Weekend M De vreemde oorzaak voor Dolle Dinsdag Hl DE STEM DE STEM Op Dolle Dinsdag, maandag vijftig jaar geleden, barstte de vreugde in Nederland los. Het land zou binnen enkele dagen zo niet uren bevrijd worden. Duitse militairen namen de vlucht, NSB'ers trachtten massaal aan een bijltjesdag te ontkomen. De vreugde duurde slechts een dag, want op woensdag bleek al dat de bevrijding van Breda slechts een gerucht was, door misverstanden in Londen verspreid. Dolle Dinsdag zorgde ervoor dat Musserts aanhang in paniek vluchtte Na de vreugde van 5 september volgde een kater die tot 5 mei duurde ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 Door Aad Jongbloed Het einde van de NSB Op dinsdag 5 september 1944 stortte de Natio naal Socialistische Be weging (NSB) in el kaar. De kameraden en kameraadskes, die zo veel heil hadden verwacht van het nazistische Duitsland, waren of massaal gevlucht of wachtten in schuilplekken het moment af waar op bijltjesdag zou beginnen. De Leider, Anton Mussert, zou daarna de gehate club nooit meer in het gareel krijgen. In de grote steden repten mensen die dag zich naar de toegangswe gen om met bloemen en Nederland se, Britse en Amerikaanse vlagge tjes de naderende bevrijders te ver welkomen. Wat zij zagen was dat duizenden Duitsers met paard en wagen en andere in de haast gevor derde vermoermiddelen richting heimat trokken. In Leiden kwam een Bevrijdingsnummer uit van het illegale blad Het Dagelijks Nieuws. Er zou voor het Westen echter nog een lange winter volgen vol leed, honger en dood. Dolle Dinsdag, zoals de 5e septem ber 1944 de geschiedenis in zou gaan, was het gevolg van een reeks misverstanden, voortkomend uit een bijna grenzeloos optimisme en ongeduld. De bron lag in Londen, waar voornamelijk onder Neder landers de bevrijdingskoorts een benevelende werking had. Enkele ,weken na D-Day, toen de grote doorbraak uit het bruggehoofd Normandië volgde, leek het erop alsof de Duitse tegenstand weg smolt en dat de overwinning een kwestie van hooguit weken was. Lou de Jong, later bekend van zijn oorlogsgeschiedenis, werkte bij Ra dio Oranje in Londen. Op vrijdag 1 september verzorgde hij een pro gramma dat nog slechts matig opti mistisch was. Maar de volgende dag kreeg de koorts ook Radio Oranje te pakken. De Jong ontving namelijk een vertrouwelijk tele foontje dat de Amerikanen in de buurt waren van Maastricht. Op zondag, toen De Jong en zijn collega Van den Broek, de vader van de latere minister, de middag uitzending moesten voorbereiden, was de spanning te snijden. Er was, na de hoopvolle berichten over Maastricht, nu ook een bericht bin nengekomen dat de Duitsers al be zig waren Nederland te ontruimen. Prins Bernhard en de ministers Gerbrandy en Van Heuven Goed hart arriveerden bij de BBC, waar Radio Oranje gastvrijheid genoot. Van den Broek moest een eigen handig door koningin Wilhelmina voorgelezen verklaring voorlezen waarin ze onder andere de benoe ming van prins Bernhard tot bevel hebber van de Nederlandse Strijd krachten aankondigde. Daarna richtte prins Bernhard zich tot de verzetsbeweging. Vervolgens las De Jong een boodschap voor van het Geallieerd Opperbevel dat eindigde met de woorden: „Het uur der bevrijding, waarop Nederland zo lang heeft gewacht, is nu zeer na bij." Van den Broek deed daar nog een schepje bovenop door te zeggen: "Luisteraars, het is nu bijna zover. Waar we jaren op hebben gewacht, staat nu bijna te gebeuren." In Nederland wist men niet beter of de vlaggen konden nu voor de dag gehaald worden; het zou een kwes tie van dagen worden voor ze uit gestoken konden worden. Op dat moment werd het grote misverstand geboren. De Nederlandse regering dacht dat de censor het be richt zou tegenhouden als hij over andere informatie zou beschikken, de censor dacht dat de Nederlandse regering het bericht uit eigen bron nen had en gaf het dus vrij voor verspreiding. Op maandagavond 10 uur zond de BBC in twee talen het voor Nederland zo verheugende nieuws uit dat Breda bevrijd was. Het werd de volgende ochtend, dinsdag 5 september, om kwart voor zeven en kwart voor acht nog eens herhaald. Was het nieuws van Radio-Oranje alleen al aanleiding genoeg voor grote vreugde in bezet Nederland, de naderende bevrijding leek bo vendien bevestigd door de uitzon deringstoestand die op de avond van 4 september door Seyss-In- quart en Rauter werd afgekondigd. Op de muren verscheen dinsda gochtend een 'Bekanntmachung' waarin voor de duur van de uitzon deringstoestand het verboden werd zich tussen 20 en 4 uur in de open lucht te bevinden. 'Samenscholin gen van meer dan vijf personen, van welken aard ook, worden door patrouilles der Weermacht, der SS en Politie beschoten. De Weer macht en de Politie schieten verder op elkeen, die in den tijd, waarin het verboden is, zich in de open lucht te bevinden niet op het eerste bevel blijft staan.' Een laatste stuiptrekking, werd gedacht. Vanaf dinsdagochtend was de Ne derlandse bevolking in een uitgela ten stemming. Mensen gingen mas saal de straat op. Er werd reikhal zend uitgekeken naar de bevrij ders, vlaggen werden uitgestoken en in menig gezin werd van het laatste voorraadje hamsterwaar een feestmaal bereid. Enkele uit zonderingen daargelaten - in Lei- den werd een jongen die een oranje vlag boven in een lantaarnpaal bond neergeschoten - lieten de Duitsers de bevolking met rust. Zij hadden het te druk met het organi seren van hun eigen terugtocht. Overal in Nederland, maar met name in het zuiden, zag men grote groepen Duitse soldaten wegtrek ken richting oostgrens met gestolen (bak)fietsen, paard en wagens. In Schagen werden zelfs alle volg auto's van een begrafenisstoet door vluchtende Duitsers gevorderd. In Zandvoort verdween de hele kust bewaking. De terugtocht duurde echter niet lang. Op verscheidene plaatsen werden ze door hoge offi cieren teruggestuurd. De discipline werd hersteld door enkele execu ties, want op ontvluchting stond de doodstraf. Zo groot ais de vreugde was bij de doorsnee Nederlan ders, zo groot was de paniek bij de leden van de NSB. Hun was te kennen gegeven dat bij de bevrijding de grote afrekening plaats zou vinden en zij zagen dat het gewapende verzet al in actie kwam. In Rotterdam bezetten knokploegen gebouwen van de NSB en elders .werden barricades opgericht en obstakels geplaatst om de vlucht van Duitsers en NSB'ers te bemoeilijken. De angst iwas zo groot dat er extra treinen van de Nederlandse Spoorwegen moesten worden ingezet om meer dan 60.000 NSB'ers in oostelijke richting te vervoeren. De avond daarvoor was het tot een groot meningsverschil gekomen op het hoofdkwartier van de NSB aan de Maliebaan in Utrecht. De top, op de hoogte van de berichten uit Londen, ruziede over de organisa tie van een evacuatie van NSB'ers of eigenlijk over het gebrek aan een plan daartoe. Door Leider Mussert werd de situatie in zijn inleiding 'verward' genoemd, waarschijnlijk ter verontschuldiging van het ont breken van een plan. „Het is een godvergeten schandaal dat er niets Begin september '44 Duitse mi litairen vluchten vanuit België voor het front uit. Hun aftocht werkte de euforie van Dolle Dinsdag in de hand. FOTO ARCHIEF DE STEM is voorbereid," riep organisatielej.| der Kardoes. Ook plaatsvervangend Leider Val Geelkerken met wie Mussert ajl enige tijd ruzie had, kwam me:| scherpe verwijten. De Leider veel eerder voorbereidingen moe| ten treffen. Aan het eind van vergadering werd tenslotte het se: aan de Spoorwegen gegeven dL Rauter toestemming had verleendl dat de volgende dag evacuatietreij nen zouden rijden. De NSB-to zelf zou zo snel mogelijk naai Apeldoorn vertrekken. Mussert zeil vertrok in grote haast naar huis o diezelfde avond nog zijn vrouw (i tante) Rie en zijn minnares Marit.| tje in veiligheid te brengen op d(| Holterberg in Overijssel. Op Dolle Dinsdag zelf, terwijl NSB-kader voor het grootste d op de vlucht was geslagen, liet dj Leider zich opvallend in Utreehil rondrijden om het volk te tonen dal hij op zijn post bleef. De NSB ze| viel op die dag feitelijk uit ell Dat later door een tijdelijke bijzon-l dere rechtbank hoge NSB'ers wer l den geschorst, maakte geen indm| meer. De opruiende praatjes van d journalist Max Blokzijl, die Hilver-I sum verruild had voor Groninger.! vonden nauwelijks meer gehoor. Enige geruststelling kregen c abonnees van het NSB-blad Volkl en Vaderland op 8 september me:| de redactionele mededeling 'niemand eenige vrees hoeft t| koesteren dat eventueel hier bin-l nenkomende 'bevrijders' op het re l dactiebureau van VoVa zijn naa»| en adres zullen vinden. De ingekomen en uitgaande corral pondentie is zorgvuldig verbrancl Wij deelen dit ter geruststelfel mede met het oog op de dreigemesf ten kannonade, waarmee radio| oranje zich onledig houdt.' et de gevluchte NSB'erJ verliep het niet naai wens. Van de 35.00:1 vrouwen en kinderen, di;[ bijeengebracht waren in een kam» op de Lüneburgerheide en dl 30.000 elders in Duitsland, kwal men alarmerende berichten. Dt| leefomstandigheden waren bi; der slecht. De hygiënische voorzit! ningen waren ontoereikend, hs:| eten was slecht en onvoldoend! Vrouwen werden te werk gesteld ir.1 wapenfabrieken, de kinderen werl den aan hun lot overgelaten. Vela! spraken geen Duits. Doordat dl meesten overhaast waren vertrok! ken, hadden zij te weinig kledinl bij zich en er was gebrek aan g schoeisel. Contact met achtergeblel ven familieleden was er nauwelijks! en ondersteuning kwam moeizaail op gang. Een groot aantal was zl gedesillusioneerd dat het lidmaat-| schap van de NSB werd opgezc In januari 1945 liet Mussert zicll nog een keer gelden toen hij dl terugzending gelastte van ongeveel 28.000 NSB-vrouwen en kinderel van Duitsland naar de noordelijta| provincies in Nederland. De vreugde van Dolle Dinsdal werd snel gevolgd door een kater! veroorzaakt door berichten dat del geallieerden nog lang niet zo vel gevorderd waren als de bevoljpjjl hoopte. In de dagen daarop nam del gelijkgeschakelde pers in haar be| richtgeving een laatste restje 1 over een snelle bevrijding weg. Heil Drentsch Dagblad plaatste op 1 september een artikel waarin uil! voerig geschreven werd over HET! GERUCHT, maar waarin tevesl werd opgeroepen in het vervol|| 'alleen te vertrouwen op de trouwbare Duitsche berichtgeving! Seys-Inquart, geërgerd door dt| vreugde in Nederland en de dei tie van de NSB, verklaarde Nederland na de Duitse overwin! ning niet langer op een bevoorrech! te positie in het 'Nieuwe Europa'| hoefde te rekenen. Het Zuiden hoefde al snel g» rekening meer te houden met d dreigement, het werd spoedig i Dolle Dinsdag bevrijd. Maar voofl de rest van Nederland duurde di| kater van Dolle Dinsdag tot 5 r 1945, acht maanden lang. Door prof. dr. Tom Gehrels Dinsdag 5 september 1944 werd een opgewonden dag in Nederland. Zo uitgela ten, maar tegelijkertijd ook verwarrend, dat de naam 'Dolle' Dinsdag' eraan verbonden raakte. Drie dagen tevoren wachtte Neder land al gespannen af op verdere berichten over het snelle optrekken van het Engelse Tweede Leger door Frankrijk naar het noorden. In een tijdbestek van nauwelijks vier da gen legde dit meer dan 320 kilome ter af. Maar vooral in de avond van de vierde september werd het en thousiasme nog extra aangewak kerd door de nieuwsberichten uit Londen. Radio Oranje kondigde aan dat de geallieerden Antwerpen hadden bevrijd en die dag zelfs zo ver als Breda waren gekomen! Terwijl NSB'ers in paniek weg vluchtten, bereidde de bevolking zich voor op de ontvangst van de bevrijders. De volgende dag zou een belangrijke worden in de va derlandse geschiedenis. Al vroeg op die dinsdagochtend stonden men sen langs de hoofdwegen in het noorden en zelfs wapperden hier en daar wat vlaggen. Mijn eigen reactie was weer iets anders. Ik had al eens eerder ge- Prof.dr. Tom Gehrels, een van origine Nederlandse sterrenkun dige die werkzaam is aan de universiteit van Tuscon in Arizo na, deed De Stem navolgend artikel toekomen over Dolle Dinsdag. Gehrels, die einde van de tweede wereldoorlog functio neerde hij als geheim agent van de Britse SOE (Special Opera tions Executive), is al jaren op zoek naar de waarheid omtrent Dolle Dinsdag. Hij heeft wel een beeld voor ogen hoe het gegaan zou kunnen zijn. tracht naar Engeland te trekken' om daar als marinevlieger te wor den opgeleid. Nu kwam een ideale kans die zo spoedig mogelijk moest worden benut! Bemoedigd door de berichten van Radio Oranje fietste ik van Heemstede naar Breda om daar de bevrijders te ontmoeten.' Dan zou ik verder door gaan naar een bevrijde haven om naar Enge land over te steken. Maar tever geefs, want ik kwam geen gealli eerden tegen. Er was er geen enkele gezien. Zelfs niet langs de hoofd weg van Breda naar de Belgische grens. Dat daar in die dagen geen gealli eerden waren, werd mij bevestigd via een telefoongesprek dat ik in 1987 had met Harry Holla, de be kende verzetsleider voor Noord- Brabant die in Vught woonde. Hol la werkte in de oorlog samen met Sep Postma, de geparachuteerde agent van het Bureau voor Bijzon dere Opdrachten (BBO). In Vught had men ook gehoord dat de gealli eerden Breda hadden bereikt. Post ma was er op de fiets op uitgetrok ken om contact te leggen met geal lieerde officieren. De bedoeling van Holla en Postma was het Duitse concentratiekamp in Vught te be vrijden. Postma kwam echter na enkele dagen terug, zonder dat hij gealli eerden had gezien. Zijn zoektocht had hem tot nabij het Albertkanaal ten noorden van Antwerpen ge voerd. Daar kon hij echter niet verder naar het zuiden vanwege aggressieve Duitse troepen. Hoe kwam Radio Oranje dan toch te spreken over 'Breda'? Niet over Woensdrecht bijvoorbeeld, dat een veel logischer doel zou zijn geweest voor het onder geallieerde controle brengen van de Westerschelde, maar uitgerekend over Breda? In het verslag over de tweede wereld oorlog door L. de Jong staat over 4 september 1944 dat het Bureau Inlichtingen eerder op de middag via een geheime zender in Brabant een bericht ontvangen had, inhou dend dat de geallieerden Breda hadden bereikt.' De Jong maakt nog een aantekening: 'Op die maandag zijn wellicht enkele Brit se patrouillewagens in de buurt van Breda geweest, dat staat niet onomstotelijk vast. Heeft het feit zich voorgedaan, dan zijn die pa trouillewagens in elk geval weer snel naar Belgie teruggekeerd.' Militairen met verkenningserva ring weten dat je nooit zo ver vooruit patrouilleert. In 1992 ben ik nog eens langs de vroegere hoofdweg van Breda naar Antwer pen gegaan om hier en daar wat oudere mensen te ondervragen. Speciaal bij de grens in Rijsbergen, en aan de noordelijke zijde van Antwerpen aan het Albertkanaal, in Merksem. Het resultaat was dui delijk negatief. De geallieerden blijken bij het Albertkanaal te zijn gestopt met hun opmars naar het noorden op de 3e september. Wel is er nog gevochten over de bruggen. Maar volgens mijn naspeuringen zijn enkele kilometers verder naar het noorden geen geallieerden ge zien; zeker niet voorbij de Grote Kerk in het centrum van Merksem. De weg tussen Merksem en Breda werd slechts door Duitsers ge bruikt. Eerst in noordelijke rich ting, en later op die maandag in zuidelijke richting. Die omkering is in Merksem gezien omstreeks 16.00 uur toen reeds opgegeven stellin gen werden heroverd door de Duit sers. Het staat dus vast dat geen gealli eerden in de buurt van Breda zijn geweest. Maar was er dan wel iets bijzonders gebeurd in Breda? Waarschijnlijk zijn er op die maan dagochtend per trein vanuit Duits land verse troepen parachutisten ingezet in Brabant tot aan Tilburg. Duitse parachutisten hadden bij zondere helmen, zonder rand, zeer verschillend van wat men in Ne derland gewend was. Ik heb ze ook gezien, namelijk op 10 september bij Luijksgestel. Niet alleen de hel men en de kleding vielen op, maar ook hun patrouillewagens. Die hadden treeplanken aan de buiten, waardoor de soldaten om het voer tuig stonden, zodat ik geen Duitse legertekens op de wagen kon zien. Had jnen die Duitse parachutisten bij Breda, terwijl ze op doortocht van Tilburg naar Merksem waren, soms aangezien voor geallieerden? In 1994 heb ik F. Rovers, oud-para chutist van de vroegere Eerste Pa racompagnie, verzocht naspeurin gen te doen in Breda. Dat heeft tot heden nog niets opgeleverd, maar wellicht zijn er Stem-lezers die zich nog dingen van toen herinne ren. Zijn er in de vroege ochtend van de 4de september troepen met bijzondere helmen en patrouille wagens gezien bij Breda? Als het zo is dat er in die morgen troepen met bijzondere helmen en patrouillewagens gezien bij Breda, dan waren dat waarschijnlijk die Duitse parachutisten op weg naar Merksem, waar zij ongeveer om 16.00 uur aankwamen. Die aanvoer van verse troepen zou de omkering van de Duitsers die maandag op hoofdweg van Breda naar Merksf verklaren. Het zou ook de oorzaak kunneil zijn geweest voor een snelsprei-J dend gerucht dat vreemde 'gealli eerde' patrouilles waren gezien i> en nabij Breda. De oorzaak vol'! Dolle Dinsdag! Er ligt echter watI onzekerheid in deze theorie. Het is| namelijk niet zeker dat die trein met parachutisten in Tilburg af kwam op die maandagochtend. dat pas op dinsdagochtend gebeur-1 de, klopt deze uitleg niet. Harry Holla gaf een andere mof! lijke oplossing voor het raadsel. 1 wees, toen ik hem in 1987 opbel*! op het feit dat de aanduid®!! 'Breda' veel voorkomt Merkse®| De hoofdweg heet daar de Brei baan. Die weg begint precies t de noordkant van het AlbertW'| naai. Even ten noorden van 1 kanaal stond in september '44 ze een herberg die Breda in zijn na®| verwerkt had. Die herberg staat al nu nog, inmiddels echter met e(-l andere naam. Het is dus ook nio?! lijk dat het woord 'Breda' is vo*l gekomen in de positieberichten I gedurende de strijd rondom Meft'l sem werden verzonden. Een derg I lijk bericht zou ook in Lond kunnen zijn opgevangen door KJ dio Oranje en daar verkeerd uitgelegd. T oen in dr van deze terse mog greep op reld eind namen vei we onafhankelijke porteerde Westerse waarden gewoon ov zucht - het Westers, altijd gewerkt - maa: nieuwe leiders niets Ook in veel islamiti: de wereld was dit staten als Algerije of de vrijheidsstrijders le bestuur van de bruiken, handhaafde terse technologieën en bleven zij vaak maken van de West men om hun staten houden. Jarenlang ging dit g< king merkte weinig zag zich nog dagelijk zakelijke levensbeh kerd. Maar vaak blee dat de economische deze landen te eenzij bouwd. Er werd bij' geld besteed aan b( oude vijanden van h nen houden, maar w teerd om de verouder te moderniseren. L; voor veel 'nieuwe' stiefkindje, omdat er mijn zo weinig politi behalen was. Veel islamitische ex op die manier aan d afgrond terechtgeko merkte de gewone be aard wel. Het failliet porteerde ideologieën sche ontwrichting doi pitaal, de steeds gro kelijkheid van West( gie en daaruit voort voelens van onmacht hebben bij veel mosli gen naar een eigen sterkt. En dus gingen zij eigen, islamitische voor hun problemen, de op basis van de bestaansvoorwaarden en een uitweg te zo 'vastgelopen samenlev Twee belangrij nissen die de; naar een ider gestimuleerd Iraanse Revolutie in moord op de Egypti; Anwar Sadat in 1981. De val van de zeer sjah van Perzië en van ayatollah Khom

de Stem | 1994 | | pagina 24