Pyromanen brengen politie en psychiatrie tot wanhoop 1 Minister So De reddingsbrigades hebben nu zelf hulp nodig 'Mod Defensie roe dienstplichtig Kinderkaartje DE STEM- Regeling spaar DESTEM Bevolkingsgroe DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DB STEM Gordijnen ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 Aï Zoals in gangsterfilms de Godfathers van de maffia altijd een zware, donkere zonnebril op hun neus hebben, dragen ha remvrouwen in rolprenten die zich in het geheimzinnige oos ten afspelen steeds een sluier, die behalve hun donkere ogen gewoonlijk hun hele gezicht bedekt. Zij kunnen door het donkere glas en het dunne tule heen kijken zonder zelf onverhuld gezien te worden en die omstandigheid verleent aan hun verschijning een mys terieuze meerwaarde. Wekte, vroeger de voile die vanaf de rand van de dameshoed over een goed deel van het gezicht reikte ook niet een zekere betovering, waarbij de vrou welijke nabijheid tegelijker tijd toch welbewust begrensd werd? Naar buiten kunnen kijken zonder daarbij zelf binnen ge zien te worden, dat maakte jarenlang de vitrage mogelijk die, gewoonlijk met diepe, golvende plooien opgehan gen, het hele raam bedekte. Aan de gordijnen kon men de bewoners van het huis leren kennen. In de arbeidersbuur ten hing achter de vensters van de huurhuizen de dunne vitrage recht naar beneden, hooguit onderaan enigermate versierd met een ingenaaide plooi of een smal reepje kant. Achter de brede ramen van de beter gesitueerden waren de gordijnen vaak als draperi eën opgehangen, in omge keerde, welvende arkaden, met handbrede stroken van ragfijn kantwerk afgezet en aan de zijkanten een beetje opgenomen alsof ieder ogen blik het doek verder kon op gaan en zich een huiselijk to neelstuk voor onze ogen zou gaan voltrekken. Maar zover kwam het nooit, want zodra het buiten begon te schemeren en in de kamers de lamp aanging, werden bij rijk en arm achter de dorzich- tige vitrages zware overgordij nen van dik velours dichtge schoven, waardoor de boze wereld werd buitengesloten en in de huiskamers die ouderwetse gezellgiheid werd geschapen waarbij men bij het huiselijke licht dat door de perkamenten lampekap heen drong, met het hele gezin kon ganzenborden of kwartetten. Als men de verhalen over de goede oude tijd tenminste wil geloven. De oorlog verplichtte ons het lamplicht af te schermen en aan de buitenramen een zwar te verduistering aan te bren gen die vaak bestond uit dik papi - dat met punaises tegen de raamstijlen was bevestigd maar ook wel uit zware rolg ordijnen die achter de ruiten werden neergelaten alsof er in alle huizen doden te betreu ren waren. Rolluiken waren toen nog een uitzondering, al zijn we, ook al om ons beter tegen diefstal te beveiligen, het gebruik daarvan van onze Vlaamse zuiderburen meer en meer gaan navolgen. In zijn nostalgische liedjes over „Het Dorp" heeft Wim Sonneveld al gezongen dat we nu, ook buiten de grote ste den, op het platteland waar de beslotenheid zich toch lang heeft gehandhaafd, in het voorbijgaan het gebruikelijke bankstel en de plastic rozen in het woonvertrek van de buren kunnen zien. Werd geleidelijk de raamhoge vitrage vervangen door halve gordijntjes die, in de loop van de jaren zestig gehaakt, ge breid of van touw geknoopt, al wat meer inkijk mogelijk maakten, in de nieuwbouw wijken staan nu achter de ho ge ramen grote vingerplanten, breed uitwaaierende palmen, varens en sanseviëria's in ge vlochten rieten manden of in reusachtige aardewerk potten, soms geglazuurd, soms in een steenkleurig, warm terracotta. De overgordijnen zijn ver dwenen, om het scherpe dag licht of te grote zomerse hitte buiten te houden vaak ver vangen door zakelijk, kan toorachtig luxflex, of door verticale lamellen en louvred- rapes, soms nog van jute maar meestal van een of andere koele kunststof. Nintendo heeft intussen het ganzebord verdrongen. Ook in de grote politiek heett zich een vergelijkbare kaal slag voltrokken. Het IJzeren Gordijn dat zolang west en oost gescheiden hield, is weg gehaald. En ook het voorhang van bamboe waarachter het verre oosten dreigend schuil ging, wordt af en toe al wat opzij gehouden. Zou er dan werkelijk een tijd komen dat we elkaar niet meer in de gordijnen jagen? De plaatselijke muziekzaal biedt zijn programma voor het komen de seizoen aan. Een serie zondagse koffieconcerten is er bij. Niet al te zware, op een half nuchtere maag uitstekend te genieten muziek. 'Leuk', denkt het ouderpaar,'een abonnement voor het hele gezin'. 'Vijf keer per jaar al een aardige vulling voor het gewijde moment van de rustdag en een aardige kennismaking met klassiek reperoire voor de kinderen'. De organisator denkt er blijkbaar ook zo over, want die stelt kortingen voor de jeugd in het vooruitzicht. Vader bestelt de kaarten. Een paar dagen later wordt hij opgebeld: 'U wilt abonnementen voor volwassenen én kinderen. Dat kan niet. Abonnementen zijn er uitsluitend voor volwassenen en rechtheb benden op reductie, zoals CJP-ers en bejaarden. Kinderkaartjes kunt u een week voor het concert bestellen en aan de balie ophalen. Voor elk concert apart. 'Waarom', wil vader weten. 'Omdat de regels nu eenmaal zo zijn.' (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 58 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 9 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s J O X I Van onze verslaggever heef Een uitgebrand lokaal van het Eindhovense Eckartcollege, een van de gebouwen die ten prooi zijn gevallen aan een pyromaan. FOTO TON DE HOND Met de aanhouding van een 27-jarige zwerver-py romaan heeft de Eindho vense politie deze week vijf branden opgelost. Re den tot opluchting is er niet, omdat nog zeker ze ven brandstichtingen overblijven waarvan niet duidelijk is, wie daar de lucifer hanteerde. In de stad houden mensen hun hart vast voor wat die eventuele andere brand stichters nog in petto heb ben. Door Mario Bouwmans De politie zoekt door. De ont maskering van een mysterieus iemand als een pyromaan be hoort tot een van de moeilijkste disciplines van het recherche werk. En hem 'genezen' is zo mogelijk nog moeilijker. Een psychiater en politiemensen ge ven, onder meer aan de hand van vrij recente zaken, inzicht in dit complexe fenomeen. Daaruit blijkt dat de politie agent wikt en de pyromaan be schikt, net zolang totdat de laatste in de fout gaat. Puzzel Deze week wist de Eindhovense politie een 27-jarige dakloze aan te houden, die tot dusver vijf brandstichtingen in Eind hoven heeft bekend. Hij stond dinsdagnacht op een afstandje naar de brandende schoolloka len van het Eckartcollege het 'resultaat van zijn inspanning' te bekijken. En daar praatte hij zichzelf ten overstaan van een agent in de problemen. Politiemensen kunnen slechts dromen van zulke verrassende ontknopingen, die doorgaans alleen voor de bekende tv-series bestemd lijken. De dagelijkse praktijk kent veel minder hap- py-ends. De speurtochten zijn meestal lang, zwaar en soms tevergeefs. „Het is een grote puzzel, die bijna niet op te lossen is als er een stukje aan ontbreekt," zegt de Deurnese inspecteur Gerard van de Ven. „Als het spoor doodloopt en de pyromaan stopt, ja, dan wordt het verrekte moeilijk om hem nog te pakken te krijgen." Zo mist de politie in het door branden geteisterde Friese Jou- re nog heel wat stukjes uit de puzzel en dat heeft tot een vast gelopen onderzoek en grote frustraties onder de tien recher cheurs geleid. Hun ervaringen zijn een waarschuwing voor de Eindhovense politie. Al meer dan een jaar gaat Joure gebukt onder branden, die scholen, openbare gebouwen en zelfs een kerk hebben vernield. Met de arrestatie van drie per sonen heeft het rechercheteam drie van de zestien branden we ten op te helderen. De rest staat nog open. „Wij zijn uitgerechercheerd," verklaart de Jourese politie woordvoerster Marianne van der Linden. „We denken dat het het werk is van een pyromaan. Alles zijn we nagegaan. We hebben elk patroon, elke werk wijze op papier uitgewerkt. We hebben de hele jeugd van Joure verhoord, zonder succes. En dan houdt het een keer op. Dat is zeer onbevredigend, te meer omdat er zo veel onrust bestaat in de dorpsgemeenschap." Kick De grootste ongewisse factor is de pyromaan zelf. Een bena ming die te veel en te gemakke lijk wordt gebruikt, constateert professor doctor A. van Leeu wen, psychiater in Eindhoven. Het is maar een kleine catego rie. De groep die brand sticht uit rancune of om de verzeke ring te tillen, is aanmerkelijk groter. Echte pyromanen zijn volgens hem de mensen, die bij Vuur om het vuur vlagen vanuit een innerlijke drang brand stichten en daar op het moment-suprême genot van ondervinden. Waarom slaan ze geen ruit in? „Dat geeft maar een kick van een halve secon de." „Vuur om het vuur," zoals dr. Van Leeuwen zegt. „De hang naar vuur zit in ieder mens. Vuur is warmte, denk aan het knusse van een open haard. Maar vuur is ook agressie, het maakt iets kapot." De pyromanen met wie hij in de loop der jaren in aanraking is gekomen -een tiental mensen dat 'stuk voor stuk weinig even wichtig in het leven stond' - hebben allemaal als kind fikkie gestookt. Die fascinatie 'is blij ven sluimeren'. „Dan zie je dat ze in de proble men komen, bij voorbeeld door hun relatie of werk. De span ningen hopen zich op. Sommi gen kunnen niet meer van de drank afblijven. En ondertussen is er die sluimerende trek naar brandstichten." Maar dat genot is van korte duur. „Een dag later komt het besef van wat ze gedaan hebben en ze ervaren de gevolgen net zo negatief als iedere andere bur ger. Ze schamen zich dood, worden gekweld door schuldge voel. Daardoor nemen de span ningen nog meer toe en gaan ze weer op zoek naar de volgende kick. Het is een cirkel waar ze niet uitkomen." Opsporing Terwijl de pyromaan in eenza me afzondering door een vol gende hel gaat, moet de politie op zoek naar aanknopingspun ten die naar de dader leiden. „Je begint zo breed mogelijk om aan het eind maar niets te mis sen," vertelt politie-inspecteur Van de Ven, die zelf diverse grote branden oploste. Brand wist niet per definitie alle sporen uit, zo blijkt uit het boek Uit de brand van drs. L. Bijl. Hij is hoofd van de afde ling technisch en chemisch on derzoek van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. Bijl behandelt in zijn handboek voor opsporingsambtenaren on der anderen methodes om vin gerafdrukken op beroete mate rialen zichtbaar te maken. De politie beschikt volgens hem ook over elektronische detectie apparatuur die brandresten kan afsnuffelen op de aanwezigheid van brandbare vloeistoffen. Levert dat niets op, dan kunnen in een laboratorium met chemi sche analyse-technieken brandresten ontleed worden. Met de zogenaamde Tenax-me- thode, een heel sterk absorptie- middel, is het zelfs mogelijk 1/500 druppel brandbare vloei stof in asresten aan te tonen. Daarnaast zit er een schat aan informatie verborgen in de breuklijnen van glas (ingeslagen of geknapt?), de verkolingsdiep- te van hout, de toestand van hang- en sluitwerk en de brand- haard(en). Met die informatie kan de politie het tijdstip van ontbranding en verloop van brand vaststellen en bepalen ol I er van kwade opzet sprake is geweest. Maar ondaks dat alles kan 1 toch nog voorkomen dat een brand simpelweg wordt opge lost dankzij een dosis goed ge luk. Zoals medewerking van de pyromaan zelf. Volgens psy chiater Van Leeuwen hoort het tot de kenmerken van een pyro maan dat hij, ondanks zijn angst gepakt te worden, over dreven behulpzaam wil zijn bij j een brand. Als iemand er dan it slaagt zijn vertrouwen te win-| nen, kan het zijn dat de pyro maan zijn mond voorbij praat, zoals deze week nog bleek met j| de Eindhovense dakloze. Pillen „De problemen die iemand tot II pyromanie brengen, zijn zeer divers," verklaart dr. Van Leeu wen. Eenduidige oorzaken zijn I niet aan te geven. De behande-1 ling moet dan ook aangepast worden aan de specifieke pro blemen van de persoon in zijn werk, zijn relatie, zijn seksleven etcetera. „Ik heb pyromanen ge- J troffen die tegen mij zeiden: Kijk toch eens hoe raar ik bezig i| ben geweest." „Het bleef nog net onuitgespro- j ken, maar ze bedoelden eigen lijk: 'Ik zelf zou zoiets nooit doen.' En als ik dan tegenwierp 'maar jij bent het geweest die die branden stichtte', knikten ze en volgde er een 'ja, maar...' Uit j pure schaamte ontkennen ze." Pilletjes tegen pyromanie be staan er niet. „Genezen gaat I niet. Ik kan een'pyromaan al leen een beetje in de richting van een andere leefsituatie schuiven, waarin hij zonder spanningen en drang leeft of er in elk geval met een vertrou wenspersoon over praten kan. Dat is een uiterst moeizame en tijdrovende aangelegenheid, ze ker wanneer je, zoals nu in Eindhoven, over een dakloze pyromaan praat." Hier is Nederland op zijn mooist. De Dordtse Kil stort zich in het Hollands Diep. Goed uitgevulde wolken, strak blauw, en een bries die striemen over het water jaagt en de zeilen doet bollen. Op een landtong staat een hokje en feloranje gekleurde bootjes dobberen aan een steiger: de post van de Dordtse Reddings brigade, een van de honderdt achtig brigades in het land. In totaal zijn er 32.000 vrijwilligers die elk uur, elke dag, elk seizoen, bij hagel, ontij, en ook vriende lijker weer zich paraat houden. Er moet een centrale opleiding komen, vandaar de actie. Martin de Leng is een van die vrijwilligers. Even een demon stratie, daarna de filosofie. Een van de vrijwilligers is zo goed zich in het Hollands Diep te storten. De speedboat brult gol ven voor zich uitstuwend nader bij, komt dansend tot stilstand en vier armen rukken het pseu- do-slachtoffer uit het overigens heerlijke water. Een vlotte, vlek keloze manoeuvre. De werkelijk heid is doorgaans rauwer. Biesbosch „We hebben het heel zwaar ge had tijdens de overstromingen in Limburg. Uit alle hoeken van het land zijn ze toen gekomen, de reddingsbrigades. Toen heb ben de mensen veel begrip voor ons werk gekregen. Normaliter opereren wij in de Biesbosch en het Hollands Diep. Kijk, op de Biesbosch is er weinig aan de hand. Door de bomen is daar nooit wind. De mensen gaan er overdag naar toe, hebben niet in de gaten dat de wind fors is toegekomen en komen daarna op het open water in de problemen. Zondagmiddag, dat is onze drukste tijd, als iedereen aan stalten maakt om weer naar huis te gaan. Motoren vallen uit, masten breken af, en het schip is hulpeloos." Heel veel mensen zijn bereid om bij de brigades te komen. Het zijn natuurlijk allemaal water ratten die verliefd zijn op de sfeer rondom het water. Ze krij gen om te beginnen een cursus reddend zwemmen, naar dat is toch te weinig voor echte noodsi tuaties. De redders moeten ook de EHBO beheersen, reanimatie kunnen toepassen en liefst een vaarbewijs hebben. Om tot een algemene en officiële opleiding te konjen, plus het beste materi aal, is een nieuw opleidingscen trum nodig dat gepland is in IJmuiden. Geschatte kosten: twee miljoen. Ster-spots en billboards met een reddingsboei of -boot. De tekst is een woordspeling: Alleen hiermee redden we het niet. Alweer een actie, nu voor een nationaal opleidingscentrum voor de reddingsbriga des. Nederland heeft veel water, heel veel water waar we graag ingaan. Dus zijn er nogal wat drenkelingen en is er werk genoeg voor de nazaten van Doris Rijkers, de kranige redder die heel lang geleden met een sloep de branding indook om schipbreukelingen van een ellendige dood te redden. Door Jan Koesen De burgemeester van Velsen, waartoe IJmuiden behoort, me vrouw Van Dok-Van Weel weet gedecideerd waarom. „IJmuiden is halverwege de kustlijn van Nederland en kent een intensie ve zout- en zoetwaterrecreatie. Bovendien is er visserij, een jachthaven en een ferrydienst. Dat betekent duizenden mensen rond en op het water en dan moet je onmiddellijk aan hun veiligheid denken. Nee, ik vind het werk van de reddingsbriga des heel belangrijk en vind daar om de bouw van het opleidings centrum een prima idee." Door de massale inzamelingsac tie rondom Ruanda is de actie van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen (KNBRD) in het ver geethoek geraakt. Daar willen de brigades nu uit. Ze zijn uiterst gemotiveerd. Het is overeigens allemaal idealistenwerk, geen enkele redder krijgt betaald. Nog sterker: ze betalen contribu tie en de KNBRD beurt geen cent subsidie. De vrijwilligers zitten als ze dienst hebben thuis bij de scan ner en pikken noodsignalen uit de ether. Op de posten zelf is natuurlijk marifoon aanwezig plus andere elektronica. Aan vankelijk werden de vrijwilligers niet serieus genomen door de professionals van de politie en Rijkswaterstaat. Martin: „Dat is langzamerhand veranderd. Nu worden we gewaarschuwd en hebben we aparte kanalen, 10 en 40." Het werk is niet altijd even spec taculair. Soms is het dagen lang zitten en nietsdoen. Maar de wa re redder weet dat vroeg of laat zijn moment komt. Martin: „On langs hadden we een hartstil stand. Dat was toen heel span nend, maar we hebben de man kunnen redden. We hadden hem op een speciale brancard gelegd en toen we aan land kwamen, stond daar al de ambulance klaar. Ook moesten we een poos geleden in actie komen toen veel zeeverkenners waren omgesla gen toen het weer plotseling ru wer werd. Ook het begeleidings schip had averij opgelopen en kon niet te hulp schieten." Jaarlijks worden er duizenden mensen gered. Het gaat dan om reddingen uit levensbedreigende situaties, on andere vorm van directe hulp en EHBO-assisten- tie. En natuurlijk vinden jaar lijks duizenden vermiste kinde ren tijdelijk een plekje bij de brigades. De ramp in Limburg toonde aan hoe onmisbaar goed opgeleide reddingsbrigades zijn. Het Aer- denhoutse PR-bureau Möhrin- ger/Partners zag toen zozeer de noodzaak van een nationaal op leidingscentrum in, dat het kos- Van onze verslaggever heef Vooi Amsterdam - Het gedeeltelij- mee: ke spreekverbod, dat aan de verb Amsterdamse korpschef ven. Nordholt wordt opgelegd, verr wordt van harte ondersteund door minister Sorgdrager van Am! justitie. naar Ook het Beraad van korpsbe- wijc heerders (de voor de politie ver- justi antwoordelijke burgemeesters) ven, verwelkomt met kracht de disci- De plinaire maatregel. De Haagse mag collega van Nordholt, Brand, over Van onze Haagse redactie Den Haag - Mensen met een mot 45.000 gulden) en gehuwde aow'^ vrijwel niet op achteruit in groepen komen er het beste van Dat zei premier Kok gisteren na de vergadering van de minister raad. „Door de ouderenaftrek is de koopkrachtontwikkeling vol gend jaar voor mensen met al leen aow die beiden boven de 65 zijn gelijk aan die van modale werknemers. En dat ondanks de bevriezing van alle uitkeringen in 1995," zei premier Kok. Aanvankelijk zou er sprake zijn van een fors koopkrachtverlies in 1995. Maar dank zij gunstige re ramingen voor de economi sche groei en dank zij de com penserende maatregelen die het kabinet heeft getroffen, zal het koopkrachtverlies voor alle in komensgroepen veel beperkter zijn, aldus premier Kok. Spaarloon Het kabinet heeft gisteren ook ingestemd met een wetsvoorstel dat de schatkist 400 miljoen gul den spa: ling niei reg dat dan ond mat Voo als ver: gun geni pro: wac pro ciël wet sen linj plo< vim bei< dee tot: stei Den Haag (anp) - Het ministerie dienstplichtigen oproepen om te jongens zich onnodig melden voor Staatssecretaris Gmelich Meij- ling maakt dat gisteren duidelijk in zijn antwoord op vragen van de D66-kamerleden Hoekema en De Koning. Deze vroegen ophel dering nadat de dienstplichti genvakbond VVDM afgelopen maand Defensie had beschuldigd van het onnodig oproepen van honderden jongeren. Meijling erkent dat Defensie te royale opkomstcijfers heeft ge hanteerd. De vaststelling ge beurde nog op basis van ervarin gen van de periode voor de Prio riteitennota. Die voorziet in een afschaffing van de opkomst plicht en een overgang naar een beroepsleger in 1998. Begin ja ren '90 had Defensie nog behoef te aan 40.000 dienstplichtigen per jaar. Voor 1994 bedraagt dat aantal 26.000 en de komende jaren zakt dit cijfer onder de 20.000. Uit voorzorg werden tot nu toe per lichting vier maal zoveel die roe gro tijc Dei Ev< op\ die ber late Po De: wel liet fun Is mii pli ten ten ove hel no sti wo kl: teloos een fondsenwervingscam-l pagne voor de reddingsbrigades ontwikkelde. RTL beloofde gr fis zendtijd voor TV-spots ook kreeg de KNBRD zeshon-l derd gratis billboards van diver-1 se billboardmakers. Tal van c bladen, huis-aan huisbladen eel tijdschriften plaatsten adverten-l ties en ook een groot aantal I radiozenders zond de spot zon-| der daar geld voor te vragen uit. Drie maanden lang trok deze zomer een promotieteam langs I de kusten. Een team van d bay watchers arriveerde in speciale dubbeldekker op evenement dat zich op of rond-1 om het water afspeelde, zoals de nationale vlootdagen, de Kaa" week, Veronica Zomertruuk het Skütjesilen, maar ook bij een I droger festijn zoals de Nijmeegse I Vierdaagse en de Acht van Chaam. De 32.000 vrijwilligers zijn i ingeschakeld om hun ideaal te I promoten. Martin de Leng: „61 is grote behoefte aan hoger op-1 geleide instructeurs. Het werk is I in de loop der jaren veranderd I Schepen vergaan tegenwoordig I niet meer zo gauw als in de tijd I van Doris Rijkers. Maar we moe-1 ten vaak in actie komen bij toe-1 risten en dagjesmensen en niet te vergeten surfers." MINISTER PRONK van Ontwikkeli twijfels al laten blijken. Volgens hen- voor een VN-conferentie over beper Egypte kampt met een serieus bin mentalistische moslims keren zich -huns inziens- van de Egyptisch menens is met hun opvatting dat d dienen als leidraad voor de te bewaï pen ze regelmatig metterreuraansla Het mag geen verrassing heten d weerstand tegen een conferentie die bevolkingsgroei, groot is. De Egypti: menten van de fundamentalisten se honderden mensen gearresteerd e macht op de been gebracht die de moet trachten te garanderen. De dreiging van terreur en de di zichtbaar is, zullen het verloop van beïnvloeden. Dat is in de aanloop vooraanstaande islamitische landen moslimstaten vaardigen een diplom af. De keuze van Caïro -een stad w verzet veel aanhang heeft - als plaa bestaande verschillen bij voorbaa gemaakt. Dat heeft ongetwijfeld besluitvorming. Dat is buitengewoon jammer, want kingsgroei is een van de grootste pr Verenigde Naties zijn al jaren bez brengen. De miljarden verslinde pi voor verbetering gezorgd, maar ec gebleken. Gevreesd moet worde positiefs zal opleveren.

de Stem | 1994 | | pagina 2