Zeeland verzilvert grondwater De Engelsen bleken Polen te zijn Augustus bracht zeldzame vlinders in Oost-Zeeuws-Vlaanderen Jonge fuchsiakwekers beloond POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER J) OFFICIEEL GEOPEND Nieuwe heffing levert provinciaal bestuur kleine vier ton op ZEELAND Toneelvereniging van St.-Jansteen herdenkt hopman het niet Ontsnappen 15 september Banketterie Verspassage CC met tal van SPECIALE AANBIEDINGEN DE STEM WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 C2 Van onze verslaggever Hulst - In de maand augustus is een groot aantal vlindermeldingen, waaronder enkele zeer zeldzame, binnengekomen bij de insekten- werkgroep van de Steltkluut. Nadat er al op 2 augustus in de Braakmanden kleine parelmoervlinder was gesignaleerd, is er op 6 augustus voor het eerst in oost Zeeuws-Vlaande ren een duinparelmoervlinder waarge nomen. Dat gebeurde in een tuin in de Amstel- straat te Terneuzen. De vlinder kon worden gevangen en toen de leden van de insektengroep er bij kwamen was de conclusie unaniem. Het was de in de regio nog nooit eerder waargenomen duinparelmoervlinder. Voordat de vlinder weer de'vrijheid kreeg konden er als 'bewijs' voor de Vlinderstichting in Wageningen nog een paar fraaie dia's worden genomen. Deze vlinder is aan de bovenzijde oranje met donker bruine stippen of vlekjes. Op de onder kant van de achtervleugels hebben ze parelmoerkleurige vlekken. De vlinder komt in Nederland vooral voor in de kop van Noord-Holland en op de Wad deneilanden. Van de mooiste Nederlandse dagvlin der, de koninginnepage, kwamen er veel minder meldingen binnen dan de afgelopen twee jaar. „Toch mogen we met 21 waarnemingen in augustus niet klagen in vergelijking met de rest van Nederland," vindt E. Taelman van de insektenwerkgroep. Wat de trekvlinders betreft belooft 1994 volgens Taelman geen slecht jaar te worden. Vooral met waarnemingen van de oranje luzernevlinders en de doodskopvlinder zijn de leden van de werkgroep in hun nopjes. De luzerne- vlinder komt wisselvallig voor in Ne derland. De laatste tien jaar zijn er in Zeeuws-Vlaanderen bijna geen gezien en vorig jaar geen enkele. Losse waarnemingen van de luzerne- vlinder kwamen deze maand uit Oost burg enlang de weg Axel-Sluiskil. „Maar het meest verheugend was toch wel dat er 7 exemplaren rondvlogen op het kruidenteeltbedrijf van de familie Van de Winckel in Zaamslag," zegt Taelman. Op het bedrijf waren in au gustus honderden trekvlinders te zien. Vooral op rode zonnehoed telde men op 15 augustus 68 distelvlinders en 47 atalanta's. Vooral het gamma-uiltje, een overdag vliegende nachtvlinder, vloog hier met honderden tegelijk. Nog nooit eerder zijn er zoveel gamma-uiltjes geteld als dit jaar. Zo werd op 10 augustus op de liniedijk in Hulst geschat dat er meer dan 3500 exemplaren rondvlogen. Een andere trekvlinder, de kolibrie pijlstaart of meekrapvlinder, is in au gustus tien keer gezien in Zeeuws- Vlaanderen. In september zijn deze vlinders vooral te vinden bij fuchsia's. Opletten dus. Een opzienbarende waarneming kam van Cris de Roover uit Vogelwaarde. Die kreeg op 4 augustus bezoek van een doodshoofdvlinder, waarvan er sinds 1980 in de regio maar zeven exemplaren zijn gezien. Het is een grote nachtvlinder met een spanwijdte van veertien centimeter en hij maakt een hoog piepend geluid. Van onze verslaggever Middelbrug - Gedeputeerde Staten willen dat gebrui kers van het Zeeuwse grondwater voortaan gaan betalen voor deze tot nu toe gratis grondstof. Boeren, industrie baronnen en het drinkwaterbedrijf moeten voortaan 0,6 cent per kubieke meter gaan betalen, wat de provincie- kas jaarlijks 392.000 gulden oplevert. CJit de Zeeuwse bodem wordt per jaar zeven miljoen kuub ge pompt. Boeren en tuinders ge bruiken het grondwater om ge wassen te besproeien in droge tijden, industrie-ondernemers gebruiken het water als koelwa ter of als proceswater en het drinkwaterbedrijf (onder meer bij pompstation St.-Jansteen) verkoopt het aan de consumen ten. Controles Al jaren broedt de provincie op een heffing, want het oppompen kost de provincie geld. Er moe ten vergunningen worden uitge schreven en controles worden uitgevoerd. Tevens moet in de gaten worden gehouden dat er niet te veel water wordt opge pompt. Er is wel een grens getrokken, zodat niet elke boer die een beetje water nodig heeft moet gaan betalen. Ongeveer 95 pro cent van de gebruikers valt dan al af. Wat overblijft zijn de grote onttrekkers, tussen de 15 en de 25 bedrijven. Die zullen met el kaar de kosten moeten gaan be talen. Van onze correspondent St.-Jansteen - De Steense to neelvereniging Camere van Rhe torics St.-Jan ten Steene hield de jaarvergadering in gemeen schapscentrum De Warande. Tij dens deze bijeenkomst werd de in februari overleden eerste offi ciële hopman van de vereniging George Verstraeten herdacht met een minuut stilte. Tevens werd stilgestaan bij het feit dat Verstraeten de schrijver was vari het jubileumboek dat bij het 65-jarig bestaan van de vereniging was verschenen. To neelvereniging Camere van Rhe- tonca had dit jaar nog met een grote verandering te maken. Na een periode van zo'n 24 jaar had regisseur Piet Verwer te kennen gegeven er mee te willen stop pen. „Op markante wijze heeft Ver wer gestalte gegeven aan onze vereniging," zei griffier Georges Martens. „Zo'n kleine dertig produkties staan op zijn naam. Het was dan ook noodgedwon gen dat wij naar een andere regisseur uit moesten kijken Uiteindelijk is die gevonden in de persoon van Danni Heylen. Deze regisseuse is bekend van de serie FC De Kampioenen en The Championnets." Tegenstand Vanaf het begin is er tegenstand geweest tegen de heffing. Het nutsbedrijf Deltan heeft gepro testeerd tegen deze extra kosten, evenals bijvoorbeeld een grote conservenfabriek in Kapelle en de Kamers van Koophandel, die stellen dat de heffingen voor bedrijven wel in de tienduizen den guldens kunnen lopen. Gistermiddag was het zover in de basisschool St.Jozef te Hengstdijk. Door een deskundige jury, een tweetal fuchsia-kwe kende dames uit Hengstdijk, waren alle 24 exemplaren beoor deeld. De in het voorjaar aan leerlingen van de school verstrekte fuchsiastekken waren door de kinderen goed verzorgd. Zij waren nu na de zomervakantie weer mee naar school genomen om er de mooiste uit te laten kiezen. Het was een bonte mengeling van kleur en afmetingen. Enkele kinderen hadden hun plantje verspeeld door bezoek van beestjes of door droogte. Alle meege brachte planten waren voorzien van een mooi gedicht. Voor alle kinderen was er een oorkonde, een lekkernij en natuurlijke de mooie plant. De jury kwam tot de volgende uitslag: Ï.Gert-Jan Dophemont 2.Sander de Roos 3.Nikkie Vinke. De fuchsiawedstrijd was een iniatief van de Ouderraad van de St.Jozefschool. foto camile schelstraete NIET HET BEKENDE zwarte plus-kruis op een wit kruisvor mig veld sierde de tanks die half september 1944 de grens tussen België en Oost-Zeeuws- Vlaanderen passeerden, maar een witte vijf puntige ster. Geen Duitsers dus. maar 'Engelsen'. De tweede verrassing kwam di rect daarna: de militairen in die tanks waren geen Engelsen, maar Polen. Oost-Zeeuws- Vlaanderen ten oosten van het Kanaal van Gent naar Terneu zen was niet bevrijd door de Engelsen of Amerikanen, maar door de Polen. Niet zomaar een stuk of wat die toevallig ergens ingedeeld waren, nee, een heel legeronderdeel. Hun militaire training hadden ze in Engeland en Schotland gekregen. Er gaat natuurlijk een verhaal aan vooraf. Op 1 september 1939 viel Duitsland Polen binnen met het smoesje dat er vanuit Polen aanvallen gedaan waren op Duits grondgebied. Op 31 au gustus werd het radiostation van Gleiwits - vlakbij de Pools- uitse grens - door de 'Polen' overvallen. In werkelijkheid waren het Duitsers in Poolse uniformen. Niettemin was het voldoende om een inval te rechtvaardigen. ?P 17 september viel Rusland, oen nog een bondgenoot van Duitsland, de Polen in de rug aan. Opnieuw werd het land, at pas sedert 1921 weer een vrije natie was na vanaf 1772 door vreemde volkeren over- of beheerst te zijn geweest, onder de voet gelopen. Op 1 oktober daaraanvolgend moest het j e leger zich neerleggen bij e overmacht en het capituleer- •itr. Ai van de Poolse strijdkrachten werd krijgsge- Obgen gemaakt; ruim 230.000 terecht"611 1™amen in kampen In de Oekraïne werden plusmi nus 10.000 Poolse officieren in zulke kampen gevangen gehou den. In april 1940 werden deze ontruimd en de militairen ver wachtten dat ze overgedragen zouden worden aan de gealli eerden. Ze verdwenen echter in het niet. In 1943 werden bij Katyn massagraven ontdekt. Daarin bleken de 10.000 ver miste officieren te rusten, ver moord, naar de Duitsers be weerden door de Russen, maar die hielden vol dat het tegen deel het geval was. In oktober 1992 kwam de waarheid aan het licht: het zijn de Russen geweest die deze mensen geli quideerd hebben. Een ander deel van het versla gen Poolse leger ging in het ondergrondse verzet of ont vluchtte het land. Tot de laatste categorie behoorde een groot deel van de Tiende Gemotori seerde Cavaleriebrigade, ook bekend als de 'Zwarte Brigade', onder bevel van kolonel Mac- zek, geen onbekende in onze streek. Via Roemenië, Honga rije, Joegoslavië en Italië kwam de overgrote meerderheid in Frankrijk terecht, waar de mi nister-president van de rege ring in ballingschap, generaal Sikorski, een nieuw leger for meerde. De gevluchte onderdelen sloten zich daarbij aan, evenals vluch telingen die langs andere routes ontsnapt waren en Poolse emi granten die in Frankrijk woon den. Begin 1940 had Sikorski een leger op de been dat bestond uit twee infanteriedivisies en één in opbouw en de Tiende Pant serbrigade van Maczek. Die brigade bestond uit een tank bataljon, een anti-tank-eska dron en een eskadron Dragon ders, alles bij elkaar 1500 man, uitgerust met R-35-tanks. Het Poolse leger streed in Frankrijk tegen de oprukkende Duitsers, onder andere aan de Somme, maar op 17 juni 1940 moest ook Frankrijk het hoofd in de schoot leggen. De Polen dreigden ingesloten te worden. Door hun zware wa pens achter te laten, konden ze in kleine groepen ontsnappen, meestal 's nachts verder mar cherend en zich overdag schuil houdend in de bossen. Lang niet allemaal echter: het groot ste gedeelte van één divisie werd gevangen genomen en van andere werden de manschappen geïnterneerd in Zwitserland. Wie wel wist te ontsnappen, bereikte uiteindelijk via Zuid- Frankrijk, Noord-Afrika, Span je en Gibraltar Schotland. Daar werd een nieuw leger op gebouwd. Ook de Poolse marine bevond zich voor tachtig pro cent in Engeland, heel veel pi loten hadden daar eveneens hun heil gezocht en emigranten die zich elders ter wereld be vonden, sloten zich ook aan. Na een moeilijke aanloopperiode werd uiteindelijk in februari 1942 de Eerste Poolse Pantser divisie geformeerd. Als wapen spreuk werd gekozen 'Za Wasza i nasza wolno's'c: Voor Uw en onze Vrede'. De divisie werd ingedeeld bij het Eerste Canadese Leger .Tus sen 20 juli en 5 augustus 1944 werden de Polen ontscheept in Normandië. Ze leverden bloedi ge en zware gevechten, maar wisten op te rukken tot ze half september vastliepen bij Gent. De volgende opdracht was het vrijmaken van de zuidelijke oever van de Westerschelde ten oosten van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Dat hield dus de bevrijding van Oost- Zeeuws-Vlaanderen in. Over Sint-Niklaas en Stekene rukten ze op in noordelijke richting. Op 15 september over schreden ze de Nederlndse grens bij Kapellebrug. Veelal wordt daarvoorde 16e aange houden. Verschillende oogge tuigen zijn daar echter heel duidelijk over, onder meer C. Jansen-De Windt uit Hulst, die toen op 'D'Ou'kapel' tussen de twee grenskantoren woonde: „Op 15 september hebben we al 'Engelsen' gezien op de grote weg, de Gentsevaart dus, niet op de achteraf-straten. In de Stroperstraat, naar de Tromp toe en in de Buitenstraat tussen De Paal en Belgisch Klinge za ten nog Duitsers. We zagen ze duidelijk achter een huis zitten. Ook al stond er ten zuiden van Hulst heel wat land onder wa ter, toch was er vanaf Kapelle brug een droge, doorgaande verbinding naar Hulst. Dat is de Polen kennelijk ontgaan." Het is uiteindelijk voor de wa terlinie tussen Axelse Sassing en Hulst dat ze vastlopen. Ze moeten echter een doorbraak forceren. Dat kost 25 van hen het leven. Ongeveer een jaar later, in de week van 16 tot 22 september 1945, hebben de overlevenden daar voor hun ka meraden een door henzelf ver vaardigd kruis ogpericht. Het Het Poolse kruis aan de Hulsterweg. foto camile schelstraete was van ijzer, vijfhonderd kilo zwaar en het materiaal was afkomstig van een Duits vlieg tuig. Omdat het begon te roes ten is het later vervangen door het huidige kruis. Bij het Poolse kruis aan de Hulsterweg onder Axel horen twee gedenkplaten, beide ge steld zowel in het Pools als in het Nederlands, zij het met een licht Duitse inslag. Aan de voet van het kruis staat: - 17-9-1944 zijn hier 25 Poolse dragonders v/h 10e Reg-in de strijd voor Polen gevallen Ne derland de vrijheid brengende - De plaat die op het muurtje, dat het gehele monument omringt, is aangebracht, draagt de schrijnende tekst: - Den 17 Sep tember 1944 stierven op deze plaats den heldendood bij het forceren van het Kanaal Axel- Hulst, 25 Poolse soldaten vom het 10de Regiment Dragonders brengende zoo de vryheid vom Holland op hunne terugtocht naar Polen. - Drijfmest in sloot Vrouw lichtgewond Biervliet - Gistermorgen om streeks elf uur kantelde bij het inrijden van een perceel lan- bouwgrond aan de Helenaweg te Biervliet de oplegger van een vrachtwagencombinatie die was geladen met verdunde drijfmest. Een deel van de la ding kwam daardoor in de sloot terecht, die moest wor den leeggepompt. Het ongeval gebeurde doordat de bestuur der, een 33-jarige man uit Oostkamp, bij het inrijden van het perceel de bocht te kort nam waardoor de oplegger met de wielen in de sloot raakte en kantelde. Lekkend vat Breskens - Maandagmiddag werd op het Veerplein te Veer- plein te Breskens ontdekt dat op een met gevaarlijke stoffen geladen vrachtwagen een van de vaten lekte. Het personeel van de PSD weigerde de trek ker met oplegger te vervoeren. De brandweer van Breskens plaatste het lekke vat met 200 liter naftenaten (een soort verfverdunner met als hoofd bestand white-spirit) in een groter vat dat hermetisch werd afgesloten, waarna het transport over de Westerschel de normaal kon doorgaan. Ook op het wegdek lagen ver schillende plasjes van deze vloeistof, die overigens niet schadelijk is voor het millieu en bij mensen die er mee in aanrakinng komen hooguit wat lichte prikkelingen aan de slijmvliezen tot gevolg kan hebben. De gelekte vloeistof werd met zand afgedekt en vervolgens als chemisch afval afgevoerd. Videorecorder gestolen Hulst - Vanuit een winkel aan de Gentsestraat is maandag middag een videorecorder ont vreemd. Dat gebeurde tussen 14.00 en 14.15 uur toen het erg druk was in de winkel en iemand onopgemerkt zijn slag kon slaan. Snelheidscontroles Hulst De politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen heeft maandagavond bij twee snel heidscontroles gehouden te Hulst en Kapellebrug 131 au tomobilisten bekeurd wegens het ovetreden van de maxi mum-snelheid van 50 kilome ter per uur. Gecontroleerd werden in to taal 549 voertuigen, met als hoogstgemeten snelheid 99 ki lometer per uur. Schoondijke - Op de kruising Sasputseweg-Gateernisseweg te Schoondijke werd maan dagavond een 37-jarige auto mobiliste uit Hoofdplaat licht gewond aan een been. De vrouw kwam met haar voer tuig in botsing met een perso nenauto bestuurd door een 74-jarige man uit St.-Lau- reins, die verzuimde voorrang te verlenen. Bij de aanrijding werden bei de auto's zwaar beschadigd. Dronken chaufeur tegen lichtmast Sluiskil - Bij een eenzijdig ongeval op provincialeweg N252 te Sluiskil werden gis ternacht omstreeks half twee een lichtmast en een perso nenauto vernield. Het ongeval gebeurde doordat de bestuurder van de perso nenauto, een 24-jarige inwo ner uit Gent, vermoedelijk door het gebruik van alcohol even het spoor bijster raakte en de macht over het stuur verloor. Een ademanalysetest gaf als uitslag 260 microgram alcohol aan per uitgeademde liter lucht. Hij kreeg een tijde lijk rijverbod opgelegd en een boete van 320 gulden. Sleutelbeen gebroken Terneuzen - Op de kruising Axelsestraat-Van Cantfort- straat te Terneuzen verleende maandagmiddag een 49-jarige automobilist uit Terneuzen geen voorrang aan een 16-jarige bromfietsbestuurder. Bij de aanrijding brak de bromfietser een sleutelbeen. Computers weg Terneuzen - Gisternacht is in gebroken in de dependance van de Terneuzense brand weer aan de Haarmanweg. Ontvreemd werden twee com puters. Brand in container Terneuzen - Gistermorgen omstreeks kwart voor vier werd een brand ontdekt in een plastic afvalcontainer aan de Burgemeester Geillstraat te Terneuzen. Toen de gewaarschuwde brandweer van Terneuzen ar riveerde sloegen de vlammen hoog op. Die had het vuur snel onder controle. Door de hitte was enige schade ontstaan aan de luiken van een dicht bij de vuurhaard gelegen café. Clinge HENGELEN - De Clingse Hengelaarsvereniging hield een zomeravondwedstrijd waaraan 27 personen deelna men. Uitslag: 1. R. Bertram, Clinge 2900 gram; 2. F. van Meirvenne, Moerzeke 2760; 3. L. IJzewijn, Clinge 2300; 4. R de Koek, St.-Gillis 1760; 5. M. Kegels, Kiedrecht 1020 gram. De eind stand van de zomeravondcom petitie is daarmee bekend. Kampioen is Frankey van Meir venne uit Moerzeke, tweede Ronny de Koek uit St.-Gillis en derde Reneé Bertram uit Clin ge- HENGELEN - De Clingse Hen gelaarsvereniging houdt zater dag 10 september de laatste wedstrijd zoetwatervisen van het seizoen die meetelt voor het clubkampioenschap. De wed strijd wordt gehouden aan De Witte Bergen. De loting van de plaatsen gebeurt een uur voor het begin van de wedstrijd aan het viswater. De prijsuitreiking is om ongeveer 18.00 uur in clublokaal café De Troubadour. Het clubkampioenschap gaat over vier wedstrijden waarbij de uitslagen van de drie beste wedstrijden meetellen. SPELEN - De ANBO hield een gezelschapsspelenmiddag in ge meenschapscentrum Malper- tuus. Uitslag vrouwen: 1. M. Wijn- acker, Clinge 573 punten; 2. M. Smet, St.-Jansteen; 3. M. Govaert, Clinge. Mannen: 1. A. Wijnacker, Clinge 534 punten; 2. F. Junier, Axel; 3. R. Smet, St.-Jansteen. Graauw EHBO - De EHBO-vereniging Graauw houdt weer een cur sus eerste hulp bij ongeluk ken. De cursus wordt gehou- den^ in samenwerking met de buurverenigingen Clinge, Nieuw-Namen en St.-Jan- steen. Belangstellenden kun nen informatie krijgen of zich opgeven bij G. Weemaes, Zandbergstraat 47 of J. de Block, Rozenstraat 27A. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Graauw ha len zaterdag 10 september weer oud papier op. Ossenisse BILJARTEN - Op camping Mussenist werd een biljart wedstrijd gehouden waaraan twintig personen deelnamen. Uitslag: 1. P. Rijk, 2. C. Verbist, 3. O. de Bruyne. CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur, KBO, handwerken, kaarten, perga- mano, biljarten. - Malpertuus, 13.30 uur, AN BO, koersbal. OSSENISSE - Café De Jachthoorn, 14 uur, vleeskaarting. ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. - De Warande, KBO, 13.30 uur, bieden TERNEUZEN - 't Schelpenhoekje, 19.30 uur, jokeren. AXEL - Gregoriuscentrum, 13.45 uur, koersbal. SAS VAN GENT - De Engelenroos, 14 uur, kaarting. (ADVERTENTIE) wordt morgen Let op onze advertenties donderdag 8 sept. in deze krant

de Stem | 1994 | | pagina 15