Boeren tegen plan buitengebied O egenheid )IGING Samenwerking tussen vijf grensgemeenten op Open Monumentendag DE STEM ZAKEN nieuws PLAATSELIJK nieuws DAG klapper Agrariërs keren zich tegen het beperken van bedrijfsontwikkeling in gemeente Hulst Twee Memorial Flights boven Zeeuws-Ylaanderen Vier popgroepen openen vrijdag Walhallafeesten Eendracht Maakt Macht houdt voor veertiende maal taptoe in Koewacht articulieren KORTING icia Dealer TANDSVER. "WIVEKO KOEWACHT DE STEM ZEELAND C2 T. editie zeeland H Studentenfeest ZVC in Hulst Zonnebloem zet de mantelzorg centraal tijdens ziekendag Er zit muziek in Dirksiand ER 1994 X 6 i bedankje, jubileum, uwelijk, verloving, prestatie, examen, aham, enz. kolom 1.09 incl. BTW, gel verplicht. Foto of ormaat 35 x 40 mm rw. Overige tarieven op Foto's worden niet etourneerd. 882 of geef uw tekst laatsing af bij één van Schriftelijke opgaven nd geaccepteerd indien bekend zijn, ook indien ng bijgevoegd is. het recht voor teksten an redenen te weigeren, iver klachten bereiken even tekst behoudt de recht voor om de naam gever bekend te maken. Al wilde jij je leeftijd niet weten, wij komen toch alle te weten. H.G. ÏEDRIJF DE KEIJZEB Haarmanweg 51A sen. Tel. 01150-94564 -e belangstellende uit om aan de jaarlijkse toeristische an 30 km op zondag 11 14.00 uur café 't Zand. In- anaf 13.00 uur. Inschrijfgeld ttentie na afloop. Kinderen tot s. coffiestop gratis. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 an in >us te- id. ük- En ig- ïa- h< ijd lat jk- :o, tg. Van onze verslaggever Hulst - De vijf grensgemeenten van het Intergemeentelijk Overlegor gaan in het Waasland en Oost- Zeeuws-Vlaanderen werken ook ko mend weekeind samen tijdens de .Open Monumentendag. Aan de Nederlandse zijde van de grens wordt de open monumentendag zater dag gehouden, in België is dat op zon- De afgelopen jaren is er al regelmatig sprake geweest van samenwerking tus sen verschillende gemeenten, maar tij dens de laatste vergadering van het overlegorgaan is afgesproken dat Hulst, Axel, Stekene, Sint-Gillis-Waas en Be- veren daar nog meer gestalte aan gaan geven. Dat moet ondermeer resulteren in een nieuwe monumentenroute. Voor komend weekeinde moeten be langstellenden het nog doen met de oude monumentenroute. Die is 160 kilo meter lang en voert overigens ook nog langs andere Zeeuws-Vlaamse en Vlaamse gemeenten. Automobilisten zullen dus een keuze moeten maken. „Die route is eigenlijk veel te lang", zegt de Hulster wethouder P. Weemaes (cultuur/toerisme). „Er moet voor vol gend jaar een handzamere route komen. Eentje die uitsluitend door de vijf sa menwerkende gemeenten voert". De monumentenroute is verkrijgbaar bij de gemeentehuizen van alle vijf gemeen ten. In Hulst zijn zaterdag de Willibrordus- basiliek, de stadsmolen, het streekmu seum, het stadhuis, het Refugium Bau- deloo en de Meester van der Heyden- groeve in Nieuw-Namen geopend. In Hulst worden om 11.00 en 14.00 uur rondleidingen verzorgd door stadsgid- sen. In Axel is het streekmuseum geo pend. Verder is in de monumentenroute ook de Axelse fortenroute opgenomen. In Beveren kunnen bezoekers naar het fort Liefkenshoek bij Kallo, Hof ter Saksen, het kasteel Cortewalle en naar het station. Daar is een fototentoonstel ling over de geschiedenis van de spoor wegen in het Waasland. De gemeenten Stekene en Sint-Gillis-Waas hebben geen appart programma. Wie de monu mentenroute volgt komt echter vanzelf langs de meest karakteristieke plekjes in die gemeenten. De vijf gemeenten hebben inmiddels nog een ander initiatief op stapel staan, een kerststallenroute. Die moet nog dit jaar zijn beslag krijgen, zodat belang stellenden tussen half december en half januari deze route langs allerlei kerst stallen in de grensstreek kunnen rijden. Van onze verslaggever Hulst - De boeren in de gemeente Hulst gaan niet akkoord met het nieuwe bestemmingsplan buitengebied in zijn huidige vorm. De landbouworganisaties (ZLO) en het Landbouwschap willen dat alle boeren in het buitengebied dezelfde ontwikkelingsmogelijkheden behouden. Voorzitter J. IJsebaert vande ZLO Oost-Zeeuws-Vlaanderen en IJ. Boom van het Land bouwschap zeiden dat gistera vond tijdens een inspraakbijeen komst in Hulst. Voor deze bij eenkomst in het stadskantoor waren een kleine tweehonderd belangstellenden komen opda gen. tie schoen wringt vooral waar het de indeling betreft in A-ge bieden en ALN-gebieden. In de eerste categorie mag alles op agrarische gebied, als dat ten minste strookt met de milieu wetgeving. De boeren in de tweede categorie, waar natuur en milieu wat zwaarder mee we gen, worden in hun mogelijkhe den beperkt. Dat betekent dat hun grond en gebouwen minder waard is dan wanneer ze in een A-gebied zouden zitten. In het nieuwe 'bestemmingsplan speelt het weren van intensieve varkenshouderijen een belang rijke rol. Volgens Boom had de gemeente daar niet zo ingewik keld voor hoeven doen. „Wat is er nou simpeler dan zeggen, in het gebied is alles mogelijk, be halve glastuinbouw en intensie ve veehouderij," aldus Boom. Hij opperde verder de gemaakte mi- lieukaart uit praktische overwe gingen te ontkoppelen van het bestemmingsplan en was het ook met eens met de door de ge meente ingetekende bufferzones rond natuurgebieden. IJsebaert wees erop dat volgens het plan maar 20 procent van het hele buitengebied het A-eti- ket krijgt. In de ALN-gebieden kunnen de boeren volgens hem weinig kanten uit. Dat er beper kingen worden opgelegd vanwe ge vegetatiekundig belangrijke gebieden is volgens hem onzin. Als er gebieden zijn waar bijzon dere planten groeien, dan bete kent dit dat wij er als boeren voor gezorgd hebben dat die planten daar kunnen groeien. Waarom is dan een beperking nodig. Ze zullen toch wel verder groeien." L. Jansen van het adviesbureau RBOI, dat het bestemmingsplan heeft gemaakt, bestreed dat de boeren in ALN-gebieden geen kant meer op kunnen. Bestaande bedrijven kunnen gewoon op de oude voet verder. „Alleen inten sieve veehouderij en glastuin bouw mag niet," aldus Jansen. Jansen beoordeelde het voorstel van het Landbouwschap om een kaart te maken en alleen te zeg gen wat niet mag als 'te simpel'. „Je moet in zo'n plan wel onder bouwen waar we dat vandaan halen. Zoals u het voorstelt weet ik zeker dat de Kroon er een streep door zal halen." Wethouder G. van de Voorde benadrukte dat de gemeente er alles aan wil doen om de boeren zoveel mogelijk speelruimte te geven. Ook stelde hij het belang rijk te vinden dat het bestem mingsplan een zo groot mogelijk draagvlak krijgt. „We zullen ons beraden over de indelingen in de verschillende categorieën." Opgetreden wordt door Them Bones uit Axel, Soapstone uit Gent, Ashbury Faith uit Malle en als afsluiter fungeert de Bel gische topgroep Betty Goes Green. Het festival begint om 19.30 uur en eindigt om onge veer 1.00 uur. Kaarten zijn van daag nog in de voorverkoop te verkrijgen bij Sonora in Axel en Terneuzen, Europe's Music Cen ter, café Ons Vermaak in Vogel waarde en bij de organiserende stichting in de Beukenstraat 5 te Vogelwaarde. Op zaterdag is er een groot ker- Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij, Rein van der Helm, Ton Koomen (sport), Peter'Oggel (editiechef), Harold de Puysseleijr. Goes: Klokstraat 1, tel. 01100- «030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140-13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (Plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel.01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140-13751. Vertegenwoordigers: tddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muur- mans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings- 'Jden van overige afdelingen 0p Pagina A2. ie-5-94 Zo'n tweehonderd mensen kwamen gisteravond naar het Hulster stadskantoor. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Betty Goes Green in Vogelwaarde Van onze correspondent Vogelwaarde - Morgen, vrijdag 9 september, beginnen in Vogelwaarde de Walhalla-feesten met een popfestival. In een grote tent naast de kermisattracties zal door een viertal bands worden opgetreden. Oude en nieuwe vliegtuigen vliegen 17 september boven de regio, zoals de Engelse Spitfire uit de Tweede Wereldoorlog en een F16 van de Koninklijke Luchtmacht. misbal vanaf 21.00 uur met me dewerking van het dansorkest Music Express. Op zondag is het tweede gedeelte van het Walhal la-popfestival. Tussen 13.30 en 18.00 uur wordt dan door vier Zeeuwse bands opgetreden. Ach tereenvolgens zijn dat Sreaming Meaning uit Oudelande (zij zijn vervangers van het eerder ge plande Mordancy), Broodje Ei Met Ui uit Terneuzen, Reality?! uit Temse en Melting Point uit Axel. Het festival wordt finan cieel ondersteund door de pro vincie Zeeland en de culturele commissie Hontenisse. Op maandag zijn er 's middags om 14.00 uur in de tent gaaibol- kampioenschappen op twee ba nen. Inschrijven is mogelijk van af 13.30 uur. 's Avonds om 21.00 uur worden de feesten afgesloten met een kermisbal met mede werking van het orkest Lee Les- co Band. Van onze verslaggever Hulst - Het Zeeuws-Vlaams Collectief (ZVC), de studen tenvereniging die begin dit jaar werd opgericht, begint het nieuwe studiejaar met een groot studentenfeest. Op zaterdag 10 september wordt dit feest gehouden in discotheek Champs Disques in Hulst. Net als bij het vorige studentenfeest, vlak voor de zomer, kunnen mensen die aan een hbo- of universitaire instelling studeren ter plekke lid worden van het ZVC. Ook niet-studenten zijn welkom op het feest, dat om 21.00 uur begint. Het ZVC heeft voor de maand oktober een avondje Ant werpen en een excursie naar een bierbrouwerij op het programma staan. Van onze verslaggever Axel - Er worden zaterdag 17 september niet één maar twee Memorial Flights gevlogen boven Zeeuws-Vlaanderen. Rond het middaguur stijgen vijf histori sche vliegtuigen van het Landuyt Team uit Kortrijk op voor een uur durende vlucht over alle gemeenten. Tussen 16.30 en 17.00 uur razen drie echte oorlogskisten over de regio. De Memorial Flights zijn georganiseerd door vliegclub EZAC ter herdenking van de be vrijding. Die dag vindt op het vliegveld te Axel ook een groot vliegfeest plaats. Het Landuyt Team brengt tijdens de Memo rial Flight een Stearman, Morane-Parasol, Stampe-Vertongeen, Focke-Wulf en een Ti- ger-Moth in de lucht. Deze vliegtuigen zijn allemaal gebouwd tussen 1937 en 1946. Tijdens de andere Memorial Flight zijn een B-25 Mitchell bommenwerper en een Mus tang en Spitfire te zien. Twee gevechtsvlieg tuigen. Het vliegfeest in Axel valt uiteen in een voor- en hoofdprogramma, waarbij zweef vliegen, demonstratievliegen met historische vliegtuigen, modernen jachtvliegtuigen, oor logsvliegtuigen kunstvliegen en parachute springen ruim aan bod komen. Het program ma loopt van 13.00 tot 17.30 uur. Veel spektakel wordt verwacht van de full aero- batic zweefvliegtuigen en motorvliegtuigen die kanppe acties zullen uitvoeren. Sensatie wordt teweeggebracht door de F-16 ge vechtsvliegtuigen en de ruim 70 parachutis ten die springen uit twee Fokker Friend- schips van de Koninklijke Luchtmacht. De oorlogsvliegtuigen die mee doen aan de Memorial Flight sluiten het evement vanaf 17.00 uur met een half uur durende show af. Met uitzondering van de F-16's en de Friendships zullen alle andere vliegtuigen landen op het vliegveld en voor het publiek van zeer nabij te bezichtigen zijn. Dankzij de medewerking van zo'n veertig sponsors is het vliegfeest gratis voor het publiek toegan kelijk. De EZAC verwacht rond de tiendui zend belangstellenden. Van onze correspondente Koewacht - De Muziekvereniging Eendracht Maakt Macht (EMM) Koewacht houdt zaterdag 10 september voor de veertiende maal een taptoe. Deze begint om 19.30 uur op het kerkplein. De taptoe is dit jaar sterk bezet. EMM krijgt medewerking van verschillende corpsen. De Showband Axel die met The Phantom of the Opera een eerste prijs behaalde op het wereldmu ziekconcours in Kerkrade is pre sent en verder het Majorettenpe- leton 'de Terneuzense showgirls' die opereren onder leiding van miss majorette Sonja de Jonghe. Het peloton brengt samen met EMM een wervelende show. EMM zelf brengt onder leiding van Etien de Brouwer een muzi kale show waarbij ook de per cussiegroep een belangrijke rol speelt. Vooral het Rock Fusion van EMM is goed voor muzikaal vuurwerk. Daarnaast verlenen twee korp sen uit Middelburg hun mede werking aan de taptoe. Het Juliana Drum en Bugle korps met de bekende eigen stijl brengt een programma met Amerikaan se showelementen. Door de mu ziekkeuze blijft het wel een ty pisch Europese aangelegenheid. Ook dit korps behaalde een eer ste prijs in Kerkrade. Het Junior Drumcorps Johan Friso tenslotte bestaat uit 70 leden. De jeugdgroep is onder verdeeld in een percussie- en brass-sectie, een colorguard en een miniguard. De jeugdige mu zikanten staan garant voor een kleurrijk spektakel. De groep werd al zeven maal Nederlands kampioen. Toegangskaarten voor de Taptoe kosten een rijksdaalder. Dona teurs en jeugd tot zestien jaar hebben gratis toegang. Van onze correspondente Hulst - De Zonnebloem, afde ling Hulst, viert zondag 11 september om 10.30 uur Na tionale Ziekendag in de Willi- brordusbasiliek in Hulst. De Zonnebloem heeft dit jaar vooral aandacht voor de man telzorg. Ziek word je niet al leen, het heeft gevolgen voor de partners, het gezin en de familie. De mensen die de cen trale zorg hebben en dus de verzorging thuis op zich ne men horen tot de mantelzorg. De Nationale Ziekendag wil deze vrijwilligers tot steun zijn en koos als thema 'Man telzorg? Natuurlijk zolang het kan!' In Hulst wordt de mis opge dragen door pastor Ruyloft en het Jongerenkoor zingt onder leiding van dirigent Heijens. De groepen 6 en 7 van de Willibrordusbasisschool verle nen hun medewerking. Zij, worden geleid door mevrouw Martens. Iedereen is van harte welkom bij de viering. De zieken die vervoer nodig hebben kunnen deze aanvragen bij de plaatse lijke afdeling. Nieuw dealerschap Hulst - Knegtel Informatica Opleidingen in Hulst kreeg recente lijk de certificering voor het dealerschap van Grote Beer voor de financiële- en de logistieke software van dit boekhoudpakket. Daarnaast levert Knegtel als dealer ervan onder andere de boekhoudpakketten Exact, Multivers, King en Queen. Tevens kan men voor deze pakketten ook cursus volgen. NDER DE slag schaduw van de Middelburgse Lan ge Jan wordt aan de schaal vergroting van Zeeland ge werkt. Wij krijgen er zonder slag of stoot een heel stuk deltagebied bij: Goeree- Overflakkee met alle opstal len en ingelanden. Een mooi stuk Zuid-Holland dat in Zeeuwse handen overgaat. Men heeft steeds geloofd dat de inboorlingen van Goeree- Overflakkee hunkerend naar het Zeeuwse burgerschap uit keken. Er werd in Middelburg dan ook vreemd opgekeken toen men het in de nieuwe koloniën over een referen dum onder de bevolking ging hebben. „Wie wil er nou niet graag een Zeeuw worden?," vroeg men zich met enige ver bijstering af. Persoonlijk wist ik niets van de bewoners der nieuwe win gewesten. Zij waren mij even vreemd als de Patagoniërs dat waren voor de eerste zende lingen. Het was mij bekend dat ze daar ter plaatse God vrezen en de landbouw beoe fenen. Veder leken ze mij niet erg aanspreekbaar. Maar sinds ik een avond in Dirksiand, in het hart van de niëuwe koloniën heb doorge bracht, popel ik van ongeduld om de zo nabije allochtonen als Zeeuwen te begroeten. Wat veroorzaakte deze om mekeer in mijn denken? Dat was het jubileumconcert van het gemengd koor Excel sior onder leiding van de diri genten L.M. Gebben en me vrouw E. Vos-Simons in dorpshuis De Schakel. Excel sior bestond 85 jaar - een opmerkelijke ouderdom voor een amateurgroep. Dat Dirks iand er wat groots van ging maken stond dan ook vast. Men had een gastkoor uit Po len laten komen. Dwzon ge heten. De .vijftig zangers en hun familie waren bij Dirks- landse gastgezinnen onderge bracht. Naast het podium in De Scha kel hingen prijzenkasten, stampvol bekers, lauwertak ken, vaantjes en ander eervol zilverwerk, dat door Excelsior in 85 jaar was vergaard. Met zilverdraad bestikte vaandels sierden de hoeken van de zaal. Het programma van de Dirks- landse en Poolse zangers was rijk gevarieerd. Telkens golf de er applaus door de zaal, waarin het ondanks de tot kookhitte stijgende tempera tuur aangenaam toeven was. Dat kwam door de geestdrift der aanwezigen. Want Dirks iand was hier op zijn best. Wij werden onthaald op niet minder dan 38 verschillende muzikale prestaties. Want be halve die twee koren was er ook een accordeonorkest ac tief. Op het hoogtepunt hoor de je het geluid van 150 zan gers en 25 accordeonisten, als mede een combo door de snoeihete zaal galmen. Het was echt zo'n avond 'on der ons'. Een van trots stra lende burgemeester plus ech- tenote op de eerste rij. Een pastoor uit Polen in een zwar te soutane naast de bruge- meestersvrouw en overal be zoekers op hun paasbest. Het geheel zou zonder meer in een streekgebonden tv-pro- duktie hebben gepast. Temeer, omdat er in de nabu rige Nederlands-Hervormde kerk een 'tegenconcert' werd gegeven door een concurre rend muziekensemble. „Muzi kale broodnijd," zo verklaar de een hoogrood aanlopende man die naast mij zat dit feno meen. Hij stipuleerde dat Dirksiand van oudsher een echt muziek- dorp is. Bijna elke familie had of heeft wel één of meer zan gers bij Excelsior zitten, zei hij. De concertavonden trek ken zonder mankeren stamp volle zalen. En dan praatte hij nog niet eens over de boerenkapel en de andere samenballingen van muzikaal talent in zijn dorp. Bij wijze van grapje zei hij dat pasgeborenen hier in plaats van een rammelaar een stem vork in hun wieg hebben han gen. Kunt u begrijpen dat een ge voel van opwinding en triomf mij beving toen ik dit alles hoorde? Wat een dorp! „Zeeuwen," zo wilde ik het uitschreeuwen, „open wijd uw harten en uw huizen voor uw toekomstige streekgenoten! Er zit muziek in de schaalver groting!" Hulst FIETSTOCHT - Als het weer gunstig is wordt in Den Dul- laertwijk in Hulst vanavond, donderdag 8 september, een fietstocht gehouden De liefhebbers moeten om 18.30 uur present zijn aan het gemeenschapscentrum Den Dullaert, vanwaar de tocht vertrekt. De rit loopt door de polders van het Land van Hulst via verharde wegen. Jeugdigen moeten vergezeld zijn van ouderen. De tocht is louter voor ontspanning en niet overdreven lang. Bij zwa re regen gaat de tocht niet door. REIS - De afdeling Zeeland van de Gehandicapten Orga nisatie Nederland maakt de j aarlij ske uitstap donderdag 29 september naar het land goed Planckendaal in de buurt van Machelen. Het vertrek is om 9.30 uur, terwijl men rond 23.00 uur thuis hoopt te zijn. In de voormiddag kan men rijdkijken, terwijl na de mid dag een gids een rondleiding verzorgt. Aanmelden voor de ze reis tot 15 september bij M. de Rijk, Glacisweg, Hulst. OUDERENREIS - De Katho lieke Bond van Ouderen houdt zaterdag 8 oktober een reis naar het Brabantse Helmond en omgeving. In Helmond wordt een bezoek aan de Gi- violizaal gebracht, waar een grote verzameling draaiorgels en mortierorgels kan worden bekeken. In Lierop bezoeken de ouderen de kerk en ook het nationaal beiaartmuseum in Asten staat op het program ma. In de omgeving van Mier- lo wordt een rondrit per huif kar gemaakt. De dag wordt besloten met een diner in Riethoven. Er zijn nog een paar plaatsen vrij in de bus. Hiervoor kan men bellen naar het secretariaat. Kieldrecht RUILDAG - De Kieldrechtse Verzamelaarsvrienden huoden de maandelijkse ruildag zon dag 18 september van 9.00 uur tot 12.00 uur in feestzaal Sint- Michiel. St.-Jansteen POSTZEGELCLUB - Als eer ste activiteit van het nieuwe seizoen houdt de vereniging van postzegelverzamelaars Het Land van Hulst zondag 11 september van 9.30 tot 12.00 uur een bijenkomst in De Wa rande voor leden en geïnteres seerden. Er wordt een veilig gehouden van aangeboden ka vels. Bovendien wordt een kwartjesloterij gehouden en krijgt iedere bezoeker een gra tis lot bij binnenkomst. Verder zijn enkele handelaren aanwe zig om te ruilen en te kopen. Clinge ROMMEL-- De fanfare Wel doen door Vermaak haalt za terdag 10 september tussen 10.00 en 12.00 uur spullen op voor de jaarlijkse rommel markt. Als men spullen heeft kan men bellen naar de fami lie Stienen. Koewacht OUD PAPIER - Leden van muziekvereniging EMM halen zaterdag 10 september vanaf 9.00 uur oud papier op. Dit kan alleen 's morgens in ver band met de taptoe. CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur, KBO, ouderengymnastiek, biljarten. - Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, dansen en bingo. KLOOSTERZANDE - Café De Kastanje, 19.30 uur, kaarting. LAMSWAARDE -Café De Lamsoren, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur, kaarting. HEIKANT - 't Heike, KBO, 13.30 uur, schieting. STOPPELDIJK - 't Gelaag, KBO, 14 uur, kaarting.

de Stem | 1994 | | pagina 17