week f25.- ing Nederland minder tolerant Keukens half geld Tientjesregen. Filosofie ih. Uw traktieve rmarkt. 10.- J485- 10.- 03#r 10.- 10.- 10.- 3 Paus ziet voorlopig af van bezoek aan Sarajevo Sociaal Cultureel Planbureau: Meer steun voor invoering doodstraf Verdriet om doden concentratiekamp w KEUKENS Mogelijk toch 'hangend strand' in Z-Vlaander en VN: Ozonlaag herstelt zich langzaam na 2000 1.49 MAAR WEER HETZELFDE OF Nrlfi R TREND? WESp Lubbers wil voorzitter CDA worden Naam onbekende soldaat gevonden Peruaan Yzaga wipt Sampras Wereldrecord Van Almsick Economie EU: hogere groei Daling wao'ers groter dan ooit /ij BRT-boegbeeld M. Hermans Brandstichting opvangcentrum Nu in onze winkel spectaculair voorcleel op verschillende verzoigingsprodukten. Profiteer en neem een voorraadje in huis. diverse soorten, 3 flacons 300 ml spray of roller; 3 stuks diverse soorten, 3 pakken diverse soorten, pak 6 tubes 75 ml Cfl Bevalling voor deur ziekenhuis *1 ■F 'Nieuw 'Nieuw 'Nieuw 'Nieuw Eikenprogramma in KERSENKLEUR DE EIKEN SCHUUR 1994 -55 en hebben de laatste maanden nals het vlees bij Edah is. Heeft t onze runderbaklapjes of onze ens dat ons vlees zo vers is dat u het rustig kunt invriezen en bewaren? Ook de komende tijd hebben wij een vijftal vleesaanbie dingen voor u. Om u extra voordelig kennis te laten maken met ons kwaliteitsvlees. Kwaliteitsgarantie. Let"op dit v/gnetWij staan ganant voor de kwaliteit Bent u desondanks niet tevreden, dan knjgt u uw geld terug :^v!I V'c v s ran 10 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur kunt u grabs beM Daar kunt u ook terecht voor het adres van de Edafi ingen zijn geldig t/m zaterdag 10 september 1994. euk ie r- am ken ieel im ,ste i/de pm lijn: ex, RIJPE vrouwen zoeken jon gens voor een slippem0' 06-9760 (75cpm) Aktie!» ZIN in 'n wip? bel de geW'1' lige dames direkt: 06-98.' (75 cpm). ZOEK je rijpe vrouwen vo°| sexkontakt? (niet comme cieel) 06-350.266.59 (Igjg. NATALIA en Wendy laten volop genieten op aller covnohiorlon 17C AAA lOarmoaey DESTE 134e JAARGANG Van onze Haagse redactie Den Haag - Oud-premier Lubbers is kandidaat voor het voorzitterschap van het CDA. Dat heeft oud-minis ter Braks gisteren onthuld. „Ik heb begrepen uit zeer betrouwbare bron dat Lub bers een van de kandidaten is," zei Braks gisteravond. „Dat wil nog niet zeggen dat hij het ook wordt. Ik zeg ook niet dat hij het moet worden. Maar het is wel iemand met een authentiek gezag, en in die zin voldoet hij aan de ei sen die in het profiel worden gesteld." Braks zelf is niet in voor het voorzitterschap. De 61-jari- ge oud-minister van Land bouw vindt de functie 'fy siek te zwaar'. Behalve Lub bers lijkt ook de directeur van het Wetenschappelijk Instituut van het CDA, Van Gennip, een serieuze kandi daat voor het voorzitter schap. Lubbers was gisteren niet voor commentaar be- reikbaar. HET WEER MIN./MAX. f 12/19]/ "X> Rome (rtr/afp) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn bezoek aan Sarajevo, dat morgen zou plaatsvinden, afgezegd. In een verklaring zegt het Vaticaan dat er on voldoende waarborgen zijn voor de veiligheid van het hoofd van de katholieke kerk. De paus wil nu een bezoek brengen aan de Bosni sche hoofdstad 'zodra de omstandigheden dat toelaten'. Troepen van de Bosnische Serviërs weigerden de veiligheid van de paus en de mensen die hem zouden verwelkomen, te garanderen. Ze beschuldigden, de moslims ervan een incident te willen veroorzaken om de Serviërs vervol gens daarvan de schuld te geven. „Behalve dat we niet alle mensen die de paus opwachten, willen blootstellen aan ernstige risico's, is er ook zorg dat het bezoek aan Sa rajevo verkeerd wordt begrepen en de span ning kan verhogen," aldus de verklaring van het Vaticaan. De Bosnische president Izetbegovic reageerde teleurgesteld op de bekendmaking. „Deze af zegging doet alle katholieken in Sarajevo en de hele bevolking van Bosnië-Herzegowma verdriet." Izetbegovic laat in een verklaring weten dat volgens hem een waarschuwing van de speciale VN-afgezant Akashi over de 'ernstige gevaren' van een bezoek, van door slaggevend belang is geweest voor de beslis sing van het Vaticaan. De beslissing om de reis uit te stellen werd genomen terwijl er gisteren zware beschietin gen plaatshadden rond de luchthaven van de Bosnische hoofdstad Eenheden van de Bosni sche Serviës schoten elf salvo's artilleriegra naten af binnen de door de VN ingestelde zo ne waarin zware wapens verboden zijn. De Serviërs beschoten doelen in het noorden van Sarajevo, vanuit posities in het zuidoos ten. De afgelopen dagen zijn, kort voor het geplande bezoek van de paus aan de Bosni sche hoofdstad, ook twee vliegtuigen van de VN beschadigd door beschietingen' met gewe ren, hebben VN-medewerkers gemeld. Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland wordt steeds minder verdraag zaam en ook steeds meer mensen vinden het goed als voor bepaalde misdrijven de doodstraf wordt ingevoerd. Dat blijkt uit het Sociaal en Cultureel Rapport dat gisteren is gepubliceerd. Wisselvallig Lagedruk blijft de komende dagen ons weer bepalen. Van tijd tot tijd valt er een bui, maar de zon krijgt toch de kans er af en toe door te komen. Axel-Dankzij speurwerk van de Brabantse Jos van Alphen is na een eeuw bekend wie de onbe kende Poolse soldaat is die vijftig jaar geleden werd begraven op het kerkhof van Axel. Het is Franciszek Kopiec, die op 17 sep tember 1944 als lid van de le Poolse Pantserdivisie sneuvelde bij oversteken van het kanaal van Axel naar Hulst. I ZIE ZEELAND - C1 New York - De Peruaan Jaime Yzaga heeft voor een sensatie van de eerste orde gezorgd door de nummer een, de Amerikaan Pete Sampras, in vijf sets te verslaan. Yzaga won de beslissende set, waarin Sampras weer last kreeg van een slepende enkelblessure, met 7-5. ZIE SPORT-B1 Rome - Franziska van Almsick beeft tijdens de wereldtitelstrijd zwemmen in Rome het wereldre- cord op de 200 meter vrije slag met bijna een seconde verbeterd (1 56,78). Het had overigens wei nig gescheeld of de Berlijnse was met van start gegaan. Van Alm sick kon aan de finale meedoen doordat haar landgenote Dagmar Hase zich uit de strijd terugtrok. ZIE SPORT-B1 Brussel - De Europese Commis si heeft haar raming van de eco nomische groei in de Europese pnie in 1994 verhoogd van 1,6 naar 2 procent. Het economisch herstel wordt getrokken door de exportsector in Duitsland en het groeiende vertrouwen bij het be drijfsleven in de rest van de kuropese Unie. Zoetermeer - De daling van hét Aantal mensen met een aaw- of ao-uitkering zet gestaag door. m !or,Van dit iaar is dat aantal roet 1700 afgenomen tot 907.800. ue ww daarentegen blijft stijgen: J00 nieuwe uitkeringen tegen- ver 36.000 stopgezette uitkerin- gen rn juli. Even pauseren De omvang van de bevolking heeft grote invloed op allerlei maatschappelijke ontwikkelin gen. Volgens het Sociaal en Cul tureel Planbureau zal het inwo nertal - op dit moment 15,4 mil joen- blijven oplopen tot 16.943.000 mensen in het jaar 2010. Oorzaak is vooral de hoge immigratie. Bij die voorspelling hoort een marge van 900.000. Dus het inwonertal kan ook uit komen op bijna 18 miljoen of op 16 miljoen. Volgens het SCP herbergt Neder land momenteel 1.165.000 al lochtonen. Dat is 7,6 procent van de bevolking. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om Turken, Ma rokkanen, Surinamers, Antillia- nen en mensen uit een reeks lan den die politiek asiel kregen. Of allochtonen over vijftien jaar een probleem zijn, hangt vooral af van de integratie van deze groep in de samenleving. Als de economie stagneert en de immi gratie hoog blijft komt er van die integratie niet veel terecht. ADVERTENTIE GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens heeft deze week een werkelijk ongelooflijke landelijke actie!! In al zijn 40 showrooms ver koopt hij in totaal honderden showroomkeukens en -appa raten uit voor half geld, van bekende merken. Let u op de oranje stickers GOES RINGBAAN WEST 2b - 01100-16451 VANDAAG IN DEZE KRANT De Vlaamse tv-presenta- trice Margriet Hermans is het boegbeeld van de BRT en wars van alle grappen over haar uiter lijk. „Ik ben gewoon dik. Het is te nemen of te la ten." Een interview. ZIE GIDS - Dl Goes - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag brand gesticht in het asielzoe kerscentrum in Goes. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Volgens de politie is er veel rookschade. Even na middernacht is door een openstaand raampje op de bene denverdieping brandend materi aal naar binnen gegooid. Na het afgaan van het rookmeldsysteem gingen de bewakers het vuur met brandblussers te lijf en waar schuwden de brandweer. Geza menlijk werd de brand snel ge blust. In de betreffende ruimte waren op het moment van de brandstichting geen personen aanwezig. Het lokaal is na de brand onbruikbaar. De politie heeft nog geen aanwijzingen ge vonden dat het om een racis tische aanslag zou gaan. Het SCP voorspelt dan grote spanningen in de maatschappij. Nu al blijkt uit de cijfers dat Ne derlanders steeds minder tole rant worden. In 1991 vond nog 46 procent van de bevolking dat er te veel buitenlanders in Neder land woonden. In 1993 is dat al 50 procent geworden. Eveneens ongeveer de helft van de bevol king toont zich gereserveerd te genover buren van een ander ras. Doodstraf Die verharding valt ook op te maken uit de steun van de Neder landse bevolking voor herinvoe ring van de doodstraf. In 1991 was dat 35 procent. In 1993 is dat percentage gestegen tot 43. Van de jongeren, die altijd al voor hardere straffen pleiten, wil zelfs 50,3 procent de doodstraf op nieuw invoeren, meldt het So ciaal en Cultureel Rapport. Minister Sorgdrager (Justitie) vindt het 'absoluut ondenkbaar' dat de doodstraf in Nederland weer zou worden ingevoerd. „In de tijd dat ik minister van Justi tie ben, is de invoering van de doodstraf in ieder geval niet aan de orde," aldus Sorgdrager, Gisteren meldde deze krant al dat volgens een enquête van het jeugdblad Primeur zelfs 84,2 pro cent van de jongeren tussen 13 en 19 jaar de doodstraf acceptabel vindt voor misdrijven als serie- moord en verkrachting. De be strijding van de misdaad wordt door 62 procent als belangrijkste politiek item beschouwd. In 1992 was dat 56 procent. Op de tweede plaats komt het bestrijden van de werkloosheid; 59 procent van de bevolking vindt dit een belang rijk item. Op de derde plaats staat de handhaving van een sta biele economie. Het milieu is nog maar voor 53 procent een belang rijk thema, tegen 48 in 1993. ZIE OOK PAGINA A2 ZIE STEM-COMMENTAAR - A3 INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 ADVERTENTIE Andrélon shampoo, Nivea deodorant, Libresse maandverband, Lux toiletzeep, r Pradent tandpasta, Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 september a.s. en zolang de voorraad strekt. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ministerie herziet eerdere afwijzing Van onze verslaggever Middelburg - Er komt mogelijk toch een zogenaamd 'han gend strand' langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. De mi nister van Verkeer en Waterstaat Jorritsma is bereid de aanleg van zo'n strand voor de Tienhonderdpolder in Cad- zand opnieuw te overwegen. Eerder wees de minister een aanvraag af. Opnieuw bezien of de aanleg van het hangend strand moge lijk is, gebeurt op advies van de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat, De voornaamste reden voor de afwijzing door de minister lag in het gegeven dat het hangend strand niet tot het gewenste re sultaat zou leiden en de forse investering daarmee wegge gooid geld zou zijn. De kamercommissie opperde echter de mogelijkheid het ex periment uit te voeren op basis van gedeeld financieel risico tussen rijk, provincie en water schap. Het 'hangend strand' is een be tonnen steundam onder het strand als bescherming tegen kustafslag. De steundam kan voorkomen dat grote stukken van de zeewering worden weg geslagen. De steundam ligt on der de zeespiegel, minstens honderd meter vóór de eblijn. De betonnen wand breekt de kracht van de stroming, zodat de erosiewerking flink vermin dert. Het zand op het 'hangend strand' achter de steundam zou veel minder in zee verdwijnen dan nu het geval is. Door erosie slibben dagelijks vele tonnen zand in zee. Voordat nader overleg tussen de drie partijen over het sprei den van het financieel risico plaatsvindt, moet volgens de minister wel eerst duidelijk zijn of ook de provincie Zee land en het waterschap Het Vrije van Sluis dit zien zitten. Gedeputeerde Staten hebben gisteren in hun wekelijkse ver gadering besloten de kans te grijpen. „Graag zijn wij bereid om in overleg met rijkswaterstaat en het waterschap opnieuw te be zien in hoeverre dé kosten en risico's van een zeewaarts werk zich verhouden tot de re guliere suppleties," laten GS weten aan de minister. 8 710311 000218 I I I II WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG, 175 ZATERDA* ƒ2,00 Van onze verslaggever Leo Nierse Breda - Vrijwel letterlijk op de trappen van het Bredase Ignatiusziekenhuis heeft de 26-jarige Bredase Petra Seuntjens-Leyten gister ochtend haar eersteling ter wereld gebracht. Inmiddels liggen de trotse moeder en haar 52 centimeter lange, zeven pond wegende dochter Chantal al weer een et maal op de kraamafdeling te blaken van gezondheid. Maar het echtpaar Seuntjens maakte toch wel enkele be nauwde ogenblikken door, toen Petra om 04.00 uur gister morgen nog net voor de 'meet' door haar baby werd inge haald. Samen met haar man Harry was de Bredase in alle rust vanuit de Hoge Vucht naar de polikliniek in Breda-Zuid ge reden. De weeën waren nog niet lang tevoren aangevangen. Het paar was dan ook nergens op bedacht, toen Moeder Na tuur haar eigen gang besloot te gaan. Met het autoportier nog Moeder Seuntjens met haar dochter Chantal. foto de stem/johan van gurp in de hand, werd Petra door een perswee verrast, waardoor de baby haar ontglipte. Na die voorspoedige bevalling, hoefde een toegesnelde verple ger de moeder en haar inmid dels in luiers gewikkelde kind je alleen nog maar in de rol stoel naar de kraamafdeling te rijden. Vandaag zullen zij het ziekenhuis waarschijnlijk al weer kunnen verlaten. Genève (rtr/epd) - De ozonlaag is tegen het jaar 2000 op haar dunst. Daarna kunnen internationale afspraken ervoor zorgen dat de gaten in de laag zich langzaam weer sluiten. Dat meldt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) in haar jaarrap port over de ozonlaag. „De omvang van de gaten zal naar verwachting de komende ja ren een hoogtepunt bereiken," aldus het rapport dat is geba seerd op informatie uit 33 lan den. Op het zuidelijk en noorde lijk halfrond is de ozonlaag elke tien jaar gemiddeld met 4 tot 5 procent afgenomen, vooral als gevolg van chemicaliën die de laag aantasten. Secretaris-generaal Obasi van de WMO riep de internationale ge meenschap op zich te blijven in zetten voor minder gebruik van CFK's en andere stoffen met schadelijke gevolgen voor de laag die mens en dier beschermt tegen ultraviolette stralen'. Ontwikkelingslanden en indus triestaten bereikten in 1987 een akkoord om cfk's (chloorfluor koolwaterstoffen) uiterlijk in 1999 volledig uit te bannen. La ter vervroegden ze de streefda tum naar 1995, maar veel specia listen betwijfelen of die doelstel ling te halen is. De WMO wijst er echter ook op dat ondanks de internationale maatregelen de gaten in de ozon laag de afgelopen jaren nieuwe recordhoogten hebben bereikt. Eind 1992 en begin 1993 ont stond een ongekend groot gat bo ven de Zuidpool en was de ozon laag boven het noordelijk half rond dunner dan ooit. Deskundi gen brachten dat eerder in ver band met de uitbarsting van de vulkaan Pinatubo op de Fiiipij- nen. Ondertussen is de spuitbus in Nederland aan een comeback be gonnen. De produktie van cfk- vrije spuitbussen in ons land steeg in 1993 spectaculair met 26 procent tot bijna 261 miljoen bussen. In 1990 waren dat er nog geen 200 miljoen. Kannibalisme. Tijdens de Cul turele Revolutie van 1966-1976 hebben Chinese staatsrestau- rants mensenvlees geserveerd, nadat de communistische partij had bevolen dat vijanden moes ten worden opgegeten. Dit heb ben twee Amerikaanse China- correspondenten onthuld. De kannibalen werden niet door honger gedreven, maar door ide ologie. ADVERTENTIES ~w~~i 1 Praktische Over Zelfkennis, het leven en wijsheid. Onderzoek naar wat echt en waar is. Gesteund door meditatie voor energie en geluk. Cursus van 12 lessen. Kosten: ƒ175,-. Aanvang in september in 9 steden. Folder? 041 691 323 Een vrouw huilt stilletjes bij de onthulling, gisteren, van een monument in Vught ter nagedachtenis van 1400 Nederlandse slachtoffers van concentratiekamp Sachsenhausen. foto anp Tevens vindt u in onze showroom prachtige samengestelde programma's w.o. 100% massief eiken Copy Antiek programma Romantisch eiken Blank Patine programma Modern Blank Eiken programma Massief eiken With Wash programma Ook voor al uw meubels op maat Strijbeekseweg 14, Ulvenhout. Telefoon: 076-612614. Vrijdag koopavond V001TTEK Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: -Adres: Postcode: Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:- Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT HGI

de Stem | 1994 | | pagina 1