k£™}°^9er Tijdbommen onder Ierse wapenstilstand 'Priv Veel geduld, tijd en vertrouwen nodig Woensdag 31 augustus: de Dag van wat Goede Bedoelingen Kans op v< natuurrami de stem a2| de stem -DE STEM- Registratiekai DESTEM Sprankje hooi BINNENLAND BUITENLAND Onrecht Aow-uitkering Inkomensdaling Ontvoering DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 Voor Johannes van Damme met een beetje drugs dreigt de doodstraf. Maar een Ka radzic - die duizenden men senlevens op zijn kerfstof heeft - krijgt nog dagelijks een hand van de hoogste he ren binnen de internationale politiek. Het is maar één schrijnend voorbeeld. De po litiek faalt in Ruanda, Joego slavië en in vele andere haar den van geweld en ellende. Het verschil tussen recht en onrecht is sterk aan het ver vagen. Als blijkt dat corruptie loont, dat men via ellebogenwerk, vriendjespolitiek en dubieuze praktijken de 'top' kan berei ken, dan gaat er ook in onze Westerse wereld iets goed fout. Als de kleine man, de gewone burger, hiervan di rect in zijn omgeving en op hoog nivo steeds meer voor beelden ziet dan verdwijnt het vertrouwen in het sys teem. Dan dreigt het ontspo ren van de mens, het individu en dus ook de maatschappij. Het wordt hoog tijd dat de heren politici van de wereld ten strijde trekken tegen der gelijk uitwassen binnen hun eigen kring en in de wereld. Want de geloofwaardigheid van de politiek is bij de bur ger tot onder het nulpunt ge daald. Als 'de politieke macht' ook niet eens meer in staat is om vo&'r Johannes van Damme gratie te krijgen, wat kan de politiek dan eigenlijk nog wel.... Vergaderen? Tijdens dat vergaderen sterven, sneu velen, verhongeren weer dui zenden mensen. Aardenburg, Peter van Waes Mensen van 65 jaar met een jongere partner krijgen geen aanvulling meer op hun aow- uitkering van 50 procent, als hun aanvullend pensioen (of ander inkomen) meer be draagt dan de andere helft van de aow-uitkering, meldt De Stem. Dit is onvoorstelbaar absurd en sociaal onaanvaardbaar en ik vraag mij af of dit juri disch haalbaar is. Ik zal voorrekenen wat het in mijn eigen geval betekent. Over ruim VA jaar ben ik 65 jaar. Mijn vrouw is 3 jaar jonger en niet in loondienst. Vanaf mijn 65e jaar zou ik globaal aan inkomen ontvan gen: Aow-uitkering 50 procent netto per jaar 10.000,- Toes'ag vrouw 50 procent netto 10.000.- Pensioenuitkering netto 10.000,- 30.000,- Indien de plannen uitgevoerd worden, zou ik mijn volledige pensioen kwijtraken, dus moet' ik 33 procent inleveren. Dit gedurende 3 jaar (dan wordt mijn vrouw 65), dus totaal 3 x 10.000,- is 30.000,- netto Ik heb altijd pensioenpremie betaald om een aanvulling op mijn aow te krijgen op 65-jarige leeftijd. In pen sioenpolissen werd altijd re kening gehouden met 'fran- chise-aow voor 2 personen. Nu blijkt dat ik pas profijt van mijn pensioen krijg op mijn 68e jaar. Een groot deel van mijn pensioenpremie is dus voor niets betaald. Vele honderdduizenden aan staande 65-jarigen met jonge re partner zullen met mij zeer op7es7eTren !n^korten en'r 'ef I bemerken stanrit,e het met uw standpUf1t eens is. zwaar gedupeerd worden, in dien dit bizarre voornemen door zou gaan. Ik hoop dan ook van harte, dat alle gedupeerden, via alle mogelijke middelen zoals vakbonden en partijbesturen zullen protesteren. Indien dit het sociaal gezicht is van het nieuwe kabinet, vrees ik voor de toekomst het ergste. Molenschot J.G. Maas Verbaasd en verbijsterd hoor-' de ik op dinsdag 30 augustus jongstleden de heer F. Bol- kestein, fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer, in het NOS-journaal het vol gende zeggen: want er kan natuurlijk geen sprake zijn van een inkomensachteruit gang van 35 procent dat kan absoluut niet...' Bolkestein weet absoluut niet waar hij over praat. Doordat mij vorig jaar het trieste lot trof onvrijwillig werkloos te worden, mijn ww-uitkering in februari '94 beëindigd werd, mijn partner een ar beidsovereenkomst heeft als bejaardenverzorgster (80 pro cent) en wij derhalve geen recht hebben op een aanvul lende (abw-)uitkering, is het netto-inkomen van mijn part ner en mij met ingang van maart 1994 met ruim 47,5 procent verminderd! Het gaat te ver om deze ab surde inkomensdaling toe te schrijven aan het beleid van het huidige paarse kabinet, doch als Bolkestein zo stellig voor de t.v.-camera beweert, dat een inkomensdaling van 35 procent in Nederland niet kan, ware het mijns inziens bepaald niet onverstandig, dat hij eerst maar eens kennis nam van de werkelijke situa tie in onze samenleving, die immers onbetwistbaar in te genspraak is met zijn betoog. Naar mijn mening staat de volksvertegenwoordiging zo ver van de gewone dagelijkse werkelijkheid af, dat zij niet meer in staat is om die reali teit nog te kennen. Toch doet het trieste feit zich voor, dat juist deze mensen dagelijks verstrekkende besluiten ne men, die van grote invloed zijn op deze werkelijkheid. Natuurlijk is de kans zeer groot dat Bolkestein als ver weer aanvoert, dat het nooit zijn bedoeling is geweest om te beweren dat een inkomens daling van 35 procent in ons land niet voor kan komen, maar dat hij juist bedoeld heeft te zeggen dat zoiets niet voor mag komen. Zou hij zich echter aldus verweren, dan daag ik hem ogenblikkelijk uit om op korte termijn te zorgen voor een beleid, waar door ik - en ongetwijfeld vele lotgenoten - daadwerkelijk uit deze uitzichtloze situatie geraken. Bergen op Zoom, drs. J. Noordhuizen Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 8' 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Zal het terroristische Ier se Republiekse Leger in derdaad de wapens neer leggen en zich aan het gisteren afgekondigde bestand houden? Dat is de vraag die Ierland, Groot-Brittannië en de Amerikaanse president Clinton de komende da gen en wellicht maanden bezig zal houden. En wat dan? Zal deze daad van goede wil van de IRA daadwerkelijk vrede brengen in het ver scheurde Noord-Ierland? Door Ed van de Kerkhof Nu de IRA heeft aangekon digd definitief de wapens neer te zullen leggen, bete kent dat nog geenszins dat na 25 jaar de vrede is terugge keerd in het nog geen twee miljoen inwoners tellende Noord-Ierland. Integendeel. Wanneer de 'vre destichters' er niet in slagen om de protestantse meerderheid in de nog steeds Britse provincie gerust te stellen, bestaat de kans dat Noord-Ierland een nieuwe golf van geweld over zich heen zal krijgen. De afgelopen maanden hebben de Britse regering en die van de Ierse Republiek steeds volgehou den dat eventuele gesprekken met de Sinn Fein (de politieke tak van de IRA) geen bedreiging van de Noordierse status beteke nen. Maar de door - en - door Britsgezinde protestanten in het noorden vrezen dat er een 'ge heime agenda' bestaat tussen de twee regeringen, waarvan het uiteindelijke resultaat zal zijn dat zij zullen worden 'overgele verd' of 'uitverkocht' aan het katholieke zuiden. De sussende woorden hebben in ieder geval weinig indruk ge maakt op de meest extreme pro testanten - waaronder de nog steeds strijdbare dominee Ian Paisley. Deze steekt niet onder stoelen of banken dat hij van mening is dat de wapenstilstand een verraderlijk complot is van Dublin, Londen, de Amerikaanse president Clinton èn het Vati- caan - een complot dat gericht is tegen de protestanten. Dé grote vraag is dan ook hoe de protestantse terreurorganisaties de komende weken zullen reage ren. Het afgelopen jaar hebben zij al minstens de helft van de aansla gen in Noord-Ierland voor hun rekening genomen. Pas als zij tot kalmte kunnen worden bewogen, heeft het vredesproces een echte kans; maar raken zij in paniek dan is de kans groot dat ze een wanhopige poging zullen doen om desnoods gewapenderhand een zelfstandige republiek uit te roepen, waarin de belangen van de protestantse meerderheid ge waarborgd zullen zijn. Zinloos geweld. Welke tijdbommen tikken er al lemaal nog meer ónder de wa penstilstand? Vooreerst is daar de IRA zelf. De terreurcampagne van de afgelopen jaren bleek een doodlopende weg. Steeds meer Ieren, zowel in het noorden als in het zuiden, hebben een afkeer gekregen van al dat zinloze ge weld. De pogingen om via de politieke tak - de Sinn Fein van Twee jonge mannen lezen een plaatselijke krant waar het IRA-bestand wordt aangekondigd. foto epa Gerry Adams - een plaatsje aan de onderhandelingstafel te krij gen, moeten dan ook beschouwd worden als een geniale truc om een roemloze ondergang te voor komen van de beweging die naar aansluiting met de Ierse Repu- bliekte zoekt. Gerry Adams hééft dat plaatsje gekregen en daarmee een vinger in de pap - zij het vooralsnog in het geheim en verborgen voor het Britse publiek dat steeds hard heeft geroepen dat premier Major zich niet door terroristen mocht laten chanteren. De vraag is echter of de IRA bereid is de wapens en de enor me voorraad explosieven in te leveren. Zo'n daad zou getuigen van goede wil. Maar tegelijker tijd zou onder een deel van de katholieke minderheid de vrees ontstaan opnieuw weerloos uit geleverd te worden aan protes tantse gewelddaden. Toen 25 jaar geleden de onlusten uitbraken, was die minderheid óók weerloos, gewoon omdat de IRA'op dat moment nauwelijks meer bestond. Het woord IRA stond niet meer voor Irish Repu blican Army, maar voor I Ran Away. De aanvallen van woe dende protestanten op katho lieke wijken in Londonderry en Belfast waren de directe impuls voor het ontstaan van een nieu we, steeds beter bewapende, IRA. De vraag is of de IRA bereid is het risico te lopen om bij een eventuele geweldsexplosie met lege handen te staan. Van de andere kant zal het volle dige protestantse blok eisen dat de IRA daadwerkelijk de wapens inlevert als blijk van oprecht heid. Daarbij komt dat Londen en Dublin bij herhaling geëist heb ben dat er minstens drie maan den zonder IRA-geweld moeten verstrijken, als bewijs dat de IRA (en Sinn Fein) serieus wil onderhandelen. En drie maan den is een lange tijd, in een provincie waar tot nu toe dage- Vreugde in de straten van Belfast. foto epa lijks wel ergens een bom ont plofte. Grondwet Een tweede tijdbom ligt in de Ierse Republiek. Ook de Ierse premier Reynolds heeft de afge lopen maanden tijdens de onder handelingen met zijn Britse col lega Major voortdurend gepro beerd om de Noordierse protes tanten gerust te stellen. De Republiek zou niet van zins zijn om via een 'sluipweggetje' en een 'geheime agenda' alsnog Noord-Ierland in te palmen, hield Reynolds steevast vol. De protestanten zullen hem ech ter pas geloven als de Ierse Re publiek daadwerkelijk overgaat tot het schrappen van de twee artikelen in de grondwet waarin onverbloemd staat dat de repu bliek het noorden als haar terri torium beschouwt. Verandering van die grondwet zal echter nog heel wat voeten in aarde houden. Ofschoon veel Ieren het IRA-ge weld al jarenlang beu zijn, is het echter nog maar de vraag of er een grote meerderheid gevonden kan worden die tot een zo drasti sche stap als een ingreep in de grondwet bereid is. Ieren zijn dol op hun eigen histo rie en hun na eeuwenlange strijd op de Britten veroverde onaf hankelijkheid vindt juist zijn weerklank in die historische grondwet. En intussen haast ook Albert Reynolds zich om keer op keer te herhalen dat ook hij zich niet laat chanteren door terroristen en dat hij pas met Gerry Adams aan één tafel wil gaan zitten als de IRA zich werkelijk aan de wapenstilstand zal houden. Londen En natuurlijk tikt er ook nog een tijdbom in Londen zelf. Het poli tieke bestaan van premier Major is voor een deel afhankelijk van de steun die hij tot nu gekregen heeft van de Unionisten, de poli tieke partijen die de belangen van de Noordierse protestanten verdedigen. Dat werd bijvoor beeld duidelijk tijdens de debat ten over 'Maastricht'. Het meest extreme deel van de Noordierse politici - en alweer onder leiding van dominee Pais ley - is nu al bereid om Major beentje te lichten. De meer ge matigden - onder wie James Mo- lyneaux van de Ulster Unio nists - hebben zich bereid ver klaard de kat uit de boom t;| willen kijken, maar mocht ooi I hen het gevoel bekruipen doo l Londen 'verraden' te wordec, I dan zullen ook zij niet aarzele: I Major te laten vallen. De afgelr. I pen dagen bleek dat er een aan. I tal conservatieve backbenches is dat inmiddels partij heeft j kozen voor de Unionisten. Dominee Paisley - leider van 41 Democratie Unionist Party - w$ I er natuurlijk als de kippen b; om van de Britse regering eisen haar woord gestand |J doen dat ze de protestants, I Noordieren niet in de steek zo. laten. Dat moet dan volgens d» I dominee in de vorm van ee: I referendum, waarvan, zo hoop I hij, de uitslag al bij voorbaa vast staat: de meerderheid va: I de Noordieren zal kiezen voo: I behoud van de aansluiting fc, het Britse koninkrijk. Prijskaartje Tenslotte zijn daar nog de Vere-1 nigde Staten. Britse Conserv;. I tieven en Noordierse protests: ten waren gisteren al woeden: I op het feit dat president Clintc: I in hoogst eigen persoon toestem-1 ming had gegeven voor een vi- sum aan de IRA-veteraan Joe Cahill. Clinton zelf is er natuurlijk alle I aan gelegen om zijn politieke blazoen wat op te kunnen p sen door een prominente plaats I op te eisen bij het bereiken va:, een eventuele vrede in Noord-1 Ierland. En het toelaten van i 74-jarige Joe Cahill - die in het I verleden al eens ter dood wers veroordeeld - is daarbij noodza-1 kelijk. Cahills komst moet gezie: worden als een poging om d; I enorme Iers katholieke gemeen I schap in de Verenigde State: I voor te bereiden op een staakt-1 het-vuren van de door hen ge-1 sponsorde IRA. De vraag is echter in hoeverre dt Verenigde Staten bereid zullei zijn de rekening te voldoen dit bij een eventuele vrede hoort Het Amerikaanse International Fund for Ireland heeft al tf kennen gegeven tweehondenl miljoen dollar te willen investe ren in Noord-Ierland, maar cl dat genoeg zal zijn is maar dt vraag. Belfasts economie ver keert in een deplorabele staat ei wordt op de been gehouden doo: zware subsidies uit de Brits schatkist. Ongetwijfeld zal ook van de Eu ropese Gemeenschap gevraag: worden een duit in het zakje It doen, niet alleen in het noordet maar ook in Ierland, een van dt armste landen van die Gemeen schap. Want ook Ierland zal ea beloning eisen voor zijn inspan ningen. Wonden helen Tijdbommen genoeg en het zsl een delicaat karwei zijn om 2 stuk voor stuk onschadelijk It maken. Dat zal tijd en veel gt duld en nog meer vertrouwe vergen en de vraag is of alk partijen dat geduld en dat ver trouwen kunnen opbrengen. En als dan de Britse troepen ui de straten van Belfast verdwe nen zijn, is het nog maar vraag hoe lang het zal dura voor de wonden van de Noor dierse Apartheid zijn geheeld. Komt het ooit zover dat ea protestant in een katholieke tas zal stappen? Door Jan Greyn Hoe sprankelend horen rege ringsverklaringen te zijn? Hèèl sprankelend liefst, maar de historische praktijk laat een ander beeld zien. Toch is een regeringsverklaring een soort geloofsbelijdenis van Hare Majesteits nieuwe ploeg. En dan ligt op de Dag van de Goede Bedoelingen - als het ka binet zich presenteert in de Tweede Kamer - een blik in de toekomst voor de hand, als het kan met wat élan. Maar de regeringsverklaringen van de laatste tientallen jaren waren vaak niet meer dan keuri ge, min of meer bondige samen vattingen van de regeerakkoor den, met kraak noch smaak en zonder enig écht nieuws. Belangrijkste reden voor deze grote mate van voorspelbaarheid is de noodzaak in Nederland steeds weer coalities te sluiten, want geen partij kreeg ooit de meerderheid. Dat betekent voor iedere nieuwe regeringspartij steeds weer veel water bij de meest gewenste soort wijn. De regeringsverkla ring is daardoor logischerwijs een slap aftreksel van een zelden ook verrassend regeerakkoord. Daarom stond de regeringsver klaring van het kabinet-Den Uyl niet bol van de verwijzingen naar de later fameuze kreet 'ver deling van kennis, macht en in komen'? Toch zal dat in veel geheugens gebakken zitten. Maar die kreet kwam uit Keer punt '72, het programma van het schaduwkabinet van PvdA, D66 en PPR. Sprak premier Van Agt in zijn eerste kabinet met de WD vol élan over zijn ethische reveil? Ook niet. Van Agt mijmerde al vaak hardop over het ethisch ontwaken van het land toen hij nog minister van Justitie was. Het nationaal collectief geheu gen bedriegt kennelijk op dat vlak. En repte premier Lubbers in zijn eerste kabinet in 1982 over de 'no-nonsens-koers' waarmee hij de geschiedenis zou ingaan? Nee. Lubbers droeg de term later aan in een interview met het blad van het CDA. Wel sprak Lubbers in de regeringsverklaring van 1982 over de 'economische win ter' waarin Nederland verkeer de. Maar dat beeld bleef niet lang hangen. Regeringsverklaringen hebben kortom veelal een hoog gehalte van plichtmatigheid. De richting en de plannen staan bevroren in regeerakkoorden. Kabinetten waken er kennelijk voor om al te veel verwachtingen te wekken. Premier Kok koos een te makkelijke weg bij zijn uitleg, foto anp Krantecommentaren zijn daar om ook vaak: 'Het was een sobe re verklaring met weinig nieuws.' Dit soort commentaren was te lezen in 1977, 1981, 1982, 1986, 1989 en anno 1994 zal het niet anders zijn. Veel sporen lieten regeringsver klaringen ook niet na in de poli tieke geschiedenis, behalve die van 1939 toen het kabinet Co- Ïijn-V aantrad. Het was een min derheidskabinet zonder de poli tiek toen nog machtige rooms- katholieken, die dan ook hun best deden het kabinet kort te laten zitten. Op 26 juli las Colijn de rege ringsverklaring voor, op donder dag 27 juli kreeg een motie van Deckers van de Rooms-Katho- lieke Staatspartij steun van de meerderheid. En weg was het kabinet Colijn-V, het kortstdu- rende - twee dagen - in de geschiedenis. Het afleggen van een regerings verklaring is een gegroeide prak tijk - de plicht daartoe staat niet ergens schriftelijk verankerd. Lange tijd wachtte de Tweede Kamer keurig op de Troonrede om dan pas later haar zegje te doen over de beleidsvoornemens van het kabinet, waarbij niet verder dan één jaar vooruit werd gekeken. Nog in 1945 toen het eerste kabinet na de oorlog aan trad, bleef een regeringsverkla ring achterwege; iedereen wilde snel aan de slag en niet zeuren. Wat hoort allemaal in een rege ringsverklaring te staan? Regels zijn er niet, het hangt van het kabinet af. Gisteren klaagde de nieuwe CDA-fractieleider Heer- ma dat premier Kok niet sprak over landbouw, die toch o zo belangrijke tak van de Neder landse economie. Maar deed Lubbers dat in zijn derde kabi net, waarin Heerma staatssecre taris was? Nee dus. Maar Heer- ma kent de waan van de dag en haakt in op ongenoegens in die sector. Daarvoor ben je opposi tieleider. In ieder geval staat sinds een aantal jaren een verantwoording voor de kabinetsformatie in de regeringsverklaring. Kok deed dat gisteren heel summier, net zoals zijn voorganger Lubbers tot driemaal toe deed. Maar Lubbers had ook veel minder uit te leggen. Kok had wat meer tijd moeten nemen om uit te leggen waarom voor het eerst in driekwart eeuw een CDA-loos kabinet - in elk geval zonder christen-democra ten - uit de bus kwam. Hij koos een te makkelijke weg bij zijl uitleg: „Het kabinet is niet ont staan uit de behoefte zich tegel anderen (lees: het CDA) af tf zetten." Kon het niet anders? Hoe be langrijk was de blokkade val Van Mierlo tegen toetreden vat het CDA? Deze vragen blevei onbeantwoord. De goede, bedoelingen voor dl toekomst in een regeringsverkla ring, hoe spaarzaam ook, blijke' achteraf bezien vaak toch nog t< ruim in aantal. Want er'is niet hardnekkiger dan de werkelijk' heid. Lubbers mocht dat to driemaal toe in kabinetten erva ren. De gematigde, bijna terug houdende toon van premier Kt» is daarom ook heel begrijpelijk want niets is zo moeilijk te voor spellen als de toekomst. Maar een voorzichtige blik in dj toekomst, zonder dat het zwaarwichtige karakter van eet visionaire toespraak hoefde aar. te nemen, had gerust gemogen Het ontbreken daarvan bewijf dat het paarse kabinet van Ko» deel uitmaakt van een gewOrt regering van hare majesteit. het woordje 'paars' kwam ook niet uit Koks mond. Dat z01 eens te veel verwachtingen kun nen wekken. Kok bedoelt het goed en da' moet blijkbaar genoeg zijn. Den Haag (anp) - Het minis terie van Defensie reageert laconiek op berichten dat de complete top van de Neder landse krijgsmacht dit voor jaar zou hebben overwogen, op te stappen uit protest te gen nieuwe bezuinigingen. Gisteren werd bekend dat de bevelhebbers van de landmacht, luchtmacht en marine, alsmede de chef-defensiestaf op 25 april Van onze redactie binnenland Den Haag - De privacy van dij in gevaar. In het huidige dreigt de waarde daarvan vJ Ook bestaat het risico dat er tig met met persoonsgegevensg Dat zegt de Registratiekamer in zijn jaarverslag. Het tij is ge keerd, aldus de Registratieka mer, die ervoor moet waken dat misbruik wordt gemaakt van persoonsbestanden en -gegevens. Privacy en zelfbeschikking krij gen niet langer de bescherming, die in de jaren zeventig en tach tig vanzelfsprekend was. Frau debestrijding staat hoog op de politieke agenda. Bars In de geestdrift voor een strikte re rechtshandhaving of fraude bestrijding ontstaat volgens de Registratiekamer het gevaar dat er onnadenkend koppelingen worden gerealiseerd tussen be standen met persoonsgegevens, zonder dat er goede waarborgen bestaan. Grote groepen burgers kunnen daardoor onterecht het stempel van fraudeur of wets overtreder opgedrukt krijgen. De Registratiekamer is bang dat 'een barse maatschappij, met een geïnstitutionaliseerd wantrou wen' ontstaat. De kamer vindt de behoefte aan koppeling van de overheidsinstanties op zich zelf wel begrijpelijk, maar pleit voor waarborgen en grenzen. Van onze Haagse redactie J Den Haag - De kans dat schad ramp in de toekomst kan wordi Gesprekken daarover tussen hel de verzekeraars zijn nog zonder J Maar omdat de Tweede Kamer daar sterk op aangedrongen heeft, zal minister Zalm van Fi nanciën zijn gesprek met de ver zekeraars voortzetten. Dat schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. In april is na twee jaar overleg duidelijk ge worden dat het verzekeren van de schade van aardbevingen en overstromingen niet haalbaar is. Er werd toen gedacht aan een poolconstructie, waarbij verze keraars 50 miljoen en de over- Valkenswaard - Een 22-jarige vrouw uit Valkenswaard heeft vorige week een ontvoering in scène gezet om thuis weg te komen. De politie heeft een 25-jarige verdachte die daaraan meewerkte, gisteren vrijgelaten. De vrouw vond dat ze bij haar moeder onder de plak zit. Ze zag een geënsceneerde ontvoering samen met haar ex-vrioend als enige mogelijkheid om daaraan een eind te maken. ZOZEER zijn bomaanslagen, md met het dagelijkse leven in I Noordieren - protestanten én weet. De onvoorwaardelijke en (de derde sinds het begin van t' voor de getekende bewoners vl zoveelste beproeving. Aan de meestal de voorbode van gruwel Dominee Ian Paisley zette de to> schap met zijn sombere profetie log' is uitgeschreven. De on\ (vijftien procent van het Noordi partij) voelen zich verraden do< me concessies aan de IRA; tien op Sinn Fein, de politieke vleugg satie. De loyalisten vrezen uf relatie met het Verenigd KoninS UVF zullen hun bloedige 'repre lieken daarom voortzetten. Maar voor de overgrote meerd. jongste aanbod van de IRA toch lang voor is gebeden. Een w^ begin zijn, al weet niemand pre kunnen samenleven in Zuid schudden van Rabin, dan rncL toekomst bestaan voor Noordiei1

de Stem | 1994 | | pagina 2