DE STEM Geld voor Plan van Aanpak nist use voordeel 'Voor gebruik jodiumpillen resteert genoeg tijd Bedrijfsleven Kanaalzone komt met 4,5 miljoen over de brug Auto's Aanpak overlast asielzoekerscentrum Terneuzen Inbrekers stelen kraan: woning wordt zwembad Drughandel opgespoord met oppakken fietsdieven Dethon ziet wachtlijst nog niet korter worden DANSLES Huish.apparatuur Kunst Antiek" Motorrijder gewond Bent u de planner die W.P.K. Made B.V. zoekt? Kijk morgen in DESTEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Drie jaar wachten op werk komt voor Mossels leggen centrale in Borssele lam fmachine enberg b.v. at 57 659-3850. Buitendienst 'e systeemwanden, en voor onbepaalde tiin ten. Tel. 01650-66585 or ons veranderatelier ame per week) ische afspraak. ve Herenmode eda, tel. 076-213027 Produktie- medewerker voor tuinbouwbedrijf/ loemisterij. Leeft, tot 21 jaar. Tel: 076-650750. ISH. interieurverzorastM dag p.w. Bellen hecien 18.00 u. 076-600295, Gevraagd Zelfst. verkoopster Min. 25 jaar, voor 2 aanden. Inl: Houtmarkt passage 14, Breda 06-52608358 VAREN hulp i.d~huia vr., 1 ochtend p.w., Oli 7220. pits gasstel, merk Pe lm, 35,-. 01640-57457 MERSCHERM Jugend- itil 750,-, tel. 01640- 8280 na 17.00 uur. den Centrale den - uitlijnen hokdempers t fabrieksgarantie, reda, 076-214146. et of zonder APK met off. vrijwaring RDW 1650-42165 bellen tussen 9.30-17.00uur. '"AUTOSHOW' 00 auto's op voorraad, 'et 3 maanden volledige arantie. Financiering onder eigen g< "Garage Musterd B.V. ahliastraat 46, Made. el. 01626-83380. er het Far West Festival de 'E Y Central Reservations - LÉE - Cedex 4 - France rnaam wijf ontvingen over contractpartners. Stem-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de ,.KIeintjes"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw kleintje" niet zou worden gelezen. eland VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 DEEL 1 jemeuzen - De gemeente Terneuzen neemt samen met de directie van het asielzoe kerscentrum concrete maat regelen om de overlast van het centrum voor de omwo nenden in te dammen. Dit naar aanleiding van de infor matiebijeenkomst van vorige week waar veel kritiek werd geleverd op het functioneren van het centrum. Er wordt samen met de politie bekeken hoe de bewaking struk- tureel verbeterd kan worden, er komt een voorlichtingscampagne voor zowel de asielzoekers als de buurtbewoners, de directie gaat het centrum intern verbouwen om meer recreatiemogelijkheden te bieden, de gemeente gaat sa men met de asielzoekers het zwerfvuil aanpakken en er wordt bekeken hoe de omwonen dencommissie beter kan functio neren. Wethouder A. Stahl-Hemelsoet maakte deze maatregelen gister avond tijdens de vergadering van de gemeenteraad bekend. De gemeenteraad, met uitzondering van de WD, ging akkoord met het verzoek van het college de termijn van het centrum nog eenmaal met een jaar te verlen gen. Maar dan moet er wel iets worden gedaan aan de overlast voor de buurtbewoners, was de mening van de meeste fracties. „Er moet echt iets aan de gecon stateerde overlast worden ge daan om het draagvlak van het centrum in Terneuzen niet te verkleinen," aldus E. Kerckhaert (PvdA). De fractie van de SGP diende een wijzigingsvoorstel in om de termijn met een half jaar te verlengen. „Een jaar is te lang. De overlast was namelijk vooral in de zomermaanden. Daarom pleiten we voor zes maanden. We vinden het een reëele zaak dat de minister het komende half jaar gaat zoeken naar een andere gemeenten die de zorgen van Terneuzen overneemt," aldus P. Hamelink. „Het is ook een druk middel naar de minister toe een oplossing voor de problematiek te vinden." Wethouder Stahl vond een half jaar te kort. De aangekondigde maatregelen om de overlast te beperken kosten immers geld en het zou voor een half jaar te duur en dus niet haalbaar zijn. Het wijzigingsvoorstel haalde het niet met zestien stemmen tegen en vijf voor. De SGP be sloot toch om met de verlenging van een jaar in te stemmen maar de WD hield voet bij stuk. „Het Roosevelthotel en de locatie zijn niet geschikt voor nog eens een jaar," aldus W. Broekhuysen. Van onze verslaggever Terneuzen - De bedrijven Hydro Agri Sluiskil, Dow Benelux en Elsta, verantwoordelijk voor de bouw van de warmtekrachtinstallatie op het terrein van Dow, dragen samen 4,5 miljoen gulden bij aan het zogenaamde Plan van Aanpak voor de Kanaalzone, bedoeld om het wonen en werken beter van elkaar te scheiden en op elkaar af te stemmen. De bijdrage is bedoeld voor de tate-termijn-projecten. Het gaat om de sloop van de buurt schappen Boerengat, Koegors straat en Axeise Sassing, het verbeteren van de woonkwaliteit in de Kanaalzone en het vastleg gen in ruimtelijke plannen van de groeimogelijkheden van de industrie in dit gebied. Gedeputeerde A. Dek, tevens voorzitter van de stuurgroep Ge biedsgerichte Benadering Ka naalzone, maakte de overeen stemming met de meest betrok ken bedrijven over de transacties met een gezamenlijke waarde van 4,5 miljoen gulden gisteren bekend. „Met de bijdrage van de drie bedrijven hebben we een zeer grote voortgang geboekt. De voortgang van het Kanaalzone project is hiermee verzekerd," aldus Dek. Voorspoediger De stuurgroep drong al een tijd aan bij het bedrijfsleven om met de toegezegde bijdrage over de brug te komen. Met name de aankoop van de panden in de buurtschappen verliep voorspoe diger dan was aangenomen. In middels zijn 88 van de 118 wo ningen aangekocht. Een groot deel van het beschikbare budget voor sloop was hierdoor op. Dek zag zich daarmee genoodzaakt de toegezegde bijdragen van het bedrijfsleven en het havenschap Terneuzen vervroegd op te eisen. De bijdrage van het havenschap, twee miljoen gulden was al eer der binnen, de transactie-afspra ken met de drie bedrijven zijn onlangs afgerond. „Het totale amoveringsproject is nu gedekt," aldus Dek. De transacties hebben voorna melijk betrekking op de aankoop van grond en planologische pro cedures voor de noodzakelijke wijziging van bestemmingsplan nen. Deze voorbereidingskosten, normaliter betaald door gemeen ten, worden nu door de betrok ken bedrijven betaald. Dek kon gisteren nog niet gede tailleerd op de inhoud van de transacties ingaan. „De onder handelingen met de betrokken bedrijven lopen nog. De transac ties zijn bij ieder bedrijf ver schillend. En daarnaast moeten be nog nader uit te werken transactie-afspraken worden voorgelegd aan de gemeentera den en de staten." Groot belang Door de bereikte overeenkomst met de drie bedrijven wil vol gens Dek niet zeggen dat andere bedrijven in de Kanaalzone bui- (ADVERTENTIE) ten schot blijven. „Hydro Agri, Dow en Elsta zijn het meest betrokken bij de korte termijn projecten. Een maatschappij.als Elsta zou niet kunnen bouwen als er nog woningen zouden staan. Dus dat bedrijf heeft een groot belang bij het project. In het vervolgtraject is het goed mogelijk dat we andere bedrij ven om een bijdrage vragen. Het totale plan van aanpak loopt immers twintig jaar. De korte- termijn-projecten zijn in '97 af gerond en dan zijn we vijf jaar bezig. Ik ga er nog steeds van uit dat het hele plan van aanpak wordt uitgevoerd. Ik kan na tuurlijk geen garanties geven maar er ligt door de bijdrage van de drie bedrijven een stevige basis. We zijn een belangrijke stap verder." Leegstand in de Koegorsstraat. In het kader van het Plan van Aanpak worden deze huizen gesloopt. Van onze correspondent Terneuzen - Een 28-jarige motorrijder uit Terneuzen heeft gisteren bij een ver keersongeval in zijn woon plaats een hersenschudding en enkele snijwonden opgelo pen. Hij werd per ambulance overge bracht naar het streekziekenhuis De Honte in zijn woonplaats. Het ongeval gebeurde omstreeks 14.00 uur op de Industrieweg. Een 20-jarige automobiliste uit Vogelwaarde wilde een .voor haar aan de linkerzijde van de rijweg gelegen parkeerplaats op rijden. Daarbij verzuimde ze voorrang te verlenen aan de mo torrijder die uit de andere rich ting kwam. Beide voertuigen werden bij aanrijding aanzien lijk beschadigd. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Hulst/Kloosterzande - Er ge beurt een ramp in de kern centrale van Doel en er staat honderd man in de kroeg in Hulst. Hoe moet dat nu? Krij gen café's, sexclubs en andere gelegenheden in de gemeente meer dan het standaardpak ket dat voor de inwoners be schikbaar is, een envelop met daarin 21 jodiumtabletten? Of mogen zij een extra grote voorraad van de pillen aan leggen? Met die vragen stapte H. van den Broeck, hoofd van het bureau bevolking van de gemeente Hulst, gistermiddag af op de ambtenaar die in deze materie van de hoed en de rand wist, A. Hulshout. Kroeg- en sexbazen krijgen niet meer pillen dan de inwoners, legt Hulshout hem uit. „Want de constructie van de kerncentrale is dusdanig dat een ontploffing ineens niet voor kan komen. Meestal is het zo dat het vrijko men van radio-actieve straling te voorzien is. De mensen in de kerncentrale weten dat er iets fout gaat. Er is dan volgens het rampenplan nog een ruime mar ge om de bevolking tijdig te informeren. In het ongunstige geval zelfs een uurtje of zes," weet hij te vertellen. Dat is de tijd die naar verwachting zit tussen de melding van het onge val en het daadwerkelijk vrijko men van radio-actief jodium. Het geeft iedereen dus de gele genheid veilig huiswaarts te ke ren en de jodiumpillen daar in te nemen. De gemeenten versprei den de pillen overigens ook zelf nog in geval van een ongeval. Hulshout zelf verwacht trou wens geen stormloop op de jo diumpillen. Hij denkt dat niet meer dan een vijfde van de be volking de moeite neemt het pre ventieve pakket af te halen op het bureau Bevolking. Het be staat uit zeven strips van drie jodiumtabletten en een informa tiefolder over de risico's van ra dio-actieve straling en de maat regelen die daartegen te treffen zijn. Van den Broeck is een andere mening toegedaan en verwacht wei een grote toeloop van Hul stenaren. „Zelf neem ik ze ook mee", zegt hij. „Het werkt toch preventief en als de mogelijkheid er is, zou je dom zijn je niet tegen een ramp in te dekken." De inwoners van vijf gemeenten Medewerksters van de afdeling bevolking van de gemeente Hulst-deden de jodiumpillen gisteren in de daarvoor bestemde enveloppen. foto wim kooyman in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid west-Brabant en (Hulst, Honte- nisse, Ossendrecht, Huijbergen en Woensdrecht) kregen gisteren een folder in de bus die hen attent maakte op het nut van de jodiumpillen en de verkrijgbaar heid ervan op de gemeentehui zen. Ze werden overal nog maar mondjesmaat afgehaald. In Put te en Reimerswaal begint de ver spreiding pas volgende week. Bescherming De jodiumpillen bieden bij een eventuele calamiteit in de vlak bij gelegen kerncentrale in de Belgische plaats Doel of die van Borssele op Zuid-Beveland be scherming tegen een besmetting met radio-actief jodium. Die stof kan bij een noodsituatie vrij ko men, hoopt zich dan op in de schildklier en blijft ook geruime tijd zitten. Daardoor is in een later stadium de kans op kanker Van onze correspondent Breskens - De eigenaar van een vakantiewoning in Breskens kan het woordje 'water' voorlopig niet meer horen. Na een inbraak in de woning zit de man, een inwoner van Hulst, met een schadepost van zeker enkele tienduizenden guldens. En dat is vooral te wijten aan leidingwater. Donderdagmorgen werd de inbraak in de pas opgeknapte vakantiewoning aan de rijksweg N58 ontdekt, doordat het water over de drempel naar buiten stroomde. Want de daders hadden, naast tal van goederen, ook de thermostatische mengkraan van de douche op de eerste verdieping meegenomen en niet de moeite genomen om de hoofdkraan van de waterleiding dicht te draaien. En dus kon het water vrijelijk de vakantiewoning instromen. En dat gebeurde dan ook onafgebroken met vele, vele liters. Zodanig zelfs dat het gehele pand onder water kwam te staan. Volgens commandant W. Carels van de brandweer in Breskens moet het water toch wel enkele dagen hebben gestroomd. „De beheerder komt één keer in de week kijken en ontdekte gistermorgen dat er water vanonder de voordeur kwam. Binnen st.onden de blazen al op de muren en op de plafonds. Het water kwam uit de lampen en uit de stopcontacten. De kelder stroomde over. Voor de eigenaar is dit echt een catastrofe." De brandweer had er gisteren met drie man zeker drie kwartier voor nodig om het water uit de woning te pompen. Het is volgens de politie niet duidelijk of de daders het water met voorbedachte rade hebben laten stromen om eventuele sporen van de inbraak weg te spoelen. Van onze verslaggever Terneuzen - De aanhouding van drie fietsdieven heeft afgelo pen dinsdag, naar nu bekend is geworden, geleid tot het oprollen van een harddrughandel die in een woning in de binnenstad van Terneuzen werd gedreven. Verder is bij de actie een grote hoeveelheid gestolen audio- en video-appara- tuur boven water gekomen. groot. Dat risico is grotendeels uit te bannen door kort voor de be smetting niet radio-actieve jo diumpillen te slikken. Daardoor raakt de schildklier als het ware verzadigd met die stof waardoor een verdere opname niet plaats heeft. De jodiumpillen bescher men het lichaam overigens niet tegen andere gevaarlijke stoffen die bij een calamiteit in een kerncentrale vrijkomen. In het betreffende gebied zijn een half miljoen pillen beschik baar voor de ongeveer vijftigdui zend inwoners. Overigens is het de, bedoeling in geval van nood de tabletten op grote schaal te distribueren. Daarvoor is een netwerk van uitgiftepunten op gezet zodat iedereen bij wijze van spreken op de hoek van de straat terecht kan. Kritisch De preventieve uitgifte van pil len is op een aantal plaatsen kritisch ontvangen. De gemeen ten rondom de centrale in Dode- waard zijn vooralsnog niet van plan dezelfde weg te bewande len, zo bleek deze week. Men wil de tabletten pas uitdelen als er werkelijk wat aan de hand is. Ook directeur W. Cense van het Rode Kruis is daar voorstander van. Tevoren uitgedeelde pillen kunnen volgens hem gemakke lijk kwijtraken en wanneer de mensen ze niet onder optimale omstandigheden bewaren, komt de houdbaarheid in het geding. Daar komt bij, laat Cense via een woordvoerder weten, dat de pillen niet voor iedereen ge schikt zijn. Mensen met een le verkwaal en hoogzwangere vrouwen kunnen ze beter niet slikken. Een ander argument om niet over te gaan tot voortijdige distributie is dat een ongeval in een kerncentrale zich langzaam ontwikkelt. Dat betekent dat er ruimschoots voldoende tijd is ie dereen te voorzien van de beno digde pillen. Ook de stichting LAKA, een lan delijk documentatie- en onder zoekscentrum op het gebied van kernenergie, wijst het uitdelen van medicijnen voordat dat echt nodig is van de hand. Volgens deze organisatie ontstaat daar door bij veel mensen een vals gevoel van veiligheid. „Radio actief jodium is slechts een van de stoffen die na een ongeluk vrijkomt. Bij een ramp komen ook grote hoeveelheden radio actieve edelgassen, cesium, tellu rium, strontium en andere stof fen in de lucht terecht." De politie in de Scheldestad snapte dinsdagmiddag drie jeug dige Gentenaren. De Belgen (28, 20 en 17 jaar) hadden een fiets gestolen op de Schuttershofweg. Tijdens de verhoren bleken ze de fiets in een woning aan de Donze Visserstraat te hebben geruild voor heroïne en cocaïne. Nu was dit net een pand waar het drugbestrijdingsteam van de Zeeuws-Vlaamse politie, Double Shot, veel belangstelling voor had omdat het vermoeden al eerder bestond dat van daaruit in harddrugs werd gehandeld. In de avonduren viel de politie binnen in het huis aan de Donze Visserstraat en trof daar de fiets aan en veertig gram heroïne en cocaïne. De drie Terneuzenaren die op dat moment aanwezig waren, zijn aangehouden op ver denking van de handel in hardd rugs. Het zijn een man en een vrouw van 31 jaar en een man van 25 jaar. Deze laatste woonde in de Ei kenstraat in Terneuzen. Ook daar is dezelfde avond nog een inval gedaan. De politie vond er een grote partij elektrische kijk en luisterapparatuur, mogelijk van diefstal afkomstig. Uit nader spitwerk bleek nog iemand in het complot te zitten, een 47-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Het luk te de politie gisteren hem op verdenking van drughandel aan te houden in de Grenuiaan. Hij wordt samen met de 31-jarige vrouw en de 25-jarige man van daag voorgeleid aan de rechter commissaris in Middelburg. De gestolen fiets is inmiddels weer bij de rechtmatige eigenaar. Van onze verslaggever Terneuzen - Het werkvoorzieningsschap Dethon in Terneuzen kampt met lange wachtlijsten van mensen die wel in aanmer king komen voor werk, maar waar geen plaats voor is. Het aantal wachtenden fluctueert soms met de dag, gisteren stonden er 94 mensen op de wachtlijst. „Het is echt schrij nend, men kan wel drie jaar op de wachtlijst staan," verzucht financieel directeur Sponselee. Toch is de situatie rooskleuriger dan bij een aantal werkvoorzie ningsschappen in West-Brabant, waar de wachtlijsten groeien en de orderportefeuilles slinken. Dethon heeft niet te klagen over orders, meldt directeur Sponse lee. Dethon heeft leren leven met wachtlijsten. Ze ontstaan-, simpel gezegd, omdat het Rijk het werkvoorzieningsschap een be paald budget geeft voor het in dienst nemen van een aantal mensen, maar als dat geld op is, moet Dethon extra mensen uit eigen zak betalen en dan wordt het een kwestie van hoe rijk is het bedrijf. Momenteel werken er 550 men sen die betaald worden uit de subsidie van het Rijk, Dethon zelf legt daarnaast uit eigen geld nog vier ton op tafel om tien extra mensen aan de slag te houden. Moeilijk Het werkvoorzieningsschap, met nevenvestigingen in Oostburg en Hulst, streeft ernaar zoveel extra te verdienen dat naast de karige rijkssubsidie meer mensen in dienst kunnen worden genomen. De afgelopen jaren waren wat dat betreft moeilijk, gezien de slechte economische situatie. Mensen die op de wachtlijst ko men zijn gehandicapten die via de gemeenten door een plaat singscommissie beoordeeld wor den. De aantallen wachtenden kunnen sterk wisselen, morgen bijvoorbeeld kunnen er ineens tien plaatsen vrijkomen omdat een ploeg mensen wordt gedeta cheerd. Financieel doet Dethon het goed, van de 102 sociale werkplaatsen in Nederland staat Dethon wat dat betreft in de top-15. Ook de vooruitzichten, met de aantrek kende economie, zijn niet slecht. Borssele - Mossels in de Wester- schelde hebben de kerncentrale in Borssele weer voor enkele uren stil weten te leggen, net als vorig jaar. Als gevolg van de zeer warme zomer was er een uitzonderlijke aangroei Van mossels in de koel- waterinlaat, waardoor de inna me van koelwater voor het con ventionele deel van de centrale werd beperkt. De filters moesten worden schoongemaakt en daar om is de centrale afgelopen dins dag voor enkele uren stilgelegd. De elektriciteitsproduktie "is zo lang overgenomen door andere centrales in Nederland. Volgens het stroombedrijf EPZ is de nu cleaire veiligheid geen moment in gevaar geweest. Vorig jaar verstopten mossels de inlaatfil- ters ook, maar de aangroei was toen door het koudere weer be duidend minder. (ADVERTENTIE) zie onze advertentie elders in dit blad. danscentrum bilderbeek verberkmoes

de Stem | 1994 | | pagina 11