>W kker 444 Actie tegen j odiumpillen Idansen KOOP MET ZEKERH leeimdeptv.d.bo IGHE iber Comité 'Redt de Schelde': Preventieve maatregel waanzinnig Paus rekent in Sarajevo op bescherming Maria Cairo staat op scherp tijdens conferentie Londen weigert gesprek met politieke arm IRA Nuis maakt bezuiniging cultuurfondsen ongedaan I zaak, N »T Kapitale dr ug- en wapenvangst I Breda/Hoensbroek - In de wo- Oliestaking Dick Jaspers wint in Spa Johnny Bosman maakt rentree Bevolking van Zeeland I neemt toe |NAC en rbc in tweede I bekerronde Toernooizege j volleybalteam I Haarlem - Het Nederlands man- I Mnvolleybalteam schreef de I Haarlemse Volleybal Week op I zijn naam. Het versloeg in de fi- I Mie Italië met 3-2 na een 0-2- I achterstand. jeria voorbij Bomaanslag op kantoor Sinn Fein Russen krijgen tampons als loon 1?) 13 sept- 15 sept- 18 sept- Met v.d. Born valt te piy bred: SPINVELD 33 en 37, 4815 HR BREDA, Tel. 076-223166 DE STEM 134e JAARGANG I van onze verslaggever Ining van de 27-jarige J.L in het I Limburgse Hoensbroek heeft de i politie zaterdag een wapen- en I drugvoorraad in beslag genomen I met een waarde van drie ton. L., zaterdag eerder op de dag aange- I houden in Breda met in zijn auto 1 3000 pillen, was met proefverlof tijdens een gevangenisstraf van I Zes jaar vanwege drughandel. De man liep zaterdagmiddag in ten politiefuik in Breda, opgezet I om een verwacht drugtransport I vanuit die stad te onderscheppen. i De Bredase politie kende op het moment van aanhouding alleen I de kenmerken van de auto, niet I de identiteit van de bestuurder. I in de auto zat ook de 24-jarige I vriendin van L., J. van D, die I eveneens aangehouden is. I Huiszoeking bij L. in Hoens- I broek, enkele uren na diens aan- I houding, leverde een indrukwek- I kende buit op: 2 pistolen, 1 hand- I granaat, een Kalashnikov-ma- chinepistool, ongeveer een ton I aan contant geld, ruim 2 kilo co- I caine en verder hoeveelheden i hash, xtc-tabletten en andere stoffen die onder de opiumwet 1 'vallen. I L. had weekendverlof om zijn te- I rugkeer in de maatschappij te I vergemakkelijken. Over enkele j weken zou hij zijn vrijgekomen na het gebruikelijke tweederde deel van de 6 jaar gevangenis- I straf te hebben uitgezeten. ■v Kunst- en vliegwerk VANDAAG IN DEZE KRANT Dick Jaspers heeft het sterk bezette BWA-drie- bandentoernooi in Spa gewonnen. Na winst op Torbjörn Blomdahl ver sloeg de Willebrorder zijn 'Angstgegner', de Deen Tonny Carlsen in vijf sets in de finale. zie sport -bi Johnny Bosman maakt woensdag in de EK-kwa- lificatiewedstrijd tegen Luxemburg zo goed als zeker zijn rentree in het Nederlands elftal. De An- derlecht-speler is de eer ste keuze voor de spits- positie. zie sport-bi INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5/A6 Gids A7 RTV-programma's A8 Sport deel B Wisselend weer Perioden met bewolking en buien worden afgewisseld met opklaringen, die de temperatuur aangenaam houden. De komende dagen weinig verandering. I Middelburg - De bevolking van I Zeeland neemt toe en dat blijft 1 ook de komende jaren nog zo. Het I aantal inwoners is in 1993 geste- I gen tot 363.734 en dat betekent I een vestigingsoverschot van bijna tweeduizend mensen. De ge- I meente Oostburg is de plaats met I de sterkste groei. 1ZIE ZEELAND-A5 Breda - NAC en RBC bereikten I de tweede ronde van het toernooi 1 om de KNVB-beker. NAC komt I daarin uit tegen Telstar en RBC I tegen FC Den Haag. RBC werd I winnaar van de poule door Baro- I nie met 1-3 te verslaan, NAC be- I zette de tweede plaats door een I monsterzege (9-0) op Hoek. j H ZIE SPORT-B1 ZIE SPORT - B3 Tagos - De staking in de Nigeri- aanse olieindustrie, die al zo'n wee maanden duurt en die tot grote brandstoftekorten heeft ge- i wordt met ingang van van- aaag opgeschort. De staking vera gevoerd uit protest tegen de arrestatie van oppositieleider lola. 'Om de economische ge- _°'gen voor de bevolking te be perken is echter besloten de actie te onderbreken. Van onze verslaggever Doel (B) - Het actiecomité 'Redt de Schelde' veroor deelt de preventieve ver strekking van jodiumta- bletten door de gemeenten in de omgeving van de kerncentrales Doel en Borssele. „Dit is natuurlijk waanzin," rea geert comité-lid Ria Zonneheld uit Sint Kruis op de deze week in de gemeenten Hulst, Hontenisse, Huijbergen, Ossendrecht en Woensdrecht gestarte actie om jodium-tabletten aan de bevol king te verstrekken. De pillen dienen om inwoners in geval van een ramp in een van de kerncentrales te beschermen te gen eventueel vrijkomende radio actieve straling. Protestbord „Het is een pil tegen de dood, de rook verdrijven met vuur," zegt pastoor Omèr Gielliet uit Bres- kens, eveneens lid van 'Redt de Schelde'. „Wat heb je aan pillen als heel de natuur om je heen dood is," vult Zonneheld hem aan. De recente actie van de overheid om de burger te beschermen te gen de gevolgen van een nucleai re ramp was voor 'Redt de Schel de' het sein om weer eens iets van zich te laten horen. „Want wij zijn zeker niet dood, wij leven nog," aldus Gielliet. Het comité haalde enkele jaren geleden een tijdlang de publici teit met diverse acties om te vechten voor een schoner milieu in het algemeen en een propere Schelde in het bijzonder. Afgelopen zaterdagmiddag plaatsten de comitéleden Gielliet en Zonneheld een protestbord op de Scheldedijk bij Doel, onder de rook van de door hen zo veraf schuwde kerncentrales. 'Centrale kern is hier in het land van de dood; daar helpen geen pillen meer aan', luidde de boodschap van 'Redt de Schelde'. Evangelie De comité-leden verwonderen zich erover dat er nog niet meer proteststemmen hebben geklon ken tegen de verstrekking van de jodiumtabletten. „Nu lijkt het net alsof iedereen het ermee eens is," zegt Zonneheld. ;,De mensen moeten hun mond open doen en niet als stomme schapen alles slikken. Dat staat ook in het evangelie van Marcus," zet Giel liet haar woorden kracht bij. De Bressiaanse pastoor gebruikte de boodschap uit dat evangelie ook in de preek tijdens de zondagmis. De Italiaanse onderzoeksrech ter Antonio Di Pietro heeft voor gesteld een einde te maken aan de processen rond de smeergeld schandalen. Veel betrokken poli tici en zakenlieden zijn voor de rechter gedaagd, maar nu dreigt het economische en maatschap pelijke leven te worden verstikt, aldus Di Pietro. Hij heeft voorge steld dat politici en zakenlieden hun corrupte handelingen vrij willig opbiechten en vrijuit gaan op twee voorwaarden: het door corruptie verkregen geld terug storten en geen openbare ambten meer bekleden. foto camile schelstraete Ria Zonneheld, en pastoor Gielliet plaatsen een protestbord op de Scheldedijk bij kerncentrale Doel. Van onze redactie buitenland Vaticaanstad - Navo-toestel- len moeten zijn komst naar Sarajevo waarborgen en een rit door de beruchte 'Sniper- Alley', de straat waar scherp schutters lukraak op voorbij gangers schieten, wordt ook niet verstandig geacht. Maar paus Johannes Paulus II is vastbesloten komende don derdag de Bosnische hoofd stad te bezoeken en zegt te vertrouwen op de bescher ming van de Maagd Maria. Terwijl de 20.000 rooms-katho- lieken van Sarajevo verlangend uitkijken naar een bezoek van de kerkleider, nemen in het Vati- caan de bedenkingen tegen het bezoek van de paus aan Sarajevo toe. De Osservatore Romano meldde dit weekend in vette let ters een 'zorgwekkende' toename van oorlogsdaden rond de stad. Enkele dagen voor zijn histori sche bezoek waagt niemand in het Vaticaan zich aan een voor spelling of de paus ook werkelijk afreist naar Sarajevo. „Ik wil als een pelgrim van de vrede naar Sarajevo gaan, een stad die mij zo dierbaar is," zei de paus zelf za terdag. Eerder op de dag was de pauselij ke gezant Francesco Monterisi met lege handen teruggekeerd uit het hoofdkwartier van de Bosni sche Serviërs in Pale. De Serviërs zeiden geen verantwoordelijk heid te nemen voor 'mogelijke in cidenten van de kant van de mos lims'. „Er zijn moeilijkheden," zei Monterisi. Ook de VN meldden dat de schietpartijen in en rond Sarajevo de laatste dagen heviger zijn geworden. Een Deens VN- bataljon raakte in een fel vuurge vecht betrokken, terwijl in een ander deel van de stad een burger gedood werd en vier anderen ge wond raakten. Aankomst en ver trek met een vliegtuig van de Verenigde Naties gelden als de kritieke momenten, zelfs als de 'pelgrim voor de vrede' begeleid zal worden door Navo-gevechts- vliegtuigen. Nog meer kopzorgen leveren de tocht over de zogenoemde 'Sniper Alley', waar de paus binnen het bereik van sluipschutters kan ko men, en de massale dienst die in het verwoeste ijsstadion van de Olympische Spelen 1984 wordt gehouden. Posters met de tekst 'De paus is met u' bepalen het straatbeeld in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. In het Vaticaan hoopt men ech ter dat het bezoek afgelast wordt. foto epa Van onze speciale verslaggever Ben Ackermans Cairo - Cairo staat op scherp. Wanneer vandaag de grote bevol kingsconferentie van de Verenig de Naties in de hoofdstad van Egypte van start gaat, zullen de deelnemers ervaren dat dit land alle veiligheidsregisters heeft opengetrokken. Bijna één op één loopt het bevei ligingsapparaat. Tegenover de ongeveer 20.000 conferentiegan gers staan 14.000 militairen en politiemannen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft hen uit het hele land naar Cairo gehaald om te voorkomen dat de negendaagse mammoetconferen tie door geweld wordt verstoord. Extremistische moslims hebben daarmee gedreigd. Egypte kampt al tweeëneenhalf jaar met een ge- weldscampagne van fundamen talisten die vooral in het zuiden slachtoffers hebben gemaakt en de toerisme-industrie een enorme klap hebben toegebracht. De re gering zegt dat de extremitische groepen inmiddels zijn vernie tigd. Maar met het oog van de he le wereld op het land gericht, neemt ze het zekere voor het on zekere. Van de luchthaven tot de pirami den van Gizeh controleren de vei ligheidsmensen de stad. Ze staan op de belangrijkste kruispunten en langs de doorgaande routes. 8 "710311 000218" MAANDAG 5 SEPTEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Londen (rtr/afp) - De Britse regering wil nog geen ontmoeting met Gerry Adams, de leider van de Sinn Fein. Premier John Major wil wachten met officiële besprekingen totdat de IRA garandeert dat het staakt-het-vuren in Noord-Ierland perma nent is. Belfast werd gisteravond opgeschrikt door een bom aanslag op het kantoor van de Sinn Fein. Gerry Adams, leider van Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, beschuldigde Londen ervan woordspelletjes te spelen. Hij zei dat het tijdstip nu is aangebro ken voor direct overleg. Hij riep gistermiddag tijdens een bijeenkomst met 700 aanhangers in het katholieke bolwerk Falls Road in Belfast de Noordierse bevolking op de straat op te gaan om desnoods de Britten te dwin gen hun troepen uit de provincie terug te trekken. „Als zij niet de militariseren zullen wij voor hen demilitariseren." Adams eiste al eerder dat alle Britse troepen verdwijnen uit de republikeinse, katholieke gebie den in Ulster. Major probeerde gisteren tevens de protestantse meerderheid in Noord-Ierland gerust te stellen door te verklaren dat zijn rege ring geen geheime afspraken heeft gemaakt met de IRA. De zo genoemde loyalisten vrezen dat Londen, Dublin en de IRA af spraken hebben gemaakt om op termijn de constitutionele ban den van Ulster met Londen los te maken. De premier deed tevens een be roep op protestantse paramilitai re groepen in Ulster het voor beeld van de IRA te volgen en eveneens de wapens neer te leg gen. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Een autobom ontplofte gister avond vlak voor de deur van het Sinn Fein-kantoor in Belfast. Er vielen volgens de politie geen ge wonden bij de aanslag. Verschil lende mensen moesten worden behandeld wegens een shock en ruiten van huizen in de omgeving sneuvelden. Nog niemand heeft zich verant woordelijk gesteld voor de aan slag. Fra McCann, een gemeente raadslid in Belfast voor Sinn Fein, zei dat een auto voor het kantoor kwam rijden en er twee mensen waren gezien die weg renden. McCann zei dat een der gelijke reactie op het vredesini tiatief van het IRA werd ver wacht, maar dat Sinn Fein zich niet zou laten intimideren. „Dit kantoor zal morgen vroeg open zijn", aldus McCann. Plafonds in gebouw kwamen naar beneden, maar er was op het moment van de ontploffing nie mand in het partijhoofdkwartier aanwezig. Een ander gemeenteraadslid in Belfast voor Sinn Fein, Tom Hartley, noemde de aanslag een 'aanval op het vredesproces'. De Britse premier Major zei gis teren eerder op de dag de aan kondiging van de IRA om alle mi litaire operaties te staken, toe te juichen. „Maar ik ben niet zeker dat dit voldoende is. Wij hebben nog ietsje meer nodig." Den Haag (anp) - Met de 15 miljoen gulden die staatssecreatris Nuis (Cultuur) in 1995 extra te besteden heeft, wil hij de recen te bezuiniging van 12,4 miljoen gulden op de cultuurfondsen grotendeels ongedaan maken. teem - financiering voor vier jaar met de daarbij behorende zeker heid - op losse schroeven gezet. De nieuwe staatssecretaris van Cultuur wilde zich nog niet uitla ten over de hoogte en de duur van de uitkering voor kunstenaars die nu nog een beroep op de bijstand doen. Afgelopen week zei Nuis voorstander te zijn van een basis fonds voor dergelijke kunste naars. Hij baseerde zich daarbij op een plan van de cultuurfond sen om de uitkeringen vijftig pro cent van het minimumloon te la ten bedragen gedurende een jaar of drie. Over een alternatieve viering in overdekte sporthallen wordt nog nagedacht, maar de paus schijnt zich te verzetten tegen de beper king van het aantal bezoekers die daarvan het gevolg is. Alleen de zorg om de veiligheid van de bevolking kan hem waar schijnlijk nog van zijn reis afhou den. Voor zijn eigen leven vreest de 74-jarige kerkvorst, net beko men van een beenoperatie, niet. Niet voor niets spreekt de paus in zijn encycliek Veritatis Splendor lovend over 'de uiterste getuige nis van het martelaarschap'. En hij herinnert eraan dat in de Bosnische hoofdstad met de aan slag op de Oostenrijkse troonop volger Franz Ferdinand al eerder een moord tragische wereldge schiedenis geschreven heeft. „Denk aan Sarajevo 1914," zegt Johannes Paulus. Hij legt zijn lot graag in de han den van de Maagd Maria. „Aan haar draag ik de reis naar Saraje vo op. Zij bewaart in haar hart de tranen van de moeders en het ge ween van de kinderen en alle slachtoffers van dit absurde con flict." Al eerder - daarvan is de paus heilig overtuigd - heeft de Moe der Gods hem het leven gered: toen op 13 mei 1981 op het Sint Pieterplein in Rome enkele ko gels uit het pistool van Ali Agca hem zwaar verwondden. Dat bleek gistermiddag in Den Haag tijdens een debat van Nuis met Atzo Nicolai, de voorzitter van de Raad voor de Kunst, een adviescollege van de bewinds man. Voor Prinsjesdag komt Nuis met een brief aan de Tweede Kamer waarin hij zegt hoe hij de 15 mil joen gulden volgend jaar gaat be steden. „We moeten nog op een rij 'zetten wat noodzakelijk is, maar de fondsen zitten daarbij vooraan," aldus Nuis. De cultuurfondsen -zoals die voor podiumkunsten, voor beel dende kunst, vormgeving en bouwkunst, voor letteren en voor toonkunst - verdelen de rijkssub sidies voor incidentele projecten. Nuis wekte onrust met zijn op merking dat het ook mogelijk moet zijn om van de budget-af spraken voor de komende vier jaar af te wijken, mocht er ooit voor een belangrijke gebeurtenis extra geld nodig zijn. Die afwij king zou weliswaar niet meer mogen bedragen dan tien procent van het totale subsidie-bedrag, maar een beetje onzekerheid daarover is volgens de bewinds man niet slecht. Nicolai noemde het echter 'ramp zalig' om op deze manier de deur weer op een kier te zetten. Vol gens hem wordt hiermee de es sentie van het Kunstenplan-sys- Moskou (rtr) - Houthakkers in de regio rond Archangelsk, in het noorden van Rusland, krijgen hun loon dit jaar voortaan in tampons uitbetaald. Als gevolg van hoge schulden en gebrek aan geld zijn veel Russi sche bedrijven ertoe over gegaan hun werknemers in natura te be talen. Die produkten kunnen ze ruilen tegen andere artikelen, waaraan ze meer behoefte heb ben. Een houtverwerkingsbedrijf in Jarensky verkreeg daarom een lading tampons in ruil voor de le vering van houtprodukten. (ADVERTENTIE) MARIA Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Ze hebben postgevat bij de 79 ho tels waarin het merendeel van de conferentiegangers verblijft, bij de 39 cruiseschepen die de rest herbergen. Om het Internationale Conferen tie-centrum is een cordon gelegd. Op elke vijftig meter staat wel een politieman. Toch maakt Cai ro geen grimmige indruk dank zij het geringe wapenvertoon. zie ook buitenland - a4 Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. o kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr L_l In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT 1

de Stem | 1994 | | pagina 1