Zeeuwse wegen steeds slechter :N B.V. DE STEM Antwerpse haven zet deuren open voor het publiek 'rovincie geeft voorrang aan vernieuwing Terneuzense binnenstad 'Onnodige pijn bij aankleden voorkomen' Politie doet inval in casino Kapellebrug Minister keurt stort van baggerspecie in Westerschelde goed PE Ions Zorgen in Provinciale Staten over achterstallig onderhoud Warschaus gilde van oude ambachten te zien in Axel VVD'er Te Veldhuis wil excuses minister aan elf Zeeuwse gemeenten Motor start niet, dief gegrepen Kabel-televisie uurtje gestoord Ruim 20 mensen betrapt bij illegaal spel 'Werkgevers weten weinig over banen voor gedeeltelijk arbeidsgeschikten' PvdA-Borsele alvast tegen uitbreiding opslag atoomafval I Polynesian Ji. velgen, cen- Ikm 150-13690 -17751 ƒ28.500, 18.750, ƒ27.750, 18.550, 18.550, ƒ22.000, ƒ23.500, 18.750, ƒ23.500, ƒ11.250, 19.500, 18.850, ƒ22.500, ƒ20.750, 16.750, ƒ22.500, 7.750, ƒ24.500, 19.500, 7.500.- 6.750.- r ƒ21.950.- 8.800.- 9.250.- 8.750.- 9.250.- 25.950.- 14.900.- 9.850.- 19.850.- 11.500.- ƒ11.850.- Zeeland Van onze verslaggever jliddelburg - Het provinciebestuur schuift de komende twee jaar ruim 17 miljoen gulden naar de gemeen te Terneuzen voor vernieuwing van de binnenstad. Over heel Zeeland is in dezelfde periode 75 miljoen gulden voor stads- en dorpsvernieuwing te verdelen door de provincie, vernieuwing van de Terneu zense binnenstad heeft dus absolute voorrang gekregen in Middelburg. Het leeuwedeel van het geld (1,6 mil joen gulden) is bedoeld voor het op knappen van het Arsenaalgebied, de Nieuwstraat, de Dijkstraat en de direc te omgeving. De resterende 170.000 gul den is bestemd voor de bouw van hui zen aan de Smidswal. Terneuzen krijgt het grootste deel uit de pot, maar daarnaast zijn nog dertig andere stads- en dorpsrenovatieprojec ten verspreid over heel Zeeland gehono reerd. Voor Zeeuws-Vlaanderen geldt dit met name voor de gemeente Axel, waar een half miljoen gulden aan pro vinciale bijdrage heengaat voor de her inrichting van de Betonwijk-oost. In die wijk zijn 120 huizen gesloopt. In totaal werden bij de provincie voor stads- en dorpsvernieuwing 85 projec ten ingediend. Van deze vielen er al snel 35 om uiteenlopende redenen af. In Zeeuws-Vlaanderen is er. volgens het verdeelplan verder geld voor de sane ring van een aantal bedrijven. Dat gaat om onder meer de voormalige meelfa briek Walsenmolen in Sas van Gent, in Oostburg het op- en overslagbedrijf Brugge en het aardappelopslagbedrijf Jansen van Rosendaal, in Terneuzen Hornaert en in Vogelwaarde de ver plaatsing van garage Piessens. De provincie honoreert ook elf herin richtingsplannen, waaronder de Grote Markt in Hulst. Van onze verslaggever. Middelburg - Statenleden van WD, De GPV/RPF, de PvdA en D66 hebben deze week hun grote bezorgheid cenbaar gemaakt over de almaar slechter wordende ïeeuwse wegen en fietspaden. Verantwoordelijk gede puteerde Hennekeij (WD) onderkende tijdens een be grotingsdebat in Middelburg de problemen, en zei dat het een kwestie van nijpend geldgebrek was. „Voor een optimaal resultaat hebben we zes miljoen gulden per jaar in kas terwijl er twaalf miljoen gulden nodig is. Het hoogstnoodzakelijke onderhoud aan de Zeeuwse wegen, en dan laat ik de fietspaden en zo bui ten beschouwing, vergt 5,5 mil joen gulden, alles wat we daar onder niet uitgeven loopt uit op kapitaalsvernietiging," aldus Hennekeij. Het woord 'kapitaalsvemieti- 1 werd tijdens de veragde- rmg eerder in de mond genomen door statenlid Van Geesbergen (WD). Hij stelde dat veel Zeeuwse wegen met het jaar achteruit gaan in kwaliteit en vroeg in hoeverre deze kapi taalsvernietiging nog veran- woord was, mede gezien de ver keersveiligheid, Black spots Daar ging het ook het PvdA-sta- tenlid Roodenburg in eerste in stantie om. Hij trok de verkeers- gevaarlijke 'black spots', in de discussie. Dat zijn kruispunten waar de meeste ongevallen ge beuren en die dus vernieuwd zouden moeten worden. Maar Roodenburg stelde dat de black spots weliswaar de meeste onge vallen kennen, wat hij belangrij ker vond. was waar de meeste slachtoffers vallen, en dan krijg je heel andere gevaarlijke plek ken in Zeeland. Een notoire black spot bijvoorbeeld is een kruispunt bij Goes waar heel veel blikschade ontstaat, maar zelden gewonden. Roodenburg: „De slachtoffers vallen voor minder dan tien pro cent op de black spots, die wel op onze urgentielij st van op knappen staan. Maar ik zou wei eens willen weten bijvoorbeèld, waar in Zeeuws-Vlaanderen de meeste éénzijdige ongevallen met wel veel slachtoffers val len." Veilig Statenlid Van Ginkel van de RPF/GPV hield hierop een plei dooi dat erop neer kwam dat alleen goed onderhouden wegen veilige wegen zijn. „De wegen in Zeeland moeten goed zijn, maar dat zijn ze niet en ze hollen nog achteruit," aldus Van Ginkel. Fietspaden D66 concentreerde zich in dit debatje meer op de fietspaden. Statenlid Van Iwaarden hekelde de kwaliteit van de betonte- gelfietspaden en wilde weten hoeveel kilometer van dat fiets pad jaarlijks in Zeeland onder het asfalt werd gelegd. Alweer een kwestie van te wei nig geld, maakte Hennekeij dui delijk, slechts vijf kilometer in twee jaar tijd is geasfalteerd, terwijl er nog honderden kilom- ters betonfietspad op de lijst staan. Van Iwaarden verklaarde hier 'geschrokken' van te zijn. Naar verluidt zal D66 hier nog een extra punt van maken, ver derop in de begrotingsdebatten die deze maand met de statenzit- ting van 16 september worden afgesloten. Van onze verslaggever Axel - In het kader van de herdenking vanbevrijding van Axel, vijftig jaar geleden door Poolse soldaten, zijn er vanaf 16 september twee ten toonstellingen te zien. Het gilde van oude ambachten uit Warschau houdt een tentoon stelling m een drietal bedrijven. Dat zijn woninginrichting Pot, toto Bleijenbergh en in de Oran jehof. De Kulturele Vereniging van Stettin, ook uit Polen, houdt een tentoonstelling in hotel restau- Van onze verslaggever Terneuzen - Oplettendheid van een burger voorkwam Sistermiddag de diefstal van een motor in Terneuzen. Hij waarschuwde de handelaar, samen gingen ze de dief achterna en wisten hem in be kraag te grijpen en over te dragen aan de politie. De eigenaar van de zaak nad omstreeks kwart over twaalf een motor klaargezet ™or een proefrit en was bezig zijn zaak af te sluiten. ue verdachte, een 21-jarige Man uit Zelzate, dacht on gezien zich meester te kun nen maken van het voertuig ®ging ermee aan de haal. Dit werd gezien door een nt van de handelaar die de eigenaar waarschuwde, «onderd meter verderop rachtte de dader de motor «1 f?neI1' Dat lukte hem riet direct, waardoor hij in banden viel van zijn ach tervolgers. rant De Graanbeurs. Deze wordt op vrijdag 16 sep tember geopend door burge meester W. de Graaf van Axel. Van onze verslaggever Terneuzen - In heel Zeeuws- Vlaanderen in gisteren vanaf 17.15 uur de ontvangst van tele visie-uitzendingen via de kabel een uurtje gestoord geweest. Volgens een woordvoerder van Delta Nutsbedrijven, waaronder de kabelmaatschappij Zekatel valt, was een storing in de elek triciteitsvoorziening van het ont vangststation de oorzaak van het tijdelijk wegvallen van het beeld in de Zeeuws-Vlaamse huiska mers. Axelse Hellen Slager maakt modieuze kleding op maat voor gehandicapten Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Axel - Je staat er niet bij stil, maar ook gehandicap ten willen prettige kleding dragen. Liefst modieus en met frisse kleuren. Maar kleding met druk- of knoop- sluitingen kan voor oudere mensen, gehandicapten en zieken onoverbrugbare pro blemen opleveren. Hellen Slager uit Axel verdiepte zich in deze moeilijkheden en ontwierp kleding die comfortabel zit. Een unicum? Niet echt, maar wel iets bijzonders. Zij kent in Nederland slechts een paar mensen die zich met deze mate rie bezighouden. Zij ontwerpt en maakt deze kleding als Comfórtkleding. Vol idealisme is zij begonnen en tot 'haar eigen verbazing is het binnen enkele maanden een soort gat in de markt gebleken. „De mensen zijn er blij mee. Eindelijk eens iemand die reke ning houdt met hun specifieke problemen," vertelt Hellen. Zij is 31 jaar en heeft drie kinde ren. Zij werkt parttime bij de woningbouwvereniging en vult de rest van haar vrije tijd om meer bekendheid te geven aan deze kleding. Honderden kilo meters legt ze af naar verpleeg huizen en patiëntenverenigin gen om de kleding te laten zien. In haar slaapkamer staat een naaimachine en andere appara ten om kleding te maken. De kinderen hebben een slaapka mer moeten opofferen en van de ruimte is een atelier ge maakt. „Ik hoop over enkele jaren een eigen atelier te hebben zodat ik in mijn eigen onderhoud kan voorzien, maar nu staat alles nog in de kinderschoenen," al dus Hellen. Zij haalt een collec tie kleding van het rek en de monstreert hoe met overslagen het probleem van sluitingen omzeild wordt. Zij werkte als vrijwilligster in het ziekenhuis de Honte en on dervond aan den lijve hoe moeilijk het is om sommige patiënten aan te kleden. „Sommige mensen zijn erg ziek en lijden onnodig pijn bij het aankleden. Vriendinnen van mij wisten dat ik handig was en vroegen mé om oplossingen te bedenken. Zo was er een me vrouw wiens been afgezet was. Zij wilde niet meer naar buiten omdat als zij in haar invaliden- wagen zat, het dekentje dat over de benen was gelegd er steeds afviel. Ik heb toen een soort voetenzak gemaakt en sindsdien rijdt die mevrouw weer vrolijk rond. Het hoofd van de afdeling zwaar gehandi capten van de Sterre vroeg me om voor de zwaar spastische Hellen Slager toont een van bewoners kleding te ontwer pen. Ik ben toen aan de slag gegaan en heb alles met de ergotherapeut (die de patiënten leert omgaan met hun handi cap) besproken en een hele reeks kleding ontworpen." Klitteband In de Sterre ging men aan de slag met deze kledingstukken waarbij de overslag op de rug is gemaakt. Zo is het eenvoudiger om de handen in de mouwen te steken en hoeft het hoofd ook niet door een te nauwe hals gestoken te worden. Alle on praktische zaken werden door gesproken en zo ontwierp Hel len voor de zwaar spastische mensen kleding waarbij ge- haar ontwerpen. bruik gemaakt wordt van klit teband. „De mensen voelen zich hier prettig in en de kleding ziet er normaal uit. Tot nu toe waren de ontwerpen plomp en flets van kleur. Maar als mensen door ziekte aftakelen hechten ze veel waarde aan opmaak en kleding," stelt Hellen Slager. Zij gaat er van uit dat de kleding praktisch moet zijn, ook voor de verzorgers van thuisliggende patiënten, „Het bespaart veel ellende voor de patiënt omdat er minder bewe gingen nodig zijn voor het aan- en uitkleden. Zo heeft de zieke of gehandicapte minder pijn en het is tijdbesparend voor de verpleging." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Hellen volgde de opleiding 'Mode met een handicap' in Het Dorp bij Arnhem. Daar heeft men al 20 jaar ervaring met het kleden van gehandicapten. Tijdens de lessen leerde zij to taal anders met kleding om te gaan. „Ik zit vol ideeën en wii die uitproberen, samen met Der Boede in Vlissingen test ik nu een CVA pantalon uit voor mensen met een eenzijdige ver lamming. De plasproblematiek ligt heel gevoelig en deze pan talon maakt het gewoon wat menswaardiger. Ik ben begin 1994 begonnen met de comfort- kleding, eerst in de Blaauwe Hoeve in Hulst en nu heb ik al bekendheid tot in de randstad," laat ze trots weten. Van onze verslaggever Antwerpen - Voor de dertiende keer worden in Antwerpen op 17 en 18 september de Open Havendagen ge houden. Een gelegenheid voor belangstellenden om door middel van rondritten, rondlei dingen en rondvaarten alle aspecten van een wereldhaven eens van nabij te leren kennen. Dit jaar ligt de nadruk vooral op de binnenvaart, de opleiding van havenar beiders en koopvaardijofficieren, de re novatie van het oude havengedeelte, con tainerbehandeling en de havenuitbrei- ding op de Linkeroever. Het nieuwe Havenhuis is het centrale vertrekpunt voor de rondritten op de Rechteroever. In de Waaslandhaven, op de linker Scheldeoever begmt het bezoek- programma aan het Vrasenedok. Flandria verzorgt rondvaarten in het gerenoveerde havengedeelte en de Belgische spoorwe gen organiseren treinritten door het noor delijk havengebied. Voor belangstellenden uit Zeeuws-Vlaan deren ligt de Linkeroever het dichtstbij. Het vertrekpunt bevindt zich op de Wes- terlundterminal (haven 1219) aan het Vrasenedok. Daar worden baggervaartui- gen en opleidingsschepen afgemeerd die bezocht kunnen worden. Ook kan men een kijkje nemen in de Citrovitaterminal. Hier wordt bevroren geconcentreerd fruitsap uit Brazilië opgeslagen in tanks. De speciale rondritbussen rijden langs de westzijde van het Vrasenedok, over de European Distribution Terminal, waar van alle soorten bedrijvigheid is. De tocht gaat verder langs de autoterminal van Hessenatie, waar vorig jaar bijna 300,000 voertuigen werden behandeld. Via de ter reinen van het toekomstige Verrebroek- dok komt de bus bij het bouwdok waar de acht elementen van de Piet Heintunnel worden gemaakt. Deze nieuwe Amster damse tunnel wordt met zijn 1900 meter de langste autotunnel van Nederland. Na nog een aantal bedrijven te hebben aan gedaan komen de bussen terug aan de oostzijde van het Vrasenedok, waar fir ma's gevestigd zijn die gespecialiseerd zijn in de behandeling van woudproduk- ten. De tocht duurt ongeveer een uur. Ook op de Rechteroever worden rondrit ten gehouden langs allerlei bedrijven en havenactiviteiten, maar daar krijgen de reizigers gelegenheid om uit te stappen. Het vertrekpunt is het Havenhuis tussen de Italiëlei en het Willemdok. Omdat het programma zich op verschil lende plaatsen afspeelt, rijden er bussen om al die plaatsen te verbinden. Wie DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Kapellebrug - Bij een inval gisteravond laat in het casino aan de Gentsevaart in Kapellebrug zijn ruim twintig mensen aangehouden. Op het moment van de inval, rond half elf, zaten tien tot vijf tien mensen het volgens de poli tie en justitie illegale Eurobsga- me te spelen. Zij werden ter plekke verhoord. Acht personeelsleden zijn voor verhoor meegenomen naar het politiebureau in Hulst. Zij kre gen een voorlopige maatregel in gevolge de wet economische de licten opgelegd wat voor hen tot gevolg heeft dat ze zich de ko mende zes maanden niet meer bezig mogen houden met dit soort werk. In het casino in Kapellebrug werd Eurobsgame gespeeld, een variant van Golden Ten. Volgens de politie en de officier van justitie is Eurobsgame een kans spel. Daarom werd besloten tot de inval. Aan de actie van de politie Zeeuws-Vlaanderen onder lei ding van rechter-commissaris Rammeloo werd meegewerkt door de Koninklijke Marechaus- Van onze verslaggever Terneuzen/Den Haag - De stort van baggerspecie in de Westerschelde door de Vlaamse regering gebeurt met de zegen van minister van Verkeer en Waterstaat A. Jorrits- ma-Lebbink. Ze is niet van plan de Belgen een nieuwe vergunning daar voor te weigeren. Ze laat dat weten in een reactie op ka mervragen van Stellingwerf en Van Dijke van de RPF. De minister geeft toe dat de Belgen op een aantal punten niet geheel aan de voorwaar den van de huidige vergun ning hebben voldaan, maar verbindt daar geen conclusies aan. Ze wijst erop dat voor de handhaving een Nederlands- Vlaamse werkgroep 'Wet Op pervlakte Water Vergunning' is opgericht, die rapporteert aan de subcommissie Wester schelde van de Technische Scheldecommissie, „De hand having wordt op deze wijze door de vergunningverlener op de voet gevolgd," schrijft ze. Ze laat beide kamerleden we ten dat de vergunning afhan kelijk is van het onderhande lingsresultaat met de België over een verdere verdieping van de Westerschelde. De ver gunning geldt nu alleen voor slib uit onderhoudsbagger- werk maar zal, als België en Nederland het met elkaar eens zijn over de verruiming van de vaargeul, ook gelden voor de specie die uit de werken voortkomt. Van onze verslaggever Den Haag - De WD-parlementariër A. te Veldhuis vindt dat de minister De Boer (Milieu) haar excuses moet aanbieden aan elf Zeeuwse gemeenten, als blijkt dat deze onheus zijn bejegend. vanuit Zeeuws-Vlaanderen komt kan zijn auto stallen op de terreinen van de Riga Natie aan de Hazopweg, vlakbij de Wes- terlund-termmal. Men rijdt het best via de Expresweg en de nieuwe autoweg R2 (richting Bergen op Zoom), Deze autoweg verlaten bij de eerste afrit Waaslandha- ven, bij de verkeerslichten inks en dan de wegwijzers volgen. Men kan echter ook naar het gemeentehuis van Beveren rij den. Vandaar vertrekken tussen 10.00 en 16.00 uur om de twintig minuten pendel bussen. Een pendeldienst, via de Liefkenshoek- tunnel, wordt ook ingezet om bezoekers snel van de linker- naar de rechteroever te brengen. De eenheidsprijs voor het gebruik van alle pendeldiensten en de havenrondritten bedraagt honderd frank voor volwassenen en vijftig frank voor kinderen van drie tot twaalf jaar. Het liberale kamerlid vindt dat de minister deze gemeenten on terecht heeft gekapitteld over Van onze correspondent Middelburg - Werkgevers in Zeeland reageren nauwelijks als het gaat om het in dienst nemen van gedeeltelijk ar beidsgeschikten en zijn ver der absoluut niet op de hoog te van subsidiemogelijkhe den. Dat blijkt uit een onderzoek van het WAO-platform Zeeland, dat het afgelopen jaar talloze perso neelsadvertenties uit de regiona le kranten verzamelde en vervol gens de werkgevers attendeerde op de mogelijkheid om gedeelte lijk arbeidsgeschikten aan te ne men. Van alle aangeschreven werkge vers (163) reageerden er slechts veertien. Van die veertien liet één werkgever duidelijk weten 'subsidieregelingen onzin te vin den en alleen bij een gezond bedrijfsleven te overwegen min der efficiënte medewerkers aan te nemen'. De rest hield het bij een mild gesteld 'succes bij uw verdere sollicitatie'. Volgens Elly Groen van het WAO-platform Zeeland is de he le problematiek rond het aanne: men van gedeeltelijk arbeidsge schikten terug te brengen tot de onbekendheid bij de werkgevers. „Iemand die iets mankeert aan zijn benen mankeert niets aan zijn hersens of handen," vindt zij. „Bovendien zijn deze mensen juist extra gemotiveerd en kun- pen voor elk bedrijf een aan winst betekenen." Het GAK/GMD heeft inmiddels toegezegd werkgevers daadwer kelijk te informeren over de sub sidiemogelijkheden die er zijn bij het aannemen van een ge deeltelijk arbeidsgeschikte werknemer. hun milieubeleid. Volgens de in spectie milieuhygiëne van het ministerie van VROM hebben tientallen gemeenten in het land, waaronder elf in Zeeland, een achterstand in de afgifte van milieuvergunningen. Dat blijkt uit een lijst die begin deze week werd gepubliceerd. Maar volgens de regionaal in specteur voor de milieuhygiëne klopt helemaal niets van deze kritiek. De elf gemeenten zouden juist een voortvarend milieube leid voeren. Met de reactie van de regionaal inspecteur in de hand wendt Te Veldhuis zich nu met een reeks vragen naar de minister. Hij wil van haar 'per omgaande' een excuus aan de Zeeuwse gemeen ten, als inderdaad blijkt dat zij haar besehuldigingen al te snel heeft geuit. Van onze verslaggever Heinkenszand - In een brief aan burgemeester en wethou ders van Borsele heeft de plaatselijke PvdA laten we ten alvast tegen elke uitbrei ding van de opslag van radio actief afval in het Sloegebeid te zijn, en het geplande op slaggebouw voor hoog-radio- actief-afval mag niet worden gebouwd. Uitbreiding is in beeld gekomen nu er een zogeheten startnotitie MER over wijziging in bedrijfs voering en opslag van radio-ac tief afval is verschenen. De PvdA stelt een reeks schrifte lijke vragen aan het college. Of het college met de partij van mening is dat binnen het be stemmingsplan Sloe het onmo gelijk is de opslagcapaciteit uit, te brieden. De PvdA wil ookl weten of in nieuwe ontwerp plannen het gemeentelijke beleid (geen uitbreiding) is meegeno men en of dat de leiding van de Coyra is meegedeeld. I I

de Stem | 1994 | | pagina 15