DE STEM Bevolking Zeeland neemt toe Heteluchtballonnen sieren vredesfeesten Sint Niklaas Duizenden bezoekers op Sterrefeesten in Clinge ind kort Koewachter vangt kanjer van een karper Oostburg is de plaats in de provincie met sterkste groei inwoneraantal Ruimtelijke ordening over de grens vraagt meer aandacht provincie DANSLES Oude duif E. van Beursen en jonge duif Antoine Thijs winnen eerste prijs Open huis Zuidpolder in teken S.O.S. kinderdorpen B e vrij dingsmarkt Axel druk bezocht Havenbedrijf van Gent houdt tentoonstelling Loco-burgemeester Breda legt krans bij monument in St. Niklaas kozen regering 10 heeft onder druk van ing die hij vorige maand ■stellen. Zuid-Afrika had met steun van het leget ging zijn vader, konini gen. Moshoeshoe werd id icht beroofd en naar hei jaar naar Lesotho terug er sekte aan s heeft zaterdag de leider Al-Arqam, Muhammad gearresteerd. Eerder was adat de autoriteiten in verklaard. op 5 augustus verboden le een leer die strijdig j. anhangers in Maleisië te tzië. In Europa heeft Zii n Groot-Brittannië en in iwoordigingen hebben in Van onze correspondente Sint Niklaas - De Vredesfeesten in Sint Niklaas worden elk jaar groots gevierd. Vanaf de Grote Markt ver trokken dit weekend tientallen gro te heteluchtballonnen. Deze manifestatie kan gerekend worden tot een van de grootste in Europa. L'niek van deze Wase ballonmeeting is dat de ballonnen opstijgen vanuit het centrum van de stad en niet zoals bij andere manifestatie vanaf een groot weideterrein. „Het is heel moeilijk voor de ballon- vaarders. Bij het opstijgen staan er drie vrij hoge gebouwen in de buurt: het stadhuis en twee kerken. De ballonnen moeten dus meteen recht omhoog, an ders dreigen ze tegen een toren te kaatsen. Als er veel wind is, kun je het opstijgen wel vergeten," legt een inwo ner van de Wase hoofdstad uit. „Wij zijn trots op dit evenement, dat vind je nergens meer. Tientallen hete heteluchtballonnen in allerlei kleuren en vormen en enkele heliumballonnen. In 1949 werden hier al ballonnen de lucht ingestuurd. Na 45 jaar zijn de vredesfeesten hier nog steeds ongeëve naard." Dat er enkele jaren geleden veel klach ten binnenkwamen van boeren wordt weggewuifd. „Dat is verleden tijd. Het klopt, toen waren er veel te veel en de dieren schrikken niet van de ballonnen maar van de klep die steeds een sissend geluid produceert. Voor men hier mag opstijgen, worden duidelijke afspraken gemaakt over de richting en het aantal ballonnen dat in die richting vaart. Er kan natuurlijk altijd iets gebeuren, maar de wantoestanden van enkele ja ren terug, zijn voorbij." Zaterdag stegen zowel de helium, als de ballonnen met een speciale vorm op. Het was voor de toeschouwers een leuk l'niek van deze Wase ballonmeeting is opstijgen wel vergeten," legt een inwo- weggewuifd. „Dat is verleden tijd. Het ballonnen met een speciale vorm op. vig met een kabel dat de ballonnen opstijgen vanuit het ner van de Wase hoofdstad uit. klopt, toen waren er veel te veel en de Het was voor de toeschouwers een leuk grond. spektakel. De automobilisten hadden er soms moeite mee. Een tocht langs de Markt in Sint Niklaas nam dit weekend ettelijke minuten meer in beslag. Zondag was er ook nog een show van legervoertuigen en konden zij, die het staan in de ballonmand onder zo'n mooie grote kleurige bol ook eens wil den meemaken, een minivlucht maken. De demonstratieballons bleven wel ste vig met een kabel verbonden aan de grond. Carlos st Carlos hebben bij de erd wegens 'ontvoering, oersoonlijke vrijheid' van het proces tegen hem te Van onze correspondent Terneuzen - Winkelcentrum Zuidpolder hield zaterdag een druk bezocht open huis.. Er waren oude ambachten, terras, spelen en een actie ten bate van S.O.S. kinderdor pen. De bezoekers konden hun bijdrage leven in de vorm van het werpen van munten in een duiktank die aan het begin van het centrum stond opgesteld. Ervaren duikers doken de munten op. De opbrengst is in zijn geheel voor de actie. De winkeliersvere niging zal het bedrag verder aanvullen. Woensdag 7 september wordt de opbrengst aan een vertegenwoordigster van S.O.S. kinderdorpen overhandigd. De kinderen konden verder hun hart ophalen op het springkus sen, zich laten schmincken of genieten van een poppenkast. Zo'n dertig oud-medewerkers van AH namen nog een dagje hun oude beroep op. 's Avonds was er een reünie in sporthal 't Zwaantje. Van onze verslaggever Middelburg - Grensoverschrijdende ruimtelijke ordening vraagt steeds meer aandacht van de provincie Zeeland. Het gaat dan vooral om de relatie met Vlaanderen en de samen werking met de Zuidnederlandse provincies. Het jaarverslag Ruimtelijk Be leid 1993 van de provincie Zee land maakt daar gewag van. Vooral het betrekken van België bij het Rijn-Schelde-Delta-pro- ject vergt volgens dat verslag meer tijd dan voorzien. Dat had vooral te maken met afstemming tussen het Vlaamse en het Ne derlandse beleid. Ondanks deze problemen bleef er voldoende perspectief op het bereiken van overeenstemming over de inhoud van een intentieverklaring en een werkplan. In het kader van de samenwer king van de drie zuidelijke pro vincies en van die provincies met Vlaanderen vond over allerlei re levante zaken een informatie uitwisseling plaats. Het ging onder meer over de wijze waarop de overlegstruc tuur voor het ruimtelijk beleid in de Benelux Economische Unie op een efficiëntere en effectieve re leest was te schoeien. TEMBER 1994 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1994 A5 Zie onze advertentie elders in dit blad. g Danscentrum Bilderbeek Verberkmoes 5 larlos' arrestatie verliep, den hem in Khartum en ga's. Hij werd met een ;en wapens ïieer ebben de nieuwe premier ifhankelijkheidsbeweging teinde een vredesakkoord beloofde verbetering van n de Stille Oceaan. De i verwant aan die van de ien niet veel op met de noordoosten van Papoe- mderden doden gevallen, medische faciliteiten/Het 'er de belangrijke koper- opgelost. De guerrillabe- omsten van de kopermij- iusland Zemin en diens Russische nou een aantal bilaterale onstructief partnertschap •digheid en economische skou is het eerste van een .edong in 1957. 1 militairen langs de ge raken zij af voortaan hui aar te richten maar op de en links ig, de dag dat Antwerpen een confrontatie gekomen riezingscongres hielden in en ongeveer driehonderd tad vrijdagavond rond het elegd en de bussen met n zaterdag dwars over de t geleid. ssen van het Amerikaanse en van het Witte Huis zijn lilitaire interventie om de' dwingen. De Amerikaanse dat gisteren. Volgens de interventie begin oktober nse regeringsfunctionaris- generaal Raoul Cedras er maken voor de door haar n voorkomen' tuigfabrikant Boeing gaat ;n onderzoeken. Doel is de ;en en een negatief imago >men. Als in de komende rgroten van de veiligheid, weken een straalvliegtuig, rkeer. vaart Dienst (RLD) en het iboratorium (NLR) mee. In legewerkt naar een enkel- aar vaak vindt een ongeval grotere oorzaken. Als één rgedaan, dan was er geen Van onze duivensportmedewerker Terneuzen - In de zaterdag ge houden provinciale wedvlucht vanuit Montargis waren de deel nemende postduivenhouders uit Oost-Zeeeus-Vlaanderen weer succesvol. Bij de oude duiven eiste E. van Deursen uit St.-Jan- steen de eerste prijs voor zich op. In de categorie jonge duiven was dat plaatsgenoot Antoine Thijs. Oude duiven Vroegste meldingen, oude duiven. E. van Deursen, St-Jansteen, 12.24 uur, snelheid 1423 meter per mi nuut. P. Rokven, Graauw, 12.28 uur, 1415mpm: J. Verheyden, St.-Jan steen, 12.26 uur, 1413mpm: R. de Caluwé, Sas van Gent, 12.23 uur, 1398mpm: H. van de Veeke, West- dorpe, 12.25 uur, 1397mpm: C. Rie- mens, Cadzand, 12.32 uur, 1392mpm: Antoine Thijs, St.-Jan steen, 12.30 uur, 1391mpm: Combi natie Dellaert, IJzendijke, 12.30 uur, 1390mpm: G. Vioen, Lamswaarde, 12.39 uur, 1384mpm: D. Dobbelaar, Boschkapelle, 12.38 uur, 1370mpm: Ch. de Poorter,Souburg, 12.48 uur, 1356mpm L. Willaert, Clinge, 12.38 uur, 1352mpm: M. Raas, Kwaden- damme, 12.50 uur, 1350mpm: W. Prenen, Oostburg, 12.39 uur, 1344mpm: J. van Spaandonck, Lamswaarde, 12.46 uur, 1343mpm: J. Klap, Biggekerke, 12.57 uur, 1326mpm: Jonge duiven Antoine Thijs, St.-Jansteen, 12.23 uur, 1428mpm: Adrie Thijs, Hei kant, 12.22 uur, 1427mpm: E. de Beule, St.Jansteen, 12.25 uur, 1417mpm: L. de Bruijn, St.-Jan- steen, 12.25 uur, 1411mpm: B. Her man, Zuiddorpe, 12.23 uur, 1406mpm R. de Laruelle, Zuiddor pe, 12.26 uur,1388mpm: R. van Damme, Koewacht, 12.28 uur, 1386mpm: W. Volleman, Graauw, 12.37 uur, 1385mpm: P. Goossen, Westdorpe, 12.26 uur, 1384mpm: J. Verschuren, Axel, 12.31 üur, 1379mpm: A. Wauters, Boschkapel le, 12.37 uur, 1376mpm: Combinatie De Smet-Van Kerkhoven, Clinge, 12.36 uur (2x), 1370mpm: R. Mahu, Walsoorden, 12.46 uur, 1357mpm: D. Dobbelaar, Boschkapelle, 12.42 uur, 1351mpm: A. Nicolaas, Bosch kapelle, 12.43 uur, 1346mpm: Van onze correspondent Axel - De1 Centrale vereni ging Ambulante handel hield zaterdag in het kader van september bevrijdingsmaand een bevrij dingsmarkt. Er wa ren muzikale optredens en er vielen prijzen te winnen. Het zonnetje liet nog even het achterste van zijn tong zien.De terrassen zaten. Het gezelschap genoot van een speciaal bier 'Mort subiet'. Hoe ironisch klonk dit na precies vijftig jaar te zijn bevrijd. De meeste mensen ont ging de herdenking. De dagelijk se boodschappen stonden voor op. De marktkooplieden deden dan ook goede zaken. De markt was opgesmukt en standwerkers pro beerden hun waren aan de man te brengen. Terwijl Jong Axel een show weggaf draaide Frans de Schepper aan zijn straator geltje. Elke klant ontving voor elke uitgegeven vijf gulden een bon. Voor tien bonnen mag men een enveloppe trekken bij dé prij- zenkraam. Een wat oudere man ging weg met een grote beer, de vrouw naast hem had een 'niet'. Erg gul was men niet met de bonnen. Wie voor 49,95 gulden kocht kreeg negen bonnen. De komende drie zaterdagen krijgt de Axelaren nog een kans. (ADVERTENTIE) feest voor velen in Zeeuws- Vlaanderen en het Waasland." Directeur Biegstraten loofde de stichting Samenwerking Clinge/ de Sterre en had een extra woordje voor Jo Verstraeten, de man die er het eerste feest bij was en nu ook bij het vierde lustrum. Zaterdag was het gezellig druk en de aanwezigen genoten van de vele activiteiten. „Zonder de vrijwilligers kunnen we dit eve nement niet zo groots maken, die mensen zijn al weken actief en ze zorgen voor een gesmeerd lopende organisatie," deelt se cretaris Frits van Velzen van de stichting mee. De Vlaamse kermis met vele spe len was aantrekkelijk, de jeugd vermaakte zich op het spring kasteel en de circusvoorstellin gen, die Bongo verzorgde, waren tweemaal op zaterdag en twee maal op zondag uitverkocht. „Een volle tent, goed voor vier honderd mensen, dat is toch ge weldig." Op het terrein trof men allerlei kunstzinnige artistiekelingen aan van een straattekenaar tot en met mensen die zich be kwaamden in het schilderen, boetseren, beeldhouwen of het maken van keramische figuren. Overal klonk muziek, verzorgd door diverse bands en gezel schappen. „De act van de Dinky Toys was goed en het voorprogramma van het Midnighgt Team mocht er ook zijn. Het was weer een feest avond waarop je voelde dat de saamhorigheid groot is hier op de Sterre," vertelde een van de feestgangers. Zondag was het weer niet opti maal, maar de stroom bezoekers was ook nu weer groot. Zaterdag hadden liefhebbers een ritje kunnen maken op de kamelen, zondag kon dat op de rodeostier. De Clingse vereniging gaf een demonstratie hondendressuur en de kunstenaars en muzikanten zorgden voor extra sfeer. Het Termenieke uit Hulst kwam niet opdraven maar werd vervangen door een kolderieke, clowneske groep en wel de Harmonie de Natuurvrienden uit Tilburg. Van onze verslaggever Middelburg - De bevolking van Zeeland neemt toe en dat blijft ook de komende jaren nog zo. Het aantal inwoners is in 1993 gestegen tot 363.734 en dat betekent een vestigingsoverschot van bijna tweeduizend mensen. De aanwas is sterker dan aanvankelijk voorzien. Van onze correspondente Clinge - De Sterrefeesten Wijven uniek volgens de or ganisatie. Ook de twintigste editie was goed voor duizen den bezoekers. Het feest be gon vrijdag met een varieté- avond met streekartiesten en werd zaterdag geopend door directeur Biegstraten en de wethouders Picavet en Wee- fflaes. Siegstraten en Picavet beklom men via een huishoudtrapje de machtige lijven van twee kame- jen en reden vanaf de ingang van -et terrein van de Sterre, het instituut voor verstandelijk ge handicapten, naar de grote jeestingangspoort. °e afdaling van de kamelen was 'ets eenvoudiger, hiervoor was een installatie van trappen ge jouwd. Wethouder Weemaes knipte een lint door en vertelde oe aanwezigen dat de gemeente Hulst een warm hart bleef hou den voor de Sterre in Clinge. »be intensieve samenwerking tussen de inwoners van Clinge en de bewoners van de Sterre neemt elk jaar toe. Het is een Op de Sterrefeesten in Clinge was het mogelijk om een ritje op een kameel te maken. foto camile schelstraete Het huidige bevolkingsoverschot Is met name te danken aan de vestiging van buitenlandse mi granten met een niet-Nederland- se nationaliteit. Het betreft hier met name vluchtelingen en asiel zoekers. Oostburg is de plaats in de pro vincie met de sterkste groei van het inwoneraantal (3,4 procent). We spreken dan over de periode 1990-1992. De vier grote steden in Zeeland (Middelburg, Vlissin- gen, Goes en Terneuzen) laten gezamenlijk over diezelfde tijd spanne een vestigingsoverschot van 0,7 procent zien. Het meren- Van onze verslaggever Gent (B) - Het havenbedrijf van de stad Gent houdt van 24 tot en met 30 september een tentoon stelling over de haven waarin drie thema's aan bod komen. In de eerste plaats is ruim aan dacht aan het recentelijk goed gekeurde Kluizendokproject dat de Gentse haven nieuw elan moet geven. Vervolgens is een plaats inge ruimd aan de derde uitgave van de studie van de Nationale Bank van België over het economische belang van de haven. En tenslot te wordt een luik gewijd aan de haven tijdens de bevrijdingspe riode. De haven van Gent speel de namelijk een belangrijke rol als overslaghaven voor materieel van de geallieerden. Verder is er zaterdag 24 septem ber om 10.00 uur een openbaar debat over het belang van de haven voor de regio. Het debat is in Het Toreken op de Vrijdag markt. Daar is ook de expositie te zien. De openingstijden zijn van maandag tot en met zater dag van 13.30 uur tot 16.30 uur en op zondag van 10.00 uur tot 13.00 uur. deel van de extra inwoners is in Goes terechtgekomen. Vlissingen kent als enige van de vier steden een afname. Middel burg en Terneuzen staan met respectievelijk vestigingsover schotten van een procent en 0,2 procent ook lager dan Goes in de statistieken. Het jaarverslag Ruimtelijk Be leid 1993 van de provincie Zee land maakt melding van al deze cijfers. Conclusie in dat verslag is dat de bevolkingsontwikkeling in de provincie veel positiever verloopt dan bij de totstandko ming van het streekplan Zeeland werd aangenomen. Vooral Goes en Oostburg nemen zoals gezegd een sterke positie in. Het stadsgewest (Middel- burg/Vlissingen) blijft achter en ook de positie van de kleine kernen blijft kwetsbaar. Van onze verslaggever St. Niklaas - Loco-burgemeester W. van Dongen van Breda en het comité 'De Vlucht' hebben zater dagochtend in het Belgische St. Niklaas kransen gelegd bij het aan Bredase oorlogsslachtoffers gewijde herdenkingsmonument in de Gasmeterstraat. Op 17 mei 1940 vielen bij een bombardement St. Niklaas vele slachtoffers, onder wie 51 Bre dase mannen, vrouwen en kinde ren die in een schoolgebouw geïnterneerd waren. De Breda- naars maakten deel uit van de grote groep bewoners van de Baroniestad die in de eerste oor logsdagen de vlucht naar het zuiden namen. In St. Niklaas werd zaterdag 3 september gevierd dat de stad vijftig jaar geleden door de geal lieerden werd bevrijd. Bij die gelegenheid werden ook de oor logsslachtoffers herdacht. Frans Vlassenrood uit Koewacht met zijn 'trofee'. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Koewacht - Frans Vlassenrood (63) uit Koewacht vist al sinds zijn prilste jeugd en de laatste veertien jaar fanatiek op één bepaalde vissoort, de karper. Afge lopen zaterdagochtend om tien minuten over zeven scherp haalde hij de tot nu toe grootste karper in zijn viscarrière op het droge: een karper van twaalf kilo gram met een lengte van 86 centimeter. „Een uitzondering voor onze viswateren. Karpers van vijfentwintig kilo en meer vind je in Frankrijk, niet hier," aldus de henge laar die al jarenlang aangesloten is bij de visclub in zijn woonplaats. Eerder lukte het Vlassenrood wel al karpers van een kilo of tien, elf, aan de haak te slaan Hij haalde de karper op het droge bij een van de kreken rond Koewacht. Welke kreek het precies is, wil Vlassenrood liever niet kwijt. „Want dan komt er straks weer een enorme toeloop van Belgen." De hengelsporter uit het vlasdorp had er naar eigen zeggen een hele klus aan om de karper in het net te krijgen. „Veel afgezien, ik stond er helemaal alleen voor. Dus was het even vechten." Toen de vis op het droge was, vloog Vlassen rood als de wiedeweerga naar huis met de bedoeling de vangst van zijn leven op foto vast te laten leggen door zijn vrouw. Die had een beter idee. 'Bel Camile van De Stem'. Na het schieten van de plaat, zette Vlassen rood de karper netjes terug in het water. „Ik neem ze nooit mee. Het is zuiver mijn hobby om ze proberen te vangen. Soms snel, soms pas na veel geduld. Deze had ik al na tien minuten beet. Daarna was het niets meer. Maar mijn dag was toch al goed." acino tieke carrière zijn aan Al ster, en de controversiële ouden Leeuwen van het tan de 80-jarige Italiaanse die met de beste Italiaanse derscheiding eveneens ten g op de Grote Markt ter herdenking van «e •eleden. Gisteravond is>n rlecht een plechtight:ta de joodse slachtoffers. V haim Herzog onthulde e namen gegrift van bi]na r Jean-Luc Dehaene riep en vreemdelingenhaat foto anp

de Stem | 1994 | | pagina 5