Frankrijk zet Algerijnen het land uit Elmo Bosniërs graven tweede tunnel naar Sarajevo 4Met aanhouding moordenaars angstpychose in Antwerpen vermeden' RIMINI-ROME FLORENCE Gaddafi, enfant terrible van de wereldpolitiek prijzen or Toch overm China schaft in 1997 parlement Hongkong af VS en VN doen uiterste poging conferentie over bevolking te laten slagen DE STEM BUITENLAND A4 BUITENLAND KORT PESTEM Verzelfstandigd I Deze stap moet Elmo een goede basis geven voor een gezonde toekomst in een snel veranderen de markt. De nieuwe bv, die de naam Fokker Elmo krijgt, is gis- teren juridisch rondgekomen. Vandaag vindt in Breda de in schrijving bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken I plaats. 'Multinationals steeds machtiger"1 Werknemers blokkere DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 Van onze correspondente Antwerpen - De Antwerpse politie heeft gisteren drie mannen aangehouden. Twee van hen hebben bekend dat ze drie moorden hebben ge pleegd, de derde ontkent. De politie denkt dat ze met de arrestaties nieuwe moorden in de nabije toekomst heeft voorko menden en een angstpsychose heeft vermeden. Afgelopen vrijdag ontdekte de politie een lijk van een vrouw, in het Rivierenhof-park. Het slachtoffer, de 35-jarige Elisa beth Rodange uit Antwerpen, bleek reeds enkele weken dood. De verdenking leidde al snel naar haar 25-jarige vriend, even als de twee andere verdachten een bekende van justitie. Terwijl dit onderzoek in volle gang was, vonden de speurders afgelopen maandag een tweede lijk, dat van de 41-jarige Arthur Smets. Getuigen hadden gezien, werd gisteren tijdens de persconferen tie verhaald, hoe drie jonge ke rels het lijk van Smets in de struiken sleurden. De drie vluchtten vervolgens met een groene Volkswagen Golf. Verband tussen deze twee zaken leek er niet, totdat na een ano nieme tip de naam van de vriend van het eerste slachtoffer naar boven dreef als een van de da ders van ook de moord op Smets. De adressen van de verdachten werden vervolgens in de gaten gehouden. Op een van die plek ken werd gisterochtend een groene Golf gesignaleerd, met drie mannen erin. De politie wist hen te overmeesteren. Een van hen blijft ontkennen. De twee anderen hebben toegegeven dat ze niet alleen Rodange en Smets vermoord hebben, maar ook de 35-jarige August Heykens uit Deurné. Deze was eigenaar van de groene Volkswagen en was via een 'bab- bellijn' in contact gekomen met Elisabeth Rodange. Zij had hem uitgenodigd op 9 augustus langs te komen op haar flat in het noorden van Antwerpen. De man werd er opgewacht, over vallen, vermoord en beroofd. Kort daarna werd ook Rodange, waarschijnlijk omdat ze een las tige getuige kon worden, uit de weg geruimd. De daders, in leeftijd variërend van 22 tot 25 jaar, gaven tijdens de ondervraging toe dat ze da genlang met de auto' van het slachtoffer hadden rondgetoerd, met het lijk van de eigenaar achterin de kofferruimte. „We zijn tijdens de weekends langs verscheidene karaoke-clubs ge weest," was de reactie van één van de verdachten. Pas enkele dagen nadien werd het lijk van Heykens in een verlaten gebied ten zuiden van Antwerpen ge dumpt. De moord op Smets heeft een heel bizar motief. De daders be weren dat het hen niet om geld te doen was. Ze veronderstelden dat Smets een rijkswachter in burger was. In een opwelling zouden ze besloten hebben om hem in elkaar te rammen. De Antwerpese politie is ervan overtuigd dat de drie verdachten van plan waren om met hum moordreeks verder te gaan. „Ge lukkig maar dat we hen zo vlug hebben kunnen grijpen. Zo heb ben we een nieuwe angstpsycho se kunnen vermijden." En daar mee verwijst de politiewoord voerder naar de vrouwenmoor denaar, die enkele jaren geleden verschillende slachtoffers maak ten in Antwerpen, maar die nooit gepakt is. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Frankrijk heeft giste ren twintig Algerijnen het lapd uitgezet en naar Burki na Faso gedeporteerd. De twintig zijn een paar weken geleden opgepakt, omdat ze aanhangers zouden zijn van het Islamitische Reddings front (FIS). Het Afrikaanse Burkina Faso heeft de moslim-fundamentalis ten 'uit humanitaire overwegin gen' opgenomen. Zes andere fundamentalisten blijven in Frankrijk. Ze krijgen een nieuwe vorm van huisarrest. De uitwijzing komt als een don derslag bij heldere hemel. Van daag zou een kort geding dienen, dat de advocaten van de funda mentalisten hadden aangespan nen tegen de Franse regering tegen de - in hun ogen ongeoor loofde - internering van de Alge rijnen. Moordaanslag De Franse regering had de 26 in in een kazerne in het Noordfran se Folembray opgesloten, na een moordaanslag op 3 augustus in de Algerijnse hoofdstad Algiers, waar vijf Fransen werden ge dood. Die aanslag wgs het werk van moslimfundamentalisten, die in Algerije de macht willen overne men van het militaire bewind onder leiding van president Ze- rotral. Interim-premier en minister van BiifKènlandse Zaken Pasqua zet te in reactie op die aanslag on middellijk Algerijnen,- die ver dacht werden van moslim-fun damentalistische sympathieën, \hisf. Controles Uit angst voor aanslagen in Pa rijs haalde hij verder 500 extra agenten naar de hoofdstad, en hield bijna twee weken lang nachtelijke controle-acties. De identiteit van bijna 30.000 men sen werd gecontroleerd. Ruim 200 mensen werden gearresteerd voor overtredingen, die overi gens niets met moslim-terroris- me te maken hadden. Pasqua rechtvaardigde de acties met de zin: „Wie niet uit vissen gaat, vangt ook geen vis." In Frankrijk stond al enige tijd vast dat met name de interne ring in Folembray op een wan kele juridische basis steunde. Pasqua meende slechts dat de Algerijnen misbruik hadden ge maakt van de Franse gastvrij heid en als steunpunt dienden voor terroristische acties tegen het bevriende Algerijnse bewind. Dat was voor hem voldoende om de 26 volgens het decreet van de absolute urgentie uit te wijzen. Hij wilde ze alleen niet naar Algerije terugsturen, omdat vol gens de Franse regering de fun damentalisten daar in levensge vaar zouden verkeren. In Folembray zelf reageerde de bevolking opgelucht op de uit wijzing van de Algerijnen. Het 1500 inwoners tellende dorp had fel geprotesteerd tegen de aan wezigheid van de activisten. Een inwoner ging gisteren zelfs zo ver door te zeggen dat Folem bray vijftig jaar geleden, op 1 september 1944 was bevrijd van de nazis, en nu, 50 jaar min een dag later, van de ongewenste gasten. Rest de vraag waarom Burkina Faso de 20 wilde ontvangen. Maar zoals zo vaak in de Franse politiek, blijft het antwoord op die vraag vooralsnog in de lucht hangen. De minister van Buitenlandse Zaken in Burkina Faso verklaar de dat zijn land de twintig op vangt 'om humanitaire redenen.' In Parijs werd echter veronder steld dat, net als bij de uitleve ring van terrorist Carlos door Sudan, er ongetwijfeld de nodige steun is toegezegd. Inwoners van Hongkong bij een verkiezingsbord. Op het bord zijn posters geplakt van kandidaten voor regionale verkiezingen, die in september gehouden worden. foto anp Peking (rtr/afp/anp) - De Chinese volksvertegenwoordiging heeft giste ren besloten dat het parlement in de Britse kroonkolonie Hongkong op 30 juni 1997 ophoudt te bestaan. Het parlement, en alle andere bestuursli chamen, worden dan vervangen door nieu we Chinese instellingen. Hongkong wordt op 1 juli 1997 onderdeel van China, na 99 jaar Brits geweest te zijn op grond van een soort huurovereenkomst. De Chinese beslissing maakt een einde aan de politieke hervormingen van gouverneur Chris Patten van Hongkong. Gesprekken tussen Londen en Peking over de voorgestelde politieke hervormingen in de kroonkolonie werden vorig jaar al zon der succes beëindigd. De kans dat demo cratische hervormingen de overname door de Volksrepubliek zouden overleven was hierdoor al uitermate gering. In Hongkong zei een regeringswoordvoer ster dat vastgehouden zal worden aan de hervormingen. Zij waarschuwde dat 'dege nen die deze ontmantelen verantwoording moeten afleggen en uitleg moeten geven aan de zes miljoen mensen hier in Hong kong'. Patten en de Britse regering zijn van mening dat de hervormingen niet in strijd zijn met de afspraken die met China ten aanzien van de overdracht gemaakt zijn. Peking heeft dit sinds de presentatie ervan bestreden en er geen twijfel over laten bestaan dat er in de 'Speciale Administra tieve Regio' Hong Kong slechts plaats is voor een democratie met Chinese regels. De regio Hongkong zal wel vijftig jaar een bijzondere autonomie genieten, die erop gericht is de bloeiende economie te hand haven. Van onze correspondent Harald Doornbos Zagreb - Geen buitenstaander heeft hem nog gezien, en de Bosniërs pro beren het angstvallig geheim te hou den, maar er is een tweede tunnel gegraven die Sarajevo verbindt met de buitenwereld. „De tweede tunnel bestaat," zegt een hoge VN-functionaris en persoonlijke vriend van de Britse VN-generaal Rose. „Nu snap ik ook waarom ondanks de blokkade de prijzen relatief laag blijven in Sarajevo. Alles wordt aangevoerd door de tunnel." Deze tweede, negenhonderd meter lange, tunnel is gegraven onder de startbaan van het vliegveld van Sarajevo. Totnutoe moesten de bewoners van Sara jevo genoegen nemen met één tunnel. Deze loopt ook onder de startbaan, maar is slechts anderhalve meter hoog en tach tig centimeter breed. Er staat meestal een halve meter water in. Volgens Bosniërs, die onlangs via de oude tunnel Sarajevo hebben verlaten, is de nieuwe doorgang drie meter hoog en drie meter breed. „Daar kunnen kleine vrachtwagens door heen," verzekert Cula, een vluchteling uit Sarajevo die beweert dat hij de nieuwe tunnel heeft gezien. „Ze zijn er druk mee in de weer, binnen een dag of drie wordt hij geopend." Een tweede, grote tunnel is uiterst be langrijk voor de door moslims gedomi neerde Bosnische regering. Op deze ma nier is men voor de toevoer van voedsel en wapens niet meer afhankelijk van de Serviërs. Gedurende de periode april tot en met half juli gingen de Serviërs akkoord met de opening van de wegen naar Sarajevo voor de toevoer van voedsel. Maar een maand geleden hebben de Serviërs op nieuw alles afgesloten en wederom van Sarajevo een belegerde stad gemaakt. Niet alleen de toevoer van voedsel is gegarandeerd met de nieuwe tunnel, ook is het een stuk makkelijker geworden voor de Bosniërs om zwaardere wapens de stad in en uit te brengen. Het is daarom dan ook, menen ingewij den, dat de Bosnische president Izetbeg- ovic onlangs bekend maakte dat een opheffing van het wapen-embargo tegen de moslims niet noodzakelijk meer is. „Izetbegovic bedoelt eigenlijk," zegt een buitenlandse diplomaat, „wel of geen wapen-embargo; die wapens komen toch wel binnen." Internationale persbureaus melden voorts dat de Servische president Milosevic be reid lijkt te zijn internationale waarne mers aan de grens met het Servische deel van Bosnië te accepteren. De waarnemers moeten er op toezien dat er geen wapens en brandstof naar de Bosnische Serviërs worden uitgevoerd. De komst van die waarnemers wordt door de Westerse lan den verbonden aan een eventuele ver zachting of opheffing van het embargo tegen de Serviërs. 'Vriendschapsfonds Japan niet voldoende' Tokyo - Japan heeft gisteren gezegd dat het een 'vriendschaps fonds' van 100 miljard yen (1,77 miljard gulden) zal opzetten om leed als gevolg van Japanse oorlogsmisdaden te verzachten. Vrouwen die tijdens de Tweede Wereldoorlog tot seksuele slavernij zijn gedwongen, eisen echter directe schadeloosstellin gen. Premier Murayama zei in een verklaring dat het geld vanaf 1995 over een periode van tien jaar zal worden gebruikt voor het financieren van onder andere vrouwencentra, culturele uitwis selingen en historisch onderzoek naar de rol van Japan tijdens WO II. In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul bekogelden twintig oudere mensen de Japanse ambassade met eieren uit woede over het Japanse voorstel. De demonstranten, onder wie zes vrouwen die zeiden door de Japanners tot seksslavernij te zijn gedwon gen, eisten individuele schadevergoedingen van Japan. Commando-overval op Vlaams café Antwerpen - Linkse extremisten hebben in Antwerpen het café De Leeuw van Vlaanderen, waar radicale Vlaamse nationalisten bijeenkomen, in commandostijl overvallen. Binnen enkele minu ten sloegen achttien gemaskerde mannen dinsdagavond met stokken en staven de inboedel kort en klein. De cafébaas werd overgoten met heet water en moest met ernstige brandwonden worden opgenomen in het ziekenhuis. De inval was zeer goed gepland. De politie verscheen twee minuten na de oproep over een vechtpartij, maar trof geen van de daders meer aan. Japan en Duitsland nog niet in V-raad New York - Duitsland en Japan worden in 1995 geen permanent lid van de VN-Veiligheidsraad, met recht van veto. De leden zijn het nog niet eens over een nieuwe structuur van het 15 leden tellende VN-lichaam. Tokyo en Bonn, twee van de grootste contribuanten van de VN, hadden stilletjes gehoopt dat zij volgend jaar, wanneer de VN vijftig jaar bestaat, al permanent lid van de Veiligheidsraad zouden kunnen worden. Beiden werden in 1945 bij de oprichting van de Verenigde Naties op de smeulende puinhopen van de Tweede Wereldoorlog, buiten de organisatie gehouden. Doden bij aanslag ziekenhuis Somalië New York - Bij een aanslag op een Indiaas veldhospitaal van de Verenigde Naties in Somalië zijn gisteren drie artsen omgeko men. Het ziekenhuis in Baidoa werd door een mortier of een granaat getroffen. Het is niet bekend hoeveel mensen zijn verwond. Tien dagen geleden zijn zeven Indiase blauwhelmen gedood en negen verwond toen zij nabij Baidoa in een hinder laag van een gewapende militie liepen. 'Berlusconi wil verkiezingen' Rome - 'Berlusconi heeft vanmorgen president Scalfaro ge vraagd vervroegde verkiezingen uit te schrijven.' Met deze verrassende verklaring heeft Umberto Bossi, de leider van de Lega Nord, gisteravond nieuwe tweespalt gezaaid binnen de Italiaanse regeringscoalitie. Volgens Bossi zou de premier erop uit zijn om de Lega te lozen vóór de behandeling van de antitrust-wet, die een bedreiging zou vormen voor zijn eigen mediarijk. Berlusconi heeft Bossi's opmerkingen als 'onzin' van de hand gewezen. De premier kondigde getergd aan dat hij overweegt om een 'belasting op kletspraat' in te voeren. Van onze redactie buitenland Beiroet - De Verenigde Staten en de Verenigde Naties zetten I alle zeilen bij om van de bevolkingsconferentie in Cairo toch een succes te maken. Gisteren kwam opnieuw een af zegging binnen, ditmaal van Li banon, nadat eerder Saudi-Ara- bië en Sudan hadden laten we ten niet naar de bijeenkomst, die komende maandag begint, te ko men. De conservatieve moslimregerin gen in deze landen menen dat de conferentie 'erop gericht is be sluiten te nemen die in strijd zijn met de islam', vooral op het gebied van geboortenbeperking. En het Vaticaan herhaalde giste ren voor de zoveelste maal zijn kritische geluiden, met name over het thema geboortenbeper king. Het Amerikaanse ministerie van Ontwikkelingssamenwerking is druk aan het onderhandelen met andere landen en met het Vati caan om 'de breedst mogelijke consensus' te bewerkstelligen. Maar om de confrontatie enigs- (AD VERTE NTIE), Vertrekdata: 9,16, 23, 30 september, 7 en 14 oktober 1994 Een prachtige nazomerreis naar de Adriatische Rivièra Voor maar 698,- kunt u mee met deze uitermate boeiende reis naar Italië, het land waar zich meer dan de helft van alle ter wereld geregistreerde kunstschatten bevindt temidden van een prachtig landschap. Tijdens deze reis krijgt u echt zeer veel te zien, zoals de beroemde mozaïeken van RAVENNA, de beeldschone stad FLOREN CE, ds kleinste staat ter wereld SAN MARINO en natuurlijk ROME de Eeuwige Stad waar al 2.700 jaar ononderbroken geschiedenis wordt geschreven We verblijven in goede middenklassehotels waarvan de kamers alle vóórzien zijn van douche en toilet INBEGREPEN: comfortabel tourmgcarvervOer naar en van Italië compleet excursieprogramma overnachting op heen - en terug reis in Zuid-Duitsland op basis van logies/ontbijt 6 overnachtingen in Italië op basis van halfpension 1 overnachting nabij Rome op basis van logies/ontbijt deskundige touringcarchauffeur/reisleider koffie1' met cake op de dag van vertrek afscheidskoffietafel in Nederland tolgelden en toeristenbelasting (toeslagen: 1-pk. ƒ95,-) VRAAG DE UITGEBREIDE REIS BESCHRIJVING! reisnr. HZ 752 KRAS informatie boekingen <g) 04199-3622 0% scr of bij één van onze reisburo's: ^9^- Arnhem: Stationsplein 13 - 085-455578 Baarn: Brinkstraat 17 - 02154-18484 Beek (L V- Wolteynde 18 - 046-360210 Den Bosch Tolbrugstraat 12b - 073-140860 Eindhoven: Stationsplein 28 040-448886 Tegelen: Grotestraat 54 - 077-737906 Tilburg. J van Stolbergstraat 25b - 013-438?i( Venlo Paiaüe 84 - 077-519759 Waalwijk: Stationsstraat 118a - 04160-44155, Ocelnemers 30 l i"|Ke dJilui medio september '94 opening reisburo KRAS Sier Vakanties Nijmegen - Bloemerstraat *79 en begin oktober '94 opening reisburo KRAS Ster Vakanties Breda - Haagdijk 12a J Den Haag (anp/dpa) - Vroeg in de ochtend op 1 september 1969 rolden tanks de Libi sche hoofdstad Tripoli bin nen. Ze namen posities in voor het koninklijk paleis en andere be langrijke overheidsgebouwen. Koning Idriss I, die op dat mo ment in Turkije verbleef, had er toen al lang over nagedacht of hij af zou treden. De coupplegers namen voor hem de beslissing. Om vijf uur 's ochtends plaatse lijke tijd maakte een woordvoer der van de revolutionairen via de radio de machtswisseling zonder bloedvergieten bekend. Twee weken lang was er onduidelijk heid over de identiteit van de nieuwe machthebbers in het Noordafrikaanse land, dat we gens zijn olievoorraden en zijn strategische ligging zo belang rijk was voor de Westerse we reld. Uiteindelijk trad de toen 27-jarige kolonel Muammar al- Gaddafi als revolutionair leider naar voren. Tijdens de warme revolutieda gen in 1969 reed Gaddafi in een oude, lichtblauwe Volkswagen door Tripoli, met een gebruiks klaar machinegeweer naast zich. Die oude VW heeft hij inmiddels verruild voor een groen-witte camper die hij voor reizen door het land gebruikt. Vrouwelijke lijfwachten in korte rokjes be schermen hem daarbij. Een van hen beet in 1989 tijdens de top van de niet-gebonden landen in Belgrado een Joegoslavische po litieagent in zijn hand. Ook nu hij een kwart eeuw aan de macht is, blijft de kolonel met zijn markante trekken trouw aan een - gelet op zijn functie - bescheiden levensstijl. Zijn den ken wordt nog steeds bepaald door de wetten van de woestijn. Hij is geboren in een bedoeïe nentent vlakbij de stad Syrte, en zijn hele leven bleef hij zich geregeld terugtrekken in de een zaamheid van de woestijn. Hij woont nog steeds bij voorkeur in een tent, ook al is die uitgerust met videorecorder en air-condi tioning. Gaddafi's aanhangers vieren hem als 'wijze leider'. Zijn 'derde universele theorie' - een derde weg tussen kapitalisme en communisme, gelardeerd met is lamitische denkbeelden - werd in de jaren '70 en '80 populair in de Derde Wereld en bij een deel van links in het Westen. Gaddafi ontwierp een eigen soort demo cratie die stoelt op de Volkscon gressen. In 1973 begon Gaddafi de 'culturele revolutie' om bui tenlandse ideologieën te weren en een op de islam gebaseerde samenleving op te bouwen. Met behulp van de oliedollars, die Gaddafi als 'geschenk van Allah' beschouwt, bouwde de re volutionaire leider binnen twee decennia een welvaartsstaat op ten behoeve van de vijf miljoen Libiërs, met gratis onderwijs en gezondheidszorg. Toen de olieprijzen kelderden, werd echter duidelijk dat de met steun van Westerse firma's uit de grond gestampte industrie niet levensvatbaar is. In 1986 was nog steeds 99,9 procent van de exportopbrengsten afkomstig uit de olie- en gasverkopen. Gaddafi's droom van de Arabi sche eenheid, die hij in navol ging van zijn idool Gamal Abdel Nasser koesterde, ging niet in vervulling. 'Fusies' met andere Arabische landen - met Egypte en Sudan in 1969, met Egypte en Syrië in 1971, opnieuw met Egypte in 1972, met Tunesië in 1974, opnieuw met Syrië in 1980, met Tsjaad in 1981 en met Marokko in 1984 - bleven papie ren declaraties. Twee jaar gele den riep Gaddafi teleurgesteld het Libische volk op niet langer de 'Fata Morgana van Arabische eenheid' na te streven. In de Westerse wereld is Gaddafi met gemengde gevoelens beje gend. Aan Westeuropese univer siteiten verwierf hij bekendheid met zijn Groene Boekje waarin hij zijn staatsfilosofie uiteenzet te. Westeuropese leiders daaren tegen waren nogal sceptisch over de Libische leider met zijn thea traal optreden en kernachtige toespraken. Vooral door zijn steun aan be vrijdingsbewegingen, van de IRA in Noord-Ierland tot de moslim rebellen op de Filipijnen, werd hij een soort enfant terrible van de wereldpolitiek. Dat beeld bevestigt Gaddafi met dwaze uitspraken. Zo zouden bijvoorbeeld de VS de Sovjetu nie hebben vernietigd met be hulp van hamburgers, 'een mengsel van kakkerlakken, mui zen en kikkers'. Sinds twee en een half jaar heeft Libië te leiden onder een op initiatief van de VS opgelegde VN-boycot. Daarmee wil de vol kerenorganisatie Gaddafi dwin gen tot uitlevering van twee Li biërs. Zij worden verdacht van betrokkenheid bij de aanslag op het PanAm-vliegtuig dat in 1988 met 259 mensen aan boord bo ven het Schotse Lockerbie ont plofte. De leider, die sinds 1973 officieel geen functie meer bekleedt bin nen het staatsapparaat, heeft de touwtjes in handen, gesteund door de geheime diensten en de trouwe revolutionaire gardes. Hij deinst niet terug voor moord op tegenstanders van het regime. Buiten de steden vergemakke lijkte zijn afkomst hem de op- Gadaffi trekt aan alle touwtjes in Libië. bouw van goede verhoudingen met de nog steeds machtige lei ders van de honderden bedoeïe- nenstammen. Volgens schattingen van Wester se geheime diensten heeft Gadd afi, in de 25 jaar sinds de 'Grote Amsterdam (anp) - De prij- I n van levensmiddelen, 1 janken en huishoudelijke „rodukten staan in heel Eu- L,a onder druk. De consu lt kiest steeds vaker voor g; en C-merken en dwingt daardoor de producenten van gerenommeerde merken tot gen voorzichtig prijsbeleid. Het gevolg is dat veel produkten het ogenblik goedkoper zijn n een jaar geleden, ook al valt t niet op te maken uit de zins af te zwakken zei de Ameri-1 kaanse vice-president Al Gore, leider van de VS-delegatie in I Cairo, afgelopen week dat hij niet voor een algemene legalise ring van abortus is. Washington zal 'erop aandringen' dat elke regering in het volgende week aan te nemen 'mondiale bevol- kings- en ontwikkelingsplan' ge noeg speelruimte krijgt om zelf haar eigen regels te bepalen. De regering-Clinton - legt nu sterk de nadruk op het ontwik- kellngsaspect van de conferentie. De landen die het document voor de Verenigde Naties opstel den stellen dat de beste manier om een rampzalige bevol kingsexplosie in de wereld te I vermijden de toegang van vrou wen tot onderwijs en gezond heidszorg te verbeteren en hen meer keus te geven in de gezins planning. Van onze verslaggever Woensdrecht - Fokker-bedriji onder de paraplu van het moe) en gaat zelfstandig verder. Binnen het Fokker-concern heeft Elmo al sinds decennia een eigen identiteit. Het Woensdrechtse bedrijf verricht alle werkzaam heden op het gebied van elektri sche en elektronische vliegtuig systemen. In die sector zijn ver anderingen aan de orde van de dag. De komende jaren staan bijvoorbeeld ontwikkelingen op I stapel op het gebied van glasve- zeitechnologie en toepassing van lichtgewicht materialen. Sneller Dat vernieuwingsproces gaat sneller dan de ontwikkeling van de Fokker-vliegtuigen (eens per tien jaar). Bovendien beperken vliegtuigbouwers wereldwijd zich steeds meer tot hun kernac tiviteit, het bouwen van vliegtui gen. De_ niet-kernactiviteiten worden uitbesteed aan gespecia liseerde bedrijven, zoals Elmo is op het gebied van de elektronica. I Het is de verwachting dat Fok ker voorlopig, de grootste klant van Elmo blijft, in verband met de produktie van de Fokkers-50, -70 en -100. Als er een nieuw I type Fokker-vliegtuig wordt ontworpen, levert Elmo daaraan ook zijn bijdrage. Maar het zelf standige Fokker Elmo wil straks I zijn produkten ook aanbieden aan andere vliegtuigbouwers. Klanten en potentiële klanten zijn Deutsche Airbus, British Aerospace, McDonnell Douglas, Dornier en Boeing. FOTO EPA Revolutie van 1 september', on geveer veertig moordaanslagen en couppogingen overleefd. Wes terse diplomaten in Tripoli zien trouwens 'geen teken van geor ganiseerd verzet' tegen Gadd afi's bewind. Genève (anp) - De invloed van internationaal opereren de bedrijven op de wereld economie wordt met de dag 1 groter. Dat heeft verstrekkende gevol gen voor de werkgelegenheid en de arbeidsverhoudingen. Rege ringen en vakbonden moeten de ze ontwikkeling onder ogen zien en dienen daarom nieuwe wegen te kiezen bij de benadering van het werkloosheidsprobleem. Dat stelt de Conferentie inzake Han del en Ontwikkeling van de Ver enigde Naties (Unctad) in haar World Investment Report 1994. De VN-organisatie stelt vast dat de vakbonden het door de snelle internationalisering steeds moei lijker krijgen. Zij kennen op het ogenblik nog nauwelijks een in ternationale structuur. De bon den kunnen zich steeds minder verlaten op hun nationale rege ringen. De overheden zullen het antwoord vooral moeten zoeken in aanpassing van de scholing van de bevolking aan de snelle veranderingen, aldus de Unctad. Van onze redactie economie Eindhoven - De ongeveer 275 werknemers van Philips J Transport en Expeditie in Eindhoven zijn alsnog ak- koord gegaan met de overna- j ®e van hun bedrijfsonderdeel door Van Gend en Loos. Ze hebben ingestemd met een overgangsregeling inzake hun veranderende arbeidsvoor- Waarden, t Philips en de nieuwe werkgever hebben gisteren tijdens een laat- ste overleg met de bonden op Kleine onderdelen nog een paar Fxtra toezeggingen gedaan, al dus een woordvoerder van het eoncern. Het overleg liep dins- 1

de Stem | 1994 | | pagina 4