Studie kwaliteit ziekenhuizen cn Zeeuwse composteringsinstallatie in bedrijf (RAL ADVERTISING Onze Top 5 van deze week. Kristalaanbiedingen. in Hove ie titel DE STEM Verkoop veerboot Prinses Beatrix aan Chinezen afgeketst Handtekeningactie van 2.98 [Welzijnsstichting VMC houdt Zeeuwse medische instellingen tegen het licht Breskens comité wegens succes geprolongeerd 'Zeeland Studiecentrum, niet schreeuwerig, maar beschaafd opvallend' Speelwagen brengt couffre naar Axel Oude lijkwagen terug Terneuzenaar slaat vrouw bewusteloos Dronken jongeman aangehouden 0 81 Krentenbollen, verpakt, 10 stuks Effectief mediaplan? pakje 250 gram 4y en Brokjes voor de kat, diverse smaken, blik 400 gram 125 yy ©Sperziebonen, r\n 500 gram 99 OLiga Evergreen, met bosvruchten, sinaasappel qq of krenten pak 225 C..ÓV Extra kristalzegel bij... Ch Cashewnoten, I gezouten of ongezouten, A cup 175 gram 52? 4./9 Brise Continu, luchtverfrisser, A diverse geuren, duopak 2 x 160 gram 4.yy ,sLandsgrootste kruidenier DI|Jft op dekleintjes letten. SEPTEMBER 1994 Bj iEUWS kortI lriebanden er nog drie spelers ongesla-1 klasse driebanden van het i Guljaam Pladdet, Stanny la hnen op een maximale scoren Valsoorden, waar WBC voor hil tussen de deelnemers niet 1 spannend te worden als de ji 19.00 uur en zaterdag 10 en jir verder gaan onder leiding De finale is op de slotdag kortste partij tot nu toe staat f Heijne. Hij had voor de 20 latchpunten, algemeen gemiddel- ly la Heijne (Den Ouden Arend £n Puyveïde (WBC Walsoorden) pzen) 2-0,462-4, 5 Alois van den Jac Verhoef (De Kroon Hulst) aak Lamswaarde) 0-0,296-4 8 1,288-6 driebanden feren van de biljartvereniging n derde klasse driebanden van velanden geworden. Door de Louis Smulder winnend af te hebber, Marien Priem, van Jo Eijkeren zich van de titel, te hoog met zijn algemeen I vorden naar het gewestelijk 14 tot en met 16 zondag gehouden wordt. Daarvoor nulder, in aanmerking. fezand) 9 matchpunten, algemeen I Ite serie 4, 2. Jean-Louis Smulder Arthur Priem (BVM Middelburg) Beerenhoek) 7-0,430-4 (promotie), Idinge) 6-0,339-3, 6. Jonan Bliek 1 7. Wim Zandee (ALM Goes) |LBV Lewedorp) 6-0,297-3 Bomére lechelen werd een driedaags [gehouden. Hieraan nam onder Jonge uit Breskens een fiks lies deel. Bart Bomére wan De [tweefasenparcours met Lucky pnni een vijfde stek. in Lare jt Sluis won in het Noordfranse I Haar totaaltijd over de 6 lietsen en 3 kilometer lopen pconden. i sneller dan de concurrentie. ?inipelaar vedstrijden in het Belgische Erwin Simpelaar van AV'56 loten. Hij bracht het op 17,9 Irijd. lertien dagen terug toen hij in pter op de dag kwam hij bij de i de discus. Met de kogel werd let de discus derde met 43,76 It de kogel als de discus op de f Zeeuwse ranglijst aller tijden. idijke lib De Veste houdt woensdag 7 rdloop in IJzendijke. Het pro- Ij eugd van 6 tot en met 8 jaar, •meter begint. |9 tot en met 12 jaar van start en twaalf kilometer gaan om |sh zijn op de Molenberg bij de worden ingeschreven in de lub. TEN verslag eindigde als zevende in van Aragon. Van Cadsand kunnen en een sterke indivi- |n. In die tijdrit eindigde hij ais statie is hij geslecteerd voor de |van de Toekomst deelneemt, leemt FRANK GOMMERS de (/er, die zichzelf bij ploegleider innie van Hove uit Vogelwaar- nse Klerken. Nadat hij zich de had getoond bij de nieuwelin- hij tijdens de finaleproef de •eeksen te winnen mocht-hij de de MCB/BLB. kop en gaf vervolgens de leiding niet meer af. Een tweede po diumplaats was dan ook een ver dienstelijke beloning. Jean-Pierre de Bleijser was eveneens redelijk succesvol B zijn klasse van de nationalen. I» de eerste reeks had hij zijn draal nog niet zo gevonden, maar in de tweede reeks toonde hij zich de sterkste, al was dat niet nwer voldoende om alsnog het-podium j te mogen beklimmen. Volgende week wordt er gereden in Wiels- beke. UITSLAGEN Scholing 80 cc: 4. Bas Gijsel (H kant). Beloften 125 cc: 2. Erwin va» Tatenhove (Terneuzen), 4. van Hove (Vogelwaarde). Nieuwelingen 125 cc: 1. pioen Ronnie van Hove (vog waarde), 13. Yvonne Pinxtere" (Gilze>- kam- 250/500 cc A-serie: 1. en Ka» pioen David van Tornout (Belg j 9. Eric van Tatenhove (Tern B-serie: 2. Hennie Gijsel (Hel kant), 16. Alex Freijser (Hulst)- Internationalen 125 cc: 6 VanlucW» (België), 2. Jack Westdorp degem), 3. Peter d'Hauwe (Beg 8. Patrick Piessens (St.-Janst Junioren 250/500 cc: 12. I Haemelinck (Schoondijke)- Nationalen 250/500 cc: 6. Jea Pierre de Bleijser (Absdale)- Zeeland DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 DEEL1 Van onze verslaggever Middelburg - De Chinese overheid heeft het laten weten bij de vergevorderde aankoop I van de oude Zeeuwse veerboot Prinses Bea trix. Vermoedt wordt dat de relaties tussen de Nederlandse regering en Taiwan, de oorzaak svan de verflauwde belangstelling. Het niet doorgaan van de koop levert de veerdienst PSD een financieel voordeel van zeker "ettelijke tienduizenden guldens op, want er was al een aanbetaling gedaan van tien procent van de ver koopprijs en een voorlopig koopkontrakt was gete kend. Directeur Vos van de veerdienst PSD wilde giste ren niet kwijt hoeveel de Chinezen zouden willen betalen voor de boot, maar hij liet wel weten dat er al nieuwe gegadigden zijn, uit binnen- en buiten land en dat zijn vraagprijs 675.000 Amerikaanse dollars bedraagt. „Maar daar valt over te praten," aldus Vos. Hij vertelde niet te weten waarom de tussenper soon in Antwerpen die met de PSD namens de Chinese overhpid onderhandelde, ineens afhaakte. Vos heeft geen aanwijzingen, maar vermoedt dat de nieuwe Hollandse relatie met Taiwan, volgens China een opstandige provincie, de oorzaak is. Het was de bedoeling dat de veerboot, bouwjaar 1957, over een Chinese rivier ging varen, maar technisch en wettelijk leverde het ook nogal pro blemen op de boot helemaal in China te krijgen. De oude veerboot ligt nu aangemeerd in de haven van Vlissingen. De veerdienst onderhoudt de ferry om te voorkomen dat er teveel achterstallig onder houdt ontstaat. Vos: „Hij is niet bedrijfsklaar zoals wij dat noemen, maar wel vaarklaar, en iedereen die wil kopen is hartelijk welkom." Van onze verslaggever Breskens - Wegens succes geprolongeerd. Die uitdrukking heeft meestal betrekking op theatervoorstellingen. Dit maal echter gaat het om de handtekeningenactie die het Belangencomité Breskens afgelopen weekeinde startte tegen de bouw van de machinefabriek met constructie werkplaats achter de weegbrug op het Havenplein. Middelburg - Provinciale Staten van Zeeland wachten in spanning op de uitkomsten van een groot onderzoek van de welzijnsstichting VMC naar de kwaliteit van de Zeeuwse ziekenhuizen. Dat zal, zo verwachten de Sta- I ten, tal van misstanden aan de I kaak kunnen stellen, variërend I van medische fouten, geruzie in Terneuzen - Zondagmiddag werd in een brandgang aan de Plantaanstraat in Terneuzen een 126-jarige vrouw uit die plaats in bewusteloze toestand aangetrof fen. Uit het door de politie inge steld onderzoek kwam aan het licht dat de vrouw niet lang daarvoor in haar woning bezoek had gekregen van een 23-jarige raan uit Terneuzen. I Er ontstond ruzie over een ste reo-installatie, waarbij ook de inboedel het moest ontgelden. I Tijdens de ruzie is de vrouw op I het hoofd geslagen, waarna ze de woning uitliep. De 23-jarige ver dachte werd aangehouden. Van onze correspondent Terneuzen - De politie van Ter- I neuzen heeft zondagavond een 16-jarige jongeman uit die plaats i aangehouden. Vermoedelijk on der invloed van alcohol verke rend was hij een café aan de Dijkstraat binnengegaan. Een maal binnen werd hij lastig en dreigde iedereen te zullen afma ken en wees daarbij met een '.vijsvinger naar het hoofd. Zover kwam het niet, maar weer j buitengekomen gooide hij enkele beugelflessen naar een 45-jarige café-bezoeker. Daarbij liepen de gemoederen hoog op. de afdelingen psychiatrie tot de tegenwerking die mensen van zwaar gereformeerde huize zou den ontmoeten bij de beleving van hun godsdienst binnen de muren van het ziekenhuis. Dat laatste kaartte gisteren het SGP-statenlid Van Heukelom aan tijdens de begrotingsdebat- teh in Middelburg. Van Heukel om heeft, zei hij, die tegenwer king zelf herhaaldelijk meege maakt en vroeg of dit in de vraagstelling van de weten schappelijke onderzoekers zal worden meegenomen. Daj is bet geval, luidde het ant woord van D66-gedeputeerde Dijkwel (volksgezondheid). Sta tenlid Eveleens (PvdA) liet daar op weten het 'een schandalige zaak' als de orthodox-religieu zen inderdaad zouden worden tegengewerkt. Aan de orde kwam ook hef voortdurende gekibbel in de psy chiatrie in Zeeland. Vooral het afbouwen van de Rigg, de Regio nale Instelling voor Geestelijke Gezondheidzorg oogstte kritiek. Vorige week heeft de statenfrac tie van de SGP deze gang van zaken heftig bekritiseerd. Gedeputeerde Dijkwel schaarde zich nu ook aan de zijde van de Staatkundig Gereformeerden. Dijkwel: „Het gaat om de in breng van patiëntenorganisaties, dat is een strijdpunt voor de partners die in het Rigg zitten. Zij willen het Rigg afbouwen en zijn in feite autonoom daarin, maar wij vinden dat betreurens waardig. De Zeeuwse burger kan niet wachten tot zij eindelijk eens uitgeruzied zijn. Wij willen ook snel duidelijkheid." Het grote onderzoek naar de kwaliteit van de Zeeuwse zie kenhuizen is naar verwachting medio 1995 klaar. (ADVERTENTIE) Aanvankelijk was het de be doeling van het Belangenco mité om vandaag, vooraf gaand aan de wekelijkse ver gadering van burgemeester en wethouders van Oostburg, de handtekeningen vergezeld van een petitie aan te bieden. Maar in nauwelijks anderhal ve dag tijd haalde het comité meer dan achthonderd hand tekeningen op, aldus een woordvoerder gistermiddag. Alle reden vindt het cpmité, om de actie nog enkele dagen voort te zetten. Het streven is nu om de iijst vrijdag op het Oostburgse stadhuis aan B en W te overhandigen. De actie is op touw gezet, nadat bleek dat het gemeente bestuur niet van zins was om met bestuursdwang een eind aan de bouwactiviteiten te maken. De opdrachtgever tot de bouw beschikt nog niet over de vereiste milieuvergun ning, maar de gemeente Oost burg zegt dat dat geen beletsel is en er geheel volgens de voorschriften wordt gewerkt. De komst van de machinefa briek van F. Rosendaal uit Schoondijke stuitte in Bres kens overigens al eerder op verzet. Aardenburg - Mikken op een exploitatie die voor 1995 sluitend is. Dat is de taak die de nieuwe interim-manager P.J. Tichelaar van het noodlijdende Zeeland Studiecentrum in Aardenburg' zich gesteld heeft. Het eerste gft-afval wordt gestort. FOTO JAAP WOLTERBEEK RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS Van IM-er tot moving billboard. Benieuwd? Bel (013) 362021 OCH Margarine, ACi Van onze verslaggever Borsele - Zeeland levert se dert maandagmorgen weer een bijdrage aan een beter milieu. Weliswaar nog niet officieel, maar de nieuwe composteringsinstallatie in het Sloegebied in de gemeen te Borsele 'draait'. Over en kele maanden moet in deze installatie alle groente-, fruit- en tuinafval (gft) tot compost worden verwerkt. De officiële opening van de Compostering Zeeland vindt plaats op 16 september, maar desondanks was er gistermorgen toch ruimte voor wat feestelijk vertoon. Van de gemeente Ka- pelle kwam er dertien ton gft-af val, van de gemeenschappelijke huisvuilophaaldienst Noord-Be veland nog eens paar ton. En dat aanbod was, aldus gft-coördina- tor Breuer, ruimschoots boven verwachting. En dat laatste gold trouwens ook voor de kwaliteit van het gft-afval. Gescheiden inzameling van gft- afval is landelijk al sedert begin dit jaar bij wet verplicht. Met de start van de gescheiden inzame ling loopt Zeeland dus fiks ach ter. Bij de opening van de compos teringsinstallatie starten niet al le Zeeuwse gemeenten gelijk met de gft-inzameling. Het 'streven' is dat op 2 januari volgend jaar alle gemeenten deze stap hebben genomen. In Zeeland nemen wat dit betreft de gemeenten Middel burg, Kapelle, Reimerswaal en de gemeenten op Schouwen- Duiveland enNoord-Beveland een voorsprong. Die starten ge lijk op 5 september. Hulst is de eerste Zeeuws- Vlaamse gemeente bij de ge scheiden inzameling op 31 okto ber. Axel en Sas van Gent vol gen pas weer twee weken later op 14 november. Terneuzen start (gefaseerd) op 5 december. Oost burg, Aardenburg/Sluis en Hon- tenisse sluiten in Zeeland de rij op 2 januari 1995. Overigens krijgen de inwoners van alle gemeenten tijdig voor de start van de inzameling een folder over. gft-afval. „Dat moet ook te doen zijn", zegt Tichelaar, „gezien wat er al' gedaan is en wat we nog gaan doen." De problemen rond het Aarden- burgse studie- en conferentie oord zijn ondertussen breed uit gemeten en genoegzaam bekend. Het kampt al enkele jaren met forse verliezen, met 1993 als de sastreus dieptepunt met een ne gatief resultaat dat in totaal op liep tot anderhalf miljoen. Oor zaken: vertraging bij de nieuw bouw van het centrum, de eco nomische recessie en een dure interne reorganisatie die zijn rendement niet opleverde. Door die financiële perikelen be gon het dit jaar aan alle kanten te rommelen in de organisatie. Bestuursleden stapten op en rol den ruziënd over straat, en di recteur L. d'Hoore moest plaats maken voor de ene crisismana ger na de andere. Tichelaar is aangetrokken door het nieuwe bestuur dat inmid dels heeft plaatsgenomen. M. Stoffels, voorzitter van de raad van commissarissen van de Indi go Service Groep uit Terneuzen staat aan het roer van dat nieu we bestuur. A. de Haan, dijk graaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland, is secreta ris en prof. drs. A. Kampfraath uit Koudekerke, gewezen hoog- Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 september as. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Axel - Met zorg wordt een lik vernis op de wielspaken aan gebracht. Het speelwagentje uit 1909 moet er piekfijn uit zien. Zaterdag wordt de pri vilegiën couffre, de originele kist waarin de privilegiën worden bewaard, overge bracht van Assenede naar Axel. De Couffre wordt door de vier burgervaders van de gemeenten in het gebied van de Vier Ambachten gezet op de speelwagen. Daarna brengt koetsier Johan Mar tens al dat historische schoon naar Axel, waar de couffre een jaartje blijft. De leden van de vereniging den Ouwen Waogen hebben vele uren vrije tijd opgeofferd om de wagen rijklahr te krijgen. Eric Colsen legt haarfijn uit wat een speelwagen is. „Een verfijnd mo del wagen die gebruikt werd voor het plezier, heel anders dan de stevige boerenkar die diende voor het werk. Deze wagen werd van stal gehaald bij officiële ge legenheden, voor bruiloften en een ritje naar de markt of in het weekend. Dit model is een voort zetting van de middeleeuwse wagens waaruit zich de sjezen en de speelwagens ontwikkelden. Typisch van deze wagen is dat er houten assen in zitten, later voorzien van een metalen strip en dat hij hoge wielen heeft en dat ze buiten hun as staan." Hij loopt naar de wagen en wijst de 'geschotelde' wielen aan. Ze Axel - De oude houten lijkwagen uit 1907, die begin deze eeuw dienst deed in Hulst en nu in bezit is van den Ouwen Waogen, is volledig gerestaureerd en wordt donderdag 8, september afgele verd bij het streekmuseum in Axel. K. Hermon heeft er maanden aan gewerkt om de wagen in zijn oorsponkelijke glorie te herstellen. Donderdagavond brengt koetsier Jaap Reijm de wagen, getrok ken door een paard, terug naar de ruimte bij het museum. De lijkwagen wordt dan vóór het museum in de Noordstraat'ten toon gesteld en hij wordt geflankeerd door de speelwagen. Het publiek kan de beide wagens dan bewonderen. Zaterdag maakt de speelwagen zijn eerste rit. zijn inderdaad als een soort soepbord bevestigd op de assen. „Het voordeel van deze con structie is dat de modder eraf valt," lacht Piet Ivens uit Hulst die de handen uit de mouwen stak de afgelopen maanden om al de kapotte houten onderdelen te vernieuwen. Armand van Avermaete in blau we overall, vertelt hoe de wagen in het bezit van de vereniging kwam. „Na de januaristorm van een paar jaar geleden kwam de ze wagen onder hooi vandaan nadat een boerenschuur in Arne- muiden was ingezakt. Het rijtuig was niet in optimale toestand. De eigenaar bood het te koop aan en we hebben direct toege hapt. De wielen waren heel slecht maar er was nog geen geld voor de restauratie. Toen de werkgroep van de Keuredag vroeg of we met een wagen de couffre wilden vervoeren, kwam de restauratie in een stroomver snelling. In mei werden de wie len naar een wagenmakerij ge bracht. Meteen bleek dat de re paratie veel meer kostte dan voorzien. Ook de spaken moes ten vernieuwd worden. Gelukkig hebben we Piet Ivens in ons midden en hij heeft het overgro te deel van de andere werkzaam heden voor zijn rekening geno men." Vakmannen Ivens loopt eens rond de speel wagen en keurt de laatste veran- 'deringen. Hij demonstreert hoe de achterbaard eruit gelicht moet worden en toont daarna hoe hij de sierlijsten en de wronghouten gemaakt heeft. Prachtige stukjes huisvlijt en volledig in de stijl van de oor sponkelijke wagen. „De nieuwe bodem is gemaakt van vuren hout zodat de couffre er zeker niet doorzakt. Kijk eens naar die Bestuursleden Avermaete (links) en Colsen bij de zorgvuldig gerestaureerde speelwagen uit 1909. camile schelstraete oude sierboorden met paard en vogels, goed snijwerk, vakman nen waren het toen." De drie marinen discussiëren even over de wijze waarop de couffre op de wagen moet ko men. „Ze zullen er een klus aan hebben om die kist op te lichten. Op de bodem van de wagen wordt een verhoog geconstru eerd en daarop moet de couffre komen, zodat iedereen hem kan Draven Daarna wordt weer schuurpa pier en verfkwast ter hand geno men. Het laatste stukje plamuur wordt opgeschuurd en de spie om de wielen vast te zetten, wordt bevestigd. De nieuwe la moen is zwart geschilderd en ligt klaar voor het paard dat hier tussen moet draven. Het siersmeedwerk is vervaarr digd door L. Verhulst. Hij ge bruikte zijn kennis die hij vroe ger in de wagenmakerij opdeed om alle ontrbrekende ijzeren on derdelen te smeden. „Wij zijn blij dat we met deze wagen mogen rijden. Het vergt nog enkele uurtjes werk, maar zaterdag is het een pronkstuk. In de stoet lopen trouwens nog drie boerenwagens en een sjees mee van de vereniging. Voor ons een fijne promotie," besluit Van Avermaete. leraar bedrijfskunde in Wage- ningen is penningmeester. Met het aantreden van het be stuur en het aantrekken van Ti chelaar is ook de organisatori sche verhouding tussen bestuur en directie van Zeeland Studie centrum gewijzigd, vertelt Ti chelaar die inmiddels een maand aan het werk is in Aardenburg. Hij is van huis uit aardewerkfa brikant te Makkum (Friesland) en liet die baan tien jaar geleden voor wat het was om op verschil lende plaatsen bij bedrijven en instellingen als crisismanager aan de slag te gaan. „Vroeger leverde het bestuur met de directeur een belangrijke bijdrage aan de dagelijkse gang van zaken in het centrum. Die situatie is verlaten. Het huidige bestuur wil er niet dagelijks bij betrokken zijn en heeft de mees te van zijn bevoegdheden over gedragen aan de directie." Tichelaar is vooralsnog niet van plan fors de bezem door de orga nisatie van het studie- en confe rentieoord te halen. „Ik doe niets anders dan op de winkel passen en ga geen nieuw beleid voeren. Er was een bestuurscrisis en een directiecrisis en ik ga de zaken drijven zoals het hoort. Ver wacht van mij geen nieuwe din gen, misschien hier en daar wat bijsturen als dat noodzakelijk is." Momenteel is hij nog volop bezig zich te verdiepen in de finan- cieel-economische situatie van het bedrijf en hoopt daar eind deze maand een duidelijker beeld van te hebben. „Maar het ziet er minder ongunstig uit dan aanvankelijk de veronderstelling was,,, wil hij wel kwijt. „Er is een bepaalde ontwikkeling die tot een sluitende exploitatie kan leiden. De negatieve exploitatie van het studiecentrum is volgens Tiche laar terug te voeren op een sim pel gegeven: onvoldoende bezet ting voor de grote accommoda tie. Vorig jaar opendë Zeeland Studiecentrum en Zeeland Con ferentiecentrum, daarvoor be kend als de Volkshogeschool, na een ingrijpende verbouwing (kosten: vijl miljoen gulden) op nieuw dfüeuren. De aanloop verliezen -die daarmee gepaard gingen, leidde in combinatie met te geringe belangstelling van be drijven en instellingen'voor de diensten van het centrum tot het eerder genoemde forse tekort. „Probleem is de accommodatie vol te-krijgen," zegt Tichelaar. En om dat voor elkaar te krijgen is het nodig dat het management van Zeeland Studiecentrum zich commerciëler gaat bewegen op de markt. „Dat is iets dat ik wel ten nadele van mijn voorgangers kan zeggen. Er is in het verleden niet voldoende commercieel ge werkt." Ook schort het volgens de nieuwe probleemoplosser aan voldoende bekendheid van het oord en de mogelijkheden die er zijn. „Het pand is voor alles beschikbaar. Diners, (perso neelsfeesten, congressen en cur sussen. Maar Aardenburg spreekt in Nederland niet erg aan. Er moet heel wat p.r.-water door de Schelde om daar veran- dering in tiT brengen. Dat moet niet schreeuwerig, wel beschaafd opvallend."

de Stem | 1994 | | pagina 9