Academisch jaar start met kritiek Bouw van WOV later en duurder IJSBERGSLA EN HAMBURGERS. t KNVB- verdeeld *ken... Oproepen tot tolerantie beheersen bevolkingsconferentie Gouden vullingen leveren Rode Kruis flink geld op Gesprekken in Algerije om FIS te legaliseren <0 B9 usdirection HART 5TIKKE LEUK Prins Claus vandaag 68 iDbicépS?- Verdronken verstekeling aangetroffen Jongeren voor doodstraf Geen spreek verbod Nordholt Jackpot Duitse lotto loopt op Wl files door eüide vakanties Universiteiten wijzen bezuinigingen af Bugno in beroep tegen schorsing van twee jaar UiïtiHuHiËL Stefan Edberg uitgeschakeld Provincie moet bouwcontract verlengen Nederland gaat deelnemen aan strijdmacht voor Haïti Ijsbergsla, per krop Hamburgers gepaneerd, 100 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. PTEMBER 1994 Ide opa van Niek Verbeke lendijke, in een gulle bui |ne begroting gemaakt en zijn. I een goed 'torinstinct'en is linten. Tegen Oostburg liep pe en de wedstrijd werd Verbeke scoordetwaalf blgende keer de premie per is nog niet duidelijk. laar er is meer. Misdirec- i.' Afleiden, veinzen dat je ene gaat doen, en toch het Here uithalen." lor je dat, Richard Kraji- l!? Begrijp je nu waarom l sportverslaggevers tot op ndaag schrijven: 'Als een Ire Fred Kaps manipuleerde I spits de bal langs drie ver- □igers'. |sdirectiondaar gaat het om. En je had het in je als |hie. Je bespeelde niet al- In de bal, maar ook je te-, jistander. Word wakker. |nnis is niet alleen hard wer en hard slaan. Tennis is magie. Wat hoor ik daar? lak romantisch gelul? Ace? Ibalde vuist? Magie loont It meer!? Ivid Copperfield zou het et met je eens zijn. Vorig pr was hij goed voor 33 [ljoen dollar. Hij zit in de p-tien van de best betaalde piesten. Artiesten, zei ik. L>e Mos. De Mos is gewoon factoren zoals je die in in Trouw: „Velen hebben nu) odium niet lach. Maar ik kan at elk moment mijn buikwand tlgemeen Dagblad: „Het ergst® dichtgroei. Mijn benen zijn al rar dat ziet niemand als ik een ramp zijn als ik ook nog een rs me niet langer als collega- en journalisten." iloegleider tijdens de Profron- a een etappe kwam een renne vriendin mee naar de karne nee naar het hotel neemt, vin aagt, dat is pas erg.' Die ma zo'n lieve jongen." 4,0 Kleintjes' in De Stem Omdat er zoveel bijzonder© en interessante aanbiedingen in staan Elke dag weer !34e JAARGANG i Prins Claus viert vandaag -ijn 68e verjaardag. Zijne Ko ninklijke Hoogheid viert dit in huiselijke kring. foto anp het weer MIN./MAX, F 12/20 l -bekertoernooi waren het die de volgende ronde pel dat Hoek eerder bij RBC uitzege van datzelfde RBC |geen gevolgen. De profclubs plaatsing bij de laatste 32 lek. Jgenaan. „We hebben een goed fekertoernooi gespeeld, maar lijk eens wat het allemaal ge lost heeft. Blessures, gele kaar- tn en vandaag zelfs een rode I poor Martijn van Galen, red.). ben helemaal niet blij met eze opzet, want die is volledig het voordeel van de profclubs eprogrammeerd. Kijk het maar la, niet een amateurclub heeft Ie volgende ronde bereikt. Het luke van de bekercompetitie pas juist altijd het knock-out- Vsteem, waardoor gerenom meerde clubs uitgeschakeld kon- len worden door amateurs, laar aan die traditie komt met |it systeem een eind omdat de rofs een eventuele misstap in de olgende wedstrijden recht kon- j en zetten." /im Koevermans tenslotte, de rainer van poule-winnaar RBC, rirak van 'een heerlijk systeem [Moet je kijken wat een public'- feit dit oplevert. En in de meeste [evallen, zoals ook in onze pou- e, vielen de beslissingen pas op j le laatste speeldag. Elke wed- trijd ging' dus om de punten. Vrij Nederland over zijn PSV-trainer Aad de Mos: „Als k heeft de voetballer Kieff het oren. Maar - en dat wil ik wel Gouden Kruis Cairo (afp/dpa) - Met indringende oproepen tot to lerantie en internationale samenwerking is gisteren in Cairo de derde door de Verenigde Naties georga niseerde bevolkingsconferentie geopend. Secretaris-generaal Boutros Ghali van de VN drong er bij de meer dan 160 deelnemende landen op aan in te stem men met het ontwerp-actieplan. Hiermee wordt beoogd in de komende 20 jaar de bevolkingsgroei af te remmen. President Hosni Mubarak van Egypte sprak de hoop uit dat de negen dagen durende bijeenkomst tot een 'histo risch keerpunt' wordt bij het overwinnen van de wereld problemen die 'kosmische afmetingen' hebben aangeno men. De Noorse minister-president Gro Harlem Brundtland wees de kritiek van het Vaticaan en islamitische funda mentalisten op het actieplan van de hand. Katholieken en moslims vrezen dat abortus een instrument wordt om de bevolkingsgroei te beteugelen. Volgens de Noorse premier moet echter niet alleen geke ken worden naar controle over seksualiteit en bescher ming van het ongeboren leven, maar dient ook rekening gehouden te worden met keuzevrijheid voor het individu en het vermijden van persoonlijke tragedies. Abortus komt nu eenmaal voor, aldus Brundtland, en het 'minimale antwoord' daarop moet zijn dat zwangerschap sonderbreking uit de criminele sfeer wordt gehaald. Het Vaticaan reageerde gisteren overigens positief op een compromis over abortus dat de Europese Unie op de con ferentie presenteerde. Daarin worden de passages over abortus niet opgenomen in het hoofdstuk over gezins planning, maar in dat over gezondheidszorg. Bovendien zal uitdrukkelijk worden vastgelegd dat zwangerschapsonderbreking nooit mag worden gebruikt als middel tot geboortenbeperking. Vooral tegen het laat ste had het Vaticaan, dat abortus totaal afwijst, grote be zwaren. Premier Benazir Bhutto van Pakistan sprak zich met na druk uit voor gezinsplanning, maar wees, onder het aan halen van de koran, abortus af als middel om bevolkings politiek te voeren. Boutros Ghali waarschuwde voor 'voorzichtige compromissen', 'halve maatregelen' en een 'absurde' woordenstrijd. Het geeft geen pas dat de inter nationale gemeenschap enigerlei filosofische, morele of godsdienstige overtuigingen wordt opgedrongen of dat de 'vooruitgang van de mensheid' wordt geblokkeerd. ZIE OOK PAGINA A2: Spektakel komt in Cairo van Brundtland Weinig verandering Het blijft wisselvallig. Ook vandaag tussen de op klaringen door perioden met veel bewolking en plaatselijk een malse regenbui. De wind trekt aan tot vrij krachtig. Ossenisse - In het Gat van Osse- nisse in de Westerschelde heeft de politie gisteren het stoffelijk overschot geborgen van een 18- jarige man uit Mauritanië. Hij was een verstekeling die op 22 augustus van het Noorse vracht schip Godrum Danielsen over boord sprong. ben Haag - De meerderheid van I de Nederlandse jeugd vindt de doodstraf voor sommige misdrij ven aanvaardbaar. Dat blijkt uit een enquête onder vijfhonderd i jongeren tussen 13 en 19 jaar van het bureau Inter/View in op dracht van het jeugdblad Pri meur Driekwart van de-onder vraagden vindt de doodstraf te zwaar voor drugsmokkel. Het le ven van verkrachters en serie- moordenaars mag echter van 84,2 procent van de enquêtedeelne- merswel worden beëindigd. ben Haag - Hoofdcommissaris E. •Nordholt van Amsterdam krijgt geen spreekverbod opgelegd. Dat hebben burgemeester Patijn en •"■oofd-officier van justitieVrak- king van Amsterdam gisteren na overleg besloten. Gisteren bleek ook dat procureur-generaal mr. E van Randwijk, die Nordholt het spreekverbod had opgelegd, zelf het nieuws daarover had la ten uitlekken. ZIE BINNENLAND-A3 Bonn - De enorme jackpot van de Duitse lotto, waar ook duizenden Nederlanders op zaten te azen, is °ok het afgelopen weekend niet getrokken. Voor de tiende ach- ereenvolgende keer slaagde geen enkele deelnemer er in het be- :rag van 35 miljoen D-Mark te unnen. De hoofdprijs zal daar om deze week oplopen naar een nieuwe recordhoogte van 42 mil- !°enD-mark. Driebergen - Het einde van de akanties heeft gisterochtend ge- tot kilometerslange files op ,l' Nederlandse wegen. Mede °or het slechte weer waren er 'k 31 aanrijdingen, waarbij 78 ■'«tuigen waren betrokken. Het aantal files liep rond 8.30 uur op Ml. met een totale lengte van kilometer. Daartoe behoorde a 4, lussen Prinsenbeek en deMoerdijkbrug. Van onze verslaggevers Tilburg - Studenten en bestuurders van de Nederlandse uni versiteiten hebben de opening van het academische jaar aange grepen om forse kritiek te uiten op het onderwijsbeleid van het nieuwe, paarse kabinet. De diverse openingsredes bevat ten vooral kritiek op het plan om de huidige vierjarige opleiding tot een driejarige basisopleiding terug te brengen. Onder anderen rector-magnificus prof. dr. S. Kuipers van de Rijksuniversiteit Groningen betwijfelde het maat schappelijk nut van een driejari ge opleiding. Voorzitter prof. dr. G. van Veld hoven van het college van be stuur van de Katholieke Univer siteit Brabant (KUB) in Tilburg hekelde tevens de bezuinigings plannen op de studiefinancie ring. „Die baren ons grote zor gen, omdat daarmee op de nage streefde toegankelijkheid van het onderwijs overeenkomstig ieders aanleg wel een heel zware hypo theek wordt gelegd." KMA-gouverneur, generaal-ma- joor P. Messerschmidt, wees in zijn openingsrede vooral op de militaire discipline die volgens hem verbeterd moet worden. studie tot drie jaar 'rampzalig is voor de kwaliteit van het onder wijs'. Koppeling Ook voorzitter prof. dr. G. van Veldhoven van het college van bestuur van de KUB had geen waardering voor de kabinets plannen, hoewel er te praten is over veranderingen in het hoger onderwijs. „Maar wij verzetten ons tegen de koppeling tussen een stelselher ziening, studiefinanciering en een bezuinigingsbedrag van an derhalf miljard gulden. Zonder dat duidelijk is wat daarvan de consequenties zijn voor het hoger onderwijs, de instellingen, de studenten, de medewerkers en de maatschappelijke behoeften." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 'Apen' De bezuinigingen in het hoger onderwijs leiden ertoe dat er str aks 'gedresseerde apen worden opgeleid, die moeten doorgaan voor academici. De samenleving is daarbij absoluut niet gebaat.' Economiestudent K. Streefkerk zei dit gisteren bij de opening van het academisch jaar aan de Ka tholieke Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg. Net als in andere universiteits steden stonden ook in Tilburg de bezuinigingsplannen van het ka binet voor het hoger onderwijs centraal. Die plannen houden in dat de vierjarige opleiding met een jaar wordt teruggebracht. Daarna kan een tweede fase van een tot drie jaar volgen. Daar voor wordt echter geen cent beurs gegeven. Het kabinet wil op hogescholen en universiteiten en op de studiefinanciering tot 1998 bijna 1,8 miljard gulden be zuinigen. Opmerkelijk Omdat de voornemens de studen ten nadrukkelijk raken, mocht economiestudent Streefkerk na mens alle 10.000 KUB-studenten tijdens de plechtige academische zitting zijn zegje doen. Opmerke lijk, omdat de opening van het academisch jaar traditiegetrouw is voorbehouden aan rectoren- magnifici, andere universiteits bestuurders of aan hoge gast sprekers. Volgens Streefkerk worden het hoger onderwijs en de studenten 'ook nu weer onder het mom van kwaliteitshandhaving met de botte bijl gekort'. „Ze vormen een belangrijke in komstenbron voor het kabinet. Dit ondanks de herhaaldelijk ge poneerde stelling van onderwijs minister Ritzen dat er nu toch echt niets meer van zijn begro ting af kan!" De economiestudent zei dat het bekorten van de universitaire Van onze verslaggever Rome - Voormalig wereld kampioen prof-wielrennen Gianni Bugno heeft beroep aangetekend tegen een schorsing van twee jaar die hem is opgelegd, nadat bij een dopingcontrole in de Ita liaanse semi-klassieker Cop- pa Agostoni sporen van ca feïne in zijn urine waren aangetroffen. Bugno verklaarde aanvan kelijk na het uitlekken van de positieve uitslag dat hij met wielrennen zou stoppen, maar daar is hij op terugge komen. „Ik laat het er niet bij zitten," reageerde Bugno. „Cafeïne heeft niets met do ping te maken. Ik heb koffie gedronken, omdat ik mij daar beter bij voel." De advocaat van de renner heeft inmiddels aangekon digd dat hij beroep tegen de straf zal aantekenen omdat procedure-fouten zijn ge maakt. Bugno heeft uit de kranten moeten vernemen dat hij positief heeft gerea geerd tijdens de dopingcon trole. En dat is in strijd met het reglement. ADVERTENTIE GINNEKENSTRAAT 44 BREDA TEL. 076-202401 vandaag in deze krant Uitgerekend zijn trai ningsmaatje Jonas Bjork- man zorgde ervoor dat Stefan Edberg de vol gende hoog geplaatste speler was die voortijdig uitgeschakeld werd op de US Open. Agassi ver sloeg gisteren Chang in een vijfsetter. ZIE SPORT-B1 De Nederlandse eenheden zullen geen gevechtsrol vervullen, on derstrepen de ministers Voorhoe ve (Defensie) en Van Mierlo (Bui tenlandse Zaken) in een brief aan de Kamer. Het fregat, het stationsschip van de marine in het Caraïbisch ge bied, kan ingezet worden voor es corte-taken en het vliegtuig voor luchtverkenningen, schrijven de inhoud 2 katernen Binnerv/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economia-/Beurs A5/A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggever Den Haag - 'Uw gouden kroon kan een leven redden'. Met deze oproep aan tandartsen, kaakchirurgen en patiënten heeft het Nederlandse Ro de Kruis een 'goudmijn' aangeboord. De jaarlijkse opbrengst aan gebits goud is inmiddels ruim 100.000 gul den. „De campagne, ontstaan in Zwitserland, is tot op heden zeker geslaagd." Dit con stateert woordvoerster M. Kamphuis van het Nederlands Rode Kruis op basis een evaluatie over de inzameljaren 1989- 1993. Van juni 1989 tot december 1993 heeft de hulporganisatie 6400 enveloppen met ge bitsgoud ontvangen. De netto-opbrengst over die jaren is 534.362,36 gulden. Het overgrote deel van de inzendingen is afkomstig van zo'n 550 tandartsen en kaakchirurgen. Vanaf begin dit jaar tot op heden zijn al ruim achthonderd zakjes met een gouden kroon, brug, tand of edelmetalen vulling naar het Nederlands Rode Kruis gezon den. Een gespecialiseerd edelmetaalbe- drijf zorgt voor de verwerking van het gebitsgoud. De opbrengst komt ten goede aan de Der de Wereld. Het geld wordt gebruikt voor de aan maak en verzending van zakjes met een concentraat van rode bloedlichaampjes en ondersteuning van nationale bloed transfusiediensten. De behoefte aan veilig bloed is in ont wikkelingslanden, waar aids- en hepati- tis-virussen rondwaren, van levensbe lang. Het Internationale Rode Kruis heeft de goudopbrengst aangewend ten behoeve van onder andere een ontwikkelingspro gramma voor het Surinaamse Rode Kruis, de bloedbank in Botswana en een hulpprogramma voor de bloedtransfusie dienst en bloeddonorwerving in Lesotho. 71031 000218 I I DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Middelburg - De bouw van de Westerscheldetunnel WOV is vertraagd. Het provinciaal bestuur zal een nieuw verlengings contract met de aannemerscombinatie moeten sluiten en dan weer diep in de buidel moeten tasten. Prof.dr. G. van Veldhoven tijdens de plechtige opening van het academisch jaar aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. foto van eijndhoven Den Haag (anp) - De regering is bereid een fregat en een P3C Orion patrouillevliegtuig van de marine ter beschikking te stel len aan de internationale strijdmacht, die zich gereedhoudt voor een invasie van Haïti. Gedeputeerde Hennekeij (Water staat) deelde de nieuwe tegenval ler in het megaproject gisteren mee aan een statencommissie. „Eind dit jaar kunnen we niet zo als verwacht een definitief con tract met de aannemers sluiten, dus moeten we het tussencon- tract weer gaan verlengen," al dus de gedeputeerde. Tonnen Zeeland heeft het tussencontract eerder dit jaar al een keer ver lengd omdat het project, dat meer dan een miljard gulden kost, vertraagd was. Naar ver wachting gaat de aannemer het dure wachten tot de offerte is on dertekend nu ook in rekening brengen bij de provincie. Dat kan tonnen gaan kosten, becijferen ambtenaren. Waarom is de bouw vertraagd? Volgens Hennekeij is dat te wij ten aan een combinatie van fac toren. „Nu zitten we nog wel op tijd schema, maar het tempo van de besluitvorming valt me tegen." „We hebben twintig maanden moeten wachten op een uitspraak in een, nota bene, snelle procedu re van de raad van State en er ligt een bezwaarschrift tegen het be stemmingsplan Terneuzen bij diezelfde Raad van State. Dat kan dus allemaal lang gaan du ren." De provincie onderhandelt in het diepste geheim met de dwarslig gende gemeente Borsele over de plaats waar de tunnel de Schelde moet ingaan. Met de regering moet de btw- kwestie nog worden geregeld, wat een vijfde deel van de hele investering kan kosten en ten slotte moet het nutsbedrijf Del tan nog beslissen of het de finan ciering en de exploitatie van het project voor zijn rekening wil ne men. Besluit Al met al zullen Provinciale, Sta ten dit jaar geen 'finaal besluit' over de WOV kunnen nemen, zo als de aanvankelijke bedoeling van Hennekeij was. Ondertussen doemen grote pro blemen op met het langer in de vaart houden van de verouderde veervloot na het jaar 2000. Dat is nu al uitgesteld tot het jaar 2003. Gisteren vroegen ongeruste sta tenleden of de veerdienst PSD de serviceverlening aan de Zeeuwen wel kan garanderen voor deze periode. Dat kan, antwoordde de aanwe zige directeur Vos van de PSD, maar daar zal wel een prijs aan hangen. Hoeveel is nog niet becijferd, maar naast vertraging wordt de tunnel al met al dus op twee fron ten duurder. Algiers (ap) - De regering van Algerije heeft gisteren de bespre kingen hervat met vijf oppositiepartijen die er voorstander van zijn het verboden Islamitisch Reddingsfront (FIS) weer in de politiek toe te laten als eerste stap naar beëindiging van het fundamentalistische geweld. De gevangen FIS-leider Abassi Madani heeft positief gereageerd op het aanbod tot overleg, meld de de Algerijnse radio. Volgens welingelichte bronnen werd gisteren vooral gesproken over het plan het FIS weer tot het politieke toneel toe te laten en daarmee de angel te halen uit het fundamentalistische geweid. De besprekingen achter gesloten deuren waren het vervolg op een eerste gesprek op 21 augustus en vallen samen met sterke geruch ten dat de regering in onderhan deling is met gevangengenomen fundamentalistische leiders over een bestand in het gewapende conflict dat sedert januari 1992 aan 6000 mensen het leven heeft gekost. In een gisteren uitgegeven ver klaring van de grootste radicale factie, de Gewapende Islamiti sche Groep, werd gedreigd met brandstichting en bomaanslagen op alle middelbare scholen en universiteiten die na volgend weekend weer opengaan. (ADVERTENTIE) bewindslieden. Beide eenheden zijn overigens al betrokken bij de controle van het VN-embargo eerder tegen Haïti instelden. De Amerikaanse president Clin ton had Nederland gevraagd een bijdrage te leveren aan de strijd macht, die het vertrek van de Haïtiaanse militaire machtheb bers moet bevorderen zodat de in 1991 verdreven president Aris- tide kan terugkeren. De Verenig de Staten hebben de leiding bij de vorming van de multinationa le troepenmacht, die eventueel tot een invasie in Haïti kan over gaan. Een internationale vredesmacht van de Verenigde Naties moet er in de tweede fase van de VN-ope- ratie in Haïti vervolgens voor zorgen dat er eerlijke en vrije verkiezingen gehouden kunnen worden. Het ligt voor de hand dat Nederland ook hierin een rol zal spelen, aldus Voorhoeve en Van Mierlo. Zij denken daarbij aan de inzet van een compagnie mari niers van ongeveer 135 man voor een bepaalde duur. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 september a.s. OPENING Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 kwartaal automatisch bank/gironr 84.70 Naam: Adres: Postcode:. Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. L—i DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT V

de Stem | 1994 | | pagina 1