IRA en Londen twisten om woordje Stichting Produk DAF oi Escher kri order uit Voor een extraatje 'Leider Algerijnse FIS wil een wapenstilstand' Politiek contra religie tijdens VN-conferentie Duitsers willen kerngroep binnen Europese Unie Ls 04199-3622 3'® 1 LAST- MINUTE! EU E in WEST-TIROL DE STEM BUITENLAND A4 Britten missen het woord 'permanent' in vredesaanbod Iers Republikeins Leger Albanië vraagt bemiddeling BUITENLAND KORT Noord-Korea sluit top met Seoul uit Unita: vrede onder voorwaarden Enorme celstraf leider Zwarte Panters 'Ruandezen deze maand weg uit Zaïre' Kettingbotsing in Kennedytunnel Besprekingen over vluchtelingen Cuba 'Evalueer akkoord Suriname' Fransman gedood in Algerije Karadzic dreigt met nieuwe blokkade KRAS pE STEM Goed resultaat e( Computerbedrijf Tulip verdubbelt nettowinst eerste halfjaar VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 Dit is Han, een negenjarig jongetje uit Cambodja. Langs de kant van de weg, een doorgaande route ten zuiden van Pnom Penh, bedelt hij in een poging het schaarse rantsoen van zijn familie aan te vul len. Ditmaal ziet hij zijn inspanningen beloond. Het gebeurt vaker dat kinderen in het door jarenlange burgeroorlogen verwoeste Cambodja langs de kant van de weg bedelen, tenminste als ze niet naar school hoeven of in de rijstvelden moeten werken. foto's ap Van onze correspondent Bob van Huët Belfast - Leiders van Sinn Fein hebben de Britse regering ge vraagd niet te lang te zeuren over de exacte bewoordingen van het IRA-aanbod voor vrede. Volgens voorman Martin McGuin- ness is de rel rond het ontbreken van het inmiddels hoogst be laden woord 'permanente' (beëindiging van het geweld), 'een storm in een glas water'. De IRA zegt dat onder geen enke le omstandigheid zal worden te ruggegrepen naar geweld, aldus McGuinnes. Sinn Fein-leider Gerry Adams stelt in een com mentaar in de Irish Times dat de Ierse premier Reynolds de IRA- verklaring goed had begrepen toen hij blij reageerde met de uit spraak: „Het (geweld) is afgelo pen." De reacties van de IRA-voorman- nen komen, nadat de Britse rege ring om exactere bewoordingen van het bestands-aanbod had ge vraagd. Ze vindt dat in de tekst het .woord 'permanent' moet staan, en dat ontbreekt. Het kabinet studeerde gister avond nog op de Noord-Ierse reacties op de kritiek. Toch wordt 'verwacht dat de stopwatch voor de fameuze drie maanden proef tijd, zoals vastgelegd in de Ver klaring van Downing Street, snel kan worden ingedrukt. Alleen als de IRA zich strikt aan de vreedzame belofte houdt zal haar politieke tak, Sinn Fein, door premier Major worden uige- nodigd voor verkennende ge sprekken over het toekomstige vredesoverleg. Toevallig gisteren werden vier ÏRA-gevangenen overgeplaatst van Londen naar gevangenissen in Noord-Ierland. Volgens Bin nenlandse Zaken stond de over plaatsing al enige tijd op de agen da. Premier Major is echter woe dend, omdat hij niet gekend is in de beslissing. Een van de vier was veroordeeld wegens de bomaan slag op het congres van de Con servatieve Partij in Brighton in '1984. Daarbij vielen vijf doden en dertig gewonden, terwijl toenma lig premier Thatcher ternauwer nood aan de dood ontsnapte. Ontspannen In de straten van Belfast was de sfeer onder patrouillerende mili tairen gisteren zichtbaar meer ontspannen. Een Britse soldaat liet een nieuwsgierig jochie van de Falls Road door het vizier van zijn ge weer kijken. Twee dagen geleden zou zo'n tafereel absoluut onmo gelijk zijn geweest. Naar verluidt wil het Britse leger nu de patrojjilles een minder grimmig aanzien geven. Solda- tenhelmen zouden worden ver vangen door baretten en de gewe ren over de schouders gedragen in plaats van schietklaar in de aanslag. De vluchtige televisiebeelden van vreugde uit nationalistische bol werken geven echter een verte kend' beeld voor de algemene sfeer in Belast. In Gerry Adams' straat werden Ierse vlaggen ge paradeerd, alsof alsnog de we reldcup was gewonnen. 'We have won, olé, olé, olé', klonk het ook op de militant katholieke Falls Road. Maar dat zijn toch de uitzonde ringen. Overheersend blijven voorlopig de gevoelens van onze kerheid. Noordieren dansen ove rigens niet zo gauw in de straten. Het zou onvoorzichtig zijn, met het oog op de toekomst. Twee maal eerder bood de IRA een staakt-het-vuren aan en twee maal eerder bleek het tijdelijk. „Ik geloof het pas als ik het zie," was het meest gehoorde ant woord. In uitgesproken protes tantse straten stond het verdriet over vermeend verraad van de re gering in Londen op sommige ge zichten geschreven. Niets te vieren Nancy Gracey, de katholieke op richtster van Gezinnen Tegen In timidatie en Terreur (het toe vluchtsoord voor alle slachtoffers van terroristische bedreigingen en bekend vanwege de hulp aan jongeren die wegens kleine crimi naliteit of vermeend a-sociaal ge drag door de IRA worden gestraft met een kogel door de knieschijf) zegt ziek te worden van elke ge dachte aan 'feesten'. Geoff Martin, hoofdredacteur van de protestantse Belfastse krant 'News Letter', wil zijn le zers vooral geruststellen. „Na tuurlijk zou ik wel feest willen vieren. Maar helaas hebben we dit allemaal al eens eerder mee gemaakt. Als we echt dachten dat we het laatste slachtoffer hadden begraven zouden we ook wel wil len feesten. Maar voorlopig vin den de meeste mensen hier het al lemaal voorbarig." Toch is er reden tot meer optimis me. Naar verluidt zou nu ook binnen de protestantse terreur groepen UVF en UFF worden ge sproken over de mogelijkheid de wapens voorlopig neer te leggen. Parijs (afp/dpa) - Een van de leiders van het in Algerije verbo den Islamitische Reddingsfront (FIS), Abassi Mandani, zou be reid zijn tot een wapenstilstand en een dialoog met het Alge rijnse regime. Madani heeft dit in een brief aan president Zeroual geschreven. Verscheidene kranten hebben de inhoud van de brief gisteren ge publiceerd. Madani, die momenteel in Alge rije gevangen zit, noemt als voor waarden onder meer respect voor de grondwet en voor de democra tie en dé vrijlating van alle FIS- leden. Volgens het FIS is de huidige Al gerijnseleiding illegaal aan de macht gekomen door een coup waarmee zij voorkwam dat het Islamitische Reddingsfront de verkiezingen won. Het regime in Algerije beschul digt het FIS van het plegen van aanslagen en andere terreurda den. „Een bestand is mogelijk als een klimaat geschapen wordt waarin over alle problemen kan worden gesproken," stelt Mada- hf. In hoeverre andere FIS-leiders zijn actie steunen is onduidelijk. In Parijs deed een belangrijk lei- De politie komt tussenbeide tijdens een demonstratie van fundamentalistische moslims in de Bengalese hoofdstad Dhaka. De mos lims protesteerden tegen het houden van de bevolkingsconferentie in Cairo. foto epa Van onze redactie buitenland Rome - Steeds nadrukkelij ker ontspint zich rond de VN-bevolkingsconferentie een conflict tussen de voor naamse politieke macht in de wereld en de leiding van 's werelds grootste religieuze gemeenschap. Voor het Amerika van Clinton en een groot aantal rijke en ar me staten is de bijeenkomst de laatste mogelijkheid om een de mografische tijdbom onschade lijk te maken, die binnen afzien bare tijd tot massale overbevol king en hongersnood zal leiden. Het Vaticaan, sommige katho lieke landen en ook groepen moslimfundamentalisten be schouwen de conferentie echter als een bedreiging voor het on geboren leven, het gezin en de traditionele moraal. Steen des aanstoots vormt het ontwerp-slotdocument, waarin onder meer het recht op vrije seksualiteit zonder risico's voor de gezondheid en zonder de angst voor een steeds weer her haald moederschap is neerge legd. Bovendien worden rege ringen 'uitgenodigd hun beleid ten aanzien van abortus dusda nig te herzien, dat rekening wordt gehouden met de gezond heid van de vrouw'. Deze formulering kan worden uitgelegd als een aanbeveling abortus toe te staan, teneinde il legale vruchtafdrijving door knoeiers tegen te gaan. Voor de paus is dat aanleiding om in een nu al maanden duren de kruistocht de VN en VS ervan te beschuldigen, abortus tot middel voor geboortebeperking te willen maken. De Amerikaanse vice-president Gore, die in Cairo de VS-delega- tie zal leiden, weerlegt die be schuldiging. 'De VS zullen nie mand een internationaal recht op abortus opdringen'(...)'Wij zijn van mening dat het meest effectieve middel om de bevol kingsgroei te beperken bestaat uit een mondiale strategie voor gezinsplanning en gezonde voortplanting.' Maar de woord voerder van het Vaticaan, Jo aquin Navarro-Valls, vindt dat niet genoeg. Hij meent dat dit neerkomt op abortus op bestel ling. En voor diverse andere aanbe velingen in het document had-ie evenmin veel goede woorden. Zo vindt hij onder meer dat afbreuk wordt gedaan aan het instituut huwelijk. Niet alleen het Vaticaan heeft problemen. De landen waar in de ogen van het Westen de de mografische tijdbom zal ont ploffen hebben die ook. 96 procent van de te 'controle ren' bevolkingsgroei vindt plaats in de ontwikkelingslan den van Afrika, Latijns Amerika en Azië. Explosieve groei in de Nigeria's, de Mexico's en de Bangladeshen van deze wereld kunnen op onvoorspelbare wijze de politieke orde - zelfs de dage lijkse gang van zaken rond ge zag en orde - van de volgende eeuw wijzigen. De leiders van ontwikkelings landen zien over het algemeen de noodzaak van gezinsplanning in. Voor hen is een ramp net zo voorspelbaar als voor het Wes ten. Maar bij hen sluimert de verdenking dat verborgen mo tieven meespelen. Een islamitische organisatie be weert bijvoorbeeld dat degenen van het 'christelijk-Europese erfgoed' het 'aantal bruine ba by's trachten te beperken door het opleggen van Westerse ge- boortenbeperkingsconcepten.' Samenzweringen tegen bruine baby's zijn moeilijk te bewijzen. Maar de behoefte aan het afwe gen van de bevolkingsomvang tegen voedsel en land in het overbevolkte Zuiden is duide lijk. Volgens schattingen van demo grafen zal het Noordelijke aan deel in de wereldbevolking te gen het jaar 2025 zijn geslonken tot 17 procent, vergeleken met de 33 procent van vlak na de Tweede Wereldoorlog. Hoe lang kunnen de oude 'Wes terse bondgenoten' vasthouden aan de status quo van het eind van de 20e eeuw in een turbu lente wereld waarin Nigeria meer zielen telt dan de VS, Alge rije groter is dan Frankrijk en Vietnam groter dan Japan? Daarom geven de VS miljoenen condooms, spiraaltjes en andere anticonceptiemiddelen weg en subsidiëren zij, evenals diverse andere Westerse landen, over de gehele wereld de verkoop van nog eens miljoenen middelen in krakkemikkige apotheekjes en tabakswinkeltjes. der van de Sudanese islamieten, Hassan Al-Tourabi, een beroep op Frankrijk te bemiddelen in de verzoeningspogingen tussen de Algerijnse regering en het FIS. Volgens Tourabi kan Frankrijk druk uitoefenen op Algiers, om dat het een van de weinige landen is die het Algerijnse regime nog steunen. Tirana - De Albanese president Berisha heeft de wereldleiders gisteren gevraagd Griekenland ertoe te bewegen te stoppen met de uitwijzing van illegale Alba nese immigranten en te bemidde len in het oplopende conflict tus sen de twee buurlanden. Griekenland weigert met Albanië te praten, zolang het proces tegen de vijf etnische Grieken niet wordt stopgezet. Zij worden ver dacht van spionage. Bonn (rtr/anp/dpa) - De Duit se regeringspartij CDU heeft gisteren plannen gepresen teerd voor een Europa van 'verschillende snelheden'. Binnen de Europese Unie (EU) moet een kerngroep komen van vijf landen, namelijk Duitsland, Frankrijk en de drie Benelux- landen. De leden van de EU moeten in een verschillend tempo naar el kaar toe groeien, aldus een dis cussienota van de partij van bondskanselier Kohl. Volgens CDU-fractievoorzitter Wolfgang Schauble, die herhaaldelijk is ge noemd als opvolger van Kohl, zullen de twaalf EU-staten dit concept moeten overnemen. Al leen op die manier is te verhinde ren dat door de toetreding van nieuwe leden het proces van poli tieke en economische vereniging vertraagd wordt. „Voor een over gangstijd moeten we het als het minste kwaad accepteren dat niet alle leden tegelijkertijd aan elke stap van het integratieproces kunnen deelnemen." De CDU en de Beierse zusterpar tij CSU pleiten in de nota ook voor andere drastische hervor mingen van de Europese Unie. De christendemocraten zijn voor standers van meerderheidsbe sluiten, aangezien het huidige proces van besluitvorming, het zoeken naar unanimiteit, rem mend werkt. De Duitsers willen dan ook het recht indammen van individuele staten om hun veto uit te spreken over EU-besluiten. Nadrukkelijk spreekt het rapport over de noodzaak om zo snel mo gelijk een gemeenschappelijk be leid te ontwikkelen op buiten lands- en defensiegebied. Frankrijk is eveneens bezig met plannen voor een ingrijpende hervorming van de EU. Tijdens een bijeenkomst met tweehonderd topdiplomaten gis teren in Parijs verzekerde pre mier Balladur dat hij voor Euro pa een 'nieuwe start' mogelijk wil maken. Als hoofdpunten noemde hij maatregelen tegen de werkloos heid, de veiligheidspolitiek en de culturele identiteit. De Franse minister van Buiten landse Zaken Juppé beklemtoon de de omvang van de hervormin gen: „Het is niet overdreven om van een nieuwe oprichtingshan deling te spreken." Balladur presenteert de Franse plannen met alle details komende herfst in het parlement. Parijs neemt op 1 januari 1995 het rou lerend voorzitterschap van de statengemeenschap over van Duitsland en wil dan de verande ringen aankaarten. Eerder deze week pleitte Balladur al voor een kerngroep binnen de EU 'onder Frans-Duitse leiding. Den Haag bekijkt met grote inte resse de ideeënvorming in Bonn en Parijs. Buitenlandse Zaken beschouwt de opmerkingen uit Duitsland en Frankrijk als een aanzet tot een discussie op weg naar de EU- toetsingsconferentie in 1996. De lidstaten onderwerpen dan het Verdrag van Maastricht aan een nadere evaluatie. Volgens Buitenlandse Zaken is het echter de vraag of Nederland aan de door Parijs en Bonn ge propageerde kerngroep wil mee doen. „We zijn dan wel een kleintje tus sen die twee groten." De nieuwe regering komt eind dit jaar met een standpunt. Seoul - Kim Jong-il, zoon en aangewezen opvolger van de overle den Noordkoreaanse leider Kim Il-sung, heeft volgens een dag blad in Seoul een topontmoeting tussen beide Korea's voor de korte termijn uitgesloten. Noord- en Zuid-Korea waren eind juni overeengekomen een topconferentie te houden maar die werd door het overlijden van Kim Il-sung uitgesteld. Gisteren werd ook bekendgemaakt dat de Verenigde Staten en Noord-Korea op 10 september in Berlijn en Pyongyang bespre kingen beginnen over het Noordkoreaanse kernenergieprogram ma. Lissabon - De rebellen van de Nationale Unie voor de Totale On afhankelijkheid van Angola (Unita) hebben voorwaarden gefor muleerd waaronder zij vrede zouden willen sluiten met de Ango lese regering, is gisteren van bronnen in Lissabon vernomen. Als de Angolese hoofdstad Luanda bereid is Unita-leider Jonas Savimbi te accepteren als vice-president, zouden de opstandelin gen hun hoofdkwartier in Huambo, in het bergland in midden- Angola, opgeven. Volgens politieke waarnemers in Portugal, de voormalige kolo niale macht van Angola, koerst Unita daarmee af op de uitwer king van een vredesplan dat eerder door de Verenigde Naties is opgesteld. Jeruzalem - Een Israëlische militaire rechtbank heeft Ahmed Awad, de stichter en leider van de Zwarte Panters, een Palestijns doodseskader op de Westoever dat het had gemunt op Israëlische militairen en Palestijnse collaborateurs, tot 16 maal levenslang veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan de moord op een Is raëlische soldaat en 15 Palestijnen die ervan werden verdacht als informant voor de Israëlische autoriteiten te hebben gewerkt. Goma - Zaïre wil dat de 1,2 miljoen Ruandese vluchtelingen in het land voor eind september zijn vertrokken. De Zaïrese minis ter van Justitie, Kamanda Wa Kamanda, heeft dit gisteren tegen afgezanten van de nieuwe Ruandese regering gezegd. Ruanda en Zaïre houden in de grensstad Goma besprekingen over het lot van de naar Zaïre uitgeweken vluchtelingen, voornamelijk behorend tot de meerderheid van Hutu's. Antwerpen - Een kettingbotsing in de Kennedytunnel te Antwer pen heeft gistermiddag een tien kilometer lange file veroorzaakt op de rijstrook richting Nederland. In de tegenovergestelde rich ting ontstond een file van drie kilometer, veroorzaakt door 'kijk- lustigen'. Om tien over drie remde een Deense vrachtwagen zodanig af, dat een tweede vrachtwagen daar op in reed. Vier vrachtwagens, een auto en later nog een brandweerwagen waren bij de botsing be- trokkken. Van één van de vrachtwagens scheurde een tank, waar door een vlammenzee en felle rookontwikkeling ontstond. Nie mand raakte gewond. New York - Cuba en de Verenigde Staten zijn gisteren besprekin gen begonnen die een einde moeten maken aan de stroom Cu baanse vluchtelingen naar de Verenigde Staten. Een Amerikaan se woordvoerder omschreef de eerste bijeenkomst als 'serieus, professioneel en zakelijk'. De Cubaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Alarcon en de Amerikaanse onderminister Skol voor interamerikaanse zaken praatten twee uur lang over het stoppen van de illegale stroom Cubanen naar de VS en over de terugkeer van Cubaanse crimine len die momenteel in gevangenissen in de VS verblijven. De be sprekingen zouden later op de dag worden hervat. Paramaribo - Onder het uiten van dreigementen heeft het voor malige Surinaamse verzet de regering gisteren 'uitgenodigd' tot evaluatie van het bestaande vredesakkoord. Het Jungle-comman do, de Tucajana's en drie kleinere ex-gewapende groeperingen willen dat er tijdschema's worden bepaald voor de uitvoering van punten in het akkoord. Hun woordvoerders bevestigden in Lelydorp dat het akkoord van 1992 nog recht overeind staat. Grieven over de uitvoering van het akkoord worden sinds de arrestatie van Brunswijk vorige week woensdag met verheven stemmen geuit. Parijs - In Algerije is op 25 augustus een Frans staatsburger voor zijn huis in Oran doodgeschoten, heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken eerst gisteren bekendgemaakt. De aanslag is tot nu toe nog niet opgeëist. Het merendeel van de aanslagen die sinds september vorig jaar in Algerije op buitenlanders zijn gepleegd en waarvan Bouhanna het 59ste slachtoffer is, is opgeëist door de Gewapende Islamiti sche Groep, de meest radicale onder de fundamentalistische or ganisaties die de strijd met de Algerijnse regering hebben aange bonden. Pale - De leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, heeft giste ren gedreigd met een nieuwe blokkade van moslim-enclaves in Bosnië, als de Servische regering in Belgrado de breuk met de Serviërs in Bosnië niet herstelt. Karadzic wil anders 'binnen en kele dagen' alle gas-, waterden energieyoorzieningen verbreken en de voedseltransporten stopzetten. „We hebben het volste recht om aan de moslims sancties op te leggen, om zelfs een vogel ervan te weerhouden naar hen te vlie gen, totdat de wereld Joegoslavië dwingt zijn economische sanc ties tegen ons op te geven, aldus Karadzic. (ADVERTENTIE) Vertrekdata: 10,17 en 24 september 1994 Deze kans krijgt u slechts eenmaal dit najaar! Voor nog geen 50 gulden per dag kunt u naar het Indrukwekkende alpenland Oostenrijk; Tiroler gastvrijheid, serene lucht, majestueuze bergmassieven en lieflijke dorpen kenmerken dit fantastische land. Als u hoort wat allemaal bij de prijs is inbegrepen, zult ook u zeggen: ,,Hoe is het mogelijk?". We kozen voor u ditmaal het goedver zorgde Hotel Ad Laca te See, een van de meest populaire hotels uit ons aanbod Hotel Ad Laca is voorzien van alle comfort; een lift. lounge met receptie, stube en t.v., rustiek ingerichte eetzaal, dancing, sauna en Turks stoombad. Nagenoeg alle kamers zijn voorzien van douche en toilet. Enkele hebben alleen een douche (korting ƒ10,- p.p. p.w.) Grijp uw kans! Per vertrekdatum kunnen slechts 25 personen mee! INBEGREPEN: 7 over nachtingen op basis van haltpension ontbijtbuffet 3-gangendiner met saladebuffet gratis gebruik sauna en Turks stoombad gratis gebruik overdekt zwembad in het naastgelegen Hotel Alpenkönig gezellige avond met muziek 1x per week wandeling met verrassing barbecue of fondue i.pv. diner dia/videovoorstelling afscheidsdrankie (toeslagen: 1-pk 60,-. reserveringskosten 30,- per reservering). VRAAG DE UITGEBREIDE 1G! Reisnummer HZ 763. informatie boekingen scr of bij één van onze reisburo's: Arnhem: Stationsplein 13 - 085-455578 Baam: Brinkstraat 17 - 02154-18484 Beek (L Wolteynde 18 - 046-360210 Den Bosch: Tolbrugstraat 12b - 073-140860 Eindhoven: Stationsplein 28 - 040-448886 Tegelen: Grotestraat 54 - 077-737906 Tilburg: J van Stolbergstraat 25b - 013-438200 Venlo: Parade 84 -077-519759 Waalwijk: Stationsstraat 118a - 04160-44155 deelnemers 30 l medio september '94 opening reisburo KRAS Ster Vakanties Nijmegen Bloemerstraat 79 en begin oktober '94 opening reisburo KRAS Ster Vakanties Breda - Haagdijk 12a ^sterdam (anp) - De Stich- ting Toezicht Effectenverkeer S (STE) helpt criminelen door si informatie te geven over de h beursbelangen van particu- b lieren. Die beschuldiging uit- te advocaat mr. G. Hoff na- a mens de Stichting Waak- g. zaamheid WMZ-persoonsre- x gistratie gisteren voor de p Amsterdamse rechtbank. b Van onze redactie economie Eindhoven - DAF Trucks gaat medewerkers verder uitbreiden heeft mede dank zij stijgende ver de markt voor bedrijfswagens in de nettowinst in het eerste halfj miljoen. Over de laatste tien maanden van 1993 bedroeg het nettoresul- 1 taat 10,8 miljoen. Topman Cor c Baan noemde de resultaten 'in overeenstemming met de hoofd- 1 lijnen van het ondernemings- plan'. Hij vindt dat ze het groeiende vertrouwen in de on- t derneming illustreren. 'Over de eerste 24 weken van dit jaar noteert DAF een bedrijfsre- sultaat van 64,3 miljoen op een 1 omzet van 924 miljoen. Het bedrijf verwacht dat de resulta- ten in de tweede helft van het jaar boven die van de eerste helft zullen uitkomen. In oktober, november en decem ber zal de produktie worden op gevoerd van 48 tot 60 vrachtwa gens per dag. DAF zal in de tweede helft van dit jaar nog eens 200 tijdelijke werknemers in dienst nemen, evenveel als in het eerste halfjaar al is gebeurd. Inmiddels hebben enkele tiental len van hen een vast dienstver band gekregen. DAF houdt zich aan de belofte bij het aannemen van mensen zo veel mogelijk ex-DAF'ers voorrang te verle nen. Het bedrijf gaat met de onderne mingsraad overleggen op welke wijze de produktie-uitbreiding kan worden gerealiseerd. Vol gens een woordvoerder is het niet de bedoeling om over te schakelen op een systeem met twee ploegen, omdat dat de kos ten opjaagt. Hij zegt dat wordt Van onze verslaggever Fijnaart - Escher Holland heeft gen uit Singapore. Het Fijnaart de bouw van een een gigantisch de grootste investering in de che heden. Het Fijnaartse bedrijf mag zes tien drukvaten en kolommen le veren aan Seraya Chemicals. De order, die zowel het ontwerpen als het fabriceren betreft, heeft een waarde van dik zeven mil- Van onze redactie economie Den Bosch - Tulip heeft in de eerste zes maanden zijn net towinst nagenoeg verdub beld. Het nettoresultaat van het computerbedrijf kwam uit op 3,63 miljoen na een winst van 1,85 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. Het bedrijf rekent op 'een verdere groei in de tweede helft van dit jaar'. Tulip baseert zijn verwachting voor een deel op de introductie van 45 nieuwe microcomputers voor .zowel de professionele ge bruikers als de thuiswerker. Het verdere economisch herstel in Europa zal eveneens van invloed zijn op de resultaten, aldus de directie in een toelichting op de gisteren gepubliceerde halfjaar resultaten. De marge zal in de tweede helft van dit jaar ongeveer op hetzelf de niveau kunnen worden ge handhaafd, zo verwacht Tulip. Door de felle concurrentiestrijd op de computermarkt is de mar ge gedaald tot 28,3 procent. Over heel 1993 was dat nog 30,4 pro cent. Het bedrijfsresultaat gaf een veel minder forse groei te zien. De operationele winst steeg van 3,04 miljoen tot 4,11 miljoen. De omzet ging van 183,4 mil joen naar 216,8 miljoen. De winst per aandeel bedroeg 80 cent. 0,80. Dat was in de eerste zes maanden vorig jaar 42 cent. Y

de Stem | 1994 | | pagina 4