ofe' Parkeernorm bedrijven niet gehaald Milieubeweging eist inzage plan gasafzet Dreigement FNV is in feite noodkreet Spijtig Centraal Boekhuis wordt opgefleurd Conflict in kerk splijt Molukse gemeenschap DE STEM Politie van Eindhoven: pyromaan aan het werk DE STEM BINNENLAND Agenda Gemeenten kunnen en willen bedrijfsleven niet aan banden leggen Geldstraf voor commissaris die blaastest weigerde COMMENTAAR 30 AUGUSTUS 1994 A2 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 A3 issie-Wierenga in de IRT-affaire tleven. oormalige baas Van Thijn, nu als nenlandse zaken, terugkijkend op en, Amsterdam als hoofdschuldige ordholt nu tegengas. Hij is het er at juist de Amsterdamse politie en efaald zouden hebben en dat hij te nd was opgetreden. niet vinden in de conclusie, dat rechte was opgeheven omdat de infiltratie in de drughandel niet ïerenga zegt dat die omstreden eloverwogen was geweest. Maar ;ranten wisten uit 'lekken' te mel- T - aanvankelijk onder Utrechtse Heen een druginformant 'gerund' er IRT-leidmg zouden aanzienlijke de markt zijn gebracht. Er was aanzet tot cocaïne-deals En dat at het IRT een vinger achter de Irugbendes kreeg. derzoek, dat nu gaande is, moet "aand aantonen in hoeverre derge- smethodes door de beugel kunnen, atijn heeft daar zondag naar ver- betreft is de parlementaire enquê- affaire, waar Nordholt toe opgeroe- meer zinnig. Bovendien is volgens fgedaan na de uitvoerige Kamerde- treden van twee ministers. zitter Wierenga heeft met onbegrip Nordholts nieuwe actie. Volgens msterdamse korpschef bij herhaling ad om de commissie opening van dat de Kamer het onderzoek als uitputtend roemde. Bovendien zou ijn opmerkingen naar zijn baas, de of via hem naar de minister hebben zei een PvdA-raadslid in Amster- holt er goed aan zou doen, in de ubliciteit niet meer zo te zoeken, niet beloven," monkelde Nordholt onferentie over zijn inkomen zei ij formeel, met zijn contract in de ar al zijn pet aan de wilgen had n en stil kunnen gaan leven 'als Amsterdam of Den Haag, langza- uigd raken dat de commissaris dat gaan waarmaken, dan moeten zij welk prijskaartje daar aan hangt, urgemeester Van Thijn, die Nord- voorwaardelijk is blijven steunen, gemeente Amsterdam zeker 2,5 aar lang doorbetaling van de 2,5 ton imissaris volgens contract recht op kleven aan de handel en wandel van die dames en heren, die samen HAAR regering vormen. Want ze mag dan invloed heb ben op de politieke samenstel ling van een kabinet, bij de invulling van de zetels moet ze machteloos toezien. Ongetwij feld een bron van grote zorg. Want stel je toch voor dat... Het zou me dan ook niet verbazen als een functionaris ten paleize inmiddels de opdracht heeft ge kregen de roddelbladen de ko mende maanden met nog meer aandacht dan normaal door te lezen. Vanmiddag worden dertien nieuwe Tweede-Kamerleden beëdigd die de plaats innemen van parlementariërs die deel zijn gaan uitmaken van het ka binet. Premier Kok legt woens dagmorgen vanaf kwart over tien in de Tweede Kamer de regeringsverklaring af. In de loop van de middag reageren de fractievoorzitters in een eerste ronde. Donderdagmorgen volgt dan het antwoord van Kok, ge volgd door de tweede ronde van Kamer en kabinet. De kamer commissie voor buitenlandse zaken praat vanmiddag over de aanstaande wereld-bevolkings conferentie die op 5 september in Cairo begint. Van onze verslaggever Delft - Het lukt de Nederlandse gemeenten maar niet het aantal parkeerplaatsen bij bedrijven aan banden te leggen om zo het gebruik van het openbaar vervoer te stimule ren. Veel gemeentebesturen knijpen regelmatig een oogje dicht en gunnen (nieuwe) bedrijven graag wat meer parkeerplaatsen dan volgens de streefcij fers van de Rijksoverheid is toegestaan. En als gemeentebesturen al willen vasthouden aan de FOTO ANP strengere parkeernormen. dan blijkt het in de praktijk bijna ondoenlijk om het bedrijfsleven hiertoe te dwingen. Dit blijkt uit een studie van de TU in Delft naar het succes van het nieuwe parkeerbeleid. Per 1 januari werden voor alle goed met het openbaar vervoer bereikbare bedrijfslocaties nieu we parkeernormen van kracht. In de Randstad en in stedelijke knooppunten (zoals Breda) mogen bedrijven op de zogenoemde A-locaties, te vinden nabij de NS-stations, niet meer dan tien parkeer plaatsen aanleggen per honderd werknemers. El ders geldt 20 plaatsen. Op zogenoemde B-locaties (niet bij het station maar toch goed bereikbaar met het openbaar vervoer) is de norm 20 plaatsen per 100 werknemers in de steden, en 40 in de rest van het land. Deze 'streefgetallen' hebben overigens alleen betrekking op nieuwe bedrijfsvestigingen. Bedrijven hebben vaak grote moeite met het beperkt aantal plaatsen dat zij bij hun vestiging mogen aanleggen. Dat is voor veel gemeentebestu ren in de nimmer aflatende slag om bedrijfsvesti ging, vaak reden om soepelheid te betrachten. Uit onderzoek in 50 gemeenten blijkt dat het aantal parkeerplaatsen bij bedrijven de laatste drie jaar met 6.000 steeg van 37.000 naar 43.000. In veel gemeenten is de helft van het totaal aantal parkeerplaatsen nu al te vinden op terreinen die eigendom zijn van bedrijven. Liggen die er een maal, dan heeft de gemeente er feitelijk geen vat meer op. Alleen onteigening van de grond zou een mogelijkheid bieden om deze parkeerplaatsen op te heffen. Andere fiscale of juridische instrumen ten om te pogen via het parkeerbeleid het gebruik van de auto terug te dringen, zijn er vooralsnog niet. Volgens de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en het ministerie van Verkeer wordt overleg gevoerd over aanvullende maatregelen, maar zijn er nog' geen concrete suggesties gedaan. Door Joop van der Pol Utrecht - Een conflict binnen de evangelische kerk (GIM) dreigt de Molukse gemeenschap in Nederland te verscheuren. Een groep dissidenten, de Vere niging Molukse Kerkgemeenten, verwijt het synodebestuur dat het oneigenlijk gebruik maakt van het geld van de kerk. Het bestuur reageert hierop met een kort geding, dat op 15 september dient in Breda. Volgens de afgescheiden kerkge meenten zou het synodebestuur geld dat bestemd is voor kerkge bouwen en salarissen van predi kanten, gebruiken voor de aan koop en exploitatie van hotels op Bali en een fabriek van spij kerbroeken in Jakarta. De opponenten vonden tot op Rotterdam (anp) - Wegens het Weigeren van de ademtest is politiecommissaris H. Jan sen van de regiopolitie Rot terdam-Rijnmond gisteren veroordeeld tot een boete van drieduizend gulden, een jaar voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid en twee weken voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar. Hij moet verder meedoen aan een alcoholverkeerscursus. De Rotterdamse politierechter mr. W. ten Cate heeft in zijn vonnis rekening gehouden met het feit dat de politietopman moeilijk zonder auto zijn werk kan doen en dat het de eerste keer is dat hij is betrapt op dronken rijden. Een gebruikelij ke straf voor mensen die de blaastest weigeren, is negen maanden ontzegging van de rij bevoegdheid, een boete van 2000 gulden en eveneens twee weken voorwaardelijke celstraf. Feestje De politierechter veroordeelde lansen, chef van de Regionale Recherchedienst, omdat hij wei gerde een alcoholtest te doen toen hij op zondagavond 14 au gustus werd aangehouden nadat hij met zijn gezin een feestje had bezocht in Vlaardingen. Hij was achteruit in een greppel gereden. Jansen heeft steeds gezegd dat hij de auto slechts wilde voorrij den, waarna zijn vrouw het stuur zou overnemen. Politiewoordvoerder A. Geelof geeft toe dat Jansen nu een strafblad heeft. De korpsleiding beraadt zich op de positie van Jansen; dat 'beraden' kan een paar dagen duren. Alleen bij een veroordeling tot vrijheidsstraf krijgt een politiefunctionaris au tomatisch ontslag. heden geen gehoor voor hun be schuldigingen; noch bij WVC, Justitie of Binnenlandse Zaken, noch bij het openbaar ministerie in Utrecht. Wel is volgens hen de Fiod bezig met een onderzoek, maar die doet daarover geen mededelingen. Geroyeerd De 'classis west' van de Molukse Evangelische kerk, met 41 leden in de synodale vergadering, werd in 1987 voltallig geroyeerd door het bestuur. De reden was dat de classis - de huidige vereniging -, zich niet wenste neer te leggen bij wat ze noemt het eigenmach tig optreden van het synodebe stuur. I Dat wordt gevormd door voor zitter J. Rutumalessy, penning meester J. Sapuletej en hoofd bouwbureau I. Matulessy. Het bestuur zou de leden van de synodevergadering niet serieus nemen, geen tegenspraak dulden en bovendien hebben 'gezwen deld' bij de bestuursverkiezing. De GIM, Geredja Indjili Maluku, telt 20.000 leden verdeeld over zo'n 60 gemeenten. Het is de grootste van zeven Molukse kerkgemeenschappen. Sinds de oprichting zorgde de Nederland se regering voor salarissen en gebouwen. In 1988 droeg de overheid de twintig kerkgebou wen in eigendom over aan de GIM. Daarnaast kreeg de Mo lukse kerk een afkoopsom van 27,8 miljoen. Stromannen Omdat het synodebestuur dat geld niet toereikend acht, wil het andere financiële bronnen aan boren. Daartoe is een stichting in het leven geroepen, Segim, die tevens het economisch eigendom van alle kerkgebouwen krijgt. Ook het oprichten van Molukse bedrijven maakt deel uit van het plan. Het bestuur van Segim wordt gevormd door Rutumales sy, Sapuletej en Matulessy. De vereniging vrezen dat het drietal via deze constructie geld en ei gendommen aan de GIM ont trekt om zichzelf te verrijken. Volgens hen is het daarnaast 'zeer waarschijnlijk' dat enkele bestuurders met geld van de GIM via stromannen hotels heb ben gekocht op Bali en Lombok. Een besluit daartoe is nooit door de synodale vergadering geno- Schade Het bestuur noemt de aantijgin gen bij monde van de Haarlemse advocaat J. Koets 'nergens op gebaseerd'. Volgens Koets zijn de acties van de vereniging 'slechts bedoeld om schade toe te brengen aan de Molukse Evan gelische Kerk'. De gevel van het Centraal Boekhuis in Culemborg, de grootste leverancier van boeken aan de detailhandel, krijgt een nieuw laagje verf. Dat is zeer zwak uitgedrukt: een enorme zon moet het gebouw gaan sieren. Schilder Peter van Ede en zijn assistent denken in totaal zo'n 250 liter verf op de gevel te smeren. Zij moeten daarmee eind september klaar zijn. De muurschildering krijgt een oppervlakte van maarliefst 1530 vierkante meter. Den Haag (anp) - De nieuwe minister van Economische Zaken, Wijers, dient zich snel uit te spreken over de weigering van zijn voorganger, Andriessen, om de Plannen van Gasafzet openbaar te maken. Weer twee verdachte branden Van onze redactie binnenland Eindhoven - In Eindhoven hebben in de nacht van zondag op maandag kort na elkaar opnieuw twee branden gewoed die hoogstwaarschijnlijk zijn aangestoken. Aan de Sterrenlaan brandden elf schoollokalen van een dependance van het Eckartcollege uit en op het terrein van de Technische Universiteit werd een kinderdagverblijf in de as gelegd. De milieubeweging eiste gisteren tijdens een hoorzitting op grond van de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) inzage in die plannen om de noodzaak van ondergrondse gasopslag in het Drentse Langelo te kunnen be oordelen. Het vorige kabinet besloot op de valreep de provincie Drenthe via een aanwijzing te dwingen de gasopslag toe te staan. De Twee de Kamer moet zich hierover nog uitspreken. Kamerleden hebben inmiddels wel vertrou welijk kennis kunnen nemen van gegevens die worden opgeëist door onder meer de Stichting Natuur en Milieu, de Drentse Milieuraad en de Vereniging Na tuurmonumenten. Gasunie en NAM, de maatschap pijen die betrokken zijn bij de gasopslag in Langelo, willen de gegevens geheim houden omdat concurrenten er hun voordeel mee zouden kunnen doen. Volgens de milieugroepen moet voor de gasopslag een complex verrijzen, dat een belangrijk en kwetsbaar natuurgebied zal ver nietigen. De Gasunie zegt dat dat zonder opslag in Langelo de gasvoorziening binnen enkele ja ren in gevaar komt. De milieug roepen willen kunnen beoorde len of dat zo is en of er geen alternatieven zijn voor Langelo. Het totaal aan 'verdachte' bran den de laatste tijd in Eindhoven en omgeving komt hiermee op elf. Hoewel er geen harde bewij zen zijn, gaan politie en brand weer er nu van uit dat een pyromaan aan het werk is. De bewakingsdienst van de univer siteit iemand heeft zien weglo pen bij het afgebrande gebouw. Ook zijn er sporen van inbraak gevonden. Speciaal team Sinds vorige week onderzoekt een speciaal team van de politie een lange reeks brandstichtingen in Eindhoven en omgeving. Di recte aanleiding voor het forme ren van een speciale groep re chercheurs was het afbranden van een houten verenigingsge bouw in Waalre. De spectaculairste brand woed de enkele weken terug in Veld hoven. Daar brandde een vei- lingloods af waardoor een scha de ontstond van 10 tot 15 mil joen gulden. In Eindhoven wer den onder meer een houten kerk en een gemeenschapshuis annex theatertje verwoest. Ook moest de brandweer een groot aantal keren uitrukken om brandende pallets te blussen. Schade Bij de brand in het Eckartcollege is een schade ontstaan van ten minste één miljoen gulden. De schade op het terrein van de universiteit wordt geraamd op 7,5 ton. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. DE BRABANTSE gedeputeerde Sonneveld heeft met zijn inmid dels beruchte briefje over een gesuggereerde onderhandse gunning van werkzaamheden aan de Aakvlaaidijk een misstap begaan. De CDA-man uit Werkendam laadde de verdenking op Z|ch dat hij, om wat voor redenen dan ook, een bevriende Plaatselijke aannemer wilde bevoordelen. Dat is een stommiteit die hij inmiddels ook zelf betreurt. Na de geruchtmakende corruptiezaken in Limburg moet een openbaar bestuurder extra op zijn hoede zijn. Zelfs de schijn van belangenverstrengeling moet vermeden worden. Dat is niet alleen nodig om zelf politiek overeind te blijven, het is vooral een simpele en rechtvaardige eis van de samenleving. De burger rooet erop kunnen vertrouwen dat zijn bestuur volstrekt integer en onkreukbaar is. Niet voor niets wijdde minister Dales daar vorig jaar een notitie aan en hetzelfde deed Sonnevelds eigen CDA. Deze uitglijder kan de gedeputeerde daarom zwaar worden aangerekend. Het is lammer dat Sonneveld zichzelf niet meer in een debat met uovinciale Staten zal verdedigen. Spijtig voor hemzelf, omdat h|n terugtreden door gezondheidsproblemen veroorzaakt is. Waar nog meer voor de burger. Die heeft er immers recht op dat h|n bestuurders in het openbaar rekening en verantwoording ""eggen voor hun daden. Sonneveld had er een heel zware kluif an" 9t-ad om deze daad recht te Praten- Het heeft er daarom non i l,n yan ^at z'in gezondheid Sonneveld voor een mogelijke nederlaag in het debat met de Staten gespaard heeft. Door Pieter Willemsen Het klonk als een dreige ment, wat voorzitter Johan Stekelenburg van de FNV de nieuwe paarse ministers aan de vooravond van het debat over de regeringsver klaring toevoegde; Kabinet, doe zaken met ons. Want als wij onze zin niet krijgen bij de sociale zekerheid en de inkomens van de ambtena ren zal het paarse kabinet door een gigantische loonexplosie uiteenspatten nog voordat het er goed en wel zit. Die loonexplosie dreigt als werkgevers niet bereid zijn af spraken te maken over meer werkgelegenheid, maar in plaats daarvan de extra ruimte die ontstaat noodgedwongen om moeten zetten in loonsver hogingen. De kritiek van de grootste vak centrale op het regeerakkoord is bekend: er komt niet genoeg werkgelegenheid, de sociale ze kerheid biedt onvoldoende ech te zekerheid en de ambtenaren betalen eenzijdig het bezuini gingsgelag. De FNV wil daarom zo spoedig mogelijk met het kabinet aan tafel. De vakcen trale wil een werkgroep die oplossingen aandraagt voor het probleem van de hardnekkig achterblijvende banengroei. Het ligt voor de hand dat het kabinet-Kok in zijn regerings verklaring of in het debat dat daarop volgt zal reageren op de oproep van de vakbeweging. Kok zal waarschijnlijk toezeg gen dat hij met de sociale part ners wil overleggen. Zijn kabi net heeft vakbeweging en werkgevers de komende jaren hard genoeg nodig, zowel voor de loonmatiging a)s voor de ingrijpende wijzigingen in de sociale zekerheid die voorbe reid moeten worden. Bovendien heeft het kabinet een bondgenoot in de vakbewe ging. Wat uit de mond van Stekelenburg klonk als een dreigement, is in wezen een noodkreet. Stekelenburg heeft niet gezegd dat zijn FNV de bonden aan zal moedigen hoge re looneisen te stellen. Hij schetste het beeld van werkne mers die zien dat de rendemen ten van de bedrijven pijlsnel stijgen, maar die van het wins therstel geen dubbeltje extra in hun loonzakje terug vinden. Bonden kunnen dan onder druk van hun leden genoodzaakt zijn toch met looneisen te komen als die vakbonden geen afspraken over andere nuttige zaken kun nen maken. We leven in een tijd van banen- loze economische groei. Terwijl het ene grote concern na het andere spectaculaire winstgroei meldt, is er geen sprake van groei van de werkgelegenheid. Sterker, in sommige sectoren (de banken, KPN) gaat de soms spectaculaire verbetering van de rendementspositie gepaard met het afstoten van duizenden banen. Cynische werknemers krijgen licht de indruk dat hun ontslagen collega's voor een groot deel voor de gestegen winst dank moet worden ge zegd. Rendementsherstel in het be drijfsleven leidt tot meer werk gelegenheid, hebben ze bij VNO en NCW altijd als het eerste gebod van de markteconomie gepredikt. Dat prediken ze nog steeds. Maar het aantal gelovi gen neemt zienderogen af. Toch is dat eerste gebod nog wel degelijk van kracht. Maar het is inmiddels wel duidelijk gewor den dat er meer nodig is dan loonmatiging, want het gaat toch niet helemaal vanzelf met die werkgelegenheidsgroei. De ondernemersorganisaties VNO en NCW hebben al laten weten geen behoefte te hebben aan een gesprek met de vakbe weging en het kabinet over het oppeppen van de werkgelegen heidsgroei. Maar KNOV en NCOV, de organisaties voor het midden- en kleinbedrijf, heb ben positief gereageerd op het voorstel. Dat is bemoedigend en bovendien tekenend voor de verhoudingen. Nieuwe arbeids plaatsen ontstaan niet in de grote bedrijven, maar vooral in het midden- en kleinbedrijf. VNO en NCW pretenderen voortdurend dat ze ook de be langen van de kleine onderne mingen behartigen. Maar ken nelijk voelen ze er toch niets voor deel te nemen aan een discussie die ertoe moet leiden dat kleine en startende onder nemers meer kansen krijgen. Was pas enkele jaren geleden het grote probleem dat de lonen te sterk door bleven stijgen ('de remweg is te lang') terwijl het economisch al niet meer ver antwoord was de werknemers nog opslag te geven, nu doet zich precies het omgekeerde voor: de loonmatiging blijft voortduren, terwijl de economi sche noodzaak daartoe in veel sectoren niet langer aanwezig lijkt te zijn. Het grote kunststuk dat de ko mende maanden zal moeten worden volbracht door het nieuwe kabinet, de vakbewe ging en enkele of alle werkge versorganisaties, is het omzet ten van de economische ople ving in meer werkgelegenheid. En niet uitsluitend in betere bedrijfsresultaten en hogere beloning voor het steeds verder krimpende leger van werkne mers. 'Vanavond praten we in Rondom Tien met mensen die op de een of andere manier iets hebben met het programma Lief Leed. Meneer, mag ik u als eerste het woord geven?' Vermomde man met stemvervormer: 'Nou ik zit altijd in een houtwollen pak voor de buis als dat programma komt en ik eet daarbij van die piepschuimen chips die ze tegenwoordig als verpakkingsmateriaal gebruiken. 'U raakt opgewonden van dat programma?' Opgewonden, wat heet. Als ik Maya's monotone, noordelijke stemgeluid hoor, raak ik in trance en haar stijve verschijning maakt onvermoede emoties bij me los die ik maar het beste in houtwol verpakt kan genieten. 'En u mevrouw?' Geblondeerd, getoupeerd type: 'Nou ik heb dus een paar jaar geleden ontdekt dat ik iets met oorbellen heb en als ik dan Maya op de buis met die knoeperds in zie, dan heb ik het niet meer. 'U had geloof ik ook iets met het programma, hè meneer?' 'Ja, als Lief Leed op tv is, moet ik bellen, wat het onderwerp ook is. Ik krijg daar een kick van om midden in de uitzending te vallen. Heerlijk erotisch is dat. Maar inmiddels zit ik wel mét de rekening, want iedere week bellen tikt aan. 'Tja, dames en heren, zo ziet u maar dat je overal wat bij kunt fantaseren. Volgende week hebben we het in Rondom Tien over herfstdepressies.' MERIJN BINNENLAND KORT Journalisten zwijgen over bronnen Den Haag - Twee journalisten van het dagblad De Limburger moeten hun bronnen noemen van een reeks verhalen over ambtelijke en bestuurlijke corruptie. Dat bepaalde de Haagse rechter-commissaris mr. M. Koek gisteren. De journalisten, J. Dohmen en H. Langenberg, gaan -tegen het oordeel in hoger beroep. Het voorlopig getuigenverhoor vond plaats op verzoek, van het Gelderse aannemersbedrijf Van den Biggelaar, dat wordt ver dacht van het betalen van smeergeld aan onder meer de voormalige Brunssumse burgemeester Riem. Het bedrijf denkt dat justitie-ambtenaren informatie hebben gelekt naar de journalisten. Van den Biggelaar wil van hen weten wie dat zijn, zodat een schadeclaim tegen de ambtenaren kan worden inge diend. De journalisten zeiden uit principe geen vragen te beantwoorden over bronnen. Ministers nog niet eens over politie Den Haag - Het kabinet is er nog niet uit hoe het beleidsterrein van politie verdeeld moet worden onder de departementen van Justitie en Binnenlandse Zaken. Dat blijkt uit een toelichting van de ministeries op de taakverdeling van de nieuwe bewinds lieden. Intern heeft Binnenlandse Zaken de taakverdeling wel rond. Minister Dijkstal (WD) gaat openbare orde en veiligheidsbe leid, de BVD, het minderheden- en asielbeleid doen, en voorts de bestuurlijke vernieuwing. Staatssecretaris Kohnstamm (D66) krijgt het grote-stedenbeleid, de sociale vernieuwing en het project integraal veiligheidsbeleid, waaraan eventueel crimina liteitspreventie (nu nog bij Justitie) wordt toegevoegd. Staatsse cretaris Van de Vondervoort (PvdA) krijgt als werkterrein de bestuurlijke en financiële organisatie van provincies en gemeen ten. Ontvoerder vrouw en kind meldt zich Valkenswaard - De 25-jarige man die vorige week vrijdag in Valkenswaard zijn ex-vriendin en haar een jaar oude dochtertje ontvoerde, heeft zich gistermiddag gemeld op het politiebureau in Arnhem. Hier verklaarde h'ij dat er geen sprake was van een kidnapping en dat de vrouw uit vrije wil met hem was meegegaan. Desondanks werd hij aangehouden en overgebracht naar het bureau in Valkenswaard. Daar wordt hij vandaag verhoord. De vrouw en haar baby, die in gezelschap van de man waren, zijn eveneens teruggebracht naar Valkenswaard. Volgens een woordvoerder van de Valkenswaardse politie heeft de publiciteit rond de ontvoering" de man mogelijk .ertoe bewogen zich te melden. Waar de man, zijn ex-vriendin en haar kind de afgelopen dagen hebben verbleven, wist de politie gisteren niet te melden. Bevrijding herdacht met popspektakel Arnhem - Een megapopspektakel zal op 8 mei volgend jaar de vijftigste viering van de bevrijding van Nederland markeren. De organisatie heeft daarvoor Arnhem op het oog. Ih de uiterwaar den ten zuiden van de Rijn zou een podium moeten verrijzen voor een concert voor maximaal 140.000 mensen. Organisatie bureau K&B Events Television uit Bussum heeft dit gisteren bevestigd. Oorlogszangeres Vera Lynn heeft toegezegd om te komen, aldus het bureau. Zij zal een nummer zingen en daarna het podium laten aan hedendaagse toppers in de popmuziek. Ruim 11 miljard uitgegeven aan milieu Den Haag - De Nederlandse overheid, het bedrijfsleven en de huishoudens hebben in 1992 in totaal ruim 11 miljard gulden uitgegeven aan het milieu. In vergelijking met 1991 stegen deze uitgaven met 12,5 procent. Dat heeft het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) meegedeeld. Hoewel de toename iets minder sterk is dan een jaar eerder, spreekt het CBS nog steeds van een 'forse stijging' Per hoofd ■van de bevolking stegen de milieu-uitgaven van 650 tot 726 gulden. De hogere milieukosten vloeien direct voort uit het strengere milieubeleid in ons land. Zo startte in 1990 de uitvoering van de het Nationaal Milieubeleidsplan. In drie jaar tijd stegen de totale milieu-uitgaven met bijna 50 procent. Het nationale inkomen nam in dezelfde periode veel minder sterk toe (plus 15 procent). 'Doorbraak Vaticaan bij anti-conceptie' Den Haag - De Nederlandse organisaties op het gebied van ontwikkelingssamenwerking zijn verheugd over het besluit van het Vaticaan om de verstrekking van voorbehoedmiddelen te gedogen. De Katholieke Organisatie voor Ontwikkelingssamen werking Nederland, Cebemo, beschouwt de houding van de Heilige Stoel als een 'regelrechte doorbraak'. De verwachting is, dat de roomskatholieke kerk de weg heeft- vrijgemaakt voor het laten welslagen van de VN-conferentie (5-13 september) over de wereldbevolking in Cairo. Hierbij komt het gebruik van anti-conceptie-middelen als universeel recht aan de orde. In de aanloop op Cairo heeft bisschop Ernst van Breda afgelopen zaterdag gezegd dat de kerk zich niet langer zal verzetten tegen de beschikbaarstelling van condooms en anti conceptiepil in verband met de gezinsplanning.

de Stem | 1994 | | pagina 3