman aangehouden langs de A16, om dat hij in de berm een partij drugs aan het verpakken was. De marechaussee was afgekomen op een aan de centrale doorgege ven 'bermbrand'. Bij aankomst bleek het een kampvuurtje te gaan dat een Fransman had aan gelegd, terwijl hij bezig was drugs in tien condooms te ver pakken. Naast zijn auto had hij het reservewiel gelegd om het te doen voorkomen of hij pech had. Bij inbeslagname van de drugs bleek dat de man een aardig voorraadje had: vijf gram morfi ne, vijf gram cocaïne, negen gram hasj en elf gram marihuana. Vol gens de marechaussee had hij het spul in Rotterdam gekocht en was hij van plan dit weer in Frankrijk te verkopen. STABIEL Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres:1 Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. L—I DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1