nd 4Privacy burger komt in gevaar' I 1 elingen ^Hele top krijgsmacht overwoog af te treden' Kans op verzekering natuurrampen klein Handelaren Y-markt bezetten markthal WORLD FESTIVAL PG's verontrust over inbraken bij justitie Drentse graancirkel blijkt grap tieners Registratiekamer: Politie en medici nemen het niet steeds zo nauw Kok: ''Een gewoon kabinet' Regeringsverklaring oogst koele reacties DE STEM BINNENLAND A3 Ontvoering Technics MUZIEKCENTRUM VAN GORP DE STEM COMMENTAAR Sprankje hoop BINNENLAND KORT Lik-op-stuk voor asielzoekers Transplantatie in België wordt vergoed Slachtoffers oud-papierman doen aangifte Arnhem gaat door met plan sekswijk ER 1994 A2 kat uit de boom te n, maar mocht ook voel bekruipen door rraden' te worden, ook zij niet aarzelen en vallen. De afgelo- bleek dat er een aan- atieve backbenchers ddels partij heeft ge. de Unionisten. aisley - leider van de Unionist Party - was ijk als de kippen bij e Britse regering te woord gestand te ze de protestantse niet in de steek zon moet dan volgens de n de vorm van een i, waarvan, zo hoopt tslag al bij voorbaat de meerderheid van ieren zal kiezen voor n de aansluiting bij koninkrijk. rtje zijn daar nog de Vere ten. Britse Conserva- Noordierse protestan- gisteren al woedend t dat president Clinton eigen persoon toestem- gegeven voor een vi de IRA-veteraan Joe If is er natuurlijk alles en om zijn politieke at op te kunnen.poet een prominente plaats n bij het bereiken van tuele vrede in Noord en het toelaten van de Joe Cahill - die in het al eens ter dood werd ld - is daarbij noodza- hills komst moet gezien als een poging om de ers katholieke gemeen de Verenigde Staten ereiden op een staakt- n van de door hen ge- e IRA. is echter in hoeverre df e Staten bereid zullen ekening te voldoen die eventuele vrede hoort, erikaanse International r Ireland heeft al te gegeven tweehonderd dollar te willen investe- "oord-Ierland, maar of oeg zal zijn is maar de Belfasts economie ver een deplorabele staat en p de been gehouden door "ubsidies uit de Britse t. ijfeld zal ook van de Eu- Gemeenschap gevraagd een duit in het zakje te iet alleen in het noorden, k in Ierland, een van de landen van die Gemeen- Want ook Ierland zal een g eisen voor zijn irfspan- en helen men genoeg en het zal licaat karwei zijn om ze oor stuk onschadelijk te Dat zal tijd en veel ge- n nog meer vertrouwen en de vraag is of alle n dat geduld en dat ver- n kunnen opbrengen, dan de Britse troepen uit aten van Belfast verdwe- ijn, is het nog maar de hoe lang het zal duren e wonden van de Noor- Apartheid zijn geheeld. het ooit zover dat een tant in een katholieke taxi ippen? makkelijke weg bij zijn „Het kabinet is niet ont- uit de behoefte zich tegen en (lees: het CDA) af te het niet anders? Hoe be- ijk was de blokkade van Mierlo tegen toetreden van JDA? Deze vragen bleven mtwoord. ;oede bedoelingen voor de >mst in een regeringsverkla- hoe spaarzaam ook, blijken iraf bezien vaak toch nog tf in aantal. Want er'is niets nekkiger dan de werkelijk Lubbers mocht dat tol naai toe in kabinetten erva- De gematigde, bijna terug lende toon van premier Kos aarom ook heel begrijpelijk- t niets is zo moeilijk te voor- len als de toekomst. r een voorzichtige blik in ie omst, zonder dat het 1 arwichtige karakter van een maire toespraak hoefde aan temen, had gerust gemogen- ontbreken daarvan bewijs' het paarse kabinet van Kok uitmaakt van een gewone ■ring van hare majesteit. En woordje 'paars' kwam ook uit Koks mond. Dat zon s te veel verwachtingen kun- wekken. r bedoelt het goed en da' ?t blijkbaar genoeg zijn. DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 Den Haag (anp) - Het minis terie van Defensie reageert laconiek op berichten dat de complete top van de Neder landse krijgsmacht dit voor jaar zou hebben overwogen, op te stappen uit protest te gen nieuwe bezuinigingen. Gisteren werd bekend dat de bevelhebbers van de landmacht, luchtmacht en marine, alsmede de chef-defensiestaf op 25 april een gezamenlijk aftreden heb ben overwogen. Gebrek aan eensgezindheid zou een daad werkelijk opstappen in de weg hebben gestaan. Uiteindelijk vertrok medio au gustus alleen chef-defensiestaf Van der Vlis. Hij kon niet leven met de geplande bezuinigingen (2,7 miljard tot 1998) waarmee de paarse coalitie Defensie wil belasten. Ook een verstoorde verhouding met de overige drie bevelhebbers, Couzy (land macht), Manderfeld (lucht macht) en Buis (marine), en met de politieke top van het minis terie heeft bijgedragen tot het vertrek. Defensie wil aan de gehele kwestie niet al te veel woorden vuil maken. „Wij vinden het relevant wat mensen doen en niet wat ze ooit eens gedacht hebben," zo deed een woord voerder de zaak af. De bevel hebbers Couzy, Manderfeld en Buis hadden geen behoefte om te reageren. De afgetreden ge neraal Van der Vlis was niet bereikbaar voor commentaar. Op instigatie van Van der Vlis zou de defensietop eind april tijdens hun wekelijkse bijeen komst in Den Haag hebben ge sproken over een gemeenschap pelijk vertrek. Onvrede met nieuw door te voeren bezuini gingen waren voor de chef-de fensiestaf de reden voor zijn initiatief. Van der Vlis onder vond echter te weinig steun voor zijn idee, omdat Mander feld en Buis vonden dat de bezuinigingen op luchtmacht en marine meevielen. Couzy zag vervolgens ook niets meer in het plan. Hij was van mening dat van opstappen al leen sprake kon zijn als dat gezamenlijk gebeurde. De be velhebber van de landmacht zou nog overwegen op te stap pen. Hij laat zijn besluit vooral afhangen van het beleidsstuk dat de nieuwe minister Voor hoeve over twee maanden wil doen laten verschijnen. Van onze redactie binnenland Den Haag - De privacy van de Nederlandse burger raakt in gevaar. In het huidige maatschappelijke klimaat dreigt de waarde daarvan veronachtzaamd te worden. Ook bestaat het risico dat er slordig of zelfs onrechtma tig met met persoonsgegevens wordt omgegaan. Dat zegt de Registratiekamer in zijn jaarverslag. Het tij is ge keerd, aldus de Registratieka mer, die ervoor moet waken dat misbruik wordt gemaakt van persoonsbestanden en -gegevens. Privacy en zelfbeschikking krij gen niet langer de bescherming, die in de jaren zeventig en tach tig vanzelfsprekend was. Frau debestrijding staat hoog op de politieke agenda. Bars In de geestdrift voor een strikte re rechtshandhaving of fraude bestrijding ontstaat volgens de Registratiekamer het gevaar dat er onnadenkend koppelingen worden gerealiseerd tussen be standen met persoonsgegevens, zonder dat er goede waarborgen bestaan. Grote groepen burgers kunnen daardoor onterecht het stempel van fraudeur of wets overtreder opgedrukt krijgen. De Registratiekamer is bang dat 'een barse maatschappij, met een geïnstitutionaliseerd wantrou wen' ontstaat. De kamer vindt de behoefte aan koppeling van de overheidsinstanties op zich zelf wel begrijpelijk, maar pleit voor waarborgen en grenzen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De kans dat schade als gevolg van een natuur ramp in de toekomst kan worden verzekerd is uiterst gering. Gesprekken daarover tussen het Ministerie van Financiën en de verzekeraars zijn nog zonder resultaat gebleven. Maar omdat de Tweede Kamer daar sterk op aangedrongen heeft, zal minister Zalm van Fi nanciën zijn gesprek met de ver zekeraars voortzetten. Dat schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. In april is na twee jaar overleg duidelijk ge worden dat het verzekeren van de schade van aardbevingen en overstromingen niet haalbaar is. Er werd toen gedacht aan een poolconstructie, waarbij verze keraars 50 miljoen en de over- Valkenswaard - Een 22-jarige wouw uit Valkenswaard heeft vorige week een ontvoering in scène gezet om thuis weg te komen. De politie heeft een 25-jarige verdachte die daaraan meewerkte, gisteren vrijgelaten. De vrouw vond dat ze bij haar moeder onder de plak zit. Ze zag een geënsceneerde ontvoering samen met haar ex-vrioend als enige mogelijkheid om daaraan een eind te maken. „Anders zal de rechtsstaat on vermijdelijk averij oplopen," waarschuwt de kamer. Normvervaging Bij politie en justitie signaleert de Registratiekamer dat veel tij delijke registers, die de politie aanlegt bij de behandeling van grote zaken, niet bij de kamer worden aangemeld (hetgeen ver plicht is). Het aantal meldingen is de afgelopen jaren wel sterk gestegen, maar uit de verschillen tussen de diverse politieregio's leidt de Registratiekamer af dat veel tijdelijke registers toch niet worden aangemeld. Ten aanzien van de medici be speurt de kamer normvervaging rond het medisch beroepsge heim. Sommige medici en me- disch-wetenschappelijk onder zoekers zouden vinden dat pri vacybescherming te ver is door geschoten. Als die normverva ging doorzet vreest de Registra tiekamer dat de hulpverlening in gevaar komt doordat patiënten niet langer vrijuit zullen spre ken, uit angst dat hun gegevens aan anderen worden doorgege ven. Een laatste poging van ondernemers van de Y-markt in Amsterdam om de sluiting, vandaag, te voorkomen, heeft gisteren voor de rechtbank schipbreuk geleden. De ondernemers gaan vandaag over tot bezet ting van de markthal aan de Westerdoks- dijk. En dat wordt, zeggen zij, 'een lang durige bezetting'. De verkoop, voor zover er klanten komen, gaat intussen gewoon door. Gisteravond en afgelopen nacht ble ven de handelaren in de hal slapen en waken (zie foto) uit angst dat de gemeente een slot op de deur komt doen. De markt, een grootscheeps werkgelegen heidsproject voor allochtonen en langdu rig werklozen, moet van de Amsterdamse gemeenteraad dicht omdat het bezoek en dus de verkoop zwaar is tegengevallen. De nieuwbakken buitenlandse handelaren dachten dat besluit te kunnen aanvechten door zich te beroepen op hun huurover eenkomsten met de gemeente. Volgens de rechtbank staan die de sluiting echter niet in de weg. De gemeente kijkt nog wel naar mogelijkheden om de Y-markt later in andere vorm voort te zetten, maar nu moet-ie dicht. foto anp (ADVERTENTIE) heid 80 miljoen in zouden bren gen. Maar daarover kon met de ver zekeringswereld geen overeen stemming worden bereikt. Voor een verplichte verzekering tegen schade door natuurrampen (zo als Frankrijk kent) voelt het ka binet niets. Het ministerie van Financiën en de verzekeraars gaan nu samen onderzoeken hoe de regeling van de schade van slachtoffers van natuurrampen in het buitenland is opgezet. Mogelijk kunnen der gelijke regelingen worden ver taald naar de Nederlandse situa tie. Het Verbond van Verzeke raars heeft gisteren nog eens verklaard bereid te zijn om naar oplossingen te blijven zoeken. Van een 'traditionele' verzeke ring kan in het geval van na tuurcatastrofes echter geen spra ke zijn, aldus het Verbond. Bij eventuele toekomstige aard bevingen of overstromingen zal de overheid hetzelfde doen als bij de overstromingen en de aardbeving in Limburg: bekijken welke steun zij wenselijk en mo gelijk acht. met de festivalwinnaars uit: Australië, Maleisië, Engeland, Canada, Indonesië, België, Japan en natuurlijk Nederland. CONCERT 4 sept. RAI Amsterdam CONCERT 5 sept. Eratozaal Roosendaal Presentatie SANDRA REEMER Het concert bestaat uit solo- en ensemble-optredens op digitale piano, combo piano, digital orkest (orgel) en keyboard/synthesizer. Dit eenmalige gebeuren mag u niet missen. Kaarten a 17.50 in de winkel verkrijgbaar. EIGEN KLANTEN GRATIS EIGEN MUZIEKSCHOOL-ACADEMIE - EIGEN REPARATIEDIENST HUUR - HUURKOOP - FINANCIERING MOGELIJK KADE 87 - ROOSENDAAL (West) - TELEFOON 01650-45824 maandag gesloten - vrijdag koopavond S VERVOLG VOORPAGINA Heerma: „De heer Kok is toch ook minister-president voor het oosten, het zuiden en het noor den van het land!" Het CDA vindt dat de bezuini gingen in de sociale zekerheid voor een veel te groot deel uit de kinderbijslag worden gehaald. Heerma rekende voor dat de kortingen op de kinderbijslag 'buitensporig' zijn. Een gezin met drie kinderen van 12, 13 en 14 jaar gaat er volgens hem maximaal 220 gulden per maand op achteruit. Alle fracties eisten opheldering over de bezuinigingen op het cultuurbudget. Regeringspar tijen PvdA en D66 oordeelden mild over het voorgenomen ka binetsbeleid. De fractieleiders ZOZEER zijn bomaanslagen, moordpartijen en terreur verweven jbet het dagelijkse leven in Ulster, dat een hele generatie Noordieren - protestanten én katholieken - nauwelijks beter weet. De onvoorwaardelijke en 'open' wapenstilstand van de IRA tóe derde sinds het begin van de 'Troebelen', in 1969) betekent voor de getekende bewoners van de Falls en Shankill Road een zoveelste beproeving. Aan de Belfaster frontlijn is vredespraat meestal de voorbode van gruwelen en geweld. Dominee Ian Paisley zette de toon voor de loyalistische gemeen schap met zijn sombere profetie dat een 'recept voor burgeroor- og' is uitgeschreven. De onverzoenlijksten der protestanten (vijftien procent van het Noordierse electoraat stemt op Paisleys partij) voelen zich verraden door Londen. Ze vermoeden gehei me concessies aan de IRA; tien procent van het electoraat stemt op Sinn Fein, de politieke vleugel van de verboden terreurorgani satie. De loyalisten vrezen uitholling van de constitutionele relatie met het Verenigd Koninkrijk. Hun terreurgroepen UFF en UVF zullen hun bloedige 'represailles' tegen willekeurige katho lieken daarom voortzetten. Maar voor de overgrote meerderheid der Noordieren biedt het jongste aanbod van de IRA toch dat kleine sprankje hoop waar zo lang voor is gebeden. Een wapenstilstand kan tenminste een begin zijn, al weet niemand precies waarvan. Als zwart en blank kunnen samenleven in Zuid-Afrika en Arafat de hand wil schudden van Rabin, dan moet er toch ook een vreedzame toekomst bestaan voor Noordierse protestanten en katholieken. Van onze Haagse redactie Den Haag - 'Vaag, onduide lijk en niet concreet.' Dat zijn de sleutelwoorden in de wei nig enthousiaste reacties van diverse maatschappelijke or ganisaties- op de regerings verklaring van het kabinet Kok. Zo menen de ouderenbonden dat het kabinet te veel onzekerheid laat bestaan over de toekomst van de aow. Veel ouderen blijft zo een mogelijk forse inkomens achteruitgang boven het hoofd hangen. De bonden willen daar om zo snel mogelijk overleggen met het kabinet over de aow en andere inkomensmaatregelen. Natuur en Milieu vindt de rege ringsverklaring weinig concreet. Uitgewerkte plannen voor na tuurbeleid, plattelandsvernieu wing of het komen tot een duur zame economie ontbreken. Dat geldt ook voor de financiële on derbouwing van het milieube leid. De werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn teleurgesteld en noemden de regeringsverklaring vooral 'vaag'. Ze missen concrete afspraken om de structuur van de economie te versterken. Het nieuwe kabinet zou ook te wei nig aandacht besteden aan de verbetering van de internationa le concurrentiepositie van het bedrijfsleven. Het NCOV/KNOV, de werkge versorganisatie voor het midden- en kleinbedrijf, is bhj met de erkenning van het kabinet dat nieuwe werkgelegenheid vooral moet komen van extra banen in het midden- en kleinbedrijf. Maar het kabinet moet het mid den- en kleinbedrijf daarbij wel meer helpen. De vakcentrales CNV en FNV reageerden ook al niet enthou siast op de regeringsverklaring. De FNV is wel blij dat premier Kok de vakbeweging uitnodigt voor een gesprek over het bevor deren van de werkgelegenheid en de matiging van de lonen in de komende jaren. Wallage (PvdA) en Wolffensper- ger (D66) verdedigden de plan nen voor verkorting van de stu dieduur in het universitaire on derwijs. „Nu wordt eens niet de kaasschaaf gehanteerd, maar worden er principiële keuzes ge maakt", aldus Wallage. Wolffen- sperger signaleerde wel dat het kabinet de groei van de gezond heidszorg te laag inschat. Wallage wil dat gemeenten de beschikking moeten krijgen over de 1,5 miljard gulden, waarmee het kabinet langdurig werklozen aan het werk wil helpen bij de politie, de kinderopvang en de zorg. Wallage drukte het kabinet verder op het hart keiharde af spraken te maken met werkge vers en werknemer over loonma tiging en herverdeling van werk. Premier Kok opende het debat gistermorgen met het voorlezen van de regeringsverklaring. „Het wordt een gewoon meerder heidskabinet," temperde Kok nog eens de verwachtingen voor het eerste kabinet zonder chris tendemocraten sinds 75 jaar. Bo vendien is het meer dan 40 jaar geleden dat sociaal-democrati sche en liberale bewindslieden deel uit maakten van een kabi net. Doelend op de problemen rond veiligheid en criminaliteit zei Kok dat de overheid daarvoor geen wondermiddelen heeft, maar niets zal nalaten om de onzekerheid bij mensen weg te nemen. „Het zwaarste verwijt dat een overheid kan treffen is dat ze ernstig tekortschiet in de bescherming van mens, have en goed." Vandaag zet de Kamer het debat voort. Den Haag (anp) - De procureurs-gene raal (pg's) in Nederland zijn verontrust over de recente reeks inbraken bij verte genwoordigers van justitie en politie. De diefstallen bewijzen hoe reëel de dreiging van de georganiseerde criminaliteit in ons land is, aldus hun gezamenlijke verklaring. Dat officieren van justitie stukken mee naar huis nemen is volgens de pg's onontkoom baar, gelet op de werkdruk van het OM. Maar zij hebben een eigen verantwoordelijk heid ten aanzien van de beveiliging van hun huis, aldus de pg's. Binnenkort kunnen er voorstellen worden verwacht over maatrege len die nodig zijn om personen en vitale informatie extra te beveiligen. Die voorstel len komen van een werkgroep die dit voor jaar door de pg's is ingesteld. De pg's wijzen erop dat gerechtsgebouwen publieke gebouwen zijn en daarom nooit honderd procent te beveiligen. Nieuwe rechtbanken worden op.basis van een nieuw ontwikkeld veiligheidsconcept gebouwd. De inbraken van de afgelopen maanden in huizen van Amsterdamse politie- en justitie- top hebben de gemoederen bij de politiespe- cialisten in de regeringsfracties in heftige beroering gebracht. De woordvoerders ver schillen echter van mening over de vraag of er stringente richtlijnen moeten komen om het mee naar huis nemen van vertrouwelijke informatie tegen te gaan. De grootste club, de PvdA, vindt dat het tijd is geworden dat wordt gekeken naar wat voor soort informatie dit soort functionaris sen wel en niet naar huis mogen meenemen. De VVD-ploeg vindt het tijd dat deze inbra ken zwaarder worden bestraft dan andere. Van D66-zijde wordt gepleit voor een conti nu proces van afwegingen bij welke functio narissen de politie van tijd tot tijd extra moet surveilleren. De commotie is ontstaan doordat onlangs werd ingebroken in de woning van de Am sterdamse procureur-generaal Van Rand- wijck en de Amsterdamse officier Valente. Pogingen tot inbraak waren er bij hoofdoffi cier Vrakking, chef van de Amsterdamse recherche Weiten en de nieuwe chef van het Interregionaal Rechercheteam Amsterdam/ Amstelland en Gooi en Vechtstreek Woel- ders. Het grootste onnieuws van de laatste tijd is wel dat Veronica een commerciële omroep wil worden. Die omroep is toch altijd al commercieel geweest en slipt toch al jaren door de mazen van het net? Je kunt geen programma op Veronica zien of het wordt wel door iemand aangeboden en als ze eens een muziekspecial vertonen dan heeft het er veel van weg dat die door een enkele platenfirma is samengesteld. ik Vroeger had Veronica de naam veel aan popmuziek te doen, maar tegenwoordig gebruiken ze die klanken alleen nog maar om er blote borsten en nauw verholen billen op te laten deinen bij hun ledenwerf-spotjes. Het zal mij niet verbazen als straks bij die militaire rechtbank in Arnhem blijkt dat die jonge KMA-kadet- ten zich vooral hebben laten opjutten door die seksbe- luste beelden die Veronica voortdurend uitzendt. Je bent jong en je wilt dat. Van mij mag het hoor, Veronica commercieel. Ik verheug me er nu al op dat er van mij geen belasting geld meer richting die Nederlandse zetbazen van de hamburger- en colacultuur gaat. Het is alleen niet te hopen dat Gert Berg weer een talkshow krijgt. MERIJN Oisterwijk - Kwaadwillende asielzoekers van het opvangcen trum De Staalberg in Oisterwijk moeten rekening houden met een strengere aanpak van gemeente en politie. Op winkeldiefstal betrapte asielzoekers krijgen voortaan binnen twee dagen te horen of zij Nederland moeten verlaten of niet. Tot het lik-op-stukbeleid hoort ook het innemen van zakgeld. Bovendien wordt direkt na arrestatie de kamer van de asielzoe ker doorzocht op andere gestolen waar. Burgemeester Kortmann heeft de noodklok geluid over de 'schrikbarende' criminaliteit onder asielzoekers. Volgens hem maakt vooral een kleine groep jonge OosDEuropeanen zich daaraan schuldig. Den Haag - Nationale Nederlanden moet de in België uit te voeren harttransplantatie van Th. Kemper uit Zaandam vergoe den. Dat heeft de rechtbank in Den Haag beslist. De verzekeraar weigerde de ingreep te betalen, omdat in de polisvoorwaarden staat dat alleen ingrepen in Nederland worden vergoed. De patiënt spande een kort geding aan omdat hij dit onredelijk vond. Dat is de rechter met hem eens. De raadsman van Kemper noemt de uitspraak een 'buitenge wone doorbraak' die 'drijfzand' legt onder alle polisvoorwaar den. Nationale Nederlanden stelt dat het vonnis vergaande gevolgen heeft die het de zorgverzekeraars moeilijk zullen maken. De verzekeraar gaat niet in hoger beroep, maar wil dat gezondheidszorg en politiek zich ernstig over de kwestie bezin nen. Amsterdam - Zeven Derde-Wereldorganisaties die slachtoffer waren van oud- papierman Paul O., hebben bij de officier van justitie in Amsterdam en Utrecht aangifte gedaan van oplichting en deelname aan een criminele organisatie. O. haalde bij Derde-Wereld-belangenorganisaties en actiegroe pen oud papier op of werkte daar als vrijwilliger. Interne en vertrouwelijke stukken werden doorgesluisd naar het particulie re bewakingsbedrijf ABC in Vinkeveen, zo werd deze zomer bekend. ABC houdt zich bezig met recherchewerk voor bedrij ven en overheid. De informatie werd geselecteerd, verwerkt en meegewogen in risico-analyses voor bedrijven. Mogelijk werd ook informatie gegeven aan geheime diensten. De organisaties voelen zich ernstig benadeeld.. Arnhem - Het college van B en W in Arnhem zal zich de komende weken door diverse instanties laten informeren over de mogelijkheden van het inrichten van een sekswijk op het industrieterrein Kleefse Waard in Arnhem. Ook zal het college gesprekken voeren met bedrijven op het industrieterrein, waar onder giganten als BASF en Akzo Nobel. Die zijn voorlopig mordicus tegen. Raam- en straatprostitutie in het Spijkerkwartier is al jarenlang een groot probleem in Arnhem. Begin dit jaar lanceerde een politieke werkgroep het plan voor een sekswijk op de Kleefse Waard. In dat seksuele pretpark (in de volksmond al 'Erodisney' gedoopt) moet alle prostitutie worden geconcentreerd. Intussen is volgens de gemeente duidelijk dat er juridisch geen bezwaren zijn tegen ontwikkeling van de plannen. Het college wil eind september definitief beslissen. Zó maak je een mysterieuze cirkel. Simpel met een paaltje en een touw. foto anp Bovensmilde - Het mysterie van de graancirkel in Drenthe, waar afgelopen zomer wetenschappelijk Nederland het hoofd over brak, lijkt opgelost. Twee jongens (17 en 18) uit het Drentse Bovensmilde hebben verklaard de cirkel met een paal en een touw te hebben gemaakt. Dat deden ze 'gewoon als grap'. Sla een paaltje midden in een graanveld, bind er een touw aan vast, knoop dat! om je middel en loop twee uur rondjes. Zie daar een eenvoudige methode om semi- en echte wetenschappers voor aap te zetten en verzekerd te zijn van aandacht in de media. Een reeks deskundigen bleek eensgezind overtuigd van de echtheid van de Smilder cirkel. Zelfs gisteren wilden zij niet geloven dat zij zijn beetgenomen. De vondsten, onlangs, van soortgelijke cirkels op Schouweh-Duiveland zijn hiermee echter nog niet opgelost.

de Stem | 1994 | | pagina 3