Iptiek artz ptiek r Onderzoek naar nevenfuncties Onze Top 5 van deze week. 0 Wegens succes verlengd. op (ontaktlenzen voor mooist DE STEM Jodiumpillen ook bij Borssele beschikbaar ch AXEL. GS bekijken wachtgeld gepensioneerde ambtenaren en ex-bestuurders 1 'Van buiten kun je niemand binnen zien zitten Scholierenraad mag een anti-drugproject kiezen Neeltje Jans bruidsschat Schouwen-Duiveland WÊÊÊÊKÊKÊÊBm mm Hulst krijgt straf van Rijk voor illegaal kappen bomen O 0 O m^A.99 ogen met pnis en de fatuur. [dig geselekteerde tillen. leen bril van I Noordstraat 13, Axel fotovak jos bleijenbergh - MAR ERF [KArjJT GOED Uil EZ i -,v Seksschandaal in Wissenkerke omvangrijker dan aangenomen ^4r2.98 oer 1.99 Taksi Tropical of Exotic, 3 pakken a 1 liter Smiths Crispy Chips, div smaken, zak 300 gram C(1 Vruchtenthee, diverse smaken, o -i q doosje 20 zakjes a 4 gram „i£5"Z.iy C(1 Goudse belegen kaas 48+, vers van 't mes of vacuüm verpakt kilo 9.90 Rundergehakt, c oir kilo J45CT 9.99 500 gram Stegeman droge worst a r-r\ Alle Iglo Thuismenu's, nu met 50 cent korting: o.a. Franse rundvleesschotel, doos 350 gram 's Landsgrootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. A 3 Tiuziek. Sijn, optreden van "Wind- mans de Schepper 100 uur lenfestijn, optreden Frans de liseerd door de St. Oranjeviering lillende showkorpsen. »s, shows ook in de PROFESSIONELE VAKFOTOGRAFIE weststraat 32 axel tel. 01155-62093 \Hen in. 1 - Axel 15-4307 f000 actieve oijvoorbeeld. |m slank en I zitten boorde- Ifsen techniek. Ik geschikt voor 19500. En als u png&Olufsen ngesloten, heeft lénzelfde groots emonstreren u ongelooflijk bij uw bezoek ze zaak. Dlufsen Center Z\ itraat 7, Axel, tel.: 01155-61530 laandagmiddag geopend, hnische dienst Zeeland Van onze verslaggever Hulst - Over een paar maan den worden ook in de omge ving van de kerncentrale in Borssele jodiumpillen uitge reikt aan de bevolking. Dat gebeurt in navolging van de distributie van deze tabletten in zeven Zeeuws-Vlaamse en West brabantse gemeenten in de om geving van de kerncentrales in het Belgische Doel. Ze dienen voor het geval zich een ramp voordoet in een van de kerncen trales en er radio-activiteit vrij komt. De nationale overheid heeft voor het hele land voor vijf miljoen gulden 40 miljoen pillen laten maken. De zeven gemeenten: Hulst, Hontenisse, Reimerswaal, Huijbergen, Woensdrecht, Os- sendrecht en Putte krijgen er een half miljoen van, drie per inwo ner. Deze gemeenten geven al vanaf september op verzoek voor elke huishouding zeven verpakkingen van drie pillen. Ze blijven onge veer twintig jaar houdbaar. Ze liggen op centrale verdeelposten, zoals gemeentehuizen en GGD. Wie wil, mag de pillen komen afhalen. Maar coördinerend burgemees ter Swillens van Ossendrecht vindt het verstandiger om te wachten tot een ramp in Doel zich aandient. Het nationale rampenplan schrijft het uitdelen 'ervan voor als een nucleaire ramp dreigt te gaan gebeuren. Swillens: „We worden door de directie van de vier kerncentra les in Doel op de hoogte gehou den van alles wat zich voordoet. Valt er een werknemer van de ladder dan krijgen we dat door. Gebeurt er iets met het radioac tieve materiaal dan wordt dat ook doorgegeven." Het doorgeven van gevaarlijke ongelukken 'en opeenvolgende ontwikkelingen daarna geeft de autoriteiten in ons land ruim van tevoren gelegenheid actie ter be scherming van de bevolking te ondernemen. De directie van Doel weet dat een radio-actieve wolk dreigt uit te breken en hoe lang het duurt voordat die in de lucht vrij komt. Swillens) „We hebben ongeveer zes uur nodig om de pillen van centrale punten naar centra in de wijk te brengen en aan de bevolking uit te delen. H. Hen driks, directeur van de GGD, zegt: „Een uur voor lozing van een wolk moeten de pillen wor den geslikt om het effect zo groot mogelijk te laten zijn. Dus komt het waarschuwen van de bevolking een uur of zeven voor de ramp op gang." Hendriks geeft aan dat de over heid in zo vroeg mogelijk sta dium tot waarschuwen over gaat. Swillens: „Als de pillen in huis zijn, moet iedereen wachten met slikken op een signaal van ons." Hendriks: „De kans is groot, dat de lozing niet plaats vindt. Dan hoeft er helemaal niet te worden geslikt." Voor de verbreiding over de ze ven gemeenten is gekozen, om dat zij het dichtst bij de centra les. liggen. Wie verder weg woont, krijgt geen pillen. Swil lens, zich baserend op het ram penplan: „Wie verder weg woont, heeft geen pillen nodig." ZIE OOK ZEELAND - C2 Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten gaan bekijken of er een onderzoek moet komen naar onbekende nevenfunc ties van gepensioneerde ambtenaren en ex-bestuurders van de provincie Zeeland. De inzet: bekijken of aan de betrokkenen in het verleden niet te veel wachtgeld is betaald. Wachtgelders worden boven een bepaald maximum aan bijver diensten gekort op hun wacht geld, maar tot nu toe heeft de provincie daar nooit op gecon troleerd. Eerder deze maand kondigden GS aan voortaan pe riodiek verklaringen van wacht gelders te zullen eisen, met op gave van hun bijverdiensten. Zeeland betaalt per jaar tussen de 2 en de 2,5 miljoen gulden aan wachtgeld: Het was gisteren de statenfractie Delta Anders die gisteren over in Middelburg zeer gevoelige on derwerp begon en een onderzoek eiste. Statenlid Woudstra vond de nieuwe periodieke controle 'te mager'. Woudstra: „Ik zeg niet dat het zo is, maar in het verle den hebben we misschien te veel wachtgeld uitgekeerd. We moe ten nagaan of dat zo is en blijkt dat het zo is, dan moeten we het terugvorderen, dat doen we ook van bejaardenoorden". Woud stra doelde hiermee op de rust- huizenaffaire waarin GS 3,6 ton subsidie terugvorderen." Woudstra werd bijgevallen door Suurmond van de WD en later ook door de PvdA'er Holtkamp, die het aanvankelijk'wat ver vond gaan om mensen verklarin gen te laten afgeven voor tien jaar terug'. Na de toezegging van PvdA-gedeputeerde Bruinooge (financiën) om het voorstel van Woudstra als schriftelijke sta- tenvragen te zullen behandelen en het in het college van GS te bespreken, draaide Holtkamp bij. Sommige statenleden vonden het ook bizar dat een dergelijke con trole tot op de dag van vandaag niet bestaat. Van Zwieten (VVD): „Als iemand geen inkomsten op geeft zou er een lek in de provin cie-inkomsten kunnen zitten, er is nooit naar gekeken." Spitten Bij de wachtgelders zitten hoge notabele Zeeuwen, zoals ex-ge deputeerden. En dat Woudstra met zijn voorste] te gaan spitten in dat verleden, een heilig huisje omgooide, bewees het pinnige antwoord van gedeputeerde Bruinooge die op zeer besliste toon zei dat 'GS geen enkele indicatie hebben dat wachtgel ders hun verplichtingen niet na komen'. Hij kwam met het voor beeld van een ex-bestuurder die ongevraagd elk jaar alle docu menten ter controle opstuurt. Enige consternatie ontstond in de zaal na die woorden en enkele statenleden verklaarden nie mand te willen beschuldigen. Woudstra ten slotte: „Ik wijs naar niemand, ik wil gewoon een controle en dat lijkt me een heel normale zaak." f De trapgevel van de Swarte Leeuw. Hulst - Burgemeester A. Kessen van Hulst wil een 'raad' van scholieren uit het voortgezet onderwijs een grensoverschrijdend anti-drugproject laten kiezen. Zo'n raad zou moeten bestaan uit scholieren uit de vijf gemeenten van het Intergemeentelijk Overlegorgaan Oost- en Zeeuws-Vlaande- ren, namelijk Hulst, Axel, Stekene, Sint-Gillis-Waas en Beveren. Kessen kreeg het idee naar aanleiding van de in Nederland bekende zogenaamde M 50-projecten, bedoeld om jongeren meer politiek bewust te maken. Daarbij vormden scholen 'gemeenteraden' die een bepaald bedrag ter beschikking kregen dat de 'raad' ook daadwerke lijk mocht uitgeven. „Dat willen wij nu ook doen", aldus Kessen, „maar dan grensover schrijdend". Het idee is dat scholieren uit de vijf grensgemeenten allerlei ideeën aandragen, waarbij het dan wel moet gaan over grensoverschrijdende drugbestrijding. In de visie van de Hulster burgemeester zouden dan alle gemeenten 500 gulden beschikbaar kunnen stellen, zodat er 2.500 gulden beschikbaar komt om het Project daadwerkelijk uit te voeren. ..Ik stel me voor dat iedere gemeente een aantal scholieren levert. Die gaan dan denken over mogelijke projecten. Vervolgens komt er dan een soort gemeenteraadsvergadering met fracties uit alle vijf de gemeenten, waarin door de scholieren wordt bepaald welk project er wordt uitgevoerd", aldus Kessen. Of het allemaal doorgaat is overigens nog niet zeker. „Het is zomaar een ideetje van me. Het moet nog met de anderen besproken worden". Wat al wel gestalte heeft gekregen, is de grensoverschrijdende drugbestrijding. In een werkgroep met vertegenwoordigers uit de vijf gemeenten is afgespoken gezamenlijk de strijd tegen de drugs aan te binden. Er komt daarbij samenwerking op het gebied van voorlich ting op scholen en er worden afspraken gemaakt tussen de politie over het betreden vaiï eikaars grondgebied. Ook worden er over en weer gegevens uitgewisseld, zodat alle gemeenten op de hoogte zijn van wat er bij de buren speelt. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr IJzendijke - De gevelsteen in het huis met het trapgeveltje aan de Hoogstraat 4 te IJzen dijke doet vermoeden dat het een eeuwenoude woning is. Maar dat is slechts schijn. Aan het eind van de jaren zestig van deze eeuw is het van de grond af opnieuw ge bouwd. Het moet in vroeger tijden een kaaswinkeltje zijn geweest. Of wellicht een kruidenierszaak. Zeker weten doet de huidige ei genaresse, O. Bevin, dat echter niet. Het opvallende huis dat zij in het centrum van 'Petit Paris' bewoont, is dan ook al gebouwd in 1657. Dat blijkt uit de gevel steen die boven de voordeur is ingemetseld. Die is nog origineel. Naast het jaartal van bouw staat er de tekst 'In de Swarte Leeuw' op en twee stapels kaasjes, als het ware vastgehouden door een zwarte leeuw. Daaruit leidt me vrouw Bevin af dat het huis vroeger winkelpand was. Jammer genoeg is die gevelsteen het enige dat bewaard gebleven is van de van oorsprong meer dan driehonderd jaar oude wo ning. Het is ook de enige verwij zing naar de vroegste voorge schiedenis van het pand. Afgebroken Het huis is namelijk in 1968 door de bouwkundige Jan Barendregt totaal verbouwd. Het is toen tot de grond toe afgebroken. De voorgevel moest van Mon urnen- 'A"'' JZ rü Nederlanders hebben weinig te verbergen. Ze laten 's avonds de gordijnen open, zodat voorbijgangers onbeschaamd kunnen zien 'hoe het bankstel staat bij Mien'. De redactie van De Stem wil de komende maanden naar binnen kijken bij Zeeuws-Vlamingen die in een huis wonen met een eigen karakter of een verleden Op zoek naar Markant Erfgoed tenzorg en de gemeente in oor spronkelijke stijl herbouwd, maar dat is alles wat herinnert aan het huisje uit 1657. „Er was een heel lange, donkere gang van begin tot eind van het huis", weet mevrouw Bevin. „En verder allemaal kleine hokjes." Zij kocht het huisje van haar schoonvader toen ze stopte met de drukkerij die zich naast het pand bevond. „Ik heb veel herin neringen aan het huis hier naast", zegt ze. „Achteraf denk ik wel eens: ik had nooit zo dichtbij moeten gaan wonen." Het huis waar ze nu in leeft, was totaal uitgeleefd en verrot. Daarom kon er geen steen op de andere blijven en was totale we deropbouw noodzakelijk. Ze woont er ondanks de herinne ringen aan het huis ernaast graag. Het liefst vertoeft ze op de eerste verdieping van haar woning, waar zich haar werkka- Een gevelsteen in de nieuw opgemetselde voorgevel. FOTO'S WIM KOOYMAN mer bevindt. Toen ze er kwam wonen, is mevrouw Bevin in het huis aan de Hoogstraat 4 begon nen ais schoonheidsspecialiste. Loodzwaar De steentjes om de voorgevel mee te herbouwen, zijn indertijd geschonken door de gemeente. De toenmalige burgervader van IJzendijke, jonkheer Von Bön- ninghausen tot Herinckhave, wilde dolgraag de gevelsteen in zijn bezit krijgen, maar me vrouw Bevin stond die niet af. „Want ik hechtte eraan en daar om is hij opnieuw in de gevel geplaatst. Een loodzwaar ding is het. Je krijgt 'm in je eentje niet opgetild." Het binnenontwerp van het huis is geheel naar de inzichten en smaak van mevrouw Bevin ge maakt. De massief eiken balken geven het huis een rustiek ka rakter. „Die heb ik cadeau ge kregen van een boer uit Turkeye, Petrus de Meijer-Haverbeke. Ze komen uit een oude schuur van hem die was ingezakt." Bijzonder aan het huis ook zijn de kleine antieke ruitjes aan de voorzijde. Het glas is aan de binnenkant groen en dat zorgt voor eerfheel bijzondere lichtval in de kamer. „En je kunt van de buiten nooit iemand binnen zien zitten." De naam 'In de Swarte Leeuw' wil nog wel eens voor verrassen de bezoekers zorgen. „Er kwam eens een meneer binnen en die bestelde een kopje koffie omdat hij dacht dat het een cafeetje was. Dus heb ik die man maar een bakje koffie gegeven". Van onze verslaggever Middelburg - Neeltje Jans als bestuurlijk compromis en bruidsschat voor Schouwen- Duiveland, dat als dank voor dit cadeau niet langer dwars moet liggen en een gemeente moet worden. Het voor gemeenten zeer aan trekkelijke voormalige werkei- «nd wordt dan eerst van de gemeente Veere afgepakt en door middel van grenswijziging aan Schouwen-Duiveland toege wezen. Hie kans zit er in nadat gisteren een ruime meerderheid in Pro vinciale Staten zich in een zit- ting van een statencommissie uitsprak 'een lichte neiging' tot overdracht aan Schouwen-Dui veland te hebben gekregen. Het zal de provincie ongeveer 180.000 gulden kosten, zo is be cijferd, maar het is die prijs wellicht waard. Gedeputeerde Staten zijn in elk geval al zover over de streep dat de voor- en nadelen van de grenswijziging op papier worden gezet. Gede puteerde Dijkwel zei wel dat het erg moeilijk kan worden om het rijk te overtuigen van het nut. Wat is de achtergrond van dit alles? De gemeentelijke herinde ling van Walcheren en Schou wen-Duiveland stond gisteren op de Middelburgse agenda. Voor de tweede maal dit jaar. Walcheren zal in de bijgestelde visie van GS straks uit drie ge meenten bestaan, Schouwen- Duiveland uit een. Anders zie je ze vrijwel nooit in de vergaderzalen van de Abdij, maar bij herindeling gaat het om veel zaken, ook om posities, dus overvielen gisteren ongeveer twintig burgemeesters de kleine publieke tribune en gebruikten de inspreektijd voor de vergade ring voor krachtige protesten te gen dit vermaledijde Middel burgse plan om zoveel gemeen ten af te schaffen. Al snel bleek uit de toespraken dat Neeltje Jans, met haar park Delta Expo en grote toekomst potenties een begeerde buit was. Het is waar, wie op de kaart kijkt ziet hoe onlogisch het is dat een gemeente als Veere het ei land in de monding van de Oos- terschelde bezit. Veere heeft ech ter oude rechten op juist dat stuk water en ook miljoenen gul dens aan leges opgestreken van de bouw van de pijlerdam. Neeltje Jans is dus een begeerde buit. „Het moet zonder meer worden toegewezen aan de vijf Schouwse gemeenten," zei bur gemeester Den Boer van Mid den-Schouwen. „Welnee," vond burgemeester Van Putten van het Walcherse Mariekerke, "Neeltje Jans hoort bij Walcheren." Toen was het de beurt aan de statenleden. De SGP pleitte voor drie gemeenten op Schouwen en statenlid Kolijn besloot zijn spreekbeurt met te zeggen dat Schouwen hem een sterkere kan didaat leek voor Neeltje Jans. Ook D66 'neigde tot' Schouwen, en GroenLinks weigerde mee te doen aan deze discussie en noemde het grommend 'land jepik'. 'Onder voorbehoud' wilde de WD laten bekijken of Neeltje Jans bij Schouwen kon, de PvdA had daar geen moeite mee en zo ontspon de eerste lijnen, vaag nog, van wat een sterk bestuur lijk compromis kan worden, waarin iedereen wat geeft en wat neemt: Neeltje bij Schou wen, een gemeente op Schou wen, drie gemeenten op Walche ren, maar dan wel als pleister op de Veerse wonde, het splinter nieuwe gemeentehuis van de nog te maken gemeente Walcheren (of Walacria), in Veere. DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 DEEL 1 Van onze correspondent Middelburg - Het seksschandaal met kleine kinderen in het Noord-Bevelandse dorp Wissenkerke is volgens justitie groter en ook ingewikkelder dan.in eerste instantie werd aangenomen. Eind mei kwam de zaak aan het rollen toen verontruste ouders justitie en politie inschakelden omdat zij een 20-jarige minder begaafde plaatsgenoot verdachten van seksueel misbruik van hun kinderen. Volgens de ouders werd toen de zaak in de doofpot gestopt. Nadat zij de zaak in de publiciteit brachten en een advocaat in de arm namen, werd er alsnog een onderzoek door justitie ingesteld. Volgens officier van justitie mr. H. Mos blijkt uit het onderzoek dat er méér mensen bij het seksschandaal zijn betrokken. Zo zouden oudere kinderen op seksueel gebied hebben geëxperi menteerd met kinderen van drie tot vijf jaar en zijn er mogelijk ook enkele volwassenen bij betrokken. De 20-jarige plaatsgenoot heeft volgens justitie géén bekentenis afgelegd. Dat de zaak destijds in de doofpot verdween, ontkent Mos ten stelligste. „Wat we toen hadden, was zo summier dat we juridisch althans geen poot hadden om op te staan. Later, toen er een gesprek met de advocaat èn de verontruste ouders hadden, kwamen er meer feiten boven tafel waar we wèl mee uit de voeten konden. Van een 'in de doofpot stoppen' is dus geen sprake". Gisteren zijn zes kleuters door een speciaal daartoe opgeleid team van rechercheurs ondervraagd. Mr. Mos verwacht eind deze week het onderzoek te hebben afgerond. Dan wordt ook besloten of er aanhoudingen worden verricht of dat er een streep onder de zaak wordt gezet. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst moet voor straf in Clinge twee tot drie keer zoveel nieuw bos aanleggen als er afgelopen voorjaar illegaal is uitgegraven. Besluit de gemeente om het ver vangende bos buiten het dorp Clinge te planten, dan moet de oppervlakte zelfs vijf tot tien keer zoveel worden. De straf, opgelegd door het mi nisterie van Landbouw, is het gevolg van een te grote voortva rendheid van de Clingse ten nisclub Game 78. Deze vereni ging wil het tenniscomplex uit breiden met twee banen en had daarbij het oog laten vallen op een naastgelegen perceel. Dat Is een paar jaar geleden tijdens de nationale boomfeestdag aange plant met tientallen jonge eiken. De gemeente ving er ook nog enkele duizenden guldens subsi die voor. Boompjes Om de banen te kunnen aanleg gen was (en is) een wijziging van het bestemmingsplan nodig. Drie omwonenden maakten bezwaar, maar nadat was toegezegd dat de boompjes zouden worden ver plant naar een ander perceel, dacht de tennisclub te vroeg dat de zaak wel snor zat. Leden begonnen de jonge aanplant uit de graven, maar kregen meteen de bezwaarmakers op hun dak. Om toch nog zoveel mogelijk boompjes te kunnen redden be sloot de dienst onderhoud en groen van de gemeente een handje mee te helpen. Enkele naburige oude sparrebomen werden geveld om plaats te ma ken voor de jonge boompjes. De bezwaarmakers hadden in middels de AID ingeschakeld en die was niet blij met de situatie. Wie een met subsidie aangeplant bos gaat rooien, moet daar wel toestemming voor hebben. Na wat gesprekken met het ministe rie van Landbouw is de zaak gesust. Daar wil men de kwestie verder laten rusten, op voor waarde dat de nu verdwenen oppervlakte in twee- of drievoud wordt teruggeplant. Kan de ge meente in Clinge geen goed per ceel vinden en plant men het bos liever elders, dan moet een de oppervlakte in vijf- tot tienvoud worden aangeplant. De gemeen te moet het nieuwe bos wel hele maal uit eigen zak betalen. Keuze De dienst onderhoud en groen is nu zover dat men twee geschikte locaties heeft gevonden. Eentje in Clinge en eentje buiten Clin ge. Het is nu aan B en W om een keuze te maken. Inmiddels hebben B en W alle bezwaren tegen de tennisbanen verworpen. De tennisclub krijgt echter nog geen toestemming om met de werkzaamheden te begin nen. Dat mag pas als de proble men rond het vroegtijdig rooien van de jonge bomen definitief opgelost zijn. Overigens ligt het eerste bezwaar tegen de door B en W verleende "vrijstelling van het bestemmingsplan alweer op het stadhuis. (ADVERTENTIE) Onze kristalactie is verlengd t/m 8 oktober a.s.. Volle spaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s„ Deze week krijgt u een extra kristalzegel bij... div soorten, per stuk, 250 gram 4-.Oy Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 september a.s.

de Stem | 1994 | | pagina 11