'Moslims achter aanslag'k BAe v Chirac opent oorlog om Frans presidentschap Ruim hel Carlos weigert medewerking aan verhoor Onderzoek wijst uit: 'Sint-stemming' in Kroatië door pausbezoek Overleg tussen VS en Cuba levert niets op 'Beter betaal schot bij sane DE STEM BUITENLAND RAF-terr oriste Schulz krijgt levenslang Kohl is tegen 'twee Europa's' BUITENLAND KORT pE STEM Britse vliegtuig Einde aan staking Zuidafrikaanse autofabrieken DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 A Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs'- De Franse anti-ter- reur-rechter Jean-Louis Bru- gière heeft gisteren de terro rist Carlos voor de tweede keer verhoord. De terrorist weigerde aan het verhoor mee te werken en zei niets. Hij vindt dat hij op illegale gronden in Frankrijk wordt vastgehouden. De rechter wilde de Venezolaan aan de tand voelen in verband met zijn aandeel in de aanslag in de Parijse rue Marboeuf. Bij de aanslag kwam een persoon om, 63 mensen raakten gewond. Volgens advocaat Jacques Ver- gès heeft de terrorist dé rechter laten weten dat hij op staande Voet vrij wil worden gelaten. Hij meent dat hij uit Soedan is ont voerd. Zijn verdedigers hebben een rekest ingediend bij de rechtbank in Parijs. Zij willen de arrestatie ongeldig laten verkla ren. Brugière had gisteren nog een andere geruchtmakende affaire. De rechter-commissaris verhoor de in de ochtenduren een 22-jarige Fransman van Marok kaanse afkomst. Deze zou on derdak hebben verleend aan de vier Franse jongeren, die op 24 augustus in een hotel in Marra- kech een bloedbad hadden aan gericht. Twee Spaanse toeristen werden doodgeschoten bij een roofoverval op een hotel in de Marokkaanse stad. Het viertal moslimfundamenta listen zou aanslagen in Marokko plegen om het bewind aldaar te destabiliseren en geld binnen te halen voor het Islamitisch Be vrijdingsfront (FIS) in Algerije. De Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken, die na de aanslag de grens sloot met Alge rije, meende al snel na het bloed bad in Marrakech dat het viertal steun had gekregen via Frank rijk. Afgelopen donderdag wer den 21 personen door heel Frankrijk gearresteerd op ver denking van het verlenen van hulp. Daarvan zitten er nog al tijd tien vast. Bij de huiszoekingen die op de arrestatiegolf volgden werden onder meer een stempel van het FIS aangetroffen, plus een aan tal belastende papieren. Bru gière gaat de 22-jarige man aan klagen wegens medeplichtigheid aan een terroristische organisa tie. In Franse juridische kringen wordt verwacht dat nog zeven personen op dezelfde grond zul len worden aangeklaagd. Sarajevo (rtr/afp/ap) - Een mortier die vorige maand op het vliegveld bij Sarajevo werd afgeschoten, is afge vuurd door het Bosnische leger, dat wordt gedomineerd door moslims. Dat heeft een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties gisteren vastgesteld. De uitkomst van het onderzoek komt aan de vooravond van het geplande bezoek van paus Jo hannes Paulus n. Het Vaticaan heeft echter nog steeds niet defi nitief besloten of de reis door gaat, nadat de Bosnische Ser viërs hadden gewaarschuwd niet voor de veiligheid van de paus te kunnen instaan. De Serviërs zei den dat de moslims op de paus zouden kunnen schieten om ver volgens de schuld in de schoenen van de Serviërs te schuiven. De aanslag met een in Israël gefabriceerde mortier gebeurde op 18 augustus. Een woordvoer ster van de VN zei dat het pro jectiel duidelijk gericht was op het vliegveld, één van de belang rijkste doorvoerhavens van' voedsel voor de moslimbevol king. Na de aanslag werd de luchtbrug vier dagen opgeschort. De VN-gezant voor Bosnië, Ya- susha Akashi, heeft intussen ge zegd dat de daders van etnische Stuttgart (ap) - De rechtbank van Stuttgart heeft de RAF- terroriste Adelheid Schulz gisteren opnieuw tot levens lang veroordeeld, dit maal omdat bewezen wordt geacht dat zij in 1978 in Kerkrade samen met de terrorist Rolf Heissler twee Nederlandse douaniers heeft omgebracht. De rechtbank achtte bewezen dat de - in 1985 al voor moord op de Duitse werkgeversvoorzit ter Schleyer en zijn lijfwachten tot levenslang veroordeelde Schulz - samen met Heissler schuldig is aan de moorden op de douaniers, alsmede aan po ging tot moord op twee andere douaniers, van wie er een ge wond raakte. De 39-jarige Schulz was bij het uitspreken van het vonnis niet aanwezig. Ze was al op de eerste dag van het proces, in mei, van deelname uitgesloten wegens or deverstoring. De rechtbank' baseerde haar oor deel op verklaringen van Neder landse ooggetuigen en van voor malige RAF-leden. Uit medische rapporten bleek dat een 19-jarige douanebeambte door een kogel van het machinepis tool van Schulz was gedood. Ook in het lichaam van de andere dode, een 24-jarige douanier, werden kogels van. het' door Schulz gehanteerde wapen aan getroffen.. Bonn - De Duitse kanselier Kohl heeft zich gisteren gedistanti eerd van een voorstel uit zijn partij om- een harde kern te vormen van landen die voorop lopen bij de Europese integratie. Hij zei dat het plan van de CDU/CSU-fractie niet de goed keuring heeft van de regering. Vorige week stélde de fractie voor om Duitsland, Frankrijk en de Benelux het integratieproces als kerngroep op eigen houtje te laten voortzetten en zich niet te laten afremmen door landen die achterblijven, zoals Griekenland óf Italië. Onder anderen de Itali aanse premier Berlusconi protes teerde daar onmiddellijk tegen. Ook de Duitse minister van Bui tenlandse Zaken Kinkel heeft het idee afgewezen. zuiveringen die gaande zijn in het noorden van Bosnië voor het oorlogstribunaal in Den Haag zullen worden gebracht. Akashi zei dat de Bosnische Ser viërs sinds juli ongeveer 4.000 moslims uit de regio rond Bjelji- na hebben verdreven. De afgelo pen dagen is de stroom vluchte lingen verder aangezwollen. De moslims worden gedwongen tot vertrek uit hun woongebieden onder druk van systematische dwangarbeid, folteringen, mis handeling, overvallen, willekeu rige gevangenneming en roof. Akashi zei onder verwijzing naar de resolutie van de VN-Veilig- heidsraad dat de daders 'per soonlijk ter verantwoording worden geroepen'. In de internationale contact groep voor Bosnië zijn menings verschillen naar boven gekomen over de opstelling tegenover de Bosnische Serviërs. De Russische gezant voor ex-Joegoslavië, Vi- tali Tsjoerkin, zei dat de Russi sche blauwhelmen dit najaar worden teruggetrokken, als Washington het wapenembargo tegen de moslims opheft. Frankrijk en Groot-Brittannië hadden al met soortgelijke stap pen gedreigd. Washington heeft de Bosnische Serviërs tot 15 ok tober de tijd gegeven om het internationale vredesplan te aanvaarden. Doen ze dat niet, dan zou het wapenembargo voor de moslims moeten worden op geheven. Minister Voorhoeve van Defensie vliegt komend weekeinde naar Bosnië. Hij brengt onder andere een bezoek aan de Nederlandse eenheden die deel uitmaken van de VN-vredesmacht in de voor malige Joegoslavische deelrepu bliek. In het grotendeels verwoeste Zetra-stadion, waar de paus een mis moet opdragen, richtten VN-soldaten gisteren prikkeldraadver sperringen op om eventuele terroristen op een afstand te houden. toto ap Van onze correspondent Harald Doornbos Zagreb - 'Zie ginds komt de stoomboot uit Rome weer aan'. Het is nog lang geen 5 december, maar Kroatië en grote delen van Bosnië bevinden zich al in Sinter klaasstemming. Opgewonden Kroaten bereiden zich driftig voor op het bezoek van paus Johannes Paulus II. Komend weekeinde bezoekt de paus Zagreb, dat is zeker. Maar of hij donderdag de kapotgeschoten hoofdstad Sa rajevo aandoet, is nog maar de vraag. „Ik weet het ook niet meer," zegt de moede loos klinkende stem van de woordvoerster van de ambassade van het Vaticaan in Zagreb. Misschien dat-ie naar Sarajevo komt, misschien niet. Het hangt af van de situatie ter plekke. De toestand in Sarajevo is op dit moment zeer gespannen. Serviërs, maar ook Bosni sche troepen, hebben gisteren voertuigen van de Verenigde Naties beschoten in de buurt van het vliegveld. Dat is de plek waar de paus volgens plan donderdag zal landen. De kerkvorst zal vervolgens uit het vliegtuig stappen, de grond kussen en in een gepant serde wagen worden afgevoerd naar het centrum van Sarajevo. Te lang Veiligheidsexperts van de VN maken zich met name zorgen over de kwetsbare positie van de paus wanneer hij de grond kust. „Dat duurt veel te lang," zegt een VN'er, „want hij zit dan in het schootsveld van beide strijdende partijen." Om dit probleem op te lossen zal de paus direct na aankomst op het vliegveld worden omringd door gepantserde wagens. Vervolgens neemt hij plaats in een van de voertuigen, zodat de sluipschutters niet weten welke auto ze moeten raken. Als dat allemaal goed is gegaan is het de bedoeling dat de paus een mis opdraagt in het voormalig olympisch ijshockey-stadion Zetra. Grote gedeelten van dit stadion zijn echter verwoest; de Bosnische autoriteiten zijn met behulp van troepen van de Verenig de naties druk in de weer om er een podium op te bouwen. Er worden tienduizenden mensen verwacht tijdens de mis, aangezien er nog zo'n 30.000 katholieke Kroaten in Sarajevo wonen. Ook katholieken uit de omgeving proberen Sarajevo via een tunnel te bereiken. Sluipschutters Toch is het op dit moment nog allerminst zeker dat de paus daadwerkelijk Sarajevo bezoekt. Gisteren werd er door sluipschut ters geschoten op het Zetra-complex. De Serviërs hebben zelfs na een onderhoud met een afgezant van de paus geweigerd om de veiligheid van de katholieke kerkvorst te garanderen. De Serviërs zijn er heilig van overtuigd dat de moslims de paus willen vermoorden en dat vervolgens in de schoe nen proberen te schuiven van de Serviërs, die orthodox-christelijk zijn. De door moslims gedomineerde Bosnische regering heeft dit al afgedaan als nonsens. „Wij hebben niks tegen de paus, wij zijn juist vereerd dat hij onze stad bezoekt," zo zei een woordvoerder van de Bosnische rege ring. Feest Wat wel zeker is, is het bezoek zaterdag en zondag aan de Kroatische hoofdstad'Zagreb. Hier geen gevaarlijke toestanden of proble men met sluipschutters. Het katholieke Kroatië maakt zich op voor een feest dat gelijk staat met dat bij het verkrijgen van de onafhankelijkheid, drie jaar geleden. De aartsbisschop van Zagreb heeft iedereen opgeroepen tot vasten en bezinning. De regering heeft haar burgers gevraagd om het land zo mooi mogelijk te maken en dus schrobben duizenden Kroaten hun stoepen en worden balkons uitgedost met begonia's. Zondag worden een miljoen bezoekers ver wacht tijdens de openluchtmis in Zagreb. Waar veel Kroaten minder blij mee zijn, is de aankondiging van de paus dat hij tijdens zijn bezoek zich hard zal maken voor de rechten van minderheden in Kroatië. Kroa tië mag dan een democratie zijn maar met name de overgebleven Serviërs in Kroatië hebben het in de praktijk uiterst moeilijk. Kroatische organisatoren hebben de vrees uitgesproken dat de paus zal worden uitge floten als hij het te veel opneemt voor de Serviërs. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Hij heeft het nog niet .bevestigd, maar Sinds enkele dagen presenteert Jacques Chirac zich aan de Fransen als heuse presidentskandi daat. Op een bijeenkomst van zijn Gaullistische partij RPR heeft hij een andere poten tiële kandidaat en partijge noot, premier Edouard Balla- dur, de wacht aangezegd. Chirac zal niet accepteren dat uit de rangen van de RPR nog een kandidaat voor de opvolging van de huidige socialistische president Mitterrand opstaat, zo maakte hij in Bordeaux duide lijk. „Sinds jaren heb ik Edouard Balladur mijn vertrouwen en vriendschap gegund. Ik wilde dat hij premier werd en heb daar alles aan gedaan. Dat betreur ik niet." Maar duidelijk was wel dat Chirac het initiatief terug .neemt. Hij gaf aan dat dé huidi ge premier alles, maar dan ook alles aan hem te danken heeft. De oorlog is hiermee echt begon nen. De messen zijn geslepen, de eerste handlangers naar het front gestuurd. Ze hebben hun werk naar behoren gedaan. De eerste schijnbewegingen hebben de beide kampioenen geïnfor meerd over de kracht van de tegenstander. Veenbrand Het worden moeilijke weken voor premier Balladur. Hij wil op de overheidsuitgaven bezui- Chirac nigen. Het begrotingstekort moet van 100 miljard gulden worden teruggebracht naar iets meer dan 90 miljard gulden. Vindt hij. En in normale tijden vinden alle conservatieven dat. Maar Frankrijk kent even geen normale tijden meer, want de presidentsverkiezingen naderen. Die worden weliswaar pas vol gend voorjaar gehouden, maar de campagne, die al enige maan den als een soort veenbrand smeulde, is nu losgebarsten. En het is Chirac, burgemeester van Parijs, die de vijandelijkhe den heeft ontketend. Door te steilen dat'hij niets heeft tegen persoonlijke ambities, maar dat uiteindelijk iedereen zich achter foto epa Balladur de leider moet scharen heeft hij duidelijk gemaakt, dat hij zijfi rol als voorzitter van de gaullis tische RPR ten volle wil spelen. De rol van eerste bommenlegger werd vreemd genoeg gespeeld door de huidige minister van Buitenlandse Zaken Alain Jup- pé. Deze zit in de weinig benijdi- genswaardige positie van minis ter (en dus vertrouweling van premier Balladur) en mede-par tijleider van de RPR. In die laat ste hoedanigheid is hij dus abso lute trouw verschuldigd aan Chirac. Juppé, die er geen doek jes om wond dat wat hem betreft Jacques Chirac de komende pre sident van Frankrijk moet zijn, doorbrak de regeringsafspraken. foto vnu Want Balladur had zijn minis ters opgelegd dat er wat hem betreft pas begin 1995 over de presidentsverkiezingen gespro ken mag worden. Maar het politieke bloed kruipt waar het niet gaan kan. On danks het feit dat uit de opinie peilingen blijkt dat de Fransen liever hebben dat het hoofdstuk van de presidentsverkiezingen zo laat mogelijk wordt aangeboord, konden de fans van Jacques Chi rac hun geduld niet bewaren. Ze beginnen kritiek te uiten op het regeringsbeleid van Balladur. Ze vinden de huidige Franse pre mier niet 'sociaal' genoeg. Vin den dat hij de strijd tegen de werkloosheid en de uitsluiting uit de samenleving weliswaar aanpakt, maar 'niet voldoende'. Het gaullisme, zo stelde Chirac onlangs in dagblad Le Monde, is een sociale stroming. De gene raal zou volgens hem nooit heb ben geaccepteerd dat in zijn land mensen niet meedelen in de wel- vaartskoek. Volgens Chirac heeft Balladur goed werk verricht, „maar het kan allemaal beter." r Boekje Nog niet zo lang geleden publi ceerde Chirac een boekje met zijn 'overpeinzingen' waarin het begin van een presidentieel pro gramma valt te lezen. Chirac probeert zich af te zetten van Balladur, die hij als zijn belang rijkste concurrent ziet. Balladur zou een pure liberaal zijn, ter wijl Chirac meer streeft naar sociale cohesie. Op die manier probeert de burgemeester van Parijs ook stemmen weg te trek ken bij de christen-democraten, maar ook uit de socialistische hoek. De broedertwist in het gaullisti sche kamp zorgt er op dit mo ment in ieder geval voor, dat bij de socialisten even niet aan de eigen problemen hoeft te worden gedacht. In afwachting van een eventuele kandidatuur van Jac ques Delors heeft socialistenlei der Henri Emmanuelli alle pijlen gericht op premier Balladur. Ook hij vindt dat de huidige regeringsleider 'de kampioen is van het liberale Frankrijk en van de sociale uitsluiting. Daar is zelfs Chirac het volmondig mee eens.' Rebellen Tsjetsjenië verliezen bolwerk Moskou - Militairen die loyaal zijn aan de Tsjetsjeense president Dzhokar Doedajev hebben gisteren Argoen, een bolwerk van de rebellen, heroverd. Bij de gevechten zijn volgens het persbureau Itar-Tass aan beide kanten veel slachtoffers gevallen. Argoen ligt op 15 kilometer afstand van de hoofdstad Grozny van Tsjetsjenië en was in handen van milities die Roelan Labazanov steunen. Hij is de leider van één van de best georganiseerde gewapende groepen die proberen Doedajev te verjagen. Doedajev heeft Tsjetsjenië eenzijdig onafhankelijk verklaard van Rusland. De gevechten braken vorige week uit na maanden van spanningen. Cresson wordt Europees commissaris Parijs - De vroegere Franse premier Edith Cresson keert terug' op de politieke voorgrond. Zij gaat per 1 januari deel uitmaken van de Europese Commissie. Naast haar heeft Frankrijk Yves Thibault de Silguy als kandidaat voorgedragen. De benoeming van de twee commissarissen draagt het stempel van de cohabitation, de politieke samenwerking van links en rechts in Frankrijk. President Mitterrand heeft de zestigjarige Edith Cresson voorgedragen, terwijl premier Balladur zijn adviseur voor Europese zaken, de 46-jarige De Silguy heelt benoemd. Gaddafi geeft deel oliedollars aan armen Tripoli - De Libische leider Muammar Gaddafi heeft voortaan jaarlijks een half miljard dollar 875 miljoen) van de olie-inkomsten te verdelen onder een miljoen van zijn armste onderdanen. „Honderdduizend gezinnen met gemiddeld tien leden krijgen vanaf nu elk jaar 5000 dollar op hun bankreke ning." Volgens hem is het besluit 'een eerste stap naar een bredere verdeling van de olie-inkomsten'. Gaddafi beloofde vorig jaar al dat alle Libiërs rechtstreeks zouden gaan delen in de olierijk dom. Libië telt ongeveer vijf miljoen inwoners. De inkomsten uit de oliewinning beliepen vorig jaar naar schatting vijf zes miljard dollar. 'Indonesië wil aparte status Oost-Timor' Dili - Indonesië overweegt een speciale status toe te kennen aan Oost-Timor. Dat heeft generaal-majoor Adang Ruchyatna, com mandant van het militaire district waaronder de voormalige Portugese kolonie valt, gisteren gezegd. Ruchyatna verduidelijk te niet wat de speciale status zal behelzen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Jakarta wilde de uitspraken van de generaal bevestigen noch ontkennen. Indonesië lijfde de vroege re Portugese kolonie in 1976 in. Rabin: Geen hervatting overleg Syrië Jeruzalem - De Israëlische premier Rabin heeft een Amerikaans voorstel om het directe vredesoverleg met Syrië in Washington te hervatten, verworpen. Hij heeft de VS laten weten dat hervatting van het overleg, dat sinds begin dit jaar in een impasse verkeert, 'geen goed idee' is. De onderhandelingen zijn vastgelopen over de kwestie van de Golan-hoogvlakte. Syrië eist de volledige teruggave van de Golan, terwijl Israel eerst garanties voor een veelomvattend vredesverdrag eist en zich dan pas in fasen wil terugtrekken. Rabin denkt dat nieuwe bespre kingen direct weer vast zouden zitten op de Syrische eisen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher probeert later deze maand, de impasse te doorbreken. Bossi zet critici uit Lega Nord Milaan - Het bestuur van de Italiaanse regeringspartij Lega Nord heeft drie prominente tegenstanders van partijleider Umberto Bossi uit de partij gezet. Tot de geroyeerde leden behoort onderminister van Buitenlandse Zaken Franco Rocchet- ta, die Bossi ervan had beschuldigd zich feitelijk als een dictator te gedragen. Ook twee parlementsleden, Marilena Marin en Vittorio Aliprandi, moeten de partij verlaten. Rocchetta zei in een reactie dat de partij 'een gevangenis is waarin elke kritische stem wordt gesmoord'. Israël pakt leden Harnas op Jeruzalem - Israëlische veiligheidstroepen hebben acht leden van de Palestijnse guerrillagroep Harnas gearresteerd op ver denking van betrokkenheid bij aanslagen op de bezette westelij ke oever van de JordaQn. Bij de aanslagen zijn drie Israëliërs om het leven gekomen. De Islamitische Jihad, een andere terreurgroep, heeft zich gisteren verantwoordelijk gesteld voor de dood, zondag, van een Israëlische soldaat in de Gazastrook. De aanslag was onderdeel van een 'heilige oorlog ter bevrijding van Palestina'. Door de aanslag raakten twee andere Israëlische militairen gewond. Actie voor Ruanda levert 71,2 miljoen op Den Haag - De Nationale Ruanda Actie heeft 71,2 miljoen gulden opgebracht. Daarmee is de actie de op één na succesvol ste inzameling in Nederland geworden. Bij de actie Eén voor Afrika in 1983 werd 97 miljoen gulden ingezameld. Het gironummer 555 blijft nog enkele weken open, maar de bedra gen die daar nu nog op binnenkomen, zijn zo gering dat de samenwerkende hulporganisaties gisteren vast een eindop- brengst wilden geven. Direct na de televisie-uitzending op 6. augustus was al 41,5 miljoen binnengekomen. Geen schadevergoeding voor aanslag München - De regering van de Duitse deelstaat Beieren heeft gisteren een verzoek om schadevergoeding afgewezen van familieleden van Israëlische atleten die werden gedood tijdens een aanslag door Palestijnse terroristen bij de Olympische Spelen van 1972. De familieleden eisen van Beieren een schadevergoeding van bijna 80 miljoen gulden. Ze beroepen zich op documenten waaruit zou blijken dat de gegijzelde atleten tijdens een bevrijdingsactie door de Duitse politie zijn gedood. De Beierse minister van Binnenlandse Zaken zei in een verkla ring dat er geen indicaties zijn dat de regering of lokale autoriteiten fouten hebben gemaakt, en dat geen enkele Israëliër door de politie was gedood. New York (afp/rtr/ap) - De besprekingen tussen de Verenigd® Staten en Cuba over manieren om een eind te maken aan exodus over zee van duizenden Cubanen zijn gisteren na 5» minuten verdaagd. Dit wijst erop dat de bestaande impasse niet is doorbroken. - groeiende onrust onder'Ha®1 aanse bootvluchtelingen op marinebasis Guantanamo op zuidpunt van Cuba. Deze frus tratie leidde zondag tot geweld- Ongeveer vijftig Haïtiaansc vluchtelingen, die boos ware® geworden bij het nieuws dat Pa nama zich opmaakt voor de oP' vang van 10.000 Cubanen, beko gelden Amerikaanse soldate stenen. Zes Amerikanen ra: licht gewond. „De frustatie van de Haitian®® politiek van aard," zei woordvoerder van de basis Haïtianen willen weten wat met hen gaat gebeuren. Ze wa len net zo behandeld worden a de Cubanen, en stellen dat m vóór de Cubanen op de basis zij aangekomen." De woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie verwacht dat het overleg vandaag verder gaat. Hij waarschuwde voor 'voortij dig speculeren over het resul taat'. Hij had zondag gezegd dat er nog aanzienlijke verschillen bestaan tussen de twee partijen. De VS hebben aangeboden het aantal visa voor Cubanen uit te breiden tot meer dan 20.000. Maar dan moet Cuba wel een dam opwerpen tegen de onge breidelde stroom bootvluchtelin gen richting Florida. De Cubaanse onderhandelaars is dit aantal veel te laag. Zij praten over de wenselijkheid van 100.000 visa. Ondertussen zijn de Amerikaan se autoriteiten ongerust over de Den Haag (anp) - De binnen landse vakantiemarkt heef over 1993 een aantal record: kunnen noteren. Zo steeg hei •aantal Nederlanders dat eer vakantie in eigen land boekte voor het eerst boven de 5C procent. Het aantal vakanties I in eigen land steeg tot de| recordhoogte van 15,5 mil joen, waarvoor de toeristen ir totaal 3,7 miljard gulden uit gaven. Den Haag/Farnborough (an (BAe) wil dat de Europese staatssteun voor Fokker onde We vragen niet of de commissie tussenbeide komt, maar de zaak moet worden onderzocht," ze: BAe-woordvoerder Hugh Colvei gisteren op de luchtvaartshow ir het Engelse Farnborough. Vol gens hem verschaft de hulp Fok ker 'een oneerlijk concurrentie voordeel'. Het ministerie van Economische Zaken in Den Haag, dat nauw betrokken was bij de steunope ratie, is niet erg onder de indruk van BAe. Volgens een woord voerder is er contact geweest met de Europese Commissie. „Er is toen een aantal informatieve vragen gesteld. Dat is bij dit soort operaties zeer gebruike lijk," zegt de woordvoerder. „Ik denk niet dat we grote Brusselse problemen krijgen." De technoleaseconstructie is een privaatrechterlijke constructie tussen de Rabo-bank en Fokker, constateert hij. Wel zitten er 'fis cale aspecten aan', maar allek valt binnen een wettelijke kader Zijn argumentatie wordt onder steund door Fokker zelf: „Het is een afspraak tussen Dasa, Rabo en Fokker. We zijn niet bang voor BAe." Dat neemt niet weg dat de com missie nog extra informatie ver langt, reageerde een functionaris in Brussel. De Nederlandse rege ring heeft de steunoperatie nog niet officieel in Brussel aange meld, voegde hij eraan toe. BAe heeft evenmin een officieel ver zoek tot een onderzoek gedaan. BAe neemt een eigenaardige po sitie ten opzichte van Fokker in. De Britse vliegtuigbouwer is een concurrent van de Amsterdamse: maatschappij. Aan de andere kant is BAe een gesprekspartner voor Dasa en Fokker. BAe voert regelmatig overleg met Dasa en het Franse Aérospatiale over sa menwerking op het gebied van propellervliegtuigen. Begin dit! jaar opperde Dasa-topman J. Schrempp zelfs het idee dat BAe een minderheidsbelang zou kun nen nemen in Fokker. Ook werkt Bae mee aan de studie naar de Den Haag (anp) - De saneri voorbij aan de werknemers andere kant heeft de vliegtuij te veel produktiemedewerker: die ontwikkelingen zijn de vei groeid. Die harde kritiek uit voorzitter B. Bernardus van de centrale ondernemingsraad (COR) van Fokker in het jongste nummer van Bondsbeeld, het blad van dej Industrie- en Voedingsbond] CNV. De raad wil nu dat Fokker ook Johannesburg (rtr/afp) - Er komt komt een einde aan de Jangste en duurste staking in Zuid-Afrika sinds president Nelson Mandela in mei aan de macht kwam. De 25.000 arbeiders in de auto mobielindustrie, die 1 augustus het werk neerlegden om hun eis voor hogere lonen kracht bij te zetten, gaan morgen weer aan de smg, aldus de Nationale Unie Metaalarbeiders in Zuid- Afrika. De onderhandelingen over de looneis van 11 procent worden voortgezet. De staking Vo auto-industrie meer dan i'. miljard gulden gekost, oinds Mandeia's installatie op 10 mei is de politieke onrust dras- isch gedaald, maar de voorna melijk zwarte arbeiders eisen nu ogere lonen. De regering erkent at de lang onderdrukte zwarte eiders ^et recht hebben op te omen voor een hogere beloning r°ePt echter op tot matiging 7. ja1 ®con°misch herstel vaii hr Afrika niet in gevaar te engen en buitenlandse investe^ Agente stimuleren. v

de Stem | 1994 | | pagina 4