Het is een duivelse inspanning' Mannenvolleybalteam in eindstrijd tnt de niet' Profcontract voor Burgman en Lieberkind Miguel Indurain brengt werelduurrecord op 53,040 kilometer B 2 DE STEM SPORT B3 sprek meer Nieuwe aanval van Boardman Historie uurrecord Vrouwen volley balteam geeft VS goed partij SPORTNIEUWS KORT ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 TEMBER 1994 eeg Dick Advocaat, orbereiding op een ondscoach. Uit eigen eschouwing op het De meest opmerke- are reden van zijn t genoemd." nde spelers was goed eerd, vond hij. „Al zijn isen die daar anders nken, omdat ze alleen ivreden zijn met de we- haalde hij uit naar ling van de kritiek die ame het voetbalweek- over hem uit stortte, ^at wist precies waarom [niet als winnaar de reep haalde. Hij noemde actoren: „We hadden noeg geluk. Bij de arbi- ■eslissingen zijn we be niet bevoordeeld. Hoe rijk het geluk is, toonde an. In twee wedstrijden de Italianen in de laat- nuut gelijk, ze plaatsen iet de hakken over de oor de tweede ronde en vervolgens de finale, idere belangrijke factor vorm van de spelers, antal van hen bereikte et niveau dat we ver- hadden. En dan was er warmte. We troffen het 'et wedstrijden in Orlan- Vashington." >en fantastische eerste tegen Ierland was het 3razilië erop of eronder, loop je zo door naar de Verlies je, word je ze- Gezien de kwaliteit van iziliaanse ploeg was het phande te verliezen. Het n van de beste wedstrij- ön het toernooi. In de ationale voetbalwereld er nu nog over gespro- lat zegt voldoende over elwijze van Oranje." ie laatste woorden pro- e Advocaat zijn gram te op de critici, die de coach in de kwalifica- istrijden voor het EK 996 weer met argusogen volgen. JWS KORT »elt al zijn kwalificatie- jd in eigen land in De de voetbalbond, zei dat mde kleine landen als de KNVB niet uit te eringere capaciteit. „We Oranje steeds voldoende figen. Alleen al voor de :n we al zeker 10.000 ■lfs in totaliteit niet eens teruggetrokken uit de foor het eerst smds jaren n Noordwijk zonder de enst getreden bij Feye- er handen te nemen. Tot de Rotterdamse club. De nieuwe taken niet kon elftal. n Oranje plaatsgemaakt t systeem dat we met het coach Advocaat toe. id achter zijn naam heeft eeld. „Ik heb hem ook ir het Nederlands elftal, ■d." in oktober igin oktober haar rentree n woordvoerster van de tennisters, maakte dat •k bekend. laar rackets op om haar nden. In mei, na haar erugkeer, arresteerde de ïuis waarin Capriati zich ■vond, trof Justitie kilo's het indoortoernooi van den. Voor het toernooi in ova op de inschrijflijst. ilfans in Dhaka lese hoofdstad Dhaka is ernstige voetbalrellen sorting Club konden het :t voor de landstitel, had den hun woede op autos De politie werd de 1 de baas. n stok aiutt. ut: udds. en gewond bij voetbalrel- ïhoven Federatie (FIA) heeft het gen de diskwalificatie Belgische Grand Pri* verschoven. i dienen, wordt op "e dezelfde dag buigt de e de wagen van de Duitse Grand Prix °P tegen de nber n zou Dp die le \/an onze verslaggever Spa - Raimond Burgman en Karsten Lieberkind hebben zich in Spa verzekerd van een plaats in het wereldbekercir cuit van de profdriebanden- spelers. Burgman versloeg gistermiddag in de slotronde van het kwalifi catietoernooi landgenoot Frank Martens Lieberkind rekende af met Ad Broeders, de derde Ne derlander in de halve eindstrijd. Burgman verraste naderhand in het finaletoernooi, waaraan alle toppers meedoen, Raymond Ceu- lemans. Lieberkind verloor van Dick Jaspers. Van de toppers zijn Raymond Ceulemans en Ludo Dielis in middels geroyeerd door de Bel gische biljartbond. De twee ve detten hebben aangekondigd een rechtszaak tegen de Belgische biljartbond te zullen aanspan nen. Jaarlijks trekken vele biljarters naar Spa om in het uitgebreide kwalificatietoernooi van de pro forganisatie BWA een financieel aantrekkelijk ticket voor de we reldbekercyclus te veroveren. Dit keer waren er veel minder (slechts een goede veertig, bijna allemaal Nederlanders) deelne mers, omdat een schorsing van nationale bonden dreigde. Burgman presenteerde zich afge lopen jaar al als aanwinst voor de BWA, liep echter niet alle toernooien af. In Spa kruisten Jan van der Bie, Frans de Vries en Louis Havermans zijn pad op weg naar de halve finales. Allen landgenoten die hij in de compe titie geregeld tegenkomt. De partij tegen Havermans leverde de meeste problemen op. Na vier bloedstollende sets won Burg man de beslissende vijfde met 15-13. Frank Martens vormde de laatste opgave in de jacht op een wereldbekerticket. Burgman won in vier sets. De Deen Lieberkind had het zwaarder om tot het profcircuit toe te treden. De Nederlander Henk de Kleine (2-0), de Oosten rijker Pilss (2-1) en de Nederlan der Jan Viskil (3-2) gaven flink tegenstand. Ad Broeders kon dat in de halve finale niet. Hij won weliswaar een set, maar was in de andere drie onvoldoende op dreef om een echt gevaar te vormen. Burgman en Lieberkind worden door hun prestaties direct toege laten tot de hoofdronden van de wereldbekertoernooien in Istan bul (Tur), Oosterhout (Ned), Hal le (Dui), Seoul (ZKo) en Gent (Bel). Het toernooi in Seoul staat nog niet helemaal vast. Als het doorgaat is de kans groot dat er ook in Tokyo nog een wereldbe kertoernooi komt. Spa. BWA Grand Prix-toernooi driebanden. Derde ronde: Van der Smissen (Ned)-Buyukoglu (Tur) 2-0, Ad Broeders (Ned)-Vredevelt (Ned) 2-0, Lieberkind (Den)-Pilss (Oos) 2-1, Viskil (Ned)-Habraken (Ned) 2-1, Martens (Ned)-Peterson (Ned) 2-1, Van de Berg (Ned)-Velthuis (Ned) 2-1, Havermans (Ned)-Emek (Tur) 2-1, Burgman (Ned)-De Vries (Ned) 2-0. Kwartfinales: Broeders-Van der Smissen 3-1 (15-2 15-7 13-15 15-12/1,450-0,923), Lieberkind-Vis- kil 3-2 (2-15 15-13 15-9 9-15 15-11/0,756-0,863), Martens-Van de Berg 3-0 (15-7 15-12 15-6/1,666-1,000), Burgman-Haver- mans 3-2 (15-12 15-11 9-15 12-15 15-13/1,064-1,064). Halve finales: Burgman-Martens 3-1 (10-15 15-14 15-14 15-6/1,145-1,042), Lieberkind-Broe- ders 3-1 (15-6 15-12 2-15 15-12/1,044-1,022). Finaletoernooi Achtste finales: T. Blomdahl (Zwe)- Umeda (Jap) 3-0 (15-12, 15-13, 15-6/ 1.730-1.291), Caudron (Bel)- Weijenburg (Ned) 3-2 (15-5 12-15 15-8 10-15 15-2/1.522-1.046), Saygi- ner (Tur)-Carlsen (Den) 2-3 (15-12 5-15 15-1 11-15 11-15/ 1.266-1.288), Cun Lee (VSt)-Dielis (Bel) 1-3 (15-13 0-15 6-15 12-15/1.222-2.071), R. Ceulemans (Bel)-Burgman 1-3 (15-8 0-15 5-15 9-15/0.906-1.606), Jaspers (Ned)-Lieberkind (Den) 3-1 (15-11 11-15 15-12 15-6). Door Jean Nelissen Bordeaux - Even over vier uur gistermiddag steeg er een gehuil op van de tribunes rond de wielerbaan van Bordeaux. Enkele duizenden fans zwaaiden met vlaggen en spandoeken, bliezen op toeters en luidden bellen. Zij waren getuigen van een historisch moment. Viervoudig Tourwinnaar Miguel Indurain doorbrak na zestig minu ten de grens van de 53 kilometer. De Spanjaard stelde het nieuwe werelduurrecord messcherp op 53 kilometer en 40 meter. Hij legde in iets meer dan 212 ronden op de piste 327 meter meer af dan de onttroonde recordhouder Graeme Obree. Na een uur richtte de 'bionische man' uit Navarra zich eindelijk op van zijn Pinarello-machine, die de naam 'Het zwaard' draagt. Hij tilde zijn astronau tenhoofddeksel met het plastic windscherm van zijn hoofd en hief zijn rechterarm met de ge balde vuist op naar het uitzinni ge - voornamelijk Spaanse - pu bliek. De 'bionische man' werd weer een beetje een gewoon we zen. Zij het een man, die aan het eeuwige streven van de mens om altijd sneller, hoger en verder te willen een dimensie had toege voegd. 's Werels beste tijdrij der had in een voor hem ongewoon decor zijn door de natuur machtig ge schapen lichaam gebruikt voor een unieke sportprestatie. Waar van zijn illustere voorganger Ed dy Merckx, op de piste aanwe zig, onmiddellijk na afloop zei: „Een sportieve prestatie van een groot coureur op het hoogste niveau." Obree zal volgens Mer ckx m een gewone fietshouding dit record nooit meer kunnen breken. Uniek De man met de grote cylinder, die 550 watt trapt op de fietser- gometer, voor wie het aerobe omslagpunt ligt bij 195 hartsla gen per minuut, die in -één adem meer dan 7 liter in zijn grote longen zuigt, die zo snel recupe reert dat zijn hartslag van 160 slagen binnen 30 seconden te ruggaat naar 60, wiens formida bele hart 50 liter bloed per mi nuut in de aderen pompt, wiens V02max (maximale zuurstofop namecapaciteit) 88 mililiter per kilogram lichaamsgewicht be draagt, deze unieke atleet verbe terde dus op zijn futuristische Pmarello-fiets het werelduurre cord. Ondanks het feit dat zijn CX, dat is de coëfficent van de lucht- weerstand, door de gewijzigde reglementen (artikel 49 van het algemene reglement van de UCI) zes procent meer was dan die van Graeme Obree in april van dit jaar. Obree, die als het ware ut zijn fiets 'hing', had 0.18 luchtweerstand. Indurain in zijn meer conventionele fietshouding 0.24. De 30-jarige Miguel Indurain (1 meter 88, 81 kilo) verscheen gis termiddag om zeventien minuten over twee op de baan. Om half twaalf had hij op zijn kamer in het Sofitel zijn ontbijt genuttigd. Brood met ham uit Bayonne. Hij ■dronk drie koppen thee en een hop expresso-koffie. Hij startte in aanwezigheid van de ex-Tour winnaars Bernard Thévenet, Ed dy Merckx, Pedro Delgado en Roger Lapébie zijn warming up. Die bestond uit vijf minuten so lorijden en achttien minuten fietsen achter een derny. Even voor drie uur werd via luidspre kers aan alle aanwezigen ge waagd niet meer met flitslicht te fotograferen om Indurains con centratie niet te verstoren en zoveel mogelijk op dezelfde Plaats te blijven zitten. Roken was verboden. De deuren van de velodrome gingen dicht. Even over drie uur vertrok hij, onder oorverdovend applaus. Tranen Indurain startte op een trager schema dan Obree. In de derde ronde (telkens 250 meter) had hij zijn grootste achterstand op d j5'8 seconden. Langzaam loop de Spanjaard naar de tij- ra van Obree toe, hoewel zijn 'Warts dr. Sabino Padilla, die hem aan de rand van de piste oachte, hem in het begin tot mder snelheid moest manen. Omdat hij te vlug op zijn schema voorlag. In de twintigste ronde, na tien kilometer, kwam de om mekeer. Indurain dook voor het eerst een halve seconde onder de tijd van Obree. Vanaf dat mo ment bouwde hij aan een winst, die na 35 kilometer 13.5 secon den bedroeg en na 49 kilometer 20.5 seconden. Tenslotte kwam hij uit op 53 kilometer en veertig meter. Op het moment dat het uur voorbij was en voor het eerst in de geschiedenis een Spanjaard werelduurrecordhouder was, viel de Indurain-clan elkaar om de hals. Bij echtgenote Marisa rol den de tranen over haar wangen. Eddy Merckx: „Hier geschiedt gerechtigheid. Een grote coureur als Indurain is een sieraad op de recordlijst. Dit is goed voor de wielersport. Indurain heeft veel meer inhoud dan Obree. Als hij volgend jaar naar Mexico gaat voor een nieuwe aanval, zou het mij niet verbazen als hij de 55 kilometer passeert." Gevangene Een half uur na afloop gaf Mi guel Indurain een persconferen tie. Hij zag er fris uit. „Mijn moeilijkste moment doorstond ik na dertig kilometer. Toen had ik last van een opkomende kramp. Maar ik heb er doorheen gere den." Hij verklaarde dat zijn voorbe reiding, het materiaal en zijn begeleidingsteam perfect waren. „Ik was met veel moraal gestart, maar eerst in de laatste tien kilometer was ik zeker dat ik het record zou kloppen. Toen pas begon ik echt goed in mijn ritme te komen. Maar het is een dui velse inspanning," vertelde hij. Opnieuw was hem, in tegenstel ling tot tijdraces op de weg, zijn houding op de fiets tegengeval len. „Je zit als een gevangene in het zadel, je kunt niet eens even je benen strekken." Of hij tevreden was over de 53 kilometer en 40 meter? „Natuur lijk, dit is de eerste fase in ons recordprogramma. We moeten nog veel op details studeren en hier en daar wellicht kleine ver beteringen aanbrengen, alvorens ik in oktober volgend jaar naar Mexico vertrek om een nieuwe aanval te doen." Belachelijk In verband met zijn nieuwe aan val op het uurrecord zal hij in 1995 maar één grote ronde rij den, de Tour de France. „Dat blijft mijn objectief nummer een. Daarom ga ik morgen weer op de weg trainen. Want ik wil zo snel mogelijk weer mijn normale wegtred hebben, om het komend seizoen niet in gevaar te bren gen." Gisteravond trokken groepen zingende Spanjaarden door Bor deaux. Toch zal hun held, Mi guel Indurain, op 6 september in Parijs voor de 'Commission de discipline' van de Franse wieler bond moeten verschijnen. Deze Commission, die de macht heeft Indurain tot maximaal drie jaar te straffen voor zijn positieve reactie op ventolin op 15 mei in de Tour de l'Oise, bestaat uit Roger Legeay (ploegleider van GAN), Cyrille Guimard (ploeg leider van Castorama), Pierre Chany (journalist bij l'Equipe) en Thierry Cazeneuve (journalist en organisator van Le Dauphiné Libéré). Indurain zal niet voor deze commissie verschijnen. Ook ploegleider José-Miguel Echa- varri blijft weg. „Waar lijkt het op als wij ons voor concurreren de ploegleiders en journalisten moeten gaan verantwoorden," verklaarde hij, „ik vind het bela chelijk." Indurain heft als teken van triomf een gebalde vuist. Bordeaux (anp) - De reactie kwam een uur na de geslaag de poging van Miguel Indu rain om het werelduurrecord te verbeteren. Chris Board man liet via zijn ploegleider Roger Legeay in Bordeaux weten dat hij volgend jaar de afstand van de Spanjaard - 53,040 kilometer - gaat aan vallen. Boardman, onlangs op Sicilië tot wereldkampioen tijdrijden ge kroond, probeert waarschijnlijk in september 1995 in Mexico zijn doel te verwezenlijken. De Brit heeft ervaring. De 26-jarige cou reur. die dit seizoen de proloog van de Ronde van Frankrijk op zijn naam bracht, was negen maanden in bezit van het werel duurrecord. Vorig jaar juli onttroonde hij de Schot Graeme Obree als beste tijdrijder door in Bordeaux een afstand van 52,270 meter af te leggen. In april van dit jaar heroverde Obree het record in Bordeaux met 52,713 kilometer. „Boardman is in staat 53,5 kilo meter te rijden," voorspelde zijn ploegleider Legeay gisteren. Bordeaux - Het werelduurrecord heeft na de Tweede Wereldoor log de volgende ontwikkeling doorgemaakt: 1956: Jacques Anquetil (Fra), 46,159 km, Milaan 1956: Ercole Bakdini (Ita), 46,393 km, Milaan 1957: Roger Rivière (Fra), 46,923, Milaan 1958: Roger Rivière, 47,346 km, Milaan 1967: Ferdinand Bracke (Bel), 48,093 km, Rome 1968: Ole Ritter (Den), 48,653 km, Mexico-Stad 1972: Eddv Merckx (Bel), 49,431, Mexico-Stad 1984: Francesco Moser (Ita), 51,151 km, Mexico-Stad 1993: Graeme Obree (GBr), 51,596 km, Hamar 1993: Chris Boardman (GBr), 52,270 km, Bordeaux 1994: Graeme Obree, 52,713 km, Bordeaux 1994: Miguel Indurain (Spa), 53,040 km, Bordeaux Haarlem (anp) - Het Nederlands team speelt zondag de finale van de Haar lemse Volleybalweek. Daarvoor was het minimumaantal sets toereikend. Zes in twee dagen: drie tegen Duits land, drie tegen Rusland. Beide wed strijden lieten zich echter geenszins vergelijken. Donderdag gunde Neder land het Duitse samenraapsel zeven tien punten, vrijdag dwongen de ster ke Russen de cijfers 15-12 16-14 15-13 af. Door de zekere finaleplaats zijn nog twee wedstrijden tegen Italië gegarandeerd. Voor Alberda is dat in Haarlem een leuke wetenschap. Na de oefenduels in Arnhem (3-1) en Eindhoven (3-2) blijft spelen tegen de regerend wereldkampioen hoogst inte ressant. Vier zware krachtproeven binnen zes dagen, minder dan vier weken voor het WK in Griekenland, is een groot goed. Nederland en Rusland ontmoetten elkaar voor het laatst in september 1993, in de halve finale van het Europees kampioen schap. De uitslag was identiek, 3-0 voor Nederland. Toen, in Turku, zag coach Alberda de beste wedstrijd die het natio naal volleybalteam ooit speelde. Toen nog zonder Posthuma, zonder Van de Goor, nu bij de basis-zes. Vrijdag zag de coach punten van kritiek. „Een matige pass," noemde hij als voornaamste. Voornaamste pluspunt was vrijdag het spel van Olof van der Meulen, De Fries, inmid dels Napolitaan, kwam bij 2-6 in de twee de set in het veld voor Held. Trots Van .der Meulen is weliswaar reserve, maar niet de man om zich bij een bijrol als toeschouwer neer te leggen. Hij kreeg in het restant van de tweede set 23 ballen van Blangé, terug als spelverdeler. Van der Meulen ramde de bal driemaal in het Russische blok, scoorde drie punten en haalde twintig keer de opslag terug. Een percentage om trots op te zijn. Alberda piekert er echter niet over om de basis-zes, die hij zijn vertrouwen gaf, te wijzigen. „Held is mijn eerste keus," zei Alberda. Held speelde een sterke eerste set (15-12), maar viel daarna iets terug. De gretigheid van Van der Meulen is voor de bondscoach een geruststellende gedach te. „Olof is op z'n sterkst als pinchhitter. Die rol is hem op het lijf geschreven. Hij voelt zich daarin ook thuis." Het Nederlands vrouwen volleybalteam heeft de eerste wedstrijd van het derde Grand-Prixweekeinde vrijdag in Manila tegen de Verenigde Staten verloren: 1-3 (13-15 15-12 6-15 12-15). Ondanks het verlies was er toch vreugde in het Nederlandse team. De formatie van Bert Goedkoop speelde de beste wedstrijd tot nu in het circuit. In de bijna twee uur vergende wedstrijd bleek Oranje vrijwel gelijkwaardig aan de tegenstander. Het enige verwijt dat kon worden gemaakt, was dat Nederland in de eerste set een voorsprong van 13-12 uit handen gaf en met 13-15 verloor. Bankr as-model De speelsters van de nationale selectie overwegen serieus vanaf mei komend jaar het zogenoemde Bankras-model, dat de basis was van het succes van de mannen, toe te passen. Alleen op die manier denken de speelsters het gat met de wereldtop te dichten. In de zevende wedstrijd van de energie verslindende, drie weken durende toernee door Zuidoost-Azië bewezen de Neder landse volleybalsters met de besten mee te kunnen. Was Nederland vorige week in Tokyo nog kansloos tegen de Amerikaan- sen, dit keer konden zij op vrijwel gelijk niveau partij geven. De Amerikaanse ploeg, die in San Diego fulltime traint op weg naar goud bij de OS van 1996 in Atlanta, kreeg het voor 10.000 toeschou wers zwaar te verduren. Uitblinksters bij Nederland waren aanvoerster Cintha Boersma en Erna Brinkman. Vooral Boers- ma, die in het Grand-Prixcircuit een mati ge start had, speelde blokkerend, stoppend en aanvallend een opvallende rol. Brink man, in aanleg een wereldtopper, was voor het Amerikaanse blok nauwelijks bespeel baar. Alleen in de derde set (15-6) had Neder land minder in te brengen. De ploeg van de Verenigde Staten won de wedstrijd door een surplus aan slagkracht en de betere verdeling van het spel. Zaterdag ontmoet Nederland Peru, dat met 1-3 verloor van Zuid-Korea. De Koreaan- sen zijn zondag de laatste tegenstandsters in het toernooi. Haarlem. Haarlemse Volleybal Week, man nen, tweede dag: Nederland - Rusland 3-0 (15-12 16-14 15-13), Italië - Duitsland 3-0 (15-9 15-9 15-9). Manilla (Fil). Vrouwen. Grand-Prixtoernooi: Nederland - Verenigde Staten 1-3 (13-15 15-12 6-15 12-15), Zuid-korea - Peru 3-1 (15-8, 15-12 11-15 15-5). Guangzhou (Chi): Cuba - Duitsland 3-0 (15-9 15-9 15-6), China - Taiwan 3-0 (15-4 15-2 15-9). Fukuoka (Jap): Rusland - Brazilië 3-2 (17-15 5-15 15-17 15-12 15-7), Japan - Italië 3-1 (15-8 5-15 15-10 15-9). Ook contra-expertise Bugno positief Rome - Gianni Bugno staat een schorsing van twee jaar te wachten. De Italiaanse wielerbond maakte gisteren bekend dat ook de contra-expertise bij de voormalige wereldkampioen positief is uitgevallen. In de urine van Bugno werden op 17 augustus na afloop van de Agostoni Cup sporen van het verboden middel cafeïne gevonden. De tweede test leverde een identiek resultaat op. Bugno verklaarde na het bekend worden van de positieve test dat hij voor de wedstrijd een aantal koppen koffie had gedronken. Hij ontkende het verboden middel te hebben ge bruikt om betere prestaties neer te zetten. Vrijdag werd in het laboratorium van het Italiaans Olympisch Comité in Rome de contra-expertise uitgevoerd in het bijzijn van de 30-jarige rennër, zijn manager en een advocaat. Het onderzoek nam zes uur in beslag. De coureur moet zich 7 september voor de strafcommissie van de Italiaanse bond verantwoorden. De Italiaan ziet de bui al hangen. Hij sprak gistermiddag over stoppen. „Ik verwacht geen andere keus te hebben. De strafmaat is twee jaar. Dat zegt genoeg." Inter-trainer kwaad over bemiddeling Milaan - Trainer Ottavio Bianchi van Inter Milan heeft aan de vooravond van de competitie in de Serie A van het Italiaanse voetbal fel gereageerd op de bemiddelingspoging van zaakwaar nemer Rob Jansen om Dennis Bergkamp te sparen voor de eerste competitiewedstrijd zondag in Turijn tegen Torino. Bij Inter werd getwijfeld aan de rugblessure die Bergkamp aanvoerde, waardoor hij de wedstrijd tegen Torino moet missen. Bergkamp wil alleen spelen als hij volledig fit is. Om aan te geven dat hij geen blessure aanwendt, heeft Bergkamp zich ook voor de EK-kwalificatiewedstrijd van Oranje woensdag tegen Luxemburg afgemeld. Met Rob Jansen besprak Dennis Berg kamp begin deze week de zaak met het bestuur van Inter en met trainer Bianchi. Na het gesprek leken de twijfels verdwenen, maar gisteren haalde Bianchi fel uit naar de bemiddelingspoging van Rob Jansen. „Ik neem de spelers die ik nodig heb," vertelde Bianchi. „Daar heeft niemand zich mee te bemoeien." Arbiter: Rode kaart Gall ten onrechte Groningen - De rode kaart die Joop Gall van FC Groningen woensdag ontving in de wedstrijd tegen Willem II, is volgens scheidsrechter Van Dijk ten onrechte gegeven. Tot die conclusie kwam de Friese fluitist, die na het duel volhield dat Gall een slaande beweging maakte naar Hofstede, na het zien van de televisiebeelden. Daaruit bleek dat niet Gall, maar Erwin Koeman met de Tilburgse verdediger aan het bakkeleien was. Ook de tuchtcommissie van de KNVB heeft na het zien van de beelden van een amateurfilmer besloten een nieuw vooronder zoek in te stellen. „Dat staat los van de bewering van Van Dijk dat hij de rode kaart ten onrechte heeft gegeven," aldus een KNVB-woordvoerder. Gall is opgelucht dat Van Dijk heeft toegegeven de zaak verkeerd te hebben beoordeeld. „Dat is grote klasse van hem. Er is moed voor nodig een fout te erkennen. Ik hoop dat de scheidsrechtercommissie Van Dijk niet straft." Voor de Groninger was de rode kaart tegen Willem II de tweede in twee weken tijd. Op 20 augustus moest hij in het bekerduel met Veendam van het veld. Hij zou zijn tegenstander Brouwer tegen het hoofd hebben getrapt. Ook in die zaak lijkt Gall het slachtoffer te zijn van de slechte waarneming van de scheidsrechter. Tegen de schorsing van vier wedstrijden is hij in beroep gegaan. Donderdag is de mondelinge behandeling. De belangrijkste getuige van de Groninger is het slachtoffer, Brouwer. Die beweert dat de linkermiddenvelder hem niet heeft geraakt. „Bovendien blijkt dat ook uit televisiebeelden," zegt Gall. Baresi terug in Italiaanse selectie Rome - Franco Baresi maakt deel uit van de Italiaanse voetbalselectie die woensdag in en tegen Slovenië aantreedt. De 34-jarige libero van AC Milan had eerder aangekondigd zich niet meer beschikbaar te stellen voor de EK-kwalificatiereeks. Baresi, aanvoerder van de finalist tijdens het WK in de Verenigde Staten, veranderde vorige week van gedachte. Bondscoach Sacchi riep voor het duel in Maribor twee spelers op die tijdens het WK thuis zaten. Dat zijn Inter-speler Bianchi en Lazio-verdediger Favalli, die de geblesseerde Maldini ver vangt. De selectie: Baresi, Panucci, Costacurta, Albertmi, Donadoni (AC Milan), Marchegiani, Favalli. Casiraghi. Signori (Lazio), Apolloni, Mussi, Dino Baggio. Zola (Parma), Pagliuca, Berti, Bianchi (Inter), Evani (Sampdoria), Roberto Baggio (Juventus). Joeran en Koelkov naar Porto Lissabon - Benfica is twee buitenlandse sterren kwijtgeraakt aan concurrent Porto. De Russen Sergei Joeran en Vassiliy Koelkov tekenden donderdag een eenjarig contract bij Porto. Benfica wilde van het duo af, omdat de club over te veel buitenlanders beschikte. Joeran en Koelkov hadden bij de landskampioen de naam het met de discipline niet zo nauw te nemen. Voorzitter Jorge Pinto da Costa van Porto verwacht echter geen problemen met de spelers uit het Oostblok. „Ik heb hun onze regels uitgelegd. Daar zullen ze zich aan houden." Olympische sponsorpot van 630 miljoen Parijs - De sponsorpot van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) raakt aardig gevuld. Door de komst van de geldschieters UPS en John Hancock bedraagt het aantal TOP-sponsoren tien. Tezamen goed voor een bedrag van 630 miljoen gulden, waar over het IOC tot 1996 kan beschikken. Het TOP-sponsorprogramma is bezig aan zijn derde termijn. Bij de eerste editie kon het IOC beschikken over 150 miljoen gulden, bij de tweede termijn (van 1989-1992) was dat bedrag opgelopen tot 320 miljoen gulden. De Canadees Pound, voorzitter van de financiële commissie van het IOC, verwacht dat het sponsorbe drag in de toekomst verder stijgt. Australiër O'Grady naar GAN Bordeaux - De Franse wielerformatie GAN heeft zich voor de komende twee seizoenen versterkt met de Australiër Stuart O'Grady. De 21-jarige coureur won' vorig jaar tijdens de wereldtitelstrijd in Oslo met zijn land de ploegachtervolging op de baan. O'Grady stond ook in de belangstelling van Italiaanse teams en het Amerikaanse Motorola. Bulgaar Sirakov acht duels geschorst Zurich - De Bulgaar Nasko Sirakov is door de tuchtcommisie van de Europese voetbalunie (UEFA) voor acht wedstrijden geschorst. Sirakov werd gestraft, omdat hij op 23 augustus in de wedstrijd Levski Sofia - Olimpija Ljubljana in het kader van de voorronden van het toernooi om de UEFA-beker niet alleen ruw speelde, maar ook de scheidsrechter beledigde. De Noor Espen Solheim (Rosenborg) werd voor vier wedstrijden uitgesloten. Vier spelers moeten drie wedstrijden toekijken: Colleter (Paris SG, Fra), Palmer en Rasmussen (beiden Trelle- borg, Zwe) en Brennan (Slio Rovers, Ier). Zemlinskis (Skonto- Riga, Let) en Smigoenov (Donetzk, Oek) kregen twee wedstrij den schorsing. De commissie legde 23 spelers een schorsing van een wedstrijd op. AEK Athene kreeg 50.000 Zwitserse francs (65.000 gulden) boete wegens het afsteken van" vuurwerk door het publiek tijdens de wedstrijd tegen Glasgow Rangers, die op 10 augustus werd gespeeld.

de Stem | 1994 | | pagina 37