DE STEM 'Net zo makkelijk als montage van een Ikea-meubel' Oubollig maar onverwoestbaar niek jringen iniek D ?-< '4'LfWsvlf/ry Enkhuizer Almanak is aan vierhonderdste editie toe B, technisch vooropleiding, werktuig- mts vooroplei- hnische nbeheersing, ucteurs met ipalen van ipleiding. pren van racticumdag opleiding. ineumatisch, automati- i en aan- itallaties. Met en kennis van werking PLC- storingen in ding. loofd- en racticum. ngzoeken, i de praktijk. van geïntegreerde ssingen. Met rwerpen: tennis. Met ,n hydrauliek. jn motorrege- iliekpracticum. Jing. in de proces- ste processen. /mts paratuur en /mts iringzoeken, en. s/mts erpen: koelmid- en, vullen, Met ganisatie van de organisatie, ag- aan: 08380-32514^Q_M sus(sen): consument DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 DEEL Een beetje timmeren, bo ren, schilderen is voor het gros van de Nederlanders geen kunst. Zelf een huis bouwen, eigenhandig, van fundering tot nok, is een ander verhaal. Een ^oors bedrijf gaat dat een stuk gemakkelijker maken door de introduc tie van bouwpakketten. Wie een Ikea-meubel in elkaar kan zetten kan ook een eigen huis bou wen. Wie interesse heeft, zal echter enkele maan den moeten wachten. Want het loopt nu al storm. Woonhuis als bouwpakket Door Anja Sparidaans De doe-het-zelf-trend is niet meer te stuiten. Als voorlopig hoogtepunt is er nu zelfs een compleet doe-het-zelf-huis op de markt. Het gaat hier om een bouwpakket waarmee binnen drie weken de ruwbouw van een compleet woonhuis kan worden neergezet. „Iedereen die wel eens een Ikea-meubel in elkaar heeft gezet, kan zo'n huis eenvoudig zeil bouwen," meent Jaap Wes terhof, woordvoerder van impor teur Drammen. Schilderen, betegelen, metselen; voor dergelijke klusjes in huis zal de wat handige doe-het-zelver niet snel terugschrikken. Maar zonder hulp van vaklieden een compleet huis in elkaar zetten? Daar zullen maar weinig klussers hun handen aan willen branden. Maar nu er doe-het-zelf bouwhui zen op de markt zijn, wordt dit het overwegen waard. Het concept, dat nieuw is voor Nederland, komt oorspronkelijk uit Noorwegen, waar deze houten doe-het-zelf-woningen al vijftien jaar lang volop gebouwd worden. Ook aan landen als Engeland, Oostenrijk, Duitsland en Spanje worden ze geregeld geleverd. Dat dit idee ook hier aanslaat, blijkt al op voorhand. Het eerste huis moet nog gebouwd worden, maar de importeur heeft zijn handen al meer dan vol met het te woord staan van geïnteresseer den en met het uitbrengen van of fertes. De potentiële kopers staan vol gens Drammen in de rij voor zo'n felbegeerde woning en er is zelfs een wachtlijst ingesteld. Alleen de wachttijd voor een informatie pakket bedraagt al zo'n drie maanden! Het bedrijf verwacht 'een stormloop van reacties' als het eerste huis op de Veluwe dit najaar gerealiseerd is. Zelf ontwerpen Het zelfbouw-concept begint al bij het ontwerp. De producent heelt weliswaar tweeëndertig verschillende basis-modelwonin- Westerhof had wel verwacht dat het idee hier zou aanslaan. „Ne derlanders zijn van huis uit een nijver volkje. Het doe-het-zelven slaat hier over de hele linie onge looflijk aan." Daarnaast blijkt het idee om zelf een huis te ontwerpen erg aan te spreken. „Leuk wonen heeft in onze samenleving een hoge prio riteit. En wie wil er nou geen droomhuis, dat helemaal naar ei gen inzicht is gebouwd?" Wester hof heeft zich verbaasd over het aantal mensen dat al eens ooit een ontwerp voor een zelf te bou wen huis heeft gemaakt. „Dat komt nu weer uit de la tevoor schijn, waarin het eerder terecht kwam, omdat het niet-realistisch zou zijn." Maar volgens de importeur heeft de meerderheid van de geïnteres seerden gereageerd, omdat het om sfeervolle houten huizen gaat. „Het zijn klassieke Noorse hui zen met een verrassende vormge ving en stijl. Daar vallen de men sen blijkbaar op. Ook de relatief lage prijs van de doe-het-zelf woning blijkt aan trekkelijk; die varieert van 60.000 tot 150.000 gulden. Uiter aard is de prijs afhankelijk van de grootte en het type woonhuis en van de mate van zelfwerk zaamheid die de koper aan de dag wil 1 C&V. i<h Op papier ziet de Noorse houten woning er heel sfeervol uit. j£'& i**" - 'W~%£n gen waaruit de doe-het-zelver kan kiezen, 'om hem wat op weg te helpen,' maar een creatieve op drachtgever heeft nog alle moge lijkheden om ingrijpende veran deringen in de indeling aan te brengen. „Eventuele aanpassingen in ver band met veranderende woon wensen of -behoeften kunnen ook in een later stadium nog worden uitgevoerd," verzekert de impor teur. Als het kant-en-klare ontwerp er ligt, kan de zelfbouwer vervol gens een keuze gaan maken uit verschillende typen ramen, deu ren en dakafwerkingen. Zo kun nen er op het dak zowel shingels, dakpannen, asfalt als alumini- umplaten worden toegepast. Ook plafonds, wanden en vloeren worden aan de hand van zijn aanwijzingen gemaakt. Het uiteindelijke ontwerp wordt in een bedrijf in Noorwegen ver werkt tot een volledig bouwpak ket. Na zo'n drie maanden wordt dit voorgemonteerd geleverd in zogenaamde skelet-elementen, inclusief ramen en deuren. Het voordeel van deze bouwwijze is dat de ruwbouw snel in elkaar zit. De importeur houdt het erop dat twee mensen die ruwbouw binnen drie weken kunnen reali seren. Durft de koper het grove werk toch niet helemaal zelf aan, dan wil Drammen deze klus wel voor zijn rekening nemen. In die opzet wordt alleen de afbouw door de opdrachtgever zelf ter hand ge nomen. Dat betekent dat hij onder ande re de binnenmuren, wandafwer king en vloeren nog eigenhandig moet plaatsen en afbouwen. Voor die afwerking moeten ook nog eens zo'n drie weken worden uit getrokken. Handleiding Alle materialen die voor die af werking nodig zijn, worden mee geleverd; zelfs moeren, spijkers en beits ontbreken niet. Alle on derdelen van het bouwpakket zijn gecodeerd en het pakket be vat tevens gedetailleerde werkte keningen. Volgens de woordvoer der moet de gemiddelde doe-het- zelver het met die handleiding kunnen redden, eventueel aange vuld met begeleiding van de pro ducent. Ook de gereedschappen hoeven geen struikelblok te zijn. De eni ge gereedschappen die onmisbaar zijn, zijn de spijkermachine en de hamer. „Iedereen die weieens een Ikea-meubel in elkaar heeft ge zet, kan zo'n huis eenvoudig zelf bouwen," aldus woordvoerder Westerhof van importeur Dram men. De vergelijking met de Ikea-for- mule kan nog verder worden doorgetrokken; het succes van de deze Scandinavische meubel bouwpakketten zou wel eens kunnen overslaan op de doe-het- zelf-woningen. Woordvoerder Haken en ogen Toch zitten er een aantal haken en ogen aan deze doe-het-zelf woning. Niet alle gemeenten ge ven er een bouwvergunning voor af, omdat ze qua stijl en vormge ving vaak veel afwijken van de reguliere huizen. Ook het feit dat het huis van hout is, wil nog al eens problemen ge ven met de geldende veiligheids normen. „We kunnen het ontwerp natuur lijk altijd aanpassen aan de eisen van gemeenten of opdrachtge vers; de buitenzijde kan zelfs uit gevoerd worden in steen. Maar aan al die extra aanpassingen hangt natuurlijk wel een prijs kaartje." Verder moet de doe-het-zelver incalculeren dat er nog een aan tal bijkomende kostenposten zijn. Zo moet er om te beginnen een stuk grond worden gekocht waarop het huis gebouwd kan worden en ook de fundering komt voor rekening van de koper zelf. Met het bouwpakket wordt feite lijk enkel de ombouw geleverd. Dat houdt in dat onder meer elektriciteits- en waterleidings installatie, cv en sanitair zelf moeten worden aangeschaft. En daarmee gaat tevens het doe-het- zelf-idee wat verloren, omdat voor deze klussen vaak toch een vakman in de arm genomen moet worden. Drammen bevestigt dit. „Wat blijft staan is dat de doe- het-zelver in elk geval stukken minder afhankelijk is van dure vaklieden en dat hij volledig zelf bepaalt hoe zijn huis er uit komt te zien." Van onze verslaggever Enkhuizen - Eigenaar van de Enkhuizer Almanak of niet, voor de autochtonen van het vissersstadje zal Fransje Jon- gert altijd een 'raar mens uit Apeldoorn' blijven. -Een echte Enkhuizer zal ik nooit worden, ook al schrijf ik nog hon derd almanakken vol. Ik ben en blijf buitenstaander ook al komt mijn familie oorspronkelijk uit deze contreien." Ais pittoreske pleisterplaats heeft het havenstadje de toeristen en dagjesmensen veel te bieden, maar de almanak is voor Enkhui zen alsde koek voor Deventer, de bol voor Den Bosch en Flipje voor Tiel; een fenomeen dat onverbre kelijk met een plaats verbonden is. Vandaar ook dat Jongert, toen ze als Apeldoornse in 1982 de Enk huizer Almanak overnam, al snel tot de conclusie kwam dat er iets niet klopte. „Het bleek dat de al manak in die lange historie nooit >n Enkhuizen was gemaakt of uitgegeven. Toen ik begon was de vestigingsplaats Apeldoorn en ik vond dat dat niet kon. Voor mij stond toen al vast dat ik met de almanak zo snel mogelijk naar Enkhuizen moest." envrouw Zak, Eindelijk gevestigd in de enige Plaats waar het kloppend hart van de almanak thuishoort, heeft Fransje Jongert onlangs de laat je hand gelegd aan de jubileum- ukgave voor 1995. En ook al bes hert ze De Almanak in eerste in stantie als een slimme zaken vrouw aan de hand van 'moderne' marketingtechnieken, Jongert weet dat ze tegelijkertijd de belangrijkste ambassadrice van Enkhuizen is. Niet, zoals het iet- Vat oubollige imago doet ver moeden, als een Klazien uut k-type dat op afroep orakelt. De Enkhuizer Almanak van dit jaar. In oktober verschijnt de 400e uitgave. Jongert neemt haar werk aan merkelijk serieuzer. „Ik woonde en werkte nog in Ca nada toen ik hoorde dat de Enk huizer Almanak te koop was," vertelt de eigenaar/hoofdredac teur. „Mijn eerste reactie was 'verrek wat leuk, daar kan ik wat mee'. Niet alleen als zakenvrouw, maar ook de folklore en de tradi tie die rond het boekje hangen, spraken me aan. Dat je er marke tingtechnisch ook veel mee kunt, dat stond voor mij van begin af aan vast. De Enkhuizer Almanak, dat is een begrip! Maar ik zag ook al snel dat de het boekje verso berd was. Beetje saai, beetje droog, terwijl het tot mijn grote verbazing nog volop gelezen werd. Maar daar zat dus mijn uit daging. De almanak moest weer leuk en spannend worden." Vooral dat laatste heeft Jongert ervan weerhouden om haar ver nieuwingsdrang al te veel bot te vieren. „Een historie van vier honderd jaar moet je respecteren en bovendien dankt de almanak zijn succes juist aan die klein schalige kneuterigheid. Ik be doel, de bootjesmensen kunnen bij de ANWB allerlei handzame boekjes krijgen met informatie over waterstanden, getijden, eve nementen en wat al niet. Maar toch kiezen velen voor de goed kope Almanak. Dus het enige wat ik heb gedaan is het boekje op poetsen met leuke en gezellige in formatie, illustraties en handige wetenswaardigheden over actue le onderwerpen. En dat betekent ook dat ik niet uitsluit dat er str aks een verhaaltje over veilig vrijen in staat." Vier eeuwen Enkhuizer Alma nak, het is een historie waar me nig uitgever jaloers op zal zijn. Het boekje heeft zowel Napo leons drukpersverbod als de cen suur tijdens de Duitse bezetting getrotseerd. Van alle almanakken die er ooit in Nederland zijn uitgebracht, is de Enkhuizer uitgave verreweg de oudste. In het Rijksmuseum in Amsterdam ligt nog een gedeelte van de almanak die in 1595 ver scheen. Het restant is gevonden op Nova Zembla in het Behouden Huys en daar kennelijk achtergelaten door Willem Barendsz of Jacobus van Heemskerck na de beroemde overwintering. Algemeen wordt aangenomen dat het hier een edi tie van de Enkhuizer Almanak betreft. Het oudste complete exemplaar dateert van 1686. Vermeldingen daarin wijzen erop dat de Alma nak toen al gedurende honderd jaar min of meer regelmatig ver- Het mag dan een onoog lijk boekje zijn boordevol - volgens sommigen - on nutte informatie, met een jaarlijkse oplage van 250.000 exemplaren is de Enkhuizer Almanak stee vast een bestseller. Boe ren en buitenlui, vissers en bootjesmensen, maar ook stadse verzamelaars zweren bij de traditie en onverwoestbare autori teit van het, naslagwerk je. In oktober verschijnt als vanzelfsprekend de 400 jaargang. scheen. De toevoeging 'Enkhuizer' is ech ter altijd misleidend geweest. Totdat Fransje Jongert naar de havenplaats verhuisde is het boekje nooit in Enkhuizen ge schreven, gedrukt of uitgegeven. „Dat het een 'Enkhuizer' alma nak is geworden heeft meer te maken met het belang van Enk huizen ten tijde van de Oost Indi sche Compagnie. De waterstan den begonnen vroeger ook altijd met Enkhuizen," weet Jongert uit overlevering. Naast een groot aantal vaste on derwerpen die elk jaar in de vraagbaak aan bod komen - wa terstanden, feestdagen, tabellen, weersvoorspellingen, evenemen ten en andere kalendaria - heeft Jongert een grote vrijheid in het vullen van de vaste 288 pagina's. „Eigenlijk ben ik daar altijd mee bezig," zegt ze. „Je hoort iets, je ziet iets en je krijgt een idee voor een verhaaltje." Vooral de Enkhuizer Wijsheden zijn van het grootste belang. Hoe verwijder je vogelpoep-vlekken, hoe lang is een lucifer of hoe maak je pudding zonder vel? De almanak weet het. „Heel vaak krijg ik suggesties uit het land. Belt iemand op uit het Limburgse Gulpen om te vertel len hoe je meer sap uit een citroen kunt krijgen of hoe je tulpen lan ger mooi houdt. Uiteraard con troleer ik alles hoogstpersoonlijk. Het zou niet goed zijn als de Enk huizer Almanak op een leugen wordt betrapt." De eigenaresse weet zich welis waar verzekerd van een groot le zerspubliek, er dient boven alles een landelijk fenomeen in stand gehouden te worden. „De Enkhuizer Almanak is een instituut waarmee personen of bedrijven nogal eens aan de haal willen als ze aspecten als traditie, folklore en betrouwbaarheid wil len uitventen. Daar moet ik alert op zijn. Het beeldmerk (het rood- gedrukte tevreden glimlachende rokende vissertje -red.) is be schermd en het formaat en de op zet van het boekje ook. Maar met mijn toestemming mogen bedrij ven de almanak natuurlijk wel gebruiken als strooigoed voor re laties of personeel. In kerstpak ketten doet hij het ook altijd goed." Museum Maar de grootste triomf wordt voor Fransje Jongert het Enkhui zer Almanak-museum dat geves tigd wordt naast de plaatselijke visafslag, aan de voet van de Eigenaar/hoofdredacteur Fransje Jongert: Uiteraard controleer ik alles hoogstpersoonlijk. Het zou niet goed zijn als de Enkhuizer Almanak op een leugen wordt betrapt.foto martin mooi Drommedaris. Volgend jaar vindt de opening plaats en worden de vier eeuwen geschiedenis voor het eerst getoond. Ook heeft Jongert het voor elkaar gekregen dat de 400e editie op cd-i verschijnt, een medium waar de almanak zich bij uitstek voor leent. De almanak groeit met de tijd mee, weet de hoofdredacteur. „Ik heb vroeger ook altijd ge dacht 'ach, die Enkhuizer Alma nak, wat moet je ermee?' Het lijkt een fenomeen dat met meer in de ze tijd past. Een lullig klein boek je dat je nauwelijks zonder lees bril kunt lezen. Maar ik ken nu mensen die zonder almanak het jaar niet doorkomen. Die zweren bij dat ding. En niets is mooier dan te weten dat je in een behoef te voorziet, ook al begrijp je die zelf misschien niet." OG42

de Stem | 1994 | | pagina 19