DE STEM STADS EWEST BREDA gen v/m 1ENEMENTEN In 1991 scheidde Tsjetsjenië zich af van de Russische Federatie. Internationale erkenning heeft deze islamitische bergrepubliek in de Noord-Kaukasus nooit gekregen. In het olierijke Tsjetsjenië is inmiddels, tegen de achtergrond van een 'mogelijke Russische invasie, een machtstrijd gaande. Aan de ene kant staat de huidige president Doedajev. Zijn belangrijkste tegenstrever van Doedajev is evenwel Roeslan Chasboelatov, de voormaligè voorzitter van de Russische Opperste Sovjet die samen met Roetskoj in opstand kwam tegen Jeltsin en uit het Witte Huis in Moskou werd verjaagd. Vanuit zijn geboorterepubliek Tsjetsjenië bereidt Chasboelatov een terugkeer in de politiek voor. Voormalige coup-pleger Chasboelatov bereidt zijn terugkeer voor in een bergrepubliekje 'Er zal veel bloed vloeien, maar als het niet anders kan zullen we die hoge prijs betalen' H umm Dolle Dinsdag 'nekte' de NSB De islam: een verdeelde cultuur Nazi-burgemeester zonder berouw sizen en Rekreatie is een izamenlijke rubriek van de slU Dagbladengroep. Jvertentiereserveringen: I. 073-125225, fax 073-157281 L istbus 449, 5201 AK Den Bosy I Te huur en te koop 4.5 J pers. HYMERMOBILE hi 93/94. ANWB voorw. inn, I mogelijk 076-145488 1 T.k. div. KAMPEERAUTO'S! v.a. 10.000,-. Ook verhuuj Linders Kampeerauto's Benthem 11, Bakel. Tell 04924-2508. - 1 De vakantierubriek REIZEmI EN REKREATIE boordevol prettige aanbiedingen. Al zin in de sneeuw? dan HTC Super reizen I (ANVR/SGR) voor de gr wintersportbrochure metl o.a.: pensions LVO in Oos| tenrijk al v.a. 199,- p.p appt. in Frankrijk al v.a I 277,- p.p. incl. skipasI Tel: 040-436600. Op zoek naar een IDEALE I vakantiebestemming? Lees I Reizen en Rekreatie. VNU Dagbladengroep] 073-125225( fax 073- ■157283 if imeente Breda is van s gebaseerd op iet BBRA; t hoofd van de ans, tel. 076 - 282207; ten 14 dagen na het chten aan de directie van rus 3215,4800 DE Breda. Het ritmische gezang en het opzwepende trom geroffel brengt de groep gewapende mannen voor het par lementsgebouw bijna in extase. In twee cirkels dansen ze de 'ziker', een oude moslimdans waarbij Allah wordt gebeden om welzijn voor het Tsjetsjeense volk en de nederlaag voor zijn vijanden. Wie die vijand is, blijft voor een bezoeker van de hoofdstad Grozny niet lang een vraagteken. Sovjet dictator Jozef Stalin deporteerde de hele bevolking in 1944 naar Kazachstan wegens vermeende col laboratie met de Duitsers. Tijdens het transport en de barre omstan digheden in ballingschap kwam bijna de helft om het leven. ing maakt van al die duizenden gewoon nèt iets meer in hun mars. U mag, daar best 'ns aan denken, als u de krant torgers is uw krant nergens. N S Door Kees Elenbaas Pas in 1957 mochten de Tsjetsjenen terugkeren naar hun geboorte grond. Generaal Doedajev maakte in 1991 de droom van veel Tsjetsje nen werkelijkheid door de repu bliek eenzijdig onafhankelijk te verklaren van de Sovjet-Unie en alle Russische militairen en autori teiten het land uit te gooien. De meeste mannen die zich onmiddel lijk in drommen op het centrale plein om ons heen verzamelen, blij ken in ballingschap in Kazachstan te zijn geboren. „Als de Russen hier opnieuw bin nenvallen wurg ik mijn zoon en schiet me daarna een kogel door mijn kop," roept een van hen geë motioneerd. Het plein, met aan de ene kant het parlementsgebouw en aan de andere kant het regerings gebouw van president Dzjochar Doedajev, is iedere dag het toneel van demonstraties vóór het bewind van de voormalige luchtmachtge- neraal. Want de Tsjetsjenen hebben niet alleen een gemeenschappelijke vij and, maar de kleine bergrepubliek wordt ook nog eens verscheurd door onderlinge politieke tegen stellingen. President Doedajev heeft een paar weken geleden een algehele mobilisatie afgekondigd onder het mom van een op handen zijnde Russische invasie. Moskou heeft inderdaad nadrukke lijk duidelijk gemaakt dat het ge duld met de opstandige republiek Week ?nd ten einde is. De Russen steunen daarom openlijk de oppositie tegen Doedajev, maar lijken voorlopig nog niet van plan om ook werkelijk direct militair in te grijpen. Doeda jev heeft de mobilisatie vooral af gekondigd om zich in de hoofdstad te versterken tegen de oppositie die Grozny langzaam maar zeker om singelt. Het is hoe dan ook een welkome afleiding voor de manne lijke bevolking, waarvan ongeveer de helft werkeloos is. De Tsjetsjenen zijn traditiegetrouw dol op wapens, een echte man heeft altijd al een vuurwapen onder de oksel of tussen de broekriem. Maar de oproep van de president geeft hen nu de kans om massaal sol daatje te spelen. In en om het regeringsgebouw wemelt het dan ook van mannen in een uniform dat varieert van de complete comman do-uitrusting tot het eenvoudige zwarte spijkerpak. Stuk voor stuk zijn ze met meer wapens behangen dan ze in één keer in de hand kunnen houden. Merkwaardig genoeg legt niet een van deze vervaarlijk uitziende ty pes ons ook maar een strobreed in de weg bij het betreden van het regeringsgebouw. We stappen zon der gecontroleerd te worden de lift in om ons op de vierde verdieping te vervoegen bij Mavladi Oedoegov, de minister van informatie van Doedajev. Die wil ons niet te woord staan, voordat we bij zijn secretaresse 25 dollar hebben be taald voor het door onszelf inge vulde papiertje dat zij een persac creditatie noemt, die we later nooit meer nodig blijken te hebben. Het is een wat vreemde ervaring om met een minister te spreken die een pistool in een holster met een sheriffster op de heup heeft han gen. Op de vraag waarom hij het wapen draagt, glimlacht minister Oedoegov meewarig om zoveel on begrip. Hij zegt dat hij altijd een wapen heeft gedragen en begint vervolgens demonstratief met het pistool te spelen. Oedoegov is weinig toeschietelijk en geeft namens zijn president blijk van minachting voor de Wes terse pers die volgens hem alleen maar leugens verspreidt over Tsjetsjenië, door het af te schilde ren als een broeinest van maffia en terrorisme. Dat Oedoegov met zijn uiterlijk en gedrag druk doende is om alle vooroordelen over zijn land te bevestigen, ontgaat zijne excel lentie blijkbaar. Voor informatie de politieke situatie worden we verwezen naar het hoofdbureau van Tsjetsjeen Pers. Dat beheerst de lokale nieuwsvoorziening op te levisie en in de kranten en is zo onpartijdig dat het kantoor naast diverse ministeries in het rege ringsgebouw is gevestigd. De hoofdredacteur houdt een voor spelbaar betoog over de oppositie tegen Doedajev die naar zijn me ning nauwelijks iets voorstelt. Op ons aandringen schat hij de steun van de oppositie onder de bevol king op hooguit twintig procent. Het is in het chaotische Tsjetsjenië moeilijk te achterhalen hoe de ver houding ligt tussen de voor- en tegenstanders van het regime van Doedajev. Maar een graadmeter zou kunnen zijn dat de president en de oppositie tijdens hun bijeen- De Tsjetsjenen vrezen niemand, hooguit elkaar -• Bejaard Tsjetsjenië balt de vuist in Grozny. Geflankeerd door een lijfwacht spreekt Roeslan Chasboelatov vanaf een vrachtwagen de menigte toe. komsten de volgende dag vrijwel eenzelfde aantal mensen op de been krijgen. Doedajev spreekt zijn aanhangers toe op centrale plein dat bijna helemaal is volgestroomd. Hij haalt onder luid gejuich van de menigte fel uit naar de man die zich meer en meer aftekent als de leider van de oppositiebeweging, Roeslan Chasboelatov. De voormalige voorzitter van de Russische Opperste Sovjet beland de als een van de leiders van de parlementsopstand in oktober vo rig jaar in de gevangenis, nadat hij door de troepen van president Jelt sin uit het Witte Huis was gescho ten. Chasboelatov kwam in februa ri weer op vrije voeten door de amnestiemaatregel van het nieuwe parlement en heeft zich nu in zijn geboorteland aan het hoofd ge plaatst van de oppositie. Roeslan Chasboelatov maakt een sensationele entree op een groot stuk braakliggend terrein aan de rand van de hoofdstad, waar dui zenden supporters al twee uur in de brandende zon op hem staan te wachten. Met gillende sirenes en in grote stofwolken komt een kolonne auto's het terrein opscheuren. Om geven door een haag van tot aan de tanden gewapende lijfwachten met zwarte banden in het haar en zon nebrillen op wordt Chasboelatov op een vrachtwagen gehesen om de menigte toe te spreken. Hij spreekt in het Russisch en afwisselend, on der luid gejuich, in het Tsjetsjeens. Hij noemt Doedajev een aardige man, die echter in de drie jaar van zijn bewind niets heeft gedaan aan de gigantische economische crisis in het land, zodat zijn tijd is geko men om te vertrekken. Bovendien moet Doedajev volgens hem aftreden om een Russische interventie te voorkomen. Hij roept op om binnen twee maanden ver kiezingen te houden, waarbij wat hem betreft Tsjetsjenië het wel af kan met alleen een parlement en de post van president kan komen te vervallen. „Maar we hebben een leider nodig die voor de mensen staat," roept iemand uit het pu bliek. „Hier sta ik toch, ik sta toch met ergens achteraan," zegt Chas boelatov lachend onder luid ap plaus. Het blijkt de volgende dag geen probleem om de oppositieleider in zijn hoofdkwartier op te zoeken. Aan de rand van de stad worden we nog staande gehouden door een post van de troepen van Doedajev. Maar tien kilometer verder stuiten we al op pantserwagens, jeeps en vrachtwagens van de oppositie. Ze wijzen ons de weg naar een dorpje verderop waar we Chasboelatov kunnen vinden. Het boerderijtje van de moeder van Chasboelatov valt op door de pant serwagen die voor de ingang is geparkeerd. Op de kleine binnen plaats hurken een aantal mannen tegen de muur met automatische geweren in de hand. Vijf oude vrouwtjes zitten in een hoek onze aankomst mommelend van com mentaar te voorzien. We krijgen thee en watermeloen aangeboden, waarna de tafel onmiddellijk wordt omgeven door een dichte zwerm vliegen. De oudere broer van Chas boelatov, journalist voor een regio nale krant, opereert blijkbaar tij delijk als zijn perschef. Hij kondigt ons bezoek aan en nadat we door twee gewapende mannen zijn gefouilleerd worden we een van de kleine kamers bin nengeleid. „Het is iets minder comfortabel dan het Witte Huis, maar ga zitten en maak het u gemakkelijk," grijnst Chasboelatov terwijl hij zijn pijp neerlegt. Hij ziet er moe uit en lijkt een beetje op een Tsjetsjeense versie van Napoleon zoals hij daar zit aan een schrijftafel vol papieren en de muren behangen met staf kaarten. Hij leest een handgeschreven briefje voor, waarin staat dat er met zijn komst ein delijk licht gloort aan het eind van tunnel. Chasboelatov be nadrukt dat hij op een vredesmissie is en probeert om boven de gewa pende groepen te staan. Hij zegt dat hij met zijn vredesgroep een alternatief wil geven en probeert te onderhandelen met alle partijen om een vreedzame oplossing te vin den. Hij ontkent niet dat de situa tie door de enorme hoeveelheid wapens zeer gevaarlijk is. Ieder moment kan de vlam in de pan slaan en de burgeroorlog uitbre ken. Dat vuurtje wordt volgens Chas boelatov nog eens aangewakkerd FOTO'S OLEG KUMOV door de Russen die geïnteresseerd zijn in een burgeroorlog, omdat hen dat een excuus geeft om in te grijpen. Maar we willen toch graag weten wat binnen deze ingewikkel de context de persoonlijke ambities zijn van de sluwe en doorknede politicus Chasboelatov. Probeert hij via Tsjetsjenië in de toekomst toch weer een rol te spe len in de Russische politiek? „Ik zeg u eerlijk, dat ik me daar niet eerlijk over uit zal laten," lacht Chasboelatov. Hij trekt zijn gezicht weer in een plooi als hij benadrukt dat hij als een onafhan kelijke figuur wil blijven opereren en geen ambities heeft om als lei der of als president aan te blijven. Maar als we hem voorleggen dat indien zijn missie slaagt om de oppositie op één lijn te krijgen en Doedajev uit het zadel te wippen, hij automatisch die nieuwe leider is, verschijnt die grijns weer op zijn gezicht. „Tja, ik weet op dit mo ment ook geen ander die deze rol op zich kan nemen en eigenlijk is dat heel slecht," is zijn ontwijken de antwoord. Terug op de binnenplaats van de boerderij komt een man in trai ningsbroek en KLM-shirt op ons af en schudt ons de hand. Joeri is de ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 DEEL Russische lijfwacht van Chasboela tov die in oktober in het Witte Huis tot het laatste moment niet van de zijde van zijn baas week. Hij heeft er geen moment over getwijfeld om Chasboelatov ook in Tsjetsjenië te volgen. Joeri grapt dat hij een toekomstbeeld voor zich ziet waar in Alexander Roetskoj de nieuwe president is van Rusland en Roeslan Chasboelatov de leider van de Kaukasus. De volgende dag verlaten we Groz ny in oostelijke richting en ook daar blijkt dat de troepen van Doedajev zich niet verder wagen dan de stadsgrens. Een paar kilo meter buiten de stad worden we staande gehouden door dezelfde Rambo-types met zwarte banden in het haar die optraden als lijfwach ten van Chasboelatov. Het zijn de troepen van Roeslan Labazanov en voor de eerste keer worden onze papieren gecontroleerd. Dan sprin gen vier man in een witte Lada en stuiven met alle knipperlichten aan voor ons uit, terwijl hun automati sche wapens dreigende uit de geo pende ramen .steken. Ze brengen ons naar het dorpje Argoen waar we halt houden voor een ijzeren omheining. Daarachter ontrolt zich een tafereel dat grote vergelijkin gen vertoont met beelden uit de film Mad Max. Op het grote mid denterrein staan gloednieuwe Mer- cedessen en BMW's geparkeerd, vrijwel allemaal zonder nummer platen. Een blond meisje staat een zwart met gouden Nissan Super Safari-jeep te wassen. Op de auto is een hele batterij zoeklichten be vestigd. Iets verderop staat de aan hangwagen voor de jeep waarop een zware mitrailleur is gemon teerd. Op de achterklep prijken de woorden 'Big Boss'. De manschap pen van de grote baas nemen ruim de tijd om hun hele arsenaal aan automatische wapens en raketwer pers ten toon te stellen. Ze dragen allemaal de zwarte ban den in het haar, als teken van de bloedwraak die de groep heeft ge zworen aan president Doedajev. De troepen van Doedajev hebben La bazanov en zijn mannen een paar maanden geleden uit de hoofdstad Grozny verjaagd. Bij die gevechten namen ze drie man gevangen onder wie de neef van Labazanov. Doedajev liet de gevangenen ont hoofden en stelde de afgehakte hoofden als afschrikwekkend voor beeld ten toon. Een eerbiedig gemompel on der de manschappen kon digt de komst van Laba zanov aan. Hij loopt op ons toe in een spijkerpak, een pistool op de heup, een ander pistool onder de linkeroksel en of dat nog niet voldoende is een groot pistool in de hand. Hij zet met een theatraal gebaar zijn zonnebril af en vraagt wat we willen. Met een hoofdknik worden we uit genodigd in zijn huis waar deze gevaarlijke man met de psyche van een achtjarig jongetje weinig ver standigs te vertellen blijkt te heb ben. Op de vraag of hij veel naai films van Silvester Stallone of Jean Claude Van Damme heeft gekeken, zegt Labazanov lachend: „Van Damme is een acteur, ik ben echt." Hij heeft zelfs ambities om latei nog eens te gaan acteren. Breed lachend kondigt hij aan dat hij Rambo TV wel zou willen pro- duceren. Labazanov ontkent dat hij in Rusland voor moord is ver oordeeld, de meeste Tsjetsjenen ge loven hem graag en vergeten het misdadige verleden van deze mar liever. Hij heeft zich inmiddels het imago van Robin Hood aangeme ten, omdat hij benzine steelt van de maffia en die aan arme. boeren geeft en het geld dat hij bij de rijken wegrooft aan de bouw var scholen en andere sociale projecter besteedt. Labazanov is somber over de na bije toekomst, hij denkt dat er ir ieder geval een burgeroorlog komt omdat Doedajev nu eenmaal niel vrijwillig zal vertrekken. „Er zai veel bloed vloeien, maar als het niet anders kan zullen we die hogi prijs betalen, wij zijn er klaai voor," zegt hij met een diepe stem Buiten bij het afscheid lost Laba zanov onverwacht een schot in de lucht. Iedereen springt verschrikt opzij en de stoere kop van Laba- zonov glimt van kinderachtig ple zier. m. ZIE WEEKEND 2 -ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4

de Stem | 1994 | | pagina 23