n Taal House ars )ureau Wegwezen! Betrapt Anti-biotica HE JA, DAT KEN I I Leedvermaak Love-boat op maat 'pree onztt de de STEM ZEELAND C4 rs m/v qtional® II IJ E WEL GELIJK VANEIGEN RK-KERKDIENSTEN PREDIKBEURTEN PASTORIEDIENSTEN Negende editie Open Dag Chemie I ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 ■)uw Unie b.v. een rkmaatschappij fep Bouw Unie, is bouwbedrijf dat richt op de teitsbouw in j-Holland. ailing hebt, nodigen te solliciteren. ■den in de beton werk voor zowel k als om full-time werkhouding jk evenals het -landse taal. opkikker zodat laan kunt, als u lan de slag gaat! 6 - 22 70 05 inagement andige ten in Duitsland JS. ictie van T m/v tn. den, lotplanten. Dedenrode osta Rica. torgen, ffen. afkomstig één van de weten: iriaal voor in voor drocultuur, et de tuur. nzet) van n Grossiers kennis als ook it. 'est-Europa steund. sland en u wezigwaar re van uw sau en van vast te houden de Duitse taal. Group, de heer 40601. s overdag uur HET onlangs gehouden tennis toernooi te St.-Jansteen stond bol van de incidenten. Plezieri ge voorvallen, soms wat minder komische taferelen, maar in ie der geval was het tennisevene- ment zeker niet saai te noemen. Voor het hoogtepunt zorgde een belasting-adviseur uit Breda. Rond middernacht belandde hij met zijn goudkleurige Porsche op leeftijd pardoes in de sloot. Hij probeerde het bomvolle par- keerterreintje, gelegen achter het Steense centre-court, ach teruitrijdend te verlaten. Maar helaas, de sloot werd zijn deel. Hulstenaar Jan Bartz, niet te beroerd om de kameraad van zoon Jan-Willem uit zijn neteli ge positie te bevrijden, stak meteen de helpende hand toe. Al staande rondom de sloot pro beerde hij de auto eruit te du wen. Hij staakte echter zijn po gingen nadat hij uitgegleden was, pardoes in de sloot beland de en al zittend in aanraking was gekomen met het slootwa ter. Hiervoor was het Jan even- 'min gelukt om met zijn eigen auto de wagen uit de sloot te trekken. Het effect was wel veel rookontwikkeling, een ver schroeide koppelingsplaat en de stank van verbrand onkruid. Ondertussen bleef de Bredase belasting-adviseur vrolijk in zijn auto zitten. Inmiddels had Jan-Willem de rol van zijn va der overgenomen. Ook zijn po ging strandde echter doordat hij ten val kwam. Besmeurd met modder keerde hij terug in de steeds groter wordende groep belangstellenden. Uiteindelijk bracht een auto plus sleepkabel toch uitkomst. Een jeugdige omstander, tot slot, 'smashte' de bijeenkomst doeltreffend uit met de volgen de opmerking: 'Als je met een Porsche de sloot inrijdt, dan verdien je het niet met een Por sche te rijden'. Want leedver maak blijft toch altijd nog het schoonste vermaak. (HvdV) MAAKT U zich geen zorgen. In 'veel' gévallen biedt schuilen af doende bescherming als er iets misgaat in de kerncentrales van Doel of Borssele, stelt de infor matiefolder mij gerust. Het foldertje zat in de envelop met jodiumpillen waar alle in woners van Hulst en Hontenisse deze week voor het eerst om konden gaan bij het stadhuis. Zelfs als het een echt flinke knal is, hoef ik mij nog geen zorgen te maken. De gemeente waakt en verspreidt de pillen bmnen zes uur na de melding van het ongeval. Het is om te voorkomen dat ik word besmet met radio-actieve straling. 'Zes uur is snel genoeg', sust de folder de opkomende paniek als ik stilsta bij de gevolgen van een nucleaire ramp in mijn ach tertuin, 'want het duurt even voor je besmet raakt'. Maar of bet er genoeg zijn, weet ik niet. Want je moet elke dag zo'n pil innemen. Dus als je met z'n vieren bent, en je krijgt niet meer dan de 21 pillen, die in het envelopje zitten, dan gaat vol gens mijn berekening na zo'n dag of vijf voor ons toch het kaarsje uit. Zes uur, denk ik bij mezelf, voor die kankerstraling in m'n lijf zit. En dan in de kelder kruipen zeker of koortsachtig op m'n horloge kijken, terwijl ik wacht tot de gemeente onze jo- diumtabletten aflevert Ben je bedonderd. We springen m de auto en zes uur later staan we ver van Doel of Borssele zelf te stralen in Midden-Frankrijk. Schuilen Pillen slikken Na tuurlijk met. Wegwezen!!! (HdP) 6 !SF?JSW!*1 J ilUHltiililllllltllilllH 1II1111IIS MUM *r« 5 - iiuiwiwm lil tiuiimiiii Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdra gen deze week van Harold de Puysseleijr, Cees Maas, Wim Kooijman, Canule Schelstrae- te, Peter Oggel en Henk van de Voorde. De redactie stelt reac ties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardighe den, op- en/of aanmerkingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Hij paste er begin deze week met zijn lengte van 241 meter en zijn breedte van dertig me ter net in, het cruiseschip Crystal Harmony in het ka naal tussen Gent en Terneu zen. Op wereldreis met een kleine duizend gasten en dik vijfhonderd bemanningsleden aan boord, ging deze 'love- boat' even op en neer naar Gent. Stralend van luxe en comfort. Het schip kostte een handvol jaren geleden dan ook het lieve sommetje van tweehonderd miljoen gulden. FOTO WIM KOOYMAN Jan gaat graag naar zijn werk. Jan zeurt daar ook graag. Want thuis krijgt hij daar de kans niet meer voor. Na bijna vijftien jaar huwelijk zijn vrouw en kinderen horende doof gewor den. Op het werk laat Jan dagelijks meermalen weten hoe hoog zijn produktie alweer is. Auto's, die behoren ook tot de favoriete onderwerpen. De kleine waarin Jan rijdt, de grote waarin ande ren zich verplaatsen. En dat alleen hij zich die grote niet kan permitteren. Net terug van vakantie klaagde Jan over een koutje. Zere keel, verstopte neus, looporen en loopogen. Want Jan denkt ruim. Maar het koutje hield niet op, en dus werd Jan tijdelijk vaste klant bij de drogist. Pillen, poe ders en zuigtabletten verdwe nen in groeiende aantallen in zijn keelgat. Deze week stapte Jan dan toch maar naar de dokter. Hij heeft nu een anti-bioticakuurtje. Want, verkondigt Jan zijn me dische toestand, het zit vol in zijn hoofd en die anti-biotica zorgt ervoor dat ie via zijn neus weer leegloopt. Eén collega hoorde het relaas geduldig aan. En sprak, toen Jan eindelijk zweeg, langza'am deze volzin: „Ik snap niet dat jij die pillen slikt. Heb je voor het eerst van je leven iets in je hoofd, en dan doe jij je best om het weer te verwijderen." Hoe nu Zelfs als boegbeeld heb je toch recht op privacy FOTO CAMILE SCHELSTRAETE IN FRANKRIJK schijnt er sinds kort een wet te bestaan, die reclame-uitingen anders dan in de eigen taal verbiedt. Vive la Republique! De Fransen be schermen tenminste, of doen daar een poging toe, hun moers taal tegen vreemde invloeden. Want hoe anders is dat in ons land Gevoed door films, bui tenlandse televisieseries, pop muzikanten, reclamemakers en andere vreemdsoortige invloe den wint het Engels snel aan terrein. Er is geen zin meer, in woord noch geschrift, waar niet minstens één woord Engels in voorkomt. Want Engels, dat is: 'Cool, man'. Anders ben je een 'watje'. Pardon: een 'Nerd'. Jonge kin deren, zo in de leeftijd van een jaar of zes, heten bij oude kin deren, zo in de leeftijd van een jaar of twaalf: 'Gremlins'. Dat hebben ze van de film. Een producent van allerhande electronische apparatuur, toch van oudsher een Nederlands be drijf met standplaats Eindho ven, maakt de landgenoten wijs dat het concern 'invents for you'. In plaats van gewoon te zeggen dat het van alles pro beert uit te vinden opdat de koper maar zal kopen. Een fa brikant van zoetigheid probeert zijn waren te slijten met de kreet: 'Get it all'. De enige die dit begrijpt, dat is de tandarts. Bij een winkel in Terneuzen met een zeer Nederlandse naam, prijkt deze week bij een alle daags artikel als een tube tand pasta de volgende mededeling: 'Refund' via bank of giro. De winkel bedoelt gewoon dat de koper van de fabrikant wat centjes terugkrijgt als ie dat produkt koopt. Maar dat snap pen wij nu niet. Er zijn bedrijven in deze regio, waar de werknemers moeilijke en onbegrijpelijke functies be kleden, althans zo lijkt het. 'Supervisor', om maar eens een simpele te noemen, dat klinkt toch een stuk duurder dan: Op zichter. En is die 'After-sales- manager' nou niet gewoon een man of vrouw die na de deal bij de klant moet informeren of alles naar wens is En zo zijn er op alle gebied nog vele voorbeelden van vervuiling van de Nederlandse taal te noe men. En daar is eigenlijk maar één woord voor: Bah Eh...shit (PO) NA AMPEL beraad was de man dan toch gezwicht. Met begerig oog had hij weken lang gekeken naar die ouwe radio. Bouwjaar, naar schatting, 1934. Een hou ten kast, van Belgische makelij en van binnen nog vrijwel ge heel origineel. Alleen: geluid, dat gaf ie niet meer. De dag van aanschaf was een gedenkwaardige dag, vooral ook omdat hij een kennis van vroeger tegen het lijf liep die spontaan aanbood de radio des kundig te restaureren. Deze week was het dan zover. De kennis belde dat de klus was geklaard en dat de radio weer speelde. Trots droeg de man zijn nieuwe bezit een uurtje later de huiskamer binnen, stak de stek ker in het stopcontact en draai de de knop om. Na enig gekraak weerklonk na enkele minuten 'warmlopen' muziek. 'En dan te bedenken dat deze- radio uit het midden van de jaren dertig stamt. Zestig jaar oud. Da's pas kwaliteit. Fantas tisch dus juichte de man. De tienjarige zoon, al jaren ver trouwd met electronische appa ratuur waarvan zijn ouders op zijn leeftijd nog niet eens droomden, bekeek het geval met enige achterdocht. 'Zestig jaar? Kan dat ding dan wel house spelen ffc most voor iets in Jèrdenburg zijn, Aordenburg agge da beter verstaot. Voor wa, wilde wetenNee, nee, da's nou 's iets da d'ulder emaol nie aongaot. hou vin 'k da d'n vreed ende raien en da kost mij beziene bij't leven, 'k liep te deenken; Ank nou mijn boodschap 's mee iemand mee kost geven. Trofk't toch nie zeker: mijn broer ettaor familie waortij geregeld 's moe zijn. Uan ijj-zelf daor ook familie zulde zeggen, maor dan zit't op verkeerd terrein. f Is van zijne vrouw ze kant, ik staon daor dus emaol buiten eeh niewaor, maor dank ne keer mee zouw raien, da vontij elemaol geen eenkei bezwaar. mi dikkels genoegt zeettij en ge kentie mensen toch ook 'n beetjen eeh. Le aoe gij ouw boodschap en dan komde d'r t'rug naortoe, die zitt'n daor nie mee. co zat k dus bij im in d'auto en we waor'm al bekan flak bij d'Usdijk, on zienk da zijn vrouw eel aandachtig naor t'een of t'ander op da dajsbord kijk. j ètt'n teller nie ingedrukt Lenar, OC t aqau 's toe. nnrlprc meet 'm 't hre zeese, „da vergeette nou iedere keer! a9au 's toe, anders weet'm't botskes elemaol nie meer. weet alt gjèrn,begost ze tege mij, „oe wijd at t'is ammen weggaon, aor uldere Lenar is ne vervelende vent wa ta betref, ij deenk taor nooit nie aon. Mens da's toch tzelde as de voruge keer en die onderd keren daovoor, da blijf eve wijd." a weet k ook wel, maor evegoed weet'k't gjèrn, daor zijj toch niks mee kwijt?" an al wammen geregeld raien, weet'k't ammel uit mijne kop, perbeerden ij nog ne keer. a weet'k ook wel, maar toch weet'k't elke keer weer gjèrn,zeese zij weer. g d°uy>den da knopken ost deurt dajsbord enen, maor ze kreeg eure zin. ia* ,?n wewaen d°n ouwdenij zijn eigen nog vreed veel in, m u>ei. „Vromensen! en 'lompe bozze', geloof'k dattij stillekes zee, or ik keek in de pasant maor steil naor buiten, ik bemoeiden d'r mij nie mee. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. (2/7-10/9: zo 9.30 u.). Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u Hulst - H. Willibrordus, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauvv - Maria ten Hemelopne ming. zond. 10.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 9 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11 00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 10.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. zaterdag 3 september ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderskerk): 10 u. ds. H. Valois-Smit. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. 10 u. ds. C. Betram. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. C. Betram. zondag 4 september HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Sint Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds.' J. Maasland. 16 u. ds. R.v. Elderen en ds. J. Maas land (gezam. Vesper in Geref. Kerk). Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. Blokland. 17 u. W.v. Oostenbrugge-Musch. Groede: 9.30 u. ds. van Andel. Hoek: 10 u. ds. A.v.d. Maas (ge zam. dienst). Hontenisse: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: 10.30 u. sterredienst in Clinge. Nieuwvliet: 10 u. dhr. Pantekoek, Rotterdam. Oostburg: 10 u. dienst te Zuid- zande. Philippine: 10 u. dienst te Sluis kil. Retranchement: 11 u. ds. Koel man. Sas van Gent: 10 u. dienst te Sluiskil. Schoondijke: 11 u. R. Blokland (SOW-dienst in Geref. Kerk). Sluis: 9.30 u. ds. Koelman. Sluiskil: 10 u. dhr. M. Rouw. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. dhr. van Es, Serooskerke; (Goede Herderskerk): 10 u. ds. M. Taal- man-de Ruiter. 19 u. ds. A. Bosch. (Opstandingskerk): 9 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. M. Taalman-de Rui ter, Terneuzen. Waterlandkerkje: 11 u. mevr. Bol- senbroek. IJzendijke: 9.30 u. ds. J.v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. Zuidzande: 10 u. dhr. J. Ende (gezam. dienst). GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. ds. R.v. Elderen. 16 u. ds. J. Maasland en ds. R.v. Elde ren. Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. Taalman-de Ruiter. (Op standingskerk): 10.30 u. ds. D. de Best. 17 u. ds. J. Maasland. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Breskens: 9.30 u. ds. R. Blokland. Oostburg: 10 u. ds. M. Lorier Schoondijke: 11 u. ds. R. Blo kland. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. prof. K. Ded- dens, Biervliet. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 10 en 15 u.ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leef tink. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u. dhr. van Nes. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u. ds. L. Mietus. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. L. Mietus. Retranchement: 10 u. ds. J.v.d. Hoek, Oostburg. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past P.v.d. Veeken, Hulst, tel. 01140-19240 of 81000 WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor R. Schouteten, tel. 01170-52003. (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past, J. Eggermont, tel. 01158-51882 of 01150-88000. Terneuzen - Voor de negende maal wordt op zaterdag 8 oktober de landelijke Open Dag Chemie gehouden. In de Kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen nemen drie bedrijven deel: Engelhard, BOC en Dow Benelux. De tweejaarlijkse open dag is een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging en de Vereniging van Nederland se Chemische Industrie. De Zeeuws-Vlaamse deelnemers hebben een speciaal programma samengesteld voor de open dag. BOC, producent van industriële gassen, toont proeven met vloêibare stikstof en presenteert'toepas singen van industriële gassen. Dow 'showt' een kunststofauto, speciaal voor de gelegenheid uit Zwitserland overgekomen. Verder bij dit concern aandacht voor onder meer waterzuivering, het oesterproject en warmtekrachtkop peling. Engelhard, producent van katalysatoren in de petrochemi sche industrie, legt de relatie tussen produkt en milieu. Bij dit bedrijf en ook bij Dow mag de jeugd zelf scheikundige proeven uitvoeren. Belangstellenden moeten zich telefonisch melden bij de bedrijven. Aflevering 371 Th. Lauret uit Philippine danken wij voor de toezending van een aantal liedjes. Wat u 'Volendams Visserslied' noemt, heet 'Mijn vissersmeisje' of 'O'Marenariello' We namen het op in deze rubriek van 2 juli jl. Het lied 'Veriaeten' kreeg in deze rubriek een plaatsje in aflevering 284 van 2 januari 1992. 'Breng eens een zonnetje' hebben we nog niet eerder opgenomen, maar nu er zopas een paars kabinet is aangetreden,is er alle reden voor. BRENG EENS EEN ZONNETJE 't Leven is geen pretje Ik weet er alles van. Ben je bedrukt, verzet je, Maak er van wat je kan. Als je 't geluk wilt zoeken, 't Hangt aan een zijden draad, En je succes wilt boeken, Luister dan naar mijn raad. Refrein: Breng eens een zonnetje onder de mensen Een blij gezicht te zien doet je toch goed? Vervul zo nu en dan hun lief ste wensen. Een beetje levensvreugd schenkt nieuwe moed. Breng eens een zonnetje onder de mensen Een blij gezicht te zien doet je toch goed. Vervul zo nu en dan hun lief ste wensen Het spreekworod zegt: wie goed doet, goed ontmoet. Kan je wat oversparen Gaat het je zaak'lijk goed Blijf dan niet aan 't vergaren Maar geef wat uit, dat moet. Leven en laten leven Daar komt het hier op aan. Kan je aan and'ren geven Doe het gul en spontaan. Refrein: En heb je niets te schenken Heb je noch geld noch goed, Kun je wel dit bedenken: Troost brengen waar het moet. Mooie gedachten en daden. Brengen ook zonneschijn. Maak dat op doornen paden Ook nog wat rozen zijn. Refrein: PEGAM I

de Stem | 1994 | | pagina 47