Groen licht Residence Cadzand Jen De Duitse terugtocht uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen Instellingen kraken Milieubeleidsplan Terneuzen SPORT in het kort PLAATSELIJK nieuws Stijging van deelname aan speciaal onderwijs Rottere moet k Raad van State: Gemeente mag bouwvergunning verlenen Gitariste DE STEM ZEELAND Aanvallen Weer vol Luchtaanval Monumentendag in Aardenburg Presentatie cursussen DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 C3, Van onze verslaggever Temeuzen - B en W van Terneuzen vertonen een fors gebrek aan belangstelling voor natuur- en milieu-edu catie. Het Milieubeleidsplan 1994-1998 van de gemeente Terneuzen scoort op dit vlak in elk geval een fikse onvol doende. Het Milieubeleidsplan staat bol van de missers, zo concluderen het Consulentschap Natuur- en Milieu Educatie (NME) Zeeland en de stichting Milieu Educatief Centrum (MEC) Zeeuws-Vlaan- deren. Na bestudering van het plan blijven beide instellingen in ver bazing en verwondering steken, zo-blijkt uit de brief die gisteren naar B en W van Terneuzen is verstuurd. „Beleidsvoornemens zijn volstrekt onder de maat. Het lijkt alsof de discussie die de afgelopen vier jaar is gevoerd over de vormgeving van de na tuur-, en milieu-educatie in Zeeuws-Vlaanderen volstrekt aan het college is voorbijgegaan. Nog ernstiger is de inzet van diverse vrijwilligers-groeperin- gen blijkbaar onopgemerkt is ge bleven." Deze fikse kritiek is onder meer gevolg van de tot dusver ver geefse pogingen in deze regio een Milieu Educatief Centrum van de grond te krijgen. 'Gebrek aan bestuurlijke daadkracht', al dus de brief van NME en MEC. Volgens deze instellingen blijkt de minieme belangstelling van B en W van Terneuzen ook uit onder meer de herhaalde weige ring om eenmalige subsidie te verstrekken voor de opleiding van vrijwilligers in natuur- en milieu-educatie. 'Blijvende communicatiestoor nissen en weinig daadkracht', zullen het gevolg zijn van het huidige Beleidsplan, zo conclu deren de instellingen. Want het ontbreekt niet'alleen aan (finan ciële) steun aan vrijwilligersor ganisaties en aan de totstandko ming van een MEC in Zeeuws- Vlaanderen. Het Milieubeleidsplan van de ge meente Terneuzen mist ook een visie op samenwerking, mist een duidelijk aanspreekpunt bij de gemeente om activiteiten voor onderwijsgevenden te organise ren. Een plaats kortom, waar materiaal en deskundigheid is te vinden. De brief: „Een voorziening als het MEC wordt in het geheel niet genoemd. De oopmerking dat wordt nagegaan welke plaatse lijke of regionale organisaties actief zijn op het gebied van milieu-educatie slaat ons met stomheid. Met deze organisaties heeft het college de laatste vier jaar tot nu vruchteloos gewerkt aan de totstandkoming van een MEC." Achtergelaten zwaar Duits spoorweggeschut in Sluiskil IN KLOOSTERZANDE begon die al in de namiddag van maandag 4 september. Die dag bereikten, de geallieerden Ant werpen en beletten daardoor de terugtocht van de. Duitse troe pen in Nood-Frankrijk en Bel gië naar de Heimat. Groepen vluchtende Duitsters pakten fietsen af en trachtten over de Westerschelde te komen. De eersten konden nog met de veerboot Walsoorden-Kruinin- gen mee. Dat was niet het geval met degenen die later volgden want de boot bleek plotsleing op voor de Duitsers onverklaarbare wij ze verdwenen te zijn. Er kwa men er van alle kanten steeds meer aanzetten, te voet, per fiets, met auto's, motoren en 'agens met paarden ervoor. .de Westerschelde gekomen n. .osten ze onverrichterzake te rugkeren. Sommigen trachtten langs binnenwegen Terneuzen te bereiken, anderen dropen naar het zuiden af. Nog op 12 september trokken een paar honderd Duitsers en in hun dienst zijnde' krijgsgevan genen uit de Sovjet-Unie doro Kloosterzande. Bij het haventje van Perkpolder gelastten ze de havenmeester en later in Kloos terzande een gemeente-ambte naar voor een schipper te zor gen. Toen dit lukte, dropen ze af. De^ volgende dag veroor zaakte een Vijftigtal pantser grenadiers in Ossenisse heel wat rumoer toen het met ge weld overgezet wilde worden. Af en toe werden de aanvoer- wegen vanuit de lucht bestookt. In de late namiddag van 9 sep tember werd een lange colonne Duitse voertuigen, komend vanuit Hulst, nabij Terhole plotseling door een achttal jachtbommenwerpers aangeval len. Toen na een, kwartier de vliegtuigen verdwenen waren moesten de nog levende paar den door de aan het bloedbad ontkomen Duitsers worden af gemaakt. Op 15 september werd, weer bij Terhole, een lange Duitse co lonne voertuigen vanuit de lucht aangevallen en zwaar ge troffen. De voornaamste over steekplaats in Oost-Zeeuws- Vlaanderen was door het weg vallen van Walsoorden nu Ter neuzen. Van daar werd overge zet naar Hoedekenskerke en Hansweert. De vaarroute was hier langer en sterk onderhevig aan de getijden. Daardoor wa ren de transporten langer blootgesteld aan geallieerde luchtaanvallen en werden de overtochten in de regel 's avonds en 's nachts uitgevoerd. In Terneuzen verschenen de eerste Duitsers eveneens op maandag 4 sepember. Die avond zat de stad vol militai ren. Langs het kanaal stonden lange rijen voertuigen en op de binnenwegen en de boederijen stond het eveneens vol. Die avond verlieten de eerste sche pen, stampvol soldaten, de ha ven. De kapitein en de stuur man van de provinciale boot waren in de loop van de dag ondergedoken, zodat de Duit sers zelf voor het overzetten moesten zorgen. Na het vertrek van de eerste schepen liep Terneuzen weel vol. Overal stonden wagens en geschut. Uitrustingsstukken, gasmaskers en munitie werden weggegooid. Soldaten gaven le- vensmidellen en kleding, die ze uit hun voertuigen haalden, aan belangstellende burgers, ande ren probeerden daarvoor wat Hollands geld te krijgen. Door de Duitsers in de steek gelaten voertuigen werden door burgers leeggehaald. Er bleek van alles in te zitten: koffie, rijst, boter, tabak, sigaren, cho colade, verrekijkers, radio's en nog veel meer, allemaal artike len waaraan een schreeuwend gebrek was. Sommige Duitse eenheden reden auto's, al dan niet volgeladen met munitie en ander materiaal, in het kanaal, zelfs kanonnen. Dit hield zo verscheidene .dagen aan. Diezelfde nacht van 4 op 5 september was in Sluiskil een lange trein uit België aangeko men met onder andere wagons munitie en zwaar spoorwegge schut, dat nabij Calais opge steld geweest was om Dover en omgeving in Engeland te be schieten. Aan de trein waren ook wagons gekoppeld met ge wonden en verplegend perso neel en wagens met allerhande voorraden. In Sluiskil werd springstoffen aangebracht. In de daaropvolgende dagen lieten de Duitsers de trein in gedeel ten in de lucht vliegen. De zwa re ontploffingen kon men tot ver in de omtrek horen. In het dorp werd nogal wat schade aangericht en sneuvel den veel ruiten. Dagenlang ont ploften nog granaten die in de smeulende resten van de wa gons lagen. Het zware spoor weggeschut kon men niet ver nietigen. Het werd slechts be schadigd. Voor en na de ont ploffingen zochten inwoners van Sluiskil naar wat van hun gading was, zoals radio's, kle ding, schoeisel, blikken vlees en gereedschappen. Zelfs vele da gen daarna werd tussen de wrakstukken nog gezocht naar iets bruikbaars. Het overzetten in Terneuzen ging gestaag door. Tegen de avond van 7 september vertrok ken vanaf de Westsluis lange platte boten met afweergeschut erop, volgeladen met militairen. Overal rond Terneuzen was af weergeschut opgesteld tegen aanvallen uit de lucht. De eer ste anval kwam op 8 september, doch die was slechts van be scheiden omvang. Op 10 september was het echter raak. Toen vielen onder de mili tairen nogal wat slachtoffers, vooral door mtirailleurvuur. Op een van de boten werd een Duitse schutter van achter zijn kanon geschoten. De naast de schepen vallende bommen ver oorzaakten hoge waterzuilen. Ook de volgende dagen deden vliegtuigen aanvallen op de schepen. Op 11 september vie len bommen op de stad. Ver scheidene gebouwen werden vernield en enkele burgers ge dood. 's Nachts wierpen vlieg tuigen lichtfakkels boven de Luchtfoto van een luchtaanval op de haven van Terneuzen op 16 september 1944 tijdens de inscheping en het transport van terugtrekkende Duitse troepen. stad en de haven toen het in- schepingsverkeer in volle gang was. De volgende dag kwamen ze terug. Een landingsboot kreeg een voltreffer. Door een sleep boot werd hij op de slikken getrokken waar hij verder uit brandde. Onophoudelijk volg den nu aanvallen. Een benzine opslagplaats, munitieauto's en schepen die men aan het inla den was werden door bommen getroffen. Tientallen Duitsers verloren het leven. Overal zag men lijken van gesneuvelden of lichaamsdelen liggen. Met kar ren werden die afgevoerd. Ook nu werd in de stad nogal wat schade aangericht. Doordat de Duitsers zelf de schepen moesten besturen en niet bekend waren met de vaar geulen en stromingen en ook vanwege de mist liepen ver schillende schepen op slikken en zandbanken. Op 16 septem ber was een langdingsvaartuig op de pier gelopen en zaten drie schepen vast op een zandbank. Die dag werd er weer gebom bardeerd en werd een schip dat juist de haven uitvoer getroffen. Voor het overzetten van voer tuigen en zwaar materieel wer den vanuit Holland grote dek schuiten aangevoerd. Die wer den in het kanaal Gent-Terneu- zen te Sas van Gent met behulp van kranen geladen. Deze schuiten moesten door sleepbo ten worden getrokken. De Duit sers slaagden er zelfs in een spoorwegbatterij, die in Brede- ne bj Oostende gestationeerd was geweest, op 14 september naar Dordrecht over te bren gen. Op 17 september werd tijdens een luchtaanval een van die dekschuiten getroffen. Men slaagde er echter niet in de zware spoorwegbatterij uit de omgeving van Calais, die in Sluiskil was gearriveerd, over te zetten. De overtochten kon den vanuit Terneuzen nog wor den volgehouden tot 20 septem ber. De Polen hadden toen reeds enkele dagen tevoren de Zeeuws-Vlaamse grens bij Koe wacht en Heikant overschre den. Die dag zagen ze ten noorden van Zaamslag nog vier met Duitsers geladen schepen vast zitten op een zandbank. Hun artillerie opende daarop het vuur. De Duitsers die niet door de de beschieting om het leven waren gekomen werden later door het opkomende water op de zandbank gedreven, die steeds hoger door het water werd overstroomd. Slechts en kele paarden, die aan boord waren, zagen kans om zwem mend de kant te bereiken. Van onze verslaggever Den Haag/Cadzand - De gemeente Oostburg mag de bouwvergunning afgeven voor het appartementenge bouw Résidence aan de Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad. Dat heeft de voorzitter van de Raad van State gisteren bepaald in Den Haag. De gemeente regelde het hoog bouwproject al planologisch door het bestemmingsplan Bou levard De Wielingen te tekenen. Toch kon de gemeente op basis van dit bestemmingsplan nog geen bouwvergunning verlenen omdat inwoners van Cadzand en de Natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje er kroonberoep tegen hebben aangetekend bij de Raad van State. Geschorst Dat zorgde er voor dat het be stemmingsplan automatisch werd geschorst. De gemeente en vooral de projectontwikkelaar van het appartementengebouw (tevens de plannenmaker achter het kuuroord in de badplaats), konden echter niet wachten op de afhandeling van dat Kroon beroep. Daarom vroegen ze vori ge week tijdens een spoedproce dure voor de Raad van State opheffing van de schorsende werking. Aldus zouden ze mogen handelen alsof er een geldig be stemmingsplan ligt. De gemeente kon dan de bouwvergunning verlenen en de projectontwikke laar aan de slag. Wel op eigen risico. Want de bezwaarmakers kunnen ook de verlening van die bouwvergun ning weer aanvechten. De prak rijk leert echter dat het moeilijk strijden is tegen een bouwver gunning die verleend is op basis van een geldig bestemmingsplan. Afwachten 't Duumpje sluit evenwel niet uit dat ze ook die stap neemt. Het bestuur van de natuurbescher- mingsvereniging wil eerst nog de schriftelijke motivatie van de voorzitter van de Raad van State afwachten vooraleer ze besluit in het geweer te komen tegen de verlening van de bouwvergun ning voor Résidence Cadzand- Bad. Van onze verslaggever Aardenburg - Onder de noemer Aardenburg Monumentaal stel len zaterdag 10 september ver schillende monumenten de deu ren open voor het publiek. Korte historische beschrijvingen liggen klaar en er is verder een rond wandeling met prijsvraag. De organisatie is in handen van de gemeentelijke museumcom missie. De te bezoeken monumenten zijn de Kaaipoort, het weeshuis, het gemeentelijk museum, het Hartje van Aardenburg, de Sint Baafs- kerk, de doopsgezinde kerk, de r.k.-kerk, galerichel en de Paar- destal. De openstelling is van 10.00 tot 16.00 uur. Van onze correspondente Hulst - In de openbare biblio theek van Hulst is zaterdag een presentatie van cursussen voor volwassenen. Tussen 10.00 en 12.00 en 13.00 en 16.00 uur zijn vertegenwoor digers aanwezig van de Midden standsavondschool, de Open Universiteit, en ROC Wester schelde. Deze laatste verzorgt de sectoren: basiseducatie, VAVO (mavo, havo, vwo en meao), Kontrakt (Computer, talen, kunstgeschiedenis enz). Belangstellenden kunnen alle vragen betreffende bovenstaan de cursussen stellen. Er is vol doende informatiemateriaal aanwezig. Folders en informatie over de verschillende cursussen en stu diemogelijkheden liggen vanaf 5 september ook in de bibliothe ken van Vogelwaarde en Kloos terzande. OREVO kampt met arbitrage-tekort Oostburg - Het West-Zeeuws- Vlaamse recreatieve zaalvoet bal heeft problemen om de arbitrerende ploeg voor het komende seizoen compleet te krijgen. Dat bleek tijdens de goed bezochte algemene jaar vergadering van het OREVO in café De Tol in Oostburg. Men heeft tot nu toe slechts één man bereid gevonden om te fluiten en dat is te weinig. „Komt er geen versterking dan komt de competitie in gevaar," gaf voorzitter Rein van der Helm de afgevaardig den van de teams mee. Hij vroeg dan ook nadrukkelijk of de aanwezigen in hun omge ving eventueel eens willen rondkijken om de arbitrage- ploeg op de gewenste sterkte te krijgen. Voor het overige waren er weinig problemen. Men start dit seizoen weer met de eerste ronde van de bekercompetitie op dinsdag 6 september. Drieënderttig teams hebben zich voor het nieuwe seizoen aangemeld en dat is er weer een meer dan vorig seizoen. Weggevallen zijn Petrus Paulus en Rabo, terwijl het voormalige Omnisport/Boe- merang nu als twee zelfstandi ge teams de competitie in gaan. Nieuwkomers zijn daar naast Valentine en Jopie, bei de uit Sluis. De drieëndertig teams (het ab solute maximum) zijn over drie poules verdeeld. De speel avonden in sporthal De Veer- hoek in Oostburg zijn dinsdag, donderdag en vrijdag. POULE-INDELING A-poule: Oud Sluis, Edah/Mijn- ders, Albert Heijn, Veteranen, Traas, La Porte d'Or, ABN/AMro, Francke Sport, OBS Breskens, Texaco/'t Krikje en De Block. B-poule: Boemerang, Omnipsort, Stekelinck, Sunset Boulevard, Deltan, Bon Ami, Gemeente Oost burg, Rode Leeuw, Groosman/ Hof van Brussel, Meesen en De Zwart. C-poule: van Looy, Telepost, Wie lewaal, Wolf, Riemens, Opties, Van de Sande, WOD/St.-Pierre, Chez René, Valentine en Jopie. TC Axel wint sterritten Schoondijke - Wat er al we ken aan zat te komen werd afgelopen week tijdens de voorlaatste sterrit van de Zeeuws-Vlaamse sterritten- competitie realiteit. TC Axel volgt zichzelf op al kampioen. De Axelaars moesten tijdens de door Freewheel'79 georga niseerde sterrit in Schoondijke dan wel de winst aan de Wie lertoerist laten, maar hun overwicht was dit seizoen der mate groot dat prolongatie er al geruime tijd in zat. Wielertoerist mag zich na de winst vice-kampioen noemen, terwijl TC Westdorpe het ster ke seizoen komende week wel licht afsluit met de derde plaats. In café Bon Ami in Schoondijke kwamen 109 deelnemers afstempelen. De laatste sterrit wordt woensdag 31 augustus verreden. Organi sator is dan TC Westdorpe en stempelplaats café 't Oude Raedthuys, waar men tussen 18.00 en 20.30 uur terecht kan. UITSLAG 1. Wielertoerist 74,68 punten, 2. TC Axel 72,60, 3. Freewheel'79 72,55, 4. TC HAS 41,30, 5. TIO 39,60, 6. TC Westdorpe 39,45, 7. ETC Delta 38,56, 8. TC Breskens 38,00, 9. TC Aardenburg 28,50, 10. TC Zwinhoeve 26,00. Stand na 16 ritten: 1. TC Axel 1236,92, 2. Wielertoerist (Eede) 1027,32, 3. TC Westdorpe 832,48, 4. Freewheel'79 (Schoondijke) 733,65, 5. RTC Delta (Terneuzen) 654,67, 6. TC HAS (Sluiskil) 654,54, 7. WTC Aloy (Graauw) 592,25, 8. TIO (Oostburg) 549,60, 9. TC Breskens 450,00, 10. TC Zwinhoeve (Eetranchement) 374,00. Voetbalkamp Corn Boys Sas van Gent - De jeugdcom missie van de voetbalvereni ging Corn Boys houdt vrijdag 2 en zaterdag 3 september voor de zesde maal een jeugd voetbalkamp op het sportpark De Valcke voor D-, E- en F-pupillen. De E-pupillen overnachten van vrijdag op zaterdag op het sportpark in een tentenkamp en de D-pupillen nemen zater dag deel aan een sponsorloop. Daarnast zijn er nog tal van activiteiten, zoals vier tegen vier, house-training, competi tievoetbal en videofilms bekij ken. Terneuzen TOONBEELD - De afdeling Beeldende Vorming van Insti tuut Toonbeeld houdt morgen een open avond van 19.30 uur tot 21.30 uur. In het gebouw van de muziekschool aan de Leeuwenlaan is werk te zien van cursisten beeldende vor ming en kan kennis worden gemaakt met docenten. Tevens is er informatie over het cur susaanbod. SOS-KINDERDORPEN - In winkelcentrum Zuidpolder wordt zaterdag actie gevoerd voor SOS-kinderdorpen. Er is een duiktank, waarin bezoe kers van het winkelcentrum een bijdrage kunnen doen die vervolgens door ervaren dui kers wordt opgedoken. De winkeliersvereniging vult het bedrag aan. Om 15.00 uur wordt de opbrengst overhan digd. YPSILON - De afdeling Zee land van Ypsilon houdt van avond om 19.30 uur een bij eenkomst in verpleeghuis Ter Schorre. Ypsilon is een vereni ging vab ouders en familie van chronisch-psychotische en schizofrene mensen. Verdere informatie 01148 - 2217. Sas van Gent EXPOSITIE - In de burger zaal van het stadhuis is van zaterdag 3 september tot en met dinsdag 6 september een expositie te zien van amateur kunstenaars. Linde Bayens uit Zelzate en Ludwig de Caluwé uit Sas van Gent stellen hun werk ten toon. Van onze verslaggever Middelburg - Het afgelopen jaar bezochten 2534 kinderen éét van de 22 scholen voor speciaal- (so) en voorgezet speciaal onderwijs (vso) in Zeeland. Daarmee lag het leerlingenaantal ongeveer 3 procent hoger dan in 1992. Zowel in het so -voor kinderen van 4 t/m 11 jaar- als in het vso -voor kinderen vanaf 12 jaar- was er in 1992/93 sprake van een stijging van het aantal leerlin gen. Over een lange periode bezien is het leerlingaantal in het speciaal onderwijs in Zeeland echter ta melijk stabiel. Dit wijkt af van de Nedelandse situatie, waar jaarlijks een toename van het aantal leerlingen kan worden vastgesteld. Als het leerlingenaantal achter wordt uitgedrukt in percentages van de bevolking loopt de ont wikkeling in deze provincie wel parallel aan die van Nederland. Zowel in Zeeland als in Neder land is sprake van een jaarlijkse stijging van de deelname aan het speciaal- en voortgezet onder wijs. De bovenstaande conclusies zijn opgenomen in het rapport 'Spe ciaal Onderwijs in Zeeland 1993' van de Stichting VMC Zeeland, waarin tevens een groot aantal statistische overzichten zijn op genomen over de periode 1986-1993. Uit het rapport blijkt dat 40 procent van de leerlingen binnen het so staat ingeschreven bij het mik. Bijna 30 procent bezoekt het lom; 10 procent gaat naar het zmlk. De laatste schoolsoort kent sinds 1989 een sterke "stij ging van het deerlingenaanti Binnen het vso is het lom met 55 procent van de leerlingen grootste schoolsoort, daar» volgt het mik met een leerlingen aandeel van 30 procent. Het aandeel van deze schoolsoort it de laatste jaren duidelijk stij gend. Als wordt onderscheiden naar regio wordt duidelijk dat sinds 1986 zowel in het so als in het vso sprake is van een sterke stijging van het aantal leerlingen dat een zogeheten boven-regio- nale school bezoekt. Dit betreft scholen die vanwege de sig tuur of het type onderwijs wor den bezocht dóór leerlingen uit geheel Zeeland. Van alle leerlingen onder de 11 jaar uit het so stroomt meer dan een derde door naar het voorge zet speciaal onderwijs. Een vier de deel gaat naar het (indivi dueel) voortgezet beroepsonder wijs; 7 procent komt op het VBÓ terecht; 4 procent vervolgt d opleiding aan een basisschool. Van de schoolverlaters van to VSO stroomt meer dan de hel# door naar het voortgezet onder wijs. Een groot deel van hen vervolgt de opleiding aan IVBO. Ruim een derde komt bui ten het onderwijs terecht. Deze categorie leerling begeeft ziek vooral op de arbeidsmarkt. Van onze verslaggever De helblonde Jenni ten verwierf intern bekendheid als van Michael Jacks zijn zijde toerde ze aarbol over en ston de planken van de stadions en conc van de wereld. Naast deze bez verzórgt zij voor g •brikant Ibanez eer clinics/workshops ze haar talenten Aanstaande zondag brengt ze een bez< regionaal popcentr ra, aan het Breek Coothplein. Para organiseert in he concertseizoen een aan shops/clinics en tijdens eenkomsten kan een ge 'aantal deelnemers mee les krijgen van bekenc landse artiesten. Voor mende seizoen hebben gende artiesten al toegi workshop te zullen lei griet Eshuis (2-10), Be gers (6-11) en Cesar 2 (4-12). Door Janny Kok Rotterdam - De Rotte Museumpark, de direi (ad interim) bij Uit P de kritiek, dat het d< Museumpark een gro en beslist geen publiel Van 2 september tot e oktober wordt het Muse festival Rotterdam 199' den en het van theate sieke) muziek, dans, b kunst, tentoonstellingei zingen bol staande pro wekt de indruk dat het damse culturele leven af wil van het cliché d Rotterdam niets te doen Het kan haast niet ande indruk wordt meteen v men op de Uitgaansma terdam, waarmee het k park-festival Rotterdam zaterdag 3 september p begint. Dan presenteren en theatergezelsc schouwburgen, theaters concertgebouw hun pro; Dat wordt 's avonds o uur afgesloten met de ling 'Dimonis' (Duivels) Comediants, die onder slotceremonie van de sche Spelen van 1992 in 1 na tot een waar spektakf te. Dat belooft de Spaan op de Uitgaansmarkt doen op een bijzondere het dak van het Nederla chitectuurinstituut en d heen. Geconcentreerd „Dat slotoptreden is me begin van het museump tival", zegt directeur a Botschuijver van Uit P Rotterdam. „We willen p dat festival jaarlijks te o De nieuwe chef-dirig het Rotterdams Philh nisch Orkest, de Rus Gergjev. foto archiei

de Stem | 1994 | | pagina 14