Aantal studenten stuk lager Pensioen voor nabestaanden 'onbetaalbaar' Vier studenten door bliksem getroffen Op zoek naar drinkwater 'Drugs vrij? Ik krijg toch ook geen jenever van de Staat?' Glo udemanS Sleutel paleis verdwenen tijdens beëdiging kabinet Moret ook betrokken bij andere rusthuisaffaire 7 Steuntje in rug voor studenten Bemanning wil staken als loon uitblijft Ruim miljard winst voor KPN Paarse kabinet bekijkt ook plan Lievense Tilburg krijgt grootste klap: bijna 40 procent minder aanmeldingen Maradona lange tijd geschorst Dubbele moord Heesch Al 69 miljoen voor Kuanda Rusland pakt twee dieven met tien kilo uranium Proef op de 'som Door bezuinigingen 'paars' zonwering/rolluiken kunststof en aluminium ramen e| deuren serres met schuift gei Bredasewec evelprodukten bv Bredaseweg 106 Oosterhout 01620-55894 8 "71 0311 000218 134e JAARGANG jreskens - Drie Zeeuwse Twee de-Kamerleden - Beinema (CDA), Lillipaly (PvdA) en Te Veldhuis (WD) - slaan de han- ineen om voor Zeeuws- t'laamse studenten een betere OV-jaarkaart te krijgen. Ze heb ben de Breskense 'studenten- ouder' Maas toegezegd de zaak in fracties en in de Kamer aan de orde te stellen. |ZIE ZEELAND - C1 Moerdijk - De bemanning van in de haven van Moerdijk ge in containerschip Jobis dreigt morgen opnieuw in staking te als de scheepseigenaar niet "met hun loon over de brug komt. Het schip is in Moerdijk aan de ketting gelegd omdat de reder voor een miljoen dollar aan reke ningen nog niet heeft betaald. Den Haag - Koninklijke PTT Ne derland (KPN) heeft in de eerste helft van dit jaar ruim een mil jard gulden winst gemaakt. Daarmee overtreft het nieuwe beursfonds alle verwachtingen. De winstgroei was vooral het ge volg van betere resultaten van PIT Telecom. IZIE ECONOMIE -A5 Breda - Het nieuwe paarse kabi net wil alle alternatieven voor de Betuwelijn onder de loep nemen en daartoe behoort ook het ont werp dat de Bredase ingenieur Lievense maakte: een half boven grondse en half ondergrondse Sjn. IZIE BINNENLAND-A3 HET WEER MINVMAX 14/19 Buien Gisternacht plaatselijk meer dan 25 mm regen, overdag toch nog mooi. Vandaag veel bewolking en buien met kans op onweer. De komende dagen geen terugkeer van zomers weer. Zurich - De voetballoopbaan van Maradona lijkt definitief voorbij. De Argentijn kreeg gisteren door de wereldvoetbalbond een schor ing van vijftien maanden opge legd wegens dopegebruik tijdens "et WK voetballen in de VS. Het B de tweede keer dat hij voor vijftien maanden buitenspel In 1991 werd hij als speler van Napoli al eens wegens cocaï- gebruik geschorst. Heesch - In een woning in het ™abantse Heesch heeft de politie gisteravond de lijken aangetrof fen van een man en een vrouw. Dit een eerste onderzoek is geble- n fet ze op gewelddadige wijze ®i het leven zijn gebracht. De «entiteit van de slachtoffers is "°g niet bekend. De zaak wordt onderzocht door een recherche- 'istandsteam van tien man. en Haag - De girorekening van samenwerkende hulporgani- „„tles ten bate van Ruanda groeit g steeds. Bij de laatste peiling, S termiddag, was 69 miljoen ™en' binnen op giro 555. De slT'jmactoigingskaarten naar leiding van de tv-uitzending a,n nu verwerkt. Moskou (rtr) - Russische autori teiten hebben twee dieven gepakt die tien kilo uranium wilden ste len uit een basis in Midden-Rus land waar nucleaire wapens zijn opgeslagen. Het persbureau Itar-Tass meldt dat de arrestatie vier dagen gele den een gezamenlijke operatie was van het ministerie van Bin nenlandse Zaken en de federale contraspionage dienst. Volgens Itar-Tass hadden de twee werkloze mannen het ura nium gestolen uit de basis Arza mas-16. De basis ten oosten van Moskou is een kleine, vroeger ui terst geheime stad voor de win ning van uranium en voor nucle air onderzoek en produktie van kernwapens. Westerse landen hebben Rusland afgelopen weken sterk bekriti seerd omdat door gebrekkig toe zicht nucleair materiaal zou zijn verdwenen uit Russische centra les en naar het Westen was ge smokkeld. In Duitsland dook onlangs een grote hoeveelheid plutonium-239 op, geschikt voor de produktie van kernwapens. Het hoofd van Europol, de Duit ser Jurgen Storbeck, zou een Europese FBI toejuichen. Die zou volgens hem kunnen worden in gezet in de strijd tegen de inter nationale smokkel van nucleair materiaal. Volgens hem is er op dit moment geen enkel interna tionaal politie-lichaam dat zich met het probleem van de atoom smokkel bezighoudt. Een Ruandees weesje probeert water te drinken uit een afvoerpijp in het vluchtelingenkamp Panzi in Zaïre. In dat kamp zitten duizend voormalige Ruandese soldaten met hun familie. Ze zijn gevlucht nadat hpt Hutu-bewind in Ruanda was verdreven. .fotoepa ZIE OOK BUITENLAND - A4 VANDAAG IN DEZE KRANT De Duiters zeggen dat Nederlandse topnaten niet smaken. Een ver slaggever nam de proef op de som en bracht to maten aan de man op de markt van Aken. De Duitsers vonden ze best lekker, maar de Duitse media moeten er echter niets van hebben. ZIE CONSUMENT -DEEL D INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 Van onze verslaggever Tilburg/Rotterdam - Bij de universiteiten hebben zich bijna 5500 minder studenten aangemeld, dan vorig jaar. Gingen er toen nog ruim 43.500 eerstejaars aan de slag, nu nog geen 38.000, een da ling met 13 procent. Dat blijkt uit de laatst opge maakte stand van de vooraan meldingen voor het nieuwe stu diejaar. In november zullen de definitieve aantallen bekend zijn. De Katholieke Universiteit Bra bant in Tilburg krijgt de grootste klappen. Na een aantal 'vette ja ren' lijkt vooral in de studie eco nomische wetenschappen flink de klad te zitten. Het aantal nieu we studenten is vergeleken met vorig jaar met maar liefst 39 pro cent gedaald. Ook de Erasmus Universiteit in Rotterdam staat dit studiejaar minder in de belangstelling. Het aantal eerstejaars is gedaald met bijna een kwart. Slechts twee universiteiten zijn er in geslaagd meer nieuwe studenten aan te trekken: de Landbouwuniversi teit in Wagemngen (plus 12 pro cent) en de Technische Universi teit Twente (plus 4 procent). De Technische Universiteit Eind hoven moet ook flinke veer laten (min 22 procent), evenals de Rijksuniversiteit Groningen (min 16 procent), de Technische Uni versiteit Delft (min 13 procent), de Katholieke Universiteit Nij megen (min 12 procent), de Vrije Universiteit Amsterdam (min 11 procent) en de Universiteit Utrecht (eveneens min 11 pro cent). Een lichte afname in het aantal aanmeldingen is er bij de Univer siteit van Amsterdam (min 8 pro cent) en de Rijksuniversiteit Limburg en de Rijksuniversiteit Leiden (beiden min 7 procent). De meeste nieuwe studenten meldden zich in Utrecht (6356), gevolgd door de Universiteit van Amsterdam (4980) gn die van Groningen (403Ï). De Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg kreeg 1379 nieuwe aanmeldin gen. Een van de redenen voor dit 'ver lies' van duizenden studenten is de stagnatie van de geboortegolf. Van onze verslaggevers Breda/Hulst - Tijdens hevig onweer zijn vier eerstejaars studenten van de Bredase Ho geschool voor Toerisme en Verkeer gewond geraakt door blikseminslag. Een van hen, de achttienjarige Michael Verschoor uit Oister- wijk, raakte ernstig gewond en ligt nog steeds in coma in een zie kenhuis in het Belgische Oost- malle. Twee studenten raakten licht ge wond, maar werden na onder zoek uit het ziekenhuis ontsla gen. De vierde is gisteren naar een zie kenhuis in Tilburg gebracht. Vol gens directeur Proper van de Ho geschool gaat het goed met hem. Twee van de studenten komen eveneens uit Oisterwijk, de vier de uit Hulst. De studenten van de sector Ver keer, Planologie en Logistiek, waren afgelopen week op intro ductieweek in een kampeerboer derij in Castelré. Tijdens een dropping in de nacht van dinsdag op woensdag in het natuurgebied De Moste in de buurt van het Belgische Merks- plas, werden zij overvallen door zwaar onweer. De leiding besloo't daarop ieder een voortijdig uit het veld terug te halen. Toen de laatste groep van vier met een busje werd opgehaald sloeg de bliksem op vijftig meter van het voertuig op hen in. Twee jongens raakten onmiddel lijk buiten westen. Een kwam snel weer bij. De ander bleef be wusteloos. Op hem werd onmid dellijk reanimatie toegepast. Zijn toestand is nog steeds zorgwek kend. Het duurde een tijdje voordat er een ambulance aanwezig was, omdat door de blikseminslag de telefoon in de omgeving was uit gevallen. De 145 studenten van de Hoge school zijn na het ongeval alle maal naar huis gegaan. In Noord-Brabant zorgde het noodweer in de nacht van dins dag op woensdag voor grote over last. Met name in het oostelijk deel Wordt er dan ook minder gekort op de beurzen? Door Saskia Belleman (anp) Amsterdam - De fotograaf moppert somber voor zich uit. „Ik vind het allemaal onzin. Stel nou dat ik de onbedwingbare neiging heb om steeds winkelruiten in te gooien? Moeten we dat dan ook legaliseren?" Zijn handtekening ontbreekt in ieder ge val op de nog onbeschreven vellen die MD- HG, de belangenvereniging voor drugge bruikers, laat circuleren. Witte pamfletten met de tekst 'Heroïne vrij' aan een bakfiets laten geen misver stand bestaan over het doel van de actie die de vereniging op deze zonnige middag op de Dam voert. „Er had net zo goed 'harddrugs vrij' kun nen staan," zegt Niek Hallie van MDHG, „maar dat was iets te lang." Het is voor de eerste keer dat de vereniging zich richt op het grote publiek, in plaats van op de beleidsmakers. De actie om de bevolking te betrekken bij de discussie over legalisering van drugs wordt deze week gevoerd in Amsterdam, Haarlem, Deventer, Rotterdam, Maast richt, Venlo, Zaandam en Den Haag De verzamelde steunbetuigingen worden aan het einde van de week aangeboden aan de wethouders in de gemeenten die verant woordelijk zijn voor het drugbeleid én aan het ministerie van VWS. Leden van de belangenvereniging van druggebruikers tracht op de Dam het pu bliek te interesseren voor de voordelen van het legaliseren van drugs. foto anp Niet aan Justitie? „Nee," zegt een MDHG- woordvoerder na enig nadenken, „want de eerste stap op weg naar legalisering is een experiment en daar gaat Volksgezondheid over." Niek Hallie zit niet verlegen om argumen ten die voorbijgangers ervan moeten over tuigen dat legalisering van drugs beter is dan het handhaven van de strafbaarheid. „Het levert 4000 lege cellen op, bevordert de volksgezondheid, bespaart de politie zeeën van tijd en dringt de criminaliteit te rug," somt ze op. „En ik sta hier natuurlijk ook omdat ik ervan baal dat er mensen in I I I I I DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Den Haag - Terwijl koningin Beatrix maandagmiddag op paleis Huis ten Bosch het nieuwe kabinet van premier Kok beëdigde, ging een dief er met de sleutel van het paleishek vandoor. 'Een groter blunder' van de marechaussee-medewerkers, die op dat moment dienst hadden, zegt de woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst. Het zal voor hen zeer zeker 'geen leuke' gevolgen hebben. Overigens was het gestolen voorwerp spoedig weer terecht. Giste ren kwam bij de Haagse redactie van een krant een pakje binnen met daarin de sleutel en een anonieme excuusbrief van de dader. Van onze verslaggever Den Haag - Als de door het kabinet-Kok aangekondigde bezui nigingen op de aaw worden doorgevoerd komen vooral ouderen in grote financiële problemen. De aaw is een volksverzekering die weduwen, weduwnaars en wezen een basisuitkering garan deert. De Vereniging van Bedrijfspen sioenfondsen heeft de fracties in de Tweede Kamer gewaarschuwd dat de voorgestelde aaw-maatre- gelen een aanvullend nabestaan- den-pensioen 'onbetaalbaar' maakt. In het regeerakkoord wordt van af 1 januari 1996 voor nieuwe aaw-gevallen zonder kinderen het recht op een uitkering ge schrapt. Vanaf die datum wordt de uitkering voor een weduwe of een weduwnaar kleiner naarmate het inkomen hoger is. Heeft ie mand met ingang van 1998 ook nog neveninkomsten dan wordt de reeds nu lopende aaw-uitke- ring gekort. De gedachte dat burgers zich particulier of via een (be drijfspensioenfonds voor het ontstane 'aaw-gat' kunnen bij verzekeren, roept volgens de be drijfspensioenfondsen grote pro blemen op, vergelijkbaar met de moeilijkheden die vorig jaar ont stonden bij het bijverzekeren van het wao-gat. Voor ouderen wordt de aanvul lende premie veel te hoog en voor particulier verzekerden vermoe delijk zelfs onbetaalbaar. De bedrijfspensioenfondsen waarschuwen voor een herhaling van de noodoplossing die werd getroffen voor chronisch zieke werknemers die zich tegen het wao-gat moesten verzekeren. Via een waarborgfonds kan dat tegen een nog betaalbare premie. De pensioenfondsen werden toen tegen hun principe in gedwongen aan het fonds een solidariteits bijdrage te leveren. Het bijspij keren van een aaw-gat mag niet op kosten van pensioenfondsen die daarmee niets te maken heb ben, waarschuwt de vereniging. Een identiek probleem doet zich voor bij het beknibbelen op de toeslag op de aow voor de groep die een aanvullend pensioen ge niet. Die toeslag van 20 procent voor een aow'er met een jongere partner (beneden de 65 jaar) die geen of een zeer laag inkomen ge niet, komt nu nog bovenop de halve aow-uitkering. De toeslag wordt straks eveneens gekort voor inkomsten van de aow'er zelf. Dat kan bijvoorbeeld het aanvullende pensioen zijn. Het gaat om forse inkomensge volgen Het komt er op neer dat de aow een aanvullend pensioen wordt terwijl de aanvullende (be- drijfsjpensioenregeling de basis van het pensioen vormt. Oudere werknemers zullen fikse premie verhogingen krijgen als zij dat gat willen opvullen. van de provincie kregen brand weer en politie tientallen meldin gen binnen. Blikseminslag leidde op. verschillende plaatsen tot brand in woningen. Ook werden bomen ontworteld. Persoonlijke ongelukken hebben zich voor zo ver bekend niet voorgedaan. Ook op andere plaatsen zorgde het onweer voor overlast. In het oosten van Gelderland moest de brandweer in actie komen bij boerderijbrandjes. In Twente hadden vooral Enschede en Haaksbergen te kampen met wa teroverlast. Flinke onweersbuien hebben gis termorgen het treinverkeer in het oosten van het land behoorlijk ontregeld. Het wegverkeer had er voor zover bekend geen last van. Accountantskantoor voor rechter Middelburg - Het accountantskantoor Moret, Ernst Young, partij in de Zeeuwse rusthuizenaffaire, was ander half jaar geleden betrokken bij een soortgelijke zaak. Dat was in Vlaardingen. Het zwaar gereformeerde bestuur van het rusthuis Uitzicht zat met een exploitatietekort dat in de ton nen liep. Een directeur werd ontslagen op verdenking van dief stal, het bestuur trad af en de provincie Zuid-Holland probeert nu de strop van enkele tonnen terug te vorderen op het nieuwe bestuur. Het was Moret die destijds de jaarrekening afkeurde en de zaak aan het licht bracht. Hetzelfde kantoor wordt nu voor de rechter gedaagd door register-accountant Roza in de Zeeuwse rusthui zenaffaire. ZIE BINNEN/BUITENLAND - A2: Om het financiële geweten van Nederland (ADVERTENTIE) Pakistan en Colombia zijn die kapitalen verdienen aan drugs." Het iri Amsterdam aangekondigde experi ment met de verstrekking van het genees middel palfium is geen geschikt alternatief voor heroïne, zegt ze. „Je hebt er steeds meer van nodig omdat je tolerantiegrens gestaag hoger wordt en je krijgt veel snel ler last van afkickverschijnselen. Je creeërt er slechts een verslaving bij." Geef gebruikers wat ze willen hebben, be pleit Hallie. „Je kunt drugs verkopen in een speciale winkel. Zie het als een slijte rij. Daar moet een klant ook minstens 16 zijn. Albert Heijn heeft ook geen whisky op de schappen staan." Alle argumenten ten spijt, zijn de reacties op de Dam overwegend negatief. „Dat zit 'm vaak in het gedrag van gebruikers," zegt Hallie. „Niemand vindt het leuk om geconfron teerd te worden met iemand die zich al vier weken niet heeft gedoucht. Bovendien zijn veel mensen bang voor alles wat met spuiten en bloed te maken heeft." „Hoe vaak iemand zich wast kan me niet verrekken," briest een Mokumer. „Ik drink graag een borrel. Heb ik daarom recht op een doos jenever van de staat? Ik bedoel maar. Ze kunnen alles wel cadeau doen." ZIE OOK BINNENLAND - A3: Afspraken over coffeeshops BLIKSEM Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam:i Adres: Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 o maand automatisch29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:, ln de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. L_i DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1