Geen spreekverbod voor Nordholt Betaald parkeren met magneetkaart Onderzoek naar ensceneren arrestatie Demonteren onder toeziend oog collega^s Aangifte wegens fraude tegen oud-wethouder erelFd 7 Tussen kwaad en erger AT IONS genda DE STEM BINNENLAND A3 Burgemeester van Amsterdam wil wel overleg over zaken die gevoelig liggen Vervolging wegens actieve euthanasie DE STEM COMMENTAAR KMA hakt niet in op kabinet BINNENLAND KORT Meer scheiding van glasafval op kleur Vuurtorens op Waddeneilanden bemand 'Overvallen uit cel georganiseerd' Built drachtige hond opengesneden 'Gemeenten achter met milieubeleid' 'Actie tegen paardenvervoer' Fusie van Oranjeclubs PTEMBER 1994 A2 Jvesteren in vrouwen levert FOTO AP ore loopt met stokken naar Issure die hij bij het sporten FOTO AP sprekers zeiden bemoedigd te door de overeenstemming er wereldwijd is over de lofdpunten. Het mag ook niet Iders zijn, waarschuwden ze. Ik al zijn er religieuze en jiische verschillen in opvatting, gedeelde belangen van alle kreldburgers eisen eensgezind- |d. dramatische bewoordingen ilderden ze het gewicht dat t op de schouders van de egaties. „Cairo moet een suc- worden, in het belang van de |rde en de mensheid," riep undtland uit. Boutros-Ghali hamerde met hand op het spreekgestoelte pn hij zei dat onverschilligheid dadenloosheid ten opzichte In de explosieve groei van de jereldbevolkmg (jaarlijks 90 liljoen mensen, vooral in de rmste landen) misdaden zijn. Ik overdrijf niet wanneer ik zeg pt de toekomst van de menselij- samenleving van deze confe- Intie afhangt." FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ar willen de grote steden lie- niets meer met het provin- bestuur te maken hebben, is wenden ze zich toch weer Den Haag'. Tot Wim Kok. k de premier van alle Bra nders en Limburgers. Of we t leuk vinden of niet. 3 Tweede Kamer doet het tot insjesdag rustig aan. Voor de- week staan op de agenda ider andere de decentralisatie in de arbeidsvoorwaarden in it wetenschappelijk onderwijs, medezeggenschap van cliën- n in de gezondheidszorg, wet- :ving rond winstbewijzen, de erkgelegenheid voor buiten- nders en een internationaal ipingverdrag. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 Rotterdam (anp) - Met in gang van 1 oktober kunnen automobilisten in de Rotter damse binnenstad elektro nisch betalen voor parkeren. In drie parkeergarages in het centrum en bij enkele tientallen parkeerplaatsen kunnen auto mobilisten vanaf die datum met een oplaadbaar pasje betalen met de zogeheten PrismaCard. Amsterdam, Den Haag en Utrecht overwegen ook een der gelijk systeem in te voeren. Dat heeft woordvoerder H. van 't Hoogerhuijs van het Parkeer- bedrijf Rotterdam gisteren ge zegd. In Goes en Leiden zijn al proeven gedaan met het systeem. Het PrismaCard-systeem is een magneetkaart, die in het voor jaar in Rotterdam is gepresen teerd op een vakbeurs voor ver- voersspecialisten. Het Parkeer- bedrijf Rotterdam heeft het sys teem toen meteen omarmd. De magneetkaart kan wel wor den vervangen, maar dat hoeft niet, want hij kan steeds worden bijgeladen. Dat kan bij een post kantoor, maar ook bij oplaadsta- tions in de stad. Waar die ko men, staat nog niet vast. De kaarten zijn verkrijgbaar in waarden van vijfentwintig en vijftig gulden. Het parkeerbedrijf verwacht dat de parkeermeters door de invoe ring van het elektronisch betalen veel minder vaak storingen zul len vertonen. Bovendien is het dan ook niet meer mogelijk geld uit parkeermeters te stelen. Dat scheelt het parkeerbedrijf tien duizenden guldens per week. „Criminelen in Rotterdam ma ken wekelijks zo'n zeventigdui zend gulden buit door met par keermeters te rommelen. Door op een vernuftige manier een papiertje in het muntmechanis- me bovenin de parkeermeter aan te brengen, maken ze veel par- keergeld buit," zegt woordvoer der J. Bakkes van de gemeente Rotterdam. In Rotterdam wordt maandelijks gemiddeld 650.000 gulden aan parkeergeld uit individuele par keermeters geïnd. Van onze redactie binnenland Amsterdam - De Amsterdamse hoofdcommissaris E. Nordholt krijgt geen spreekverbod. Dit heeft burgemeester S. Patijn van Amsterdam gisteren gezegd na een gesprek met Nordholt en hoofdofficier van justitie Vrak- krng. Hij schrijft in een brief aan minister van Binnenlandse Za ken Dijkstal dat 'het bepalen van standpunten in de publici teit primair door mij geschiedt, zeker wanneer het gaat om poli tie c.q. publicitair gevoelige za ken.' Over die zaken zullen de drie met elkaar moeten overleggen. Voor de rest staat eenieder vol gens Patijn in zijn recht om te zeggen wat hij wil. Daarmee heeft hij procureur-ge neraal Van Randwijck gepas seerd. Die had voorgesteld Nord holt een spreekverbod op te leg gen. De hoofdcommissaris liet zich het laatste weekeinde van au gustus in kranten uit over de afwikkeling van de IRT-affaire. Ook maakte hij aanmerkingen over het feit dat de voormalige Assen/Leeuwarden - Het open baar ministerie m Assen gaat de arts A, Postma uit het Friese Noordwolde vervolgen omdat hij vorig jaar actieve euthanasie heeft gepleegd op een 65-jarige inwoonster van Rolde. Dat heeft advocaat-generaal mr. S. Zwerwer van het gerechtshof in Leeuwarden gisteren gezegd. De betrokken vrouw, Marie van Noord, was al twee weken in hongerstaking omdat haar huis arts en behandelend specialisten weigerden aan haar verzoek tot levensbeëindiging te voldoen. Op 19 maart heeft vertrouwens arts Postma van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) Van Noord uit haar lijden verlost. De huis arts in ruste heeft justitie des tijds zelf van zijn handelen in kennis gesteld. De patiënte leed aan een ongeneeslijke vorm van darm- en maagkanker met uit zaaiingen naar beide longen. De alleenstaande vrouw had verder hartklachten en was nagenoeg blind. Zij werd in haar doodsverlangen gesteund door haar kinderen. Toen vanuit haar omgeving werd geweigerd op haar verzoek in te gaan, stopte de vrouw met eten en het gebruik van medicijnen en zocht zij de publiciteit. Dr. Postma was niet voor commen taar bereikbaar. minister van Binnenlandse Za ken en ex-burgemeester van Amsterdam E. van Thijn geen post had gekregen in het nieuwe kabinet. Van Randwijck had in de week daarop in een brief aan Vrak- king voorgesteld dat Nordholt zich niet meer publiekelijk mocht uitlaten over bepaalde za ken. De brief stond echter al in de kranten nog voordat Vrak- king, Nordholt of Patijn er iets van wisten. Opzettelijk lekken door Van Randwijck om Nord- holts positie te ondermijnen, al dus een woordvoerder van het Amsterdamse korps. Geen sprake van, stelde gisteren kabinetschef Langerijs van de procureur. Van Randwijck heeft een journalist, met wie hij al een tijd geleden een afspraak had gemaakt voor een interview, opening van zaken gegeven. Die journalist vroeg of justitie nog iets zou ondernemen tegen Nordholt. De procureur vertelde hem daarop over de brief aan Vrakking. „Er is dus geen sprake geweest van 'lekken', maar ge woon openheid van zaken ge ven," aldus Langerijs. Direct daarna, aldus de kabi netschef, heeft Van Randwijck het departement en de waarne mend hoofdofficier van justitie in Amsterdam gewaarschuwd dat er publiciteit over de zaak kon ontstaan. Minister Sorgdra- ger van Justitie werd 's avonds Iaat van de actie van Van Rand wijck op de hoogte gesteld. Zij steunde de procureur. Justitie in Den Haag zag gisteren geen enkele reden om stappen te ondernemen tegen Van Rand wijck. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA is wel boos op de procu reur. „Het is buitengewoon on verantwoord wat Van Randwijck heeft gedaan, op het malafide af," zegt kamerlid Van Heemst. Hij vindt dat de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken, Sorgdrager en Dijkstal, Van Randwijck op het matje moeten roepen. „Alle betrokkenen weten dat het onderling verkeer van politie en justitie in Amsterdam zich in de beslotenheid moet af spelen, zeker na de affaire rond het Interregionaal Recherche team." De reactie van Justitie, dat Van Randwijck niets onrechtmatigs heeft gedaan en slechts een af spraak met een journalist is na gekomen, noemt Van Heemst daarom 'belachelijk'. VERANDERING VOORKOMT vastroesten, maar eeuwigdurende verandering is goed voor chaos. In zo'n situatie dreigt het academisch onderwijs te verzeilen. Na de plannen Posthumus, de nooit voltooide twee-fasenstructuur van Pais en de bezuini- Epngen van Deetman, komt er weer een herstructurering: een volwaardige universitaire opleiding van drie jaar. ptond er vijftien jaar geleden nog vijf jaar voor een volwaardig iurisj' zes a zeven voor een vakbekwaam talendocent en mini- naai zeven voor een tot diagnose bevoegde arts, binnenkort ™dt de maatschappij opgezadeld met baccalaurei met niet neer dan drie jaar academische scholing. ™ogleraren onderzoeken en onderwijzen nauwelijks meer, zij vergaderen over weer een korter en minimaier studieprogram- na. Slechts kleine aantallen, zeer begaafde studenten zullen nog De gelegenheid krijgen zich enige jaren langer in de wetenschap 'e verdiepen en dat terwijl de 'kennismaatschappij eerder meer an minder hoog geschoolde mensen nodig heeft,' zoals H. i'nkman, voorzitter van het college van bestuur van de Vrije universiteit, terecht opmerkt. toe un'versiteiten zijn meer dan bezorgd, blijkt uit de openings- I cspraken aan het begin van het nieuwe academische jaar. oertijd stelde Pais een tweede fase voor, waarin de doctoran- us meuwe stijl met niet meer dan een globale en algemene kon -n9 z'c^ de vakbekwaamheid voor beroep of wetenschap sdp ®'Sen ,rTja'<en- Vanwege geldgebrek zijn die verdiepings- en Pecialisatiejaren er nooit gekomen. De nu op een mager nj„t ro9ra!?rna afgestudeerden hebben het dan ook niet voor ts moeilijk op de arbeidsmarkt, constateerde de Utrechtse bestuursvoorzitter J. Veldhuis. m0(n'euwe situatie wordt zeker niet beter. Geldgebrek is het nivs c0r de meuwe structuur, niet enige bezorgdheid over het van h k dat deugt niet, zoals bijvoorbeeld J. Gevers, voorzitter de af' tuur van de Universiteit van Amsterdam, concludeer- autn 8r te we'n'9 geld is voor hoger onderwijs, moet niet Selent'at'SC^ besloten worden tot verlaging van de kwaliteit, kina n aan de P00rt en onderweg komen veeleer in aanmer- vonr v ma.atschappij heeft veel hoger opgeleiden nodig. Kiezen h„. Kwantiteit in plaats van voor kwaliteit, als de middelen ontbreken, is dwaas. VERVOLG VAN VOORPAGINA Van Veldhoven verwees naar an dere sectoren die in de komende kabinetsperiode moeten inleve ren, maar anders worden behan deld. „Waar bij Defensie* Ont wikkelingssamenwerking of Cul tuur nog voorbehouden worden gemaakt bij de toekomstige fi nanciële kaders, omdat nadere studie moet worden gemaakt van de effecten, wordt er voor het hoger onderwijs blijkbaar vanuit gegaan dat de onbekende effecten aanvaardbaar zullen zijn. Wij begrijpen dat niet. Bij de opening van het acade misch jaar aan de Koninklijke Militaire Academie (KMA) in Breda was inderdaad weinig krL tiek te horen op de plannen van het nieuwe kabinet. In aanwezigheid van staatssecre taris J. Gmelich Méijling van Defensie legde KMA-gouverneur Messerschmidt in zijn rede de nadruk op de militaire discipli ne. Meer dan ooit komt bij de opleiding van de cadetten de klemtoon te liggen op ethische bezinning dan voorheen het ge val was, aldus Messerschmidt. „We leven thans in een wereld waarin de massale militaire dreiging waarmee ruim veertig jaren rekening moest worden ge houden, plaats heeft gemaakt voor een reeks van onoverzichte lijke veiligheidsrisico's. Staten vielen en vallen uiteen, waarbij geweld niet wordt geschuwd. Niet alleen in Europa is de situa tie instabiel, overal in de wereld doen zich onvoorspelbare en moeilijk te beheersen situaties voor." Voor het militaire apparaat vindt volgens de KMA-gouver- neur' een taakuitbreiding plaats ten aanzien van humanitaire hulp en het 'bewaren en afdwin gen van vrede in gebieden waar hulp moet worden verleend'. Die nieuwe taak stelt ook nieu we eisen aan de leiders: „Van de officier zal ethisch handelen worden verwacht en geëist. In de kern komt het neer op mens waardig handelen, respect tonen voor de medemens en dat soms in een omgeving en in situaties die weinig of niets van doen hebben met menswaardigheid." Net als vorig jaar in zijn rede pleit de gouverneur daarom voor het formuleren van een gemeen schappelijke ere-, gedrags- en groepscode. „Een morele code die van groot belang is voor het correct en verantwoord optreden in nationaal en internationaal verband, zeker in gevechts- en crisissituaties." Hij wees erop dat de nieuwe ethische insteek niet ten koste mag gaan van de militaire disci pline. „De geloofwaardigheid van een leger wordt in veler ogen mede bepaald door de uiterlijke discipline. Zo doet het verhaal de ronde dat een hoge Engelse officier ooit heeft gezegd: 'Ne derland heeft goede soldaten. Het kost alleen een half jaar om dat te ontdekken.'" „Nu de Nederlandse strijdkrach ten steeds meer in internationaal verband deelnemen aan zoge naamde vresoperaties, is het evi dent dat naast andere kwali teitsaspecten ook uiterlijke dis cipline de nodige aandacht krijgt." Militairen uit zeven landen kijken hoe een Franse officier een mijn demonteert. Op de Prinses Margrietkazerne in Wezep nemen deze week circa tweehonderd militairen uit zeven landen deel aan de internationale oefening Letex '94. De militairen, uit Amerika, Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Bel gië en Nederland oefenen samen met het oog op een mogelijk gezamenlijke inzet bij militaire operaties. foto anp Van onze verslaggever Brunssum - Oud-directeur A. Thissen van het failliete bedrijf Wegenbouw Brunssum heeft bij de Maastrichtse hoofdofficier aangifte van valsheid in geschrifte gedaan. Volgens Thissen heeft voormalig wethouder A. Pierik (D66) van Brunssum in 1992 een valse ver klaring afgegeven bij een notaris om oud-wethouder J. van Dijk te helpen. Van Dijk had in 1992 een geschil met Thissen. In een kranteartikel had Van Dijk, nu burgemeester in Vaals, gezegd dat het bedrijf van Thissen wegens problemen buiten de deur gezet was als huisaannemer. Thissen begon een kort geding. Naar zijn zeg gen had hij nooit eerder van de gemeente vernomen dat hij ge boycot werd. Vlak voor het kort geding onder tekenden wethouders, burge meester en gemeentesecretaris van Brunssum een notariële ak te. Daarin bevestigden ze dat Van Dijk op 15 juli en 16 sep tember 1991 in een B en W-ver gadering melding had gemaakt van problemen met Thissen. Door de gemeentelijke boycot ging het bedrijf van Thissen fail liet. Om de schade op de ge meente te kunnen verhalen, liet Thissen dit jaar getuigen horen door de rechtbank in Maastricht. Pierik gaf bij die gelegenheid onder ede toe dat hij helemaal niet aanwezig was tijdens de B en W-vergadering van 16 sep tember 1991. Thissen eist nu van de hoofdoffi cier van justitie mr. J. Fransen dat hij Pierik vervolgt wegens valsheid in geschrifte. Pierik wordt, samen met drie andere ex-wethouders, de secretaris en ex-burgemeester Riem al voor een ander feit verdacht van vals heid in geschrifte. Daarvoor moet hij zich 10 januari verant woorden voor de rechter. Pierik zegt in een reactie dat hij telkens naar eer en geweten ge handeld heeft. „Ik weet niet wat Thissen hiermee wil bereiken. Maar ik vind het buitengewoon vervelend. De advocaat van Pierik, mr. R. Corten, zegt dat de aangifte van Thissen 'kant nog wal raakt'. Juridisch zou er geen vuiltje aan de lucht zijn. „Dat zal ook blij ken en dan zal Pierik een forse schadevergoeding indienen bij Thissen," aldus Corten. Van onze verslaggever Roermond - De politie van de regio Limburg-Noord begint een intern onderzoek naar het hoofd Regionale Opera tionele Ondersteunende Za ken (ROOZ). Deze politieman zette afgelopen vrijdag in Melick de arrestatie van een verdachte in de koppelbazen- affaire in scène. Terwijl de pers dacht een arrestant te filmen, werd in werkelijkheid een rechercheur in burgerkle ding afgevoerd. Korpschef B. van Baarle van de politie Limburg Noord zei gis teravond 'zeer ontstemd' te zijn over de zaak. Daarbij verklaarde hij dat het intern onderzoek zich zal richten op de vraag waarom het hoofd ROOZ een arrestatie liet naspelen. „Wat betreft de feiten zie geen leemtes meer. Als ik de motieven ken, zal ik beslis sen over de consequenties die hieraan verbonden moeten wor den." Zaterdagmorgen bracht deze krant een foto waarop te zien was hoe twee geüniformeerde agenten een 'verdachte' afvoer den. Daarbij was de arrestant onherkenbaar omdat hij een jas je over zijn hoofd had. Hetzelfde beeld werd vrijdagavond diverse malen door het NOS- en RTL- journaal uitgezonden. Nadat gis teren bekend werd dat de arres tatie vrijdag in scène was gezet, kwam de politie aanvankelijk met een officiële mededeling waaruit voor vertegenwoordi gers van de bij het voorval aan wezige pers bleek dat het hoofd ROOZ tegenover zijn korpschef een onjuiste verklaring had afge legd. De man vertelde zijn korpleiding dat hij de arrestatie slechts in beeld had willen brengen voor een cameraman van het interne bedrijfsvideojournaal van de po litie. Daarbij vertelde de politie man dat hij dacht dat de aanwe zige 'externe' journalisten, foto graven en cameramensen al weer vertrokken waren naar het poli tiebureau alwaar een persconfe rentie gegeven zou worden. De politie trok gedeeltelijk het boe tekleed aan door toe te geven dat het hoofd ROOZ zich 'onvol doende van de eventuele aanwe zigheid van de externe media vergewist had'. De officiële verklaring werd gis teravond na hernieuwd overleg tussen korpsleiding en hoofd ROOZ herroepen. Van Baarle: „Het hernieuwd overleg heeft een ander beeld opgeleverd. Een beeld dat in de richting gaat van het opzettelijk op het verkeerde been zetten van de pers. Daar distantieert de korpsleiding zich nadrukkelijk van. Waarom dit is gebeurd, moet uit het onderzoek blijken... misschien om een in drukwekkend of sappig beeld aan de pers te geven." Dat het hoofd ROOZ zijn directe chef aanvankelijk niet de waar heid vertelde, is iets waar Van Baarle naar eigen zeggen 'zeer zwaar aan tilt'. „Als een dis tricts- of divisiechef zoiets doet, kan dit niet zonder consequen ties blijven." A J V? Ze pakken dat met die Nordholt volkomen verkeerd aan. In plaats van met een spreekverbod te dreigen, moeten ze hem juist dwingen overal, altijd en over van alles en nog wat zijn zegje te doen. Dus Nordholt over de wereldbevolkingsproblematiek, Nordholt over de bezuinigingen op het hoger onder wijs, Nordholt over de gebiedsaanspraken van de grote Brabantse steden, Nordholt over de te volgen tactiek van Oranje tegen Luxemburg en ga zo maar door. Hij zou ook verplicht moeten worden om in het panel te gaan zitten bij Zo Vader Zo Zoon, in de jury van de Soundmixshow en de Miss Nederland-verkiezingen en als deskundige bij Lief Leed. Speciaal voor al die gelegenheden zou een reeks uniformen ontworpen moeten worden in een oplopende graad van buitenissigheid, zo'n beetje als de brillen van Jacques d'Ancona. Nordholt moet braderieën opluisteren, linten door knippen, winkelfilialen openen, aftrappen verrichten, wasmiddelen aanprijzen op tv en in hetzelfde reclame blok ook vertellen hoe goed zijn pensioenvoorziening is. Je zult zien, na een half jaartje luistert er niemand meer naar Nordholt en houdt hij vanzelf zijn mond. Met Brinkman is het op een iets andere manier ook gelukt. MERIJN Leidschendam - Steeds meer Nederlanders scheiden hün lege flessen en andere glasafval op kleur. In de eerste zes maanden van dit jaar is de inzameling van op kleur gescheiden glas toegenomen tot 31 procent. In dezelfde periode van vorig jaar ging 17 procent van alle afvalglas gescheiden in de speciale bakken. Dat blijkt uit cijfers van de stichting Promotie Glasbak. De oorzaak van de flinke stijging is het groeiend aantal gemeenten dat kleurscheiding van glas propageert. Van de bijna 20.000 glasbakken in ons land, zijn er intussen 6500 geschikt voor onderverdeling in wit, bruin en groen glas. Medio vorig jaar waren dat er nog 4300. De aparte inzameling van gekleurd glas bevordert de mogelijkheden van hergebruik. Den Haag - De vuurtoren van Schiermonnikoog wordt op korte termijn 24 uur per dag bemand. Dat heeft minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat gisteren laten weten aan de Tweede Kamer. De vuurtorens op Texel en Ameland blijven overdag bemand ten behoeve van de recreatie. De bezetting van de vuurtorens op de Waddeneilanden staat al enkele jaren ter discussie. De voorganger van Jorritsma, oud minister Maij, wilde de veiligheid op zee waarborgen met behulp van technische middelen. Alleen op Terschelling zou nog een menselijke bezetting nodig zijn. De eilanden en de Tweede kamér waren daar echter tegen en eisten blijvende bemanning. Den Bosch - Voor de rechtbank in Den Bosch is gisteren zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen de 30-jarige R.S. uit Eindho ven omdat hij vanuit de gevangenis overvallen zou hebben voorbereid en georganiseerd. Bij een grenswisselkantoor in Venlo roofde in september 1992 P.S., de broer van S., met twee anderen 55.000 gulden en 55.000 D-mark. Vier maanden na de overval in Venlo mislukte de beroving van een grenswisselkan toor in Bladel. Een maand later verdwenen de drie met bijna 130.000 gulden uit een vestiging van de Postbank in Eindhoven. De broer is inmiddels in een gestolen auto verongelukt. De andere twee rovers kregen zowel bij de rechtbank als bij het hof elk zes jaar, na eisen van negen jaar. Omdat R.S. een goede kans maakte op een baan na zijn detentie, mocht hij vanuit de gevangenis elke dag in Eindhoven gaan werken. Hij had echter met de werkgever de afspraak dat hij in werkelijkheid zijn tijd anders zou benutten. S. ontkent dat hij het brein was achter de overvallen. Den Haag - De Haagse politie- stelt een onderzoek in naar een wel heel lugubere vorm van dierenmishandeling. Op een par keerterrein aan de Waalsdorperweg vond een vrouw gisteren een opengesneden buik van een hond met daarin zes dode pups. e rest van het hondelijf was spoorloos. Het dier is zo toegetakeld dat niet meer valt te achterhalen om welk ras het gaat. De Haagse politie heeft een dergelijk geval van dierenmis handeling nog nooit eerder meegemaakt, aldus een woordvoer der. Den Haag - Bijna negentig gemeenten in ons land moeten de verstrekking en controle van milieuvergunningen daadkrachti ger ter hand nemen. Volgens de inspectie milieuhygiëne van het ministerie van VROM bestaat de kans dat zij anders begin 1997 te veel achterlopen ten opzichte van de andere gemeenten. Tientallen gemeenten hebben een achterstand in de afgifte van milieuvergunningen. Veel bedrijven of instellingen binnen hun grenzen hebben geen of verouderde vergunningen. Bovendien is. de controle op de naleving van de milieuregels niet altijd voldoende. De gemeenten ontvangen al vanaf 1990 extra geld om de milieutaken uit te voeren. De inspectie heeft in Zeeland de komende tijd onder meer speciale aandacht voor Reimers- waal, Sas van Gent en Sluis. In Noord-Brabant gaat het om bijvoorbeeld Dongen en 's-Gravenmoer. Den Haag - De Landelijke Inspectie Dierenbescherming wil dat de nieuwe landbouwminister Van Aartsen zich binnen de Europese Unie sterk maakt voor betere regels rond het vervoer van slachtpaarden. Uit video-opnamen van Nederlandse inspec teurs bij de Sloveens-Italiaanse grens blijkt dat veel paarden op een 'walgelijke en misdadige' manier worden behandeld. Volgens D. van Oers van de inspectie krijgen de paarden moedwillig klappen op de ogen en sterven veel dieren tijdens de zeer lange ritten in de vrachtwagens. Volgens Van Oers heeft ons land de plicht Italië als lid van de EU tot de orde te roepen. Amsterdam - De Federatie van Oranjeverenigingen en de Christelijke Bond van Oranjeverenigingen, die samen 400 Oran jeverenigingen, -clubs en -stichtingen vertegenwoordigen, gaan fuseren. De fusie krijgt haar beslag op 31 januari, de verjaardag van koningin Beatrix, De vorstin heeft al eerder laten weten één Oranje-beweging rond haar persoon te prefereren.

de Stem | 1994 | | pagina 3