Geen Spektakel in Caïro komt van Brundtland Kok speelt eerste viool en geeft die niet af Slang -DE STEM- DE STEM Tussen kwaa* Noorse premier legt nadruk op rol vrouw in bevolkingsvraagstuk DE STEM Chippendales van de vrijheid DE STEM Burgemeester Vervolging wegens actieve euthanasie BINNENLAND BUITENLAND dinsdag6september 1994 a2 Agenda De Russen hebben zich teruggetrok ken, de Duitsers en Belgen zijn de laatste tijd erg rustig. Toch blijft de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda een burcht van ze kerheid en vertrouwen. Hoewel er veel veranderd is, hebben de cadetten nog steeds de vurige ambitie pal te staan voor onze vrijheid. Het lesrooster is uiteraard aange past aan de nieuwe omstan digheden. Denk vooral niet dat de oplei ding louter bestaat uit tijgeren en andere vormen van zwete rige lichamelijkheid. Er staat heel wat theorie op het le sprogramma. Het pakket por nografie is bijvoorbeeld zeer pittig. Eerst werd daar wat lacherig over gedaan, maar de instructeur gaf een hele dui delijke verklaring. „Het vijandbeeld is veran derd. Op wie moeten we ons richten? We nemen voor het gemak aan dat de nieuwe vij and er anders uitziet, anders geaard is. Waarschijnlijk ook anders gkleed is," zei hij. Je kunt dus het best de vrouw als target, als doel, van de oor logsoperaties beschouwen. Boeken, bladen, films, van al les werd aangeschaft om de bibliotheek van de Academie up to date te maken. De instructieboeken zorgen voor stilte in het klaslokaal. Rode konen wijzen op grote concentratie. De uitklapbare platen van de te nemen gebie den worden nauwkeurig be studeerd. De meeste indruk maakt het filmische materiaal. De vijand wordt van top tot teen in ogenschouw genomen. Geen beweging blijft onbespied. Je ziet hoe de mannen zich opla den. Ze schuiven in de ban ken, sommigen grommen en smakken. Ze kunnen de oor log ruiken! De jongens zijn zonder meer bereid onmid dellijk in actie te komen. De cadetten moeten in een vroeg stadium weten hoe hun wapen in elkaar zit. Ze leren hoe ze hun hand om het geval moeten leggen, hoe ze als het ware naar hun wapen moeten luisteren. Laden, richten, op vouwen, het komt allemaal aan de orde. De nieuwste snufjes worden meegenomen, dus ook het verlengen van de penis pas seert de revue. Een wapen dat via een simpele ingreep een groter bereik krijgt, is natuur lijk een aanwinst van jewelste in het heetst van de strijd. Veiligheid is tegenwoordig sterk afhankelijk van een goed aangebracht, ijzersterk condoom. Elke week krijgen de cadetten twee middagen les in de werking van diverse preservatieven. Ze leren hun weerbaarheid steeds meer op te rekken. Er wordt voortdu rend op gehamerd dat lekken in oorlogstijd tot grote ram pen kunnen leiden. Van groot belang in de opleiding is ook het leggen van verbindingen via 06-lijnen. Als er geen vrouwen in de buurt zijn, moeten de studen ten toch uiterst alert blijven. Het gebeurt dan wel eens dat een jongen in zijn kamer ver rast wordt door collega's. Na een onschuldig kopje koffie verkeerd, wordt de jongen op de proef gesteld. Terwijl hij daar onmachtig ligt, worden zijn zwakke punten afgetast. vindt dat er wel erg veel seks aan te pas komt? Als een meisje afscheid neemt van haar vriend die met spuit en blauwe helm afreist naar de oorlog in Bosnië of Afrika, heeft ze het gevoel dat hij vreemd gaat. Dat hij zijn war me liefde geeft aan iemand anders. Oorlog is overspel. In het laatste jaar van de opleiding moeten de cadetten alles uit hun wapen kunnen halen. De beroemde pijplei dingstand levert geen proble men meer op voor de jongens. Dan moeten de Chippendales van de vrijheid in staat zijn de gaafste pikorde te tonen aan het verzamelde vrouwvolk. Je kunt zien dat het echte kerels zijn geworden. De Nederlandse bevolking moet niet te veel rekenen op de inzetbaarheid van de jonge officieren. „Geef ze maar jo- dium-tabletten," zeggen ze op de KMA. „Wij krijgen hier vanavond Maya Eksteen als gast-docente. Dat is veel ur genter." Tja, de tijden veranderen. Het is zelfs zo dat de paus zich niet meer onbeschermd voelt. Dat is de prijs die wij moeten betalen voor de pornocratie en de grenzenloze vrijheid. Het circus belooft amusement, sensatie en exotiek. De kinderen raken opgewonden bij het idee. De voorstelling stelt niet teleur. Gevaarlijke kunsten in de nokpaarden, olifanten, ganzen en een varken die zich op commando op een taboeretje hijsen. Honden die door, onder en over hoepels springen. En een clown die een glimlach op de lippen tovert. Maar het exotische? Dat blijkt na de pauze op het programma te staan. Een koppel dames in paarse lappen, de handen voor de borst gevouwen en een dompteur in tulband en harembroek. Drie zilverige kisten wórden de piste binnengedragen. Ze gaan open en de onverschrokken artiesten tillen er dieren uit. Meters vervaarlijke slang en een kaaiman. Ze worden richting loge gedragen en getoond. Dat is de act. Sinds Eva is het feit slang blijkbaar al angstaanjagend genoeg om, zonder er verder iets mee te doen, opwinding te veroorzaken. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur® 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s Rotterdam (anp) - Met in gang van 1 oktober kunnen automobilisten in de Rotter damse binnenstad elektro nisch betalen voor parkeren. In drie parkeergarages in het centrum en bij enkele tientallen parkeerplaatsen kunnen auto mobilisten vanaf die datum met een oplaadbaar pasje betalen met de zogeheten PrismaCard. Amsterdam, Den Haag en Vari onze redactie binnenland Amsterdam - De Amsterdams* krijgt geen spreekverbod. Dit heeft burgemeester S. Patijn van Amsterdam gisteren gezegd na een gesprek met Nordholt en hoofdofficier van justitie Vrak- king. Hij schrijft in een brief aan minister van Binnenlandse Za ken Dijkstal dat 'het bepalen van standpunten in de publici teit primair door mij geschiedt, zeker wanneer het gaat om poli tie c.q. publicitair gevoelige za ken.' Over die zaken zullen de drie met elkaar moeten overleggen. Voor de rest staat eenieder vol gens Patijn in zijn recht om te zeggen wat hij wil. Daarmee heeft hij procureur-ge neraal Van Randwijck gepas seerd. Die had voorgesteld Nord holt een spreekverbod op te leg gen. De hoofdcommissaris liet zich het laatste weekeinde van au gustus in kranten uit over de afwikkeling van de IRT-affaire. Ook maakte hij aanmerkingen over het feit dat de voormalige Assen/Leeuwarden - Het open baar ministerie in Assen gaat de arts A. Postma uit het Friese Noordwolde vervolgen omdat hij vorig jaar actieve euthanasie heeft gepleegd op een 65-jarige inwoonster van Rolde. Dat heeft advocaat-generaal mr. S. Zwerwer van het gerechtshof in Leeuwarden gisteren gezegd. De betrokken vrouw, Marie van Noord, was al twee weken in hongerstaking omdat haar huis arts en behandelend specialisten weigerden aan haar verzoek tot levensbeëindiging te voldoen. Op 19 maart heeft vertrouwens arts Postma van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) Van Noord uit haar lijden verlost. De huis arts in ruste heeft justitie des tijds zelf van zijn handelen in kennis gesteld. De patiënte leed aan een ongeneeslijke vorm van darm- en maagkanker met uit zaaiingen naar beide longen. De alleenstaande vrouw had verder hartklachten en was nagenoeg blind. Zij werd in haar doodsverlangen gesteund door haar kinderen. Toen vanuit haar omgeving werd geweigerd op haar verzoek in te gaan, stopte de vrouw met eten en het gebruik van medicijnen en zocht zij de publiciteit. Dr. Postma was niet voor commen taar bereikbaar. Kok van de arbeidende klasse. Maar de heren Marijnissen (SP) en Rosenmöller (GroenLinks) hiel den het bij verbaal wapenge kletter zonder Kok meteen aan te sporen, op te hoepelen. Voorlopig lijkt er dus voor Kok geen vuiltje aan de lucht. Want wat studenten, ochtendbladen en linkse kamerleden-zonder stropdas ook van hem vinden; hij is en blijft tot nu toe de minister-president van alle bur gers in Nederland. Dat kan ook niet anders. Tenzij bepaalde landsdelen zich af splitsen en een eigen premier aanstellen. De zuidelijke pro vincies bijvoorbeeld. Daar vin den sommigen het kabinet im mers te 'Hollands'. Maar ja, Brabant kan al niet meer mee doen met de revolutie. Want foto de stem/johan van gjrp 'daar willen de grote steden lie ver niets meer met het provin ciebestuur te maken hebben. Dus wenden ze zich toch weer tot 'Den Haag'. Tot Wim Kok. Ook de premier van alle Bra banders en Limburgers. Of we het leuk vinden of niet. De Tweede Kamer doet het tot Prinsjesdag rustig aan. Voor de ze week staan op de agenda onder andere de decentralisatie van de arbeidsvoorwaarden het wetenschappelijk onderwijs, de medezeggenschap van cliën ten in de gezondheidszorg, wet geving rond winstbewijzen, de werkgelegenheid voor buiten landers en een internationaal dopingverdrag. „Tsjonge jonge, wat een kabi net!" Hij zegt het net luid ge noeg om voor zijn omgeving verstaanbaar te zijn. Voordat zijn eerste vrijdagse ontmoeting met de pers begint neemt minister-president Kok nog even de besluiten van die dag door. En hij wil de binnen druppelende journalisten graag een signaal geven. Hij zegt het gekscherend maar zijn hele houding straalt tevredenheid uit. Wim Kok is trots op 'zijn' kabinet. Hij is ontspannen. Waarom ook niet. Zo'n persconferentie is tenslotte niet nieuw voor Kok. Als vervanger van voorganger Lubbers trad hij in perscentrum Nieuwspoort wel vaker voor het voetlicht. Mpar niet overdreven veel. Want Lubbers was vrijwel nooit ziek en als het even kon regelde hij buitenlandse reizen zo, dat hij op vrijdag weer in Den Haag was. Niet dat hij Kok niet vertrouw de. Maar als iedereen het heeft over het kabinet-Lubbers, dan moet je dat ook waarmaken. Vroeger, toen had je Dries van Agt. Die had vaak helemaal geen zin om premier te zijn. Hij vuurde liever het startschot af voor een wielerronde of dronk een glaasje port met een gelijk gestemde vertrouweling. Dat gedoe met die journalisten vond Dries meestal maar niks. Soms liet hij ze urenlang wach ten. Dan werden er weieens een paar dronken. En dan lieten ze hem niet uitpraten of bleven illustratie mat rijnders maar doorzeuren. In zo'n geval stuurde hij de week daarna vi ce-premier Wiegel. En die wist precies wat de reporters wilden. Een paar goeie grappen, een duidelijke uitleg en op tijd klaar om nog een stukje te ty pen voor de krant van zaterdag morgen. Zo werd het steeds meer het kabinet Van Agt-Wie- gel. Dat zit er dit keer niet in. Geen kabinet Kok-Dijkstal-Van Mierlo. Kok heeft in het politie ke kamerorkest de eerste viool stevig onder de kin geklemd en geeft die niet meer af. Tweede viool voor Dijkstal en altviool voor Van Mierlo. Op meer hoe ven de twee vice-premiers niet te rekenen. Kok wil met zijn politieke sona tes graag alle burgers van Ne derland bekoren. Hij wil de pre mier zijn van ons allemaal. Al leen denkt 'ons allemaal' daar toch een tikkeltje anders over. Studenten en kunstenaars be schilderen reeds hun spandoe- onbenut gelaten om zijn lezers te waarschuwen voor het 'paarse gevaar'. Dat mocht niet baten. Maar daarmee is de kous' nog niet af. Nu liggen de indivi duele bewindslieden onder vuur. Minister Melkert had in zijn jeugd iets engs met mensen die Cuba wel een inspirerend land vonden, minister Dijkstal ging met aandelen langs de deur waarmee later iets mis bleek te zijn en minister Jorritsma reed als kamerlid in een Mercedes die ze als demonstratiemodel met korting kon kopen. Vette koppen op de voorpagina. Vanzelfsprekend controleren de andere media feiten en achter gronden. Want wee het gebeen te van een minister of staatsse cretaris die echt een scheve schaats heeft gereden. Maar el ke keer weer blijkt het een storm in een vingerhoedje wa ter. Tot nu toe is Kok in elk geval wel de minister-president van de hele Tweede Kamer. Er was geen enkele fractie die vorige week het debat over de rege ringsverklaring benutte om een stevige motie van wantrouwen in te dienen. Het CDA beloofde bij monde van haar nieuwe partijleider Heerma een constructieve oppo sitie; meer meedenken dan te genstribbelen. De scherpste tegenstand kwam van de Socialistische Partij en GroenLinks, die Kok zo'n beetje afschilderden als de verrader VERANDERING VOORKOMT v< verandering is goed voor ch academisch onderwijs te verze de nooit voltooide twee-fasens gingen van Deetman, komt er volwaardige universitaire opleic Stond er vijftien jaar geleden r jurist, zes a zeven voor een v< maal zeven voor een tot diag Wordt de maatschappij opgez meer dan drie jaar academisch! Hoogleraren onderzoeken en vergaderen over weer een kor dia- Slechts kleine aantallen, ze de gelegenheid krijgen zich eni te verdiepen en dat terwijl de dan minder hoog geschoolde brinkman, voorzitter van het c universiteit, terecht opmerkt. e universiteiten zijn meer dar toespraken aan het begin var indertijd stelde Pais een tweed uus nieuwe stijl met niet mee scholing zich de vakbekwaaml jj0n eigen maken. Vanwege ge specialisatiejaren er nooit ge nasisprogramma afgestudeerd! 'ets moeilijk op de arbeidsn estuursvoorzitter J. Veldhuis, e nieuwe situatie wordt zek otief voor de nieuwe structuu veau. En dat deugt niet, zoals ri n JJ®1 bestuur van de Univers Als ,er te weinig geld is u omatisch besloten worden kin r,e aan Poort en onde ng. De maatschappij heeft vef ^kwantiteit jn p|aats van artoe ontbreken, is dwaas. Van onze verslaggever Ben Ackermans Caïro - Al Gore sukkelt met een voetblessure en kwam op krukken. Benazir Bhutto was er, zoals ze zelf zei, 'als vrouw, als moeder en als echtgenote'. Maar geen van beide kopstukken uit de wereldpolitiek stal gisteren in Caïro de show tijdens de openingssessie van de VN-conferentie over bevolking en ontwik keling. Niet dat de vice-president van de Verenigde Staten en de Paki staanse premier geen sterke troeven hadden. Gore was zelfs een beetje aandoenlijk. Niet zo zeer zijn tijdelijke handicap, maar door het brokje dat aan het eind van zijn toespraak in de keel schoot. Bhutto toonde moed door het conservatieve deel van haar na tie te trotseren en gewoon ïn de Egyptische hoofdstad te ver schijnen. Leiders moeten leiden, vindt ze. Ze liet meteen wel weten dat haar land zich op de conferentie zou laten leiden door de wetten van de islam, maar zei ook dat 'een bekrompen minder heid geen programma van ach terlijkheid mag dicteren'. Bhutto van Pakistan sprak zich met na druk uit voor gezinsplanning, maar wees, onder het aanhalen van de Koran, abortus af als middel om bevolkingspolitiek te voeren. Het actieprogramma be vat een reeks ernstige tekortko mingen, maar 'Caïro' moet niet blijven steken in gehakketak over zaken waarover men het niet eens is. Gespierde taal, maar het echte spektakel op de eerste dag van de mega-vergadersessie in Cai ro's zwaarbewaakte conferentie centrum kwam van Gro Harlem Brundtland. De Noorse premier is normaal al voor .de duvel niet bang, en was het ook niet tijdens dit beladen evenement. Ondanks de dringende adviezen van VN- baas Boutros Boutros-Ghali en de Egyptisthe president Hosni Moebarak om op de conferentie toch vooral- de confrontatie te mijden. Brundtland ging er vol in. Waar schijnlijk tot schrik van menige van de 182 regeringsdelegaties in de zaal, maar duidelijk tot ge noegen van de in Caïro sterk vertegenwoordigde lobby voor vrouwenrechten. Vanaf de tribu ne in de Cheopszaal was de bijval voor haar toespraak groot. Daar zaten vertegenwoordigers van de 1400 maatschappelijke organisaties die in Caïro neerge streken zijn om te lobbyen en (in een indoorstadion) hun eigen fo rum hebben. De Noorse premier benadrukte de ook volgens de VN essentiële rol van de vrouw in het wereld bevolkingsvraagstuk. Wanneer vrouwen gelijke rechten en een goede opleiding krijgen, zal dat grote gevolgen hebben voor hun keuze al dan niet, en hoeveel, kinderen te krijgen. „Investeren in vrouwen levert de grootste beloning op," zei -ze. En ze meende gegrom in de zaal te horen na de uitspraak: „De so ciale opbrengst van een goede opleiding van vrouwen overtreft verre die van de opleiding van mannen." Ferme uitspraken schuwde Brundtland niet. Zeker niet over abortus, het meest - volgens ve len te veel- besproken onder werp dat tijdens de conferentie aan de orde komt. „Moraliteit kan niet alleen een kwestie zijn van het controleren van seksua liteit en beschermen van ongebo ren leven. Moraliteit is ook indi viduele mensen de mogelijkheid tot kiezen geven. Moraliteit wordt hypocrisie wanneer het betekent dat je accepteert dat moeders moeten lijden of sterven vanwege ongewenste zwanger schap of illegale abortus, en dat ongewenste kinderen in ellendi ge omstandigheden moeten le- Hersenschim De premier van Noorwegen zou het liefst zien, dat abortus overal legaal wordt. Maar dat is een hersenschim. In het actiepro gramma voor de komende 20 jaar dat de VN heeft voorgesteld worden landen wel aangemoe digd legalisering van abortus - datuitdrukkelijk als laatste middel wordt gezien- te over wegen, maar die tekst zal het zeker niet halen. Vandaag al wordt in het confe rentiecentrum in de wijk Nasr City over het abortusvraagstuk onderhandeld. De unanieme Eu ropese (dus ook door Nederland onderschreven) compromisfor mulering maakt een goede kans op brede steun. Die houdt in dat abortus geen middel van bevolkingspolitiek is, maar wel een belangrijk gezond heidsprobleem. Vrouwen en meisjes moeten daarom goede informatie over en voorzienin gen voor veilige abortus krijgen in landen waar dat al legaal is. De Verenigde Staten zitten ook op die lijn, bleek uit de woorden van vice-president Gore. Kolos Maar abortus is in Caïro niet meer dan een deelprobleem. De VN-conferentie gaat negen da gen lang over de wereldbevol king in haar geheel, en meer dan dat. Twintigduizend mensen dis cussieren en onderhandelen ken. Ouderenorganisaties reke nen zich suf om de hoogst mo gelijke percentages koopkracht verlies voor 65-plussers te kun nen bereiken. Kolonels en gene raals maken zich grote zorgen over de toekomst van de krijgs macht. Dat alles gebeurt in vrijmoedige openbaarheid, zoals we dat in het keurige Nederland gewend zijn. Maar er is ook een onder huidse, achter-het-handje op positie tegen de ploeg-Kok. Van groeperingen die de nieuwe po litieke werkelijkheid niet willen accepteren of individuelen die nog een appeltje hebben te schillen met deze of gene nieu we minister of staatssecretaris. Wat doen zulke mensen? Die bellen de krant. Welke krant? De anti-paarskrant. Tijdens de formatieperiode heeft het ochtendblad De Tele graaf geen enkele mogelijkheid Terwijl premier Bhutto van Pakistan de vergadering toesprak, betoogden honderden moslim-funaamentaiisten in ae faKistaanse De Noorse premier Brundtland...investeren in vrouwen levert hoofdstad Islamabad tegen de bevolkingsconferentie in Caïro. fotoepa de grootste beloning op... fotom De Amerikaanse vice-president Gore loopt met stokken naar het spreekgestoelte vanwege een blessure die hij bij het sporten opliep. fotoap daarover, en meer dan 4000 me diamensen doen er verslag van. De conferentie is een mam moetspektakel zoals alleen de Verenigde Naties dat kunnen or ganiseren. Georganiseerde chaos in een betonnen kolos, maar ook een evenement dat voor de ko mende twintig jaar de lijnen uit zet. 'Caïro' is de eerste grote confe rentie in zijn soort waar het bevolkingsvraagstuk in samen hang wordt gezien met'het we reldmilieu, overconsumptie, ar moede en individuele mensen rechten. Al die problematieken verster ken elkaar en moeten daarom gezamenlijk worden aangepakt. De wereldleiders die gisteren hun opwachting maakten noem den deze benadering cruciaal om een menselijke catastrofe te voorkomen. Want zoveel is vol gens hen wel duidelijk: nu niet handelen, betekent latere gene raties met een enorme last opza delen. „We staan op een histo risch keerpunt," aldus Moeba rak. De sprekers zeiden bemoedigd te zijn door de overeenstemming die er wereldwijd is over de hoofdpunten. Het mag ook niet anders zijn, waarschuwden ze, Ook al zijn er religieuze en ethische verschillen in opvatting, de gedeelde belangen van alle wereldburgers eisen eensgezind heid. In dramatische bewoordingen schilderden ze het gewicht dat rust op de schouders van de delegaties. „Caïro moet een suc ces worden, in het belang van de aarde en de mensheid," riep Brundtland uit. En Boutros-Ghali hamerde met zijn hand op het spreekgestoelte toen hij zei dat onverschilligheid en dadenloosheid ten opzichte van de explosieve groei van de wereldbevolking (jaarlijks 90 miljoen mensen, vooral in de armste landen) misdaden zijn, „Ik overdrijf niet wanneer ik zeg dat de toekomst van de menselij ke samenleving van deze confe rentie afhangt." Door David van der Houwen

de Stem | 1994 | | pagina 2