lien essie' Daling wao'ers groter dan ooit N Justitieel onderzoek naar nep-arrestatie per jaar 40.000 wao'ers met uitkering minder als afname in zelfde tempo doorgaat Boerenverzet tegen plan provincie Noord-Holland Intolerant Nederland Bier uit 1744. U perfekt op dronk. Platform HST: 'Beleidsnota flitstrein misleidend' e^reiyd PESTEM BINNENLAND A3 Van Rand wij ck en Nordholt zwijgen voortaan over IRT DE STEM CD'ers uit kamergebouw gezet COMMENTAAR 'Maatregelen tegen corrupte agenten' 1 BINNENLAND KORT pPTEMBER 1994 A2 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 Middenvariant Int eau houdt veiligheidshalve en van de bevolkingsgroei ■vindt de helft dus dat je Tladigers in de eerste plaats H straffen. [verharding zie je ook als het It om de stelling dat je seksu- Imisdadigers niet in de eerst lts moet straffen, maar moet beren te genezen. Daar is nu Ir dan de helft van de mensen Iniet mee eens. In het begin I de jaren zeventig was dat I minderheid en vonden zeven 1 de tien Nederlanders dat je I seksuele misdadigers in de Ite plaats moet proberen te Lodstraf opmerkelijkst noemt het So- Jal en Cultureel Planbureau [ter de veranderde opinie over doodstraf. Meer dan vier van I tien Nederlanders zijn het Is met de stelling dat het Ischien goed zou zijn als voor laaide misdaden de doodstraf |r zou worden ingevoerd. Van longeren is zelfs de helft het Ir mee eens. pr bij het Sociaal en Cultu- Planbureau weten ze ook I je die uitkomsten uit opinie- lerzoek moet nuanceren. „De prde die aan de uitspraken Et worden gehecht, vraagt ge nadere aandacht. Bevol- Esonderzoek naar de publieke hie op het terrein van het Iffen hebben een lange tradi- I In de tijd geven ze een glo- II beeld van veranderingen de instelling van de bevol- s in een meer of minder re prieve richting, maar ze heb- 1 in een aantal opzichten dui- Ijke beperkingen. De gestelde gen zijn vaak eenvoudig, jials de antwoordcategoriën. [doelstellingen die het publiek diverse straffen beoogt, blij- meestal ten onrechte onge: it diverse studies is daarnaast :end dat algemene kennis Ir criminaliteit en strafrecht Ier de bevolking beperkt is. irdat de nieuwsmedia als de ingrijkste informatiebron geren, wordt de geweldscri- laliteit overschat en beant- irden mensen vragen over de tasselijkheid vair, straffen uit een zeker stereotiep beeld de dader." levert het Sociaal en Cultu- Planbureau zelf de korrel- zout waarmee je het rapport Nederland nu en Nederland rgen moet nemen. olitiek zeer verdeeld, de Ver- de Naties zijn niet in staat een vuist te maken. Zo kon- de etnische zuiveringen in Joegoslavië plaatshebben, of volkenmoord in Ruanda. Het geen onverschilligheid, dat ik zeker. De wereld wor- met een nieuwe werkelijk- Willen we internationaal it iets doen, dan moet ieder d een stukje eigenbelang op en. Volkenmoord, hoe ver l ook, is tenslotte iets van "eldbelang." lie kracht omslagpunt verwacht De rano over een jaar of tien- ir de 'stille kracht' van de ïsen, niet vanuit de politiek6 k, benadrukt hij. „De burgers al die beelden. De genocide «-Joegoslavië is de eerste die. live voor de camera's af' elt. Men gaat zich afvragen of niet anders kan. De druk uit de maatschappij zal toe ten. Er is nu een vluchtelip- stroom van 24 miljoen men en er zijn nóg veel meer teemden. Eens keert de wal schip. Dat moet ook wel Als een lessen worden getrokken dit soort conflicten, dan .dt er een enorme aanslag leegd op de daadkracht van ïulpverlener." - jjoetermeer (anp) - In juli van dit jaar is j,et aantal mensen met een arbeidsonge schiktheidsuitkering (aaw/wao) afgeno men met 3700 tot 907.800. Omdat er steeds meer uitkeringen komen van «edeeltelijk afgekeurde werknemers rekent de So- Lje Verzekeringsraad ook uit hoeveel volledige uitkeringen die groep in feite ontvangt. Het waren er in juli 775.300, 3800 minder dan een maand eerder. Het lijkt of er slechts iets wordt afgeknabbeld van het leger aan arbeidsongeschikten, maar dat is schijn. Maar als de daling in dit tempo doorzet daalt het aantal wao'ers met een uitkering met ruim 40.000 per jaar. In dat geval komt het aantal wao'ers aan het einde van de kabinetsperiode uit ruim beneden de 780.000 wao'ers die Sociale Zaken voor de forma teur raamde. De wettelijke norm voor een volledi ge koppeling van uitkeringen aan lonen komt dan binnen bereik: uitkeringen gelijk op met loonstij gingen. De Sociale Verzekeringsraad neemt zowel een afneming waar van de instroom in de wao, van 8800 in januari tot 6400 in juli, als een stijging van het aantal beëindigingen van 8800 in januari tot 10.100 in juli. De uitstroom (weer arbeidsgeschikt, aow of overlijden) was nog nooit zo hoog. De ww blijft stijgen: 45.000 nieuwe uitkeringen tegenover 36.000 stopgezette uitkeringen in juli. In totaal gaat het in juli om 360.000 ww-uitkeringen. De Ziektewet geeft geen duidelijke gegevens om dat vanaf 1 januari 1994 werkgevers de eerste ziekteweken het loon zelf dorbetalen. Statistische informatie komt later. jan onze Haagse redactie Den Haag - Zowel de Amsterdamse korpschef Nordholt als procureur-generaal Van Randwijck zullen zich niet meer in het openbaar uitlaten over de verwikkelingen rond de ophef fing van het Interregionaal Rechercheteam Noord-Holland/ Utrecht. Dat heeft minister Sorgdrager van Justitie met hen algesproken. Sorgdrager zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Volgens haar is het conflict rond de IRT-affaire, waarbij politie en justitie in Am sterdam elkaar publiekelijk in ie haren vliegen, nu opgelost. Van Randwijck 'accepteert' vol gens haar de afspraak dat hij ach moet inhouden, ïordholt zei anderhalve week geleden, dat de IRT-zaak nog niet volledig boven water is, om dat getuigen niet onder ede zijn gehoord. Alleen een parlemen taire enquête zou volledige klaarheid kunnen brengen. Procureur-generaal Van Rand wijck schreef daarop een woe dende brief aan hoofdofficier van justitie Vrakking. Hij wilde dat deze Nordholt het zwijgen oplegde over deze zaak, want zijn opmerkingen en uitlatingen zullen opnieuw de komende maanden zo met jaren niet al leen in het ressort maar zeker ook in het gehele land ernstige gevolgen hebben voor de afdoe- mngvan strafzaken ter terecht zitting'. Toen Van Randwijck in de pers onthulde dat hij een spreekver bod had geëist voor Nordholt, heeft Sorgdrager hem daarover aangespróken. Zij vond het 'on gelukkig en onverstandig' dat hij zijn brief in de publiciteit bracht, nog voordat Nordholt er van wist. Zij zei gisteren dat voortaan zowel Nordholt als Van Randwijck zich moeten onthou den van uitspraken in de publi citeit over deze zaak. Volgens Sorgdrager heeft ook een ambtenaar als Nordholt vrij heid van meningsuiting, maar houdt deze op wanneer hij de rechtsgang in gevaar brengt met zijn uitspraken. Van een spreek verbod is echter geen sprake. Alle fracties in de Kamer "eisten gisteren dat het publieke geruzie ophoudt. De CDA'er Van den Burg vond dat er een einde moet komen aan het 'gesodemieter' hetgeen hem een standje ople verde van kamervoorzitter Deet- man wegens onparlementair taalgebruik. Junks. Haagse drugverslaaf den die met justitie in aanraking komen, kunnen voortaan kiezen uit hulpverlening of opsluiting in de gevangenis. Met deze bo- nus/malusaanpak wil de ge meente de komende jaren de drugoverlast beperken. De ge meente zorgt voor de coördinatie tussen de verschillende instan ties als politie, justitie en zorgin stellingen. Zij gaat ook met de wijken in overleg om de overlast terug te dringen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Kamervoorzitter Deetman heeft de toegangspas jes van de medewerkers van de Centrumdemocraten ingetrok ken, Zij mogen het gebouw niet meer in, omdat ze een journalist hebben bedreigd. De politie onderzoekt de bedrei gingen. PvdA-Kamerhd Dijksman was getuige van de rel, die maandagmid dag in het Kamergebouw ontstond. Zij werd geïnterviewd door de journalist Van Hout van RTL. Een fractiemedewerker van de CD kwam voorbij lopen, eri herkende de journalist als degene die eerder in Amsterdam in de CD heeft geïnfiltreerd. Dijksman: „De fractiemedewerker, de zoon van CD-Kamerlid Schuurman, werd woedend. Hij dreigde de journalist te zullen vermoorden en zou hem ter plekke over de reling gooien. Ik heb toen gezegd dat ik getuige was en dat we de bedreigingen bij de politie zouden aangeven." Andere CD'ers, waaronder fractievoorzitter Janmaat, bemoeiden zich met de kwestie en slaagden erin de medewerker rustig te krijgen. Dijksman en Van Hout zijn aangifte gaan doen. Kamervoorzitter Deetman heeft gisteren de Kamerpasjes van alle ®-medewerkers ingetrokken. De CD-Kamerleden houden wel hun pasje. Deze maatregel blijft van kracht zolang het politie-onderzoek duurt. Bovendien moet de CD-fractie, als zij wil vergaderen, minstens 24 uur van tevoren een zaal bespreken. De kamer kan dan 'voorzorgsmaatregelen' nemen, is de redenering van Deetman. Ongeveer 400 boeren hebben gisterochtend bij het Haarlemse provinciehuis gedemonstreerd. Zij ageerden tegen een streekplan dat de landbouw wil beperken ten gunste van natuur en milieu. De boeren eisen een 'fatsoenlijke compensatie' want door de provincie-maatregelen zouden hun bedrijven in waarde vermin deren. Door hun komst naar en vertrek uit Haarlem, met tractoren over de snelweg, ontstond er in de ochtend een file van 15 kilometer en in de avond eentje van 7 kilometer. foto anp (ADVERTENTIE) NEDERLAND verhardt. De goedgelovigen die nog twijfelden aan «t waarheidsgehalte van deze constatering, zullen door het rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) ruw uit droom zijn gewekt. De cijfers spreken voor zich. Een Eerderheid van de jongeren is voor invoering van de doodstraf, ven de totale Nederlandse bevolking is 43 procent van mening dat de doodstraf weer moet worden toegepast. In 1991 bedroeg dat percentage 35 procent. Dok op andere terreinen is de zo veelgeroemde Nederlandse tolerantie aan het afkalven. De verdraagzaamheid ten opzichte van minderheden neemt bijvoorbeeld zienderogen af. "et zijn zorgwekkende ontwikkelingen, waarvoor op korte termijn 9een pasklare oplossing voorhanden is. De toestroom van het aantal vluchtelingen naar ons land zal voorlopig niet verminde tan. De kloof tussen noord en zuid groeit, het verschil tussen attne en rijke landen wordt steeds groter en de verworvenheden van de democratie zijn voor nog slechts weinigen weggelegd. De geweldige explosie van de wereldbevolking is eveneens een gWjto oorzaak van de enorme vluchtelingenstroom. ook Nederland zal moeten leren leven met de gedachte dat de an rfnde l3ren vee' vluchtelingen bij ons zullen aankloppen. Een 9°ed controle- en schiftingsapparaat is van groot belang. Voor genen die echt hulp nodig hebben, moet ons land echter toegankelijk blijven. Negratie van de minderheden in onze samenleving is daarbij do i ife'w00rd' S'a9en we er met zijn allen niet in om die ennellino te realiseren, dan is er sprake van een immens Probleem au econ°mische ontwikkeling speelt hierin een belangrijke rol. laat t .econom'e stagneert, neemt de tolerantie af. Dat is de de Ift 'n®n we' duidelijk geworden. De economie zit nu weer in non i"v meeva"er moet worden aangegrepen om zoveel fteedraa' a"oc^onen volwaardig in het arbeidsproces te laten Delpen om de alsmaar groeiende sociaal-maatschappelij- mopt herStancl van toioderheden in te dammen. De overheid indiviri i vaortouw nemen in dit proces. De inbreng van de tweern- 9er 's echter veel belangrijker. Die moet inzien dat orisw van de samenleving onacceptabel is. Wanneer we Künno en verscduilen achter de schutting van ons eigen belang, en ons met recht zorgen maken over de toekomst. Ter gelegenheid van ons T50-jarig jubileum nu iedere krat Dommelscli Pils met een verrassing. Kijk in liet krat voor koe en wat. Deze aktie i9 geldig van D t/m 24 september 1994. Van onze verslaggevers Den Haag - Minister W. Sorgdrager (D66, Justitie) laat een onderzoek instellen naar het in scène zetten van een arresta tie, afgelopen vrijdag in Melick. Zij heeft dit gisteren de Tweede Kamer beloofd nadat WD-lid J. van Rey de kwestie tijdens het mondeling vragenuurtje van de Kamer aankaartte. Maandagavond gaf korpschef B. van Baarle van de politie-regio Limburg Noord toe dat zijn hoofd Regionale Operationele Ondersteunende Zaken (ROOZ) voorafgaand aan een persconfe rentie over het oprollen van een koppelbazennet, een arrestatie liet naspelen door een recher cheur. Het tafereel kwam uitvoerig in het nieuws, zonder dat de pers wist dat de werkelijke arresta ties een uur eerder hadden plaatsgevonden. Het hoofd ROOZ, dat zich giste rochtend ziek heeft gemeld, pro beerde de zaak aanvankelijk te genover Van Baarle te verdoeze len. Toen uitkwam dat hij niet de waarheid sprak, gelastte de 'zeer ontstemde' korpschef een intern onderzoek naar de politie man. Van Rey hield de minister van Justitie gisteren voor dat 'een dergelijk toneelstuk de waardig heid en het gezag van de over heid jegens de burger ernstig aantast'. Sorgdrager antwoordde bevesti gend op de vraag of het Open baar Ministerie richtlijnen heeft voor de omgang met de pers. „Met het filmen bij aanhoudin gen moet terughoudendheid worden betracht," aldus de mi nister. De politie van Limburg-Noord zei gisteren 'geen enkel meer commentaar te geven' totdat het intern onderzoek naar het hoofd ROOZ is afgerond. Ook het Openbaar Ministerie onthoudt zich voorlopig van mededelin gen. Den Haag (anp) - Minister Dijkstal van Binnenlandse Za ken wil dat de korpsbeheerders van de politie-regio's Groningen, Utrecht, Den Bosch en Midden- Gelderland disciplinaire maatre gelen nemen tegen agenten die tegen betaling vertrouwelijke in formatie aan het beveiligingsbe drijf Kuras in Nieuwegein ga ven. Er is inmiddels proces-verbaal opgemaakt tegen de betrokken agenten. De verkochte gegevens kwamen uit politieregisters en het bevol kingsregister. Ook een GAK-me- dewerker, twee sociaal-recher cheurs en een lid van de Konink lijke Marechaussee hebben in lichtingen verkocht. Tegen een aantal medewerkers van Kuras en de directieleden en vennoten van het bedrijf zijn processen-verbaal opgemaakt. .Van onze verslaggever Den Haag - In de Beleidsnota over de Hoge Snelheidslijn (HSL) heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat het publiek met verkeerde gegevens misleid. Door te rommelen met grafieken, reistijden, prijzen en andere cijfers wordt de HSL er bij het publiek doorgedrukt. Het ministerie heeft toegeschre ven naar een voorkeur van een HSL-tracé dwars door het Groe ne Hart van Holland, het zoge heten tracé Al. En om dat alles recht te zetten moet er een pagi nagrote rectificatie in de kran ten. Dat eist het Platform HogeSnel- heidsTrein Nederland (HST), mede namens zes particulieren, in een kort geding van de Staat. De president van de rechtbank in Den Haag is gevraagd te be slissen of het ministerie zijn werk over moet doen. Het Platform vertegenwoordigt diverse milieugroepen en mensen die langs het beoogde HSL-tra- ject wonen. Het gaat er het Plat form niet om of de 'flitstrein' er moet komen, maar wel om de discussie en lopende inspraak procedures op basis van juiste en volledige gegevens te laten ver lopen. Vooral de wenselijkheid om de HST dwars door het Groene Hart te laten lopen vecht het Platform aan; het geeft de voorkeur aan het gebruik van bestaande - aan hoge snelheden aangepaste - spoorlijnen. Door gegoochel met cijfers deugt het verhaal in de beleidsnota niet, waar het gaat om de con currentie met auto en vliegtuig op het traject Amsterdam-Parijs, meent het Platform. Zo kan de gemiddelde snelheid hooguit 160 kilometer per uur zijn, in plaats van de 190 of 210 die minimaal nodig is. Ook is de reisduur naar Parijs en Londen (wachttijden meegere kend) een stuk langer dan het publiek wordt voorgesteld: niet 2 uur en 50 minuten naar Parijs, maar 4 uur en 10 minuten. Ook komen in de nota de ongunstige effecten van tracé Al voor visue le hinder, trillingen, geluid, ver lies landbouwgronden, natuur lijk milieu en kleinschaligheid onvoldoende tot uiting. Volgens het Platform schrijft het ministerie toe naar een te posi tief beeld en manipuleert het de gegevens. Op de inspraakavon den zou de nota erdoor gejast zijn, is de lokale bevolking over rompeld en heeft onvoldoende kans gehad op inspraak. Kort om: misleiding van het publiek, aldus de advocaat van het Plat form HST, mr. T. Deurvorst, gisterochtend voor de Haagse rechtbankpresident. Namens het ministerie gaf landsadvocaat mr. H. Bouma al leen een enkel foutje in de nota toe, bijvoorbeeld de ten onrechte gehalveerde prijzen van het snel le trein-kaartje. Hij voerde aan dat de inspraakprocedure nog in volle gang is. Zo komen in okto ber en november nog 12 hoorzit tingen, rapportages van diverse adviesorganen, overleg tussen het ministerie met de gemeente besturen, waterschappen en pro vincie. Pas daarna bepaalt, in het voor jaar van 1995, het kabinet zijn definitieve standpunt over het HSL-tracé en kunnen Tweede en Eerste Kamer zich uitspreken. Daarna is nog beroep bij de Raad van State mogelijk. Alle kans dus nog, meent het ministe rie, om eventuele fouten te wijzi gen of de nota aan te vullen. En er is geen sprake van opzettelij ke misleiding of onzorgvuldig heid. De president van de rechtbank doet komende uitspraak. Het Platform kondigde gisteren na het kort geding al aan om, via een procedure voor de ambtena renrechter, de inspraaktermijn over de HSL zo nodig te laten verlengen. De termijn voor schriftelijke en mondelinge in spraak van betrokkenen loopt op 19 september af. 15 Op de bevolkingsconferentie in Cairo staat vooral de problematiek van de Derde Wereld centraal. Daar groeit immers de bevolking veel te snel, zo wordt geredeneerd. Als je de rapporten over de naaste toekomst van Nederland leest, dan zie je dat we ook hier met een flinke bevolkingsgroei te maken krijgen. Een kind te veel in de Derde Wereld maakt amper kans. Een kind te veel in het overvolle Nederland hoeft zich aanvankelijk geen zorgen te maken. Een complete industrie wordt ingeschakeld om het van wegwerpluiers, voeding, speelgoed en wat al niet meer te voorzien. Dat alles tegen fikse energiekosten, milieu vervuiling en op termijn ruimtegebrek. Een opgroeiend kind in de welvaartstaat Nederland kost kapitalen. Geld waar inkomsten tegenover moe ten staan. Dus wil pa beter verdienen en gaat ma ook werken, worden looneisen opgeschroefd en zal het bedrijfsleven meer winst moeten maken. Al zolang als de Westerse geïndustrialiseerde wereld bestaat, worden de winsten hier vooral behaald via een vermeerdering van de armoede in de Derde Wereld. Het veilig stellen van de welvaart van een paar miljoen nieuwe Nederlanders in de toekomst gaat dus ten koste van het welzijn van vele miljoenen nieuwe Derde-Wereldbewoners. Als er daar geen miljoenen arme sloebers meer zijn die hun hongerloontjes besteden aan onnutte Westerse produkten, dan gaat het hier mis met de economie. Daar wordt het er dan waarschijnlijk iets beter op. Ik denk niet dat er Westerse landen zijn die met die opofferingsgezindheid naar Cairo zijn getogen. Vijfjaar geëist voor gijzeling zoon Breda - Tegen de 41-jarige Tilburger, die op 31 mei urenlang zijn 2,5 jarig zoontje gijzelde en hem van een balkon dreigde te gooien, is gisteren voor de rechtbank in Breda vijf jaar gevangenisstraf geëist. Hij zou ter beschikking gesteld moeten worden en een verplichte behandeling moeten ondergaan. Hij is volgens psychiatrische rapporten zwakbegaafd en hij worstelt met een persoonlijkheidsstoornis. De kans op herhaling van het gebeurde is duidelijk aanwezig. Met zijn actie wilde de man bereiken dat zijn vrouw die hem had verlaten, zou terugkomen. Na vijf uur kon de man overmeesterd worden. Hem is poging tot moord of zware mishandeling met voorbedachte rade en gijzeling ten laste gelegd. De advocaat van de Tilburger meent dat zijn cliënt een behandeling nodig heeft en veel aandacht. „Dat krijgt hij in de gevangenis niet." Ambtenaren Tilburg dreigen met staking Tilburg - Het personeel van de gemeente Tilburg heeft het vertrouwen opgezegd in het college van burgemeester en wethouders. Volgens de ambtenaren is het college niet bereid tot fatsoenlijk overleg. Zij sluiten stakingen niet uit. Bestuurder T. Jacobs van de ambtenarenbond AbvaKabo be schuldigt het college van 'een arrogante mentaliteit'. Volgens hem houdt het college zich niet aan een akkoord waarin is vastgelegd hoe er over de reorganisaties moet worden overlegd. Wethouder De Wolf van personeelszaken is verbaasd over de stap van de werknemersdelegatie en zegt juist grote waarde te hechten aan overleg. 'Opkomstplicht eerder afschaffen' Den Haag - Het ministerie van Defensie overweegt al met ingang van 1 januari 1996 geen dienstplichtigen meer op te roepen. Alleen jongeren die vrijwillig onder de wapenen willen, zouden dan vanaf die datum in aanmerking komen voor het vervullen van de militaire dienst. In verband met de overgang naar een beroepsleger per 1998 staat de dienstplicht al enige tijd ter discussie. Officieel worden de komende vier jaar nog dienstplichtigen opgeroepen. Het ministerie verwacht niet eerder dan begin 1995 een besluit over het dienstrecht te kunnen nemen. Celstraf geëist voor oplichten bedrijven Maastricht - Een schuldenlast van rQim twee ton was voor de 25-jarige M.M en zijn twee jaar oudere vriendin M.S. uit Maastricht de aanleiding om duizenden bedrijven een valse rekening te sturen. Het duo, dat bovendien samen nog voor bijna tachtigduizend gulden steunfraude pleegde, gaf gisteren de oplichting voor de Maastrichtse rechtbank grif toe. Tegen M. werd een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk, tegen S. acht maanden waarvan twee voor waardelijk. Die laatste straf mag wat de officier betreft omgezet worden in 240 uur dienstverlening. Het duo leefde volgens justitie ver boven zijn stand. In augustus vorig jaar verstuurden zij ruim 4300 acceptgiro's naar allerlei bedrijven in Nederland. De rekening bedroeg steevast 142,20 gulden, een bedrag dat zogenaamd betaald moest worden als 'verplichte wettelijke heffing'. 76 bedrijven betaalden inder daad. M. had ook nog eens 20.000 aanmaningen laten vervaardi gen maar die zijn niet meer gebruikt omdat het tweetal tegen de lamp liep. 'Weinig oog voor veiligheid peuters' Maastricht - Moeders van peuters en kleuters in de leeftijd tot 4 jaar hebben te weinig oog voor de veiligheid van hun kroost in en rond het huis. Dat is de voornaamste conclusie van een promotie-studie, waarop sociaal psychologe Edith Wortel uit Leeuwarden op 21 september aan de Rijksuniversiteit Limburg promoveert. Ze baseert zich onder meer op een schriftelijk onderzoek onder 1500 Nijmeegse moeders van in totaal 4500 kleine kinderen. Dat laat zien dat de meeste moeder onvoldoen de of onvoldoende veilige maatregels nemen om ongelukken te voorkomen met verbrandingen, valpartijen of vergiftigingen. Volgens het CBS zijn ongelukken in en rond het huis de voornaamste doodsoorzaak zijn bij heel jonge kinderen. Zo is de keuken onveilig terrein voor de kleintjes. Nederlandse ovens hebben nauwelijks beschermend glas in de deur, hebben geen beveiligde grendel, terwijl ook kookketels en pannen op het vuur niet beveiligd zijn. Veel vechtpartijen in Tilburgse gevangenis Tilburg - Het onderbrengen van meer gedetineerden op één kamer leidt in het nieuwe justitieel complex voor vreemdelin genbewaring in Tilburg vrijwel dagelijks tot vechtpartijen. De belangrijkste oorzaak is volgens de directie dat vrijwel alle gevangengehouden illegalen een criminele achtergrond hebben. De gevangenis is speciaal gebouwd voor het in bewaring houden van illegalen tijdens hun uitzettingsprocedure. Het complex geldt in Nederland als het paradepaardje van het gevangeniswe zen en is bovendien de eerste gevangenis waar meer gedetineer den op één kamer verblijven. Er kunnen acht personen op een kamer worden gehuisvest, maar de gemiddelde bezetting is vier.

de Stem | 1994 | | pagina 3