week f 25.- ting lees. 7.98 13.98 10.90 12.90 Inbraken bij top justitie Amsterdam Romig extraatje van Bressot. 5,0%" Jah. Uw attraktieve >ermarkt. Gezinnen lenen weer meer geld voor dure aankopen Militaire actie Haïti dichterbij Controle bijstand en wachtgeld faalt UNITED COLORS OF BENETTON. V* iverteren et stof opwaaien, itiqualr.99 [Half miljoen j uitkeringsfraude Krajicek door Junglecommando rukt op in Oost-Suriname Overleg betere bescherming Geblesseerde vorstin op bezoek Toch nog kans voor Taptoe Moslim-verzet VN-conferentie Meer orders Kort geding HSL Anderhalf miljoen voor verbetering van ziekenhuizen Deze week alleen bij Albert Heijn. Oh Nuis (Cultuur) krabbelt terug Rekenkamer boos op ministers Korte gijzeling dank voor hulp 'slachtoffer' aan Meer rendement op uw spaargeld. VSB'BANK COMPUTERBOEKHOUDEN \S 1994 X 53 j pensen hebben de laatste maanden mals het vlees bij Edah is. Heeft u [iet onze gevulde schnitzels of onze i trouwens dat ons vlees zo vers is dat u het rustig kunt invriezen en bewaren? Ook de komende tijd hebben wij een vijftal vleesaanbie dingen voor u. Om u extra voordelig kennis te laten maken met ons kwaliteitsvlees. Kwaliteitsgarantie. Lef op dit vignetWij staan garant voor de kwaliteit Bent u desondanks niet tevreden, dan knjgt u uw geld terug. (schnitzels (ipigrtonsaus, atésaus, Is of -poulet (chnitzels '7.49 •'f B - \W - t iW*- *- '6.95 i vrijdag van 10 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur kunt u gratis bellen i-afdelmg Daar kunt u ook terecht voor het adres van de Edah Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 3 september 1994. -ns^f ngen: De Stem, 076-236911 TERNEUZEN HULST SLUIS Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 DE STEM 134e JAARGANG jlerneuzen - In de acht Zeeuws- I Vlaamse gemeenten is vorig jaar Ivoor bijna 550.000 gulden aan I uitkeringsfraude ontdekt. Dat I blijkt uit het jaarverslag van de I sociale recherche. De sociaal re- jchercheurs stelden 93 onderzoe- I ken in, ruwweg dertig meer dan lin 1992. In 58 gevallen, ofwel Iruim 62 procent, bleek er te zijn I gesjoemeld. ZIE ZEELAND-Cl New York - Richard Krajicek heeft de tweede ronde bereikt van het US Open door landge noot Jan Siemerink de baas te blijven. Nicole Muns-Jagerman versloeg de Slowaakse Husarova in twee sets. De Zeeuwse Stepha nie Rottier verloor in drie sets van de Frangaise Tauziat, Miriam Oremans van de Frangaise Alexia Dechaume, Manon Bollegraaf van de Duitse Barbara Rittner en Kristie Boogert van de Roemeen se Dragomir. ZIE SPORT -BI Paramaribo - Stijders van het Junglecommando van Ronnie Brunswijk zijn in Oost-Suriname opgerukt tot de stad Moengo, de woonplaats van Brunswijk. Ze hebben een politiepost in de stad veroverd. ZIE OOK BUITENLAND - A4: Vredesakkoord brengt weinig heil HUT WEER I MIN /MAX. II [12/22^ Van onze verslaggever Den Haag - De gezinnen heb ben de eerste zes maanden van dit jaar meer geld geleend voor dure aankopen. Volgens het Centraal Bureau voor Statistiek is 6,3 miljard gul den geleend voor de aanschaf van personenauto's, video-appartuur en andere dure consumptiegoe deren. Dat is, vergeleken met vorig jaar, een stijging van bijna 6 procent. Het krediet is voor een belangrijk deel gebruikt om een nieuwe auto aan te schaffen. Het CBS vermoedt dat veel con sumenten een nieuwe auto heb ben gekocht met als financiering een hogere hypotheek. Want ho- wel de autoverkoop met 11,4 pro cent steeg, bleef het consumptief krediet daar ver bij achter. De rente op consumptief krediet is een stuk hoger dan de hypotheek rente. Het totaal bedrag aan nieuwe hy potheken lag in de eerste helft van dit jaar 57 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. Er werden 249.000 hypotheken in geschreven, waarmee een bedrag van 53,3 miljard gulden is ge moeid. Daarvan is 32,9 miljard gulden bestemd voor woning-hypothe ken voor 219.000 particulieren. In het eerste kwartaal groeide het aantal woning-hypotheken met maar liefst .79 procent, in het tweede kwartaal met 61 procent. De rente op consumptief krediet is aftrekbaar voor de inkomsten belasting, maar het nieuwe kabi net heeft al aangekondigd daar een eind aan te willen maken. In de eerste helft van dit jaar is door kredietinstellingen 1,3 miljard gulden aan kredietvergoeding (rente plus kosten) in rekening gebracht. Over geheel 1993 bedroeg deze mogelijke aftrekpost 2,6 miljard gulden. Volgens het CBS trekt een kwart van alle huishoudens rente af. Huishoudens uit de laagste inko mensklassen, met een beschik baar inkomen kleiner dan 27.000 Van onze verslaggevers Amsterdam/Den Haag - De procureurs-generaal hebben gis teravond in Den Haag maatregelen besproken om hoge politie- en justitie-ambtenaren beter te beschermen. Aanleiding is de golf van inbraken en pogingen daartoe bij de justitie- en politietop in Amsterdam. Redelijk tot vrij mooi De weerkundige zomer eindigt vandaag met een redelijke tot vrij mooie dag. Tegen de avond komt er meer bewolking met kans op regen. Er is weinig wind. Breda - De Nationale Taptoe heeft ten minste één etmaal uit stel van executie gekregen. Het evenement kan in Breda blijven als de Trip van Zoudtlandtkazer- ne voor dat evenement wordt aangepast. Burgemeester Nijpels en de Stichting Nationale'Taptoe voeren daarover vandaag overleg met de top van Defensie. ZIE ZEELAND - C3 Cairo - Diverse moslim-landen boycotten de wereldbevolkings conferentie van de VN, die ko mende maandag in Cairo begint. Thema's als geboortenbeperking en abortus in relatie tot het be volkingsvraagstuk zijn wat hen betreft te vrijzinnig. Een poging om via de rechter de bijeenkomst te voorkomen, is op niets uitgelo pen. ZIE BUITENLAND-A4 ZIE COMMENTAAR OP - A3 Voorburg - De ondernemers zien hun toekomst weer wat zonniger tegemoet. Niet alleen de winsten stijgen, ook het aantal orders groeit weer. Het Centraal Bureau voor de Statistiek bevestigt dat en voorspelt dat als gevolg daar van de produktie de komende tijd sneller zal stijgen dan eerder was geraamd. ben Haag - Het HSL-Platform spant een kort geding aan tegen het ministerie van Verkeer. Inzet: de kabinetsplannen om de snelle hein door het Groene Hart van Holland te laten lopen. De ge meente Prinsenbeek stelt als al ternatief voor het tracé langs Breda een tunnel voor. ■ZIE PAGINA-A2: 'Wie zijn wij om de flitstrein te stoppen' In het hol van de leeuw Er'is, blijkt nu pas, onlangs inge broken in de woning van de Am sterdamse procureur-generaal Van Randwijck. Pogingen tot inbraak waren er bij de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking, de chef van de Amsterdamse recherche Wei ten en de nieuwe chef van het in terregionaal recherche team Am- sterdam/Amstelland en Gooi en Vechtstreek, Woelders. Bij Nordholt niet Hoofdcommissaris Nordholt is volgens zijn woordvoerder ver schoond gebleven van inbraak pogingen. Bij de inbraak bij Van Rand wijck, woonachtig in het ressort Den Haag, zijn papieren ont vreemd. De Utrechtse officier van justitie Van der Molen, die de zaak onderzoekt, wil niet zeggen wat de inhoud daarvan is. Vorige week werd al bekend dat er was ingebroken bij de Amster damse officier Valente. Bij Va- lente, die zich bezighoudt met onderzoeken naar zware crimi naliteit, werden een computer en diskettes gestolen. Die bevatten volgens de officier geen vitale in formatie over lopende onderzoe ken. Van der Molen noemt het frap pant dat binnen een korte perio de wordt ingebroken of pogingen daartoe worden ondernomen bij de Amsterdamse justitietop. Bij Vrakking en Woelders is volgens haar niets gestolen en zijn de in brekers de woningen niet binnen gekomen. Er zijn vermoedens dat de inbra ken het werk zijn van criminele organisaties, die op jacht zijn naar informatie over onderzoe ken. Afluisteraffaire De golf van inbraakpogingen komt bovenop de afluisteraffaire die enkele maanden geleden voor beroering zorgde. In mei maakte de Amsterdamse politie bekend dat de telefoon van hoge functio narissen van het korps werden afgeluisterd door de georgani seerde criminaliteit. In de weken daarna werd duidelijk dat moge lijk ook leden van het openbaar (ADVERTENTIES) ministerie werden afgeluisterd. Er loopt nog steeds een onder zoek naar de afluisterpraktijken, waarbij niet uitgesloten is dat Van Randwijck, Vrakking, Nord holt, en zelfs voormalige be windslieden zoals Hirsch Ballin en Kosto zijn afgeluisterd. Diverse banden met geprekken tussen rechercheurs zijn naar buiten gebracht via de media. De Amsterdamse politiefunctiona rissen hebben inmiddels op dracht om geen vertrouwelijke informatie via de telefoon uit te wisselen. 'Geen verband' Het ministerie van Justitie heeft nog geen reactie op de inbraken of de pogingen daartoe. De poli tie onderzoekt thans, onder lei ding van het parket in Utrecht, de inbraken. „Wij komen pas met een reactie als de onderzoeksre sultaten bekend zijn," aldus de woordvoerder van minister Sorg- drager. De Amsterdamse officier van jus titie Kortenhorst zegt dat tot nu toe geen verband tussen de diver se inbraken is aangetoond. Van onze verslaggever Oostburg - De ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen krijgt toe stemming om anderhalf miljoen gulden te investeren in de zieken huizen in Oostburg en Terneuzen. Het gaat voornamelijk om verbe teringen aan het Antoniuszieken- huis in Oostburg. De ziekenhuis- groep is van plan daar de nodige apparatuur door nieuwe te ver vangen: de reinwatertanks, de cv-installatie, een luchtbehande- lingskast op de röntgenafdeling, de ventilatie op de begane grond en de eerste verdieping, de liften en de ventilatie van de operatie kamers. Verder is de directie van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen van plan een overkapping aan te brengen boven de laad- en los- ruimte van het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Bressot Is nu nog lekkerder. Nog romiger. En dat is een mooie reden om te trakteren. Te trakteren metgratis Bressot. Bressot, QQ kuipje 62,5 gram Nu met gratis kuipje (62,5 gram). Bressot, Q QQ kuipje 150 gram 0.«/0 Nu met gratis kuipje (62,5 gram). Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 september a.s. Koningin Beatrix heeft gisteren licht geblesseerd een bezoek gebracht aan Schouwen-Duiveland. Steunend op een kruk kwam ze per helicopter aan in Bruinisse. Volgens een woordvoerder van de RVD gaat het om een sportblessure die ze recent heeft opgelopen. Bij welke sport de koningin zich heeft bezeerd is niet meegedeeld. De blessure vormde geen aanleiding het programma te wijzigen. VANDAAG IN DEZE KRANT Staatssecretaris Nuis (Cultuur) is zo geschrok ken van de reacties op de bezuinigingsplannen voor cultuur dat hij wat terugkrabbelt. Het blijkt nu om ambtelijke bere keningen te gaan. ZIE BINNENLAND-A3 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Kingston/New York - Een mi litaire actie tegen de junta in Haïti is dichterbij gekomen, nu secretaris-generaal Bout ros Ghali van de Verenigde Naties zijn bemiddelingspo gingen heeft opgegeven. De Verenigde Staten en hun Ca ribische bondgenoten waar schuwden de Haïtiaanse militai ren op een top in Jamaica dat een invasie ophanden is. „Onze rege ringen zijn vastbesloten alle maatregelen te nemen om onder het mandaat van de Veiligheids raad van de VN het democrati sche proces in Haïti te herstel len," luidt een verklaring van functionarissen van de Verenigde Staten en de elf landen van de Caribische Gemeenschap. Ze waren in de Jamaicaanse hoofdstad Kingston bijeen om de Haïtiaanse crisis te bespreken. De deelnemers spraken de hoop uit dat de militaire heerser van Haïti, generaal Raoul Cedras, be reid zal zijn af te treden ten gun ste van Jean-Bertrand Aristide, de wettig gekozen president, die in september 1991 bij een coup werd afgezet. Zoniet, dan zal een multinationale legereenheid hem verdrijven. De Veiligheidsraad stemde een maand geleden in met resolutie 940, waarin alle midde len worden toegelaten om de mi litairen weg te sturen. Volgens een hoge Amerikaanse functionaris zal de interventie macht binnenkort beginnen te trainen in Puerto Rico. Daarbij zullen naar verwacht 10.000 man betrokken zijn, voor het merendeel Amerikanen. Ja- ^^SEBIBUO^s J^DDE 710311 000218 I I I I I gulden, trekken gemiddeld 200 gulden rente af. Bij huishoudens met een beschikbaar inkomen van meer dan 59.000 gulden is dat gemiddeld 800 gulden. Dat is exclusief de hypotheekrente. Die blijft fiscaal aftrekbaar. Opvallend is dat er het eerste halfjaar behalve veel geleend ook veel gespaard is. Er werd 2,5 mil jard gulden opzij gezet. Dat is 11 procent meer dan in dezelfde pe riode van.vorig jaar. Het totale spaartegoed komt daardoor op 217 miljard gulden. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRiJOAG: 1,: - Z/TEFDAG: 2,0 Van onze verslaggever Den Haag - De controle van het ministerie van Binnenlandse Zaken op de rechtmatigheid van wachtgelden van ambtenaren deugt niet. En omdat de kamer hierover al jaren achtereenvol gende ministers, zonder succes,1 achter de broek zit heeft de voorzitter van de Rekenkamer formeel protest ingediend bij de Tweede Kamer. De Rekenkamer vindt het 'on aanvaardbaar' dat Binnenlandse Zaken er maar niet in slaagt ach terstanden van jafen weg te wer ken. Het gaat dan vooral om defi nitieve afdoening van uitkerin gen aan ambtenaren. Al vanaf 1988 trekt de Rekenka mer bij Binnenlandse Zaken aan de bel over de gebrekkige contro le op de uitkering van wachtgel den. Pas jaren later bepaalt het depar tement of ambtenaren te veel of te weinig wachtgeld hebben ge kregen (en dat teveel dus moeten terugbetalen of nog recht hebben op een aanvullende uitkering). Ook de verrekening van nevenin komsten (die moeten van het wachtgeld worden afgetrokken) duurt volgens de Rekenkamer veel te lang. Binnenlandse Zaken heeft zich tot nu toe steeds verweerd met de mededeling dat het om een 'nor male werkvoorraad' gaat. Maar de Rekenkamer trapt daar niet meer in en trgkt dus bij de Twee de Kamer aan de bel. De nieuwe minister van Binnen landse Zaken Dijkstal moet de Tweede Kamer nu uitleggen waarom het soms jaren duurt eer zijn departement deze zaken af werkt. In 1993 keerde het Rijk voor on geveer 735 miljoen gulden uit aan ruim 24.000 personen. Er is dus veel geld mee gemoeid, aldus de Rekenkamer. Bij het minister van Goes (anp) - Een poging tot hulpverlening is een inwoner van het Zeeuwse Kapelle gis termorgen slecht bekomen. Het 'slachtoffer' en een handlan ger gijzelden de automobilist en kele uren en dwongen hem onder bedreiging van een vuurwapen tot een rit. De 25-jarige man uit Kapelle trof onderweg van zijn woning naar z'n werk een persoon, gekleed in een motorpak, liggend op de rij baan van de provinciale weg tus sen het kruispunt Vierwegen en Kloetinge aan. Toen hij stopte en uitstapte om hulp te verlenen, zette een tweede persoon hem een vuurwapen te gen het hoofd en gelastte hem beiden te vervoeren. De onvrijwillige rit werd na en- kele uren beëindigd in een bos tussen Bergen op Zoom en Putte. Daar namen de twee onbekenden de benen waarna de man aangifte deed bij de politie. Die tast nog in het duister om trent de daders en hun motief. Onderwijs hetzelfde laken een pak: ondanks het doorvoeren van een betere controle worden er elk jaar nog te veel en vooral te hoge wachtgelden uitgekeerd. De Rekenkamer ziet het nog een jaartje aan. Komt er geen verbe tering dan zal de kamer ook over Onderwijs bij de Tweede Kamer gaan klagen. Hetzelfde verwijt krijgt het mi nisterie van Sociale Zaken, want ook de controle op bijstandsuit keringen deugt niet, meent de ka mer. Over ruim 10 miljard gulden bijstandsuitkeringen door ge meenten bestaat onzekerheid, wijst onderzoek uit. Ondanks maatregelen van het ministerie was het behegr in 1993 nog steeds niet op orde. Duidelij ke instructies en normen voor toezichthoudende ambtenaren ontbreken, waardoor controle achteraf wordt bemoeilijkt. De plaatselijke controle op door Nederland gefinancierde over heidsprojecten op de Antillen deugt ook niet, laat de kamer we ten. En de achterstanden bij de accountantscontrole lopen op. De Rekenkamer besteedt al een paar jaar extra aandacht aan het bestrijden van misbruik en onei genlijk gebruik van overheids voorzieningen. Dit keer zijn de regelingen voor reclassering en rechtshulp onder de loep gelegd. Ook het betalen van griffierech ten is onderzocht. Conclusie: van 290 miljoen gulden is onzeker of het wel correct is besteed. Dat geldt ook voor geld dat is uit gegeven voor onderwijs aan cul turele minderheden (70 miljoen gulden), subsidies voor restaura tie van monumenten (86 miljoen gulden) en verontreinigingshef fingen voor oppervlaktewateren (bijna 120 miljoen gulden). Tenslotte vraagt de Rekenkamer zich af of de 140 miljoen gulden, die in 1993 door diverse ministies is uitgegeven als bijdrage in de ziektekosten-regeling van amb tenaren, wel juist is besteed. De door ambtenaren verstrekte ge gevens daarover zijn niet door al le ministeries op juistheid nage trokken. (ADVERTENTIES) Vanaf f25.000,- op deVSB HoogRendement-rekening. Volledigè opnamevrijheid. 'Effectief rendement bij ongewijzigde rente. Daar kom je verder mee. Cursus in 6 bijeenkomsten. Opleiding voor elk boekhoudprogramma. Eerst basiskennis en vervolgens instructie over het inrichten, opstarten en voeren van een computerboek- houding, met als uitkomst de balans, resul tatenrekening, btw-aldracht, deb/crediteu- renadministratie en besparing op accoun- tantskosten. GRATIS professioneel boek houdprogramma. Plaatsen: Arnhem,- Breda, Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam, Utrecht, drs. ing. E. Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403-74383/51005. maica, Barbados, Belize en Trini dad en Tobago hebben al troepen toegezegd, terwijl Guyana en de Bahamas zich nog beraden over het verzoek. Ook Groot-Brittan- nië en Argentinië doen mee. De voorbereidingen voor een in vasie zijn al ruim een maand ge leden begonnen. Sindsdien ligt een aantal Amerikaanse oorlogs bodems met 2.000 mariniers voor de Haïtiaanse kust. Boutros Ghali kondigde gister avond in de Veiligheidsraad aan dat hij afziet van verdere bemid deling om een vreedzame oplos sing voor de Haïtiaanse crisis te vinden. Zijn besluit is het gevolg van de mislukte missie van de Zweedse VN-gezant Rolf Knuts- son, die vorige week met lege handen terugkeerde van bespre kingen met de Haïtianen. mm Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. 'AiMMlMwMMMr Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon {voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4900 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT EIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1