oop odig <a Modaal' behoudt koopkracht bedtime Minister Sorgdrager eens met spreekverbod voor Nordholt Defensie roept minder dienstplichtigen op Politie rolt netwerk van koppelbazen op Keuze uit 100 siaapkamers Kabinet wil spoedige invoering eurovignet Regeling spaarloon wordt veranderd, werkgevers leveren in Bevolkingsgroei DE STEM BINNENLAND A3 DE STEM COMMENTAAR Van den Broek mag blijven van kabinet Luchtvaartdienst VS plaatst ALM onder toezicht Nederlanders vinden Duitsers arrogant BINNENLAND KORT BER 1994 A2 en verloop van de Itelien en bepalen of Ide opzet sprake is ks dat alles kan het voorkomen dat een lelweg wordt opge- 1 een dosis goed ge- jnedewerking van de ■zelf. Volgens psy- 1 Leeuwen hoort het lerken van een pyro- 1 hij, ondanks zijn kt te worden, over- Llpzaam wil zijn bij ils iemand er dan in [vertrouwen te Win Jet zijn dat de pyro- Jmond voorbij praat, Iweek nog bleek met pnse dakloze. |men die iemand tot brengen, zijn zeer f-klaart dr. Van Leeu- uidige oorzaken zijn I geven. De behande- dan ook aangepast de specifieke pro- de persoon in zijn Jelatie, zijn seksleven heb pyromanen ge- tegen mij zeiden: ens hoe raar ik bezig nog net onuitgespro- Ize bedoelden eigen elf zou zoiets nooit lis ik dan tegenwierp lent het geweest die i stichtte', knikten ze |reen 'ja, maar...' Uit nte ontkennen ze." Igen pyromanie be- jiiet. „Genezen gaat (n een 'pyromaan al- peetje in de richting andere leefsituatie waarin hij zonder en drang leeft of er lal met een vertrou- pn over praten kan. uiterst moeizame en aangelegenheid, ze- fer je, zoals nu in over een dakloze braat." fondsenwervingscam- [or de reddingsbrigades jlde. RTL beloofde gra- :ijd voor TV-spots en |g de KNBRD zeshon- ;is billboards van diver- irdmakers. Tal van dag- iuis-aan huisbladen en jten plaatsten adverten- ook een groot aantal Iers zond de spot zon- jeld voor te vragen uit. [anden lang trok deze 'n promotieteam langs Een team van deze hers arriveerde in een dubbeldekker op een it dat zich op of rond- ater afspeelde, zoals de vlootdagen, de Kaag- ■ronica Zomertruuk en Jesilen, maar ook bij een ■stijn zoals de Nijmeegse ;se en de Acht van 0 vrijwilligers zijn ook reld om hun ideaal te Martin de Leng: „Sr oehoefte aan hoger op- ïstructeurs. Het werk is p der jaren veranderd- vergaan tegenwoordig zo gauw als in de tijd s Rijkers. Maar we moe- in actie komen bij toe dagjesmensen en niet te surfers." ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 Van onze verslaggever Amsterdam - Het gedeeltelij ke spreekverbod, dat aan de Amsterdamse korpschef Nordholt wordt opgelegd, wordt van harte ondersteund door minister Sorgdrager van Justitie. Ook het Beraad van korpsbe heerders (de voor de politie ver antwoordelijke burgemeesters) verwelkomt met kracht de disci plinaire maatregel. De Haagse collega van Nordholt, Brand, heeft er eveneens begrip voor. Voor de Amsterdamse burge meester Patijn had een spreek verbod van hem met had gehoe ven. De maatregel heeft hem verrast en geprikkeld. Opnieuw is via de publiciteit een harde confrontatie binnen de Amsterdamse machts-'driehoek' naar buiten gekomen. De procu reur-generaal (PG) Van Rand- wijck heeft hoofdofficier van justitie Vrakking opdracht gege ven, Nordholt terecht te wijzen. De hoofdstedelijke politiechef mag geen uitspraken meer doen over justitiële kwesties. In de brief drukt de PG zijn ontstem ming uit over de wijze waarop Nordholt recentelijk opnieuw de publiciteit heeft gezocht. Deze uitte een week geleden in twee dagbladinterviews scherpe kritiek op de afhandeling van de IRT-affaire. Hij is het niet eens met de wijze waarop de schuld voor het uiteen spatten van het Interregionaal Rechercheteam met name bij de Amsterdamse politie is gelegd. Hij suggereer de, dat niet iedereen in de affaire de volledige waarheid heeft ge zegd. Ook kritiseerde hij het po litiek afdanken van zijn voorma lige baas en steunpilaar Van Thijn. De Amsterdamse PG vindt Nordholts herhaalde optreden en uitspraken slecht voor de samen werking tussen politie en justi tie. Mr. Vrakking, die dit week einde van vakantie terugkomt, wordt opgeroepen voor 7 sep tember de nodige maatregelen in de richting van Nordholt te ne men. Nordholt zelf is gisteren zelf vertrokken voor een korte vakantie, die volgens zijn woordvoerder gepland was. De Amsterdamse burgemeester Patijn heeft geïrriteerd gerea geerd op de actie van de PG, vooral omdat hij diens besluit uit de krant heeft moeten lezen. In weerwil van wat hij en Nord holt eerder deze week lieten we ten, hebben de twee wel een 'functioneringsgesprek' gehad. Patijn heeft daarbij eerdere af spraken over het in de publici teit treden 'herbevestigd': Nord holt dient hem vooraf te consul teren over gevoelige uitspraken. Daarmee had Patijn willen vol staan, een spreekverbod was wat hem betreft niet nodig. Nordholts ondergeschikten zeg gen dat de commissaris zich niet het zwijgen zal laten opleggen. „De korpschef hecht aan een onafhankelijke positie, wil vrije lijk kunnen waarschuwen en weigert zich te laten ringeloren door de politiek of door justitie." Korpschef Brand van de regio politie Den Haag/Haaglanden heeft begrip geuit voor de brief van de PG. Naar zijn mening heeft zijn Amsterdamse collega veel kwaad aangericht met zijn uitspraken. Er dient weer rust te komen, in plaats van het uit vechten van ruzies en het elkaar verrassen via de publiciteit, zo meent hij. Van onze Haagse redactie Den Haag - Mensen met een modaal inkomen (ongeveer 45.000 gulden) en gehuwde aow'ers gaan er volgend jaar vrijwel niet op achteruit in koopkracht. „Die twee groepen komen er het beste van af." Dat zei premier Kok gisteren na de vergadering van de minister raad. „Door de ouderenaftrek is de koopkrachtontwikkeling vol gend jaar voor mensen met al leen aow die beiden boven de 65 zijn gelijk aan die van modale werknemers. En dat ondanks de bevriezing van alle uitkeringen in 1995," zei premier Kok. Aanvankelijk zou er sprake zijn van een fors koopkrachtverlies in 1995. Maar dank zij gunstige re ramingen voor de economi sche groei en dank zij de com penserende maatregelen die het kabinet heeft getroffen, zal het koopkrachtverlies voor alle in komensgroepen veel beperkter zijn, aldus premier Kok. Spaarloon Het kabinet heeft gisteren ook ingestemd met een wetsvoorstel dat de schatkist 400 miljoen gul den per jaar minder kost aan spaarloon- en winstdelmgsrege- lingen. De populariteit van deze nieuwe, pas dit jaar ingevoerde regeling bleek zo groot te zijn dat ze de staat veel meer kost dan was geraamd. De regeling is onder meer ingevoerd om loon matiging te bevorderen. Voor werknemers blijft alles zo als het nu is. Maar voor werkge vers wordt de regeling minder gunstig, hun voordeel slinkt vol gend jaar van twintig tot tien procent. Kok zei niet te ver wachten dat werkgevers zullen proberen hun geringere finan ciële voordeel te verhalen op de werknemers. „Het verschil tus sen de oude en de nieuwe rege ling kunnen ze wel binnen de plooien van bun jas opvangen," vindt Kok. Hij zei dat de ar beidsinkomensquote (het aan deel van de loonkosten in het totaal van de bedrijfskosten) sterk is verbeterd. Den Haag (anp) - Het ministerie van Defensie gaat minder dienstplichtigen oproepen om te voorkomen dat te veel jongens zich onnodig melden voor de eerste oefening. Staatssecretaris Gmelich Meij- ling maakt dat gisteren duidelijk in zijn antwoord op vragen van de D66-kamerleden Hoekema en De Koning. Deze vroegen ophel dering nadat de dienstplichti genvakbond WDM afgelopen maand Defensie had beschuldigd van het onnodig oproepen van honderden jongeren. Meijling erkent dat Defensie te royale opkomstcijfers heeft ge hanteerd. De vaststelling ge beurde nog op basis van ervarin gen van de periode voor de Prio riteitennota. Die voorziet in een afschaffing van de opkomst- plicht en een overgang naar een beroepsleger in 1998. Begin ja ren '90 had Defensie nog behoef te aan 40.000 dienstplichtigen per jaar. Voor 1994 bedraagt dat aantal 26.000 en de komende jaren zakt dit cijfer onder de 20.000. Uit voorzorg werden tot nu toe per lichting vier maal zoveel dienstplichtigen dan nodig opge roepen, dit in verband met het grote aantal mensen dat tussen tijds nog uitstel vraagt en krijgt. Defensie brengt dat aantal terug. Eventuele tekorten wil Meijling opvangen door het aantal diensptlichtigen te vergroten dat bereid is zich op korte termijn te laten oproepen. Positief Defensie bekijkt verder enkele weken voor de opkomst van een lichting of alle beschikbare functies zullen worden vervuld. Is dat het geval, dan doet het ministerie overtollige dienst plichtigen het aanbod zich bui tengewoon dienstplichtig te la ten verklaren. De WDM staat overwegend positief tegenover het besluit van Meijling. Er is nog wel kritiek op het late tijd stip waarop jongens buitenge woon dienstplichtig worden ver klaard. De politie voert een van de arrestanten af. FOTO ANP Van onze verslaggever Melick - Met dertien huiszoekingen in Limburg en oost-Brabant heeft de po litie gisteren een omvangrijk koppel- bazennet opgerold. In totaal werden vijf verdachten aangehouden: vier mannen op het adres van de in Melick wonende hoofdverdachte en een vrouw in Geleen. Hoewel het schadebedrag voor de fiscus en bedrijfsverenigingen (sociale premies) nog uit het onderzoek moet blijken, sluiten justitie en politie niet uit dat het gaat om een totaalbedrag tussen de acht en tien miljoen gulden Dit over de tien jaar dat de koppelbazen bezig zijn geweest. De koppelbazen opereerden aanvankelijk alleen in Nederland, maar sinds enkele jaren ook in België en Duitsland. Onder meer door gebruik te maken van een groot aantal (buitenlandse) papieren, lege bv's en namen van niet bestaande bedrijven, wisten de koppelbazen hun praktijken er volgens justitie bona fide uit te laten zien. Hoeveel mensen exact voor de criminele organisatie hebben gewerkt, kon justitie gisteren met zeggen. MINISTER PRONK van Ontwikkelingssamenwerking had zijn twijfels al laten blijken. Volgens hem is Cairo niet de juiste plaats voor een VN-conferentie over beperking van de bevolkingsgroei. Egypte kampt met een serieus binnenlands probleem. Funda mentalistische moslims keren zich tegen de verwesterlijking -huns inziens- van de Egyptische samenleving. Dat het ze menens is met hun opvatting dat de Koran onverbiddelijk moet dienen als leidraad voor de te bewandelen levensweg, onderstre pen ze regelmatig met terreuraanslagen. Het mag geen verrassing heten dat in een dergelijk land de weerstand tegen een conferentie die gaat over beperking van de bevolkingsgroei, groot is. De Egyptische politie neemt de dreige menten van de fundamentalisten serieus. Er zijn afgelopen week honderden mensen gearresteerd en er is een enorme politie macht op de been gebracht die de veiligheid van de deelnemers moet trachten te garanderen, De dreiging van terreur en de diepe verdeeldheid die nu al zichtbaar is, zullen het verloop van de conferentie ongetwijfeld beïnvloeden. Dat is in de aanloop reeds gebleken. Een aantal vooraanstaande islamitische landen weigert te komen en andere moslimstaten vaardigen een diplomatiek onaanzienlijke delegatie 8t, De keuze van Cairo -een stad waar het fundamentalistische verzet veel aanhang heeft - als plaats van samenkomst, heeft de bestaande verschillen bij voorbaat nagenoeg onbespreekbaar 9®maakt. Dat heeft ongetwijfeld negatieve gevolgen voor de Dat is buitengewoon jammer, want de ongeremde wereldbevol kingsgroei is een van de grootste problemen van dit moment. De verenigde Naties zijn al jaren bezig om hierin verandering te mengen. De miljarden verslinde projecten hebben hier en daar voor verbetering gezorgd, maar echt succesvol zijn ze nog niet 9ebleken. Gevreesd moet worden dat Cairo evenmin veel Positiefs zal opleveren. Den Haag - Het kabinet heeft er geen moeite mee als Europees commissaris Van den Broek de komende jaren commissaris blijft. Voorwaarde is echter dat Nederland de huidige portefeuil le van buitenlandse betrekkin gen kan behouden. Premier Kok liet dat gisteren doorschemeren na afloop van het kabinetsberaad. Dinsdag be zoekt de aanstaande voorzitter van de Europese Commissie, Santer, Nederland. Dan moet blijken of de portefeuille in han den van Nederland blijft. Kok zei gisteren dat Van den Broek erin is geslaagd zijn werk terrein flink 'zwaar' te maken. Verdeelt Santer de porteechter anders over de EU-landen, dan zal Van den Broek waarschijn lijk plaats moeten maken voor iemand uit PvdA, D66 of VVD. Curasao (anp) - De Verenigde Staten hebben een aantal lucht- vaartmaatschappijen onder cu ratele gesteld, waaronder de ALM van de Nederlandse Antil len. Die is voor 40 procent doch ter van de KLM. De Amerikaanse luchtvaart dienst FAA zal in de gaten hou den of de ALM de veiligheids voorschriften naleeft. Onder die voorwaarde mag verder op de VS worden gevlogen. De ALM is verbaasd en zegt veiligheid hoog in haar vaandel te voeren. De Amerikaanse rege ring zegt de besluiten te hebben genomen met het oog op (te magere) veiligheidsnormen van de betreffende landen, en niet die van de luchtvaartmaatschap pijen. (ADVERTENTIE) Bedtime biedt u de keuze uit 100 verschillende modellen in modern, retro en klassiek, plus een kompleet assortiment bijhorende matrassen en lallenbodems. Alles is beschikbaar in diverse maten aan prijzen waarvan u echt niet wakker hoeft te liggen DE SLAAPKAMER VAN JE DROMEN ZONDAG OPEN iondag13u. - 18u. zaterdag: 10u. - 18u. week 9.30u. - 18u. vrijdag geiloten ESSEN SPIJKER 5? Tel.: 09-32-3 667 38 43 Weg Rooiendaal-Eisefv Antwerpen Van onze verslaggever Den Haag - Duitsers zijn verdraagzamer tegenover buitenlanders dan Neder landers. Werkloze buiten landers hoeven Duitsland niet te verlaten, vinden de meeste Duitsers. Ook heb ben veel Duitsers er geen moeite mee als buitenlan ders zich niet aanpassen aan de Duitse samenleving. Nederlanders blijken op deze punten veel minder tolerant Nederlanders stellen zelfs extra hoge eisen aan het aan passingsvermogen van buiten landers, als die buitenlanders Duitsers zijn. Onderzoek Deze conclusies worden ge trokken in een onderzoek van de Wilhems Universitat in Münster en de Hogeschool En schede. De onderzoekers vroe gen 250 Nederlanders en 250 Duitsers naar hun opvattingen over de eigen landgenoten en die over Duitsers of Nederlan ders. Da'gbladen in Münster en Enschede hadden samen met de Euregio opdracht gegeven voor dat onderzoek. Zelfbeeld Een jaar geleden had het Ne derlandse instituut Clingendael een onderzoek gehouden naar hoe Nederlandse jongeren den ken over Duitsers. Uit dat on derzoek bleek dat die een sterk negatief beeld hebben van Duitsers. Het gisteren openbaar gemaak te onderzoek maakt duidelijk dat dit ook voor andere groe pen Nederlanders het geval is. Het onderzoek gaat echter ver der. Het geeft ook een mogelij ke verklaring voor het negatie ve beeld dat over Duitsers be staat. Volgens onderzoeker dr. Wiengarn blijkt uit zijn onder zoek dat de Duitsers zelf ook vinden dat ze niet erg vriende lijk, gezellig, sympathiek, hu moristisch, liberaal of tolerant zijn. Wiengarn denkt dat Ne derlanders dit zelfbeeld van de Duitsers overnemen. Met ande re woorden: omdat Nederlan ders van de Duitsers horen dat ze niet erg vriendelijk, gezellig enz. zijn, zijn de Nederlanders dat ook gaan vinden. Dat nega tieve beeld liegt er niet om. Meer dan 80 procent van de Nederlanders vindt de Duitsers arrogant. Bijna een kwart vindt onze oosterburen niet sympathiek. Positiever De Duitsers denken overigens heel wat positiever over de Ne derlanders. Volgens de onder zoekers komt dat omdat de Duitsers weinig over Neder land weten. Dit wordt veroor zaakt door het feit dat slechts zeer weinig Duitsers Neder lands spreken. Een opvallende uitkomst uit het onderzoek is ook dat Ne derlanders, óndanks hun nega tief beeld over Duitsers, er wei nig problemen mee hebben om in Duitsland te gaan werken. Wat kan een mens toch goedgelovig zijn. Ik heb altijd gedacht dat vissen in een kweekvijver op gezette tijden flink wat oud brood, regenwormen of maden toegeworpen kregen en dat ze daardoor groeiden. Een paar jaar geleden kwam ik er al achter dat een zalmforel geen kruising van twee vissen is, maar gewoon een forel die in de kweekvijver zoveel gemalen garnalen-afval heeft gekregen dat hij rose uitslaat. Gisteren werd mijn geloof in de mensheid en in de kwaliteit van gekweekte vis nog verder aangetast. De Veterinaire Inspectie meldde dat in onderzochte forel en paling sporen van antibiotica waren aangetroffen. Ook hij het kweken van vis wordt dus gerommeld met als doel wonderbaarlijke visvangsten die in de gewone natuur volstrekt onmogelijk zijn. Nederland zou Nederland niet zijn als er niet een werkgroep zou worden opgericht die regels voor het gebruik van diergeneesmiddelen in de viskwekerij moet opstellen. •-A-. M Inderdaad, li leest het goed, diergeneesmiddelen wor den niet op voorhand verboden voor vis. Meer dan hopen dat de leden van die werkgroep een beetje zuiver op de graat zijn, kun je in dit land niet meer. MERIJN Georgiër en Let bekennen doden Rus Gerkesklooster - Twee 26-jarige asielzoekers uit Georgië en Letland hebben bekend de 31-jarige Rus Sergej Trifanov te hebben gedood. De politie trof het slachtoffer woensdagavond dood aan in een asielzoekerswoning te Gerkesklooster. De politie arresteerde de Georgiër en de Let direct in de tuin achter het huis. Beide verdachten zaten woensdagavond in de woning toen Trifanov om half negen thuis kwam. Ze hadden drank tot zich genomen en beledigden het slachtoffer toen hij hen het huis uit wilde hebben. Daarop ontstond een vechtpartij waarbij de verdachten het slachtoffer sloegen en schopten. Ongeval werf door zuurstof uit slang Capelle a/d IJssel - Een slang waar zuurstof uit stroomde is de oorzaak geweest van het ernstige ongeval op een scheepswerf in Capelle aan den IJssel, afgelopen donderdag, zegt de politie. Bij het ongeval werden twee mannen gedood, een derde raakte zwaar gewond De slachtoffers werkten aan de boegschroef van een in aanbouw zijnde trawler. Volgens de technische recherche merkten de mannen dat er zuurstof uit een slang in de ruimte stroomde. Zij verlieten daarop het voorschip, maar keerden even later terug in de kennelijke veronderstelling dat het weer veilig was. Vermoe delijk door statische elektriciteit vatte plotseling de zuurstofrij ke lucht in het voorschip vlam. Nieuwe bijbelvertaling van start Amsterdam - Het vertaalwerk voor de Nieuwe Bijbelvertaling is officieel begonnen. Het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) en de Katholieke Bijbelstichting (KBS) maakten gisteren in Am sterdam de namen bekend van de vertalers en de toezichthou ders van het miljoenenproject. Twintig kerkgenootschappen hebben hun steun toegezegd. Het vertaalwerk, dat wordt uitgevoerd door vijftien deskundi gen, zal enkele jaren na de eeuwwisseling zijn afgerond, zo verwacht prof. dr. P. Beentjes, vice-voorzitter van de begelei dingscommissie. De nieuwe oecumenische vertaling, vervangt de NBG-vertaling uit 1951. Antillen willen eigen buitenlands beleid Den Haag - De Nederlandse Antillen willen meer ruimte voor een eigen buitenlands beleid. „Wij willen in het Caraïbisch gebied meer mogelijkheden om ons te profileren," zei premier mr. M.A. Pourier van de Antillen gisteren aan het slot van een werkbezoek aan Nederland. Minister Voorhoeve van Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken zei dat hij met Pourier overeenstemming had bereikt over een groot aantal zaken. Er komt een gezamenlijke werkgroep voor de Antilliaanse kustwachtorganisatie. Nederland is bereid een bijdrage te leveren aan de kustwacht. Die is dringend nodig omdat er vrij veel verdovende middelen worden gesmokkeld in het Caraïbisch gebied. Eisen tot vier jaar tegen drugbende Alkmaar - Officier van justitie mr J. Scheffer heeft gisteren voor de rechtbank van Alkmaar celstraffen tot vier jaar geëist tegen vier verdachten van grootscheepse drughandel. Volgens de officier probeerden zij met drie zeetransporten 19 ton hasj Nederland binnen te smokkelen. Vier andere leden van de organisatie zijn in Frankrijk al tot straffen van vier jaar veroordeeld. De Franse douane vond tien ton hasj op hun schip Rossiant. In december 1993 werd voor de kust van IJmuiden de Erva geënterd. De kotter bleek echter leeg De bemanning had de hasjlading, verborgen in zuurkoolva- ten, achter het slip aangesleept en had die lading laten gaan toen zij onraad rook. Een aantal vaten met hasj spoelde in Zeeland aan. Antibiotica in gekweekte forel Rijswijk - Gekweekte forel en gekweekte paling bevatten soms sporen van diergeneesmiddelen. Dit blijkt uit het jaarverslag 1993 van de Veterinaire Inspectie van de Volksgezondheid. De inspectie trof geen verboden groeibevorderaars aan, maar bij een aantal onderzochte forellen en palingen wel het antibioti cum flumequine. Het ministerie van Volksgezondheid noemt de situatie in de viskwekerij onbevredigend. In de relatief jonge bedrijfstak zijn antibiotica verboden. Den Haag (anp) - Er moet in Nederland op korte termijn, afhankelijk van de datum die met name Duitsland zal hanteren, een 'eurovignet' worden ingevoerd. Dat is een vorm van belasting voor zware vrachtwagens waarover de Benelux- landen, Denemarken en Duitsland eerder dit jaar een af spraak hebben gemaakt. Het gaat om vrachtwagens met een lading van 12 ton of meer. Nederlandse transporteurs moe ten die belasting per jaar beta len. Buitenlandse collega's die van de Nederlandse wegen ge bruik maken betalen per dag, per week of per maand. De hoogte van de belasting hangt af van het aantal assen van de wagen. De belasting maakt deel uit van de fiscale harmonisatie van het wegver voer in de Europese Unie. Ne derland laat het moment van ingaan van de belasting afhan gen van de datum die Duitsland zal hanteren, om oneerlijke con currentie te voorkomen. De op brengst van de maatregel wordt geschat op 260 miljoen per jaar. De verladersorganisatie EVO en Koninklijk Nederlands Vervoer (transporteurs) hebben in een reactie gezegd dat de 260 mil joen gulden die met het eurovig net zijn gemoeid volledig moeten worden gecompenseerd door las tenverlichtingen elders.

de Stem | 1994 | | pagina 3