Haarhuis en EItingh onderuit D 4Goede 'Golden Four' verandert gezicht atletiek Jonk en Winter moeten start in Italië missen Schumacher vreesde problemen met plank UITSLAGEN standen Zeeuws team a Wereldkampioenen kunnen zich weer aan het dubbelspel wijden M DE STEM SPORT PESTEM Ook Rominger gepakt op gebruik van ventolin Trainingscontroles op doping voorwaarde voor startbewijs 1 sportnieuws KORT Kasparov verliest van computer FC Den Bosch uit financiële zorgen Heister en Keen besten bij NTTB Staking in Spaans voetbal afgewend Henk Vos scoort twee maal SPORTPRIJSVRAGEN VOLLEYBAL WIELRENNEN ZEILEN Hot Oud-Europees kamj Prikkl DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 B2 Vari onze verslaggever Zeist - Wim Jonk en Aron Winter moeten zondag op last van bondscoach Dick Advo caat verzuimen in de eerste ronde van de Italiaanse voet balcompetitie. Beiden melden zich morgen in Noordwijk aan Zee, waar de selectie van Oranje de voorbereiding be gint op het EK-duel van vol- gende week woensdag in Luxemburg. Dennis Berg kamp wordt niet opgeroepen wegens een rugblessure. Advocaat maakt vandaag be kend welke zestien spelers de eerste Oranje-selectie in 1994/1995 zullen vormen. Voor het opeisen van Jonk en Winter maakt hij gebruik van de internationale regels, die voor schrijven dat internationals in de vijf dagen voorafgaande aan een WK- of EK-interland moe ten worden vrijgesteld van club verplichtingen. Voor Winter stond met Lazio de uitwedstrijd bij Bari op het programma. Inter Milaan (de club van Jonk en Bergkamp) gaat op bezoek bij Torino. Advocaat gaat er vanuit dat Bergkamp ook zondag niet fit zal zijn en dat het daarmee ondenkbaar is dat hij op tijd speelklaar zal zijn voor de inter land in Luxemburg. Advocaat had behalve met Berg kamp ook contact met Frank Rijkaard, die tegenover de bondscoach bevestigde dat zijn afscheid van Oranje definitief is. Rijkaard zei van zichzelf dat hij 'dusdanig aan het afbouwen is dat hij het Nederlands elftal voortaan laat schieten'. Van de WK-selectie zijn behalve Berg kamp ook Ronald Koeman en _-Jan Wouters gestopt met inter landvoetbal. Het duel m Luxem burg is het eerste van tien voor kwalificatie voor het EK van 1996. Ter voorbereiding daarop komt de Oranje-selectie morgen bijeen en wordt zaterdag een oefenwedstrijd gespeeld. New York - Na één rondje Flushing Meadows kunnen Paul Haarhuis en Jacco EItingh zich weer aan hun favoriete bezigheid wijden: het dubbelspel. Na gisteren is dat de enige discipline op het laatste Grand-Slam- toernooi van het jaar, waar nog eer valt te behalen voor de officiële wereldkampioenen in het dubbelspel. Wat betreft het enkelspel is het ha gisteren over en sluiten voor het Nederlandse duo, dat over twee maanden in Jakarta de we reldtitel der dubbelaars moet gaan verdedigen. Haarhuis is nog steeds zoekende. Naar de vorm waarin hij de eerste helft van het jaar verkeerde, maar die hij na Roland Garros op de een of andere manier helemaal kwijt geraakt is. Na Parijs, waar hij in de derde ronde van Pete Sam pras verloor, boekte Haarhuis hier en daar een incidentele pverwinning, zoals in de eerste ronde van Hilversum tegen zijn maatje EItingh. Ook gisteren, tegen Alex O'Brien, bakte hij er maar wei nig van. Stond weliswaar in de tweede set nog een break voor, verwierf zich op verschillende momenten nog meer kansjes in de vorm van breakpoints, maar liep verder alleen maar drie sets achter de Amerikaan aan, die hij in het voorjaar, toen hij nog de oude Haarhuis was, in Kery Bis- cane toch echt met 6-0 en 6-2 alle hoeken van de baan had laten zien. Maar gisteren was het een ander verhaal. O'Brien, een Van de weinige angstgegners van Krajicek, die hij twee keer te pakken nam, dicteerde het spel op alle fronten en won met 6-3, 7-6 (7-1) en 6-3. Zwaar kloten „Er was weinig aan te doen," aldus de teleurgestelde Haarhuis na afloop, „als ik hem liet spe len, dan werd ik aan alle kanten gepasseerd. En als ik probeerde aan te vallen of het tempo te verhogen, dan maakte ik de fou ten, Het is zwaar kloten. Zo goed als ik de eerste helft van het jaar heb staan spelen, zo slecht gaat Het al sinds Parijs. Het was van daag niet echt slecht, en ik heb rpijn kansjes gehad, maar om nou te zeggen dat er meer in gezeten heeft, nee, niet echt. Lekker dat we nou alle tijd heb ben om te dubbelen? Nou, dat kan wel zo zijn, maar ik had toch liever ook nog gesingeld. Dat vind ik toch ook wel belang rijk hoor...." Ook EItingh verloor in drie sets, maar die nederlaag tegen Yevge ny Kafelnikov was veel minder afgetekend dan die van Haarhuis tegen O'Brien. De 7-6 (7-4), 7-5, 6-3 werd op het scherpst van de snede uitgevochten, en had net zo goed andersom uit kunnen val len. Saillant detail: zowel Kafel nikov als EItingh had drie dagen eerder een toernooi gewonnen. Terwijl de Rus zondag de finale van Commack won, deed EItingh hetzelfde in Schenectady. Alle bei in blakende vorm ontliepen ze 'elkaar op het centre-court gisteren ook maar weinig. Kafel nikov, wiens flitsende forehand hem de bijnaam 'Kalashnikov' opgeleverd heeft, serveerde op 5-4 voor de winst van de eerste set, toen EItingh terug brak naar 5-5, naar 6-5 serveerde en ver volgens op 15-40 ook nog twee setpoints had. Kafelnikov werk te ze weg en won de tie-break met 7-4. Ook in de tweede set bleven ze netjes achter elkaar aan lopen. EItingh brak gaande de partij nog twee maal de op slag van de Rus, maar het zette geen zoden aan de dijk, omdat hij zelf steeds meteen daarna die van hem weer inleverde. Maar het bleef millimeterwerk, waar bij ieder puntje telde en waaraan uiteindelijk een eind kwam, toen EItingh op 5-3 en 40-30 achter de laatste bal van de wedstrijd een centimeter over de achterlijn plaatste. Balen „Dat is balen," pufte Elting na afloop uit, „door het verlies, maar vooral door de manier waarop. Ik was helemaal niks minder dan hem vandaag. Het waren een paar punten die de doorslag gaven en die heb ik net Parijs/Hannover - Drie strafzaken in acht dagen. Voor de formule-l-stal van Benetton zijn het drukke dagen. Na het verloren beroep tegen de schorsing van twee races voor Michael Schumacher (dinsdag), moet de van oor sprong Italiaanse formatie maandag opnieuw in de straf bank plaatsnemen. In Londen staat dan het be roep tegen de diskwalificatie van Schumacher in de Grote Prijs van België op het pro gramma. Twee dagen later komt in Parijs de brand van de bolide van Jos Verstappen op Hockenheim voor de on derzoekscommissie van de in ternationale automobiel fede ratie (FIA). Het beroep tegen de diskwali ficatie van Schumacher in Francorchamps dient maan dag in het Britse advocaten kantoor Simmons en Sim mons. De FIA diskwalificeer de de Duitser zondagavond, vijf uur nadat hij de Grote Prijs van België op het circuit van Francorchamps had ge wonnen. De houten strip aan de onderkant van de bolide zou niet volgens de reglemen ten zijn bevestigd. Schumacher zegt in een zater dag verschijnend interview in het Duitse vakblad Auto Bild dat hij voor de Grote Prijs van België problemen voorzag met de houten bodemplaat. „Ik wist dat de strip moeilijkhe den zou geven." De plaat mag niet dunner dan negen milli meter zijn en moet minimaal 90 procent van het reglemen tair aangegeven gewicht heb ben. Bij Schumachers Benet ton was meer dan twee milli meter afgeschaafd. Schumacher wijt de in Fran corchamps geconstateerde af wijking aan het slechte weer op de trainingsdagen. „Daar door konden we op de droge zondag bij het installeren van de plaat niet terugvallen op meetgegevens van de training. Het was een gok. Ik heb voor de race nog aangegeven dat ze de onderkant moesten contro leren en aanpassen. Dat is ook gebeurd. We waren zeker dat het voldoende zou zijn." Volgens Schumacher zou de FIA bij de introductie van de strip tijdens de Grand Prix van Duitsland al bij drie wa gens oneffenheden hebben ge constateerd. Volgens de WK- klassementsleider is toen niet opgetreden, omdat bij de teams de ervaring van het aanbrengen van de plaat ont brak. „Dat argument was gel dig op Hockenheim en zou de FIA ook voor Francorchamps moeten hanteren. Na twee natte trainingsdagen was het zondag droog. Dan is de af stelling weer anders." De Fin JJ Lehto is voor de twee komende GP's aangewe zen als vervanger voor de ge schorste Schumacher. Lehto maakt in Italië zijn rentree. Vóór het seizoen raakte de coureur zwaar gewond bij een testtraining. Verstappen reed als gevolg daarvan de Grote Prijzen van Brazilië en Japan. Vervolgens reed Lehto vier Grote Prijzen in de tweede wagen van Benetton, waarna Verstappen zijn positie weer overnam. Kafelnikov, die EItingh uitschakelde. verloren. Voor hetzelfde geld was het precies andersom ge weest. Ik heb hem drie keer gebroken, maar mijn eigen op slag vijf keer verloren, terwijl ik in de tie-break niet erg gelukkig was. Ik heb absoluut geen dom me dingen gedaan, en ik heb ook helemaal geen consessies hoeven te doen. Het voornaamste ver schil zat hem in zijn tweede service. Die is van alle toppers misschien wel de beste die ik ooit meegemaakt heb. Het ergste van zo'n verlies is dat je met het gevoel blijft zitten dat je eigen lijk had moeten winnen. Terwijl je toch ook zeker weet dat je er alles aan gedaan hebt en je jezelf niet behoeft te verwijten." Zodat naéén ronde tennissen Richard Krajicek de laatste Mo hikaan met een oranje scalp is. Die net als Haarhuis en Krajicek bovenin het schema ingedeeld was en die derhalve twee wed strijden verder Kafelnikov tegen kan komen. Maar die, voor het zover is, in ieder geval eerst met de Spanjaard Carlos Costa af zal moeten rekenen. Pas in de halve finale zal Kraai eventueel het pad van Pete Sampras kunnen kruisen. In de wetenschap dat hij de enige speler ter wereld is die de afgelopen zomer een par tij van de oppermachtige lijst aanvoerder af wist te pakken. Maar voor het zover zou komen, moet Krajicek, vooropgesteld dat hij Costa onder de duim weet te houden, daarna nog drie wed strijden winnen.... FOTO EPA New York. US Open, 16,2 miljoen gulden. Mannenenkelspel: eerste ronde: Courier (VSt/11) - Krickstein (VSt) 6-3 6-4 6-4, Tsjesnokov (Rus) - Ja- vier Sanchez (Spa) 6-3 2-6 7-6 6-2, Spadea (VSt) - El Sawy (Egy) 7-6 4-6 6-4 6-2, Woodbridge (Aus) - Kilderry (Aus) 6-2 7-5 6-2, Mans- dorf (Isr) - Emilio Sanchez (Spa) 6-4 6-4 3-6 6-3, Gilbert (Fra) - Hadad (Col) 6-4 6-2 6-7 2-6 7-6, Gaudenzi (Ita) - Albert Chang (Can) 7-6 6-1 7-6, Frana (Arg) - Merklein (VSt) 6-4 1-6 4-6 7-6 6-0, Kafelnikov (Rus/14) - EItingh (Ned) 7-6 7-5 6-3, O'Brien (VSt) - Haarhuis (Ned) 6-3 7-6 6-3, Sampras (VSt/1) - Ullyett (ZAf) 6-2 6-2 6-2, Medvedev (Oek/8) - Schalier (Oos) 6-3 6-4 6-0, Renzen- brink (Dui) - Stafford (ZAf) 6-1 6-4 6-4, Alami (Mar) - Alberto Costa (Spa) 6-1 7-5 6-2, Damm (Tsj) - Meligeni (Bra) 6-2 6-3 4-6 6-4, Witt (VSt) - Masur (Aus) 6-2 3-6 7-5 6-1, Novacek (Tsj) - Volkov (Rus) 6-2 3-6 6-1 7-5, Yzaga (Per) - Markus (Arg) 7-6 6-2 6-2, Vacek (Tsj) - El Ayan- Parijs - Het Franse persbu reau Agence Press France heeft gisteren het gerucht be vestigd dat ook de Zwitser Tony Rominger ventolin heeft gebruikt, tijdens de proloog van de ronde van Frankrijk van dit jaar. Evenals viervoudig Tour-win naar Miguel Indurain heeft Ro minger het middel tegen hooi koorts op doktersadvies geno men en in de vorm van een spray gebruikt. Ploegleider Juan Fernandez van Rominger ontkende dinsdag nog in alle toonaarden dat Rominger het middel had gebruikt in de proloog van de Tour de France. De Zwitser moest zich na de inleidende tijdrit bij de doping- commissie melden. Zijn urine werd gecontroleerd door artsen van de UCI en van het Franse ministerie van Jeugd en Sport. Volgens de reglementen van de wielerunie is het middel on schuldig en staat niet op de verboden lijst. Het Franse minis terie hanteert echter andere an dere normen. Volgens het Franse persbureau hebben alle ploegleiders vóór de start van de Tour te horen ge kregen dat het gebruik van ven tolin, in welke vorm dan ook, verboden is voor de renners. Voor Tony Rominger dreigt nu dezelfde straf als voor Miguel Indurain, die op 6 september wordt uitgesproken. De Span jaard werd op 15 mei in de Ronde van de l'Oise positief be vonden op'het gebruik van ven tolin. Dit jaar is ook Franco Ballerini in Parijs-Roubaix 'be trapt' op het gebruik van het zelfde middel. oui (Mar) 6-7 7-5 6-1 6-1, Petchey (GBr) - Kucera (Slw) 6-4 7-6 6-3. Vrouwenenkelspel: eerste ronde: Magdalena Maleeva (Bul/15) - Ru bin (VSt) 6-3 6-3, Garrison-Jackson (VSt/10) - Radford (Aus) 6-3 6-4, Stafford (VSt) - Sawamatsu (Jap) 2-6 7-6 6-4, Endo (Jap) - Whitlin- ger-Jones (VSt) 6-4 7-6, Maniokova (Rus) - Kelesi (Can) 4-6 6-2 2-0 Kelesi opgegeven, Shriver (VSt) - Reinstadler (Oos) 7-6 6-4, Harvey- Wild (VSt) - Serra-Zanetti (Ita) 6-0 6-4, Halard (Fra) - Langrova (Tsj) 6-1 3-6 6-2, Wiesner (Oos) - Tedja- kusuma (Ind) 6-2 6-0, Coetzer (ZAf/11) - Bitter (Oos) 6-1 7-6, No- votna (Tsj/7) - Makarova (Rus) 7-5 7-5, De Swardt (ZAf) - Basuki (Ind) 6-3 6-4, Bobkova (Tsj) - Po (VSt) 3-6 7-5 7-6; tweede ronde: Sanchez-Vi- cario (Spa/2) - Tauziat (Fra) 6-2 7-6, Mary-Joe Fernandez (VSt/9) - Fen- dick (VSt) 6-2 2-6 7-6, Medvedeva (Oek) - Frazier (VSt/16) 6-2 6-7 6-4, Demongeot (Fra) - Zrubakova (Slwj 3-6 6-1 6-2, Helgeson (VSt) - Carls- son (Zwe) 6-1 6-1. Berlijn (rtr/anp) - De 'Golden Four', een serie van vier wed strijden uit het Grand-Prix- circuit, dreigt het gezicht van de atletiek te veranderen. Twee jaar geleden besloten de organisatoren van de wed strijden in Oslo, Zürich, Brussel en Berlijn zich te bundelen onder de naam 'Gouden Vier'. Goud staat voor de twintig kilogram van het edele metaal dat de atle ten die op alle vier wedstrij den hun onderdeel winnen, mogen verdelen. Afgelopen jaar bij de eerste edi tie van de Golden Four gingen Sonia O'Sullivan (Ier, 3000 m), de Noorse Trine Hattestad (Noo, speer), Maria Mutola (Moz, 800 m), Michael Johnson (VSt, 400 m) en Noreddine Morceli (Mar, 1500 m) in Brussel ieder met vier goudbroodjes van één kilo naar huis. Colin Jackson (Wal) en Mi ke Powell (VSt) waren dinsdaga vond in Berlijn gelukkiger. Zij deelden de jackpot en werden daardoor ieder ruim twee ton rijker. De Golden Four is bedreigend voor de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF). Vóór het WK van vorig jaar augustus in Stuttgart stelden vooral de Amerikaanse atleten de wed strijden te boycotten als de IAAF geen bonus aan de finalis ten zou uit betalen. De IAAF vond een oplossing door de we reldkampioenen met een Duits automobiel ter waarde van ruim 60.000 gulden te belonen. Een Mercedes is komend jaar, als het WK in Göteborg plaats heeft, niet meer voldoende. De druk op de IAAF prijzengeld bij interna tionale kampioenschappen uit te keren, neemt steeds meer toe. De atleten krijgen daarin bijval van Brügger, de organisator van de Weltklasse Meet in Zürich, de meest prestigieuze wedstrijd van de 'Golden Four'. De Zwitser vindt het niet onredelijk dat de Berlijn (sid) - De organisatoren van internationale atle tiekwedstrijden in Duitsland en die van de zogenoemde Euro-meetings, willen vanaf komend jaar dat de atleten een bewijs overleggen dat zij tijdens de training tenminste twee maal zijn gecontroleerd op het gebruik van verboden midde len. Rudi Thiel, organisator van de ISTAF-wedstrijd in Berlijn, dinsdag avond de laatste in de serie van de vier 'Golden Four'-meetings, heeft dat plan gisteren naar buiten gebracht. Atleten die geen bewijs van twee controles kunnen overleggen, mogen niet starten. „Wij zijn van mening dat een dergelijke maatregel opvoedend werkt voor atleten en trainers," aldus Thiel. „Wij hebben de nationale bonden gevraagd de noodzakelijke maatre gelen te nemen." Volgens de Duitser is reeds een positief signaal uit de vroegere Sovjetunie gekomen. Hij maakte bekend dat Igor Ter Ovanesian, de voorzitter van de Russische bond, voor komend jaar een aanmerke lijk groter aantal controles heeft aangekondigd. Wat de 'Golden Four' wedstrijden in Oslo, Zürich, Brussel en Berlijn, waar jaarlijks twintig kilogram goud valt te verdelen, betreft, wilde Thiel alleen'kwijt dat men de plannen bestudeert. Atleten die aan de vier belangrijkste wedstrijden van het Grand-Prixcircuit deelnemen, verplichten zich reeds geen bezwaar te hebben tegen een dopingcon trole via bloedmonsters. atleten 20 tot 25 procent van de totale inkomsten van de wereld bond als prijzengeld krijgen. „Tenslotte zijn er geen interna tionale wedstrijden en kam pioenschappen zonder de atle ten," aldus Brügger. De 'Golden Four' heeft zich in de twee jaar van het bestaan een bijzondere status verworven. Andere organisatoren, met name die van Londen en Lausanne, willen zich graag aansluiten bij de vier. De kans is groot dat Londen wordt opgenomen in de serie. Het zal echter zeker nog niet in 1995 gebeuren. Een punf dat spreekt in het voordeel van de Engelse hoofd stad, is dat het commerciële En gelse station ITV de hoogste kijkcijfers had voor de vier wed strijden. De televisierechten van de 'Golden Four' zijn verkocht aan de Duitse firma UFA, waar in ITV een belangrijke partner is. UFA is ook betrokken bij de verkoop van de rechten van Wimbledon en die van Europese voetbalwedstrijden. Het aantal televisiekijkers is enorm gestegen, omdat de Duit sers erin geslaagd zijn de tv- rechten van de 'Golden Four' te verkopen in Azië, Afrika, de Verenigde Staten en een groot aantal Europese landen. Volgens UFA-woordvoerder Carl Clau sen volgden een miljard mensen dit seizoen de wedstrijden van de 'Golden Four'. Ml Londen - Wat de meeste schakers niet kunnen, kon woensdag de Pentium Computer: Gari Kasparov verslaan. De wereldkampi oen van de PCA verliet na zijn nederlaag tegen het technisch brein het Grand-Prixtoernooi in Londen. Pentium is geprogrammeerd om de nulletjes en eentjes tot 100.000 schaakstellingen te combineren. Binnen één seconde kan de situatie op het bord worden geanalyseerd. Het tempo van Kasparov ligt lager, zijn geheugen is niet meetbaar. De cyclus Grand-Prixtoernooien kunnen de Rus, zelf één van de initiatiefnemers van de Professionals Chess Association (PCA), kennelijk niet inspireren tot logisch denken. In Moskou werd hij vroeg uitgeschakeld, in New York verloor hij de finale tegen Kramnik, in Londen behaalde Kasparov in zijn twee partijen tegen de computer slechts een half punt. De eindoverwinning in het hoog gedoteerde circuit kan Kaspa rov niet meer behalen. Hetzelfde geldt voor zijn compaan Nigel Short. De Engelsman verloor van de Bosniër Nikolic. De Grand-Slamserie van de PCA wordt in november in Parijs afgesloten. Nog zijn 15 schakers van vlees en bloed en één machine in de strijd. Kramnik is nu de grote favoriet, hij verschijnt donderdag in Londen voor het eerst achter het bord. Den Bosch - Door een kapitaalstorting van 1,2 miljoen gulden is FC Den Bosch uit de financiële zorgen. De Bossche voetbalclub kan daardoor schulden aflossen. Het afgelopen seizoen werd een tekort van 800.000 gulden geboekt. FC Den Bosch kreeg 1,2 miljoen gulden aan liquide middelen toegezegd door zestien investeerders in 'Spelersbeheer Den Bosch BV'. In die investeringsmaatschappij brengt FC Den Bosch als tegenprestatie de transferwaarde van de spelers onder. De bedoeling is dat de financiering van spelerstransfers voortaan binnen 'Spelersbeheer Den Bosch BV' plaats heeft en dat de club daarvoor geen financiële inspanningen meer hoeft te doen. Bora Milutinovic, de -bondscoach van de Verenigde Staten, heeft Earnest Stewart van Willem II geslecteerd voor de oefeninterland op woensdag 7 september op Wembley tegen Engeland. MW heeft zich gisteren verbonden aan een nieuwe hoofds ponsor. Het gaat om CSU Total Care BV uit Uden, een bedrijf dat gespecialiseerd is in beveiliging en reiniging. Het contract loopt drie jaar. De geldschieter keert meer uit naarmate de prestaties in de eredivisie van de club uit Maastricht beter zijn. Zoetermeer - Danny Heister en Gerdie Keen zijn gisteravond in Zoetermeer gekozen tot beste Nederlandse tafeltennissers van het afgelopen seizoen. De uitslag van de verkiezing werd bekend gemaakt op de zogeheten kick-off, de jaarlijkse bijeenkomst van de teams die dit seizoen de beide eredivisies gaan vormen. Heister voerde in de verkieizngsrace een nek aan nek-race met Trinko Keen. De beslissing viel in het voordeel van Heister uit, omdat de Didammer op het EK van Birmingham een ronde verder rekte dan zijn meest serieuze concurrent. Paul Haldan werd derde. Gerdie Keen, in Birmingham goed voor een zilveren medaille, stak met kop en schouders boven de twee andere genomineerden uit. Bettine Vriesekoop, tevens naamgever van de trofee die Keen in ontvangst mocht nemen, werd tweede. Mirjam Hooman derde. Barcelona - De staking van de scheidsrechters in het Spaanse voetbal gaat komend weekeinde bij het begin van de competitie niet door. De Spaanse bond en de scheidsrechters bereikten gisteren overeenstemming over de vergoedingen. De bond verzekert de arbiters een seizoeninkomen van 60.000 gulden. De helft van dat bedrag is een vaste vergoeding. De rest wordt gegarandeerd, doordat de scheidsrechters minimaal tien wedstrijden krijgen toegewezen 3000 gulden per ontmoeting. Jean-Pierre Papin moet morgen een meniscusoperatie aan zijn linkerknie ondergaan. De aanvaller van Bayern München klaagde vorige week na afloop van de verloren wedstrijd tegen Freiburg over pijn in zijn knie. Na onderzoek in het ziekenhuis bleek een ingreep noodzakkelijk. De Fransman, die tenminste twee weken uit de roulatie zal zijn, heeft zich afgemeld voor de het EK-kwalificatieduel op 7 september tegen Slowakije. Middenvelder Enzo Francescoli heeft dinsdag zijn handteke ning gezet onder een contract van achttien maanden met een optie voor nog een jaar bij het Argentijnse River Plate. Na een loopbaan van acht jaar in Europa, waar hij onder meer speelde voor Olympique Marseille, Cagliari en Torino, keert de 32-jarige Uruguayaan terug naar de club waar hij begin jaren tachtig zijn voetballoopbaan begon. De voetbalclub Flamengo uit Rio de Janeiro wil aanvaller Bebeto kopen. Volgens de krant O Globo zijn de onderhandelin gen tussen het bestuur van Flamengo en dat van Deportivo La Coruna uit Spanje in volle gang. Bebeto wilde na het gewonnen WK met Brazilië niet meer voetballen in Spanje, maar terugke ren naar zijn vaderland. Parijs - Henk Vos bezorgde zijn club Sochaux woensdag de overwinning (2-0) op Montpellier. Hij maakte beide doelpunten, waarvan een uit een strafschop. De Oostfranse club klom naar de middenmoot. AC Milan heeft in de eerste ronde van het toernooi om de nationale beker verloren van Palermo, dat uitkomt in de Serie B. De wedstrijd in San Siro eindigde in 0-1, door een rake kopbal van Iachini in de 42e minuut. Milan heeft nog een kans zijn fout te herstellen, tijdens het tweede duel op Sicilië. Ruud Gullit speelde alleen de eerste helft. Hij kreeg drie kansen, maar kwam niet verder dan een kopbal tegen de lat. De wedstrijd speelde zich af voor slechts 3100 toeschouwers. Het bekertoernooi is weinig populair bij de tifosi. AC Milan, op 14 september in Amsterdam tegenstander van Ajax in de Champions League, voetbalde zonder vedetten als Baresi, Mal- dini en Savicevic. Frankrijk: Le Havre - Bordeaux 1-1, Lens - Saint Etienne 0-0, Sochaux - Montpellier 2-0, Strasbourg - Martigues 5-0, Nantes - Rennes 2-0, Lyon - Caen 1-0, Monaco - Nice 0-2, Metz - Lille 1-1, Bastia - Paris Saint Germain 1-2. Stand aan kop: Nantes 7-17, Cannes 7-16, Lyon 7-14, Saint Etienne 7-12, Lens 7-12, Strasbourg 7-11, Nice 7-11, Paris SG 7-11, Bordeaux 7-11, Martigues 7-11, Sochaux 7-10, Rennes 7-9, Lille 7-8, Auxerre 7-7, Bastia 7-7, Monaco 7-7, Metz 7-5, Montpellier 7-4, Le Havre 7-4, Caen 7-3. België: Lommei - Anderlecht 1-2, Lierse - Eendracht Aalst 3-1, Standard Luik - St. Truiden 2-0, RWDM - KV Mechelen 3-1, Oostende - FC Antwerp 0-3, AA Gent - Club Brugge 1-2, Cercle Brugge - Seraing 2-1, Germinal Ekeren - Beveren 3-0. Stand: Lierse 3-6, Standard Luik 3-6, FC Antwerp 3-4, Seraing 3-4, Cercle Brugge 3-4, Germ. Ekeren 3-3, Anderlecht 3-3, Club Brugge 3-3, RWDM 3-3, Eendracht Aalst 3-3, Oostende 3-2, AA Gent 3-2, Beveren 3-2, KV Mechelen 3-2, St. Truiden 3-2, Charleroi 2-1, FC Luik 2-1, Lommei 3-1. Duitse midlotto 35. Trekking A: 9-11-16-17-30-46. Re servegetal: 28. Trekking B: 3-8-12-13-18-33. Reser vegetal: 28. Spiel 77: 1-3-6-7-3-7-0. Super 6: 7-2-3-2-5-0 Tokyo. Worldleague vrouwen: Duitsland - Nederland 1-3 (15-12 7-15 15-17 12-15), Japan - Verenig de Staten 3-2 (15-11 6-15 12-15 15-5 15-8). Eindhoven. Oefenwedstrijd, man nen: Nederland - Italië 3-2 (15-11 17-15 6-15 8-15 15-12). Geraardsbergen. Profs: 1. Baguet ,(Bel) 167 km 3.55.00, 2. Nelissen (Ned), 3. Omloop (Bel) 0.12, 4. Van Aert (Ned), 5. Peter de Clercq (Bel) 0.39, 8. Van der Poel, 11. Meys 1.30, 12. Van Steen, 13. Maassen, 20. Talen 1.40. Gimili (Can). WK Mistral-klasse. Stand na kwalificatieraces, mannen: 1. Quintin (Fra) 5 punten, 2. Zinali (Ita) 10, 3. Duthille (Fra) 15. Vrouwen: 1. Hebert (Fra) 11, 2. Li (Chi) 14, 3. Horgen (Noo) 18, 11 Stalman (Ned) 37. ^xel - Hoek mag zaterdag de laatste stuiptrekking doen in de strijd om de Amstei Cup in het duel tegen NAC. In Breda ^oet Hoek winnen om verder te mogen. Een uitslag waarin niemand geloofd. De rest van de regionale zaterdagteams openen de competitie. Derde klasser AZW thuis tegen Rillandia en de vierdeklas sers Terneuzense Boys en Zaamslag in een onderling treffen in Terneuzen. Hoek moet zaterdagavond in kjreda met grote cijfers winnen verder te mogen bekeren. ZATEF Het m| geschol burg. zal dal onder mogelij] vergete bal uit I valt nia Door onze medewerker Peter Snelders Sas van Gent - Zeeland is bepaald niet rijkelijk bedeeld met sportkampioenen of ex- kampioenen op nationaal of internationaal niveau. In de zwemsport blaast Zeeland, en dan met name ZC Koewacht, Scheldestroom Breskens en jn een vrij recent verleden ook De Stormvogel Vlissin- gen, een aardig toontje mee. Wat velen van deze jeugdige sporters en de jeugd in het algemeen in de regio niet weet is, dat Zeeland een oud- Èuropees kampioene rijk is. De vrouw in kwestie is Ray- monda Vergauwen uit Sas van Gent. In het interview met de vitale 66-jarige oud-Europees kam pioene komen tal van niet direct aan de orde zijnde aspecten van onder meer de plaatselijke sa menleving, allerlei prestaties en perikelen in tal van sporten op wereldniveau en nog veel bij komstigheden aan bod. De goed van de tongriem gesneden Ray- ijnonda Vergauwen heeft wat dat betreft een blik die verder reikt (Jan Sas van Gent en omgeving. Het doel van het gesprek was echter haar Europese titel in 1950 in Wenen. Met de uit spraak: „Moet dat nu, dat is al zo lang geleden. Het lijkt wel van de vorige eeuw," lijkt ze de boot een beetje af te willen hou den. Is eenmaal haar aandacht op haar favoriete sport gericht, dan somt ze vrij moeiteloos de jaartallen en verrichtingen op. ?e is inmiddels al ruim 50 jaar actief in de zwemsport, trekt wekelijks nog dagelijks 40 baan tjes van 50 meter (2 kilometer in totaal) om lijf en leden in goede staat te houden en is ook nog actief in het inmiddels vrij popu laire aqua-jogging. Belgische Terug in de tijd: „Ik ben wel in Sas van Gent geboren, maar heb nog steeds de Belgische nationa liteit. Mijn ouders waren Belgen, ondanks het feit dat ze eveneens in Sas van Gent geboren zijn. In 1953 kreeg ik ook de Nederland se nationaliteit, zodat ik nu in de 'voorkeurspositie' verkeer twee nationalteiten rijk te zijn. Overi gens heb ik de voordelen daar van nofl Destijd De Br Gent. We tral van hetT natuurll lenwatJ Sassenq leerd Vries, mond gl Het wa lijkbaaij zijn gelijkhd kig wel| mijn 1 per dal om zes T prikkel! bad te| zaken Al vrij voeten. I specialil hier inl meter si mee ik ging i in aann dat ik ging dd wel de en in club Dd Zwemv! België i se Zwei van gische Mede o| ik kwall pees kal Wenen.l Goudq Daar va leeftijd I slag del vallend feit i Nederlal was o\j verrassi| werd, kanshelj tend huldigiij gische verenigij haar wo Het zou dat zij niveau later (li Het Zeeuws G-team, dat actief was Van onze sportmedewerker Middelburg - In Barendrecht heeft oq Zeeuws team deelgenomen aan het G baltoernooi, georganiseerd door de c< betaald voetbal. Vanuit alle twintig K afdelingen was een team van verstar gehandicapten samengesteld en mee v°rig jaar kwamen de spelers nu gehele provincie. D-voetbal wordt thans al gespeeld in. (training bij SSV'65 op woensdag van 18 19.00 uur), Middelburg (training bij Dó daele op maandag van 19.00 tot 20.00 uur (training bij AZW op vrijdag van 19. -0.30 uur) en bij Zierikzee (training op m; van 19.30 tot 20.30 uur).

de Stem | 1994 | | pagina 8