BAe wil onderzoek naar steun Fokker Scepsis over nieuwe blusmethode De stroppenpot gaat voor de bijl Ruim helft van Nederlanders boekt vakantie in eigen land sen VS en niets op nd KORT "Beter betaalden buiten schot bij sanering Fokker' economie KORT DE STEM ECONOMIE A5 Britse vliegtuigmaatschappij vindt lease-constructie met Rabo 'oneerlijke concurrentie' Einde aan staking Zuidafrikaanse KOP MUNT Dikke EPTEMBER 1994 A4 iezen bolwerk n de Tsjetsjeense president rgoen, een bolwerk van de ijn volgens het persbureau chtoffers gevallen. Argoen 'e hoofdstad Grozny van ities die Roelan Labazanov an de best georganiseerde dajev te verjagen, onafhankelijk verklaard rige week uit na maanden commissaris Edith Cresson keert terug' er 1 januari deel uitmaken haar heeft Frankrijk Yves rgedragen. arissen draagt het stempel menwerking van links en rrand heeft de zestigjarige ijl premier Balladur zijn 46-jarige De Silguy heeft llars aan armen ar Gaddafi heeft besloten ollar 875 miljoen) van de n miljoen van zijn armste innen met gemiddeld tien 0 dollar op hun bankreke- rste stap naar een bredere ddafi beloofde vorig jaar al gaan delen in de olierijk inwoners. De inkomsten uit naar schatting vijf zes tus Oost-Timor' ale status toe te kennen aan oor Adang Ruchyatna, com- waaronder de voormalige gd. Ruchyatna verduidelijk- ehelzen. Het ministerie van ilde de uitspraken van de Indonesië lijfde de vroege- overleg Syrië Rabin heeft een Amerikaans eg met Syrië in Washington ft de VS laten weten dat inds begin dit jaar in een s. De onderhandelingen zijn Golan-hoogvlakte. Syrië eist Golan, terwijl Israel eerst edesverdrag eist en zich dan 'n denkt dat nieuwe bespre- en op de Syrische eisen. De landse Zaken Christopher se te doorbreken. Nord taanse regeringspartij Lega enstanders van partijleider t. Tot de geroyeerde leden ndse Zaken Franco Rocchet- zich feitelijk als een dictator sleden, Marilena Marin en ij verlaten. Rocchetta zei in enis is waarin elke kritische op "troepen hebben acht leden Tamas gearresteerd op ver lagen op de bezette westelij- slagen zijn drie Israëliërs om e terreurgroep, heeft zich or de dood, zondag, van een k. De aanslag was onderdeel ing van Palestina'. Door de sche militairen gewond. rt 71,2 miljoen op 'a Actie heeft 71,2 miljoen ;actie de op één na succesvol- rden. Bij de actie Eén voor n gulden ingezameld. Het weken open, maar de bedra- men, zijn zo gering dat de gisteren vast een eindop- 'e televisie-uitzending op 6 gekomen. voor aanslag uitse deelstaat Beieren heeft evergoeding afgewezen van n die werden gedood tijdens roristen bij de Olympische en eisen van Beieren een oen gulden. Ze beroepen zich en dat de gegijzelde atleten Duitse politie zijn gedood, dse Zaken zei in een verkla- dat de regering of lokale t, en dat geen enkele Israëliër .ekingen tussen de Verenigde m een eind te maken aan de Cubanen zijn gisteren na 50 p dat de bestaande impasse roeiende onrust onder Haïti- anse bootvluchtelingen op de narinebasis Guantanamo op de uidpunt van Cuba. Deze fras- ratie leidde zondag tot geweld. Dngeveer vijftig Haïtiaanse Iuchtelingen, die boos waren jeworden bij het nieuws dat Pa- tama zich opmaakt voor de op- ;ang van 10.000 Cubanen, beko gelden Amerikaanse soldaten me stenen. Zes Amerikanen raakten licht gewond. „De frustatie van de Haïtianen is politiek van aard," zei ej® woordvoerder van de basis, Haïtianen willen weten wat e met hen gaat gebeuren. Ze wij len net zo behandeld worden al de Cubanen, en stellen dat tl] vóór de Cubanen op de basis z'J aangekomen." DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 Den Haag (anp) - De binnen landse vakantiemarkt heeft over 1993 een aantal records kunnen noteren. Zo steeg het aantal Nederlanders dat een vakantie in eigen land boekte voor het eerst boven de 50 procent. Het aantal vakanties in eigen land steeg tot de recordhoogte van 15,5 mil joen, waarvoor de toeristen in totaal 3,7 miljard gulden uit gaven. De belangrijkste reden van de stijging van het aantal binnen landse vakanties is dat veel landgenoten naast een buiten landse vakantie ook een kort binnenlands uitstapje onderne men, zo blijkt uit gegevens die de toeristische sector gisteren bekendmaakte. Vooral het aan tal binnenlandse hotelvakanties groeide sterk. In de laatste vier jaar stegen die met 38 procent. De provincie Gelderland blijft de populairste provincie. Daarna volgen Limburg, Noord-Bra bant, Friesland en Drenthe. De afgelopen jaren stonden Lim burg en Gelderland afwisselend op de eerste plaats. In de rangor de van vakantiegebieden heeft de Veluwe de Noordzeekust van de eerste plaats verdrongen. Door de vakantiespreiding loopt het aandeel van de zomervakan ties licht terug, terwijl er een stijging te zien is van het aantal vakanties in voor- en najaar. Toerisme Recreatie A VN, het samenwerkingsverband van ANWB, VW's en NBT, verwacht dat de toeristische markt in ons land de komende jaren 2 S 3 procent per jaar zal groeien. Het aantal buitenlandse toeristen groeit jaarlijks met eenzelfde percentage, terwijl de bestedin gen van de buitenlanders met zo'n 4 procent zullen toenemen. Directeur Cornelissen van het Nederlands Bureau voor Toeris me (NBT) meent dat Nederland zijn promotie in het buitenland meer moet bundelen. Te veel bedrijven en organisaties promo ten onafhankelijk van elkaar een stukje Nederland, waardoor de (potentiële) buitenlandse toerist geen eenduidig beeld krijgt van ons land. Het NBT is bereid hierin een rol te spelen. Het budget dat ons land besteedt aan promotie in het buitenland is volgens Cornelissen voldoende om Nederland als vakantieland goed te belichten. De rijksover heid geeft jaarlijks 52 miljoen uit voor promotie en aanverwan te activiteiten. Een bedrag dat volgens de NBT-directeur niet onderdoet voor andere Europese landen, hoewel andere landen volgens hem incidenteel wel gro te bedragen stoppen in speciale promotiecampagnes. Het NBT en andere toeristische organisaties ontvingen vorig jaar 700 buitenlandse journalisten en televisie-verslaggevers. Cornelis sen benadrukt dat deze vorm van aandacht nodig is en mis schien wel moet worden uitge breid. Den Haag/Farnborough (anp/dpa/rtr) - British Aerospace (BAe) wil dat de Europese Commissie de één miljard gulden staatssteun voor Fokker onderzoekt. „We vragen niet of de commissie tussenbeide komt, maar de zaak moet worden onderzocht," zei BAe-woordvoerder Hugh Colver gisteren op de luchtvaartshow in het Engelse Farnborough. Vol gens hem verschaft de hulp Fok ker 'een oneerlijk concurrentie voordeel'. Het ministerie van Economische Zaken in Den Haag, dat nauw betrokken was bij de steunope ratie, is niet erg onder de indruk van BAe. Volgens een woord voerder is er contact geweest met de Europese Commissie. „Er is toen een aantal informatieve vragen gesteld. Dat is bij dit soort operaties zeer gebruike lijk." zegt de woordvoerder. „Ik denk niet dat we grote Brusselse problemen krijgen." De technoleaseconstructie is een privaatrechterlijke constructie tussen de Rabo-bank en Fokker, constateert hij. Wel zitten er 'fis cale aspecten aan', maar alles valt binnen een wettelijke kader. Zijn argumentatie wordt onder steund door Fokker zelf: „Het is een afspraak tussen Dasa, Rabo en Fokker. We zijn niet bang voor BAe." Dat neemt niet weg dat de com missie nog extra informatie ver langt, reageerde een functionaris in Brussel. De Nederlandse rege ring heeft de steunoperatie nog niet officieel in Brussel aange meld, voegde hij eraan toe. BAe heeft evenmin een officieel ver zoek tot een onderzoek gedaan. BAe neemt een eigenaardige po sitie ten opzichte van Fokker in. De Britse vliegtuigbouwer is een concurrent van de Amsterdamse maatschappij. Aan de andere kant is BAe een gesprekspartner voor Dasa en Fokker. BAe voert regelmatig overleg met Dasa en het Franse Aérospatiale over sa menwerking op het gebied van propellervliegtuigen. Begin dit jaar opperde Dasa-topman J. Schrempp zelfs het idee dat BAe een minderheidsbelang zou kun nen nemen in Fokker. Ook werkt Bae mee aan de studie naar de bouw van een nieuw straalvlieg tuig. Dasa-woordvoerder C. Poppe is verbaasd over de interventie. „De details van de finahciële operatie zijn niet eens uitge werkt." Volgens Dasa is de stap van BAe naar Brussel daardoor voorbarig. Het akkoord moet of ficieel nog worden goedgekeurd door de commissarissen van Da sa. Die vergaderen op 2 novem ber. In juli werd bekend dat Fokker kon rekenen op een kapitaalon dersteuning van 1 miljard gul den. Dasa kwam met 600 mil joen gulden. De staat nam 400 miljoen gulden voor zijn reke ning na goedkeuring van een technoleaseconstructie met de Rabo. Noodlijdend Fokker ver kocht zijn kennis aan de Rabo bank. Deze transactie levert bei de partijen voordeel op. Fokker krijgt geld van de Rabo, maar moet de kennis terughuren. De Rabo mag op haar beurt de af schrijvingskosten aftrekken, waardoor de winst minder wordt belast. Wel is er toestemming nodig van de belastingdienst. Deze dienst loopt immers miljoenen guldens mis. De toenmalige minister van Economische Zaken Andriessen, werkte actief mee aan de red ding. In een onlangs gehouden interview met de VPRO-radio verklaarde Andriessen dat hij en zijn ambtenaren een voorstel van de Rabo om kennis te leasen, hadden aangepast. Volgens hem was de technolease een van de poten onder het industriebeleid van de regering. De Hongaarse luchtvaartmaat schappij Malev heeft gisteren bekend gemaakt met vier Fokker 70's te gaan vliegen. Eén wordt rechtstreeks van Foker gekocht, de andere drie huurt Malev van een Amerikaanse leasemaat schappij die ze bij Fokker moet kopen. Naar verwachting krijgt de Fokker 70, de ingekorte ver sie van het straalvliegtuig Fok ker 100, half oktober zijn bewijs van luchtwaardigheid. Die harde kritiek uit voorzitter 9 Bernardus van de centrale ondernemingsraad (COR) van Fokker in het jongste nummer van Bondsbeeld, het blad van de mdustrie- en Voedingsbond De raad wil nu dat Fokker ook autofabrieken Johannesburg (rtr/afp) - Er komt komt een einde aan de langste en duurste staking in 4uid-Afrika sinds president Nelson Mandela in mei aan de macht kwam. De 25.000 arbeiders in de auto mobielindustrie, die 1 augustus bet werk neerlegden om hun eis voor hogere lonen kracht bij te zetten, gaan morgen weer aan de sla§. aldus de Nationale Unie van Metaalarbeiders in Zuid- Ainka De onderhandelingen ver de looneis van 11 procent worden voortgezet. De staking eeft de auto-industrie meer dan t miljard gulden gekost. «Ms Mandeia's installatie op 10 hfu* P°'itieke onrust ciras- s<;gedaald, maar de voorna- eujk zwarte arbeiders eisen nu rlaPa6 'onen- Die regering erkent J 'ang onderdrukte zwarte eiders het recht hebben op te men voor een hogere beloning. r°'BPt echter op tot matiging 7 et economisch herstel van fv) Afrika niet in gevaar te ngen en buitenlandse investe ren te stimuleren. de mensen met hoge lonen aan pakt. „In de praktijk zie je dat die beschermd worden. Er ko men dan wel minder lagen in de onderneming, maar de mensen met de hoge functies worden dan elders geplaatst met hetzelfde salaris. Dat is dus geen bijdrage aan de kostenreductie die we moeten realiseren," aldus Ber nardus. De voorzitter van de onderne mingsraad is wel positief over een aantal andere zaken bij Fok ker. Zo speelt het bedrijf sneller en nauwkeuriger in op de markt en krijgen de bedrijfsonderdelen grotere zelfstandigheid. Fokker, dat over het eerste half jaar van 1994 een verlies boekte van 196 miljoen gulden, kondig de in februari een reorganisatie aan, waarbij 1900 banen verlo ren moesten gaan. Na maanden lange onderhandelingen met de bonden en de ondernemingsraad stelde de vliegtuigbouwer de plannen enigszins bij. Voor 1100 werknemers volgde ontslag, 350 mensen belandden in een ar beidspool en 300 banen bleven behouden door werktijdverkor ting. De overige 150 arbeids plaatsen verdwenen als gevolg van natuurlijk verloop. Het is voor het eerst na het afsluiten van een sociaal plan dit voorjaar dat de ondernemings raad zich uitspreekt over de sa nering bij Fokker. Wel hebben de metaalwerkers van de vesti gingen op Schiphol-Oost veel verzet aangetekend tegen de re organisatieplannen. Dat leidde in februari en maart tot enkele spontane werkstakingen. Een brandweerman hanteert de super-vernevelaar bij een blusdemonstratie in Rijsen, Twente. „Het kan best handig zijn om beginnende brandjes te blussen,aldus M. Verspeek, chef uitrukdienst brandweer van het Stadsgewest Breda. foto anp Den Haag (anp) - De sanering bij Fokker gaat grotendeels voorbij aan de werknemers met hogere salarissen. Aan de andere kant heeft de vliegtuigbouwer de afgelopen maanden te veel produktiemedewerkers laten afvloeien. Als gevolg van die ontwikkelingen zijn de verhoudingen bij Fokker scheefge groeid. Van onze verslaggevers Breda - Dé oplossing is het niet, maar soms kan het wel handig zijn. Dat is de analyse van enkele brandveiligheid sexperts over het als 'revolu tionair' aangekondigde wa terpistool van een Duitse fir ma. Met het pistool, een super-verne velaar die water onder hoge druk met perslucht omzet in een mist van hele fijne druppeltjes, zou volgens de fabrikant van de 'IFEX 3000', gisteren in Twente gepresenteerd, in één klap een flinke brand bedwongen kunnen worden. Marketingmanager F. Steur van IFEX: „Voor elke 90 liter water die de brandweer met de huidige middelen nodig heeft, heeft dit systeem maar één liter nodig. Voor het blussen van een flinke autobrand bij voorbeeld heeft de brandweer nu al gauw 1000 liter water nodig. Met dit systeem kan dat met vijf tot tien liter." Doordat maar zo weinig water nodig is, is het systeem ook zeer milieuvriendelijk. Het probleem van het giftige afvalwater, dat normaal bij een flinke brand ontstaat, is daarmee (groten deels) uit de wereld. En ook waterschade, die meestal groter is dan de' echte brandschade, treedt niet of nauwelijks meer op. De nieuwe blusser is daarom geschikt voor het bestrijden van branden of brandjes op plaatsen waar waterschade catastrofaal zou zijn, zoals historische gebou wen en musea. Volgens Steur is de superverne- velaar voor alle soorten branden te gebruiken. Omdat het water kanon in verschillende groottes leverbaar is, is het niet alleen op een gewone brandweerauto te monteren, maar ook op een mo torfiets en zelfs op de rug van een brandweerman. Het nevel-principe doet de laat ste jaren vooral in Zweden op geld, verduidelijkt TNO-mede- werker P. van de Leur van het centrum voor brandveiligheid. Met name mobiele systemen zijn geschikt omdat er zo weinig wa ter voor nodig is. „Maar ik zou niet de brandweerman willen zijn die met alleen zo'n verstui ver op de rug een brandend gebouw binnen moet." Hij legt uit dat er voor het bestrijden van een brand ver schillende technieken nodig kunnen zijn. Afschermen, ver stikken en afkoelen zijn de voor naamste methoden. Daarnaast is er de chemische reactie: „Ik denk dat het nevelprincipe voor al chemisch te verklaren is." Volgens de uitvinders van het apparaat verdampt de nevel tot stoom, die de zuurstoftoevoer af sluit. Ingewikkelde branden zijn moei lijker met de nieuwe vinding te bestrijden. Het nut van de ver stuiver zal zich volgens Van de Leur bewijzen bij bijvoorbeeld vloeistofbranden, omdat daarbij alleen de oppervlakte brandt. Een woordvoerder van de Prin- senbeekse fabriek van brandwe rende materialen Saval wijst er onder meer op dat bijvoorbeeld hout door-en-door kan branden, waarbij een nevel om te blussen niet afdoende is. En het nathou den van omliggende panden is, ondanks de waterschade, vaak pure noodzaak. Een probleem van de nieuwe methode (de chemische bestrij ding) is ook de regelgeving. Van de Leur: „Binnen de huidige richtlijnen 'voor het op de markt brengen van bestrijdingsartike- len kun je dit produkt niet be oordelen. Je zou nu bij wijze van spreken een veredelde planten spuit op de markt kunnen bren gen." M. Verspeek, chef uitrukdienst van de brandweer in het Stads gewest Breda moet het ook alle maal nog zien gebeuren. „Om beginnende brandjes te blussen kan het best handig zijn. Maar dan zou je zo'n apparaatje mee nemen op de wagen, zoals we ook een poederblusser bij ons hebben. De hele wagen inrichten mat alleen maar een grote verne- velaar zou verkeerd zijn. We hebben van alles bij ons; de inrichting van een bluswagen bestaat al uit een soort compro mis. Bij een grotere brand ge bruiken we minstens twee lange haspels van zestig meter. Dat is een heel gesjouw voor een brandweerman, maar je hebt die spuiten wel nodig." Vernevelen doet de brandweer daar al mee. Niet alleen met een speciale sproeistand, maar ook door op een plafond te spuiten in plaats Van op de brand zelf. Door Louis van de Geijn De Nederlandse bankiers zijn te nuchter om aan een dood paard te blijven trek ken. In 1998, zo staat nu vrijwel vast, zullen zij een lang gekoesterd geheim moeten prijsgeven. In dat jaar zullen zij voor het eerst moeten publiceren hoe veel zij opzij hebben gezet voor stroppen in de kredietverlening. Hoeveel geld de 'stroppenpot', ofwel de 'voorziening algemene risico's' (var), van de banken afzonderlijk bevat, is 'het geheim van het Frederiksplein'. Op dat adres zetelt De Nederlandsche Bank, die er namens de overheid toezicht op houdt dat het bankwe zen geen brokken maakt en degelijkheid uitstraalt. Alleen de banken zelf (alleen over hun eigen zaken natuurlijk) en de top van De Nederlandsche Bank weten hoeveel geld bij elk van de instellingen gemoeid is met 'ongelukken' in de kredietverlening De banken publiceren wél wat er telkenjare wordt gereserveerd voor kredietrisico's - tegenwoordig onder de noemer 'waardever andering van de vorderingen' - maar omdat ze niet prijsgeven wat ze afboeken, blijft de omvang van deze reserve uiteraard aan het analiserende oog onttrokken. Er is wel een slag naar te slaan op grond van de publicatie - met een ruime vertraging - van de bedragen die de banken gezamenlijk aan mislukte kredieten afschrijven. De Ne derlandsche Bank geeft die jaarlijks vrij in de Staatscourant. Op grond daarvan en met behulp van andere summiere gegevens is de taxatie gemaakt dat de gezamenlijke banken in Nederland er tussen de acht en negen miljard gulden aan stroppenreserve op na houden. Het 'geheim van het Frederiksplein' staat al jaren ter discussie. Minister Kok van Finan ciën kondigde enkele jaren geleden, in lijn met de voorbereiding van Europese richtlij nen op dit punt, al aan dat de banken de omvang van hun stroppenpot vanaf 1998 zouden moeten publiceren. De banken heb ben nog enige tijd de gedachte gekoesterd dat tij met een gerichte lobby te kunnen keren. De grote banken was het echter al langer duidelijk dat zij zich op den duur niet meer zouden kunnen onttrekken aan de interna tionale praktijk, zoals die met name door de grote financiële instellingen in Londen en New York wordt bepaald. ABN AMRO, ING Bank/Postbank en Rabobank Nederland zijn daarom vorig jaar al een beetje opgeschoven in die richting met de publicatie van de zogenaamde BIB-ratio. Dit kengetal geeft de verhouding weer tus sen het eigen vermogen en de uitzettingen, gewogen naar de risicograad, zoals de ban ken die geregeld opgeven aan de Bank voor Internationale Betalingen in Bazel. Uit de gepubliceerde verhoudingscijfers blijkt dat de grote drie er naar deze internationale 'maatstaven gemeten buitengewoon goed voor staan. Ook de kleinere banken hebben nu ingezien dat hun verzet weinig uithaalde. Zij hebben de Nederlandse Vereniging van Banken ge adviseerd vooralsnog geen actie tegen de voorgenomen publicatieplicht te onderne men en de NVB zal volgende week dienover eenkomstig besluiten. In theorie kunnen de banken in 1997, als in Brussel de besluitvor ming over de betreffende Europese richtlijn aan de orde is, alsnog in het gareel komen. De banken hebben de geheimzinnigheid over hun stroppenpotten altijd verdedigd met de redenering dat openheid hierover alleen maar tot onrust zou leiden. Het argument dat er niets meer vertrouwen wekt dan opening van zaken, maakte geen indruk. Het toezicht door De Nederlandsche Bank zou voldoende vertrouwen moeten inboezemen. Maar de internationalisatie van de financiële markten heeft de Nederlandse banken op dit stuk (samen met de Duitse banken) in een uitzonderingspositie gebracht. Het handha- yen daarvan zou juist afbreuk doen aan het vertrouwen, concludeerden de grote drie. Het was duidelijk dat de kleinere banken vervolgens ook moesten zwichten. Met het verdwijnen van dit geheim zal de balans van de banken nog allerminst hon derd procent transparant worden. De Euro pese voorschriften, zo is de verwachting, zullen genoeg ruimte laten voor het aanleg gen van stille reserves. De grote vraag is wat de uitwerking van de nieuwe openbaarheid zal zijn op het kredietbeleid. Ondernemers klagen wel eens dat de banken paraplu's' uitdelen die zij weer terug willen hebben als het gaat regenen. Misschien worden ze nog zuiniger met paraplu's. Ik vrees dat ik u met deze column weinig plezier ga doen. Maar toch: als wij schrijven over Ruanda, Bosnië en Epe, waarom zou den wij u dan de gruwelijkhe den van Veronica onthouden? Ik zit in de auto en zet de radio aan voor het nieuws en de files. Mijn digitale autora dio wijst Radio 3 aan als sterkste zender in die omge ving. Het is even over vijf. „This program is sponsored by Pepsi Cola," zoemt een sonore stem uit de speakers. En meteen zet een onvervalst Nederlands lied in, op de me lodie van de Radetzky-mars: Dikke lui, dikke lui, dikke lui lui lui, dikke lui, dikke lui, dikke lui lui lui dikke lui lui lui. Ik had u gewaarschuwd. In sommige dingen ben ik aartsreactionair. Ten eerste ben ik principieel tegen ge sponsorde programma's. Sponsoring bevordert de ter reur van de kijk- en luistercij fers. Wie in deze informatiemaat schappij wil opvallen en dus sponsorgelden dan wel goede prijzen voor de omringende reclameblokjes wil binnensle pen. moet net iets harder schreeuwen dan de rest. Dat hebben ze bij Veronica goed begrepen. Veronica viert nu bijvoorbeeld sextember, dat wil zeggen dat de maand sep tember in het teken van sex staat. Nu mogen ze van mij. En zolang de kranten adverten ties opnemen, die niet anders dan pornografisch kunnen worden genoemd ('De twee kerels mogen alles van het HETE negerinnetje (18 j.)! Ze nemen haar van twee kan ten. Dan wil ze alles in haar mond!!', meldt het Algemeen Dagblad van gisteren bij de 06-lijnen), moeten we be scheiden blijven. Maar waar ligt de grens? Op zaterdag kun je de radio niet aanzetten, of de heren dee jay's hebben het over neuken. En nu dus ook dikke lui, dik ke lui, dikke lui lui lui. Maak je niet dik, zult u wel licht zeggen. Sinds Turks Fruit zong half Nederland toch al tieten kont, tieten kont, tieten kont kont kont'? Maar, ben ik dan zo naïef te zeggen, dat was nog een grapje in een (verfilmde) roman die handel de over liefde en dood. Daar kan zo'n depri-liedje van een stel zatkullen in een platen- Door Willem Reijn studio niet mee worden ver geleken. Misschien dat de grens uitein delijk toch bij de sponsoring ligt. In de Verenigde Staten is de invloed van reclame op de inhoud van programma's heel sterk. Vooral door de talloze pressiegroepen, die als zij geen gehoor krijgen bij de televisiestations, massaal het bedrijfsleven bestoken. Geen bedrijf dat zich met re clame op glad ijs durft te begeven. Want de actiegroe pen maken zoveel herrie, dat het wervend effect van de reclame zwaar wordt over stemd door de negatieve pu bliciteit. Daar lopen ze nog wat voor op ons. Pater Koopmans heeft zich hier altijd op de politiek gericht, met een semi-perma- nente tentoonstelling op het Binnenhof. In de VS was 'ie allang met een riot-gun naar Bloemenhove afgereisd. Maar wat als Piet Derksen nu eens een buslading EO-jonge- ren laat bellen naar Pepsi? Dat ze die cola niet meer zuipen, zolang het karakter van de uitzendingen Onze Lieve Heer zo tegen de borst blijft stuiten? Wat als op de EO-Landdag publiekelijk flessen Pepsi worden geledigd en de PET-flessen tot gruis vermalen? Dan trekt een bedrijf zich terug of schrijft programma makers de wet voor. Het be drijfsleven bepaalt zo via de omweg van sponsoring de normen en waarden in onze kapitalistische samenleving. Direct en gedreven door har de commerciële belangen. Zoals het bedrijfsleven zich nu laat leiden door hard en onbeschoft geschreeuw. Hele maal volgens een economi sche wet, die luidt als een levenswijsheid: bad money drives out good money. Vrij vertaald: makkelijk geld gaat voor eerlijk geld. L_ 1 China versterkt auto-produktie Peking - China steekt 250 miljoen dollar in de grootste autofabrlek in de Noordchinese havenstad Tianjin, aldus het blad Business Weekly. Het is de bedoeling dat Tianjin Automo tive Industry de jaarproduktie opvoert van 60.000 tot 150.000 auto's. De producent maakt Charades, met technologie van de Japanse fabrikant Daihatsu, die als taxi en personenauto's fungeren. China wil in de 21e eeuw een leidende autoproducent worden, met Tianjin als centrum. Unilever schrapt 130 banen Vlaardingen - Levensmiddelenconcern Unilever schrapt de komende drie jaar 130 van de 1050 banen in het onderzoeksla boratorium in Vlaardingen. Het bedrijf wil daarmee een kosten besparing boeken van uiteindelijk 30 miljoen (15 procent) per jaar. Het is de bedoeling dat er bij deze reorganisatie geen gedwongen ontslagen vallen. De maatregel is volgens Unilever nodig om de concurrentie het hoofd te bieden. Op de markten waarop het concern actief is volgen de produkten elkaar in hoog tempo op. Bovendien worden nieuwe fabrikaten met veel promotionele ondersteuning op de markt gebracht. Begemann aast niet alleen op Waggonbau Breda - Het Nederlandse concern Begemann heeft bij zijn streven naar overneming van Deutsche Waggonbau nog steeds concurrentie. Een woordvoerder van de Treuhandanstalt, de instelling die is belast met de privatisering van het bedrijfsleven in de vroegere DDR, liet gisteren weten dat er gesprekken gaande zijn met verscheidene belangstellenden. Daartoe behoort volgens hem AEG, onderdeel van Daimler-Benz. VNU koopt Hongaars tijdschrift Amsterdam - Mediaconcern VNU, waartoe onder meer deze krant behoort, heeft met de drie bestaande aandeelhouders van het Hongaarse financieel-economisch weekblad Figyelö over eenstemming bereikt over overname van het blad. De transactie past in het concernbeleid om de zakelijke informatie-activitei ten in Europa uit te breiden. Figyelö is met een oplage van 17.000 exemplaren het grootste business-magazine in Hongarije. Munt voor 50-jarige Benelux In Londen werd vijftig jaar geleden de eerste stap gezet tot de oprichting van de Benelux. In België, Nederland en Luxemburg werden daarom gisteren zilveren munten uitge geven met een waarde van 10 gulden ofwel 250 francs. foto anp

de Stem | 1994 | | pagina 5