DE STEM Dow streeft naar meer openheid Groep protestanten boycot dagblad PZC wegens seksadvertenties Onbekende soldaat van Axel krijgt na 50 jaar naam terug Trage besluitvorming Oostburg stelt Hennekeij teleur Chemisch concern wil omwonenden regelmatig informeren over activiteiten 4 Situatie niet honderd procent door kunstwerk' Zeeuws keurmerk wordt zaak van heel inst ituut DANSLES? Meer rendement op uw spaargeld. VSB'BANK Heao in Vlissingeii houdt reünie Beurs paranormale therapeuten in Goes Zeeland WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 DEEL1 Van onze verslaggever s Gravenpolder - Een groep Zeeuwse protes tanten, uiteenlopend van leden van het Volle Evangelie tot leden van de Gereformeerde Ge meente, heeft het Zeeuwse dagblad Provincia le Zeeuwse Courant (PZC), tot 'een besmet me dium' verklaard en opgeroepen abonnementen op te zeggen. Dereden is de plaatsing van seksadvertenties, aldus een gisteren verzonden persbericht. Het is dezelfde groep die vorig jaar 1800 handteke ningen verzamelde om 'eigen' orthodoxe schrijvers te krijgen in een levensbeschouwelijke rubriek in de krant. Dat is uiteindelijk niet gelukt. Woordvoerder van de groep is J. van Leeuwen uit 's Gravenpolder. Van Leeuwen: „De krant weigerde in te gaan op on ze verzoeken, ook ingezonden stukken werden niet meegenomen. Maar nu namen ze in de maand au gustus wel seksadvertenties op, dat kon wel. Daar hebben we ook een brief over geschreven, waar we niets van terughoorden. Dus zeggen wij nu: de deur staat open voor verloedering en met zo'n krant wil len wij niets te maken hebben." Van Leeuwen kon niet vertellen of de groep die hem deze keer steunt ook uit 1800 mensen bestaat. Van Leeuwen: „Ach, als wij echt zouden willen zou de groep veel groter nog kunnen zijn, maar hoeveel mensen nu achter ons staan, weet ik echt niet, maar het zijn er wel veel." De PZC is in augustus begonnen, maar ook gestopt met de plaatsing van de gewraakte advertenties (die vele andere kranten, ook De Stem, plaatsen). Een woordvoerder van de directie van de PZC kon niet zeggen waarom met plaatsing gestopt was. Ook niet of de brief van de verontruste abonnees wellicht de aanleiding vormde. De woordvoerder wist evenmin of er in de toekomst nog seksadvertenties geplaatst zullen worden, „Dat is intern beleid", aldus de woordvoerder. Van onze verslaggever Terneuzen - Dow Benelux in Terneuzen wil in de toe komst beter inspelen op de angsten en vragen die bij omwonenden leven ten aanzien van het chemisch bedrijf. Dow streeft daarbij naar meer openheid. Dat is het doel van het imago-on derzoek dat Dow liet uitvoeren door het bureau Motivaction uit Amsterdam. Een van de plannen om het stre ven vorm te geven is de uitgave een paar keer per jaar van het personeelsblad Dow Nieuws, speciaal gericht op informatie aan de omwonenden. Uit het imago-onderzoek onder 761 Zeeuws-Vlamingen en 14 opinieleiders in de streek (be stuurders, onderwijsgevenden, journalisten en woordvoerders van milieugroeperingen) blijkt onder meer dat het imago van Dow in belangrijke mate wordt bepaald door de economische be tekenis. Dow komt naar voren als een groot, goed georganiseerd en fi nancieel bedrijf dat van groot be lang is voor de regionale werkge legenheid. De onderneming wordt verder gezien als een 'ver antwoordelijk' bedrijf dat veel aandacht besteedt aan veiligheid en ruim voldoende aandacht schenkt aan milieu-technische zaken. Keerzijde De sterke economische kracht van Dow heeft echter ook een keerzijde. Zo menen de opinielei ders dat er in de regio een zekere mate van afhankelijkheid van het bedrijf is ontstaan. Positieve, maar ook negatieve ontwikkelin gen bij Dow zijn direct voelbaar in de economische situatie in Zeeuws-Vlaanderen. Kritiek hebben de opinieleiders op de wijze waarop het van oor sprong Amerikaanse bedrijf rea geerde op de recente economi sche recessie. Die manier van op treden past niet bij een bedrijf van die omvang, oordeelden de opinieleiders. 'Wees minder en thousiast als de zaken goed gaan, en meer sociaal voelend als de za kelijke resultaten afnemen', luid de het advies. Tweederde van de ondervraag den is verder van mening dat Dow geloofwaardig is in de be richtgeving aan het publiek. Op vallend is niettemin dat meer dan een derde (39 procent) denkt dat het bedrijf rapporten achter houdt. Ook vindt een derde dat de chemiereus zelf meer informa tie kan en moet geven. Dow bedient die kritikasters met de opstelling van een communi catieplan voor de omwonenden vaar in staat dat het bedrijf meer j rekemng houdt met hun menin- I gen en gevoelens. Het bedrijf is verder van plan om Paar jaar opnieuw een imago- erzoek te laten uitvoeren om !e c°ntroleren of de doelstellin gen worden bereikt en in hoever- re bijstelling van het beleid nodig 's Bij Dow zijn de resultaten van e' eerste onderzoek volgens woordvoerder Willem van Loon prettig verrast' ontvangen. „Erg emoedigend Hoewel we dus wel i °8 een en ander moeten en ook zuilen verbeteren aan de geloof- waardigheid." advertentie Vanaf f25.000,- op deVSB HoogRendement-rekening. Volledige opnamevrijheid. Effectief rendement bij ongewijzigde rent" ^°'-r kom je verder mee. Van onze verslaggever Jan van Zuilen Axel - Op de kop af vijftig jaar na dato heeft het graf van de onbekende soldaat in Axel weer een naam gekregen. De 'unknown soldier' onder het kruis op het speciale hoekje van oorlogsgraven op het Axelse kerkhof, is de Pool Franciszek Kopiec. Hij sneuvelde op 17 sep tember 1944 als lid van het 10e bataljon Dragonders van de le Poolse Pantserdivisie bij het oversteken van het kanaal van Axel naar Hulst. Dat de onbekende soldaat weer zijn eigen identiteit heeft terug gekregen is te danken aan de vasthoudendheid van Jos van Al phen uit het Brabantse Dorst. Van Alphen is een van de vele Nederlanders die hun levenswerk hebben gemaakt van het tot in detail toe ontrafelen van de oor logsgeschiedenis. De Dorstenaar concentreert zich daarbij voor namelijk op de Poolse bevrijders van Nederland. „Omdat die ook mij bevrijd heb ben. Als jongetje van twaalf jaar heb ik de Polen mijn geboorte dorp Den Hout bij Oosterhout zien binnentrekken". Hij laat een paar relikwieën zien, emblemen die hij kreeg van een Poolse sol daat. „Die man is de volgende dag gesneuveld en wat ik ook ge probeerd heb, zijn identiteit heb ik nooit kunnen achterhalen. Van veel anderen wel". Zijn interesse voor de Poolse be vrijders brengt Van Alphen ook al sinds jaar en dag naar de jaar lijkse herdenking in Axel, waar hij dan keer op keer in oog kwam te staan met dat ene graf, waarop geen naam prijkte, alleen maar de woorden 'unknown soldier'. Stukje bij beetje heeft Van Al phen kunnen achterhalen dat de onbekende soldaat Franciszek Kopiec moet zijn geweest. „Dat is een kwestie van geduld hebben en veel puzzelen. Iedere keer ont dek je een nieuw feitje en dat combineer je met andere feitjes, net zo lang tot de stukjes ineen passen". Het eerste wat van Alphen over Kopiec aan de weet kwam, was dat hij eerder begraven was ge weest bij wat in Axel bekend is als het Dragonderskruis. Het Dragonderskruis, tegenwoordig bevrijdingsmonument, markeert de plek waar Poolse dragonders op 17 september 1944 ten koste van veel verliezen het kanaal van Axel naar Hulst overstaken. De Duitse weerstand was zo hevig dat de Polen in eerste instantie zelfs teruggeslagen werden. Bij dat kruis hebben, ontdekte Van Alphen vervolgens, oorspronke lijk nog vier andere graven gele gen. Die vier graven zijn in mei 1946 overgebracht naar het grote Ca nadese oorlogskerkhof in het Belgische Adegem. Dat van Ko piec niet. Zijn graf is in 1948 overgebracht naar de Algemene Begraafplaats in Axel. Waarom het graf van Kopiec aanvankelijk bleef liggen, is Van Alphen een raadsel. „Ik kan er alleen maar naar gis sen. Ik vermoed dat zijn naam onleesbaar was geworden en de Canadezen hadden duidelijk in signe gekregen om graven van onbekenden ongemoeid te laten. Op zich terecht, want als je met het graf van een onbekende gaat sjouwen, wordt het alleen maar moeilijker om zijn identiteit te achterhalen". Bij het vergelijken van de namen van alle in Axel gesneuvelde mi litairen met de namen van alle officieel begraven Polen, kwam de naam Kopiec bovendrijven, maar daarmee was Van Alphen 22-8-1811 17-8-1944 Het graf dat nu, na een halve eeuw, de naam draagt van de gesneuvelde Poolse soldaat Kopiec. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE er nog lang niet. Toen moest hij nog zien te bewijzen dat die Ko piec dezelfde was als de onbe kende soldaat van Axel. Een ont moeting met de Poolse aalmoeze nier Stopa op een herdenking in Normandië bracht Van Alphen en stuk dichterbij zijn doel. Sto pa herinnerde zich nog dat hij in Axel langs een kanaal vijf solda ten had begraven en dat hij daar van overlijdensactes had opge maakt. Toen Van Alphen daar vervol gens, na veel moeite, inzage in kreeg, wist hij zeker dat hij op het goede spoor was. „Uit de overlijdensacte van Kopiec bleek namelijk dat hij opdezelfde dag en op dezelfde plek begraven was als die vier anderen. Het vijfde, onbekende graf, moest dus wel het graf van Kopiec zijn". Van Alphen ontdekte bij bestu dering van de overlijdensacte van Kopiec nog iets anders: Kopiec stond bij het Poolse regiment in geschreven onder het pseudo niem Stokkosa. Dat betekent vol gens Van Alphen vrijwel zeker dat Kopiec een overloper uit het Duitse leger was. Op zich niet iets om van te schrikken. „Dat gebeurde vaak. Veel Polen dien den in het Duitse leger, soms ge dwongen, maar ook als vrijwilli ger. Je moet niet vergeten dat het voor veel Polen lood om oud ijzer was. Hun maakte het niet uit of ze nu door de ene of door de an dere dictatuur werden gebeten. Ze wisten niet beter. Daarom lie pen ze ook makkelijk over. De geallieerden wisten dat. Als ze Duitse eenheden krijgsgevangen maakten, vroegen ze ook altijd in het Pools of er Polen bij waren. Degenen die dan hun vinger op staken moesten nog even een testje doen, het Onze Vader in het Pools bidden of zo. Slaagden ze dan kregen ze het aanbod om dienst te nemen bij het geallieer de leger. Zo gebeurde het dat Po len de ene dag nog met de Duit sers meevochten en de andere dag met de geallieerden". Het spitwerk van Van Alphen is een paar weken geleden gehono reerd door de Nederlandse oor logsgravenstichting, die ook de oorlogsgraven op de Axelse be graafplaats onderhoudt. Het graf van de onbekende soldaat heeft enkele dagen geleden de naam Kopiec gekregen. Aalmoezenier Stopa gaat voor tijdens een herdenking bij de oorlogsgraven. Een foto uit 1949. Franciszek Kopiec. Van onze verslaggever Middelburg - Provinciaal gedeputeerde J. Henneke ij (Verkeer en Waterstaat) is teleurgesteld over de trage besluitvorming binnen de gemeente Oostburg over het demonstratieproject Duurzaam Veilig. Dat is het maatregelenpakket om het wegennet in West- Zeeuws-Vlaanderen zodanig om te vormen dat er zestig tot tachtig procent minder verkeersslachtof fers vallen. De uitvoering van het project staat of valt met de finan ciële medewerking van het Rijk. Zowel het ministerie van Verkeer en Waterstaat als het parlement staan positief tegen de uitvoering van het de monstratieproject in West-Zeeuws-Vlaanderen. Maar dat is niet genoeg. Het Rijk moet tevens bereid zijn op te draaien voor het leeuwedeel van de kosten. De lan delijke overheid zou de helft, honderd miljoen gulden, di rect op moeten hoesten en daarnaast nog eens vijftig tot negentig procent subsidie moeten geven aan de andere overheden die bij de (gefaseerde) uitvoering zijn betrok ken. Dat zijn de provincie Zeeland (vijftig miljoen gul den), de (straks nog) twee West-Zeeuws-Vlaamse gemeen ten Sluis/Aardenburg en Oostburg (28 miljoen gulden) en Waterschap Het Vrije van Sluis (22 miljoen gulden). De afspraak tussen partijen luidde dat de knoop al dan niet mee te werken in augustus zou worden doorgehakt. Gede puteerde Hennekeij is teleurgesteld dat Oostburg er tegen die afspraak in nog niet in is geslaagd het sein op groen te zetten voor Duurzaam Veilig. Palen belemmeren uitzicht automobilist Van onze verslaggever Terneuzen - De betonnen palen die in Cadzand-Bad het langste en misschien wel minst begrepen kunstwerk van Zeeuws-Vlaanderen vormen, hebben een Oostburgse auto mobilist in juli van vorig jaar parten gespeeld. Rijdend in het schemerdonker zag hij een drietal brommers niet aankomen, toen hij van Boulevard de Wielingen linksaf wilde slaan. Deels omdat twee van hen geen verlichting voer den, deels ook omdat de kunst- palen zijn uitzicht belemmer den. „Ik heb ze niet gezien. An ders was ik natuurlijk gestopt", vertelde M.G. gisteren tegen de kantonrechter in Terneuzen. Een van de brommers raakte de bumper van zijn auto en botste daarna tegen een van de palen. De bestuurster en haar passa- giere liepen respectievelijk een gebroken been en dito sleutel been op. G. had na het ongeval nog wel naar de meisjes geïnformeerd, maar dat was bij een keer ge bleven, omdat hij de indruk had dat zijn telefoontje niet op prijs werd gesteld. Kantonrechter Klarenbeek kende de palen niet en vroeg zich verwonderd af waar die dan wel stonden en hoeveel het er waren. Officier van justitie Van Nooij- en kende ze wel, maar had ze niet als kunstwerk herkend. „Er staan er vrij veel, maar waartoe ze dienen, weet ik ook niet", leidde ze haar eis in. Die was mild, omdat ze er rekening mee hield dat 'de situatie niet honderd procent was'. Conform de eis werd G. veroordeeld tot het betalen van een boete van 250 gulden. Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuwse keurmerk waar in het provinciaal bestuur al zoveel over te doen is, wordt geen simpel stempeltje op een agrarisch produkt met de vermelding 'Goed Zeeuws, goed rond' of zoiets. Nee, het wordt een heel instituut met een stichtingsbestuur, medewerkers en een heuse kwaliteitslabel commissie. Zoals bekend is het momenteel wachten op Europees geld omdat het keurmerk als steunproject voor het Zeeuwse platteland is voorgedragen in Brussel. Binnen kort verwacht men een besluit. Ondertussen hebben statenleden tal van vragen gesteld en is de vraag al gevallen of de consu ment zo langzamerhand niet moe is van allerlei etiketjes en keur merken op producten om eem ex tra kwaliteit aan te prijzen. 'Nee,' antwoordden Gedeputeer de Staten gisteren, 'het project Kwaliteit, Controle en Markt, het Keurmerk dus, richt zich op vijf tot vijftien procent van de nor male markt, waar men meer wil betalen voor topkwaliteit.' Vlissingen - De oud-studenten- veremging 'Synergie' van de heao in Vlissingen houdt op vrijdag 16 september een seminar en een reünie in het kader van het vijf tienjarig bestaan van de hoge school. Thema van het seminar is 'Iso-9000...een start, geen finish'. Er zijn sprekers van adviesbu reaus en uit het bedrijfsleven. Na het seminar is er 's avonds een feest in de kantine van de Hoge school Zeeland. Ruim 1700 (oud-)studenten hebben daar voor een uitnodiging ontvangen. Op het programma staat een op treden van 'Fragment', een ka- raoke-show en een cabaretoptre den van 'Purple Tulips'. Het Zeeuwse Keurmerk wordt gebaseerd op het Agro-Keurmerk zoals dat momenteel wordt ont wikkeld door het Centrum voor Landbouw en Milieu. De eerste drie produkten die het Keurmerk zullen krijgen, zijn het brood de Zeeuwse Vlegel, Zeeuwse suikermais en Zeeuwse tafelaardappelen. Het instituut rond het Keurmerk gaat kwali teitseisen formuleren, dit contro leren en ook adviseren over de verkoop. Daarom moet er veel aan promotie en marktverken ning worden gedaan. Goes - In de Zeelandhallen in Goes is van 9 tot en met 11 sep tember de beurs 'Para Norma'. De beurs biedt dan onderdak aan paranormale en alternatieve the rapeuten. Er zijn consulten, de monstraties en informatie over spirituele cursussen, -vakanties en -voeding. Er zijn ruim hon derd deelnemers aan Para Nor- ma, die voor de derde keer in de Zeelandhallen onderdak vindt. Openingstijden zijn vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. advertenties zie enze advertentie elders in dit blad. 0 danscentrum bilderbeek verberkmoes REPRO JOHAN VAN GURP De besluitvorming vindt daar volgens een medewerkster pas in oktober plaats. „Dat is een belemmering", aldus Hennekeij. „Want we liepen tot nu toe voorop en dat wil len we graag zo houden. Ik had graag gezien dat Oostburg zich aan de afspraak had gehouden." Overigens is de opgelopen vertraging volgens de gedepu teerde niet verontrustend. Het is niet zo dat Zeeland de bijdrage van het Rijk erdoor mis dreigt te lopen. Dat zou wel het geval zijn als het plan in Oostburg ter discussie stond. „Maar dat is voor zover ik begrepen heb niet het geval. Alleen de invoering van dertig kilometer-zones is daar nog een punt van discussie." Volgens Hennekeij is het echter altijd nog mogelijk daarover in debat te gaan en gaat het er nu slechts om in te stemmen met de hoofd lijnen van het project. Op Alle Monturen Vanaf F100,-. Tot 16 Oktober. Voor Pearle Adressen Zie Gouden Gids.

de Stem | 1994 | | pagina 13