Dreiging looneis valt slecht BLOEMKOOL EN KIPDRUMSnCKS. Taptoe verdwijnt uit Breda C D A-gedeputeerde N-Brabant stapt op Fascistische jongeren krijgen militaire training 'Wanbetalers zijn tweeverdieners' 'Ouderen met pensioen leveren 35 procent in' voor Breskens MOSSELEN Uitstoot C02 voor eerst sinds jaren lager Onderzoek naar nevenfuncties Junglecommando steekt grens Suriname over Ondernemers noemen uitlating FNV'er Stekelenburg 'oorlogsverklaring' Weer ruzie in kabinet Italië Winst Rabobank fors gestegen Bhutto niet naar Gaza Nederlaag voor Goran Ivanisevic Scheuring dreigt in Molukse kerk Knakworst AH uit de winkels Commissaris gaat te ver ALBERT HEIJN MEDEDELING Geen ziekenfondspremies afgedragen, klaagt minister Borst AH knakworst, 400 g. 10 stuks Eerder in opspraak geraakt Bloemkool, Ctl Kipdrumsticks gekruid, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 1 |G 29 AUGUSTUS 1994 B7 ramp overigens, want Neder landers moet je niet in een trainingskamp opsluiten. Daar houden ze niet van." Trouwens, Nederlandse Spoorwegen, u hebt ook de adventure-tocht van 24 uur meegefinancierd, die op 9 au gustus jongstleden ter verster king van de teamgeest is geor ganiseerd. De meisjes moes ten 's ochtends om half negen in Amersfoort verzamelen zonder hun begeleiders. De aanvoerster maakte de eerste verzegelde envelop open en las de opdracht voor: mest ruimen in een kinderboerde rij. Pas toen de taak eenmaal was volbracht, mocht de twee de envelop open: pompbe diende spelen bij een benzine station en autoramen wassen. Op het goede spoor gezet Daarna carting, met kleine ra ce-auto's scheuren over de baan. Om vijf uur 's middags in de overvolle Amsterdamse Kalverstraat moesten ze paarsgewijs volleyballen. Pep peren, heet dat, De ene speel ster smasht, de andere tracht de bal terug te spelen. Van daar geblindoekt naar het Centraal Station lopen. Dan naar de tv-studio om in een goochelshow van RTL op te treden. 's Nachts ging het even mis: de fietsstalling zat op slot, dus dan maar 8 kilometer lopen. Na een paar uurtjes slapen in een jeugdherberg, brood bak ken in een bakkerij en dan heel Haarlem wekken door de klokken te luiden van de Bavo-kerk. Tot slot nog schermles. En dan pas oog sten. Hun eigen brood was inmiddels gebakken en ze mochten het eten, zij het met hun handen vastgebonden aan elkaar. Wil je een hap, dan moet je die ook je buur vrouw gunnen. Leuk of niet leuk, de tien weken training van de Nederlandse volleybal meisjes heetten 'Summer of Bliss'. De drie beste junior- speelsters zullen na de Euro pese kampioenschappen wor den toegevoegd aan het natio nale seniorenteam. En dat is niet weggelegd voor iedereen die gratis mee mag met de trein. lie in aantocht werd' er gisteren op Zeeuws-Vlaamse voetbalclubs, resultaat bij Middelburg door sterker en de uitslag was zeker niet geflatteerd. Bij de pauze was het 2-0 door doelpunten van Mario Segers en Erwin Thomas. Luc de Maayer zorgde in de tweede helft voor 3-0, voordat Elmar van Troost tegenscoorde Luc de Maayer nam ook 4-1 voor zijn rekening. HULSTERLOO-TERNEUZEN 3 7-1 - Een wedstrijd met éénrich tingsverkeer. Voor de thuisploeg scoorden: Winand van Haelst (2x), Johan Bosman, Mario Ver- meirssen, Stefan de Vos en Guy Fey en (2x). BIERVLIET-ST.-AMANDS- BERG 1-2 - Bij de pauze was het 0-1 uit een strafschop. Kort na rust scoorde Tonny Versluijs, eveneens uit een strafschop, de gelijkmaker. In de slotafse pak ten de iets betere bezoekers als nog de winst via een afstands schot. ,e ir n le 0 n is r. le 's el TOERNOOI HOOFDPLAAT-TERNEUZEN 2-4 - Door een doelpunt van Michel de Ridder konden de be ter spelende bezoekers met een voorsprong gaan rusten. Binnen vijf minuten na rust werd het 0-3 door treffers van Mare de Kunder en Patrick Baumgarte. Toen laatstgenoemde ook 0-4 scoorde, was de strijd definitief beslist. In de slotfase kwam Hoofdplaat nog terug tot 2-4 door doelpunten van Pascal Pijcke (strafschop) en Serge de Ruysscher. aardenburg-walcheren 1-0 - In de eerste helft miste Desta Huisman voor Walcheren (met enkele invallers) een straf schop. Remco Dhondt bezorgde in de tweede helft Aardenburg (nu wel compleet) de 1-0-zege. Eindstand: 1. Terneuzen, 2. Hoofd plaat, 3. Aardenburg, 4. Walcheren en 'n bolleke De Koninck ECHT ANTWERPS! Breda, tel. 076-211199 DE STEM 8 710311 000218 I I DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 LOS LXTMPLAAFt: MAANDA. j 77M VP'föA Middelburg - Er komt mogelijk een onderzoek naar onbekende nevenfuncties van gepensioneer de ambtenaren en ex-bestuur ders van de provincie Zeeland. De inzet: bekijken of aan de be trokkenen in het verleden te veel wachtgeld is betaald. De staten fractie Delta Anders begon giste ren in Middelburg over dit zeer gevoelige onderwerp en eiste een onderzoek. ZIE ZEELAND - C1 Paramaribo - Een groep gewa pende mannen is vanuit Frans- Guyana de grens met Suriname overgestoken. Ze hebben zich be zuiden het grensplaatsje Albina gegroepeerd. President Veneti- aan denkt dat het aanhangers van Ronnie Brunswijk zijn. Deze voormalige leider van het Jungle commando is vorige week gear resteerd. Zijn aanhangers drei gen de strijd te hervatten. Van onze verslaggever Peter Schouten Breda - Het is vrijwel zeker dat zaterdag de laatste taptoe wordt gehouden in Breda. Gemeentebestuur noch Defensie kunnen het bestuur van de Stich ting Nationale Taptoe aan een al ternatieve Bredase locatie hel pen, die het voortbestaan van het evenement in de Baroniestad waarborgt. Stichtingsvoorzitter ir. G. Brog- trop ontvangt vanavond, vooraf gaand aan de zesde voorstelling van de veertigste Nationale Tap- toe, in de Grote Kerk een aantal bijzondere gasten, onder wie ook vertegenwoordigers van de De fensie-top en het Bredase ge meentebestuur. Hij zal die gelegenheid gebruiken om het besluit van zijn bestuur officieel wereldkundig te maken. „Met heel veel spijt. Dat wel," zegt Brogtrop. Nu Breda de taptoe langzaam maar zeker loslaat, zijn er vol doende kapers op de kust om het evenement in huis te halen. „Op de eerste plaats wordt er in Defensiekringen druk gediscus sieerd over de vraag of de taptoe voortaan binnen of buiten moet worden gehouden," legt Brogtrop uit. Wordt het 'binnen', dan lijken de Rotterdamse Ahoy-hallen hoge ogen te gooien. Valt de keus op 'buiten', dan is de Van Ghent-ka- zerne van de mariniers, ook al in Rotterdam, een serieuze kandi daat. „Delft zou de taptoe ook dol graag terughebben," verklapt Brogtrop. .„Die stad bestaat in 1996 750 jaar en vindt het een goed idee om de viering daarvan extra luister bij te zetten met de repatriëring van de taptoe. Negentien jaar geleden verhuisde de taptoe naar Breda omdat Delft het uit zijn jas gegroeide evene ment met meer aankon. Van avond in de Grote Kerk is ook een deputatie van het Delftse ge meentebestuur te gast. „Ik zal hen erop wijzen," waar schuwt Brogtrop, „dat de taptoe in de afgelopen twintig jaar is uitgegroeid tot een schaal die in niets meer te vergelijken is met het evenement, zoals Delft dat destijds kende." VERVOLG STAD EN STREEK - C1 Rustig weer Het weer verandert niet veel teh opzichte van gisteren. Het is wisselertd bewolkt. Een kleine kans op een buitje en omdat er maar Weinig wind is voelt het aangenamer aan. Rome - Het is nog allerminst pais en vree in de ministersploeg van Berlusconi. Een - afgewezen - voorstel voor een minder streng beleid in de gevangenis heeft na melijk geleid tot een nieuw ge schil binnen de Italiaanse rege ring. Justitie-minister Biondi overweegt daarom ontslag te ne men. ZIE BUITENLAND-A4 Utrecht - Ook de Rabobank kijkt met tevredenheid terug op de eerste zes maanden. De bank zag de netto-winst met een dikke 11 procent stijgen naar 654 miljoen gulden. Voor de rest van het jaar verwacht het bestuur een verdere winstgroei. ZIE ECONOMIE - A5 Jeruzalem - De Pakistaanse pre mier Bhutto vindt het niet nodig om de Israëlische regering toe stemming te vragen voor een be zoek aan de Gazastrook. De ei genzinnige bewindsvrouwe heeft daarom de hele reis maar gean nuleerd. „De dame uit Pakistan moeten wat manieren worden bijgebracht," aldus een moppe rende premier Rabin van Israël. ZIE BUITENLAND-A4 New Vork - Goran Ivanisevic, tweede geplaatst, werd op de eer ste dag van de US Open al met- ven uitgeschakeld. Een modale tennisser uit Duitsland, Markus Zoeeke, was daarvoor verant woordelijk. ZIE SPORT-BI Utrecht - Een conflict binnen de evangelische kerk dreigt de Mo- 'Ukse gemeenschap in Nederland 'e verscheuren. Een groep dissi denten verwijt het synodebestuur oat het oneigenlijk gebruik maakt van het geld van de kerk. "et bestuur reageert hierop met een kort geding, dat op 15 sep tember dient in Breda. ■ZIE BINNENLAND-A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het dreigement van FVN-voorzitter Stekelen burg dat zijn vakcentrale een tijdbom onder het nieuwe ka binet kan leggen, is slecht ge vallen. Niet alleen in regeringskringen acht men de uitlatingen van 'Ste kelenburg voorbarig, de onder nemers vinden zijn optreden bo vendien niet constructief. Stekelenburg dreigt met een looneis van 2,5 procent als het kabinet en de werkgevers niet méér voor werkgelegenheid wil len doen. Voorzitter Blankert van het Ne derlands Christelijk Werkgevers verbond (NCW) heeft er wel be grip voor dat Stekelenburg onder druk staat van zijn achterban. De ambtenaren blijven wat hun be loning betreft achter en uitke ringsgerechtigden krijgen te ma ken met halvering of loslaten van de koppeling. Het NCW meent echter dat nie mand gediend is met algemene looneisen. De NCW-voorman, die de opstelling van de FNV een 'oorlogsverklaring' noemt, houdt de lonen het komende jaar het liefst opnieuw rond de nullijn. Wel vindt Blankert dat in secto ren waar het goed gaat gedacht kan worden aan vormen van be loning die afhankelijk zijn van de winst. Maar keiharde afspraken maken over meer banen is er wat Blan kert niet bij. „We leven in een markteconomie. Je bouwt hier een fabriek als je verwacht een produkt af te kunnen zetten. Je gaat niet een fabriek bouwen, 700 mensen aannemen en dan kijken wat je die mensen kunt la ten produceren," aldus Blankert. Molensteen Het NCW vreest dat een algeme ne loonronde voor alle werkne mers als een molensteen om de nek van het bedrijfsleven hangt zodra het ecoiiomisch weer iets slechter gaat. Ook minister Melkert (Sociale Zaken) hekelt de opstelling van Stekelenburg. Economisch mag het dan wel beter gaan, maar ho gere lonen zijn niet gunstig voor de economie, aldus Melkert. Of het najaarsoverleg tussen re gering, vakcentrales en onderne mers iets oplevert, is overigens de vraag. Niet alleen de FNV stelt zich halsstarrig op. Ook de werk geversorganisatie VNO heeft al laten weten weinig te voelen voor een centraal akkoord over het so ciaal-economisch beleid. Het NCW houdt regering en vak centrales wél aan de afspraken, die vorig jaar zijn gemaakt over loonmatiging, flexibilisering en bevordering van deeltijdwerk. ZIE OOK BINNENLAND - A3 Een instructeur gebruikt een stok om een bevel aan jonge fas cisten kracht bij te zetten. Meer dan honderd fascistische jonge ren kregen de afgelopen dagen in een geheim kamp in de bos sen van westelijk Oekraïne een semi-militaire training. De ui terst rechtse beweging is in dé ze voormalige Sovjet-staat is de laatste tijd in opkomst, foto epa Vap onze verslaggever Zaandam/Oss - Albert Heijn haalt 400 grams blikken knak worst uit de winkels vanwege een produktiestoring bij producent UVG in Oss. Als gevolg daarvan is bij zo'n vier- a vijfhonderd blikken geen of te weinig vocht toegevoegd.' Daardoor kunnen de worsten be derven. Mensen die ze toch eten, lopen de kans ziek te worden, al dus een woordvoerder van AH. Consumenten die knakworst hebben gekocht kunnen de blik ken terugbrengen naar de win kel. Ze zullen het aankoopbedrag terug krijgen. Den Haag (anp) - De uitstoot van kooldioxyde (C02) is vorig jaar met 1,6 procent gedaald ten op zichte van een jaar eerder. Het is voor het eerst sinds de periode 1979-1982 dat Nederland een daling van de C02-uitstoot kan no teren. Dat meldt het ministerie van Milieu op basis van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Volgens het departement is het echter te vroeg om te spreken van een trendbreuk. Een aantrekkende economie kan de daling zo weer laten omslaan in een stijging. Kooldioxyde komt vrij bij de verbran ding van fossiele brandstoffen als olie, kolen en gas. VANDAAG IN DEZE KRANT Nordholt moet boeven vangen en niet steeds de publiciteit zoeken. De Amsterdamse hoofdcom missaris heeft zijn prak tisch ongelimiteerde kre diet bij zijn achterban een heel eind verspeeld. De waakhond moet te rug in z'n hok. zie pagina - A2 (ADVERTENTIE) 2 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Als gevolg van interne kwaliteitscontrole heeft Albert Heijn be sloten om met onmiddellijke ingang het produkt tijdelijk uit het assortiment te halen. Reden voor de maatregel is, dat als gevolg van een produktie storing bij de producent aan een aantal van deze blikken geen of onvoldoende vocht is toegevoegd. Daardoor bestaat de kans op bederf. Consumptie van de desbetreffende worst kan leiden tot gezondheidsklachten. Op de bewuste blikken staat aan de onderzijde met inkt een code afgedrukt, die begint met linksboven 'R166' en eindigt met de vermelding van de houdbaarheidsdatum 'jan97'. Wij verzoeken consumenten vriendelijk bovengenoemd produkt zo spoedig mogelijk terug te brengen naar onze winkels, waar u gebruik kunt maken van onze onvoorwaardelijke kwaliteitsgaran tie. Dit betekent, dat u zonder enig probleem uw aankoopbedrag krijgt terugbetaald. Voor nadere inlichtingen kunnen consumenten gebruik maken van de gratis servicelijn van Albert Heijn, 06-0305. Wij bieden u onze verontschuldigingen aan voor het ongemak. Zaandam, 29 augustus 1994. Albert Heijn bv Rijswijk (anp) - De wanbeta lers van de awbz- en zieken fondspremies zijn vooral te vinden onder tweeverdieners en onder mensen tussen de 25 en 40 jaar. Ziekenfondsen en verzekeraars hebben wel de mogelijkheid maatregelen te nemen tegen wanbetalers, maar passen die nauwelijks toe. Minister Borst-Eilers (Volksge zondheid) schrijft dat in ant woord op vragen, die vóór haar benoeming waren gesteld door de D66-kamerleden Bakker en Ko- hnstamm (nu staatssecretaris Binnenlandse Zaken). De Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars zegt zo'n 60 miljoen gulden per jaar mis te lo pen doordat nominale premies voor het ziekenfonds en de alge mene wet bijzondere ziektekos ten niet betaald worden. De Ziekenfondsraad heeft bere kend dat vorig jaar 16,5 miljoen gulden aan ziekenfondspremies en 12,5 miljoen gulden aan awbz- premies niet is geïnd. Dat is on geveer 1 procent van het totaal aan nominale premies. Tot nu toe was onduidelijk wie de wanbetalers waren. Gedacht werd aan daklozen, omdat daar praktisch de mogelijkheid ont breekt de niet-betaalde premies te innen, en uitkeringsgerechtig den. De minister wijst er echter op dat het juist met gaat om mensen met een uitkering, omdat de sociale diensten vaak de nominale pre mie al inhouden en afdragen. Volgens Borst-Eilers kan wanbe- Van onze verslaggever Den Bosch - De in opspraak geraakte Brabantse gedeputeerde D. Sonneveld (CDA, verkeer en waterstaat) is gisteren' op dok tersadvies afgetreden. Sonneveld werd begin vorige week met hartklachten opgeno men in het ziekenhuis. De positie van de gedeputeerde stond toen al ter discussie. Hij zou geprobeerd hebben om de dijkverzwanngsklus Aakvlaai in Hank onderhands toe te spelen aan de hem bekende aannemer Hakkers uit zijn woonplaats Werkendam. De gedeputeerde, die tijdelijk een woning van de familie Hakkers huurt, houdt staande dat hij mets onoirbaars heeft gedaan. „Ik wens te onderstrepen dat ik nimmer de bestuurlijke integri teit van mijzelf of de provincie Noord-Brabant in het geding heb gebracht," meldt hij in zijn be dankbrief. Hij beëindigt zijn lid maatschap van de Staten dan ook 'met grote tegenzin.' In het door de SP en GroenLinks aangevraagde spoeddebat over de kwestie-Aakvlaai, dat voor vrijdag op de agenda staat, had Sonneveld zich graag persoonlijk verdedigd. Zijn gezondheid staat hem dat echter niet toe. „Ik hecht er bijzonder aan de Staten van Brabant uitleg te ver schaffen over de feitelijke gang van zaken", schrijft Sonneveld. „Dat is nu niet meer mogelijk. Het spijt mij zeer dat ik daardoor niet in staat ben het oordeel van uw Staten af te wachten." „Ik had dit eigenlijk wel ver wacht," reageert het SP-statenlid Roovers. „Zijn positie was on houdbaar geworden. En het statenlid Bulten van GroenLinks: „Verstandig van Sonneveld.dat hij zelf zijn con clusies trekt. Hij heeft een aantal cruciale fouten gemaakt." Op 17 juni schreef Sonneveld h.et Hoogheemraadschap Alm en Biesbosch dat hij geen bezwaren had tegen een onderhandse aan besteding van de Aakvlaai-klus aan Hakkers Werkendam voor 2,15 miljoen gulden Vorige week is het werk alsnog openbaar aanbesteed. De firma Breijs en Zn uit Capelle aan den IJssel zal het karwei uitvoeren voor ruim 1,3 miljoen gulden; dat is .ongeveer acht ton goedkoper dan wanneer het project in juni onderhands naar Hakkers was gegaan. „Daaruit blijkt dat Sonnevelds voorstel buiten de orde was. Het zou de gemeenschap een hoop ex tra geld hebben gekost," zegt Roovers. Den Haag (anp) - Aow'ers met een aanvullend pensioen vanaf 30.(100 gulden per jaar kunnen door het beleid van het nieuwe kabinet de komende jaren 10 tot 35 procent aan koopkracht kwijtraken. Dat stelt de Nederlandse Bond voor Pensioenbe- langen (NBP) in een brief aan de Tweede Kamerfracties en het kabinet. C02 wordt gezien als een van de belangrijkste ver oorzakers van het broeikaseffect. Hierdoor ontstaat een stijging van de temperatuur op aarde die grote gevolgen kan hebben voor onder meer tropische re genwouden, koraalriffen en andere ecosystemen. De jongste daling van de C02-uitstoot komt voor een belangrijk gedeelte door de betrekkelijk lage economische groei in de voorgaande jaren. Ook de invoer van stroom uit het buitenland en energiebe sparende maatregelen leverden een bijdrage. Volgens het departement geven de cijfers aan dat de doelstelling van het kabinet - het terugdringen van de C02-uitstoot met 3 tot 5 procent in het jaar 2000 - binnen bereik blijft. INHOUD Volgens voorzitter Zwanink van de 40.000 leden tellende bond gaat het om een groep van 300.000 tot 500.000 05-plussers De NBP ontleent de informatie aan de berekeningen die het Cen traal Planbureau (CPB) van de kabinetsvoornemens heeft ge maakt. Volgens de NBP blijkt uil de CPB-berekeningen dat 65-plus- sers niet meeprofiteren van de verlaging van het tarief in de eer ste belastingschijf die het kabi net-Kok heeft aangekondigd. Ook de plannen met de zorgver zekering zijn fors in het nadeel van aow'ers met een aanvullend pensioen. Uit de CPB-berekeningen leidt de bond af dat de standaardpak ketpolis (die verplicht is voor ouderen met een aanvullend pen- sioen vanaf 30.500 gulden) wordt verhoogd van 2.000 tot 3.500 gul den. De NBP becijfert dat 'bij bepaal de pensioeninkomens de achter uitgang in besteedbaar inkomen voor een echtpaar dat twee polis sen heeft, meer dan 10 procent kan bedragen.' Als daarbij nog de voorgenomen korting op de aow-toeslag voor bejaarden met een werkende partner wordt betrokken, kan dit nadeel oplopen tol meer dan 35 procent, aldus de bond. (ADVERTENTIES) per stuk kilo ®®®s> Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 september a.s. talen niet leiden tot uitschrijving uit fonds of verzekering. Er zijn voldoende sancties mogelijk (in clusief loonbeslag) om het geld alsnog binnen te krijgen. De minister van Volksgezond heid verwacht overigens dat het percentage niet-geinde premies dit jaar vanzelf afneemt. De zorgverzekeraars krijgen nu de niet-geïnde premies niet meer uit de kassen van awbz en zieken fondswet vergoed, zodat ze meer moeite zullen doen de wanbeta lers op te sporen en de premies met dwangmaatregelen te innen. De niet-geïnde premies hebben volgens Borst geen effect op de financiering van de gezondheids zorg. Wel leiden ze tot een pre mieverhoging, zodat indirect an dere verzekerden voor de kosten opdraaien. LOONEIS Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en)* naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: - Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch bank/gironr 84.70 Plaats:^ Jn de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- q gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar S Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. HMMMCOTMHMMMHi

de Stem | 1994 | | pagina 1