'Doorleren straks alleen weggelegd voor rijken' 'We zijn volwassen geworden' Liever gelukkig dan een grote auto onder je kont IRUIK de stem Sharleen Spiteri van Texas: ÏUWKUNDE Aankomende studenten uit Etten-Leur weten niet wat hen te wachten staat MTV populair bij maken huiswerk RagAzzi-panel over idealen en toekomstverwachtingen O O O O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Colofon J rel als (chef) kok cspartner zijn van civiele dienst, is succes bijna el succes moet u doorzettingsver- enschappen. u een voltooide liddelbare Hotel- kwaardig niveau. i binnen 14 dagen Merkartikelen BV.. P&O Zaanstad, an deel uitmaken X .Dl»'1* por onmiddellijke unde voor de functies: eg Waterbouwkunde |MTS naken in het irsoneel /eg Waterbouw- )0 uur) laken, -Hertogenbosch m Tenminste.. Door Marjolein Rotsteeg oe relatief ver koopcijfers zijn, bewijst Texas weer eens. Een miljoen cd's verkopen is veel, heel veel. fenminste... als de voorganger niet het dubbele heeft verkocht. Door het succes van hun debuut Southside werd van de opvolger Mother's Heaven gesproken in termen van 'maar' een miljoen. De band uit Glasgow, Schot land ontleende zijn naam aan de soundtrack van Ry Cooder bij Wim Wenders film Paris Texas uit '85. Aanvankelijk lag de stijl direct in het verlengde van Cooder's slide-gitaar. De derde cd Rick's Road klinkt over de gehele linie een stuk steviger. Er is dan ook het nodi ge veranderd. Texas ging met een nieuwe producer in zee, Paul Fox (o.a. 10.000 Maniacs, XTC, Sugarcubes). „We hadden twee albums met Tim Palmer gedaan die we ook allebei in Engeland hebben op genomen," legt zangeres/gitaris- te Sharleen Spiteri uit. „Het was tijd voor verandering. Als band was Texas volwassen ge worden. Als muzikanten zijn we nu ook gewoon stukken beter. We waren op zoek naar iets an ders, iets nieuws voor inspiratie. Paul Fox was de beste man voor de klus." Waarom heet de cd Rick's Road„Het is de naam van het- zandpad dat naar de Bearsville Studio in het bos leidt. Die stu dio is een fantastische plek. The Band. Dylan, REM en Janis Joplin hebben er allemaal pla ten opgenomen. Een goedbe- waard geheim." De songteksten van Rick's Ro ad graven vrij diep... „Ik denk dat het een album is dat draait om het accepteren van onze le vens. De laatste zin van Win ter's End, het laatste nummer, is: 'things will never be the same again'. Die song gaat over vol wassen worden en de draad van je leven oppakken. Je moet je ervan bewust zijn dat dingen nooit meer zo worden als ze wa ren. Je kunt niet blijven probe ren in het verleden te leven, maar je moet dóór naar de toe komst." In welk opzicht vind je dat je le ven de afgelopen acht jaar is veranderd? „Toen we I Don't Want A Lover schreven was ik 18. Nu-ben ik 26, Als mens ben ik van tiener tot vrouw ge groeid. In die paar jaar veran dert je leven enorm. Mijn leven en mijn inzichten zijn anders dan toen. Volgens mij is dat ge woon een natuurlijk proces." Sharleen is wars van glamour. Toch huurde Texas voor de hoesfoto's van Rick's Road een fotograaf in met een redelijke glamour-reputatie: Jean-Baptis- te Mondino, vooral bekend van de Madonna-clip voor Justify My Love. „Maar zijn werk is juist het tegenovergestelde. Zelf staat hij aan het andere uiterste van de glamour-schaal. Toen hij naar Glasgow kwam voor de fo to's had hij slechts één enkele camera bij zich. Vrij verrassend voor iemand die zo veelge vraagd is. Hij is trouwens niet alleen maar fotograaf, hij is een artiest in de manier waarop hij naar dingen kijkt." In ons land heeft Texas al enige tijd geen hits gehad. Toch wa ren hun concerten begin dit jaar in no time uitverkocht. „In Ne derland hebben we net zoveel platen verkocht als concert kaartjes. In theorie heeft dus ie dereen die onze plaat gekocht heeft ook dit jaar een concert van ons bezocht. Raar." Live spelen is de grootste kick voor Sharleen. Wat dat betreft heeft ze deze zomer haar hart op kunnen halen. „Het gevoel van spelen op een festival is niet uit te leggen. Het lijkt net of het maar enkele se conden duurt. Het gaat zo snel. Het is net alsof je opkomt, speelt en alweer weg bent. Een dag of twee later komt alles wat er eigenlijk gebeurd is dan bo vendrijven." Texas met op de voorgrond zangeres/gitariste Sharleen Spiteri. FOTO PHONOGRAM ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 DEEL D FOTO DE STEM/BEN STEFFEN De 'kersverse' studenten (vlnr) Mark Vloemans, Marloes Kinkel en Sonja ten Hagen: „Zuinig leven en een bijbaantje. Door Liesbeth Oeseburg indelijk heb je je middelbare school diploma in de wacht gesleept. Vol goede moed begin je met een nieuwe studie. Maar het wordt je als student niet makkelijk ge maakt. Studenten moeten sneller leren, meer presteren en ontvan gen steeds minder studiebeurs. Is studeren tegenwoordig nog wel leuk? Drie aankomende studen ten aan het woord over de nieuwe periode die er voor hun aan breekt. Sonja ten Hagen (18), Marloes Kinkel (17) en Mark Vloemans (17) hebben alle drie hun havo-di ploma gehaald aan de Katholieke Scholengemeenschap in Etten- Leur. En ze beginnen ze nu met een hbo-studie. Sonja gaat in Maastricht een opleiding voor tolk/vertaler volgen. Marloes koos voor de hts in Breda en Mark voor die in Dordrecht. De drie hebben geen flauw idee wat hen te wachten'staat. Mark: „Eerst dacht ik dat de op leiding simpel was. Maar op de open dag waren er studenten die ook van de havo afkwamen. Ze - waarschuwden me dat de studie vooral voor havo-leerlingen moei lijk is." Ook Marloes is vantevoren ge waarschuwd. „De dekaan zei al dat het een pittige opleiding is. Het eerste jaar wordt flink stude ren. Ik hoop dat ik na een tijdje wat meer tijd heb voor hobby's." Slapeloze nachten hebben de drie nog niet gehad. „We zijn nog niet echt bezig. Maar als ik mijn nieu we boeken doorlees, denk ik: Moet ik dat straks snappen?" Marloes en Mark hoeven niet op kamers te gaan omdat de reistijd naar Breda en Dordrecht niet zo lang is. Sonja woont sinds augus tus al wel in Maastricht. „In mijn introductieweek heb ik gemerkt dat het een gezellige stad is. Maar het uitgaan zal voor mij niet veel zijn, en ik ga ook niet bij een stu dentenvereniging. Ik moet ge woon keihard blokken." De ouders van Mark en Marloes financieren hun opleiding. Sonja betaalt zelf haar studie. Geen ge makkelijke opgave, want ze staat nu al rood. Ze moet het zien te doen met een aanvullende beurs en een lening, waardoor ze een schuld opbouwt die ze na haar af studeren moet afbetalen. „Dat wordt dus zuinig leven en een bij baantje in het weekend," aldus Sonja. Met ingang van januari volgend jaar worden de basisbeurzen waarschijnlijk weer flink verlaagd. Een uitwonende mbo-student moet 73 gulden van zijn beurs in leveren, een uitwonende hbo'er 90 gulden. Thuiswonende studen ten krijgen dan 40 tot 50 gulden minder. Begin '96 wordt er nog meer op de beurzen beknibbeld. Op den duur houdt een uitwonen de hbo-student slecht 425 gulden beurs per maand over. Ook wordt volgend jaar de studie norm verhoogd van tien studie punten naar minstens 21. Dat is vijftig procent van wat in een stu diejaar mogelijk moet zijn. Deze bezuinigingen zijn nog niet zeker, omdat de Tweede Kamer nog geen definitief besluit heeft geno men. Al met al bezuinigingen die niet bevorderend zijn voor een 'wild' Scholieren die tijdens het maken van huiswerk wel eens de televisie aanhebben, en dat geldt in het voortgezet onderwijs voor ruim de helft van de leerlingen, stemmen bij voorkeur af op de muziekzen der MTV. Populair zijn ook soaps als Goede Tijden, Slechte Tijden en The Bold and the Beautiful. Dat hebben onderzoekers van de Leidse universiteit vastgesteld.Uit hun onderzoek, in opdracht van het Instituut voor Onderzoek van het Onderwijs, onder leerlingen in het tweede en vierde jaar van het voortgezet onderwijs blijkt dat de ze scholieren gemiddeld elf uur per week aan hun huiswerk beste den. Tachtig procent doet dat meestal op de eigen kamer. Op de achtergrond klinkt dan vaak pop, house en rock uit radio, cd- of cas settespeler. Achttien procent ploetert altijd in stilte. studentenleven. Is het nog wel leuk om te gaan studeren? Mar loes: „Het is in ieder geval de moeite waard om verder te stude ren. Met alleen havo kom je niet ver. Je moet doorleren, wil je een goede baan krijgen." „Ik vind het wel goed dat de tijd die je krijgt om te studeren, korter is geworden." meent Sonja. Mark vult haar aan: „Ja, want vroeger had je studenten die er tien jaar over deden. Dat was belachelijk." Er wordt instemmend geknikt. Marloes: „Maar ik vind niet dat het duurder moet worden om te gaan studeren. Dat krijg je nu wel met die kortingen op de beurs. Straks gaan we terug naar een si tuatie waarin doorleren alleen is weggelegd voor de rijken." Hebben de drie nog toekomstdro men? Een plotseling invallende stilte is het bewijs dat de hersenen flink aan het werk zijn gezet. Son ja hoopt later 'iets voor zichzelf' te kunnen beginnen. „Dat is nog heel vaag hoor. maar ik denk aan misschien een eigen vertaalbureau of zo." Ook Marloes en Mark zouden later het liefst de touwtjes zelf in handen te hebben, want een eigen adviesbureau lijkt hun beide wel wat. Maar Sonja weet nog iets. Vastbe sloten zich niet te laten kisten door de minister van onderwijs en zijn bezuinigingsmaatregelen, roept ze: „Ik hoop later op mijn oude dag lekker vanuit mijn schommelstoeltje te kunnen zeg gen: Zo, die Ritzen hebben we te ruggepakt." Door Paul Verlinden et yuppie-tijdperk lijkt voorbij. De jeugd van de jaren negentig is niet meer alleen ge fixeerd op materië le voorspoed. De jongeren zijn weer op zoek naar idealen, maar ze weten niet naar welke... pit is het begin van een krantebe- richt naar aanleiding van een on derzoek onder jongeren. Geld verdienen is uit; gelukkig zijn is belangrijker dan een dikke auto onder je kont. Maar het is wel erg moeilijk om te kiezen in welk vak je dan gelukkig wil worden. Idealen en toekomstverwachtin gen. het is allemaal niet meer zo helder als het ooit geweest is. Hoe den ken de vijf leden van het kersver se ragAzzi- panel daar over? Moeilijk kiezen. n Backte Dat komt de panelleden niet on bekend voor. Steffen Backus is de enige die weet wat hij wil worden: journalist. Al heeft hij de keuze nog niet zo lang geleden gemaakt. ^//aRoosk^ De anderen zijn er nog niet uit, net zoals hun meeste leeftijdgeno ten. „Hij is een uitzondering," zegt Lotte van Kem pen wijzend naar Steffen, „want ik ken maar weinig mensen die nu al weten wat ze na de middelbare school willen gaan doen." Lotte zelf weet het dus ook nog niet. „Alles behalve werken," lacht ze, „althans voorlopig niet. Eerst maar eens studeren. Wat? Het is nogal vaag, maar ik denk iets in een sociale richting." Wat vinden ze belangrijk aan een studie? Dat die leuk is of dat ze er goed werk kunnen vinden? Het moet op de eerste plaats leuk zijn, vinden de meesten. „Maar je stu deert natuurlijk niet voor nop," zegt Ilona Malm. „Toen ik 14 was, zei ik tegen de decaan dal ik jour nalistiek wilde gaan studeren, maar die zei toen dat daar heel moeilijk werk in te vinden is. Nu wil ik iets anders gaan doen, iets met talen, maar wat precies, weet ik nog niet." In de journalistiek zijn de banen inderdaad niet dik gezaaid. Vindt Steffen dat geen belemmering, want hij wil graag dat vak in? „Ach, dat zien we dan wel weer, daar kan ik me nu toch nog niet druk om maken." Isabella Roos steekt hem een hart onder de riem. „Als je het écht wil, dan word je het ook." Isabella zelf weet nog helemaal niet wat ze wil. Volgend schooljaar moet ze kie zen, want ze gaat nu naar 5 gymna sium. Ze heeft zich er nog niet erg druk om ge- maakt. „Maar Malm L als ik jullie zo hoor, begin ik me wel een beetje onge rust te maken," zegt ze quasi be zorgd. „Ach... mijn zus wist ook pas een week van te voren wat ze an «empe<N ging studeren." Het vijfde panellid, Martijn de Roo, zit nu op 4 havo. Ook voor hem is het ma ken van een keuze niet meer zo ver weg. Toeris me, lijkt hem j wel wat. Vindt hij het belangrijk dat hij later veel geld ver dient? „Dat zou natuurlijk wel mooi meegenomen zijn, maar het is niet het voornaamste. Ik wil vooral plezier hebben." De anderen hebben dezelfde me ning. 'Veel geld is niet nodig, maar het moet wel genoeg zijn' is de gedachte. „Bovendien houd je het niet lang vol, als je werk niet leuk is," zegt Isabella. „Voor je het weet, zit je onder de stress," beaamt Lotte. Geld verdienen én leuk werk heb ben kan overigens best samen, vindt Isabella. „Banen waarin je goed verdient, zijn vaak ook heel leuk," weet ze. Maar welke baan dat dan is, blijft onduidelijk. Op school krijgt ie dereen wel testen, maar na afloop weet je nog niks. „Het zijn alle maal domme vragen", vindt Ilona. Lotte valt haar bij: „Ja, dan krijg je van die vragen als 'wat doe je liever, vogelkooitjes bouwen of porselein schilderen?'. Belachelijk toch." Ondanks de onbekende toekomst zitten de panelleden zeker niet met de handen in het haar. 'Dat zien we dan wel weer', is het mot to van de meesten. En dan de idealen. Hoe zit het daarmee? Zijn er nog wereldverbe teraars onderf de panelle den? Lotte is de enige die nog een beetje aan dat beeld voldoet. Ze is vaak bij demonstraties, tegen racisme of tegen het oorlogsge weld in Bosnië. Ook is ze een beetje politiek actief, bij de plaat- °Jn de Roo selijke partij Groen Zundert. Ze is er van overtuigd dat het nut heeft wat ze doet: „Als je maar vaak ge noeg hamert op dingen die mis zijn, luisteren de mensen wel." De anderen zijn niet zo geïnteres seerd in de politiek. „Het zijn al tijd loze kreten," vindt Isabella, die wel 55 piek aan de actie-Ruan- da overmaakte. „Want daar weet je van dat er iets mee gedaan wordt." Voor Ilona is 'idealen' een vaag begrip. „Bij 'idealen' denk ik vooral aan mezelf, dat ik zelf goed terecht kom. Maar ik ben niet egoïstisch, want ik wil ook wel iets voor anderen doen." Martijn denkt dat jongeren niet zo geïnteresseerd zijn in maatschap pelijke problemen. „Ze gaan lie ver naar het café, of maken lol." Dat zie je ook op school, zegt Steffen. „Tijden^' discussies doen er maar een paar mee. De ande ren zitten uit hun neus te eten." Het gesprek nadert het einde. Ge concludeerd wordt dat idealen, verwachtingen en keuzes voor ie dereen anders liggen. Of zoals Lotte het zegt: „Er wordt over jongeren altijd in het algemeen gepraat, alsof het één groep is. Maar zo voel ik dat helemaal niet. Ik ben geen algemene jongere." O O O O O 0 0 0 0 1) Love is all around - Wet Wet Wet 3) Cotton Eye Joe - Rednex 2) I swear - All 4 One 4) La Cucamarcha - TNN 6) Feel what you want - Kristine W 5) 7 Seconds - Youssou N'dour Neneh Cherry (14) Regulate - Warren G. Nate Dogg 8) Buseruka (Rwanda) - Ruth Jacott (11) Over the rainbow - Ma- rusha (17) Everybodj gonfi fon - 2 Cow Boys 7) Swamp thing - The Grid 9) Dreams - 2 Brothers on the 4th Floor (12) Everybody - DJ Bobo (21) Letitgo - Prince (10) No good - The Prodigy (25) Dromen zijn bedrog - Marco Borsato (19) Shine - Aswad (23) Run to me - Double You (13) Baby I love your way - Big Mountain (18) Do you wanna get funky - C C Music Factory (15) Whammer Slammer - Warp 9 (16) Games people play - In- nercircle (37) Bang - The Riders (41) I'll make love to you - Boyz II Men (27) Can you feel the love to night - Elton John (40) Got to move your body - Lick (20) Word up - Gun (22) (Meet) the Flintstones - The B.C. 52's (28) Liar - Rollins Band (33) Gas d'r bi-j - Normaal (29) In the middle of the night - Magic Affair -) Trouble - Shampoo (32) Music is so special - Jay- dee (30) Stil in mij - Van Dikhout -) Banjo man - BZN (44) Give it up - Public Ene my (35) Sabotage/get it together - Beastie Boys (34) Costa condome - Johan de Groothandel (45) Live at London - Charly Mental Theo Lownoise (24) United - Prince Ital Joe feat. Marky Mark -) Fantastic voyage - Coolio -) Damn woman - The Good Men (48) Ik sta te barsten van de kou - Nico Landers (49) Make my love - Shawn Christopher -) Age of loneliness - Enig ma (31) Find me (odyssey to a - Jam Spoon (26) Everything is alright (up tight) - C.J. Lewis (36) Leave them alone - Twenty 4 Seven -) Bird of paradise - Snowy White -) Angel - Moon Flower Stichting Mega Top 50 Eindredactie: Paul Verlinden Vaste medewerkers: Muriel Boll, Liesbeth Oeseburg, Marjolein Rotsteeg. Readies: Vind je jezelf heel interessant, heb je een goed idee of wil je gewoon je gal spuwen? Schrijf of bel naar: RagAzzi, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefoon: 076-236361.

de Stem | 1994 | | pagina 15