Roosendaal wacht af waar de HSL echt komt België verdeeld over vijftigste verjaardag van bevrijding Graancirkels -DE STEM- I Latijnhouwers sch. DE STEM Geslaagd debt DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Verwarrend pE STEM v VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 A2 Ik vind het wel erg ver warrend, hoor," zei een collega dinsdag, terwijl ze me de krant van die dag onder de neus duwde. Het bericht meldde de vreugde van onder andere Cebemo (katholieke organisatie voor ontwikkelingssamenwerking), dat het Vaticaan zich op de wereldbevolkingsconferentie komende week in Cairo niet meer zal verzetten tegen voorbehoedmiddelen. „Hoe kan dat nou?", aldus m'n col lega, „ik heb de paus zondag zelf nog horen fulmineren te gen anti-conceptie en abor tus." Tja, is de wil van de paus dan geen wet meer in de Rooms- Katholieke Kerk? De Vati caanse koerswijziging kan meer misverstanden oproe pen. Bijvoorbeeld dat de katholieke kerk voorbehoed middelen niet langer meer af keurt. Dat houdt de gewijzig de opstelling echter beslist niet in. Bisschop Ernst van Breda liet daarover afgelopen zaterdag op een publieksma nifestatie van het 'Platform Cairo 94' in Ede ook geen misverstand bestaan. „Het standpunt van de Rooms- Katholieke Kerk ten opzichte van anti-conceptie blijft nega tief", aldus Ernst. Dat maakte de paus de volgende dag dus ook nog eens goed duidelijk. Blijft de vraag of het niet tegenstrijdig is. Aan de ene kant het gebruik van voorbe hoedmiddelen uiterst scherp veroordelen en aan de andere kant je er op een VN-confe- rentie niet tegen verzetten. De voorgeschiedenis is be kend. Het Vaticaan heeft het hele afgelopen jaar een in heftigheid toenemend diplo matiek offensief gevoerd te gen alles wat in het ontwerp- slotdocument stond over anti conceptie en abortus. Het heeft, naar verluidt, zelfs niet geschroomd om gemene zaak te maken met landen als Iran en Libië om zijn doel te berei ken. Maar vlak voordat de conferentie begint, wordt de koers duchtig bijgesteld. Voorbehoedmiddelen zullen voor de Vaticaanse delegatie geen thema zijn in Cairo. Vanwaar die ommezwaai? Het Vaticaan zelf heeft daar over geen klaarheid verschaft. De verklaring van woordvoer der Joaquin Navarro-Valls dat de Heilige Stoel zich op de vorige bevolkingsconferen tie tien jaar geleden in Mexi- co-Stad al uitputtend over voorbehoedmiddelen heeft uitgesproken, overtuigt niet erg. Hebben nieuwe opvattin gen omtrent voorbehoedmid delen uiteindelijk dan toch ook in het Vaticaan enige voet aan de grond gekregen? Wie weet, maar erg waar schijnlijk lijkt mij dat toch niet. De reeds lang aangekon digde publikatie in de New York Times van katholieken uit diverse werelddelen, on der andere de Nederlandse Acht Mei Beweging, dat de katholieke kerk er gewoon naast zit met haar standpunt over anti-conceptie, zal in houdelijk geen indruk maken in Rome. Maar de Vaticaanse delegatie zou er in Cairo wel mee om de oren geslagen kunnen worden. Dat kan meespelen. Toch lijkt mij de Vaticaanse opstelling vooral ingegeven te zijn door politieke en diplo- matieke realiteitszin, die ge leid heeft tot een duidelijke prioriteitsstelling. De slag om het gebruik van voorbehoed middelen is inderdaad tien jaar geleden geleverd én door de kerk verloren. Definitief verloren, ook in eigen huis. Dan kun je je ook maar beter geheel concentreren op be langrijke zaken waar nog wel iets te bereiken valt, zoals abortus. Op dat punt lijkt het Vaticaanse diplomatieke of fensief ook niet geheel zonder succes te blijven. Het ziet er niet naar uit dat legalisering van abortus de eindstreep van de conferentie zal halen. Het Vaticaan mag dan blij zijn met de steun van islamiti sche landen, daaraan zit ook een keerzijde. Het VN-docu- ment legt de zeggenschap over gezinsplanning bij de vrouw: zij behoort vrij te kun nen kiezen. Dat tast de be staande machtspositie van de man ten opzichte van de vrouw in de islamitische sa menleving aan. Dat is de hardste reden van het islami tische verzet. Paus Johannes Paulus II hamert daarentegen alsmaar op de gelijkwaardig heid van man en vrouw. Dat wringt dus. Wetenschappers en hobbyisten op het terrein van de bovennatuur lijke verschijnselen, waren in alle staten. Graancirkels in Drenthe en enkele weken later in Zeeland. Het kon niet op. De media - het was komkommertijd - doken er bovenop. Mede door de belachelijk overdreven hoeveelheid publiciteit, kreeg het onderwerp een status die het absoluut niet verdiende. Wat eenieder met een gezond boerenverstand toen al veronderstel de, is nu bevestigd. Het gaat om een doodordinaire kwajongens- grap. Gebruikt materiaal: een touw en een paaltje. Een slag in het gezicht van de wetenschappers? Welnee, ze zeggen doodleuk dat ze het verhaal van de twee jongelui niet geloven. Hier past maar een conclusie: deze fanaten zijn zelf niet van deze wereld. (H V) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1,® 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, @01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 1088,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur® 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. c De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. HSL en TGV. De lijn en de trein. Synoniem voor snelheid en vooruitgang, maar ook voor herrie en andere overlast. Het kabinet koos voor een hogesnelheidslijn van Amster dam naar Brussel via Breda. Een uitwijk via Roosendaal komt in beeld als de Belgen dwars blijven liggen. Brabant baalt. Wat zijn de gevolgen? In een korte serie verhalen maakt De Stem tussenstops langs het toekomstige spoor. Vandaag deel 4 en slot: Roosendaal. Zwembad l De Stok f Mouwen 19 i v Kruisland Fruitteler Mouwen wacht rustig af. Van onze verslaggever Jan van de Ven De supersnelle trein langs Breda? De kans op een snelle lijn via Roosendaal is nog niet verkeken. Er bestaan zelfs vier varianten langs Roosendaal: drie raastra jecten en een mogelijkheid om de trein als normale trein op halve snelheid naar het noorden te laten rijden. De trajecten hebben een eigen route door West-Bra bant, maar zij hebben gemeen dat de lijn langs de westkant van Roosendaal loopt. „Hoe meer varianten, des te minder weten mensen waar ze aan toe zijn." Bert Klijs van Stichting Keerpunt, de motor van het verzet tegen de HSL, constateert wrang dat Roosen daal en omgeving, murw geraakt van vele plannen en in spraakronden, de mond niet meer open doet. Wat haalt het uit? Wat haalt het uit, vraagt het gemeentebestuur zich bij voor baat af. Telkens iets roepen zo dra een plan het licht ziet heeft geen zin. Wethouder A. de Leeuw van ruimtelijke ordening, stedebouw en volkshuisvesting zegt pas na definitieve keuze van het tracé beleidsmatig voor- en nadelen op een rijtje te zetten. Na het vaststellen van de precie ze loop van de flitstrein gaat Roosendaal onderhandelen met NS en rijksoverheid. Vooropge steld dat de trein langs de stad komt. 1 Op dat moment krijgt het Roosendaalse bestuur het druk. Hoe denken de spoorwegen zwembad De Stok in het tracé te vergoeden? Welke geluiddem pende maatregelen voor flats aan de westrand, de nieuwe wijk Tolberg zijn mogelijk? Hoe ver der met het plan om aan de westkant van snelweg en spoor lijnen woningen te bouwen? Hoeveel geld wil de rijksover heid steken in het tevreden stel len van Roosendaal? Uit eerdere uitlatingen van plaatselijke bestuurders valt op te maken, dat Roosendaal het liefst een TGV op intercity-snel heid ziet binnenkomen. Kan de trein meteen het plaatselijke sta tion aandoen. Veel aanpassingen zijn dan niet nodig. Gezien het besluit van de Belgen om voorlopig niet mee te werken aan het doortrekken van de lijn van Brussel naar Amsterdam hoeft Roosendaal' in geen jaren aandacht aan het traject van de snelle trein te besteden. Spoor wegen (NMBS) en overheid van de zuiderburen hebben het geld niet. Komt er weer wat in de schat kist, dan wil de NMBS eerst het interne spoornet opknappen of verbeteren. Maar een HSL-letje van Brussel naar Parijs en Ka naaltunnel vergroot het aanzien van de 'Europese hoofdstad'. Dat spoor mocht er komen. Een gezond standpunt, aldus de Vlaamse regering. De rust van de Roosendaalse bestuurderen ligt ook over de wijk Tolberg. Een nieuwe, rap uit de grond gestampte wijk met dure tot heel dure woningen. Er staan er bij van anderhalf mil joen. Op oog- en oorafstand kunnen de TGV's langs Tolberg gaan razen. Bijna vanuit achter tuinen aan te raken. De inwo ners laten hun humeur niet beïn vloeden door het trekken van lijntjes op een kaart. Zelfs niet als de lijntjes van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zelf zijn. Fruitteler A. Mouwen van de Wouwbaan heeft bij het bekend worden van de eerste plannen bezwaar ingediend. Op het laat ste plan reageerde hij niet. Zijn standpunt was immers bekend. Appels van de fruitkweker groeien op een lap grond ten zuidwesten van de stad. Daar waar op de HSL-tekening een dikke groene lijn dwars door heen loopt. Het vriendelijke groen van de HSL. De kwekerij bestaat 31 jaar, ver- telt mevrouw Mouwen. Na tien jaar moesten woning en bedrijfs gebouw worden afgebroken. Ze stonden midden in het tracé van de pijpleidingstraat. De nieuwe gebouwen staan er nu 21 jaar. Weer op eigen grond, maar van de pijpleidingen vandaan. Mou wen (56) wil bij aanleg van snel spoor over zijn grond elders op nieuw beginnen. Hij voelt er niets voor duimen te draaien. „Na uitkopen een bedrijf beëin digen zou bovendien niet Ver standig zijn. De fiscus speelt dan lachende derde." Mouwen wil positief zijn. „De HSL komt er. Die ontwikkeling is niet te stop pen. Nederland kan zich niet veroorloven in een uithoek te komen." De fruitteler werkt on dertussen rustig door. Het rustig afwachten is niet ie dereen gegeven. Stichting Keer punt klimt in de pen zodra er weer een nota over een tracé verschijnt. Niets tegen te doen? Tuurlijk wel. „Keerpunt bestaat dankzij het HSL-protest," legt Monique van de Zanden uit. Langs democratische weg moet iets tegen de plannen te doen zijn, vindt Bert Klijs. Klijs slikt z'n woorden langzaam in als hij bedenkt wat de erva ring leert. „Op de eerste plannen foto ruben schipper een storm van protest. Wat de den de ambtenaren? Ze plukten tekst uit de protesten, maakten het volgende plan iets anders en gaven er een gladde uitleg aan". Herkenbaar aan uitspraken van insprekers, maar niet wezenlijk anders op tekening. „Proteste renden lieten volgende keren verstek gaan, omdat ze immers hun mening al hadden inge diend." „Elk plan in de inspraak vraagt om nieuw verzet," weet Ermelin- de van den Bouwhuijsen, voor zitter van Keerpunt. Reageren met: ze kennen m'n standpunt, geldt niet. De plannen zijn im mers, hoe minimaal ook, gewij zigd. Klijs: „Op het laatste plan (begin dit jaar uitgegeven) zijn weinig reacties gekomen." Wei nig volmachten ook om namens anderen protest aan te tekenen. Noeste volhouder is landbouwer C. Mangelaars van de Bergse- baan, ten zuiden van de stad. Zijn vrouw: „Tegen het eerste plan hebben we protest aangete kend. Tegen het laatste ook." Zoals het hoort. De Mangelaar- sen zien'erin hun land doorsne den. Het tracé ligt vlakbij huis. „We protesteren tegen het ver dwijnen van onze leefbaarheid. De straat verdwijnt, de buren komen aan de andere kant van de lijn." Op de protesten heeft het echtpaar niets gehoord. Mangelaars laat zich door het trekken van lijntjes op. een kaart niet afschrikken. Hij blijft inves teren en werken. Of er niets aan de hand is. „Zekerheid over het tracé hebben we niet. Misschien komt er helemaal geen trein." Hoe reageren de bewoners van de flats aan de westrand van de stad? Er loopt een snelweg langs en mogelijk ooit een hoge snel heidstrein. Klijs: „Uit Roosen daal amper iets." Voorzitter Er- melinde: „Van de flats aan de westrand valt niets te verwach ten. Daar wonen mensen die vol doende aan zichzelf hebben." Die met zichzelf bezig moeten zijn om staande te blijven. „Veel buitenlanders. En alleenstaan den. 't Schijnt beleid te zijn om er gescheiden mensen in onder te brengen." Of andere eenlingen. „Typische groepen," geeft Er- melinde aan. Keerpunt probeert de Roosenda lers, de potentiële achterban, strijdbaar te houden. Min of meer tegen beter weten in, want wie kan er met zijn protesten op tegen de juristen achter de tafel? Ermelinde: „Tijdens inspraaka vonden vind je tegenwoordig ju risten tegenover je. Je moet al op juridische gronden iets onderuit kunnen halen." Een hele kluif voor leken. „Bo vendien, waar vind je nog men sen die ambtelijke rapporten kunnen lezen? Mensen, die er tijd voor over hebben om stapels papier vol onbegrijpelijke taal door te worstelen?" Nog een re den voor Klijs om vraagtekens te zetten bij het democratische ge halte van inspraak. De vraag 'wat haalt 't uit' doemt weer op. De lijnentrekkers van Verkeer en Waterstaat baseren zich immers op algemeen belang. In 't algemeen belang kan de overheid met de wet in de hand belangen van individuen opzij schuiven. Keerpunt mag dan vinden dat West-Brabant vol is, voor een alles overheersende spoorlijn schijnt nog plaats te zijn. Monique van de Zanden en Bert Klijs hebben al de rapporten gelezen en bespeuren een ver schuiving in argumenten. Moni que: „Aanvankelijk heette het, dat zakenlieden uit het vliegtuig halen de aanleg van het spoor noodzakelijk maakte. Volgens de laatste prognoses bestaat de ,7 Ct Nispen --T -endaalA Mangelaars Varianten hogesnelheidslijn Bestaande spoorlijnen HSL-reizigersgroep voor zeven tig procent uit toeristen en der tig procent uit zakenlieden." De mensen van Keerpunt hopen op lang uitstel van de Belgen. „Ontwikkelingen van de tech niek maken op termijn de aanleg van een HSL misschien overbo dig. De internationale spoorweg zou het regionale vervoer in de versukkeling brengen. In België hebben de spoorwegen geen geld voor de dure lijn, een prestige- projekt." Wagen ze zich toch aan een dure flitslijn dan ontbreekt het geld voor boemeltjes. Mede om het openbaar vervoer tussen de steden in eigen land in stand te houden, hopen de men sen van Keerpunt dat de kostba re HSL er nooit komt. Na Normandië en Parijs volgde begin september 1944 de bevrijding van België. Komend week end en de maanden daarna, zijn er in het hele land tal van festivi teiten ter nagedachtenis van dit feit. De Belgen zijn echter ernstig ver deeld over het feest. De Vlamingen eisen 'amnes tie' voor de oude colla borateurs, maar de Wa len verzetten zich daar hevig tegen. Door onze correspondent Bert Schampers Hoogtepunt is het militaire de- filé op het Paleizenplein in Brussel op zondagmiddag 4 sep tember. Aan dat défilé doen naast Belgische militairen ook detachementen mee uit Neder land, Frankrijk, Canada, Luxemburg, Groot-Brittannië, Polen, Amerika, Tsjechië, Slo wakije en Rusland. De militaire parade wordt geo pend met een luchtdefilé waar aan toestellen meedoen die bij de bevrijding werden gebruikt. Als de weeromstandigheden het toelaten wordt de plechtigheid afgesloten met een 'bloemen- bombardement', waarbij dui- zenden begonia's uit een Hercu les C-130 worden gestrooid. Begin september 1944 werd het grootste deel van België zonder al te veel strijd bevrijd van de Duitsers. De hoofdstad Brussel kwam op 3 september in han den van de geallieerden, een dag later stonden de bevrijders in de strategisch belangrijke havenstad Antwerpen. De vreugde over de herwonnen vrijheid werd in België al snel getemperd. Er volgde de jacht op de collaborateurs, die vijftig jaar later nog altijd op verge ving wachten en gebukt gaan onder de straf die ze destijds kregen. Zonder enige vorm van proces werden kort na de oorlog naar schatting 100 mensen om het leven gebracht en 242 anderen na een proces terechtgesteld. In totaal werden 45.000 Vlamingen en 28.000 Franstaligen wegens collaboratie veroordeeld. Al jaren pleit vooral de Vlaamse beweging voor een vorm van 'amnestie'. Velen wensen on danks hun verkeerde gedrag in de oorlog maatschappelijk weer geaccepteerd te worden. In Franstalig België wordt de Vlaamse eis voor amnestie ge zien als een bewijs voor een herlevend fascisme. Daar verzet de politiek zich tegen opheffing van de strafmaatregelen en re habilitatie van de ex-collabora- teurs. In zijn nieuwjaarstoespraak pleitte koning Albert voor ver zoening tussen alle burgers in het jaar dat de vijfstige verjaar dag van de bevrijding wordt, gevierd. Of het zover komt en of sommmige maatregelen worden verzacht, valt af te wachten. Sommige Vlamingen beschou wen de strenge vonnissen die tussen 1944 en 1947 werden uitgesproken als een afstraffing voor een gebrek aan patriottis me door overwegend Frantalige k Amerikaanse troepen met Kerstmis 1944 in de straten van Bastogne tijdens het Ardennen-offensief van de geallieerden tegen Duitsland. foto archief de stem rechters. Toch waren volgens historici de zuiveringen van na de oorlog vooral de inzet van een partij-politieke strijd in België. Vandaag de dag zijn talrijke collaborateurs van toen en hun familie nog steeds maatschap pelijk achtergesteld. De over heid legde beslag op eigendom men, beperkte de pensioenrech ten, nam hen de Belgische na tionaliteit en hun burgerrechten af. België mag dan volgende week de bevrijding herdenken, de laatste Duitse legereenheid werd in feite pas op 4 februari 1945 van Belgische bodem ver dreven. In december 1944 begon Hitier zijn Ardennen Offensief, in een poging verloren terrein terug te pakken. Zo gebeurde het dat de in september '44 bevrijde dor pen en steden in de Ardennen opnieuw onder vuur kwamen te liggen. Na een buitengewoon felle strijd in koude en sneeuw, waarbij 40.000 soldaten sneu velden en 3.000 burgers om het leven kwamen, kon België begin 1945 opgelucht adem halen. De oorlog was voorbij. In een pas verschenen boekje van Luc De Vos, hoogleraar aan de Koninklijke Militaire School in Brussel, worden enkele cij fers op een rijtje gezet. In de meidagen van 1940 verloren 11.000 mensen, burgers en mili tairen, het leven in België. Bij de geallieerde bombardementen in 1943 en 1944 vonden 6.500 mensen de dood. De bevrijding zelf maakte 3.000 slachtoffers. Het verzet vermoordde 1137 collaborateurs en verloor zelf 17.000 mensen. De Duitsers brachten 28.500 gedeporteerde Belgische joden om. In de geal lieerde legers sneuvelden 1.170 Belgen. Antwerpen is een van de steden die de bevrijding op eigen wijze herdenkt, onder meer met festi viteiten aan en op de Schelde, waar in het weekeinde van 3 en 4 september oude militaire voe- tuigen staan opgesteld, mijnen vegers liggen en historische vliegtuigen overvliegen. Op za terdagavond 3 september treedt tijdens een Taptoe op de Grote Markt zangeres Vera Lynn op. Al enige tijd en nog tot 11 september loopt in de stads feestzaal aan de Meir de ten toonstelling 'Antwerpen, bevrij de stad'. Nu al hebben 60.000 mensen de expositie bezocht. De tentoonstelling handelt niet zozeer over de bevrijding, al staan er militaire voertuigen bij de ingang en een V2, de Duitse bommensoort die in 1944 zoveel schade aanrichtte in de stad. 'Antwerpen, bevrijde stad' gaat vooral over de wederopbouw. De organisatoren hebben gepro beerd uit te leggen wat de stad heeft gedaan met zijn herwon nen vrijheid. Oudere mensen zijn opgetogen over wat ze te zien krijgen. Er zijn speciale wandeling langs plekken in de stad die zwaar beschadigd wer den of waar het verzet een be langrijke rol speelde bij ,de be vrijding. V-bommen verwoest ten in de nadagen van de aorlog 13 procent van de woningen in Antwerpen. Er vielen honder den doden te betreuren. Op 26 augustus 1944 gaf gene raal Montgomery het bevel van uit Frankrijk op te rukken in de richting van Antwerpen. De stad werd op 4 september door de Britse He pantserdivisie be vrijd. De haveninstallaties ble ven daarbij nagenoeg onbescha digd. Het eerste koopvaardij schip meerde pas op 28 novem ber 1944 in de haven af. De maanden daarvoor was ge bruikt om de Scheldemonding weer bruikbaar te maken en de haven te ontmijnen. De dieren tuin van Antwerpen deed in de dagen na de bevrijding dienst om vrouwen die met de Duitsers hadden gecollaboreerd op te sluiten. Voorburg (anp) - De bevol kingsdichtheid in Nederland neemt de komende veertig jaar toe tot 520 mensen per vierkante kilometer. Dat blijkt uit berekeningen van bet Centraal Bureau voor de Statistiek. De dichtheid be draagt thans 450 burgers per vierkante kilometer. Nederland blijft het dichtstbe- vo ra de da ja m< jo< ja; Hc en si Z( li Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok b: afromen van de inkomens vai Kok erkende gisteren in de maatregel 'pijnlijk is voor men leeftijd van 65 te groeien.' Ma gel niet onrechtvaardig, want door aangetast. Nu hebben mensen van 65 met i een jongere partner recht op een aow-uitkering van 50 Heeft die partner geen eigen inkomen, dan wordt daar bovenop een toeslag van nog eens 50 uitge keerd. Als de partner wel een eigen inkomen heeft, wordt daarmee al rekening gehouden bij het verstrekken van de toe slag. Het kabinet wil nu ook het inkomen (bijvoorbeeld pensioen) van de pensioengerechtigde zelf in aanmerking nemen bij het bepalen van de toeslag. 'Kok betoogde dat de effecten van die maatregel worden ver zacht door het verlengen van de tweede schijf in de inkomstenbe lasting. „Daardoor krijgen men sen met inkomens van tachtig tot negentigduizend gulden enig soelaas." De zaak wordt inge wikkeld gemaakt, zei Kok, door een probleem dat fractieleider Bolkestein van de WD heeft aangedragen. Mensen zouden de uitbetaling van hun pensioen en kele jaren uit kunnen stellen tot ook de jóngere partner 65 is. „In dat geval zou vooral de minister van Financiën een financiële strop hebben," aldus de premier. De Kamer zei zo snel mogelijk informatie te willen hebben over de inkomensgevolgen van de nieuwe aow-toets. Ondanks ernstige bezwaren van oppositieleider Heerma (CDA) tegen de bezuinigingen op de kinderbijslag zei Kok vast te houden aan die voorstellen. Hij wees erop dat het CDA in zijn eigen verkiezingsprogramma ook 800 miljoen aan bezuinigin gen op de kinderbijslag had in geboekt. Het nieuwe kabinet komt uit op een kleine 1,4 mil jard. Kok kwam de Kamer wel tege- c Tilburg - „De nieuwe regering wekt met de landbouw of met het plattela keihard nodig hebben bij de ont\ milieubeleid." Zo reageerde voorzitter A. Latijnhc Chirstelijke Boerenbond (NCB) gis Latijnhouwers kwam met zijn aan nieuwe hoofdbestuur van de NCB a herstructurering. Latijnhouwers had niet veel goede1 lijke' ploeg van premier Kok. Maar: voordeel van de twijfel." In het nieuwe, geherstructureerde agrarische sectoren nu rechtstreeks 1 grotere betrokkenheid van de leden zich nadrukkelijker kan richten op i Latijnhouwers. ti c c VI O E n h r r VERANDEREN VAN rol is lastig. Z het hart gebakken ligt. En dat w CDA. Decennia lang heeft de geregeerd. De ommezwaai naa moeite. Toch is het de nieuwe slecht afgegaan. Hij heeft een he gevonden. Anders dan zijn voorganger Brinl een man van bescheidenheid en laatste waarschuwingen of bluffer van Heerma komt er rond voor regeringsprogram ook door de ch ven kunnen worden. Waar er ver de kritiek constructief. Zijn conc coalitie het voordeel van de twij meedenkende criticus, voor het parlementaire spektakel aangemeten heeft weinig spectac moet komen van de eventuele ve regeringspartijen. Bolkesteins op verwachtingen. Zijn uitgangspun senteerde hij zijn kritiek onverbloe i och wist ook Heerma de verschil helder aan te geven. Hij had er s ten over ontwikkelingshulp, waa rrwvsociaa' accentje gaf en de CDA benadrukte. En de ander Defensie. Hiermee trachtte hij nii tartij van de Arbeid die in het fefensie leverde die de prioritei ermee in een wat moeilijk parket t ue natuurlijke tegenstelling tussi raai-conservatieven moet de aar rrwv ^'s Heerma doorgaat op uua wellicht weer tussen de verv> t

de Stem | 1994 | | pagina 2