Zeeuwse energie goedkoper antal SEN! r UI Chaos rond loting van hbo-studenten Doodgewaande Terneuzense blijkt springlevend Soldaatje spelen in Belfast Justitie verwacht minder asielzoekers Gevangenen Haïti mogen naar VS rtservice 23-23662 bgSESE Grafschennis jeugd in Eede Costa verslaat Krajicek in vijfsetter Het rommelt in Tsjetsjenië Werelduurrecord voor Indurain Ook drinkwatertarieven moeten van Provinciale Staten volgend jaar omlaag Maandag chaos Vlaamse wegen Oude auto? Geen wegenbelasting AKATURES^ Op zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 130 vakatures. Maak er werk van Extraatje bij in dienst nemen van werklozen Grensstreek in ban Duitse lotto Nederlanders erg negatief over Duitsers UN0X THEEWORST TERUGGEHAALD UN0X THEEWORST 115 gram en UN0X THEEWORST 20 gram Hogescholen lopen miljoenen mis Joep Van den Nieuwenhnyzen in hoger beroep gedagvaard X_60 w: Jamyclub te-West. Geopend 'ag v.a. 21.00 uur exy gastvrouwen omen u vrierideft tieme sfeer. Iedere dag striptease, jiedesteenweg 63. EN! Vrouwii Super rijp e pm. 06-320-322-?? R en d' Goud^f urf je 't live aan? pm. 06-320-329-3(1 9778: Live-Ordi Zf p je Thuis, 24 rw 6-9778. rubriek te betaling aan 'en opgegeven t). terdag 15,32 terdag 3,54 (tel. 01150-75458). n opzichte van het gd. dat terzake van 18 oktober I994 bestuursrechtspraak artikel 3.24 en 3.25 ursrecht bedenkin- het ontwerp van en gemaakt van de ^ngen over het ont- ebben tegen wijzi- an het besluit ten jn aangebracht; ~antoont dat hij re- weest overeenkom- ikelen bedenkingen ient gericht en ge ling bestuursrecht- te, Postbus 20019, en dat: ordt na afloop van jdig beroep is inge- n artikel 36 van de juncto artikel 8.81 tuursrecht een ver- reffen van een voor- pige voorziening ge- oorzitter van de Af- an de Raad van State; ht wordt voordat op der 2 is beslist. ders van Terneuzen epaalde in artikel 6.1 gunningenbesluit mi- op 24 augustus I994 -I 8.I9 van de Wet n van Keivin Termi- eg 5 te Terneuzen. van een opslagplaats nging van de huidige nvermeld adres. Met redelijkerwijs worden delige gevolgen heeft t ingang van vandaag 94 voor iedereen ter van de sector Stads beheer (sectie Milieu), 7 te Terneuzen. De n iedere dag van 09.00 0 uur en van 13.30 16.30 uur kosteloos rden ingezien. leuzen, 2 ber 1994. ;ter en wethouders n, burgemeester, drs. R.C.E. Barbé. •Metr" ■6rssoy -QrÖW7 45ÜÜ7 16.900,- 14.850,- 7.900,- 6.900,- 11.900,- 13.900,- 12.900,- 14.800.- 2.200,- 20.900,- 6.800,- 3.500,- 2.400,- 4.900,- stom-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de ,,Kleintjes"-rubrieken. Dat zijn elke uftW «y&rjBS dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen. fede - De Eedese gemeenschap is verontwaardigd door grafschen nis door kinderen op de katholie ke begraafplaats aan het Dorps plein. Van verschillende graven werden aandenkens weggenomen of verplaatst en ook werden graf heuvels vertrapt. Het kerkbe stuur doet een dringend beroep op de ouders er mede voor te zor gen dat de doden in vrede kunnen rusten. (ZIE ZEELAND - C1 (Jew York - Richard Krajicek vond in de tweede ronde van het mannen-enkelspel van de open Amerikaanse tenniskampioen schappen zijn Waterloo. De Ne derlander verloor in vijf sets van de Spanjaard Carlos Costa: 6-4 6-7 3-6 6-1 6-7. (ZIE SPORT-B2 HET WEER DE STEM VANDAAG IN DEZE KRANT In '91 scheidde Tsjets jenië zich af van de Rus sische Federatie. Die stap bracht de bergstaat in de Kaukasus geen voor spoed. Er is een machts strijd gaande, waarin Chasboelatov, coup-ple- ger tegen Jeltsin, een belangrijke rol speelt. zie weekend-deel e Miguel Indurain heeft gisteren in Bordeaux het werelduurrecord verbe terd en op 53,040 kilo meter gebracht. Het oude record stond met 327 meter minder sinds 27 april op naam stond van de Schot Graeme Obree. zie sport - b3 INHOUD 6 katernen Binnen-/Buitenland Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Ragazzi Weekendgids RTV-programma's Weekendbijlage Kleintjeskrant A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 D3/D4 deel E Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland krijgt goedkopere gas-, licht- en drink watertarieven. Gedeputeerde Staten gaan daar bij het nutsbe drijf Deltan voor zorgen. Eerst zonnig 'v/ljll Het weekeinde begint zonnig. In de avond toenemende bewolking met kans op regen. Zondag wordt een regenachtige dag. De zuidwesten tot westen wind is matig. Antwerpen - Op de Vlaamse we gen wordt maandag een grote chaos verwacht omdat de weg vervoerders actie gaan voeren. Op de snelwegen rijden ze de he le dag niet harder dan 70 kilome ter per uur, op de andere wegen slechts 40 kilometer per uur. De rijkswacht adviseert de snelwe gen te mijden. Den Haag - Eigenaren van auto's en motoren van 25 jaar en ouder hoeven in het vervolg geen we genbelasting meer te betalen, heeft het kabinet besloten. Ook is de regeling voor bezitters van een auto met grijs kenteken versoe peld. Als men kan aantonen dat men de auto al vóór 1988 in het bezit had, mag men het grijze, kenteken houden. Men wil het zo goedkoop als in Noord-Brabant en met ingang van komend jaar. CDA-gedeputeerde Dek (energie zaken) beloofde dat gisteren tij dens de maandelijkse Statenzit- ting aan de CDA-ér Van Taten- hove. Dat het gaat lukken lijdt geen twijfel. Het provinciaal bestuur is voor 50 procent aandeelhoud ster in Deltan en Middelburg vaardigt acht commissarissen af, onder wie de president-commis- sarjs, gedeputeerde Dek. Deltan kan die druk niet weerstaan. Verkeerde keelgat Tariefsverlaging is een oude wens van de PvdA. Toch schoot de belofte van Dek het PvdA-sta- tenlid Eveleens in het verkeerde keelgat. De reden: de PvdA zeurt al sinds jaar en dag bij Dek om een verla ging van de tarieven, die dat al tijd afhield met het argument dat Deltan moet sparen om een toe- (ADVERTENTIES) komst met open enrgiemarkten goed te kunnen overleven. Dat is kennelijk niet meer aan de orde. „En nu vraagt de eigen par tij het en dan kan het wel van de ze gedeputeerde," sneerde Eve leens. Dek raakte gisteren ook betrokken in een andere zaak Deltan betreffende. Belofte Statenlid Woudstra van Delta Anders refereerde aan het feit dat Dek gedeputeerde is van energiezaken die het Zeeuwse belang moet beschermen en tege lijkertijd president-commissaris is van Deltan waarin hij wordt geacht voor de belangen van het nutsbedrijf op te komen. Dat kan botsen, vindt Woudstra, trouwens niet voor de eerste keer. Hij eiste de belofte dat dit sport combinaties in de toekomst niet meer voorkomt. 'Fiasco' Woudstra: „Die combinatie is door de vaak tegengestelde be langen niet geloofwaardig. Door dit zwalkende provinciebeleid dreigt bijvoorbeeld de windener gie een fiasco te worden, en wij vragen het college of ze met ons van oordeel is dat de combinatie van die petten niet voor herha ling vatbaar is. Want tevreden met deze situatie is alleen een schizofreen. "De aldus als schizo freen betitelde Dek ging niet in op de vragen. Later werd meege deeld dat de kwestie tijdens de komende vergaderingen zal wor den behandeld. mmmr - Den Haag - Ondernemers die langdurig werklozen in dienst nemen, hoeven twee jaar geen so ciale premies te betalen. Nemen ze iemand aan die langer dan twee jaar zonder werk zit, dan hoeft vier jaar geen premie te worden afgedragen. Het kabinet denkt daardoor 10.000 werklozen aan een baan te helpen. Herzogenrath - Miljoenen Duit sers en duizenden Nederlanders zitten vanavond om vijf voor acht met het zweet in de handen naar Duitsland 1 te kijken. Dan is de trekking van de wekelijkse lotto. Ia de jackpot zit het bedrag van 35 miljoen mark. De kans dat ie mand de hoofdprijs wint is één op de 140 miljoen. ■ZIE BUITENLAND - A4 Gronau - Nederlanders denken volgens een onderzoek van de universiteit van Münster niet be- Pnalo positief over Duitsers. "Uim 83 procent vindt de inwo- ners van het buurland 'iets tot wg arrogant' en bijna 24 procent wt'iug tot helemaal niet sympa- ZIE BINNENLAND - A3 Van lotje getikt Als gevolg van een kwaliteitsprobleem heeft UVG in Oss uit voorzorg besloten van de markt te halen. Aan een kleine partij theeworst zijn geen zouten toegevoegd hetgeen afbreuk doet aan smaak, kleur en mogelijk aan de houdbaarheid. Daarom wordt consu menten geadviseerd LINOX Theeworst niet te gebruiken. Voor nadere inlichtingen kunt u terecht bij de gratis UVG- consumentenlijn: 06-300020. Voor vergoeding van het aan koopbedrag kunnen consumenten het nummer van de streep jescode en hun bank- of gironummer telefonisch doorgeven waarna het geld zal worden teruggestort. Leveranciers aan grootverbruikers die UNOX Theeworst in kleine 20 grams verpakkingen gebruiken, worden direct geïn formeerd. Grootverbruikers met vragen over de UNOX Thee worst in 20 grams verpakkingen kunnen van hetzelfde tele foonnummer gebruik maken. UVG biedt haar verontschuldigingen aan voor het ongemak. Oss, 3 september 1994 DIRECTIE UVG DE LBO V 8 "710311 000225 I I I I I ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M Van onze verslaggever Breda/Tilburg - Brabantse hogescholen lopen miljoenen gul dens subsidie mis door de 'puinhoop' bij de centrale loting voor hogere beroepsopleidingen met een studentenstop. De chaos leidt er ook toe dat tientallen studenten maandag aan een stu die van hun tweede voorkeur beginnen, terwijl op hun favorie te opleiding nog voldpende plaats is. Oorzaak van de problemen is volgens de hogescholen het Cen traal Bureau Aanmelding en Plaatsing (CBAP), onderdeel van de Informatie Beheer Groep in Groningen. De problemen doen zich voor bij 25 hbo-studies met een numerus fixus, zoals toerisme, logopedie en fysiotherapie. Die zijn zó po pulair dat er voor het be.perkt aantal plaatsen moet worden ge loot. Tot vorig jaar lootten de ho gescholen zelf, maar zeer tegen hun zin besliste de overheid dat het CBAP dat moest gaan doen. „Met alle ellende vandien, zegt drs. M. Kosters van het college van bestuur van de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (NHTV) in Breda. „Om dat het CBAP de loting zo laat verricht zijn veel belangstellen den voor onze numerus fixus- studies toerisme/recreatie en vrijetijdskunde naar andere op leidingen uitgeweken die geen loting kennen. Zij kozen voor ze kerheid." De. NHTV-opleidingen toerisme/recreatie en vrijetijds kunde, die maandag met het on derwijs beginnen, kunnen nog honderd studenten herbergen. Nu die niet komen opdagen le vert dat de NHTV volgens Kos ters een schade op van meer dan een miljoen gulden. Dat is een la ge inschatting, meent zijn collega drs. N. Verbraak van de Hoge school Katholieke Leergangen in Tilburg. Hij vertelt dat iedere in geschreven student de hoge school jaarlijks een subsidie van 10.000 gulden oplevert. Verbraak stuurde gisteren een brief naar het ministerie van On derwijs en de Informatie Beheer Groep, waarin hij beide instellin gen aansprakelijk stelt voor de verwachte schade. „De minister moet aan deze bureaucratie snel een eind maken," stelt hij. Dat vindt ook mevrouw I. Schram van de Hogeschool West- Brabant in Breda. Zij is hoofd van de afdeling voorlichting en toelating van de sector hoger economisch en administratief onderwijs (heao). Die sector ver wachtte 480 eerstejaars, maar maandag zitten er waarschijnlijk maar tussen de 430 en 440 in de banken. In Breda is niet alleen de sector heao de dupe, maar ook de sectoren gezondheidszorgonder wijs (onder meer fysiotherapie) en het sociaal-agogisch onder wijs. Schram: „We zijn vorige week in arren moede zelf studen ten gaan aanschrijven die nog niet waren ingeloot. We hebben ze laten weten dat ze toch kun nen komen, omdat er nog vol doende plaatsen zijn." De Infor matie Beheer Groep erkent de problemen en meent dat instel lingen en 'Groningen' moeten wennen aan de nieuwe situatie. Onder bescherming van een Britse soldaat spelen twee katholieke kinderen in de Noordierse hoofd stad Belfast soldaatje. De IRA heeft laten weten niet te reageren op aanslagen door protestantse extremisten. zie ook buitenland - a4 - foto epa Van onze verslaggever Botterdam/Breda - Bege- mann-topman Joep van den Nieuwenhuyzen en het effec tenkantoor Suez Kooijman zijn in hoger beroep gedag vaard wegens voorkennis bij handel in aandelen HCS. De twee andere betrokkenen bij die zaak, paardenfokker L. Mel- chior en Unigro-eigenaar E. Al- bada Jelgersma, zijn niet gedag vaard. De zaak komt voor op 26 september bij het gerechtshof in Amsterdam. De drie grootaan deelhouders waren in 1991 be trokken bij een reddingspoging van het in zware nood verkeren de Bossche automatiseringscon cern. Zij verkochten op de dag van de publikatie van het red dingsplan ruim 4 miljoen aande len HCS. De officier van justitie meent dat de drie daarbij mis bruik hebben gemaakt van voor-, wetenschap en dat is sinds 1989 strafbaar. De rechtbank sprak de verdachten echter van alle be schuldigingen vrij en meent dat misbruik van voorwetenschap niet valt aan te tonen. Van Nieuwenhuyzens advocaat Sandberg vindt het begrijpelijk dat justitie tot vervolging is over gegaan. Voorkenniszaken zijn momenteel een 'hot item'. Wel denkt hij dat justitie niet erg sterk staat. „De keus om HCS aan te pakken is ongelukkig," zegt de advocaat. „Deze zaak is niet spijkerhard." Vooral de be trokkenheid van Melchior is vol gens zijn raadsman boterzacht. Volgens Sandberg is er nog een andere reden voor het OM om slechts twee personen aan te kla gen. De vier verdachten hebben een heel legertje advocaten om zich heen verzameld. Dat kost zeer veel geld. Bij een vrijspraak zouden de vier hoge schade claims kunnen indienen bij de Staat. Bij slechts twee aange klaagden vallen de claims lager uit, redeneert Sandberg. Den Haag (anp) - Het ministerie van Justitie verwacht een daling van het aantal toegelaten asiel zoekers, voor wie de gemeenten woningen moet zoeken. Die prognose baseert Justitie op het verscherpte beleid dat sinds kort wordt gevoerd. Voor het volgend jaar hoeven de gemeenten slechts woonruimte voor 19.000 mensen vrij te ma ken. Ook dit jaar zullen volgens Justitie minder plaatsen nodig zijn dan aanvankelijk was ge dacht. Begin dit jaar kregen de gemeenten de opdracht 37.000 mensen te huisvesten. Daarvan is tot nu toe slechts een klein deel verwezenlijkt. Voor de rest van dit jaar verwacht justitie nog een behoefte aan 20.000 plaatsen. De twee nieuwe aanmeldcentra aan de grenzen (in Rijsbergen en Zevenaar) en de vliegende briga des achter de grenzen moeten volgens het departement leiden tot snellere terugzending van asielzoekers en minder aanvra gen. Bovendien verwacht Justitie dat andere landen op grond van het Verdrag van Schengen eerder bereid zullen zijn om uitgezette asielzoekers terug te nemen. De 74 Tsjechen en Slowaken die donderdag in bussen naar Neder land kwamen, zijn gisteren na een verhoor door ambtenaren van het ministerie van Justitie het land uitgezet. Van onze verslaggever Terneuzen - Waar ze de laatste dagen haar gezicht laat zien, daar valt van schrik een doodse stilte. Neemt ze thuis de telefoon op, dan hoort ze na het noemen van haar naam gegaran deerd een ijselijke gil Dood en begraven, zou ze zijn. Maar Anneke Remmerswaal (46) uit Ter neuzen is springlevend. En dat wil ze de komende jaren zo houden ook. Dinsdagavond stapt ze met man Bertus na een vakantie.in voormalig Tsjecho-Slowa- kije uitgerust haar woning in de Terneu zense wijk Sint Anna in. Maar na drie da gen is ze alweer bijna aan een nieuwe va kantie toe. Want het zal je maar gebeuren. Woens dagmorgen rinkelt de telefoon. Nadat An neke zich monter meldt, valt er aan de an dere kant van de lijn een korte stilte, ge volgd door gegil. En tenslotte een gestameld: „Maar Anne- •Annefce Remmerswaal ..springelevend.. foto camile schelstraete ke, ik hoor dat jij overleden bent en ik bel om Bertus te vragen wat er is gebeurd." Deze en soortgelijke telefoontjes overko men Anneke Remmerswaal, van origine Rotterdamse, daarna nog enkele malen. En het zijn geen vreemden die bellen: het gaat telkens om vriendinnen. Haar 'verscheiden' blijkt in brede kennis senkring bekend. Ook op de kaartclub in het buurthuis 'De Triangel' valt een diepe stilte als Anneke daar donderdagavond binnenstapt. Anneke: „De mensen verstijven op hun stoel en kijken alsof ze het in Keulen ho ren donderen als ze mij zien. Volgens het verhaal lig ik al acht dagen onder de grond. Ik schijn dood te zijn, maar zelf weet ik daar dus niets van af." Aanvankelijk beschouwt ze het verhaal over haar dood als een slechte grap, maar inmiddels is ze het goed zat. Ze wil het wel uitschreeuwen: „Ik leef en ben nog zeer actief." „Ik ben nagegaan of er soms een overlij densadvertentie in de krant heeft gestaan, maar dat is niet het geval. De herkomst van het gerucht is volstrekt onduidelijk. De ene vriendin heeft het van de andere gehoord, en het begin van de draad is niet te ontdekken." „Ik woon vijftien jaar in Terneuzen. Bij mijn weten heb ik geen vijanden, noch zou ik mensen kunnen opnoemen die rottig heid met mij willen uithalen. Intussen pro beer ik maar om te blijven lachen. Maar ik wil het verhaal wel uit de wereld hebben. En snel!" Rina Adam uit Axel belde huize Remmers waal woensdagmorgen. Zij bevestigt het verhaal en vertelt dat zij het weer van een kennis in Terneuzen, Ineke de Jong, heeft gehoord. Die, op haar beurt, meldt dat haar dochter Karin met het verhaal thuis is gekomen. „Op haar werk gehoord via een kennis. Karin kwam helemaal overstuur thuis. 'Weet je dat Anneke Remmerswaal is overleden', vroeg ze. Nou, wij waren ook net terug van vakantie en Karin is nog niet zo lang geleden flink ziek geweest. Maar we zijn allemaal hartstikke blij dat het verhaal niet waar is en dat Anneke is er nog is. Want je schrikt je toch wezenloos." Washington (afp) - De militaire leiders van Haïti willen met enige regelmaat politieke gevangenen naar de Verenigde Staten laten gaan. Er zitten er naar schatting nog 2.000 in Haïti vast. De gevangenen zullen via de Dominicaanse Republiek vertrekken. De eerste groep van 91 vluchtelingen is inmiddels per bus naar de Dominicaanse Republiek gereisd, vanwaar zij per vliegtuig naar de VS zijn gevlogen. Naar verwachting krijgt een tweede-groep volgende week toestemming het land te verlaten. (ADVERTENTIE) BEIASINfi Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. i Noteer als nieuwe abonnee: Naam: A'dres: Postcode:^Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: d kwartaal automatisch bank/gironr 84.70 Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) j De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- t gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar 2. Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 1

de Stem | 1994 | | pagina 1