Smeekbede legalisering stallen Dolle Dinsdag in Oost-Zeeuws-Vlaanderen 940194"r> :ORT f29.450,-\ PLAATSELIJK nieuws SPORT in het kort deStem i VOORDELIG IBOETIEK ZEELAND Monumentendag in Hontenisse r wie meer wil. GOEDE ZAAK Nieuwe burgemeester scp verbri;g( ;e MMIEUWENHUIZE PTHOOI.SEM t I J DE BERT MG ROE NEW EG EN' Lopend vuurtje Gevlogen at 21 Sluis tel. 01178-61801 1994 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 Westdorpe HENGELEN - Hengelsport vereniging De Platzak hield de derde en laatste wedstrijd voor het kampioenschap voor de jeugd en neo-senioren. De wedstrijd werd gehouden op het viswater De Molenkreek van 10.00 tot 12.00 uur. In de A-categorie (9 tot en met il jaar) ging de eerste prijs naar Evelien Sijnesael, gevolgd door Jimmy Peters en Ruud Audenaerd. In de B-categorie (12 tot en met 16 jaar) werd de meeste vis uit het water ge haald door Danny de Koeyer, gevolgd door Annabel Sijne sael en Martin Kox. KLASSIEK - Zondag werd de tweede kampioenschapswed strijd klassiek gehouden op De Molenkreek. Door de 45 deel nemers werd ongeveer 100 ki logram vis uit het water ge haald en na weging uiteraard teruggezet. De meeste vis werd gevangen door Y. de Smet, namelijk 10 kilo en 940 gram. 2. A. Uittendaele 8160 gram, 3. L. de Vleeschouwer 7760, 4. F. Sijnesael 6560, 5. T. de Clerck met 6240 gram. Zondag 11 september wordt de derde en laatste wedstrijd match-hengelen gehouden en 25 september de derde en laat ste wedstrijd klassiek henge len. Sterrittencompetitie Schoondijke - TC Axel won ook de laatste sterrit van de Zeeuws-Vlaamse sterritten competitie. Een afsluiting die werd verzorgd door TC West dorpe met café 't Oude Raedt- huys, waar 105 deelnemers zich kwamen melden, als stempelplaats. Het algemeen klassement gaf aan de top geen wijzigingen meer. TC Axel, dat het gehele sei zoen domineerde, pakte op nieuw de titel, terwijl De Wie lertoerist als tweede eindigde. Verrassend was de derde plaats van TC Westdorpe, ter wijl ook Freewheel'79 en TC HAS zich binnen de eerste vijf nestelden. De sterrittencom petitie was een succes want vrijwel iedere wedstrijddag lag het aantal deelnemers bo ven de honderd. Uitslag 1. TC Axel 85,12 punten, 2. TC HAS 63,21, 3. TC Westdorpe 63,01, 4. Freehweel'79 60,04, 5. Wielertoerist 57,04, 6. WTC Aloy 47,50, 7. TIO 35,90, 8. TC Bres- kens 34,00, 9. TC Sas van Gent 28,64, 10. RTC Delta 14,28. Eindstand 1. TC Axel 1322,04, 2. Wielertoe rist (Eede) 1084,36, 3. TC West dorpe 895,49, 4. Freewheel'79 (Schoondijke) 793,69, 5. TC HAS (Sluiskil) 717,75, 6. RTC Delta (Terneuzen) 668,95, 7. WTC Aloy (Graauw) 639,75, 8. TIO (Oost burg) 585,50, 9 TC Breskens 484,00, 10. TC Zwinhoeve (Ret- ranchement) 374,00, 11. TC Sas van Gent 318,73, 12. TC Aarden- burg 183,20, 13. TC Pannen- schuur (Nieuwvliet) 85,00 punten. Belgen sterkste krachtballers Sluis - Geheel in de lijn van de verwachtingen wonnen de Belgen op het sportcomplex van de SV Sluis aan de Zuid- dij kstraat de krachtbalinter land Nederland-België bij de mannen. Na een 7-18 rust stand eindigde de partij in 20-30. Vorig jaar werd die interland in het Belgische Maldegem afgewerkt en won nen de Belgen met 21-24. Krachtbal is in België een vrij populaire sport met ruim tweeduizend bij de bond aan gesloten leden. In Nederland een onbekende sport die alleen in de buurt van Hellevoetsluis mondjesmaat wordt beoefend. Het wordt gespeeld vier tegen vier met een vier kilogram zware medicine bal (vrouwen twee kilogram). Men moet proberen in drie worpen de achterlijn van de tegenpartij te halen op een veld dat als afmeting 26 bij 14 meter heeft. De opstelling van het kwartet in het veld is in de ruitvorm. Een achterwaartse worp geeft twee punten, terwijl een ande re worp een punt oplevert. Sluizenaar Franky Standaert wil dit spel ook in deze regio introduceren. Hij speelt al ja ren bij KBC Heist in de op een na hoogste afdeling in België en gooit in topconditie 25 me ter (nationaal record staat op 27,5 meter). „Het is een schit terend spel om te beoefenen. Over de grens erg populair. Hier onbekend." Hij was in het Nederlandse team de grote motor en had met elf treffers een groot aan deel in de Nederlandse pro- duktie. Bij de Belgen, die niet met hun topselectie naar Sluis waren afgereisd, was Rik Gen- tier topschutter met acht tref fers. Eerder op de dag waren de beide delegaties op het Sluisse stadhuis ontvangen door burgemeester M. Everae- rs. De vrouwen openden het spor tieve gedeelte van wat een interland had moeten zijn. Dat betekende dat Belgische vrou wen met wat Nederlands bloed in de aderen (ouders c.q. voorouders waren Nederlan ders) voor Nederland uitkwa men. Ze wonnen zelfs met 18-14 na een ruststand van 8-9. Paticia de Vooght was met elf treffers hoofdprodu- cente in die Nederlandse gele genheidsformatie. Christel Braem was met acht treffers de meest succesvolle Bel gische. BeVoBo Hulst Hulst - Het Hulster bedrijfs- volleybal gaat dinsdag-6 sep tember weer van start met bekerwedstrijden om De Stem-bokalen. Als vanouds spelen de vrouwen en mannen in aparte klassen. Bij de vrou wen dingen 26 teams, verdeeld over twee groepen, naar de titel. Bij de mannen zijn dat er achttien, tien in de tweede klasse en acht formaties in de eerste klasse. Dit betekent dat er een equipe minder meespeelt dan in het vorige seizoen. Twee formaties uit de mannen eerste klasse, Papierier en Wemolin, haak ten af. Nieuweling is Rabo bij de vrouwen. In deze groep onderging Benetton een naamsverandering. Voortaan heet deze ploeg Zaman. Wat bestuur betreft bleef alles bij het oude. Gerrit Naessens blijft de kar trekken en wordt daarbij bijgestaan door Jaque- line Rammeloo, Eric Burm, Jan van der Heyden, Ruud de Bruine, Ad d'Hont en Eric Burm. Ronde van Vlaanderen voor wielertoeristen Aardenburg - De zevende edi tie van de door De Wielertoe rist georganiseerde 228 kilo meter lange Ronde van Vlaan deren kreeg 325 mannen en vrouwen aan de start. Dat wa ren er 140 minder dan de vorige editie. „Ik denk dat de weersomstandigheden ons parten heeft gespeeld. Hier was het goed, maar boven de rivieren slecht en volgens mij zijn die mensen niet van huis vertrokken," aldus Guido Pa- ridaen, woordvoerder namens de organisatoren, die voorts een vlekkeloze vrije toertocht de revue zag passeren. Het overgrote deel arriveerde een uur eerder dan vorig jaar in café De Tol'-op de grens tussen Eede en Belgisch Mid delburg. De Rabo-wisselbo- kaal voor de grootste afvaar diging ging naar De Pedaleurs uit Oirsehot met 15 deelne mers. Tegelijkertijd werden de elfde Grenstochten over de af standen 40, 60 of 100 kilome ter gehouden. Hiervoor kwa men 20 deelnemers meer aan de start. Dat betekende dat men in totaliteit 590 deelne mers op pad kon sturen. Ook hier een vlot verloop met WTC Eendracht uit het Belgische Melle (20 deelnemers) als grootste afvaardiging. Uitslagen Ronde van Vlaanderen: Grootste afvaardiging: 1. Pedaleurs (Oirsehot) 15, 2. Ventieleke (As- ten/Heusden) 10, 3. TC Studet (den Bosch) 9, 4. LRC Schoonho ven 9, 5. PV Goudestem (Woer den) 8. Verstkomende club: FAT (Drachten). Oudste man: H. Dac (Breda) 62 jaar. Jongste man: P. Smits (Oirsehot) 18 jaar. Oudste vrouw: L. Klerk (Hoogeveen) 43 jaar. Jongste vrouw: E. Huber (Munchen) 31 jaar. Grenstochten: Grootste afvaardi ging: 1. WTC Eendracht (Melle) 20, 2. St.-Trudotrappers (Brugge) 16, 3. CTC Lichttoren (Heist) 12, 4. WTC Parasol (Bredene) 12, 5. Gemeentehuistrappers (Destel- bergen) 12. Verstkomende club: WTC Eendracht. Oudste man: R. Coene (de Pinte) 70 jaar. Jongste man: Stefan Keymel (Lewedorp) 8 jaar. Oudste vrouw: R. Rey- broeck (Middelburg Belgie) 66 jaar. Jongste vrouw: J. Bonte (Aardenburg) 10 jaar. Van onze verslaggever Kloosterzande - Ter gelegenheid van de Nationale Monumentendag kunnen belangstellenden in de gemeente Hontenisse zaterdag 10 september drie monumenten bezoeken. Het zijn de Nederlands-Hervormde Kerk in Kloosterzande, de standerdmolen in Groenendijk en de r.k.-kerk in Hengstdijk. De N.H. Kerk in Kloosterzande is open van 11.00 tot 12.00 en van 15.00 tot 16.00 uur. De andere twee monumenten van 10.00 tot 16.00 uur. De kerk in Hengstdijk wordt op dit moment volop gerestau reerd. De molen van Groenendijk wacht binnenkort een flinke restauratie. Na de monumentendag gaan de wieken eraf. Het is zaterdag dus voorlopig een laatste mogelijkheid om de molen in bedrijf te zien. dicht. Vergeet de drukte Dver de ideale auto. Volgl mgegeven lijnen, geniet I ir, de smaakvolle kleur. I Van onze verslaggever Cadzand - Paardenliefhebber W. de Dalie smeekt de gemeenteraad van Oostburg op zijn blote knieën zijn illegaal gebouwde luxe stallencom- plex aan de Herenweg te Cadzand door een bestemmingsplanwijziging alsnog te legaliseren. Burgemeester en wethouders willen hem dwingen de stallen af te breken omdat die gebouwd zijn in strijd met het bestemmingsplan en zonder vergun ning. In een brief richt De Dalie zich 'in uiterste nood en paniek' tot nu de leden 'van de gemeenteraad om afbraak te voorkomen. Zo'n vijf weken geleden zegde de ge meente de paardenliefhebber be stuursdwang aan. Hij kreeg zes weken de tijd om zelf zijn stallen af te breken en het terrein in oorspronkelijke staat terug te brengen. Binnen die termijn echter kan De Dalie ook nog bezwaar maken tegen dat besluit van het Oost- burgse college. Hij heeft er tot nu toe steeds op gewe zen dat hij enorme investeringen heeft gedaan om het stallencomplex te bou wen en dat het er in perfecte staat bij ligt. Hij is verder van mening dat het complex een verfraaiing van de omge ving is en weet zich daarin gesteund door talloze positieve reacties. „Iede reen vindt het prachtig", zei hij eerder. „Er zijn genoeg mensen die toevallig langskomen en eens een kijkje willen nemen." De visie van de gemeente Oost burg staat daar lijnrecht tegenover. Het gemeentebestuur noemt de aanwezig heid van de paardestallen 'een oneven redige aantasting van het buitengebied'. ie Opel Full-Size Airbag. ur en ervaar hoe hij rijdt, Maar waarom wegdro l naar de showroom van u 'em met eigen ogen: in geldzaken. Prijzen inclusief BTW, I specificatiewijzigingen voorbehouden, I De voormalige openbare school te Kloosterzande waar de door het verzet gevangen genomen Duitse soldaten werden ondergebracht. OP DINSDAG 5 september 1944, de dag die als Dolle Dins dag de geschiedenis is inge gaan, de dag waarop men de bedvrijders ieder ogenblik ver wachtte, is ook in Oost- Zeeuws-Vlaanderen heel wat deining ontstaan. In Axel was de NSB-burge- meester al de zondag tevoren vertrokken. Op Dolle Dinsdag heerste daar een feeststemming. Kinderen liepen met oran jemutsen op en vlaggetjes in de hand. Bepaalde lieden en opge schoten jongens echter namen het heft in eigen hand. Enkele winkels werden leeggehaald en in een café werden vernielingen aangericht. Ze stichtten brand en liepen met messen achter vrouwen aan die men verdacht betrekkingen met Duitsers te hebben. Twee jonge vrouwen verdwenen die dag spoorloos. Later bleken ze mishandeld en 'vermoord te zijn. De vermoedelijke daders zijn nooit aangehouden en be recht! De hele zaak werd in de doofpot gestopt. Een onver kwikkelijke zaak die een smet werpt op de vreugdevolle be vrijding van Axel. Anderen hadden van de chaotische toe stand gebruik gemaakt om per soonlijke vetes te beslechten. 0m verdere excessen te voorko men werd door de verzetsbewe ging een nieuwe burgemeester naar voren geschoven, de her vormde dominee P.L.J.D. van Oeveren. Hierdoor zou het ge zag worden hersteld en orde op zaken gesteld. Deze heeft toen vanaf het balkon van het ge meentehuis de verzamelde me nigte toegesproken en gezegd nat het zo niet kon doorgaan. Met moeite heeft hij de orde weten te handhaven, in Zaamslag kwam het tot soortgelijke situaties. Vrouwen werden kaalgeknipt en zelfs ge brandmerkt. Op last van hoger hand werden ze daarna opge sloten. Een dertigtal handlan gers van de Duitsers werd even eens achter slot en grendel ge- zet. Op het gemeentehuis werd een luidspreker geïnstalleerd o'e vaderlandse liederen over het dorp deed galmen. Een om roeper werd door het dorp ge zonden Die waarschuwde dat egen plunderingen zou worden opgetreden. Op Zaamslagveer was zelfs al een erepoort opgericht. Daarop ond Leve de Koningin' en *an de andere kant 'Welkom'. 11 laatste zal wel niet bedoeld geweest zijn voor degenen die het eerst onder de poort door kwamen. Dat waren nog terug trekkende Duitsers. Gelukkig trokken die er zich niets van aan. Ook in andere dorpen werden Duitsgezinden aangehouden, zoals in Zuiddorpe, waar zeven mannen werden opgepakt en in het gemeentehuis van Axel op gesloten. In Terneuzen kwamen op Dolle Dinsdag steeds meer Dutise militairen die overgezet wilden worden. Het hoofd kwartier van het verzet daar was in die dagen gevestigd in de boerderij Bronzicht. Van daar sloeg men de terugtrek kende Duitsers gade. Plotseling zagen de wachtpos ten twee vrachtwagens in de richting van de boerderij ko men. Een van de wagens kwam het erf. opgereden. Door de wachtposten werden enkele schoten gelost, waarop de Duit sers verdwenen zonder tot actie over te gaan. Het hoofdkwatier werd terstond naar een andere boerderij verplaatst en de Duit sers die reeds krijgsgevangen gemaakt waren, werden losge laten. In de chaotische toestand van toen meenden twee ingenieurs van Rijkswaterstaat, onafhan kelijk van elkaar, dat de tijd gekomen was om de belangrijke Westsluis, die toegang gaf tot het kanaal Gent-Terneuzen, voor opblazen te behoeden. Toen ze met behulp van een aantal medewerkers bezig wa ren de explosieven te verwijde ren, werden ze door een terug trekkende groep Duitsers ont dekt. Vijf slaagden erin te ont komen, vier werden ter plaatse doodgeschoten. De ingenieur die op de brug op wacht stond werd neergeschoten en zwaar gewond weggevoerd naar de aanlegsteiger van de provincia le boot, waar hij werd gefusil leerd. Ter nagedachtenis aan deze gebeurtenis is nabij de Westsluis later een gedenkteken opgericht. In Graauw trok op Dolle Dins dag een hele schare in optocht door het dorp met de Neder landse vlag voorop. In Lamswaarde liep men getooid met de nationale kleuren, va derlandse liederen zingend door Plaquette bij de vroegere Westsluis te Terneuzen ter nagedachtenis aan de neergeschoten verzetsstrijders. foto's wim kooym an inge Graanjenever de straten. De molen van Fas- saert, een van de leiders van de verzetsbeweging, was getooid met het rood-wit-blauw. In Kuitaart ontaardde de vro lijkheid in het op grondige wij ze vernielen van enkele wonin gen met inboedel van Duitsge zinden. De toen schaarse le vensmiddelen, zoals jam, ho ning, wijn, groenten en vruch ten, werden op straat gesmeten. Hierbij speelden ook persoon lijke vetes een rol. De verzets beweging zorgde voor het opha len van de bewoners om erger te voorkomen. never >tch Whisky R&O ;y 0,7 liter ter Red Label y 0,7 liter In Kloosterzande en Groenen dijk deed als een lopend vuurtje het gerucht de ronde dat eenhe den van he Canadese leger ieder ogenblik konden arriverne. Vlaggen met oranje wimpel werden uitgestoken, onder meei op het gemeentehuis. Onderdui kers kwamen tevoorschijn. Le den van de verzetsbeweging hadden zich van wapens voor zien en zorgden voor interne ring van onbetrouwbare ele menten van het politiekorps. Een dertigtal Duitsers werd krijgsgevangen gemaakt. De meesten waren opgejaagde sol daten die van Noord-Frankrijk of België tot aan de Wester- schelde waren geraakt en niet over konden. Maar er waren nog anderen waarmee het niet zo gemakkelijk ging. Een auto met SS'ers, gewapend met vier machinegeweren, passeerde Kloosterzande. Op de terugweg van de Westerschelde werd hij door gewapende verzetsstrij ders aangehouden. De SS'ers openden het vuur, doch ziende dat ze het tegen de overmacht niet konden opnemen, vlucht ten ze de velden in. De Duitsers hadden er blijk baar lucht van gekregen dat op Kloosterzande een aantal mili tairen door de verzetsbeweging werd vastgehouden. Dit aantal was inmiddels tot een honderd tal aangegroeid. In deze chaoti sche toestand hadden de Duit sers nog geen maatregelen te gen de verzetsbeweging geno men. De volgende dag echter, in de namiddag van woensdag 6 september, verscheen een pant serwagen. De bemanning richt te het geschut op de openbare school, waar de Duitse krijgs gevangenen waren onderge bracht en lostte enkele schoten met een mitrailleur. Nu bleek het menens te zijn. De verzets beweging trok zich daarop te- Q. Door George van Vooren rug. De pantserwagen reed daarna door tot aan de mare chausseekazerne, waar enkele NSB'ers vastgehouden werden. Ook daar sloegen de bewakers op de vlucht. Na enkele hand granaten naar binnen gegooid te hebben bleek dat de vogels' gevlogen waren. Toen reed de pantserwagen naar het gemeen tehuis, maar ook daar was nie mand meer aanwezig. Tenslotte vertrok het voertuig richting Hulst. Men had de indruk dat het een verraden boel was. Angstig wachtte men de ko mende gebeurtenissen af. De Duitse krijgsgevangenen waren intussen rustig gebleven waar ze waren en maakten geen aanstalten om er vandoor te gaan. Ze werden ook niet meer bewaakt, omdat dit te riskant werd geacht. Later verschenen drie pantserwagens en twee au tobussen met zwaar bewapende SS'ers uit de richting Hulst in een uitgestorven Kloosterzande. Voor de openbare school werd halt gehouden en een kleine honderd man sprong eruit. De in de school aanwezige Duitsers werden verzameld en onder be waking van SS-mannen in een colonne afgevoerd. Gelukkig had dit voor Kloosterzande geen verdere gevolgen. Ook in Hulst lieten zich op Dolle Dinsdag totaal ontmoe digde Duitse militairen door de politie en het verzet ontwape nen en in het lyceum opsluiten. Ook hier kwamen de volgende dag SS'ers in vijf vrachtwagens al schietend door de straten de gevangenen eruit halen. Vele Hulstenaars waren al op de da ken van de huizen geklommen om de geallieerden te zien aan komen, wanf die waren Sint- Niklaas al gepasseerd, zo zei men. Maar de geallieerden kwamen niet!

de Stem | 1994 | | pagina 13