SRA-bestand ondanks moorden Duitse Lotto-spelers jagen op miljoenen-jackpot IERAPIE Klaar voor vertrek naar de VS dbStem Leider Sinn Fein wil dat Londen begint met terugtrekken troepen uit Noord-Ierland Brussel verbaasd over voorstellen voor aparte kerngroep binnen EU Moslims uit huizen gejaagd Zaïre vraagt meer hulp bij opvang Ruandezen ill-round lerman BUITENLAND A4 J de makelaar weer van Iwanten en kranten. VAN HARN Geldboete voor overlast door luidspelende walkman Meer rechten voor Grieken in Albanië BUITENLAND KORT inekenweg 285 35 NC Breda |L 076-611010 isttreding: Realisatie van di- i omgeving. Dnder bovenver- ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 Je huis in de krant rengt mensen iver de.vloer. 1/iduele therapie, 1 klachten zoals: schuldgevoelens, enz. PA/AIMG IM V 15 NERGENS. J Dublin (rtr/dpa/afp) - Ger ry Adams, leider van de Sinn Fein, de politieke arm van het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA), heeft gisteren gezegd dat het door de IRA afgekon digde bestand geen gevaar loopt door protestantse moorden. Milities van de terroristische pro testantse Ulster Vrijheidsstrij ders (UFF) eisten eerder op de dag de verantwoordelijkheid op voor de aanslag donderdag op een 22-jarige katholieke man in Belfast. Het was de eerste moord sinds de wapenstilstand van de IRA inging. Een scherpschutter schoot de 'nationalistische republikeinse activist' John O'Hanlon dood toen deze aan een auto zat te sleutelen. Enige minuten later ontsnapte een katholieke taxichauffeur bij een aanslag op het nippertje aan de dood. De taxi werd onder vuur genomen, maar de man bracht het er zonder kleerscheuren van af. Protestantse extremisten, die willen dat Noord-Ierland Brits blijft, willen met hun acties het bestand van de IRA torpederen dat mogelijk een einde kan ma ken aan de al meer dan 25 jaar durende burgeroorlog in. Noord- Ierland. De protestanten menen dat de IRA de Britse regering manipu leert en dat er geheime afspraken zijn gemaakt waarbij Noord-Ier land op den duur Iers zou wor den. Adams riep de loyalisten op zich niet bedreigd te voelen door de IRA-verklanng. Het republikein se leger heeft gezegd dat het ge weld wordt opgegeven om her eniging met Ierland te bereiken door onderhandelingen. In de protestantse wijken van Belfast is de sfeer vooralsnog uiterst ge spannen. De Amerikaanse president Clin ton beloofde tijdens gesprekken met de Ierse minister van Buiten landse Zaken Dick Spring dat de VS vrede in Noord-Ierland krachtig zal ondersteunen. Spring zei te hopen dat dat 'aan zienlijke geldelijke steun' bete kent. Adams gaf een verklaring uit waarin hij eiste dat de Britse troepen en politie uit de katholie ke wijken in, Noord-Ierland ver dwijnen, Volgens hem moet Lon den onmiddellijk beginnen met het proces van 'demilitarisering', het woord dat in kringen van de IRA wordt gebruikt voor de te rugtrekking van de 18.000 Britse militairen en de 12.000 politie agenten uit Noord-Ierland. De Ierse premier Albert Reynolds schaarde zich aan de kant van Gerry Adams in diens woorden strijd met Londen over de bete kenis van het woordje 'perma nent'. Londen is er nog steeds niet van overtuigd dat de IRA het geweld definitief afzweert omdat het woord 'permanent' niet voorkomt in de verklaring die de katholieke beweging woensdag uitgaf. Reynolds verwees naar een arti kel van Adams in de Irish Times waarin deze schreef dat de Ierse premier, de Amerikaanse presi dent Clinton, de gematigde Ierse nationalistische leider David Hu- me en de Ierse minister van Bui tenlandse Zaken Spring de IRA- verklaring 'correct' hebben geïn terpreteerd. Reynolds bijvoor beeld reageerde met 'Het (ge weld) is afgelopen'. Idee van Duitse partij CDU en Franse regering Brussel/Bonn (dpa/afp/rtr) - liet voorstel van de Duitse chris tendemocraten en de Franse regering voor een Europese Unie (EU) met een kerngroep van vijf landen, heeft gisteren in Brus sel het nodige opzien gebaard. Duitse diplomaten beklemtoon den dat het voorstel van de rege ringspartij CDU absoluut niet een idee van de regering zelf is. Volgens de regeringswoordvoer der in Bonn was de Duitse bonds kanselier Helmut Kohl al maan den op de hoogte van de plannen, maar nam hij nog geen officieel standpunt in. Hoewel de regeringen van de EU- lidstaten zich inhielden, reageer den partijpolitici in Brussel ui terst kritisch op de mogelijke vorming van een harde kern met Frankrijk en Duitsland als mo tor, en de Beneluxstaten als part ners. De Groenen in het Europese par lement verweten Duitsland, als huidige voorzitter van de EU, een bom onder Europa te leggen. Een Europese Unie met een kern groep is al vele jaren een taboe, waarover diplomaten slechts achter gesloten deuren praten. De angst van enkele regeringen om in de Europese achterhoede te belanden, is te groot. Andere politici waarschuwen voor het vrijkomen van 'centrifu gale krachten', waardoor Euro pese landen zich juist van elkaar verwijderen. Ook in Duitsland zelf is het dis- cussievoorstel van de CDU en de Beierse zusterpartij CSU over een Europa van 'twee snelheden' met gemengde gevoelens ontvan gen. De oppositiepartijen, waar onder de sociaaldemocraten, maar ook de liberale coalitiepart ner FDP verwezen de plannen voor een radicale hervorming van de EU naar de prullenbak. De Duitse minister van Buiten landse Zaken en FDP-voorzitter Klaus Kinkel maakte duidelijk dat de voorstellen misverstanden opriepen en niet passend zijn. „We zeggen ja tegen een sterk en effectief Europa. Dat moet geen kleine groep van staten binnen de Europese Unie zijn, maar een Europese Unie als kern van Eu ropa." CDU-fractievoorzitter Wolfgang Schauble, die herhaaldelijk is ge noemd als opvolger van Kohl, presenteerde de stellingen don derdag. Volgens hem zullen de twaalf EU-staten het concept van een Europa van verschillende snelheden moeten overnemen. Alleen op die manier is te verhin deren dat door de toetreding van nieuwe leden het proces van poli tieke en economische vereniging vertraagd wordt. Aan de andere kant zou Groot- Bnttannië, dat berucht is om zijn 'anti-Europese' houding, door een kerngroep tot inschikking ge dwongen kunnen worden. Frankrijk, dat vanaf januari voor zes maanden het EU-voorzitter- schap overneemt, is eveneens be zig met plannen voor een ingrij pende hervorming van de EU. Eerder deze week pleitte premier Edouard Balladur al voor een kerngroep onder Frans-Duitse leiding. De Nederlandse regering hoopt nog dit jaar met een standpunt te kunnen komen. Een Cubaanse vrouw wacht op haar gemak tot haar familie het vaartuigje klaar heeft waarmee ze naar Amerika willen vluchten. De Verenigde Staten en Cuba hadden gisteren een tweede gesprek over de stroom Cubaanse vluchtelingen die in wrakke bootjes de over steek wagen. De VS halen zij de laatste dagen niet meer: de Amerikaanse kustwacht pikt ze op en brengt de bootvluchtelingen naar Gu- antanamo Bay, de Amerikaanse basis op Cuba. De Cubaanse leider Fidel Castro legt zijn onderdanen op dit moment geen strobreed in de weg als ze overzee naar de Amerikaanse staat Florida willen gaan. Hij zal ze pas weer tegenhouden als Amerika het handelsembargo tegen zijn land opheft. Amerika wil echter alleen over immigratie en daarmee verwante zaken praten. De VS hebben voorgesteld om de Cubaanse immigratie sterk uit te breiden in ruil voor de stopzetting van de huidige ongeordende uittocht. De afgelopen maand zijn meer dan 20.000 Cubanen hun land ontvlucht en opgepakt door de Amerikaanse kustwacht. Ze ontvluchten de economische chaos in hun land. foto afp Weer etnische zuivering door Bosnische Serviërs Sarajevo - Meer dan zevenhon derd moslims zijn de frontlinies in het noorden van Bosnië giste ren overgestoken nadat zij door Bosnische Serviërs uit hun hui zen waren verdreven in de streek rond Bijeljina. Dit heeft een VN- woordvoerder gezegd. „De tellingen lopen iets uiteen, maar naar mijn beste weten zijn sinds vanmorgen acht uur 747 moslims van alle leeftijden bij Bi- bina Luka overgestoken," aldus een legerofficier van Unprofor. „Zij waren al 24 uur onderweg sinds zij uit hun huizen werden gezet en de laatste acht kilometer hebben zij moeten lopen. Sommi ge bejaarden moesten met draag baren worden overgebracht". De Bosnische Serviërs hebben na het begin van de burgeroorlog grote delen van Bosnië 'etnisch gezuiverd'. Zij hebben nu onge veer 70 procent van het gebied in handen. Honderdduizenden men sen werden van huis en haard verdreven of vermoord. De afgelopen maanden zijn de zuiveringen opnieuw begonnen. Volgens de VN zijn alleen al in augustus meer dan 3.000 moslims uit hun huizen gegooid. Meer dan 1800 moslims zijn sinds 17 juli uit de regio Bjeljina verjaagd. Ook veel mensen uit de omgeving van Banja Luka zijn 'weggezui verd'. Volgens de Nederlandse brigade generaal A. van Baal, sinds giste ren terug in Nederland, leidt een opheffen van het wapenembargo voor Bosnië tot een onvoorspel bare situatie. Mogelijk ontbrandt er direct een heftige strijd tussen ue moslims en de Bosnische Ser viërs Maar er bestaat ook een kans dat er alsnog een vredesre geling komt. Van Baal was een half jaar chef-staf van het Bos- nië-Hercegovina Commando van oe VN-macht Unprofor in Sara jevo I Sinds de laatste verwerping van ue Bosnische Serviërs van de vre desregeling voor Bosnië gaan er geluiden op om het geldende wa penembargo op te heffen. De moslims in het gebied zouden zich dan kunnen bewapenen. De belegerende Bosnische Serviërs beschikken echter over tien keer zoveel zware wapens als de fede ratie die moslims met de Kroaten zijn aangegaan. Van Baai: „Het invoeren van zware wapens duurt een tijd, evenals het oefe nen ermee. De kans bestaat dat moslims met eens de kans krijgen van de Serven om hun materieel op te stellen." Van Baal prees de inzet en kennis van de Nederlandse militairen in het voormalige Joegoslavië. Hij haaide daarbij generaal Rose -zijn Britse superieur- aan, die over het DutchBat zei dat de Ne derlandse eenheden het 'beter dan de Fransen, ja zelfs beter dan de Britten' werken. Van onze correspondent Londen - Een 21-jarige student uit het Noordengelse Thirsk is door een rechter veroordeeld tot een boete van bij na 900 gulden wegens walkmanoverlast in een trein. Andrew Dunn werd tot 300 gulden veroordeeld wegens het verstoren van rust en comfort van medereizigers, plus 600 gulden voor wangedrag jegens agenten van de spoorwegpoli tie. Dunn gaf toe dat hij zijn walkman altijd voluit zette; nodig om het geluid van de trein te kunnen overstemmen. Een reiziger in de trein Leeds- York kon het allemaal minder waarderen. Hij zat twee stoelen achter de student en ergerde zich mateloos aan het zoemen de gestamp van diens walk man. Toen hij Dunn vroeg het geluid wat zachter te zeggen snauwde deze dat de man dan maar plaats in een ander rijtuig plaats zoeken. Nadat de spoorpolitie er bij was gehaald was de student economie 'niet meer voor rede vatbaar', aldus een agent en werd proces verbaal opge maakt. Het is de eerste keer in Engeland dat iemand is veroor deeld tot een boete wegens walkmanoverlast. Kinshasa (afp/anp) - De Zaïrese regering wil een internationa le commissie oprichten om de problematiek van de Ruandese vluchtelingen aan te pakken. Tirana (dpa) - De Albanese regering wil de Griekse minderheid aan het begin van het nieuw schooljaar meer rechten geven. Op scholen in plaatsen waar het aantal Griekse kinderen niet groot genoeg is om een aparte school te openen, zal Griekse les worden gegeven. Dit hebben de Albanese kranten gisteren gemeld. Tirana reageert met deze stappen klaarblijkelijk op de beschuldigin gen van Athene dat Albanië de rechten van de Griekse minderheid be perkt. President Sali Berisha had donderdag al gezegd dat hij de men senrechten en vrijheden van de Grieken in zijn land zou waarborgen. Het deed het voorstel bij een be zoek aan Kinshasa van drie ver tegenwoordigers van de Europese Unie. Volgens Zaïre moet de EU een belangrijke rol in de nieuwe commissie vervullen. Zaïre beklemtoont dat de bevol king in hoge mate te lijden heeft onder de toevloed van circa 1,2 miljoen Ruandezen. Ook is er grote schade toegebracht aan het milieu in het betrokken gebied, dat volgens Kinshasa 'systema tisch van elke begroeiing wordt ontdaan'. Het toerisme, voorheen een van de belangrijkste bronnen van inkomsten in de streek, is daardoor teruggelopen. Zaïre wil dat de Ruandezen voor 30 september zijn vertrokken. De Verenigde Naties hebben de Zaï rese regering opgeroepen de vluchtelingen niet de grens over te zetten. Een woordvoerder van het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen van de VN in Nairobi, Pa nos Moumtzis, zei dat de terug keer op vrijwillige basis moet plaatsvinden. Hij zei te hopen dat Zaïre zich aan die basisregel houdt. De honderd Nederlandse militairen die de afgelopen we ken hebben deelgenomen aan de hulpoperatie in de Zaïrese kam pen keren morgen terug op de vliegbasis Soesterberg. Vijf mili tairen van de landmacht blijven voorlopig tot eind september in Goma om te helpen bij de aan- en afvoer van personeel en hulpgoe deren, liet Defensie weten. Het Nederlandse detachement is bijna vijf weken actief geweest rond Goma. Met Franse, Ameri kaanse en. Israëlische militairen hebben zij de infrastructuur voor de kampen opgezet. Hulporgani saties zoals Artsen zonder Gren zen en Memisa kunnen nu de ta ken van de militairen overnemen. De belangrijkste werkzaamheden van de Nederlandse militairen bestonden uit het verstrekken van medische hulp, het verzorgen van watertransport en de assis tentie bij de aan- en afvoer van goederen en personeel. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Ambtenaren zijn de grootste gokkers. Meer dan welke andere bevolkings- of beroepsgroep ook, vullen zij iedere week ijverig hun Lotto formulier in. Het is de wetenschappelijk on derbouwde bewering van een bookmaker uit Braunschweig in zijn doctoraal-scriptie over gok ken. En voor de rest speelt iedere Duitser deze weken Lotto: rijk en arm, jong en oud, analfabeet en professor. Mensen die van hun le vensdagen nog geen Lotto-for mulier hebben aangeraakt, laat staan ingevuld, zijn hopeloos aangestoken door de massa-hys- terie de groeiende jack-pot te kraken. Nu al 35 miljoen mark. De pot is al weken op een rij niet meer uitgekeerd omdat de goede cijfers niet waren ingevuld. Zelfs sommige Lotto-organisa ties worden er langzamerhand nerveus van, ondanks de hoge in komsten die zij aan de record-in zetten over houden. Het ont breekt nu niet meer aan formu lieren en de computers kunnen het controleren van de ingevulde briefjes wel aan, maar er kruipt iets onbehaaglijks in de al weken aanhoudende jacht op de miljoe nen. De Lotto-koorts lijkt inderdaad besmettelijk. Kiosk-houders ver bazen er zich niet meer over dat klanten die normaal een kwali- teits-krant kopen, nu bedeesd vragen hoe ze een Lotto-formu lier moeten invullen. Ook Nederlanders zijn in de ban van de Lotto. Bij de sigarenhan delaren net over de grens, staan veel wagens met Nederlandse kentekens. „De Duitsers hoeven niet alléén met de vette prijs aan de haal te gaan. Ik wil ook best winnen," is de reactie van een Kerkradenaar, die achter in de rij aanschuift. Veel spelers worden ook aange stoken door de bijna agressieve reclame die de Lotto-organisato- ren in de media maken. Zo is in een reclame-spotje op de radio zelfs te horen hoe miljoenen la chen; een aanstekelijk soort smurfen-gelach. Niettemin blijven politici en we tenschappers wijzen op de waan zin van dit soort hoofdprijzen. Vijf miljoen zou het absolute maximum moeten zijn. En maxi maal vijf mark inzet, vindt een Keulse vereniging die gok-ver- slaafden probeert te helpen. Want er zijn beangstigend veel mensen die niet gewoon een paar rijtjes invullen, maar honderden formulieren. Ook uit een enquête onder de Duitse bevolking blijkt, dat vier van de vijf ondervraagden de hoofdprijs nu écht te hoog vin den; bijna alle ondervraagde vrouwen willen een ander regle ment, en beperking van de prij zen. Uit een andere enquête blijkt, dat het gros van de Duit sers niet gelooft dat geld geluk- kig(er) maakt. Bijna driekwart is ervan overtuigd met die 35 mil joen erbij niet gelukkiger te leven als nu. Het mag allemaal waar zijn, maar van week tot week stijgt het aantal deelnemers aan de Lotto, op jacht naar de hoogste hoofd prijs in de Europese gok-geschie- denis. Vorige week werd bijna 300 miljoen mark ingelegd. Geen wonder dat de deelstaten liever niet willen praten over prijzen- plafonds in de Lotto. Zij strijken een te aardige cent aan belasting op. De kans om de jackpot te kraken is één op 140 miljoen. Daarbij vergeleken is de kans om een stro-gele speldeknop in een hui zenhoge hooiberg te vinden groot. Maar kennelijk daagt juist dat onmogelijke veel mensen uit. Of zoals een Duits weekblad vro lijk schreef: „U hebt geen kans, maar benut 'm" Wie de jackpot kraakt moet niet vergeten zich even bij de belas tingdienst te melden, dat is 'n plicht van de winnaar. En meteen een uitstekende belastingadvi seur in te schakelen. De hoofd prijs wordt weliswaar belasting vrij overgemaakt, maar de fiscus slaat nadien op alle mogelijke manieren toe. Beleggen, gewoon rente trekken, zélfs weggeven be tekent belasting betalen. De enige mogelijkheid om dat al les radicaal te ontlopen is niet spelen, zoals een Duitse krant ad viseerde. Maar dat is op dit moment tegen tientallen miljoenen dovemans oren gezegd. Griekse oud-premier verdacht van fraude Athene - Een onderzoekscommissie beveelt het Griekse parle ment maandag aan de conservatieve oud-premier Mitsotakis en twee van diens ministers aan te klagen wegens corruptie. Mitso takis wordt er door de nu regerende socialisten van beschuldigd 37,5 miljoen gulden smeergeld te hebben geïncasseerd bij de ver koop van een staats-cementconcern. 'Schikking siliconenfabrikanten te laag' Birmingham - Een rechter in de VS heeft een schikking goedge keurd waarbij fabrikanten van siliconen-borstimplantaten tot 4,25 miljard gulden schadevergoeding worden veroordeeld. Een recordbedrag, maar volgens advocaten is het te laag omdat het gedeeld moet worden door zo'n tienduizend vrouwen. Belangenorganisaties van slachtoffers hebben gezegd dat er 200 miljard dollar nodig zou zijn om wereldwijd alle vrouwen tege moet te komen die ziek zijn geworden door lekkende of hard ge worden implantaten. Hierdoor kregen ze last van chronische pijn, immuunziektes en verharding van de huid. Arrestaties aan vooravond VN-conferentie Assiut - De Egyptische politie heeft de afgelopen week honder den mensen opgepakt in een poging islamitische fundamentalis ten te weerhouden van acties tijdens de VN-bevolkingsconferen- tie die maandag begint. Er zitten nu al meer dan 10.000 funda mentalisten achter de tralies. De conferentie, waar wordt gedis cussieerd over beperking van de bevolkingsgroei, is doelwit van felle kritiek van het Vaticaan en conservatieve moslims. Zij be schuldigen de VN ervan campagne te voeren voor abortus en mo rele aftakeling. Diverse islamitische landen heben al geweigerd aan de conferentie deel te nemen. Frankrijk weer bij Navo-vergadering Parijs - Frankrijk woont eind deze maand weer een vergadering bij van de ministers van Defensie van de Navo Dat is voor het eerst sinds Parijs zich in 1966 terugtrok uit de militaire alliantie. Terwijl Frankrijk politiek wel volledig deel bleef uitmaken van het Atlantisch Bondgenootschap, stapte het 28 jaar geleden uit de militaire structuur uit protest tegen 'de Amerikaanse overheer sing van Europa'. Bulgaarse regering treedt af Sofia - De Bulgaarse regering is gisteren afgetreden. Naar ver wachting zal het parlement, dat woensdag bijeenkomt, het aftre den goedkeuren. De partijloze regering-Berov trad in december 1992 aan. Na veel kritiek op haar beleid, kreeg zij op 26 mei voor de zoveelste maal op het nippertje het vertrouwen van het parle ment. Wel had Berov zich ertoe moeten verplichten in september op te stappen, waarmee de weg zou vrijkomen voor vervroegde verkie zingen. 'Nederlandse' heroïne onderschept Ankara - De Turkse politie heeft vrijdag in Kirsehir, 150 kilome ter ten zuidoosten van Ankara, 36,4 kilo heroïne in beslag geno men. De drugs werden aangetroffen in een bestelbus die op weg was naar Nederland. In verband met de vondst zijn twee mannen en een vrouw gearresteerd. Vier andere verdachten zijn voort vluchtig. Twee van hen zouden in Nederland zijn. Algerijnen in arrest voor roofmoord Parijs - De Franse politie heeft donderdag minstens 27 Algerijn se en Marokkaanse immigranten gearresteerd in verband met de roofmoord op twee Spaanse toeristen in Marrakech, op 24 augus tus. Zij worden beschuldigd van betrokkenheid bij een 'terroris tische operatie' Twee arrestanten hebben al toe gegeven lid te zijn van de fundamentalistische Algerijnse beweging FIS. De moord was voor Marokko aanleiding weer een visumplicht in te stellen voor Algerijnen. Dat leidde tot problemen bij de grens omdat veel in Europa woonachtige Algerijnen de vakantie in hun vaderland hadden doorgebracht. Via Marokko waren ze op weg naar huis. Algerij was furieus en voerde direct een visumplicht in voor Marokkanen. De fundamentalistische Algerijnse Gewapen de Islamitische Groep dreigde Marokko met een heilige oorlog als de Algerijnen een haar zou worden gekrenkt. In Algerije voeren moslimfundamentalisten een geweldscampagne om de regering omver te werpen. 'Ontwikkelingshulp voor Britten' Londen - Een van de grootste Britse organisaties voor steun aan de Derde Wereld, Oxfam, overweegt een hulpprogramma op te zetten in eigen land. Volgens Oxfam is het verschil tussen arm en rijk in Groot-Brittannië inmiddels zo groot geworden dat hulp is geboden aan de meest kwetsbare groepen als daklozen, verarmde bejaarden en mensen met zwaar onderbetaald werk. Een studie is aangekondigd om te zien of en waar nationale ontwikkelingspro jecten moeten worden opgezet. De hulp aan de Britten zal niet ten koste gaan van projecten in de Derde Wereld. Nederlander gearresteerd in Kopenhagen Den Haag - Een 23-jarige Nederlander is donderdagavond op het vliegveld van Kopenhagen gearresteerd, nadat in zijn bagage een dreigbrief was gevonden. In het briefje stond in het Engels dat er een bon} lag in een vliegtuig van de Belgische maatschappij Sabe na dat zou vertrekken naar Brussel. Dit heeft een woordvoerder van de politie van Kopenhagen mee gedeeld. Een bom is overigens niet gevonden. Het motief van de man, die zich voordeed als Belgische politieman, is niet bekend. Extreemrechtse hoofdofficier geschorst Bonn - De 64-jarige hoofdofficier van Justitie in Bochum Karl Lucks is met onmiddellijke ingang geschorst. Het ministerie van Justitie is de procedure begonnen om de hoge justitie-ambtenaar te ontslaan. Lucks is een Bondsdag-kandidaat voor de extreem rechtse partij Republikaner. Die partij wordt ervan verdacht po litieke doelen na te streven die in strijd zijn met de Grondwet. Lucks heeft ondanks zijn dreigende ontslag geweigerd om zijn kandidatuur in te trekken. Enorm gat op Russische begroting Moskou - De Russische overheid verwacht dat ruim de helft van de begroting van dit jaar niet gedekt is. Belastingontduiking, fis cale voordelen, de drastische vermindering van de industriële produktie plus een lager dan verwacht inflatietempo hebben ge leid tot een fikse achteruitgang in de inkomsten. De plaatsvervangend minister van Financiën Sergei Aleksasjen- ko verklaarde vrijdag dat in de eerste zes maanden Rusland onge veer de helft van de begrote inkomsten had ontvangen. Aan het einde van het jaar zal Moskou niet meer dan zo'n 45 procent heb ben ontvangen. Bedreigde Bossi wil aftreden Rome - Umberto Bossi, de leider van de Noorditaliaanse partij Lega Nord, overweegt af te treden omdat zijn imago is bescha digd. Bossi doelt daarmee op de storm van kritiek die de afgelo pen dagen ook binnen zijn partij over hem is uitgestort. Zowel hij als zijn beweging verkeren in nood. Uit opiniepeilingen blijkt dat de Lega gestaag aan populariteit inboet ten gunste van haar rege ringspartner Forza Italia, de partij van de Italiaanse premier Ber lusconi. Ook in het Noorden zien steeds meer behoudende kiezers niet langer in Bossi, maar in de premier de man die hen zal behoeden voor een linkse machtsovername. Bossi probeert het verloren ter rein terug te winnen door Berlusconi stevig aan te vallen. Maar het lijkt erop dat dit een averechts effect heeft. Vooraanstaande Lega-leden vinden dat het uit moet zijn met Bossi's ongecontro leerde uitvallen.

de Stem | 1994 | | pagina 5