Weekend kleint 'N KLEir 076-2368 VanSoe 2 sept t/m 10 sept Speciale aanbiedir 20 verse rozen RECTIFICATIE OPGAVEBON DE STEM ,„z In de eerste oorlogsjaren was hij NSB-burgemeester in Maastricht, dus een landverrader. Op de dag van de Duitse capitulatie was hij lid van de Waffen-SS, dus een nazi. In 1946 werd mr. Louis Peeters tot acht jaar strafkamp in Eygelshoven veroordeeld. Na vier jaar kwam hij vrij en in 1951 verkaste de in Weert geboren advocaat naar een bananenplantage in Equador. Nu woont hij - 88 jaar oud - in Brugge, in zijn geliefde Vlaanderen. Interview met de laatste nog levende gouwleider van het facistische Nationaal Front in Nederland. „Als ik straks in de hemel ben en ik zie dat ze me hier op aarde zwart maken dan denk ik: Puh, ik heb geen vuile handen." SS-soldaat en N SB-burgemeester Louis Peeters (88) van Maastricht heeft nergens spijt van 'De wijze waarop jullie in Nederland de oorlog en het anti-Duitsland- gevoel cultiveren, is ziekelijk' Te koop aangebode Houtkachels Inbouwvuren Gashaarden Gevelkachels Open Haarden Schoorsteenkanalen Centrale Verwarming Zonliefhebbers ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 Door Ron Buitenhuis "»i - writ?.. Het appartement op de zesde etage kijkt uit over de buitenwijken van het Belgische Brugge. Midden in de woonkamer staat een oude home-trainer. De wanden zijn behangen met tientallen familiefo to's, waarvan sommigen halverwe ge de vorige eeuw gemaakt zijn. Vanuit de aangrenzende keuken komt een oude man aanlopen. Mr. Louis Peeters is kleiner dan de verhalen doen vermoeden. Pas als de oud NSB-burgemeester van Maastricht plaats neemt in een ho-. ge fauteuil, valt het oog op een groot portret van de Spaanse dicta tor generaal Franco. Oude liefde roest niet. Met z'n 88 jaar is Peeters de laatste nog levende gouwleider van het 'Landverraad? Onzin' fascistische en extreem antisemiti sche Nationaal Front (NF). In 1941 werd het Front verboden omdat de Duitsers geen behoefte hadden aan een min of meer onafhankelijk fas cistisch Nederland. Peeters was toen al overgestapt naar de NSB. Om vervolgens in oktober van dat jaar door Reichskommissar Seyss- Inquart tot burgemeester van Maastricht te worden benoemd. Het zou het functionele hoogtepunt van een oorlogscarrière worden, die op 7 mei 1945 eindigde als SS-soldaat in Berlijn. Maar daar over straks meer. De ontvangst door mr. Louis Peet ers en zijn tweede vrouw Georgette Sassen (82) in residentieflat Ter Linden in Brugge is allerharte lijkst. Hun inrichting ademt iets van 'de betere kringen'. Hun gast vrijheid en beleefde taalgebruik verraden iets van etiquette. Hun wandbrede boekenkast toont iets van belezenheid. De 88-jarige Peeters heeft het ge rimpelde gezicht dat bij zijn leef tijd hoort, maar zijn bewegingen zijn nog opvallend soepel. Achter een bril met dikke glazen, nemen priemende ogen de bezoeker op. „Zo, u schrijft stukjes voor de krant?" Dit wordt een van de weinige keren in vijftig jaar dat Peeters bewust een boekje open doet over zijn oorlogsverleden. Aanvankelijk te rughoudend, maar gaandeweg zon der bedenkingen. Ofschoon zijn vrouw het er niet mee eens is ('Vader, we moeten aan de reputa tie van onze kinderen denken. Nee, geen foto's'), praat Peeters honder duit en zonder schroom. Na drie uur beklijft het beeld van een oud-SS'er die niet wordt ge kweld door gevoelens van spijt. En mocht dat op sommige punten wel zo zijn, dan heeft Peeters de afgelo pen vijftig jaar voldoende tijd ge had om voor z'n eigen gemoedsrust allerlei morele alibi's bijeen te sprokkelen. Alibi's die niet altijd uitmunten in geloofwaardigheid of logica. Peeters: „In de ogen van ver zetsmensen en anderen ben ik mis schien een landverrader, een nazi. Het zij zo. Toch heb ik mijn vader land niet verraden, want in mijn hart heb ik mij nooit Nederlander, maar Vlaming gevoeld." Of deze: „Als kind had ik al een zwak voor verliezers. Daarom ben ik in '43 naar het oostfront gegaan, want het ging niet goed met de Duitsers in Stalingrad." Nog zo een: „Als ik had geweten wat die schoft van een Hitler met de joden deed, dan was ik niet bij de NSB, maar in het verzet ge gaan". Een opmerkelijke uitspraak voor een prominent lid van het Natio naal Front, dat de anti-joodse wet ten van de nazi's destijds van harte onderschreef. Een man die boven dien tegen het eind van het inter view de aard en omvang van de Holocaust, die zes miljoen joden het leven kostte, bagatelliseert met: „Ach, ze zeggen zo veel. Ze zeggen ook dat Hitier er niks van wist". Een uitnodiging om met de ver slaggever in de bioscoop van Oos tende naar de Spielberg-film Schindler's list te gaan, wijst Peet ers echter af. „Daar heb ik stukjes van op tv gezien. Nee dank je, dat is mij te luguber." Ondanks zijn hoge leeftijd is Peet ers zeer bij de pinken. De situatie in Bosnië, Zuid-Afrika of de Gaza- strook kan hij even scherp in beeld brengen als de moeizame kabinets formatie in Nederland. Ook lichamelijk is de 88-jari- ge nog kwiek: „Ik fietst nog elke dag dertig kilometer, vandaar die home-trainer. Maar als het effe kan fiets ik buiten, door mijn geliefde Vlaande ren." Een liefde die volgens hem de kiem is van zijn levensloop. Louis P.J. Peeters wordt in 1905 in Weert geboren, waar zijn vader arts is. De wortels van de familie liggen echter in het Belgische Neeroeteren, waar opa Peeters eveneens als arts werkte. Louis volgt het gymnasium aan het Bis schoppelijk College in Roermond en behaalt in 1930 in Nijmegen zijn meestertitel in de rechten. Studie genoten uit Roermond en Nijmegen zullen later nog een belangrijke rol in Peeters leven spelen. Maar eerst vestigt hij zich als advocaat in Eindhoven. Mede door zijn 'Vlaams bloed' ont popt hij zich als een groot voor vechter van de Dietse; oftewel de 'Groot-Nederlandse' gedachte. Een beweging die streeft naar een fede ratief staatsverband tussen alle Nederlandstaligen in Nederland, Vlaanderen, Luxemburg, delen van Noord-Frankrijk, de overzeese ko loniën, alsmede het in 1902 verlo ren gegane Zuid-Afrika. Als krachtigste exponent van de Dietse utopieën in Nederland ont wikkelt zich eind jaren dertig het fascistische en extreem antisemiti sche Zwart Front, in 1940 omge doopt tot Nationaal Front (NF). Grote voorbeelden van de bewe ging zijn het Spanje van Franco en (later) het Italië van de Duce Mus solini en Vichy-Frankrijk. Peeters is in 1940 gouwleider in Brabant en vertrouweling van NF-leider en jo denhater Arnold Meijer. Het NF prijst zich in die eerste oorlogsja ren aan als het autoritair-conser- vatieve alternatief voor de verachte NSB van Anton Mussert. De orga nisatie - die hoopt na de oorlog in de Nieuwe Europese Orde een 'Groot-Nederlandse' westgouw te worden - telt op het hoogtepunt 12.000 aanhangers, vooral in Bra bant en Limburg. De Duitsers wantrouwen echter Dietse-adept en NF-leider Meijer, en in 1941 wordt de organisatie verboden. Een paar maanden eer der is Louis Peeters - die vergeefs probeerde het NF op een meer pro-Duitse koers te krijgen - over gestapt naar 'concurrent' NSB. Peeters nu: „Dat had weinig met principes te maken. Ik was een avonturier, een vrijbuiter. Ik geef het eerlijk toe: ik wilde macht, privileges en vrijheid. Een vinger in de pap in geval van een Duitse overwinning. Als NSB'er had ik meer kans op succes dan als Fron- ter." „Maar het was ook een beetje een reactie op mijn kinderjaren. Thuis was ik door ons streng katholieke geloof te vaak vernederd en ge dreigd met de hel. Ik had me voor genomen nooit meer op de knieën te gaan, voor niemand. Door bij de NSB te gaan hoefde ik niet te buigen voor de Duitsers, zeker niet toen ik later ook nog eens lid werd van de Waffen-SS." tn oktober 1941 wordt Peeters door rijkscommissaris Seyss- Inquart tot burgemeester van Maastricht benoemd, zeer te gen de zin van NSB-leider Anton Mussert en de toenmalige provin cie-commissaris Max de Marchant et d'Ansembourg ('de zwarte graaf'). Beiden zien het NSB-lid- maatschap van Peeters als een mengeling van eerzucht en oppor tunisme. Nu, vijftig jaar later in zijn appar tement in Brugge, probeert Louis Peeters zijn burgemeesterschap te verkopen als een zegen voor de stad Maastricht. „Als in die tijd een échte NSB'er aan de macht was gekomen....", zegt hij met waar schuwend vingertje. Peeters gaat er nog altijd prat op dat onder zijn bewind heel wat zaken uit handen van de Duitsers zijn gebleven: fiet sen, de kerkklok van de St.Servaas en een mierencollectie van het na- tuur-historisch museum „waarop die raszuiveraar van een Himmler zijn oog had laten vallen." Als hij merkt dat de verslaggever nauwelijks onder de indruk is, brengt Peeters nieuwe wapenfeiten in stelling: „Ten tijde van de mijn staking in Heerlen in 1943 kreeg ik van de Duitsers de opdracht een lijst met vijf namen op te stellen, van Maastrichtenaren die in geval van ongeregeldheden uit wraak zouden worden gefusilleerd," her innert Peeters zich. „Dat heb ik geweigerd, dit in tegenstelling tot de 'goede' burgemeester Michiels van Kessenich die op de eerste oorlogsdag de Duitsers gehoorzaam tien namen overhandigde." „Vertel hem van al die banen die je hebt gered," stuurt zijn vrouw Ge orgette hem. „In de tijd dat ik in het Oostenrijk se Klagenfurt een opleiding bij de Waffen-SS volgde, probeerde graaf de Marchant et d'Asembourg op het gemeentehuis tientallen Maas trichtse ambtenaren te vervangen door fanatieke NSB'ers. Zaken die ik bij mijn terugkeer meteen heb teruggedraaid. Kijk er de archieven maar op na." Dat doen we. Edoch, persoonsdos siers in het Maastrichtse gemeente archief zijn niet openbaar. Maar zelfs als ze dat wel waren, dan nog zijn Peeters' beweringen niet te checken. „Het dossier Louis Peet ers is helemaal leeg," zegt Paul Bronzwaer (58) schrijver van de historische boeken Maastricht be vrijd en toen... „Voor mijn onder zoek heb ik talloze dossiers mogen inzien, maar in dat van Peeters zat alleen een klein kattebelletje. Ik kan niks bewijzen, maar het gevoel dat de NSB'er na de oorlog via oude relaties zijn dossier heeft la ten verdwijnen, laat me niet los." Hoe dan ook. Vast staat dat Peeters vanaf 1943 met de schwere Pantzer van de Waffen-SS aan het oost front vecht. Zijn trouw aan Hitier valt af te lezen aan zijn SS-koppel: Meine Ehre heisst Treue. Tussen door keert hij nog enkele keren terug naar Maastricht, waar hij in januari 1944 wordt opgevolgd door NSB-burgemeester A.C. de Leij van Schaesberg. Peeters blijft eer zuchtig en vecht door tot het bitte re einde. „Op 7 mei 1945 ben ik in Berlijn door de Engelsen uit een bunker gehaald, vlak bij die van Hitier." Na zes maanden in een Brits krijgsgevangenenkamp in Duits land, wordt de artsenzoon door het Bijzonder Gerechtshof in Maas tricht tot acht jaar cel veroordeeld wegens dienstneming in een bui tenlandse krijgsmacht (SS). Peeters nu: „Hmmm, ik mocht niet klagen. De advocaat-fiscaal baron Van Voorst tot Voorst (familie van de huidige gouverneur, red) had 19 jaar geëist. Acht jaar cel voor mijn SS-aandeel viel mee, als je bedenkt dat NSB-graaf De Marchant twin tig jaar kreeg." \j Met de kwalificatie 'oud-nazi heeft Peeters na al die jaren geen moeite, maar hij wenst geen 'oor logsmisdadiger' genoemd te wor-, den. „Ik heb nooit iemand ver moord." De tegenwerping dat hij als SS'er toch geen boterbloempjes ging plukken aan het oostfront, beantwoordt hij weinig overtui gend met: „Ik was een soldaat van niks. Ik heb in de tanks alleen de stuurknuppel in handen gehad, nooit een granaat afgevuurd." Peeters houdt vol dat het etiket 'nazi' hem in zijn ver dere leven nooit problemen heeft opgeleverd. Moreel noch praktisch. „Ik heb mijn straf van '46 tot '50 uitgezeten in Eygelshoven. En of schoon koningin Wilhelmina had verkondigd dat er in de Nederland se samenleving geen plaats meer was voor NSB'ers, kreeg ik na mijn vrijlating in september 1950 door het toenmalige KVP-Tweede Ka merlid Frans van Thiel (van '63 tot '72 Kamervoorzitter) meteen een toppositie bij de Staatsmijnen in Heerlen aangeboden. Van Thiel kende ik uit mijn studententijd in Nijmegen. Ik wilde echter weg uit Nederland." Peeters belandt in Equador, waar hij samen met z'n vrouw Georgette een bananenplantage gaat runnen. Georgette is de dochter van Wim Sassen, vóór de oorlog loco-burge meester van Geertruidenberg en actief aanhanger van het Nationaal Front. Na de oorlog staat Georgette terecht als medewerkster van de door de bezetters gecontroleerde radio in Vlaanderen en de Duitse Europa Sender in Stuttgart. In Equador wordt het Nederlandse echtpaar geen strobreed in de weg gelegd. Peeters komt naar eigen zeggen zelfs op de loonlijst van de Nederlandse Bank Unie ter plaatse. Over zijn oorlogsverleden doet in het Zuidamerikaanse land - „waar ik heel wat oud-SS'ers tegen het lijf ben gelopen" - niemand moei lijk. „Ik ben ooit zelfs op aanbeve ling van de Nederlandse consul gevraagd als procuratiehouder van een joodse textielfabriek. Later zijn de joodse Cohens van de groot ste supermarkt van onze woon plaats Quito, onze beste vrienden geworden." 13 augustus 1942. NSB-burgt. meester Louis Peeters (staand bi microfoon) spreekt in de hal mj het Maastrichtse stadhuis twtj prominente leden van zijn b ging toe: provinciecommissatis Max graaf de Marchant et d'At. sembourg (zittend links) en delijk NSB-leider Anton Musset (zittend midden). FOTO GEMEENTEARCHIEF MAASTIRCK Voor het bisdom Roermond is Peel ers' SS-verleden blijkbaar geen probleem meer. „In de jarea vijftig, toen tientallen Limburgs emigranten noodgedwongen Indo nesië moesten verlaten, vroeg bis schop Hanssen (een oud-studiegti noot van het college in Roermont, red.) mij te bemiddelen. Veel terug, keerders waren boeren en Hanssej dacht dat die misschien in Equado: of Bolivia aan land geholpen kon. den worden." Peeters zou zijn goede relatie mi de Roermondse bisschop in Equa dor zelfs als dwangmiddel hebba gebruikt. In zijn dagboek memo reert de Maastrichtse diplomaal Alexander Stols, die van '51 tot '53 in Equador werkte: 'Peeters mat) te het onze toenmalige vice-coial jhr.Elias wel eens lastig, o.a. toe prins Bernhard een bezoek m Quinto bracht en Peeters op li officiële receptie wilde komen, ffi dreigde dat hij anders de bisschoi van Roermond daarvan in kerm zou stellen'. Nu, veertig jaar 1 beweert Peeters de prins nooit moet te hebben. In 1965 verhuist het echtpaar Peel ers naar Barcelona. In 1972 s de oud-nazi er in zijn Nederlands nationaliteit terug te krijger „Dries van Agt was toen ministe van justitie en ik kende zijn vader Die deed een goed woordje vooruit bij zijn zoon," verklaarde Peeten ooit in Elsevier. Een uitspraak dit hij thans afzwakt. „Ik kende ouwe heer Van Agt van de Letter- kundige Kring, uit de tijd dat ik advocaat was in Eindhoven. of dat een rol heeft gespeeld bij hel herkrijgen van de Nederlandse na- tionalteit?" Sinds 1985 wonen Louis en Ge orgette Peeters in een appartemerl in het Vlaamse Brugge. Vol beiden weten veel mensen in omgeving dat Louis bij de Waffen- SS was. „Daar maken ze hier punt van. Vlaanderen heeft de oor log veel beter verwerkt dan Neder land. De nog altijd voortdurendi consternatie en hetze tegen hen dit 'fout' waren, is typisch Nederlands Hier in Vlaanderen hebben colla borateurs later zelfs hoge staats- posten gekregen. Of neem Frank rijk, daar heeft Giscard d'Estaiij destijds zelfs de bevrijdingsdag al- geschaft. Daar moet je in Neder land mee aankomen. De wijs waarop jullie de oorlog en tó anti-Duitslandgevoel na vijftig jaa cultiveren, is ziekelijk. Het is tod te zot dat een man van 88, na e® halve eeuw, nog altijd met de nek aangekeken wordt, omdat hij was in de oorlog." Peeters heeft daar zo zijn verklaring voor. „Na de oorltf heeft het verzet in België en Frank rijk op verschrikkelijke, zeg maar gerust barbaarse wijze huisgeW den. Honderden collaborate® zijn, terecht of onterecht, afgeran seld of geëxecuteerd. Heel ander in Nederland. Daar zijn de mee® verraders keurig netjes berecï stuk voor stuk juweeltjes van p» cessen. Maar blijkbaar zijn daar mee de wraakgevoelens van W volk nooit bevredigd." Terugkijkend zegt Peeter5 „Toch typisch. Al tweed®; zend jaar wordt gestreffi naar één groot Europa. zie, wat de Romeinen, de pa® Napoleon, Hitler en Stalin voor elkaar hebben gekregen, 1* nu de grote multi-nationals. met kannonnen niet is gelukt, w nu via de macht van het geld." Staande in de deuropening, op® drempel van het afscheid, toont» oud-NSB'er opeens een ander f zicht. „Fout is als je fout was fout blijft. Ik en m'n vrouw, we®, geëvolueerd. We hebben geen sp-, van ons leven, maar nu we achten alles weten, kijken we heel and® tegen Hitier en de nazi's aan. waren misdadigers. Trouwens, je zoals wij, twee van de vijf ldnc; ren hebt verloren (door motorrf luk en kanker, red.), dan word® alle politieke discussies over fas® me, socialisme of communism® dan wordt alles bijzaak." ZATERDAG 3 SEPTEMB 0^ Fax: 076-236405. afd Rubrieksadverten Postadres: De Stem. Antwoordnummer i 480Q VB Breda, afd. Rubrieksadvertentie (geen postzegel nodig). Rubrieken 02 Vermist/gevonden 03 Te koop aangeboden 04 Personeel-aanbod 06 Personeel-vraag 07 Onroerend goed 11 Autoverhuur/leasing 13 Oproep/reunie 14 Bruinkuren/sauna 16 Bedrijfsruimte 18 Woningruil 20 Kamers 23 Bouwmaterialen 24 Onderhoud/reparatie 25 Speelgoed 26 Hobby/doe-het-zelf 28 Geldzaken 29 Zaken en transacties 30 Landbouw/veeteelt 32 Auto's 33 Sloopauto's 34 Auto ABC 35 Bedrijfswagens 38 Motoren/scooters 39 (Brom)fietsen 42 Te huur aangeboden 43 Te huur gevraagd 44 Wintersport 46 Watersport 47 Sport sp 48 Vakantie/re 49 Caravans/l 51 (Huis)diere 53 In en om d 54 Opleidinge 56 Huweli|k/k{ 57 Relatieberr 58 Mode totae 59 Baby kle 62 Wonen tota 64 Radio-/afs[ 65 (Home)con 66 TV/video 67 Huish. app 69 Muziek 70 Foto/film 72 Verzamelin 73 Boeken/lite 74 Kunst an 76 Braderie/m 77 Bingo/kiem 79 Te koop gr 80 Diversen 81 Vereniging 82 Privé/clubs Fotokleintje Een Kleintje met foto/logo en/of afbeeldin van foto/logo en/of afbeelding 20 of 40 m 1 of 2 kolommen Kleurkleintje Een Kleintje met kleur in de Kleintjeskran onder de rubrieken: Te koop aangebode Onroerend goed, Caravans/Kamperen Brieven onder nummer Als u wilt reageren op een advertentie mi briefnummer, vermeldt dan het briefnumi envelop en stuur deze naar: De Stem, Po 4800 MB Breda t.a.v. afd. Brieven onder Afsluittijden 2 dagen voor plaatsing 17.00 uur De Kle zaterdag: donderdag 16.30 uur. Tarieven Voor particuliere rubrieksadvertenties: zie opgavebon elders in deze Kleint|eskrant zakeli|ke rubrieksadvertenties: tariefkaart Voor advertenties onder nummer is de to incl. B T W. De rubrieken 18 Woningruil. Te huur gevraagd, 82 Privé/Clubs/06 kur tegen contante betaling en/of met legitim geplaatst Na plaatsing ontvangt u de rel contante betaling is mogelijk dmv een I girobetaalkaart of een éénmalige rnachtu opgavebon). Bi] 3 ongewijzigde plaatsingen binnen 7 3e plaatsing gratis. O Verwarming Showroom: Ceresstraat 33G, Breda. Tel. Nu volop verse droogbloem* Kooy, Vianendreef 93 in Prinsenbeek, r Er kan een Philips Sunmobil worden type HB 851 voor 2 weken a Wil je na die 2 weken een nieuwe kopen, betaalde huur in mindering gebracht. K zonnehemel of bank en wil je de lampen l_ dan hebben wij de beste en veiligste Philips Cleo veilige snelbruinlampen a Nieuwe starters indien nodig 2,b Gratis bezorgen en plaatsen. Tel. 011 Door een interne fout is Zaterdag 27 U in De KLEINTJESKRANT een v< Invulbon geplaatst voor het opge KLEINTJES. De juiste bon met de advertentieprijzen treft U heden in de Voor de eventuele ontstane verwarr wij U onze oprechte excuses Afdeling Rubrieksadvertenti v

de Stem | 1994 | | pagina 26