Koopkracht toch omhoog -inuni Eerder beslag op bankrekening bij niet betalen boete Kok vlekkeloos door eerste test Babylonische spraakverwarring spreekverbod Nordholt Karadzic wil veiligheid paus niet waarborgen Herinneringsmedaille voor ex-Joegoslavië-gangers Justitie: georganiseerd asieltoerisme Israël en Marokko gaan diplomatieke banden aan Twee doden bij brand op werf JVu woordenstrijd tussen IRA en Britse regering Aardbeving in Macedonië Muns-J agerman sneuvelt ook Gevaarlijke stof bleek rode wijn Produktie bij DAF omhoog Loonmatiging zet zich door Economische opleving zorgt volgens Planbureau voor menige meevaller Festival rond menselijke stem Na Egypte tweede Arabisch land Steengrillen, net iets jgflfck anders. 'Ernstige' brand in Russische opwerkingsfabriek IBER 1994 64 t De nieuwe AllerHande is er weet Deze maand alles over druiven. Extra: "AH en het milieu-jaarver slag. AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen In deze advertentie kunt u in alle AH winkels kopen, befialve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH winkels waar één van die cijfertjes op de deur staat. Reclame prijzen gelden t/m zaterdag 3 september a s. Zolang de voorrraad strekt. Ver krijgbaar In de meeste AH bedienings slagerijen. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. n verzorgen. Kom binnenkort or een proefrit en aiie informa- den, aantrekkelijke leasetarieven, van harte welkom. f E WERELDMERK TEL. 01682 - 2403. -A. icrstc koor» aan te bieden? Mot eon „kleintje" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de IO) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes"-rubriek ..Te koop aangeboden" 134e JAARGANG Koel en buien Het wordt een echte herfstdag. In de ochtend kunnen er gemakkelijk buien vallen, tater op de dag opklaringen. De zuidwest tot noordwesten wind is matig tot vrij krachtig, 's avonds afnemend. Capelle aan den IJssel - Bij een brand op de scheepswerf IJssel- Vliet Combinatie in Capelle aan den IJssel zijn gistermiddag twee werknemers om het leven geko men. Een derde raakte gewond. De brand ontstond in de boeg schroefruimte van de Schevenin- gen 118, een trawler in aanbouw. Het schip zou volgende week te water worden gelaten. Belfast - Is de wapenstilstand die de IRA heeft afgekondigd, defini tief of niet? Die vraag houdt de Britse regering bezig. Ze mist het woordje 'permanent' in de ver dragstekst. Leiders van Sinn Fein vinden dat de Britten niet moeten zeuren. 'Het geweld is echt afgelopen'. ZIE BUITENLAND -A4 Athene - In het grensgebied tus sen Griekenland en de voormali ge Joegoslavische republiek Ma cedonië heeft zich gisteren een krachtige aardbeving voorge daan. De beving had een kracht van 5,9 op de schaal van Richter. Over eventuele slachtoffers en schade is nog niets bekend. New ïork - Richard Krajicek is als enige Nederlander nog actief in het enkelspel op de Open Ame rikaanse tenniskampioenschap pen. Gisteren sneuvelde de laat ste vrouw, Nicole Muns-Jager- man, tegen de Israëlische Anna Smashnova in drie sets. Bij de mannen gaf drievoudig winnaar Ivan Lendl op met een rugbles sure. ZIE SPORT -B1 Rotterdam - Paniek gistermor gen in het Rotterdamse havenge bied toen bij de politie een mel ding binnenkwam dat twee con tainers met een zeer gevaarlijke chemische stof dreigden te gaan lekken. Het gebied werd afgezet. Wat, naar later bleek, niet nodig was geweest. Want de containers bevatten slechts rode wijn. Eindhoven - DAF Trucks gaat de produktie en het aantal mede werkers verder uitbreiden. Het Eindhovense concern heeft mede dank zij stijgende verkopen en het aantrekken van de markt voor bedrijfswagens in veel lan den in West-Europa de netto winst in het eerste halfjaar zien toenemen tot ruim 39 miljoen gulden. ZIE ECONOMIE-A5 Den Haag - De loonmatiging zet zich ook dit jaar door. Volgens net Centraal Bureau voor de Sta tistiek stijgen de cao-lonen dit jaar met gemiddeld 0,8 procent. Dat was vorig jaar nog 2,7 pro cent en in 1993 zelfs 4,2 procent. Daar staat tegenover dat de inci dentele loonstijging - extraatjes die buiten de cao vallen - met juinstens anderhalf procent om hoog gaat. Bijna gedonder in de glazen Van onze Haagse redactie Den Haag - Het paarse kabi net van PvdA, VVD en D66 heeft zijn eerste confrontatie met de Tweede Kamer vlekke loos doorstaan. Van alle negen in stemming ge brachte moties van oppositiepar tijen haalde er gisteravond geen enkele de eindstreep. De meerderheid van de Tweede Kamer, 91 kamérleden van PvdA, WD en D66, schaart zich hier mee achter de afspraken van het kabinet-Kok. Oppositiefractie CDA trachtte vergeefs twee dracht te zaaien in de prille coa litie. Weliswaar kwamen me ningsverschillen tussen de rege ringsfracties tijdens het twee daagse debat over de regerings verklaring onverhuld naar voren, maar die brachten het kabinet niet in problemen. Regerings fractie VVD was het eens met het CDA dat er niet getornd mag worden aan het budget voor ver nieuwing van de krijgsmacht, maar wacht volgens de liberale fractieleider Bolkestein de voor stellen hierover van het kabinet af. Omgekeerd voelde de PvdA wel voor het voorstel van het CDA om de ontwikkelingshulp tenminste op het huidige peil te houden. Ook d.eze regeringsfrac tie steunt echter het kabinet dat eerst alle buitenlanduitgaven on der de loep gaat nemen. Het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) poogde het omstreden plan van tafel te krijgen om de aow-toeslag te beperken van ouderen met een jongere partner èn een aanvullend pensioen, haar motie in. ZIE OOK BINNENLAND A3 Van onze verslaggevers Den Haag - De koopkracht van de minima en modale in komens stijgt de komende ja ren als gevolg van de econo mische opleving. Tot dusver rekende iedereen op een forse daling van de koop kracht gedurende de hele periöde van het kabinet-Kok. Maar in de nieuwste berekeningen van het Centraal Planbureau gaat zowat iedereen erop vooruit. Ook premier Kok meldde tijdens het debat in de Tweede Kamer over de regeringsverklaring dat het koopkrachtbeeld er voor vol gend jaar 'een stuk gunstiger uit ziet dan menigeen tot voor kort dacht.' Maar hij ging verder niet op de cijfers van het Planbureau in. Ambtenaren niet Dat raamt de economische groei nu op 2,75 procent. Het kabinet gaat in de begroting voor volgend jaar nog uit van 2 procent. Dat verschil levert de schatkist in ie der geval ruim een miljard gul den extra op. Hoeveel de burgers er volgend jaar op vooruit gaan hangt af van de door het kabinet aangekon digde lastenverlichting. Er zijn twee mogelijkheden: een waarbij de burgers het meest van de be lastingverlaging profiteren en een waarbij het bedrijfsleven het meeste baat heeft. In het eerste geval gaan de mini ma en de modale inkomens er een half procent per jaar op vooruit. Driemaal modaal kan rekenen op een kwart procent extra, maar tweemaal modaal levert een kwart procent in. Voor modale ambtenaren is er ook minder goed nieuws: die zien hun koop kracht met driekwart procent da len. In het geval het bedrijfsleven het meest van de lastenverlichting profiteert krijgen de laagste in komens er altijd nog een kwart procent bijmodale inkomens een half procent, evenals drie maal modaal. Ook in dit geval leveren de modale ambtenaren in, een half procent. Meer banen Ook met de werkgelegenheid gaat het volgens het Planbureau de goede kant op. De rekenmees ters van het kabinet voorzien een stijging van het aantal banen met 49.000 in 1995, 16.000 meer dan verwacht. Ook de verhouding tussen werkenden en niet-wer- kenden verbetert. Volgend jaar staan op elke 100 werkenden 84,5 mensen aan de kant, terwijl dat nu nog 86,1 is. Door de economische groei kan de schatkist dit jaar rekenen op een meevaller van 1,1 miljard. Minister Zalm van Financiën wil dat geld gebruiken om al bekende tegenvallers op te vangen en het financieringstekort verder te ver lagen. Schalkhaar (anp) - Het ministe rie van Justitie vermoedt dat er sprake is van georganiseerd asieltoerisme uit Oost-Europa. Medewerkers van het ministerie leiden dat af uit de eerste ge sprekken met Tsjechen en Slowa- ken die gisteren per bus naar Ne derland zijn gekomen om asiel VANDAAG IN DEZE KRANT „Ik hoor niet graag: wat zijn dat mooie stemmen, of: wat een knappe tech niek! Het interesseert mij hoe muziek de ziel raakt," zegt Rebecca Ste wart, gast op het Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren, dat 'de stem' als thema heeft. zie grote gids - deel d aan te vragen. Het gaat volgens een woordvoerder van Justitie om een groep van ongeveer ze ventig mensen, onder wie kinde ren. De Tsjechen en Slowaken hebben zich gemeld bij het Opvangvang en Onderzoekcentrum in Schalk haar. Dat is sinds medio augustus belast met de aanpak van asiel toeristen. Het asieltoerisme is als gevolg van dat beleid inmiddels fors af genomen. Tot nu toe blijkt dat vooral Roemenen een oneigenlijk gebruik proberen te maken van de Nederlandse voorzieningen voor asielzoekers. INHOUD 2 katernen BinnerWBuiteriland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D4 Amsterdam (anp) - Hoofd commissaris Nordholt van de Amsterdamse politie mag zich voortaan niet meer publieke lijk uitlaten over zaken die vallen onder de verantwoor delijkheid van justitie. Procureur-generaal Van Rand- wijck heeft de Amsterdamse hoofdofficier van justitie mr. Vrakking in een brief opgedragen daarvoor te zorgen. Een woordvoerder van justitie heeft dat bevestigd. Verder ont kent zowat iedereen. Het lijkt inmiddels wel een baby- Ionische spraakverwarring of in ieder geval een ernstige commu nicatiestoornis. De hoogste baas van Van Randwijck, minister Sorgdrager van Justitie, zegt van niets te weten. „Als het bericht juist is, dan had de korpsbeheerder, burgemeester Patijn, mij en de minister van Binnenlandse Zaken direct daar van op de hoogte gesteld. Maar dat is nog niet gebeurd," aldus de minister. Ook haar woordvoerder bevestigt dat er op het ministerie geen be richt is binnengekomen over een spreekverbod. „Maar ja, wat niet is kan komen. Misschien ligt er morgen wel een brief in de bus." Op de vraag of zij Nordholt een spreekverbod zou willen opleg gen, gaat de minister niet in. Dat is een zaak van de korpsbeheer der, zegt Sorgdrager. „Daar sta ik te ver van af." De woordvoerders van de korps beheerder, burgemeester Patijn van Amsterdam, èn van Nordholt zelf zeggen ook van niets te we ten. In een persbericht wil Van Rand wijck niet meer kwijt dan dat hij het tot zijn verantwoordelijkheid rekent om te reageren op de uit latingen van Nordholt over de opheffing van het IRT. Politiewoordvoerder Wilting zegt dat het bericht over een spreek verbod nog" niet is aangekomen op het hoofdbureau van politie. „Tenzij natuurlijk criminelen de brievenbus hebben leeggehaald." Burgemeester Patijn zegt dat de berichten over een spreekverbod volstrekt uit de lucht zijn gegre pen. „Van een brief van justitie weten we hier niets," laat zijn woordvoerster weten. Volgens haar is Patijn begin deze week wel voor een gesprek op het ministerie van Binnenlandse Za ken geweest. Dat zou echter niet gegaan zijn over de wettelijke criteria die gelden voor de vrij heid van meningsuiting voor top ambtenaren zoals Nordholt. Patijn was eerder deze week zeer ontstemd over het schenden van afspraken door Nordholt. De »Kok tijdens het debat, geflankeerd door de vice-premiers Van Mierlo en Dijkstal foto de stem/johan van gurp Het Nederlandse verbindingsbataljon van de VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië is gisteren tijdens een plechtigheid in de Wilhelmina-kazerne in Ossendrecht officieel opgeheven. Het heeft van 1 april 1992 tot 1 september 1994 voor de VN-vredesmacht de ver bindingen verzorgd tussen het hoofdkwartier, de sectoren en de infanteriebataljons. In totaal hebben ongeveer 2000 verbindingsmilitai ren in ex-Joegoslavië gewerkt. De bevelhebber van de landstrijdkrachten generaal Couzy (midden) speldde een aantal van de herinne ringsmedailles Op. foto de stem/ben steffen 8 "710311 000218" I I I I I VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Den Haag - Mensen die hun boetes voor verkeersovertredingen niet betalen, lopen binnenkort een grotere kans dat beslag zal worden gelegd op hun bank- en/of girorekening. Het Centraal Justitieel Incasso Bureau in Leeuwarden heeft dat gisteren aangekondigd. Er zijn vorig jaar in totaal 2,4 miljoen verkeersovertredingen beboet. Bijna een kwart miljoen zaken zijn in handen van de deurwaarder gegeven, omdat de overtreders weigerden te betalen. Tot nu toe probeerde het incasso bureau zo'n 200 keer per maand beslag te leggen op bankrekenin gen van de overtreder. Dat aantal wordt nu opgeschroefd naar min stens 1000 per maand. Lichte verkeersovertredingen worden sinds enige tijd afgehan deld met een administratieve sanctie. Het incassobureau in Leeuwarden stuurt de overtreder een accepgiro. Wie het daar niet mee eens is kan bij de officier van justitie in be roep gaan. Bevalt diens uitspraak de overtreder ook niet dan kan hij of zij naar de kantonrechter stappen. Die neemt de zaak al leen in behandeling als de be trokkenen de boete betaalt. Stelt de kantonrechter de betrokkene in het gelijk, dan wordt het geld teruggestort. Als de beboete persoon weigert te betalen krijgt hij twee maai een verhoging opgelegd. Daarvan wordt hij door middel van aan maningen in kennis gesteld. Betaalt hij of zij na de tweede aanmaning nog niet, dan wordt een deurwaarder ingeschakeld. Die mag beslag leggen op de goe deren van betrokkenen. Het incassobureau mag sinds kort zonder tussenkomst van de deurwaarder zelf beslag leggen op bank- en/of girotegoeden van de verkeersovertreder. De bank is verplicht daaraan mee te werken. Door dit middel vaker te hante ren hoopt men boetes sneller geïnd te krijgen. Rabat (rtr/afp) - Marokko heeft een akkoord bereikt met Israël over de opening van kantoren in Gaza en Tel Aviv. Daarmee zetten beide landen een eerste stap op weg naar volledige di plomatieke betrekkingen. Israël opent een soortgelijk bu reau in Rabat, de hoofdstad van Marokko. Ovér de termijn waar op de verschillende kantoren opengaan, is niets meegedeeld. Volgens Rabat wordt hiermee een stap gezet op weg naar een nor malisatie van de betrekkingen tussen 'het koninkrijk en de jood se staat.' In de Marokkaanse verklaring wordt gesteld dat het kantoor in Gaza de contacten moet onder houden met Yasser Arafat, 'de president van de staat Palestina.' Tegelijkertijd handhaaft Marok ko in Tunis zijn diplomatieke vertegenwoordiging bij de Pales tijnse staat. De PLO heeft zijn hoofdkwartier in de Tunesische hoofdstad. Het Noordafrikaanse koninkrijk is het tweede land in de Arabi sche wereld, na Egypte, dat rela ties aanknoopt met de joodse staat. De Marokkaanse koning Hassan heeft jarenlang achter de schermen bemiddeld tussen Is raël en de Arabische wereld. Minister van Buitenlandse Zaken Peres en premier Yitzhak Rabin van Israël bezochten vorig jaar Rabat nadat zij in Washington het vredesakkoord met de PLO hadden ondertekend. Uit angst voor felle afwijzende reacties van Arabische landen heeft Marokko tot nu toe gewei gerd de goede betrekkingen met Israël te formaliseren. Geschat wordt dat de handel tus sen beide landen zo'n 180 miljoen gulden bedraagt. De beslissing om banden aan te knopen is afgelopen dagen geno men, toen een afgezant van ko ning Hassan van Marokko over leg voerde met Rabin en Peres! (ADVERTENTIE) Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 Moskou - De brand die woensdag heeft gewoed in een nucleaire op werkingsfabriek in het Russische Ozyworsk is volgens lokale auto riteiten veel 'ernstiger' geweest dan eerst was gemeld. De brand kon snel worden ge blust, maar er kwamen radio-ac tieve gassen vrij die volgens het persbureau Interfax de omgeving van de fabriek hebben bedekt. Men houdt er ernstig rekening mee dat er mensen besmet zijn geraakt. Vaticaanstad - De oorlogszuchtige leider van de Bosnische Ser viërs, Radovan Karadzic, heeft de paus gewaarschuwd dat zijn vliegtuig kan worden neergeschoten als hij op 8 september een bezoek brengt aan de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Karadzic weigert de veiligheid van de kerkvorst te garanderen tijdens zijn eendaagse bezoek aan de door zijn troepen belegerde stad. Er is nog steeds geen defini tief besluit over de reis van de paus genomen, hoewel hij te ken nen heeft gegeven nog steeds van plan te zijn erheen te gaan. De 74-jarige paus hoopt dat hij spoedig garanties voor zijn vei ligheid krijgt, 'ondanks de pre caire en gespannen situatie rond Sarajevo,' maakte de woordvoer der van het Vaticaan bekend. De paus wil met het bezoek bijdra gen aan het herstel van vrede en verzoening in het vroegere Joego slavië. Het bezoek is zonder twij fel de gevaarlijkste reis van de paus in zijn zestien-jarig pontifi caat. De paus loopt tijdens zijn bezoek 'geen bijzonder risico,' verzekerde de Franse generaal André Soubirou, hoofd van de VN-blauwhelmen in Sarajevo gisteren. Het veiligheidsrisico noemde hij 'normaal'. I REGERING Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. hoofdcommissaris had beloofd zich na de IRT-affaire koest te zullen houden. Maar hij liet zich afgelopen weekeinde in inter views zeer kritisch uit over de on- derzoekscommissie-Wierenga, die volgens hem niet de waarheid over de IRT-affaire boven tafel heeft gebracht. Verder hekelde hij het passeren van ex-burgemeester Van Thijn als minister in het nieuwe kabi net. Volgens Patijn moet de hoofd commissaris zich niet bemoeien met de actuele politiek. Hij wil aan diens uitspraken echter ver der geen consequenties verbin den. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 Q maand automatisch 29.05 □e Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. o kwartaal automatisch bank/gironr 84.70 Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1