t n DE STEM Werkgelegenheid nummer één' CDA halveert en vernieuwt Zeeuwse fractie Verdachte van moord aangehouden gebruikte fietsen Grafschennis in Eede b.v. Staten unaniem bezorgd over Zeeuwse economie Geldboete voor raddraaier betekent Op een fascinerend pving en de i Hulst. ronen echt gelijkheden. PROFILE KLAASSENI 'Vierde gewas' Veel vrouwen op verkiesbare plaats gezet door christen-democraten Acht maanden cel voor steekpartij Zaak moord op buurvrouw uitgesteld Eis een jaar voor poging tot afpersing CAPSICUM® MATOOR STOFFEN Kleurrijke opruiming x 71 eigen plijk. ert ook als pen gevormd, i onder- nische en fcbied van J bestaat uit (nancieel Advisering, ^economische i de fie jaar) de nische en Irganisatie; éntrapportages; 3,-, zijnde het ïsen bieden, en etnische rukkelijk er R. Wiersma, mevrouw Gazelle Solide heren trom.rem, 3 versn. 450.- Giant Citybike 350.- „Studenten" fietsen v.a. 50.- Verder ruime keuze uit een 30-tal gebruikte kinder-, dames-, heren- en racefietsen. PASSAGE - AXEL 01156-61781 1 Zeeland Van onze verslaggever Middelburg - Van klein links tot groot rechts, met alle politieke schakeringen daartussen, hebben Pro vinciale Staten van Zee land gisteren hun grote be- zorgheid uitgesproken over het verlies aan banen in de. provincie. De PvdA- gedeputeerde Bruinooge feconomie) deed vervol gens de plechtige belofte dat herstel van de werkge legenheid in de toekomst 'prioriteit nummer één' moet zijn voor het provin ciebestuur. P. de Nooijer. '...verplicht tot actieve opstelling...' foto archief oe stem Dat betekent dat niet het milieu, niet de ouderenzorg, niet het onderwijs of bijvoorbeeld de na tuur absolute voorrang krijgen in het nieuwe beleid, maar dat alle inspanningen er eerst op gericht moeten zijn nieuwe ba nen te scheppen en de oude te behouden. De rest komt dan vanzelf goed in de visie van het statenlid Van Zwieten die gisteren namens de WD van de werkgelegenheid het hoofdpunt maakte in zijn jaarlijkse politieke en financiële beschouwingen op de provincie begroting 1995, zeg maar het huishoudboekje van de provincie voor komend jaar. Van Zwieten: „Speciaal in Zee land dient behoud van de be staande werkgelegenheid en het scheppen van nieuwe toppriori- J. van riteit...' Zwieten. '...topprio- foto archief oe stem teit te zijn. Nergens in Neder land zijn de werkgelegenheids cijfers zo dramatisch verslech terd in de laatste jaren als -in Zeeland. De investeringen dalen, het bruto regionaal produkt blijft sterk achter, er is stilstand in de banengroei en als resultaat een stijging van de werkloosheid in 1993 met maar liefst 22 pro cent. Als klap op de vuurpijl horen we dan nog uit Den Haag dat de economische groei in de komende vijf jaar achter zal blij ven bij die in de andere Europe se regio's." Na dit alarm kwamen alle ande re fracties met hun eigen bezorg- cfe opmerkingen. Statenlid Ge luk van D66 diende een motie in die Statenbreed steun kreeg en zegt dat Bruinooge nogmaals krachtig in Brussel op de deur moet kloppen om Europese steun voor Zeeland. „Dit verplicht het college tot een uiterst actieve opstelling," vond De PvdA'er De Nooijer ervan. „Kijk ook naar steun aan de agrarische sector, dat bevordert de economie ook," adviseerde de SGP-er Kolijn, en zo hadden ze allemaal hun opmerkingen. Bruinooge zei te vertrouwen op herstel van de economie, er wor den weer winsten gemaakt, de aandelenbeurzen trekken aan en er zijn tekenen van duidelijk herstel in de eerstgetroffen sec tor, de bouw. „De economische potenties zijn er," zei Bruinooge. Hij voorspelde bovendien dat er binnenkort nieuw Europees geld loskomt voor het Zeeuwse plat teland. Breda, De dagen worden al korter, maar zo halverwege de provin ciale weg tussen Hoek en Bres- kens schitteren de kleuren al van verre. Bloemzaadteelt mag dan in de landbouw met vroe ge aardappelen een specialiteit van Thoolse bodem heten, uniek voor het Zeeuwse eiland is de teelt al lang niet meer. Noodgedwongen zoeken ak kerbouwers al vele jaren naar een vierde gewas. Onder de rook van Biervliet zoekt ak kerbouwer W. Buysse het on der meer in de bloemzaadteelt, met een grote variëteit aan soorten. De kleurenpracht is inmiddels een begrip bij de forenzen die er passeren. foto wim kooyman Door onze redacteur Cees Maas Middelburg - Gedeputeerde Dek als lijsttrekker, statenlid Coppoolse op een verrassende tweede plaats, overgenomen van de naar vier gezakt gede puteerde Nederhoed, veel vrouwen op verkiesbare plaasten, maar geen verte genwoordigers meer in de staten van het Nederlandse CDA-bolwerk bij uitstek: Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Burgemeester Steenkamp van Hontenisse, (zoon van Piet Steenkamp. de architect van het CDA) was gevraagd, maar heeft M lang twijfelen besloten het Statenavontuur niet aan te gaan. De prominente Zeeuwse onder nemer Stoffels staat op een on verkiesbare vijfentwintigste Plaats en een andere kandidaat mt de geruchtenwereld, dijk graaf Gruijters, komt helemaal jnet op de lijst voor, evenals de rernguzense wethouder Van Hooijen. De echte top is aangebleven, maar de fractie is gehalveerd, ontdaan van alle omstreden fi guren en vervolgens bezet met nieuwe mensen. Zo ziet de nieu we kandidatenlijst (officieel fenummerde advieslijst) rovinciale Staten van nei uwse CDA er uk- Het is een oordracht van het partijbestuur aar ledenvergaderingen van besüss 'ngen "0g °Ver moeten Je lijst sloeg gisteren in als een in Middelburg, waar de ««en vergaderden. Maanden'is L?V5 §esPeculeerd, tal van „Jten deden de ronde en ffio® moesten de CDA-sta- enleden van journalisten horen P welke plaats ze waren inge- A. Dek(links) en L. Coppoolse. Respectievelijk nummer een en twee bij het CDA. foto's archief de stem J.de Boe (links) en G. Christiaanse komen niet terug. foto's archief de stem de voor het deeld. Want het partijbestuur presenteerde de lijst aan het eind van de middag, terwijl hij 's morgens al uitgelekt was. Gedeputeerde Nederhoed is ge zakt naar een vierde plaats. Ze heeft de eer aan zichzelf gehou den door deze week bekend te maken dat ze niet meer terug keerde als gedeputeerde. Het CDA-bestuur vond haar te licht voor een nieuwe periode. Ook werd gezegd dat ze telkens botste met partijgenoot Dek in het college. Dek zelf ontkent dat trouwens. Dek: „Inhoudelijk be staan er weieens verschillen tus sen ons, maar we werkten prima samen, er was geen enkel pro bleem." Coppoolse nummer twee. Dat betekent niet, zo liet de Middel burger gisteren weten, dat hij gedeputeerde wil worden. Dat wil hij namelijk niet. Nummer drie, de Kamperlander Sandee, liet dat in het midden door te zeggen dat dit nu niet aan de orde was. Binnen het CDA geldt hij echter niet meteen als favo riete kandidaat voor een college zetel. CDA-voorzitter Verbree liet gis teren weten over genoeg mensen te beschikken die bereid zijn gedeputeerde te worden, ook een vrouw zou bereid zijn. Maar Verbree wildé in dit stadium geen namen noemen. „We wilden een fractie met een derde deel vrouwen, nou, dat is gelukt, er zitten 5 vrouwen bij de eerste veertien," aldus een tevre den Verbree gisteren. Gisteren w&s één van die vrou wen prominent aanwezig in de Abdij. Waarnemend burgemees ter en wethouder De Looff van Kortgene, woonachtig in Kats. Twee Zeeuws-Vlaamse nieuwe lingen van het vrouwelijke ge slacht op een verkiesbare plaats zijn Van Waes-Smet uit West- dorpe en Brus-Rensen uit Ter- neuzen. Oost-Zeeuws-Vlaanderen ver liest veel invloed in de Zeeuwse staten. Hontenisse (een CDA- bolwerk met percentueel het hoogste aantal CDA-stemmers van Nederland) levert statenlid ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Eede - De Eedese gemeenschap is verontwaardigd en pijnlijk getroffen door grafschennis door kinderen op de r.-k. begraafplaats aan het Dorpsplein. Van verschillende graven werd een aandenken weggenomen of verplaatst, ook werden grafheuvels vertrapt. Het r.-k. kerkbestuur heeft in een huis-aan-huis verspreide circulaire een dringend beroep op de ouders van de Eedese jeugd gedaan er mede voor te zorgen, dat de graven niet geschonden worden. Twee weken geleden is de grafschennis door Eedese jeugd ontdekt, vertelt A. de Geeter-Van Maele van het kerkbestuur. „Het zijn de grote kinderen die de kleintjes opjutten," weet ze. „Kruisjes van graven worden verplaatst, grafheuvels open geschopt. Wij betreuren het ten zeerste dat dit gebeurt." Het r.-k. kerkbestuur heeft van de grafschennis geen aangifte gedaan bij de plaatselijke politie maar gekozen voor een schriftelijk beroep op de ouders van de kinderen. „Als je naar ouders toestapt, hebben hun kinderen het natuurlijk nooit gedaan, 't Is triestig, maar we hopen dat het nu ophoudt." De begraafplaats aan het dorpsplein in Eede is in het verleden al vaker doelwit geweest van onsmakelijk vandalisme. Zo werd anderhalf jaar geleden het pas gebouwde materialenhokje op de begraafplaats doorzeefd met kogeltjes uit een luchtbuks. De schade die de afgelopen weken is toegebracht aan de graven, is inmiddels weer hersteld. Van onze correspondente Middelburg - Als laatste van de groep jongeren, die ér op nieuwjaarsdag in Yerseke een 'puinhoop' van had gemaakt, stond gisteren de 20-jarige J. de K. in Middelburg terecht. Tijdens de gebruikelijke rellen in de nacht van oud op nieuw, imiddels behorend bij de 'folk lore' van het vissersplaatsje, werd een politieman door een aantal (inmiddels veroordeelde) jongeren gemolesteerd en gaf de groep zich over aan een orgie van vernielingen. De K. had zich hierbij 'beperkt' tot het smijten met bierflesjes, o.m. in de rich ting van een politiebusje. Een van de flessen ging daarbij dwars door de achterruit van de auto, maar daarvoor voerde De K. zich niet verantwoordelijk. Hij zou slechts 'in de richting' van het busje hebben gegooid, maar niets hebben geraakt. Eep en ander zou gebeurd zijn in de roes na overvloedig drankge bruik, maar dat de 'feestvreugde' zo uit de hand zou lopen, was niet helemaal de bedoeling, zo deelde de raddraaier zijn rech ters berouwvol mee. Officier van jusitie mr. Groen hield in zijn eis rekening met het blanco stafblad van De K. en vorderde tenslotte een boete van 1.500,- naast een geheel voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Amsterdam (anp) - In Vlissingen is gisteren een 25-jarige man aangehouden die de politie ervan verdenkt betrokken te zijn bij de gewelddadige dood van een Amsterdammer op 23 oktober vorig jaar. Eerder zijn in deze zaak al drie personen aangehouden. Die hebben een bekentenis afgelegd. Everaert uit Walsoorden in, hij vertrekt uit eigen beweging. De Hulstenaar Baert keert evenmin terug. De financiële specialist (en be langrijke motor op de achter grond) Christiaanse uit Terneu- zen komt niet terug, de ervaren ex-gedeputeerde De Boe even min. Officieel heet het dat ze hun maximale drie perioden van vier jaar hebben volgemaakt en dus plaats moeten maken voor nieuw bloed, maar op de achter grond speelt mee dat die twee CDA-ers destijds in het crisis- rapport van Van Dijke werden aangemerkt als spoedig te ver wijderen stoorzenders in de enorme heibel die de partij drie jaar geleden uiteen scheurde. Dek heeft ook de maximale tijd achter de rug, maar de regel geldt volgens Verbree niet voor full timers. De Boe zei gisteren teleurgesteld te zijn. „Het CDA doet zijn ge heugen weg," zei hij somber. „Dan kun je nooit meer vernieu wen," zei voorzitter Verbree gis teren in een reactie daarop. Het CDA bezet nu veertien ze tels. De verwachting is voor de komende verkeizingen van het provinciebestuur in maart dat de partij al heel 'blij moet zijn als dat aantal gelijk blijft. De lijst van verkiesbare CDA-ers luidt aldus: 1. Dek uit Kapelle, 2. Coppoolse uit Middelburg, 3. Sandee uit Kamperland, 4. Nederhoed uit Dreischor, 5. Van Waes-Smet uit Westdorpe, 6. Ramondt uit Schoondijke, 7. Westerveld uit Flipland, 8. Poppelaars uit Veere, 9. De Looff uit Kats, 10. Pronk uit Vlisssingen, 11. Buijs uit Goes, 12. Berrevoets-Ringel- berg uit Kerkwerve, 13. Dijkhuis uit Temeuzen en 14. Brus-Ren sen uit Terneuzen. Middelburg - De 62-jarige Axe laar E.G., die op 5 juli van het vorig jaar twee mannen ernstig met een mes verwondde, is door de Middelburgse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden waarvan drie voorwaardelijk en toezicht van de reclassering. G. had zich tijdens een gezamen lijke maaltijd in een eetcafé geërgerd aan het 'discriminerend gedrag' van een tafelgenoot en in de ruzie die hierop ontstond wa-, ren twee andere bezoekers tus senbeide gesprongen. De Axe laar pakte zijn mes en zou in blinde drift op het tweetal heb ben ingestoken. In een psychia trisch rapport werd G. vermin derd toerekeningsvatbaar ge noemd. Middelburg - De zaak tegen de 38-jarige J. de D. uit Ritthem, die ervan wordt verdacht op 31 mei zijn buurvrouw in koelen bloede te hebben vermoord, is door de Middelburgse rechtbank voor enige tijd uitgesteld. Dit in verband met het psychia trisch onderzoek in het Pieter Baan Centrum, dat, zo meldden de deskundigen, nog niet is afge rond. De D., die al jaren in onmin leeft met zijn buren, was op de be wuste dag door getuigen gesig naleerd, rijdend op zijn tractor over de weg waar ook de vrouw op dat moment fietste. Even la ter werd het slachtoffer vermor zeld op het wegdek aangetrof fen,, De verdenking viel al snel op haar buurman, die eerder gedreigd had haar te zullen do den. De Amsterdammer zou een vrouw hebben verkracht. Die ging met haar broer en twee vrienden verhaal halen. Tijdens dat bezoek werd de man vanaf zijn flat in de Bijlmermeer op de zesde etage naar beneden ge gooid. Uit onderzoek bleek ech ter dat van verkrachting geen sprake was. De politie brengt de nu aange houden verdachte over naar Am sterdam om hem nader aan de tand te voelen. De zaak is nog niet voor de rechter geweest. Van onze correspondente Middelburg - Voor poging tot afpersing van de eigenaar van een koffieshop in Terneuzen (op 18 februari) is gisteren voor de Middelburgse rechtbank tegen de 25-jarige D.H. uit Gent bij verstek een gevangenisstraf geëist van een jaar. De Belg die in verband met zijn drugsverslaving regelmatig in Terneuzen vertoeft, besloot die dag samen met een inmiddels veroordeelde collega-verslaafde zijn 'grote slag' te slaan, door een overval te plegen op de in een woonhuis gevestigde hasj- winkel. Het was H. die gewa pend met een geweer met afge zaagde loop aanbelde waarna hij 'onmiddellijk geld' eiste. Maar geld kregen de overvallers niet, wel de voordeur die met kracht voor hun neus werd dichtgesla gen. Mededader, de Terneuzenaar D. zit intussen zijn straf uit van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. In de zaak tegen H. doet de rechtspraak over veertien dagen uitspraak. (ADVERTENTIE) CAPSICUM NATUURSTOFFEN t/m 17 september Veemarktstraat 35, Breda, tel 076-22376S

de Stem | 1994 | | pagina 41