'Waakhond, terug in je hok Parfc - Optreden commissaris Nordholt wekt irritatie De dag van de koninklijke triomf Conflict Molukse Spijtig (Pyer'iff&rkr Bril -DE STEM- DESTEM DE STEM BINNENLAND BUITENLAND A2 pE STEM Agenda Gemeenten Geldstraf vo< commissaris die blaastest weigerde DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 Er was eens een groot paleis, waar een ko ningin woonde die prachtige, gekleurde kleren droeg, bijna net zo mooi en fris als snoepjespapier. Op een dag ontving zij haar nieu we dienaren, die met z'n allen even op de kostbare trappen van haar woning mochten staan. Het was feest en ieder een lachte. Toen gebeurde er iets heel ergs. De vergulde sleutel van het grote paleishek was zoek. Een van de wachters moest na het feest zo nodig plassen dat hij vergat de sleutel uit het koninklijke slot te halen. Ie mand had 'm stiekem meege nomen! Was het één van de nieuwe dienaren? Kon de ma jesteit dan helemaal niemand meer vertrouwen in dit land? De sleutel werd later terugge vonden, maar de koningin be greep best dat de dief eerst snel een afdruk van de sleutel had gemaakt. Bij een boze sleutelmaker zou hij een nieu we sleutel laten gieten De dienaren dachten diep na en gaven de koningin een lijstje van verdachte perso nen, van hele slechte mensen dus. Misschien was de sleutel gestolen door een vroegere dienaar, die was ontslagen omdat hij te veel boeven had laten lopen. Hij was opeens dappere dingen gaan roepen en had gezegd dat de rechters niet streng genoeg waren te gen mensen die wel eens een stout sigaretje rookten. Had hij de sleutel in zijn zak gesto ken om aan te tonen dat het land onveilig was geworden na zijn vertrek? De dader zou ook een burge meester kunnen zijn die zijn keten in had moeten leveren, omdat hij zich een bolle buik had gedronken aan limonade. Hij had een vriendinnetje ge vraagd zijn broek wat losser te maken en toen was hij met de auto in de sloot gereden. Het kon zijn dat hij wraak wilde nemen namens alle bur gemeesters die door gewone burgers uit hun stadhuis wa ren verjaagd. De koningin hoorde alles aan en maakte zich heel ongerust. Ze had namelijk een zoon die heel graag buiten speelde en dan heel gemakkelijk de tijd vergat. Hij was een flinke, grote jongen, maar ze hoorde via-via dat hij wel eens heel hard reed in zijn sportauto en ook graag meisjes ten dans vroeg. Oh, het zou toch niet zo zijn dat die jongen de sleu tel had gestolen om op die manier heel laat thuis te kun nen komen? De majesteit zuchtte. Had ze hem maar wat korter gehouden, had ze maar vaker 'nee' gezegd als hij weer eens kwam vragen of hij mocht gaan snorkelen bij Bonaire. Wie had de vergulde sleutel gestolen? Op een dag kwam één van de nieuwe dienaren, Joris geheten, vertellen dat hij een bang vermoeden had. Hij was de opperbaas van alle soldaten in het land en in de loopgraven ging het gerucht dat boosaardige generaals een heel gemeen plan hadden. Zij hadden de sleutel gestolen, want ze wilden op een donke re nacht met heel veel solda ten de paleistuin binnendrin gen. De generaals zouden hun geweren richten op Hare Ma jesteit en haar dwingen meer ducaten te geven aan het le- De gestolen sleutel met 'n mooi slot ger. Ze vonden dat ze te arm waren geworden om leuk oor log te kunnen voeren. Erg hè? Het werd helemaal uitgezocht en gelukkig bleek dat van die soldaten en die enge geweren niet waar te zijn. Maar onder tussen naderde de derde dins dag van september, de dag waarop de koningin in haar Gouden Koets een tocht langs de huizen van haar onderda nen zou maken. Dat was een geweldig feest waar het volk eeh heel jaar naar uit keek'. Als de dieven met hun sleutel binnen zouden komen en die koets zouden stelen De koningin kreeg een slim idee. „Een nieuw slot," riep ze. De dienaren schudden hun hoofd. „Dan maken de boe ven in hun kwaadheid het hele hek kapot," zeiden ze. Ze stelden voor het oude slot te laten zitten en de Gouden Koets gewoon open te laten staan. Het was nu eenmaal niet anders in dit land. De dienaren zeiden: „Als we de boeven niet dwars zitten, ko men ze waarschijnlijk na een tijd de vergulde sleutel weer terugbrengen. De koningin zuchtte dank baar. Frankrijk is een beschaafd land en dus beginnen de scholen er weer begin september. Het zakenleven loopt erop vooruit. Warenhuizen liggen vol agenda's, schriftjes en stuf. De kranten vragen aandacht voor de laatste nog niet verkochte tassen en op billboards spreken bezorgde volwassenen de schoolgaande jeugd moed in. Hazebrouck, tien minuten over de taalgrens, bewijst met hoeveel ernst het verfranst is. De plaatselijke opticien heeft een bijzondere aanbieding voor de 'rentrée': kinderbrillen. Voor vierhonderd francs montuur en glazen. Geen wonder dat de jonge Fransman er al op kleuterleeftijd uitziet als een intellectueel. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,® 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Van onze verslaggever Rinze Brandsma Amsterdam - Hoofdcommissaris Nord holt heeft het nu ook al bedorven bij zijn eigen Amsterdamse raadsfracties, die al tijd achter hem stonden. Waakhond, te rug in je hok, daar komen de reacties in de Amsterdamse politiek op neer. De korpschef moet maar eens gewoon boeven vangen en wat minder de publiciteit zoeken. Ook in zijn eigen partij, de PvdA, heeft Nordholt ditmaal steun verloren. De commissaris is nu dus echt te ver gegaan, na al die eerdere keren dat hij na verongelijkte, boze, waarschuwende en manen de uitlatingen in interviews beroering wekte. Dit weekeinde nam zijn baas, burgemeester dr. S. Patijn van Amsterdam, scherp afstand van het jongste publiciteitsoffensief van de ontevreden politiechef, die dit weekeinde weer eens pagina- breed klaagde over onbegrip vanuit de Haagse politiek. Onverstandig, ongelukkig, laakbaar en in strijd met de afspraken, reageerde Patijn. Signaleren Nordholt zocht, sinds zijn aantreden als korpschef in Amsterdam in 1987, met grote regelmaat de publiciteit. Graag hamerde hij daarbij op het falen van de overheid, het 'Haagse' gebrek aan beleid. Met even grote regelmaat ontmoetten zijn uitspra ken harde kritiek. Vaak bleek hij, als de rookwol ken opgetrokken waren, zijn aantijgingen of bood schap niet of onvoldoende hard te kunnen maken. Zodra hem gevraagd werd man en paard te noemen zweeg hij. Signaleren en waarschuwen, daar gaat hem om, zei hij dan. Ook nu is dat zo: de commissaris suggereert veel, maar nog meer blijft in de lucht hangen. Hij gaat niet verder dan 'aantoonbaar onjuiste conclusies' en 'vermeende fouten', die ten onrechte door de onderzoekcommissie Wierenga op het conto van de Amsterdamse politie zijn geschreven. In de ge ruchtmakende interviews in Het Parool en De Telegraaf zegt Nordholt niet wat de waarheid over de gang van zaken rondom het opgeheven Interre gionaal Recherche Team (IRT) dan wèl is. Zoals meestal verwijst hij daarbij naar zijn ambtsge heim. Opstappen „Het is een beetje uit de hand gelopen met Nordholt. Iets dat langzaam scheef is gegroeid moet je kunnen rechttrekken," reageerde gisteren de hoofdstedelijke PvdA-fractievoorzitter E. van der Laan. Namens de WD-raadsfractie zei F. Houterman dat de korpschef zijn consequenties moet trekken en moet opstappen, als hij de situatie niet verant woord Vindt. In eigen stad lijkt de commissaris ook veel ver speeld te hebben van het tot nog toe ongelimiteer de krediet dat hij er had. Nog geen twee weken geleden schreef Nordholt een opzienbarende persconferentie uit. Hij ging Nordholt: 'De waarheid over de IRT-zaak is nog steeds niet aan het licht gekomen'. FOTO ANP breedvoerig in op de storm van kritiek die losge barsten was, toen de hoogte van zijn inkomen bekend werd: dankzij buitensporige toeslagen, die geen topambtenaar in het land heeft, bij elkaar zo'n 2,5 ton per jaar. De commissaris oogde ongeslagen, leek zelfs te genieten van de rel. Heel kort ging hij daarbij in op de IRT-affaire. Hij zei dat die wel diepe wonden bij hem geslagen had en dat hij destijds wel overwogen had, af te treden. Hij zei dreigend, geen genoegen te kunnen nemen met de voorlopige afloop van de IRT-zaak en met de conclusies van de commissie-Wierenga, die namens de Kamer de gang van zaken onderzocht. „Wat mij betreft is het laatste woord er niet over gezegd. Ons korps is onrecht aangedaan. Dat geldt wel gelijk: een Amsterdams WD-deelraadslid kwam onder verdenking te staan, betrokken te zijn geweest bij witwas-operaties, prostitutie en hasj handel. Ook had mogelijk een stroman namens een Turks-Nederlands heroïnesyndicaat op de verkie- zings-groslijst gestaan voor de PvdA in de hoofd stad. Rassenrellen Bij herhaling maakte Nordholt zich druk over criminele jongeren van buitenlandse afkomst. Onder Antilliaanse en Surinaamse jeugdbendes in de Bijlmer - en elders in het land - zouden explosieve situaties ontstaan, 'rassenrellen dreigen gen van de commissie-Wierenga in de IRT-affaire kon Nordholt niet leven. Waar zelfs zijn voormalige baas Van Thijn, nu als minister van binnenlandse zaken, terugkijkend op de Kamerdebatten, Amsterdam als hoofdschuldige noemde geeft Nordholt nu tegengas. Hij is het er niet mee eens, dat juist de Amsterdamse politie en justitie ernstig gefaald zouden hebben en dat hij te weinig doortastend was opgetreden. Hij kan zich ook niet vinden in de conclusie, dat het IRT ten onrechte was opgeheven omdat de werkwijze voor infiltratie in de drughandel niet door de beugel kon. Het rapport-Wierenga zegt dat die omstreden werkmethode weloverwogen was geweest. Maar Amsterdamse kranten wisten uit 'lekken' te mel den, dat het IRT - aanvankelijk onder Utrechtse leiding - niet alleen een druginformant 'gerund' had. In feite onder IRT-leiding zouden aanzienlijke partijen hasj op de markt zijn gebracht. Er was zelfs sprake van aanzet tot cocaïne-deals. En dat alles, zonder dat het IRT een vinger achter de leiders van de drugbendes kreeg. Parlementair onderzoek, dat nu gaande is, moet over ruim een maand aantonen in hoeverre derge lijke opsporingsmethodes door de beugel kunnen. Burgemeester Patijn heeft daar zondag naar ver wezen. Wat hem betreft is de parlementaire enquê te naar de IRT-affaire, waar Nordholt toe opgeroe pen heeft, niet meer zinnig. Bovendien is volgens hem die zaak afgedaan na de uitvoerige Kamerde batten en het aftreden van twee ministers. Kippenboer Commissievoorzitter Wierenga heeft met onbegrip gereageerd op Nordholts nieuwe actie. Volgens hem heeft de Amsterdamse korpschef bij herhaling alle ruimte gehad om de commissie opening van zaken te geven. Hij wijst er op dat de Kamer het onderzoek als zorgvuldig en uitputtend roemde. Bovendien zon Nordholt met zijn opmerkingen naar zijn baas, de burgemeester, of via hem naar de minister hebben moeten stappen. Na de IRT-rel zei een PvdA-raadslid in Amster dam dat Nordholt er goed aan zou doen, in de toekomst de publiciteit niet meer zo te zoeken. „Dat kan ik niet beloven," monkelde Nordholt toen. Op zijn persconferentie over zijn inkomen zei Nordholt dat hij formeel, met zijn contract in de hand, vorig jaar al zijn pet aan de wilgen had kunnen hangen en stil kunnen gaan leven 'als kippenboer'. Als politici, in Amsterdam of Den Haag, langza merhand overtuigd raken dat de commissaris dat maar eens moet gaan waarmaken, dan moeten zij wel onthouden welk prijskaartje daar aan hangt. Dankzij oud-burgemeester Van Thijn, die Nord holt steeds onvoorwaardelijk is blijven steunen, kost dat de gemeente Amsterdam zeker 2,5 miljoen: tien jaar lang doorbetaling van de 2,5 ton waar de commissaris volgens contract recht op heeft. Van Thijn ...onvoorwaardelijke steun... FOTO ANP ook voor een aantal personen in ons korps, ook voor mijzelf. De waarheid is nog steeds niet aan het licht gekomen." Ook toen uitte Nordholt zijn wens voor een parlementaire enquête. Verder wilde hij zijn uitla tingen niet toelichten. Niet zeuren Maar omdat alle verslagen zich toespitsten op het schandaal over zijn buitenproportionele arbeids voorwaarden en de ongehoorde gulheid van oud burgemeester Van Thijn voelde Nordholt zich eind vorige week geroepen, de IRT-d'iscussie in inter views nog eens af te stoffen. Het 'Nordholt moet niet zo zeuren' klonk vaker. Zo ook, toen de commissaris in oktober vorig jaar in de tv-rubriek Nova zei dat criminelen geïnfiltreerd hadden in de plaatselijke en landelijke politiek. Het bleek een storm in een glas water. De Rotter damse hoogleraar bestuurskunde M. van Schende- len zei: 'Als Nordholt zo nog even doorgaat is er niemand meer die naar hem luistert' - een opmer king die veel politici in Den Haag uit het hart gegrepen moest zijn. Overigens kreeg Nordholt, veel later, voor een deel uit te barsten'. Later zei hij zelfs dat heel Europa overspoeld wordt door vreemdelingen, met name uit Afrika. Hij wees op de onmogelijke situatie van ontspoorde Marokkaanse jongeren. Nog groter was de rel toen hij 'onthulde' dat de Antillen op grote schaal criminele probleemjonge ren naar Nederland zouden 'lozen', dankzij vlieg tickets die verstrekt werden door de overheid. De Antilliaanse minister van Justitie spuwde ver ontwaardigd vuur en ontkende. Uit onderzoek bleek dat het toch net even anders zat dan Nordholt had gesuggereerd. Met een BVD-rapport, dat geheim moest blijven, in de hand zeiden zowel Nordholt als de Antilliaanse regering dat hun gelijk bewezen was. Doortastend In maart 1992 maakte Nordholt een uitglijer met zijn bewering dat minstens 10.000 illegale Ghane- zen alleen al in de Bijlmer huisden: een broeinest van criminaliteit en harde drugshandel. In stads deel Zuid-Oost reageerde iedereen, van laag tot hoog, ongelovig, verbijsterd, ontkennend. Zelfs zijn eigen wijkteam ontkrachtte zijn 'schattingen'. Met de voor hem en zijn korps harde constaterin- Patijn ...laakbaar... FOTO ANP De koningin mag woensdag morgen vanaf kwart over tien niet meer worden gestoord. Haar echtgenoot wordt uit gol fen gestuurd, telefoontjes van bevriende vorsten en vorstinnen zullen stuiten op een ondoor dringbare hofmaarschalk en zelfs voor 'de jongens' blijven de majesteitelijke werkvertrek ken die dag hermetisch geslo ten. Morgen is een dag van konink lijke triomf. Maar het wordt tegelijkertijd een eenzame dag. Want ze kan en MAG die triomf met niemand delen. Morgen verschijnt HAAR regering voor het eerst in de Tweede Kamer. Natuurlijk, elke regering is van Haar, zo leert ons het staats recht. Maar dit gezelschap is in alle opzichten van HAAR. Wie zijn niet die paarse bolle tjes opgevallen in het ensemble dat ze droeg, vorige week maandag op de paleistrappen, temidden van HAAR ministers. En was zij het niet die op 9 juli temidden van toenemende ver warring Wim Kok de informa tie-opdracht gaf die eigenlijk tot niets anders kon leiden dan tot het het formeren van een sociaal-liberaal kabinet, aange duid met de kleur paars. Maar nooit zal iemand officieel te horen krijgen dat het staats hoofd bewust heeft aangekoerst op een kabinet-Kok. Voor ge- wone stervelingen is openlijk kleur bekennen vaak al moei lijk, laat staan voor een konin gin. Maar reken maar dat ze morgen gulzig elk woord in zich zal opnemen, elke stembuiging van Wim Kok nauwgezet zal registreren. Dankzij de directe geluidslij n met de Tweede Ka mer zal geen woord van de regeringsverklaring in paleis Noordeinde verloren gaan. En met meer enthousiasme en ge drevenheid dan ooit bereidt ze zich voor op de Troonrede, die ze op 20 sèptember zal uitspre ken. Namens HAAR regering. De voorspelbare zure commen taren over een gebrek aan élan, aan werkelijke vernieuwing zal ze later deze week met een flauwe glimlach in het bakje voor de koninklijke papierver snipperaar laten glijden. Want ook in dat opzicht is dit kabinet helemaal van HAAR. Koningin Beatrix is meer Kok dan Van Mierlo. Het land moet stevig en efficiënt worden bestuurd. Praatjes vullen geen gaatjes. In Rotterdam' zouden ze zeggen: 'Niet lullen maar poetsen.' Maar zoiets hoor je natuurlijk niet in een paleis. Dat Elco Brinkman niet de nieuwe premier van Nederland is, daar heeft de koningin geen vorstelijke traan om gelaten. Aanvankelijk zag ze wel wat in hem. Hij wilde het ministers ambt meer aanzien geven en werd in die functie liever aan gesproken met 'excellentie' dan met 'hoi'. Dat sprak haar aan. Zij had immers ook na het over nemen van de kroon de afstand tussen haarzelf en de rest van Nederland bewust vergroot. Zij maakte de mevrouw die haar moeder was geworden, weer tot een majesteit. Maar excellentie Brinkman bleek een afvallige en ontwikkelde zich nadat hij in handen was gevallen van on- ILLUSTRATIE MAT RIJNDERS kunde en onbenul tot een rare on-Nederlandse politieke popi- jopi. Wat dat betreft voelt de majes teit Haar volk goed aan. Neder landers mogen nog zo geëman cipeerd lijken, ze verwachten van bestuur en gezag dat ze juist niet zijn als zijzelf. Daar om ontstaat er ook een bijna idiote fixatie op kleine stoutig heden. Want geld verdienen met het verkopen van aandelen of een voordelige pensioenregeling via de Antillen, willen we dat eigenlijk niet allemaal? Maar o wee als een minister 'zoiets blijkt te hebben gedaan; dan is de fatsoensrakkerij niet van de lucht. Niet omdat we ze het niet gunnen maar omdat we diep in ons hart willen, dat onze be stuurders een beetje boven ons verheven zijn, ook in moreel opzicht. We willen geen burgemeesters die ladderzat met leuk gezel schap de berm inglijden, hun huis voor een prikje laten ver bouwen of geld opstrijken voor een nuttig advies achter het handje. Of pastoors die aan de koorknaapjes frunniken en prins-gemalen die in hun vrije tijd voor goedbetaalde vlieg tuigverkoper spelen. Dat onze koningin wat beeld houwt, dat vinden we leuk, maar stel je voor dat zij de maakster was geweest van het beeld van die man-met-erectie in een telefooncel, dat Arnhem in rep en roer bracht. Want erg vooruitstrevend zijn we bij het beoordelen van onze leidslieden ook niet. Een stabiele, warme homofiele relatie zou voor Wil- lem-Alexander een grotere be lemmering voor het koning schap opleveren dan de zeker heid van een officiële verloving met daarnaast nog een paar scharreltjes voor tussendoor. Het is ook wel te begrijpen als de koningin zich zorgen maakt over de vlekjes die er mogelijk kleven aan de handel en wandel van die dames en heren, die samen HAAR regering vormen. Want ze mag dan invloed heb ben op de politieke samenstel ling van een kabinet, bij de invulling van de zetels moet ze machteloos toezien. Ongetwij feld een bron van grote zorg. Want stel je toch voor dat... Het zou me dan ook niet verbazen als een functionaris ten paleize inmiddels de opdracht heeft ge kregen de roddelbladen de ko mende maanden met nog meer aandacht dan normaal door te lezen. Vanmiddag worden dertien nieuwe Tweede-Kamerleden beëdigd die de plaats innemen van parlementariërs die deel zijn gaan uitmaken van het ka binet. Premier Kok legt woens dagmorgen vanaf kwart over tien in de Tweede Kamer de regeringsverklaring af. In de loop van de middag reageren de fractievoorzitters in een eerste ronde. Donderdagmorgen volgt dan het antwoord van Kok, ge volgd door de tweede ronde van Kamer en kabinet. De kamer commissie voor buitenlandse zaken praat vanmiddag over de aanstaande wereld-bevolkings conferentie die op 5 september in Caïro begint. Van onze verslaggever Delft - Het lukt de N maar niet het aanta bedrijven aan banden gebruik van het openb; ren. Veel gemeentebesturen oogje dicht en gunnen wat meer parkeerplaatser fers van de Rijksoverhe: gemeentebesturen al wi Door Joop van der Pol Utrecht - Een conflict dreigt de Molukse geme Éen groep dissidenten, d( niging Molukse Kerkgem verwijt het synodebestu het oneigenlijk gebruik van het geld van de kei bestuur reageert hierop n kort geding, dat op 15 sep dient in Breda. Volgens de afgescheiden 1 meenten zou het synodel geld dat bestemd is voor 1 bouwen en salarissen van kanten, gebruiken voor koop en exploitatie van op Bali en een fabriek va kerbroeken in Jakarta. De opponenten vonden Rotterdam (anp) - VI het Weigeren van de ad< is politiecommissaris E sen van de regiopolitii terdam-Rijnmond gi veroordeeld tot een boe drieduizend gulden, ee voorwaardelijke ontzi van de rijbevoegdhe: twee weken voorwaarc celstraf met een proefti; twee jaar. Hij moet verder meedot een alcoholverkeerscursus De Rotterdamse politie: mr. W. ten Cate heeft vonnis rekening gehoude het feit dat de politiet moeilijk zonder auto zijl kan doen en dat het de keer is dat hij is betr< dronken rijden. Een gebri ke straf voor mensen blaastest weigeren, is maanden ontzegging van bevoegdheid, een boete va gulden en eveneens twee voorwaardelijke celstraf. Feestje De politierechter veroor Jansen, chef van de Rej Recherchedienst, omdat gerde een alcoholtest toen hij op zondagavond gustus werd aangehouden hij met zijn gezin een fei bezocht in Vlaardingen. achteruit in een greppel Jansen heeft steeds gez hij de auto slechts wilde den, waarna zijn vrou stuur zou overnemen. Politiewoordvoerder A. geeft toe dat Jansen n strafblad heeft. De korps, beraadt zich op de posit Jansen; dat 'beraden' k paar dagen duren. Alleen veroordeling tot vrijheii krijgt een politiefunctiona tomatisch ontslag te i fees' F. ge gezej ka DE BRABANTSE gedepu dels beruchte briefje o Sunning van werkzaam! begaan. De CDA-man ui zich dat hij, om wat v Plaatselijke aannemer wi die hij inmiddels ook zelf Na de geruchtmakende openbaar bestuurder ext belangenverstrengeling alleen nodig om zelf polil simpele en rechtvaardig moet erop kunnen vertro en onkreukbaar is. Niet voor niets wijdde m aan en hetzelfde deed So pe gedeputeerde daaroi lammer dat Sonneveld Provinciale Staten zal ve zijn terugtreden door gez Maar nog meer voor de I zijn bestuurders in het afleggen voor hun daderv aan gehad om deze daa alle schijn van dat zijn ge nederlaag in het debat m 1

de Stem | 1994 | | pagina 2