Winst Rabo Regiorunner beleeft primeur in Roosendaal stijgt fors Parallelmarkt sluit: Afscheid zonder tranen presenteert duwkabinet Vliegreizen goedkoper door charter-deals KLM Naf Naf neemt Frans merk Chevignon over Cd-producent ODME schrapt 75 banen NLAND KORT socialisten: ECONOMIE A5 Bluekens Breda neemt bedrijf in Roosendaal over Verkoop van fietsen daalt BINNENLAND KORT 30 AUGUSTUS 1994 A4 erden doden pen tien dagen zo'n zeshonderd ten tussen de Koerdische Demo- 'atriottische Unie van Koerdistan rijn verwikkeld, meldt de Iraanse oefenen het bestuur uit in het ge- t na de nederlaag van Baghdad in cht als een 'veilige haven' onder r in Haïti vermoord a kerkleider en vertrouweling van t Aristide, Jean-Marie Vincent is geschoten. De moord is 's avonds woning in de wijk Turgeau, niet ofdstad Port-au-Prince. Sinds de ber 1991 hield Vincent zich op de eer mee aan openbare manifesta- Het motief achter de moord is dan en Griekse Albanezen n Albanië hebben gisteren gevan- ,n jaar geëist tegen vijf Albanezen acht worden van spionage voor gen de vijf zijn de toch al gespan- a en Athene verder verslechterd. Omonia, de organisatie van etni- Albanië. Zij werden in april opge- ~ees legerkamp nabij de grens met stplichtigen werden gedood. Vol- jf lijsten met namen van gepensio- gingen en -stellingen aan Athene e Griekse minderheid hebben be- d gekochte jachtgeweren. Eerder rraad, waarvoor zij de doodstraf stand s van Tamil Eelam (LTTE) hebben vuren en een voorstel van de Sri- rekingen te beginnen. De LTTE ingen te beginnen met de nieuwe a Kumaratunga om een einde te Die kostte de afgelopen elf jaar achten de Tijgers wel 'een gebaar e regering de economische blokka- wonen, opheft. gt naar 35 miljoen s er in de Duitse Lotto een hoofd zinnen. De jackpot - die inmiddels mark - is namelijk ook afgelopen e trekking van afgelopen zaterdag mers de getrokken zes cijfers goed t beslissende extra 'super-getal' n gekraakt, werd niet geraden. In- en op om een maximumprijs in trouwens veel Nederlanders die in voor PRI tionele Revolutionaire Partij (PRI) orige week in Mexico een verplet- ehalve het presidentschap won de ide huizen van het parlement. Dat die maandag zijn bekendgemaakt, aan de macht In het vijfhonderd ze- irdigden krijgt de PRI driehonderd voor Nationale Actie (PAN) 119, de ;ionaire Partij (PRD) 71 en de Ar- naat (128 zetels) krijgt de PRI 95 ze- Ernesto Zedillo, kandidaat van de t winnaar van de presidentsverkie- lijk 48,77 procent van de stemmen, hebben ruim 35 miljoen Mexicanen ■neer dan 77 procent van de kiesge- nacht Angola' Angola en de opstandige Unita-be- gen in Zaïre overeenstemming be- 'redesmacht van de Verenigde Na- i voor Ontwikkeling van Zuidelijk laar meer details zijn niet gegeven, gen de regerende MPLA (Volksbe- Angola). reikt, maar nadat zij Tiet twee jaar n de MPLA had afgelegd, hervatte ij proces tegen Abiola 'figeriaanse tegen-president Abiola iter die met het onderzoek is belast bij het hooggerechtshof van Abuja. bleven. Abiola, die de verkiezingen >en gewonnen als deze niet door de eldig waren verklaard, moet te- ad, omdat hij zichzelf tot president eider Rudolf Scharping, voorzitter leeft gisteren zijn schaduwkabinet en als de SPD op 16 oktober de al- et zoals te verwachten was - op Fi- s- nanciën. De SPD-Bondsdagfrac- D tieleider Hans-Ulrich Klose e- krijgt Defensie. Günther Verheu gen, secretaris-generaal van de g, partij, wordt minister van Bui- n, tenlandse Zaken en Ontwikke- n, lingssamenwerking. De staatsse- et cretarissen meegerekend, telt het 'Scharping-kabinet' zeven vrou- r- 'wen. m Of het ooit regeert is uiterst twij- le felachtig, signaleert onze corres- s- pondent Frans Wijnands in Bonn- te En zeker niet in de gepresenteer de samenstelling, want dan zou de den de socialisten in oktober de e- absolute meerderheid moeten ha- t- len. Hooguit valt nog te denken n- aan een linkse coalitie met Bünd- o- nis 90/Grünen, en dan zullen en en kele beoogde SPD-ministers het ih; veld moeten ruimen voor kandi- - daten van die kleinere coalitie- DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 Den Haag (anp) - De KLM gaat in de toekomst mogelijk meer zogeheten part-ehar- terovereenkomsten sluiten met touroperators. De reizen, naar sommige toeristische bestemmingen zouden daar mee enkele honderden gul dens goedkoper worden. Twee jaar geleden sloeg de KLM- volgens een woordvoerster een nieuwe denkrichting in. Met het Van der Valk-concern werd een overeenkomst gesloten voor rei zen naar de Antillen. Van der Valk contracteerde een bepaalde hoeveelheid stoelen op de lijn- vluchten van de KLM en garan deerde de betaling daarvan. De KLM hanteert daarbij lagere ta rieven, maar het risico ligt voor 100 procent bij Van der Valk. Blijft een stoel uiteindelijk leeg, dan kost dat Van der Valk geld. Met ingang van november gaan ook Holland International, Arke- Reizen en Maduro Travel vol gens dit concept vliegen op de Antillen. Elke maandag hebben zij 275 stoelen op een Iijnvlucht naar de Antillen gecontracteerd. Reizen met deze vluchten zijn daardoor ongeveer 350 gulden goedkoper. De KLM onderzoekt nu of deze constructie ook op andere toeris tische bestemmingen kan wor den toegepast. „De toeristische markt groeit nu eenmaal sneller dan de zakelijke. We kijken vooral naar bestemmingen waarnaar altijd veel toeristen vliegen. Maar als we al besluiten dit concept vaker toe te passen, dan zal het altijd op beperkte schaal zijn," aldus de KLM- woordvoerster. Zij noemt Sri Lanka en Canada als mogeliike nieuwe bestemmingen waarop de nieuwe constructie kan wor den toegepast. Met name Nederlands grootste touroperator, Holland Interna tional, heeft interesse in meer part-charterovereenkomsten. Het gaat volgens een woordvoer der van het bedrijf vooral om reizen naar verre bestemmingen. „Zo proberen we de tarieven nog verder omlaag te krijgen," aldus de woordvoerder. Utrecht (anp) - De Rabobank kijkt met tevredenheid terug op de eerste zes maanden van 1994. De kredietverlening nam opnieuw krachtig toe en de aanwas van toevertrouwde middelen liet enig herstel zien. Zowel de rentewinst als de pro- visie-ipkomsten waren aanzien lijk hóger dan in de eerste helft van verleden jaar. Voor de rest van het jaar ver wacht de Rabobank doorzetten van de groei van de kredietverle ning en een gematigde stijging van de toevertrouwde gelden. Uitbreiding van de activiteiten zal uitmonden in een nieuwe stijging van de baten. Voor het hele jaar verwacht de bankorga- nisatie eveneens tot tevreden heid stemmende resultaten. Nettowinst De nettowinst steeg in de eerste helft van het jaar met een dikke 11 procent, van 587 miljoen tot 654 miljoen. De baten gingen 5,6 procent omhoog van 3,76 miljard naar 3,97 miljard en de lasten met 3,6 procent van 2,87 miljard naar 2,97 miljard. Al dus ontstond een bedrijfsresul taat van994 miljoen vergele ken met 886 miljoen in de eerste helft van 1993. De belas- tingpost steeg van 296 miljoen tot 334 miljoen. De rentebaten verminderden van 9,83 miljard tot 8,49 miljard en de rentelasten van f 6,97 miljard tot f 5,42 miljard. Aldus steeg de rentewinst van 2,86 miljard tot f 3,07 miljard. De terugkeer naar een normale ren testructuur liet een verscherping van de prijsstelling voor finan cieringen toe. Daardoor was de rentemarge, uitgedrukt in een percentage van het gemiddelde balanstotaal, gelijk aan die van Van onze verslaggever Breda - Bluekens Autobedrijf in Breda neemt per vandaag de Roosendaalse bedrijfswa- genhandel Rodatrux over. De onderneming van de Bredase Volvodealer komt daarmee te bestaan uit twee truck- en drie vrachtwagenbedrijven. Het totale werknemersbestand van Bluekens beloopt nu ruim honderd personeelsleden. Tien van hen komen in Roosendaal te werken onder een nieuwe (Bre dase) bedrijfsleider. De afdeling Personeelszakenliet desge vraagd weten 'geen zin' te heb ben om toe te lichten in hoeverre de overname gevolgen heeft voor de werkgelegenheid bij - het nu voormalige - Rodatrux. Het nieuwe Bluekens-bedrijf in Roosendaal zal zich toeleggen op de handel in en het onderhoud van nieuwe en tweedehands be drijfswagens. Den Haag (anp) - De verkoop van nieuwe fietsen is in de eerste zes maanden van dit jaar aanzienlijk gedaald. Ver geleken met het eerste half jaar van 1993 werden er bijna een kwart minder verhan deld. He consumenten in Nederland schaften in de periode van ja nuari, tot en met juni 605.000 nieuwe rijwielen aan. Dat waren er 195.000 minder dan in de vergelijkbare periode van 1993, toen er over het hele jaar 1,3 miljoen nieuwe fietsen van de hand gingen. Het onderzoeksbureau wijt de teruggang aan het slechte weer in het tweede kwartaal van dit jaar. Daar stonden in dezelfde Periode in 1993 enkele maanden van mooi weer tegenover. Omdat de zomermaanden van 1994 uit zonderlijk mooi waren, verwach ten de marktonderzoekers dat de achterstand in de tweede helft van dit jaar 'in belangrijke mate' wordt ingelopen. Nog meer dan in voorgaande Jaren kopen consumenten dure fietsen. Een op de drie nieuw aangeschafte rijwielen is duur der dan 1000 grilden. Vorig jaar was die verhouding nog een op een jaar eerder. Het provisieresultaat groeide krachtig, met 12,2 procent van 493 miljoen tot 553 miljoen. Vooral de effectenprovisie steeg zeer fors doordat de bank meer activiteiten op de effectenbeur zen ontplooide en de fondsen van de Robeco Groep bij de klanten van de Rabobank popu lair blijken te zijn. De lasten stegen 3,6 procent. Kostenbeheersing en produktivi- teitsverbetering werpen hun vruchten af. Gemeten naar vol ledige arbeidsplaatsewn vermin derde de personeelsbezetting met 540 tot 34.619 mensjaren. De kredietverlening aan de pri vate sector steeg in het eerste sëmester met 6,1 miljard 'tot 166,4 miljard. Dank zij door zetten van het economisch her stel investeerden zakelijk klan ten van de Rabobank in handel, industrie en dienstverlening weer meer. De toeneming van deze uitzettingen was met 5,2 procent dan ook sterker dan die met 4,8 procent in de eerste zes maanden van 1993. Hypotheken De kredietverlening aan de agra rische sector stabiliseerde zich op de omvang van eind vorig jaar. De verstrekking van hypo theekleningen voor woningen breidde zich met 6,3 procent uit ten opzichte van de stand van eind 1993. In de eerste zes maanden van het lopende jaar kreeg de Rabobank 150,2 miljard toevertrouwd vergeleken met 114,8 miljard verleden jaar in dat tijdvak. Doordat de winsten van het be drijfsleven zich herstelden, ste gen de toegoeden op zakelijke rekeningen-courant. Ook de aanwas van spaargelden liet enig herstel zien, maar bleef betrek kelijk gering doordat de koop kracht zich mager ontwikkelde en doordat fiscaal aantrekkelijke beleggingsvormen zich in een grotere belangstelling verheug den dan sparen. De treinreizigers in Roosen daal hadden gisteren de pri meur. Zij konden als eersten mee met de Regiorunner, de nieuwe dubbeldekker voor de middellange afstand. De aan winst rijdt voorlopig als stop trein op de lijn Roosendaal- Dordrecht. Als zich de komen de maanden geen technische problemen voordoen, suist de Regiorunner vanaf half januari over het intercity-traject Am-, sterdam-Vlissingen. Andere lij nen volgen zo spoedig moge lijk. De nieuwe dubbeldekker is ge bouwd voor langere afstanden (reisduur zo'n vijftig minuten) dan de bestaande stoptrein dubbeldekker (links op de foto te zien). De stoelen in de Re giorunner zijn 'comfortabeler en bieden meer beenruimte. Bovendien is de trein voorzien van airconditioning. Ook is elk compartiment voorzien van een beeldscherm, waarop de eindbestemming van de trein staat. De spoorwegen willen dat er over twee jaar 81 Regiorunners rijden. Het bedrijf heeft in to taal 290 rijtuigen besteld bij de Duitse producent Talbot. Met de order is 1,3 miljard gulden gemoeid, foto de stem/ben steffen Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Het modieuze Franse kledingmerk Chevignon is overgenomen door het al even modieuze Naf Naf. Chevignon, in Frankrijk een absolute topper op het gebied van de duurdere jongerenmode, is door de economische crisis in de problemen geraakt. Van onze verslaggeefster Eindhoven - Bij het Eindhovense bedrijf ODME verdwijnen 75 arbeidsplaatsen. Daar bij zal ook sprake zijn van gedwongen ontsla gen. Volgens manager L. Dielesen is inkrimping onaf wendbaar, wil het bedrijf zich slagvaardiger kun nen opstellen tegenover de concurrentie. ODME levert apparatuur voor de produktie van optische media. Op het gebied van produktielijnen voor cd's is ODME wereldmarktleider. Bij het bedrijf werken in totaal 300 mensen. ODME ontstond drie jaar geleden toen het toen malige OD&ME de masteringactiviteiten van Phi lips en Du Pont overnam. Door de overname werd ODME het enige bedrijf ter wereld dat een com pleet cd-produktieproces kon leveren. Maar het afgelopen jaar is de markt veel minder gegroeid en is de concurrentie toegenomen. Dat maakt volgens Dielesen ingrijpen noodzakelijk. Daarna, zegt hij, staat het bedrijf 'voor lange tijd goed op de rails'. Overigens gaat men er bij ODME vanuit dat de markt zich de komende jaren zal stabiliseren. De nieuwe eigenaar Naf Naf heeft 40 winkels buiten Frank rijk en stevent volgens de direc tie af op een omzet van ruim 700 miljoen gulden. In Frankrijk werd de overname van Chevignon al enige tijd ver wacht. De groep die in 1979 werd opgezet door Guy Azoulay, was in de jaren '80 een 'must' onder jongeren. De van verou derd leer gemaakte vliegeniers jacks, maar ook de andere kle ding, tassen, schriften en andere benodigdheden waren geïnspi reerd door het Amerika van de jaren '50. Maar in 199.1 gebood de toenma lige regering Chevignon, te stop pen met de verkoop van een eigen sigarettenmerk. De econo mische crisis en de dure mis greep met de sigaretten deed Chevignon uiteindelijk de das om. De omzet daalde van 350 miljoen gulden (1989) tot 120 miljoen gulden vorig jaar. De ontwikkeling van het kle dingmerk Naf Naf is net anders om: een gestage groei. De groep realiseert 70 procent van zijn omzet in de 200 eigen winkels in Frankrijk en daarbuiten. Direc teur Patrick Pariente wil dat dit aandeel groeit. De overname van Chevignon moet daaraan bijdra gen. Door Agnes Koerts Amsterdam - „Ons maakt het niks uit. We komen alleen op een andere plaats in de krant te staan." Directeur A. Slip pens van groothandel Sligro in Veghel is wel blij met het verdwijnen van de Parallel- markt op de Amsterdamse Effectenbeurs. Maar directeur E. van Dijk van snoepfabriek Van Melle in Breda is ongelukkig met de verande ring. Hij kiest ervoor te blijven staan in het kleine lijstje 'Paral lelmarkt', terwijl Sligro tussen Schuttersveld en Smit Interna tionale terechtkomt. Per 1 oktober worden de lijsten met beursfondsen in elkaar ge vlochten: de dertig bedrijven plus de beleggingsfondsen die nu nog samen op de tweede plaats komen, gaan op alfabet gewoon meelopen in de eerste lijst, wat in het jargon altijd 'de officiële notering' heet. Voor een aantal bedrijven is dat een grote overgang. Zij moeten statuten wijzigen, beschermings constructies slechten. Van Melle bijvoorbeeld weigert dat. Direc teur Van Dijk: „Wij houden onze beschermingsconstructies. Onze bedrijfstak is in beroering, voor je het weet treft je hetzelfde lot als Verkade. Een fantastisch Ne derlands merk dat gedegradeerd is tot een produktie-unit van een Van Melle in Breda is ongelukkig met het verdwijnen van de Parallelmarkt. buitenlands bedrijf." Het merendeel van de dertig Pa- rallelmarkt-bedrijven ziet de overgang als een stap voor waarts. „We zaten zo met dat slechte imago van de Parallel markt," zucht Slippens van Sli gro. Zijn bedrijf is één van de grootste op de Parallelmarkt, qua balanstotaal, en sinds de beursnotering in 1989 was Sligro (vanouds een familiebedrijf) toch al aan het uitkijken naar de stap naar de 'grote' lijst. Dat zou 80.000 tot 90.000 gulden zou kosten, om te voldoen aan de eis foto de stem/johan van gurp van de beurs om een nieuw pros pectus te leveren. Nu hoeven die kosten niet te worden gemaakt, omdat de beurs zelf de Parallel markt opheft en alle fondsen collectief kunnen overgaan. Het imago van de Parallelmarkt was slecht, vinden de directeu ren van de bedrijven die nu overgaan. Wie daar genoteerd stond, wekte de indruk een star ter te zijn, het idee van de 'kraamkamèr' bleef eromheen hangen, terwijl veel bedrijven zich ruim kunnen meten met de collega's op de officiële markt. Maar de soepeler toelatingsre gels en de lagere kosten voor de entree op de parallelmarkt open den toch vaak eerst die deur. „We crashen niet meer en niet minder dan andere bedrijven," zegt Slippens nog. „We hebben van alles geprobeerd om het imago van de Parallelmarkt-be- drijven te verbeteren. Toen Ko- ninkijke Van Besouw 100 jaar bestond, toen wij 55 jaar waren, maar niets hielp. Het is jammer voor degenen die na ons komen, maar wij zijn tevreden met de officiële lijst." Directeur F. de Ruijter van Van Besouw in Goirle is voorzitter van de vereniging van fondsen die op de parallelmarkt zijn ge noteerd. Hij heeft namens de dertig collega's de onderhande lingen gedaan met de Effecten beurs (de Vereniging voor de Effectenhandel) over de over stap. Het gaat tegelijk gebeuren met de introductie van een nieuw handelssysteem. Daarin "krijgen de hoeklieden op 1 okto ber een nieuwe plaats; de hele grote transacties zullen recht streeks via computerschermen worden geregeld, maar de Am sterdamse hoeklieden houden nog wel een rol in het proces van prijsbepaling. De Ruijter: „Veel bedrijven heb ben gekozen voor de Parallel markt vanwege de ruimere mo gelijkheden van beschermings constructies. Opname in de offi ciële notering bracht voor som migen toch problemen, statuten moesten gewijzigd, constructies aangepast. Niet iedereen gaat ook mee. Er blijft een plukje in de Parallelmarkt, maar daar zul len nooit nieuwe fondsen bij ko men." Een woordvoerder van de beurs beaamt dat met enkele onderne mingen nog wordt onderhan deld, maar wil geen namen noe men. Van Van Melle en CSM is echter bekend dat zij zich ver zetten tegen de beursregels. De zegsman van de Vereniging voor de Effectenhandel sluit niet uit dat het in elkaar schuiven van de noteringen daardoor wat wordt opgeschoven of dat een handvol bedrijven apart genoteerd blijft. Te benijden lijken die bedrijven niet. Zo had De Ruijter een zorg over de Parallelmarkt in de toe komst: „In hoeverre zijn de hoeklieden, die na 1 oktober toch al een zware taak hebben, bereid en in staat zich in te spannen voor ons. Zij krijgen te maken met de hele groten, de iets minder groten, en dan han gen wij daar nog eens onder. Het is beter dat we allemaal in de zelfde lijst staan." Het is wel moeilijker je als on derneming te profileren in de lange lijst van de officiële markt, denkt De Ruijter. „Vraag het maar eens in je omgeving: noem tien bedrijven onderaan de grote lijst of noem er tien op de Paral lelmarkt. Dan hoor je er veel meer van de Parallelmarkt." Onaangenaam ver rast was directeur Hans Brader van Dagblad De Stem. Hij reed er zelfs speciaal voor om, tenein de zelf het billboard te aan schouwen, waarop zijn bloed eigen krant de mond was ge snoerd door concurrent de Volkskrant. Neen, zo'n direc te aanval is in de keurige dagbladwereld absoluut nol done. En dus heeft Brader een brief geschreven aan zijn collegae in Amsterdam dat we zo niet met elkaar omgaan in dagbladland. Waar gaat het om? De dagbladmarkt wordt ver deeld in regionale en landelij ke dagbladen. Van de 4,5 mil joen kranten die elke dag worden gedrukt, is 55 procent regionaal en 45 procent lan delijk. De landelijke dagbla den winnen langzaam terrein op de regionale concurrenten. De oorzaken: de Nederlandse bevolking raakt wat beter op geleid, waardoor de zogehe ten 'kwaliteitskranten' als NRC Handelsblad en Volks krant een toenemende be langstelling mogen genieten, en de mobiliteit, die ervoor zorgt dat mensen minder streekgebonden zijn. De regionale kranten moeten dus hard vechten om hun op lagen op peil te houden. Zij hebben de laatste jaren geza menlijk campagnes gevoerd om hun imago te verbeteren. 'Je had het kunnen lezen in de krant voor je eigen stukje Nederland'. Niet geheel te recht kregen zij namelijk nog al eens het stempel van 'plaat selijk sufferdje' opgedrukt. Dat imago is onder meer het gevolg van het feit dat een regionale krant beter te con troleren is dan een landelijke. Toen een Rotterdamse krant eens in Breda de problema tiek van twee woonwagen kampjes beschreef, waren alle straatnamen door elkaar ge gooid. Voor de Bredanaai was dat meteen duidelijk. De gemiddelde Rotterdammei heeft dat niet in de gaten. Maar De Stem had die fout eens moeten maken! Dagblad De Stem voert sinds enige tijd de reclamecampag ne 'De Stem, een krant die je wat zegt'. De bedoeling van de slogan is de consument ervan te overtuigen dat De Stem een kleurrijke, boeiende krant is, die grijze oppervlak kigheid mijdt. Het is aan u om te oordelen of het dagblad daar in praktijk ook in slaagt. En dan komen we terug bij het billboard aan de Claudius Prinsenlaan en op andere plaatsen in Breda. Daarop de poster van De Volkskrant. Mijn buurman wees me erop: „Dat doen ze alleen maar om De Stem te pakken te ne men." Zo pakt het publiek deze Volkskrant-reclame dus op. Op de poster staat de Stem. Daarnaast een man die letter lijk de mond wordt gesnoerd. Daaronder: de Volkskrant. Dat is helemaal niet leuk als je net een campagne voert, waarin je beweert dat je wat zegt. De Stem gesnoerd Dus schreef Hans Brader een brief naar de collegae van de Volkskrant. Dat doen we toch niet als goudeerlijke concur renten. Carolien Wiebenga. bladmanager van De Volks krant bij Perscombinatie, zegt in een reactie dat de reclame niet tegen De Stem is be doeld. „Sinds januari hebben we deze campagne lopen." Met steekwoorden wordt ge appelleerd aan de emotie: de Bovenkamer, met een stoel uit de Tweede Kamer ernaast. de Gids met een Bounty Is land, de Ochtenden naast de kaft van Reve's De Avonden. Dat de letters van De Stem wel heel erg op die van de kop van De Stem lijken, is volgens Wiebenga puur toe val. „De gebruikte typografie is exact die van De Volks krant. Die is uniek, want na melijk apart ontworpen vooi De Volkskrant." Toch zit Wiebenga een beetje met de blijkbaar onverhoeds ingezette aanval op de regio nale vriend. „We hebben niet de intentie gehad om tegen De Stem in te gaan. Maar eerlijk gezegd kan ik me bij de brief van Brader wel wat voorstellen. We zullen dit in de toekomst vermijden. Maar weghalen van de posters heeft geen zin meer. Over een paar dagen verdwijnen ze toch al." Ruzie beveiligingsbranche bijgelegd Den Haag - De ruzie in de particuliere beveiligingsbranche tussen de vakbond Unie BLHP en de werkgeversorganisatie VPB is bijgelegd. De kemphanen hebben gisteren afgesproken, eind september gezamenlijk de conclusies te bespreken van een rapport, waaruit zou blijken dat de werkgevers in die bedrijfs tak op grote schaal cao-afspraken ontduiken. De Unie beschuldigde de werkgevers eind vorige maand van een 'vooroorlogse mentaliteit'. Overtredingen van arbeids- en rust tijden en slechte naleving van rechten op toeslagen zouden schering en inslag zijn. De VPB pikte die aantijgingen niet en schortte het cao-overleg op. CBS: Duidelijk herstel in bouw Voorburg - De bouwnijverheid laat voor het tweede kwartaal van dit jaar een duidelijk herstel zien. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vergeleken met dezelfde periode vorig jaar is er sprake van een volumegroei van ruim 3 procent. In het eerste kwartaal nam het CBS nog een daling waar van 5,4 procent. Deze daling schrijft het CBS toe aan de wintersluiting en de koude februarimaand. Maar over het tweede kwartaal steeg de toegevoegde waarde 3,4 procent. Herstel voor de bouw leidt het CBS ook af uit het aantal vacatures. Dat steeg in het eerste kwartaal naar 4000. Iets hogere winst Stad Rotterdam Rotterdam - Het Assurantieconcern Stad Rotterdam heeft over de eerste helft van dit jaar netto 2,3 procent meer verdiend dan in dezelfde tijd van 1993, maar heeft te lijden gehad van de verliezen in de autopolissen. Voor geheel 1994 verwacht de bank/verzekeraar een 'lichte stijging' van de winst. Vorig jaar was het eindresultaat met 92,8 miljoen een fractie hoger dan in 1992. De nettowinst ging in het eerste semester van 41,8 miljoen naar 42,8 miljoen. De omzet nam met bijna 13 procent toe. De uitkomsten van het schadeverzekeringsbedrijf werden wederom negatief beïnvloed door de verliezen op de autoverzekeringen. Japan opent duurste luchthaven Tokyo - Japan heeft gisteren een nieuwe luchthaven geopend. New Kansai International Airport, gelegen in de baai van Osaka, kostte omgerekend ruim 26 miljard en is daarmee de duurste luchthaven ter wereld. De nog aan te leggen luchthaven bij Hongkong zal dat record echter overtreffen, de kosten voor dit project bedragen f 39 miljard. De ceremoniële opening van Kansai Airport werd verricht door de Japanse kroonprins Naruhito en kroonprinses Masako. De luchthaven ligt op een kunstmatig eiland van 511 hectare op ongeveer vijf kilometer van het vasteland. De verbinding wordt onderhouden met bussen, treinen en veerboten. China en VS ondertekenen akkoord Beijing - China en de Verenigde Staten hebben gisteren in Peking een kaderovereenkomst gesloten die moet leiden tot uitbreiding van de onderlinge handel. Die was lange tijd belast door spanningen over de mensenrechtensituatie in China. Drie maanden terug besloot president Clinton, de handel met China niet langer te koppelen aan de mensenrechten. Dat betekende dat China voor onbepaalde tijd de status van meest begunstigde handelspartner behoudt. Daardoor kan China pro fiteren van lage invoerrechten. De overeenkomst is vooral gericht op nauwere samenwerking in de sectoren chemie, elektriciteitsproduktie, telecommunicatie, elektronica, lucht vaart en dienstverlening.

de Stem | 1994 | | pagina 5