rkf ice 'Politie is te vaak afwezig' si ^enheid 'Axelaren moeten ook op zaterdag vuil op afvalpark kwijt kunnen' Fracties Axel uiten kritiek in raadsvergadering Oud en nieuw Kreatieve Vorming Hulst begint nieuw seizoen PLAATSELIJK nieuws DUIVEN sport DAG klapper UITSLAGEN Lieve Ma(r) Opa Ibureau Bedrijven nemen werklozen aan ondanks vacaturestops Belgisch ministerie wil bij Zandvliet slibstortplaats The^^W Syd Lawrence Orchestra ZEELAND C2 feliciteerd 50 jaar. Onze Lu wordt 30 Getrouwd Getrouwd Getrouwd examens SCHIETINGEN KAARTINGEN LEZERSVOORDEEL GRANDIOZE BEVRIJDINGSSHOW 6 DE STEM VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 3ENIEUR, Richard. Oudenbosch en sse in Breda. ook jij wordt nu Sara. H.G. Fred, Mart, Wan en Inge. Goedemorgen Alweer 'n grijs haar, maar dat mag want je wordt vandaag Je kleindochter Kelsey. Hiep, hiep; hoera! Hartelijk gefeliciteerd. Kusjes Joline en Kelly. Mare Rutjes Annouska Kuivenhoven. 1 sept. 1994 Oosterhout Sjef Bogaert Joan van Hove. 2 sept. 1994 Kloosterzande Martin Horsten Bernice van Oers. 1 sept. 1994 Breda Tel. 01140-19236 vanuit België: 00-31 114019236 imenu dje van frisse salade met uidenboter met gemengde salade, /frites, ananas ik met slagroom Bfr. 520 HJSIASTE EN IE IS M/V irect aan de slag. Reageer branches door geheel ss ef medewerkers s dewerkers ichten sters sure tij ons ingeschreven? Bel ik 01150-95538. Of loop stiging in Terneuzen! >37AC Terneuzen 71150-95538 yan onze verslaggever Axel - Het afvalpark in Axel heeft alleen kans van slagen als de ge meente de inwoners ook zaterdag de gelegenheid biedt er zijn vuilnis te brengen. Dat stelde de WD-fractie gisteravond vast in de gemeente raadsvergadering. A. Cambier verklaarde zijn fractie wel akkoord met het voorstel van het colle ge een afvalpark op te richten bij de gemeentewerkplaats aan de Nieuwen- dijk. Toch plaatste hij er enkele kantte keningen bij. Een daarvan was als ge zegd het ontbreken van een zaterdago penstelling van het park. „Het doel is toch dat de mensen er hun afval naar toe brengen. Wij vrezen dat de werkende bevolking het af laat we ten als het afvalpark alleen op werkda gen geopend is." Wethouder A. van Waes legde uit dat er bewust voor gekozen is het park het eerste jaar niet op zaterdag open te stellen. Hij voerde de extra kosten (per soneel) en overlast voor de belendende woonwijk in het weekeinde aan als negatieve factoren. „Die moeten we afwegen tegen de voordelen. Na een jaar bekijken we of er signalen zijn om het park ook zaterdag open te stellen." De wethouder knoopte verder nog een tip van Cambier goed in de oren. De WD'er hamerde in zijn betoog name lijk verder op goede voorlichting vooraf aan de mensen die er in de buurt wonen. Dit om een hele reeks bezwaar schriften te vermijden. De PvdA'er R. van Hoecke was bang dat het experiment om van gemeente wege oud papier in Zuiddorpe in te zamelen op niets uit zou lopen. „De biljartclub De Kaaimannen doet dat daar al." Wethouder Van Waes zei dat de vereniging dat wat de gemeente betreft mag blijven doen. „Maar we moeten ons ervan bewust zijn dat het oud papier uit de afvalstroom moet. En in Zuiddorpe is het op dit moment het minst geregeld. Dus starten we daar met de proef." De raad ging overigens unaniem ak koord met het voorstel van het college tot oprichting van het afvalpark en de proef met het oud papier in Zuiddorpe. Van onze verslaggever Axel - De Zeeuws-Vlaamse politie schittert in Axel te vaak door afwezigheid. Die kritiek kwam gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering van de fracties van D66 en GPV/SGP. Burgemeester W. de Graaf on derschreef de opmerkingen van de raadsleden J. Harpe (D66) en J. Dieleman (GPV/SGP) over het gebrek aan aanwezigheid van politiemensen. Harpe kaartte de aanwezigheid van de politie in Axel nog voor zichtig aan met een open vraag in de richting van het college. Hij deed dat bij het voorstel gedurende twee jaar geld uit te trekken voor de inmiddels aan gestelde 'toezichthouders'. Die stadswachten houden zich onder meer bezig met terugdringing van ongewenste overtredingen en vormen van veel voorkomen de kleme criminaliteit zoals van dalisme en diefstalletjes. „Ver mindert de politie-aanwezigheid door de aanstelling van de toe zichthouders," vroeg het D66- raadslid. Dieleman was aanzienlijk uitge sprokener in zijn kritiek. „Steeds weer opnieuw blijkt het politiebureau in Axel onbemand en moet je naar Terneuzen", al dus 'het raadslid. „Voor de aan gifte van een fietsdiefstal moet je dus de bus naar Terneuzen nemen, want fietsen kun je niet meer. U moet al uw invloed aanwenden om de politiebezet- ting te verbeteren." Burgemeester De Graaf gaf toe dat het aantal uren dat de politie in Axel aanwezig is niet over eenstemt met tevoren gemaakte afspraken. Hij noemde het te recht dat de raadsleden de gerin ge politie-aanwezigheid als een knelpunt ervoeren. „Dat is niet alleen in Axel, maar ook in andere gemeenten. Er is sprake van vermindering van het aantal uren. Zolang er niet meer budget is, komen er geen extra mensen en is er geen extra toe zicht. Een agent die op het bu reau zit, kan niet op straat lo pen. Gebeurt er een ongeval in Hulst, dan moet de fietsdiefstal in Axel wachten op afhandeling tot de volgende dag. Tegen het stellen van die prioriteiten valt op zich niets in te brengen." De Graaf noemde het daarom maar goed dat er nu toezicht houders rondlopen in Axel. „Dan hebben we in elk geval iets waar een preventieve werking van uit gaat. Hoewel ik toegeef dat het voor ons een schrale troost is." Van onze verslaggever Terneuzen - Vijftien grote Zeeuws-Vlaamse bedrijven, waar van de meeste een vacaturestop hebben of zelfs eigen mensen ontslaan, nemen voor de tijd van een jaar langdurig werklozen in dienst om hen werkervaring te laten opdoen. Dow Benelux in Terneuzen bijvoorbeeld, neemt met ingang van september vijf mensen aan. In totaal gaat het in deze regio om een een kleine honderd formatieplaatsen. Hiermee doen de bedrijven, waaronder ook Cerestar Bene lux, Broom Chemie en Hydro Agri, mee aan een groot project van Arbeidsvoorziening Zeeland, in samenwerking met de Kring van Werkgevers in Zeeuws- Vlaanderen. De bedoeling is langdurig werklozen, allochto nen en vrouwen (de kansarme groepen op de arbeidsmarkt) werkervaring te laten opdoen. De werkervaringsplaatsen zijn bedoeld voor functies waar nog voldoende vraag naar is, zoals proces-operator/produktiemr- dewerker en magazijnme dewerker/heftruckchauffeur. Naast grote kans op een vaste baan sluit het niveau van deze functies (lbo+) goed aan bij de capaciteiten van de doelgroep. De mensen die ervoor in aan merking komen, worden eerst door het arbiedsbureau geselec teerd op motivatie en affiniteit met het vak. Vervolgens krijgen ze een opleiding via het centrum vakopleiding, waarna ze een aantal maanden meedraaien in de produktie van het bedrijf. Na het werkjaar probeert het arbeidsbureau hen aan de slag te helpen in het midden- en klein bedrijf. De ervaringen met wer kervaringsplaatsen zijn goed, de verwachting is dan ook dat 70 tot 80 procent van de deelnemers uiteindelijk een betaalde baan krijgt. België kent nog maar kort een wet voor de berging van veront reinigd slib. Vervuild slib uit het havengebied werd voordien ge bracht naar het gespecialiseerde afvalverwerkingsbedrijf Hoge Maai. Nu dat niet meer mag, zoekt de overheid een locatie voor gecontroleerde slibverwer king, die een oppervlakte van tweehonderd hectare in beslag aal nemen. Het gemeentebestuur van Ant werpen had in het voorjaar drie plaatsen in het havengebied aan gewezen als geschikte locatie. Zowel het Havenbedrijf als het ministerie keurden deze locaties echter af, waarschijnlijk omdat me gebieden ook geschikt zijn voor de vestiging van industriële bedrijven. Hij de voorstelling van het zoge naamde Grensoverschrijdend Landschapspark in Zeeland en de Voorkempen te Zandvliet, maakte het ministerie van Wa terwegen bekend de voorkeur te geven aan de Kabeljauwpolder, bi] Zandvliet. Dit Landschap spark is een soort bestemmings plan dat veel ruimte open laat ft t; j - .1 <**4- „Jt 1 Van onze correspondenten Zandvliet - Het Belgische ministerie van Waterwegen wil ten noorden van Zandvliet, en dus ten zuiden van Ossendrecht, een slibstortplaats vestigen. De milieu-organisatie Natuurre servaten Antwerpen-Noord protesteert hier fel tegen. voor landbouw en natuur. Het was een initiatief van burge meester Swillens van Ossend recht en schepen van ruimtelijke ordening Mangelschots van Ant werpen, met name om de polders in deze streek te vrijwaren van de oprukkende havenindustrie. Het voorstel voor een slibstort plaats in de Kabeljauwpolder doorkruist het Landschapspark volkomen. Voor de milieuvereniging Na tuurreservaten Antwerpen- noord is een eventuele gewest planwijziging voor de Kabel jauwpolder onbespreekbaar. „De milieubeweging en de bewoners van Berendrecht, Zandvliet en Ossendrecht hebben zich met succes verzet tegen de inplanting van logistieke parken in de grensregio," zegt een woord voerder. Hij doelt hiermee op de plannen voor containerparken bij deze drie gemeenten, die zijn afgeketst omdat men ze bij na der inzien economisch onhaal baar achtte. De milieu-woord voerder vervolgt; „Het moet dui delijk zijn dat wij ons met de zelfde verbetenheid In het slib zullen storten." Van onze correspondente Hulst - De Kreatieve Vor ming Hulst begint aan een nieuw seizoen. Maandag 12 september gaat een aantal cursussen van start. Er zitten naast het bekende aanbod ook verschillende nieuwe cursussen bij. De cursussen vinden plaats in de gemeenschapscentra Den Dul- laert in Hulst en de Warande en de gymzaal in Sint Jansteen. De jaarcursussen bestaan uit dertig lessen en er is ook een aantal kortlopers van tien lessen. Nieuw is het aanbod van een blok tekenen en schilderen op vrijdag. In het verleden is geble ken dat de lessen op de zaterdag voor een aantal liefhebbers toch bezwaarlijk was. Het vrije week end is belangrijk. De Kreatieve Vorming hanteert de gedachte dat de tekenkunst aan de basis van alle kunst ligt en komt daar om de leerlingen tegemoet. „Er is 'vooral belangstelling van de kinderen die niet willen knut selen maar echt willen tekenen. Wij trekken dit nu door naar de middelbare scholieren in de na middag en in de vooravond zijn er dan nog lessen aquarel en model- en portrettekenen voor 17 jaar en ouderen. In deze les sen worden de bsistechnieken aangeleerd en de kennis van het materiaalgebruik. Alles over kleuren, menging en compositie. Kortom een gedegen "ondergrond voor hen die meer willen dan natekenen," aldus de docente. Zij die met olieverf willen schil deren kunnen terecht in de cur sus schilderen voor 18 jaar en ouder op de woensdagavond. De nadruk ligt na het zich eigen maken van de basistechnieken, vooral op het leren schilderen met olieverf en gemengde tech nieken. De lessen zijn indivi dueel gericht, elke leerling krijgt aandacht en wordt op zijn ni veau stap voor stap verder geleid door de docente. Bij het schilde ren wordt aandacht besteed aan de compositie en de verhoudin gen, maar ook aan het verwer ken van de eigen visie en de persoonlijke beeldtaal in de on derwerpen. Behalve deze cursussen is er nog een aanbod van lessen Fotogra fie, zowel de basis- als de ver volgcursus op maandag, Houtbe werking en Ruimtelijke vorming op woensdag, keramiek en boet seren op donderdag, voor hen die liever driedimensionaal werken. De kinderateliers voor de basis- schooljeugd zijn weer op de woensdagmiddag in Hulst en Sint Jansteen. Zij die houden van dansante vorming en ballet kunnen kiezen uit een breed pakket. Er wordt rekening gehouden met de leef tijd en het technische kunnen. Belangstellenden kunnen kiezen uit: maandag klassiek ballet voor de jeugd van 8 tot 12 jaar, dinsdag voor de kinderen van 5 tot 8 jaar in Sint Jansteen en in Hulst: jazzdans op dinsdag (10-12 en 13-16 jaar) kinderbal let voor verschillende leeftijds groepen op woensdagmiddag met aansluitend de cursussen Het kan verkeren, wist Bredero al. Op het moment dat in Koewacht een nieuwe landbouwschuur verrijst, is in de Catharinapolder onder Axel een oude boerenschuur volledig in verval. Ofwel: de tegenstelling tussen oud en nieuw. foto's wim kooyman Nieuw-Namen PEUTERSPEELZAAL - De peuterspeelzaal 't Zonne straaltje houdt zaterdag 10 september in verband met het tienjarig bestaan een Vlaam- sche Kermis op het pleintje bij de Rabobank te Nieuw-Na men. De aktiviteiten worden gehouden van 13.00 uur tot 17.00 uur. W HULSTERLOO - Om 21.00 uur vandaag houdt W Hulsterloo haar jaarlijkse al gemene ledenvergadering. De ze vergadering vindt plaats in de kantine. BOND VAN OUDEREN - Donderdag 8 september maakt de bond van ouderen een reis je naar Izegem. Vertrek om 12.30 uur aan de kerk. Om 14.00 uur is er koffie net taart voor iedereen. Om 15.00 uur zal er een bezoek worden ge bracht aan het nationaal schoeiselmuseum in Izegem. Ook zal er een bezoek worden gebracht aan het nationaal borstelmuseum. Tevens wordt er een grote intacte stoomma chine gedemonstreerd. Opgave is mogelijk tot uiterlijk maan dag 5 september. VLOTTEND SCHEEPJE - Vandaag om 19.30 uur zal 't Vlottend Scheepje haar jaar lijkse jaarvergadering houden bij Cois en Maria in cafe The Corner. Op het programma staat de viering van het 15-jarig bestaan. Zandberg KERMIS - De fiets-pulling en de opening van de kermis in het buurtschap Zandberg is zaterdag (morgen) een uur verplaatst. Aanvankelijk zou het startsein om 14.00 uur worden gegeven, nu is dat om 15.00 uur. Kuitaart HENGELEN - Hengelvereni- ging Te Vogelward houdt za terdag 3 september een club wedstrijd op de Kleine Vogel. De wedstrijd is alleen open gesteld voor leden van de ver eniging en is van 8.00 tot 11.00 uur. Terneuzen - In het samenspel Hulst/St.-Jansteen vlogen vanuit Pont Sint Maxence 378 duiven. E. van Deursen uit St.-Jansteen won de eerste, vierde en vijfde prijs, hoogste snelheid 1518,04 meter per minuut. 2 en 6. J. Verheyden, 3 en 9. E. van Goethem, 7 en 8. J. van Spaandonck, 10. B. Danckaert, allen te St.-Jansteen Herleving Kloosterzande, 135 duiven, 1493,73mpm: 1. P van Goethem, 2, 3, 4, 5, 6 en 8. R. de Nijs, 7. F. de Kort, 9 Comb. Verschuren-Andriessen, 10. Th. Voet. De Postduif Heikant, 141 jonge duiven, 1489,47mpm 1, 3 en 4 Ed. Verschueren, 2. Em. de Beule, 5. Gebrs. Van Houte, 6 J de Kind, 7. Mevrouw De Feijter, 8. Ch. de Brouwer, 9 en 10. Th. de Block. Nieuw Leven Koewacht, 80 jonge duiven, 1510,79mpm: 1, 2 en 4. G. Schalkens, 3 en 8 R. van de Bilt, 5. H. de Bakker, 6. R. de Laruelle, 7 en 9. R Rotthier, 10 J. de Kind. De Reisduif Graauw in samens- werking met De Postduif Lamswaarde, 93 oude duiven, 1507,79mpm 1. P Rokven, 2. Ge brs. De Koster, 3. P. de Caluwé, 4,6,7 en 9. G Vioen, 5 en 10. P. de Koster, 8. Gebrs. De Bakker. De Snelle Duif Clinge, 77 jonge duiven, 1465,12mpm: 1, 2, 3 en 5. Comb. De Smet-Kerkhoven, 4, 7 en 8. D. van de Bergen, 6. L. van Vliembergen, 9. P. Bolsens, 10. J. van Goethem. Steeds Sneller IJzendijke, 1437,85mpm: 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10. A. Noteboom, 2 en 3. P. de Smet. 97 oude duiven, 1428,89mpm: 1, 3, 4 en 10. Comb. Dellaert, 2, 5, 6, 7 en 9. G. de Boevere, 8 Comb. Groosman. Strijd in Vrede Groede, 125 dui ven, 1374,17mpm: 1, 2, 6 en 9. J. Dierkx, 3. Comb. De Zutter, 4 en 5. Nevrouw Ras, 7 en 10. A. van Muiken, 8 A Beun. Concoursbond Zuid-Beveland, 1277 jonge duiven, 1489,30mpm: 1, 3, 4 en 8 M. van Iwaarden, 2. M. Eckhardt, beiden Kruiningen, 5. C. Koks, 6, 7 en 10. J. Steen- hardt, beiden Goes, 9. Comb. Van Ewijk en zoon, 684 oude duiven, 1469,52mpm: 1. J Zegers, Kapel- Ie, 2, 5 en 7 J. Haay, Wemeldinge, 3. Comb. Oele-Sinke, Yerseke, 4. M. Hengsdijk, Kapelle, 6. J. Ei kenhout, Goes, 8. Combinatie Zuiddijk en zoon, Wemeldinge, 9. Comb Boudens-Raas, 10 L. Goe- degebure, 's-Heer Arendskerke. ORLEANS De Eendracht Terneuzen, 163 jonge duiven, 1454,86mpm: 1 en 10. Comb Van Eijk-Den Exter, 2,5 en 9. Comb. Bos-Westeinde, 3. J. Geelhoedt, 4.J. Peeman, 6. J van de Berg, 7. Comb. Lijzer-Ver- duijn, 8. Comb. Koch-Riemens. Steeds Sneller IJzendijke, 210 jongeduiven, 1470,22mpm: 1. R. Thpmaes, 2. G. E. de Boevere, 3, 5, 8 en 9 A. du Puij, 4. Comb. Groosman, 6.P. de Smet, 7. A. P. du Puy, 10. C. de Putter en zoon. Concoursbond Zuid-Beveland, 912 jonge duiven, 1514,52mpm: 1, 7 en 8. C. Duinkerke, 2 J. Bras, beiden Wemeldinge, 3. E. Ver mast, Yerseke, 4 P. Dek, Krui ningen, 5. J. Dekker, Kapelle, 6. Meyrouw De Jonge, 's-Heer Arendskerke, 9. D. Wagenaar, /Kloetinge, 10. Combinatie Jere- miasse en zoon, Wemeldinge. VRIJDAG CLINGE - Café De Landbouw, 20 uur, prijskaarting. - Malpertuus, KBO, 13.30 uur, koersbal. - Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, bieden HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 20 uur, kaartmg. ST.-JANSTEEN - Café De Kroon, 14 uur, kaar ting. WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14 uur, prijs kaarting. AXEL - Gregoriuscentrum, 14 uur, bingo. Eindhoven - Technische universiteit. Doctoraal Techniek en Maatschappij: Jorn Bijnsdorp, Hulst. 's-Heerenhoek - Zaal De Koren beurs, 23 schutters. Beide hoge vogels: C. Eversdijk, St.-Sebasti- aan; eerste zij vogel J Koens, Vic toria; tweede zijvogel: H. de Jon ge, derde zijvogel: J. de Jonge, beiden Soranus; vierde zijvogel: E. Rentmeester, Willem Teil, grootste aantal (8): M. Nijsten, Concordia. De volgende schieting is dinsdag 13 september. Terneuzen - Bridgeclub Luctor. eerste wedstrijd competitie. Groep A 1. Ramondt-Lichteveld, 2. echtpaar Sandrini, 3. Visser- Dael. Groep B: 1. Zorge-Arnoldi, 2. De Schipper-De Ruysscher, 3. Mattens-De Jonge. Groep C: 1. Mintjes-Kloos, 2. Vos-Vermunt, 3. Van de Bulck-Van Leeuwen. ADVERTENTIE voor beginners en gevorderden klassiek ballet en tenslotte jazz dans vanaf 17 jaar. Voor diegenen die alles willen weten van en over kunst zijn er de lessen kunstbeschouwing en kunstgeschiedenis. Deze lessen beginnen op 11 oktober jjp de dinsdagavond. Het zijn twee blokken van tien lessen die apart gevolgd kunnen worden. Bij de geschiedenis wordt de kunst vanaf de barok tot en met de moderne kunst behandeld en de lessen kunstbeschouwing sluiten hierbij aan. Hierin wordt dieper ingegaan op de beeldende en vormaspecten (ruimte, licht compositie enz) en de ontwikke ling en technische kant van ver schillende technieken en stijlen. Voor informatie en inschrijvin gen kunnen belangstellenden te recht bij coördinator Jose Heir- baut, telefoon 01140-20686 of 20344. De folder met uitgebreide gege vens is te vinden in den Dullaert en de openbare bibliotheken in Hontenisse en Hulst. 7 SEPTEMBER IN HET TURFSCHIP BREDA KORTING 7.50 p/p OP ALLE RANGEN bij inlevering van deze bon (max. 2 pers. per bon) Kaarten v.a. 35.- normale prijs verkrijgbaar tijdens de voorverkoop aan de zaal en alle VW-bespreekbureaus.

de Stem | 1994 | | pagina 13