Zestig uur bezig met mountainbiken T>E STEM 'Ik moet zelf talenten gaan scouten' 3x2 Bondscoach Ton Brouwer mist in Nederland klimaat voor marathonzwemmen Jacobs Breda Electronics Gratis telefoonsex voor vrouwen 06-4311 of 4611 Gratis sexcontact voor vrouwen 06-4366 of 4622 Bart Brentjens doet gooi naar eindzege in wereldbeker- klassement auto telefoons nu vanaf ƒ799,- J^rteUr/groothandel/dealer van geluid en communicatie systemen JITSLUITEND VOOR PARTICULIEREN ij 3 ongewijzigde ingen binnen 7 dagen plaatsing GRATIS. VE telefoonnrs. van hete jwen thuis! (75cpm| -9605* UISKONTAKT vrouwen in jouw reqio nu 06-9811 (75cpm) IEKT apart met vrouwen uwen bel 06-4300, man- i bellen 06-9757(75cpml XGESPREK direkt apart 'n meisje 06-9701 (75cpm) OUWEN van 35 jaar en Ier willen Direkt-sex cpm) *06-9512* AAT nu zelf de heetste uwen jouw (hotel)bed in! nu 06-9664(1 OOcpm) IVE telefoonnrs van hete uwen thuis! (75 cpml -9502* 4ZAME meisjes zoeker il sexkontakt! Bel nu 9780 (75cpm) WINDEND sexgesprêk t 'n hete vrouw 320.330.81 (75 cpm) MO-jongens Hoor ze it tekeer gaan ■320*330*88(75cpm) IATIS-sex voor vrouwen: 4300, heren bel 320.330.91 (75cpm) IOUWEN 40 zoeken lute jongens Bel 06-9844 cpm) -KONTAKT voor strenge spraken! 320.325.80 (1 OOcpm) IISVROUWTJES zoeken erdag sexkontakt. 06-9661 (1 OOcpm) innen bellen voor 1,- p/m efoonsex 06-9596 direct - 06-9519 contact 06-9845 te meiden 06-9785 annen bellen voor 1,- p/m efoonsex 06-9713 per sex direct xcontact x plezier voor 2 i sex giosex 06-9716 06-9718 06-9635 06-9894 06-320.325.00 06-320.325.92 ETE vrouwen willen u Sexgesprek. -320.322.33 (75cpm). met QMO-KONTAKTEN direkt sart Brabant/Zeeland. Bel -9614 (Nu 50 cpm) IIEUW! 75cpm) Rijpe ouwen willen sexkontakt iet commercieel) 06-9.567 op! Blind date via de ilefoon. Direkt apart, leuke eiden, 06-95.95 (75cpm) IREKT apart met 'n leuk leisje (18+). In prijs ver- agd! Bel: 06-9600, 75cpm OLRIJPE vrouwen zoeken loniem, niet-commercieel ixkontakt 06-9656 75cpm EAGEER! op de leukste ouwen bel de vernieuwde spreeklijn 06-9696 75cpm IEUW! Sexdoorschakellijn: rouwen willen direkt sex, I nu: 06-9.750 (75cpm) IJPE vrouwen zoeken jon- ens voor een slippertje. "-9760 (75cpm) Aktieü! IN in 'n wip? bel de gewil- dames direkt: 06-98.77 5 cpm). DEK je rijpe vrouwen voor exkontakt? (niet commer- ieel) 06-350.266.59 (1gpm) BTW voor plaatsing >p zaterdag late.gorie B Categorie C_ ƒ25.17 ƒ2886 33.56 ƒ38.48 J ƒ41 95 48 10 50.34 57.72 ƒ58 73 67.34 ƒ67.12 76.96 ƒ75.51 86 58 83.90 ƒ96.20 J ven onder nummer: 12 95 af te schrijven. Door Jan Seuren Haelen - Rugnummers van be langrijke wedstrijden hebben een plaats gekregen in het mate- riaalhok waar zijn fietsen staan en waar tientallen banden van race-, veldrit- en mountainbike- fietsen het plafond en de wanden bedekken. In een hoek hangt nog een bloementuil als aandenken aan een van zijn vele overwin ningen. Bart Brentjens haalt, in de blauwe leiderstrui van het wereldbekerklas sement mountainbike, zijn fiets te voorschijn voor de laatste foto-ses sie voor hij naar Canada vertrekt waar in Silverstar de finale van de cyclus wordt gehouden. De 25-jarige Middenlimburger heeft nog veel werk om handen. Hij heeft er net een bespreking met zijn spon sor opzitten en heeft zich moeten haasten om op tijd op de afspraak te kunnen zijn. Het zijn drukke dagen voor Brentjens, want hij wil de trai ningen niet verwaarlozen één week voor de laatste proef van het klasse ment. In Silverstar, het op 1200 meter hoogte gelegen ski-oord niet ver van Vancouver in de provincie Brits-Co lumbia, verdedigt Bart Brentjens morgen (zondag, red.) zijn eerste plaats in het wereldbekerklasse ment. Met zijn ploegmaats Adrie van der Poel en Marcel Gerritsen en verzor ger Toon van de Laar is hij al één week voor de wedstrijd naar Canada vertrokken om aan het klimaat te wennen en om het tijdverschil te overbruggen. „Want ik wil niets aan het toeval overlaten," zegt Bart Brentjens. „Voor de wedstrijd in Cairns (Au stralië) ben ik ook een week eerder vertrokken om te acclimatiseren. Dat heeft toen heel goed uitgepakt." Met de finale in Canada is het sei zoen voor hem nog niet voorbij, want een dag later vertrekt Bren tjens al weer naar Colorado (VSt) waar in Vail het wereldkampioen schap wordt gehouden. Vail, waar vorig jaar de finale van de wereldbe- Bart Brentjens: „Ik zie het niet zitten om beroepsrenner te wor den. FOTO AMERICAN EAGLE/HAN BALK ker is gehouden, wordt ook wel het paradijs van de mountainbikers ge noemd. Becijferd Met 45 punten voorsprong op de Deen Henrik Djernis begint Bart Brentjens aan de finale. De Ameri kaan Nick Overend volgt op 50 pun ten, Tim Gould (Gbr) op 53, en de Zwitser Thomas Frischknecht op 59. De leider van het klassement heeft becijferd dat hij minstens op de 28e plaats moet eindigen om als eerste Nederlander het WB-klassement te winnen. Die klassering levert 16 punten op, net voldoende om de concurrenten voor te blijven. „Iedereen zegt dat het moet lukken," vertelt Bart Bren tjens. „Maar ik weet dat ik ner veuzer zal zijn dan anders. In moun tainbike-wedstrij den moet je bij pech zelf repare ren. Je mag alleen het materiaal ge bruiken, dat je vanaf de start bij je hebt. Tot nu toe heb ik alleen maar een binnenband meegenomen. Maar nu moet ik echt op zekerheid spelen. Ik zal in Canada ook andere spullen meenemen." Opmerkelijk 116 Renners hebben zich geplaatst voor de finale van de wereldbeker. De beste vijftig krijgen punten. Hef is op zijn minst opmerkelijk dat de coureurs, inclusief klassementslei der Bart Brentjens, niet weten welke prijzen aan de wereldbeker verbon den zijn. Brentjens kan zich nog her inneren dat de prijzen vorig jaar in natura werden betaald. Hij is toen op de zeventiende plaats geëindigd, maar dat bleek niet vol doende om voor een prijs in aanmer king. Brentjens meent dat in ons land ze ker acht ATB'ers tot de absolute top behoren. Mountainbiken heeft vol gens hem nog niets aan populariteit ingeboet. In de wereldbekerwed strijd van Houffalize (Bel) heeft de organisatie kwalificatiewedstrijden moeten inlassen, omdat zij geen re kening had gehouden met een toe loop van 600 deelnemers. Alleen de vijftig best geklasseerde renners in het klassement werden vrijgesteld van de kwalificaties. De parcoursen waarop de wedstrij den in het kader van het wereldbe kerklassement worden gehouden, zijn zeer uiteenlopend van aard. In Cairns (Australië), waar Brentjens als eerste Nederlander in de geschie denis een WB-koers won, reden de renners door een oerwoud. Het land schap in Mammouthlakes (Vst) was woest en rotsachtig. Er groeiden al leen maar dennen op 2700 meter hoogte. De wedstrijd in Spanje werd in een park van Madrid gehouden. En zondag rijden de mountainbi kers in een ski oord. In tegenstelling tot andere jaren heeft Brentjens dit seizoen slechts 20 wedstrijden gere den. Om krachten te sparen reed hij nooit meer dan één koers in een weekeinde. Sinds hij begeleid wordt door Géne Janssen, die als trainer aan de WordPerfectploeg van Jan Raas verbonden is, rijdt Brentjes geen wedstrijden meer als voorbe reiding op een belangrijke koers, maar beperkt zich tot trainingen. „Ik heb altijd getraind zoals ik dacht dat het goed was," zegt Bart Brentjens. „Maar nu ik met Géne Janssen werk, ben ik tot de conclu sie gekomen dat ik op verkeerde mo menten te veel heb gedaan." Pieken Terwijl de beroepsrenners naar gro te wegwedstrijden toewerken, piekt Bart Brentjens nu ook naar de be langrijkste mountainbikekoersen. Het feit dat hij na de wedstrijd in Cairns (Australië) een lichte terug val heeft gehad, heeft hem geen mo ment verontrust. „Ik heb na die wedstrijd 32 uur aan een stuk gereisd," kijkt Bart Bren tjens terug. „Je hangt maar wat rond op vliegvelden en je slaapt slecht. Ik vind het niet meer dan logisch dat ik met het Europees kampioenschap niet in aanmerking ben gekomen voor het podium. Ik wist van te vo ren dat ik ten opzichte van de favo rieten te kort zou komen. En dan heb ik het met de veertiende plaats riog niet zo slecht gedaan. Want ik heb na Cairns niet veel meer ge traind. Maar in de aanloop naar de finale in Silverstone heb ik hard ge werkt met Frans Maassen." De eerste plaats in het wereldbeker klassement en zijn overwinning in Australië zijn niet onopgemerkt ge bleven. Bart Brentjens is overstelpt met aanbiedingen van internationa le ploegen, waar onder twee Ameri kaanse. Zijn contract bij American Eagle, de ploeg die Manfred Krikke heeft opgestart, loopt op het einde van dit seizoen af. „Het zijn er zoveel, om gek van te worden," verzucht Bart Brentjens. „Als je het klassement om de we reldbeker aanvoert, geeft dat toch aan hoe constant je bezig bent. Al leen het wereldkampioenschap is belangrijker, maar dat is een één- dagswedstrijd, Ik blijf echter vrijwel zeker bij Krikke. Dat is ook gemak kelijk voor het onderhouden van de contacten." Beroepsrenner In tegenstelling tot verschillende mountainbikers is Brentjens niet van plan een licentie als beroepsren ner aan te vragen om na de Tour aan de criteriums te kunnen deelnemen. Brentjens: „Ik zie'het niet zitten om beroepsrenner te worden. Fiscaal is het misschien gemakkelijker om be roepskosten te kunnen aftrekken. Maar bij onze ploeg krijgen wij alle steun van de sponsor. Wij leven ei genlijk als een beroepsrenner. Ik ben 60 uur per week met mijn sport be zig. Trainen, besprekingen met de sponsor, materiaal verzorgen dat na elke wedstrijd of training grondig gepoetst moet worden. Daarbij moet je ook voldoende rust nemen. Elke morgen sta ik om half acht op. Het tijdstip dat ik naar bed ga, is echter elke dag een probleem. Ik ben blij dat ik mijn vriendin Petra Libregts heb leren kennen. Zij weet precies wat ik voor mijn sport moet doen en laten. Nadat ik de Hogere Tuin bouwschool had afgesloten, ben ik een eigen bloemkwekerij begonnen. Maar ik heb er bijna geen tijd meer voor. Ik ben al heel blij' als ik mijn ouders af en toe eens een uurtje kan helpen." Sport ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 DEEL B Ver verwijderd van de waterpoloërs, kunst- zwemmers, schoonsprin- gers en zwembadzwem- roers werken de lange-af- standszwemmers volgen de week donderdag hun wereldkampioenschap over 25 kilometer af in de Thyreense Zee. Het is ty perend voor de positie van de marathonzwem- mers binnen het KNZB- bestel. Bondscoach Ton Brouwer uit Raamsdonksveer maakt zich er niet druk over of zijn zwemmers minder bedeeld worden dan die van zijn collega René Dekker in het Olympisch bad van Rome. „Met een badmuts of een zwem broek meer presteer je niet beter." Door Marcel Luyckx Rome/Raamsdonksveer „Acht uur en vierenveertig minuten op 4 augustus 1979." In het geheugen van Ton Brouwer staan tijd en iiatum van zijn wereldre cord kanaalzwemmen ge grift. Na de 36,5 kilometer lange overtocht van het Nauw van Calais stapte hij uit het water en liep recht op de tv-camera af. „Hèhè," zuchtte hij, alsof hij net een paar baantjes in een zwembad had getrok ken. „Daar heb ik toen een wedden schap mee gewonnen", verklapt Brouwer. „Ik zou een fles cham pagne verdienen als ik dat zou zeggen." Een jaar later raakte de Brabander zijn wereldrecord kwijt.. Van een tweede poging is nooit iets gekomen. „Zo'n onderneming kostte in die tijd al gauw 10.000 gulden. Ik had mezelf min of meer uit de markt geprezen door de televisie. In '19 heeft de AVRO uitgebreid aandacht besteed aan mijn re cordrace. Toen ik een jaar later opzoek naar sponsors bij bedrij ven aanklopte voor een nieuwe aanval, vroegen ze me eerst hoe lang ik erover zou doen en ver volgens hoe lang ik op tv zou ko men. Dat laatste vonden ze nog het belangrijkste. Ik kon niets ga randeren." Eeuwige ranglijst Ton Brouwer heeft geen enkel idee waar hij nu ergens staat op de eeuwige ranglijst van kanaal zwemmers. „Moet ik me daar nog druk over maken? Dat is al vijftien jaar geleden gebeurd. Als kinderen van dertien of veertien jaar mij vra gen' of het klopt dat ik ooit het ka naal overge zwommen ben, denk ik 'Goh, jij moest toen nog geboren worden. Ik word echt oud'." In 1987 heeft Ton Brouwer zijn laatste race ge zwommen. Zeven jaar later, op 33-leeftijd, maakt de fysiothera peut uit Raamsdonksveer zijn rentree in het marathonzwem- men, dit keer als bondscoach. In Italië fungeert hij tevens als fy siotherapeut en als chef d'equipe van de viermansformatie. Nederland heeft, letterlijk en fi guurlijk, geen goed klimaat voor marathonzwemmen. Brouwer: „Water hebben we genoeg in Ne derland. Maar tot juni is het bui tenwater te koud. Het risico van blessures is dan te groot. Boven dien, dit jaar wordt het WK in Italië gezwommen in warm wa ter. Dan heeft het geen enkele zin om in elf graden te trainen." In juli verstoorde de hittegolf de voorbereiding op het WK. „Drie van de vier WK-gangers trainen in Spaarnewoude. Daar is op een gegeven1 moment een algeheel zwemverbod afgekondigd. .De training moest opeens verplaatst worden naar het zwembad. Virus „Het lijkt misschien gekkenwerk om 25 kilometer te zwemmen, maar lange afstandszwemmêrs zijn helemaal geen aparte figu ren. Als je in een zwembad loopt, haal je ze er echt niet tussen uit. Maar als het virus je eenmaal te pakken heeft, ga je vervreemden van je clubgenoten. Omdat je al les zelf moet regelen. De zomer is de meest eenzame tijd voor een marathonzwemmer. Juist dan moet je uren maken, terwijl de meeste zwemclubs nog maar een keer in de week trainen," spreekt Brouwer uit ervaring. Hij heeft er mee leren leven dat het mara thonzwemmen stiefmoederlijk bedeeld wordt bij zowel de clubs als de bond. „Het kor- te-baanzwemmen is individualis tisch, het lange- afstandszwemmen is individualis tisch in het kwa draat. Het zijn twee totaal ver schillende spor ten. Ik heb de in druk dat de KNZB dat wel in de gaten heeft, alleen weet de bond nog niet hoe het lange-af- standszwemmen in te passen in het beleid. Ik wil daér de komende jaren bij helpen. In mijn contract staat niets over de duur. Ik moet eerst maar afwachten of mijn werkwijze aanslaat bij de zwem mers en de coaches. Na het we reldkampioenschap volgt een evaluatie." „De belangen van de zwemclubs liggen op de korte- baan. Je wordt lid van een club om samen met je vriendje of vriendinnetje te kunnen zwem men. Iedereen zwemt wat de trai ner opgeeft. Dat is op de eerste Ton Brouwer: „Ik zwem liever tussen de ratten dan in helder water waar geen leven in zit. plaats de clubcompetitie, dus kortebaan. Bij clubs bestaat wei nig animo tot specialisatie, een enkele coach uitgezonderd. Na mij heeft PSV geen enkele lange- afstandsspecialist meer voortge bracht. Dan praat ik over een pe riode van twintig jaar. In mijn tijd reisde er een hele bus uit Eindhoven naar het lange-af- standszwemmen." „Vies buiten water schrikt veel zwemmers af. Dat is ook een van de redenen waarom het marathonzwemmen in Nederland nog zo onbekend is. Wat is vuil water? Van een rat ben ik niet vies. Ik zou veel meer schrik hebben als het water zo helder is dat ik de bodem kan zien, terwijl er geen levend wezen te bespeuren is. Dan zie ik liever een paar ratten. Bovendien is de waterkeuring in Nederland vrij streng." Uitstraling In Nederland gaan marathon zwemmers lang mee aan de top bij gebrek aan concurrentie. Brouwer: „Ik vind de gemiddelde leeftijd in Nederland te hoog. Het grootste probleem is de aanslui ting voor de jeugd. Voor vijf kilo meter zijn ze nog wel gemoti veerd, maar niet voor 25 kilome ter. Dat is geen verwijt aan de jeugd. Het marathonzwemmen moet eerst meer bekendheid en uitstraling krijgen. De sport moet nog groeien. Binnen de KNZB hebben het korte-baanzwemmen en waterpolo een veel langere traditie. Ik kan me daarom voor stellen dat de bond niet het voor touw neemt bij de promotie van het lange-afstandszwemmen. Daarom doe ik het zelf, om te be ginnen met korte nummers als de twee en drie kilometer. Het is een utopie dat clubtrainers mij bel len: 'Ik heb er één gevonden.' Ik moet zelf de talenten gaan scou ten." „In Nederland kun je kampioen worden met tien tot vijftien uur trainen per week. Er zijn maar weinig lange-afstandszwemmers die daarmee internationaal kun nen presteren. Zeker op de 25 ki lometer kom je er daar niet mee. Maar ik ken ook werkpaarden die 25 uur per week trainen en die nog niet de wereldtop halen," stelt Brouwer, die zelf op offi cieuze en officiële WK's lange af- standszwemmen een zilveren en twee bronzen medailles gewon nen heeft. Parcours Vorige week kwam wielerbonds- coach Gerrie Knetemann tot de pijnlijke ontdekking dat hij de Nederlandse beroepsrenners ver keerd had ingelicht over het WK- parcours op Sicilië. Typisch Italiaans om het par cours te wijzigen, vindt Ton Brouwer. Ook hij kon gisteren voor het vertrek naar San Felice Circeo het exacte WK-parcours nog niet uittekenen. Brouwer: „De Italianen zijn ge baat bij een snelle wedstrijd. Bij een gunstige stroming kan het in vier uur gedaan zijn. Maar als het parcours in omgekeerde richting gezwommen wordt, kan het ook zeven uur duren. De komende da gen voor de wedstrijd zullen we gebruiken om het traject beetje FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP voor béetje te verkennen. Kijken waar de beste stromirig is. De hoofdstroming in de baai bij Ter- racina, waar het WK gehouden wordt, is niet afhankelijk van eb en vloed, maar van het weer. Ik zal onder anderen aan surflera- ren vragen wat voor effect het op de golven heeft als het weer op eens omslaat. Je mag niets aan het toeval overlaten. Ik verwacht dat het wereldkampioenschap op minuten beslist worden. Dat lijkt veel, maar omgerekend staat dat gelijk aan tienden van een secon de op de 100 meter." Ton Brouwer ziet het als zijn taak om een eenheid te smeden van het viertal Almar van der Meer (Bus- sum), Hans van Goor (Zwaag), Edith van Dijk (Haastrecht) en Wandy Kater (Leiden) en hun persoonlijke coaches die tijdens de race plaats nemen in de volg boten. „Ik ben maar een sluitpost in het hele gebeuren. Met mijn veertien jaar internationale erva ring denk ik de zwemmers toch van nuttige adviezen te kunnen voorzien." liesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 L-

de Stem | 1994 | | pagina 35