i Onderzoek massamoord Ruanda' 91 'Waarnemers bij grens tussen Servië en Bosnië' Te veel arsenicum in lichamen Kempenaren Palestijns onderwijs in handen van PLO Oppositie Mexico beschuldigt PRI van fraude Optimisme over doorbraak in Noordiers vredesproces Akkoord China en Rusland over raketten PRAAG-BOEDAPEST-WENEN 04199-3622 WIES/ HEREN )INO' DE STEM BUITENLAND A4 Aanwezigheid VN-deskundigen zou ook terugkeer vluchtelingen kunnen versnellen BUITENLAND KORT KRAS olang de voorraad strekt Elmer halfvol. kuip 500 gram WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 Bordeaux/Sarajevo - Duits land en Frankrijk hebben gisteren de Servische presi dent Milosevic opgeroepen in te stemmen met internationa le waarnemers aan de grens tussen Servië en Bosnië. Die moeten erop toezien dat Ser vië de handelsblokkade tegen de 3osnische Serviërs naleeft. De Verenigde Staten hopen dat Rus- ,and zijn invloed aanwendt om er bij Servië op aan te dringen in te stemmen met de grenswach ters. Bonn en Parijs verzoeken Milosevic om controle op handelsblokkade toe te staan Eind deze week gaat de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Kozyrev naar Belgrado. De speciale VN-gezant Akashi was er maandag niet in geslaagd Milosevic over te halen. Milosevic beloofde de grens te sluiten en alle banden met de Serviërs in Bosnië te verbreken wegens hun weigering het vre desplan van de internationale contactgroep te aanvaarden. Hij weigert echter waarnemers toe te laten die moeten toezien op de blokkade. Franse blauwhelmen worden sinds maandagavond door vluchtelingen uit de moslim-en clave Bihac vastgehouden bij de grens tussen Bosnië en Kroatië. Zij willen zo de aandacht van de pers op hun situatie vestigen. De moslims zijn gevlucht na de overwinning van het Bosnische leger op de milities van de dissi dente moslimleider Abdic. Zij hebben zich verzameld tussen Turanj en Tusilovic, aan de grens tussen Kroatië en Krajina, het deel van Kroatië dat onder controle staat van separatis tische Serviërs. Kroatië weigert de vluchtelingen toe te laten omdat de republiek 'geen plek' heeft om ze op te vangen. Bosnische Serviërs hebben de af gelopen dagen bijna zeshonderd mensen verdreven uit Banja Lu- ka, één van hun bolwerken in het westen van Bosnië-Herzego- wina. De VN-organisatie voor de vluchtelingen UNHCR sprak van een nieuwe opleving in de etni sche zuiveringen. Woordvoerder Peter Kessler zei dat de UNHCR ervan uitgaat dat de etnische zuiveringen in het gebied voorlo pig doorgaan met een tempo van driehonderd mensen per week. In Londen is gisteren de opera 'Sarajevo' van de Britse compo nist Nigel Osborne in première gegaan. De opbrengst gaat naar Bosnische culturele organisaties. De opera bestaat uit een drieluik over het leven in de Bosnische hoofdstad. Tot en met 27 augustus krijgt u bij Torro een gratis Kortingsmunt bij uw boodschappen.* Tegen inlevering van deze munt krijgt u een topprodukt voor de halve prijs. •bij minimale besteding van f10,- iootnkomkommersalade. op onze groente-afdeling bakje 250 gram Freedent kauwgom. 3-pak keuze uit coolmint, peppermint of fruit Geneve/Bukavu (afp/rtr/ap) - Een team van tweehonderd experts uit 21 landen moet de massamoorden onderzoeken die sinds begin april in Ruan da zijn gepleegd. Een speciale commissie van de Verenigde Naties heeft dat gisteren be kend gemaakt. Afhankelijk van de uitkomst zal secretaris-generaal Boutros- Ghali van de VN aanbevelen een rfernationaal tribunaal voor de berechting van de schuldigen op te zetten. Eij de slachtpartijen in Ruanda ajn naar schatting een half mil joen tot een miljoen mensen om iet leven gekomen. De meesten san hen behoorden tot de Tutsi- ninderheid. De deskundigen moeten aan de land van opgegraven lichamen le doodsoorzaak onderzoeken. Terder moeten ze getuigen van le massamoorden horen. Het lieuwe team komt bij het team zan 26 specialisten die in Ruan da toezien op de eerbiediging van de mensenrechten. Op dit moment zijn drie VN-le- den in Ruanda aanwezig om te onderzoeken in hoeverre de ver dreven Hutu-regering van het land verantwoordelijk is geweest voor het organiseren en uitvoe ren van de volkerenmoord op de Tutsi's. Aanleiding tot het aanstellen van de experts is het rapport van VN-waarnemer René Degni- Ségui over de toestand in Ruan da. Degni-Ségui is bijzonder te vreden over de Ruandese rege ring die volgens hem maatrege len neemt om wraakacties te voorkomen en personen straft die zich daaraan schuldig ma ken. De regering wordt gedomi neerd door mensen van het FPR; ie Tutsi-rebellenbeweging die vanuit Uganda aan haar opmars in Ruanda begon. De aanwezigheid van de VN- deskundigen zou de terugkeer van de naar Zaïre gevluchte Hu b's kunnen bespoedigen. De wees onder de Hutu's voor wil lekeurige vergelding door het re gerende FPR is nog groot en wordt aangewakkerd door ver meende leden van de voormalige Hutu-milities of strijdkrachten. De regering heeft volgens Degni- Ségui een lijst opgesteld met 32.00 0 personen die iets te ma ken hebben met de massamoor den. Andere Hutu-vluchtelingen die willen terugkeren naar Rua nda hebben volgens de regering Een handjevol Ruandezen trekt dieper Zaïre in, bang voor eventuele wraakacties van de huidige Tutsi-machthebbers. niets te vrezen. Hulpverleners melden dat op de meeste wegen van en naar Buka- vu, een Zaïrese stad vlak over de grens met Ruanda, nauwelijks vluchtelingen worden gesigna leerd. Nog eens 50.000 wachten op een mogelijkheid om de grensrivier Rizuzu over te steken naar Zaïre. Die voelen zich niet meer veilig nu de Franse militairen het afge lopen weekeinde het gebied heb ben verlaten. Een VN-woord- voerder meldde desondanks dat steeds meer Ruandezen in de Zaïrese vluchtelingenkampen overwegen om naar huis te ke ren. ten onze correspondent Brussel - Negentig procent van de bewoners uit de streek rond ie gemeenten Mol en Balen, Belgische Kempen, heeft te veel 'an de kankerverwekkende stof arsenicum in het lichaam. De Kempenaren overschrijden ie Europese norm drie keer vol te» een arts van de Leuvense Universiteit die duizend Kempe- nann onderzocht. De oorzaak is ie bodemvervuiling rond de fail liete munitiefabriek PRB en de voormalige zinkfabriek Vieille Mcntagne. Arsenicum verhoogt ie kans op huid- en longkanker. Omwonenden van de fabrieken wordt afgeraden groenten uit ei sen tuin te eten. In dezelfde ®eek, met name in het gehucht «ezel, werd eerder al de groot- Je 'cadmiumvervuiliung van «lgië geconstateerd. gemeentebestuur van Balen u vooralsnog niet verontrust ioor de nieuwe onderzoeksresul- hten. Paniek is overbodig, vindt ®uieuwethouder Jacques Jan sen. „Ik vergelijk het altijd met roken. Iedereen moet in het le ven nu eenmaal bepaalde risico's dragen. Dat geldt ook voor in woners van Wezel." Ramallah (rtr/afp/dpa) - Israël maakt vandaag op de westelijke Jordaanoever in Ramallah een begin met de overdracht van de autoriteit aan de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) op vijf gebieden. Als eerste gaat het onderwijs over naar de Palestijnen. Dat gebeurt overeenkomstig een verdrag tussen Jeruzalem en de PLO over een interimfase van beperkt zelfbestuur voor de Palestijnen. Later volgen gezondheidszorg, belastingen, toerisme en welzijn. Naar in Palestijnse kringen verluidt moet de overdracht van het gezag over het onder wijs maandag zijn voltooid, drie dagen voordat de scholen hun deuren openen. De onder wijsafdeling in Ramallah is de eerste van de zeven onderwijs- bestuurscentra die op de wes telijke Jordaanoever aan de beurt komt. De Palestijnen in de Ga- zastrook en de stad Jericho, op de Jordaanoever, kregen on langs beperkte autonomie. Af gesproken werd Palestijns zelfbestuur op een aantal ge bieden ook in de rest van de Jordaanoever uit te breiden. PLO-onderhandelaar Nabil Shaath zei dat de Palestijnen en Israël vandaag een over eenkomst'zullen tekenen over de uitbreiding van overdracht van zelfbestuur op de overige terreinen: gezondheidszorg, belastingen, toerisme en wel zijn. De Palestijnen zijn erop gebrand de zaak snel geregeld te hebben, zodat een begin kan worden gemaakt met de terugtrekking van de Israëli sche troepen uit de bezette gebieden. Daarna kunnen on der de Palestijnen verkiezin gen worden gehouden. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Ondanks kille woorden van Sinn-Feinleider Gerry Adams heerst in Belfast en Dublin optimisme over een aanstaande doorbraak in het Noordierse vredesproces. Hoop is daarbij gevestigd op het bezoek van een groep prominente Ierse Amerikanen aan de geteisterde provincie, eind deze week. Landen beloven kernwapens niet langer op elkaar te richten Moskou (rtr/afp) - De Chinese president Jjang Zemin tekent tijdens zijn bezoek aan de Russische hoofdstad Moskou, volgende week, een akkoord waarin Rusland en China belo ven niet langer kernraketten op elkaar te richten. Een woordvoerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou noemt het verdrag vooral een 'politieke stap'. De voormalige Sovjetunie en het communistische China waren in de jaren zestig en zeventig ideolo gische vijanden. Eind jaren zestig kwam het enkele malen tot schermutselingen tussen de twee com munistische landen. Aan beide kanten van de gemeenschappelijke grens werden destijds enorme legermachten opgebouwd. Zemin en zijn Russische collega Jeltsin zetten volgende week ook hun handtekeningen onder een akkoord over erkenning van de duizenden kilome ters lange grens. Na het akkoord wordt negentig procent van de grens door beide landen erkend. Sinds 1957 is er geen Chinese president in Moskou geweest. Jeltsin bezocht Peking nog in 1992. Een eerder bezoek van dezelfde delegatie was voor de IRA aan leiding een officieus staakt-het- vuren in acht te nemen. Naar verluidt zou de terroristische or ganisatie dat nu opnieuw over wegen, mogelijk gevolgd door een ongelimiteerd opschorten van alle acties tegen het Britse leger en de Noordierse politie. In een reactie op de aanhouden de speculatie hierover in de Brit se media verklaarde Gerry Adams deze week dat een 'staakt-het-vuren van de IRA voor mij nieuws is'. Niettemin bleef Adams 'optimistisch' en onderstreepte hij het grote be lang van het Amerikaanse be zoek. Een belangrijk deel van de fondsen van de IRA is afkomstig van naar Amerika geëmigreerde Ieren. De delegatie bestaat naast voor aanstaande zakenlieden onder .anderen uit de voormalige con gresafgevaardigde Jim Morrison, een goede vriend van president Clinton, en Niall O'Dowd, uitge ver van de in Ierse kringen in vloedrijke krant 'Irish Voice' in New York. Beiden hebben aan gedrongen op een permanente beëindiging van het IRA-geweld om de deur te openen naar over leg van Sinn Fein met de rege ring in Londen. In de door Londen en Dublin overeengekomen 'Verklaring van Downing Street' (december 1993) werd Sinn Fein al uitgeno digd deel te nemen aan voorbe reidende gesprekken over vre desoverleg. Maar wel op voor waarde dat door de organisatie een definitief staakt-het-vuren werd afgekondigd en er minstens drie maanden geen schot werd gelost. Voor minder hoeft Sinn Fein niet te komen praten, zo hebben premier Major en diens Ierse collega Reynolds meerdere malen herhaald. Dominee Ian Paisley, de onbuig zame leider van de protestante Democratische Unie, verweet de conservatieve regering in Lon den gisteren geheime bespreken te hebben hervat met de IRA. Hij verketterde het 'verraad' aan de protestantse meerderheid in Noord-Ierland. Hoewel eerder deze week nog een IRA-bom werd ontdekt in een afvalbak in Regent Street (een van de drukste winkelstra ten in Londen) en een IRA-terro- rist tot 25 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het op blazen van olie- en gashouders in Noord-Engeland blijft er groeiend optimisme bestaan over een positieve repliek van de IRA. Een veel gehoorde theorie is dat binnenkort inderdaad een staakt-het-vuren zal worden aangekondigd tegen het Britse leger en de Noordierse politie (RUC), maar dat de IRA de han den vrij wil houden voor vergel ding van aanslagen van protes tantse terreurgroepen. 00% ZUIVER RUNDER- EHAKT. er kilo y Ijr Qy. jöle Actiepartij (PAN) en de «evolutionaire Partij (PRD) «schuldigen de waarschijn- ;]Ke winnaar van de presi- entsverkiezingen van afge ven zondag, de Institutio- mtm ^ev°lutionaire Partij openlijk van fraude. Ze ennen de officiële uitsla an niet en willen de verkie- »Ü®en onSeldig laten verkla- PRD-woordvoerder Luis Ranjil beweert dat honderdduizenden Mexicanen hun stem niet hebben kunnen uitbrengen. „We weten dus niet wie de verkiezingen heeft gewonnen en hechten geen waarde aan officiële uitslagen," aldus de PRD-woordvoerder. PRI-kandidaat Ernesto Zedillo ging gisteren aan kop met bijna vijftig procent van de stemmen, gevolgd door Diego Fernandez de Vecallos van de PAN met dertig en Cuauhtemoc Cardenas van de PRD met ongeveer zes tien procent. Volgens de oppositiepartijen heeft de PRI zich schuldig ge maakt aan het zogenaamde 'scheren'. Hierbij werden kiezers die niet geregistreerd zouden staan, verwezen naar speciale bureaus. Deze bureaus raakten hierdoor overvol en de stembil jetten waren er binnen de korste keren op. „Dat was inderdaad een groot probleem," beweert Javier Flo- res, die de verkiezingen als PAN-waarnemer heeft bijge woond. „Die mensen hadden het recht om te stemmen maar er waren geen' stembiljetten." Een verzoek aan Mexico-stad om meer biljetten te sturen is vol gens Flores niet gehonoreerd. „We proberen de verkiezingen ongeldig te laten verklaren, maar ik weet niet of dat moge lijk is." Oppositieleiders in Tijuana be weren dat de overwinning van de PRI in Baja California, een bolwerk van de PAN, het gevolg van fraude móet zijn geweest. „Niemand kan de overwinning van de PRI in Baja California begrijpen," aldus Javier Gonza lez Monroy, plaatselijk leider van de PRD. Zijn partij- en plaatsgenoot Jose Luis Perez Conchola wil mensen op straat naar hun stemgedrag vragen om achter de omvang van de be weerde fraude te komen. Jose Ramirez, een aanhanger van de oppositionele Arbeids party, treurt om de gemiste kans op verandering in Mexico. „Ik wilde een verandering om een andere regering aan het werk te zien," zegt hij in Ciudad Juarez, een plaats aan de grens met de VS. Turkije bombardeert Koerden Ankara - De Turkse luchtmacht heeft dinsdag opnieuw stellin gen en kampen van Koerdische guerrillastrijders in Noord-Irak gebombardeerd. De Koerden vechten voor een eigen staat. Of er mensen om het leven zijn gekomen, is onbekend. Met de acties wil de Turkse luchtmacht de bevoorrading van de Turkse Koerden afsnijden. Parochianen metselen kerk dicht Lecce - Uit protest tegen de overplaatsing van hun priester hebben de gelovigen in het Italiaanse dorp San Cassiano in de zuidelijke provincie Lecce het portaal van hun kerk dichtgemet seld. De 60-jarige priester Giuseppe Vito heeft 33 jaar in San Cassiano gewerkt, totdat de aartsbisschop van Lecce, Cosmo Francesco Ruppi, hem overplaatste naar een andere parochie in het bisdom. Daar vervangt hij een priester die wegens een relatie met een vrouw uit zijn ambt is gezet. Belastende bloedtest voor O.J. Simpson Los Angeles - DNA-proeven hebben uitgewezen dat het bloed van de vroegere Amerikaanse football-ster O.J. Simpson over eenkomt met bloed dat is gevonden in het huis van zijn vermoorde ex-vrouw. Het gaat om een spoor van bloeddruppels dat de dader klaarblijkelijk heeft achtergelaten toen hij het huis na de moord ontvluchtte. Nicole Brown Simpson en haar vriend Ronald Goldman werden in de nacht van 12 juni in haar huis met messteken vermoord. De aanklager gaat ervan uit dat de dader zich in de vinger sneed waardoor een bloedspoor ontstond toen hij het huis verliet. Ook in zijn huis zijn bloedsporen gevonden die overeenkomen met het bloed van het voormalige football-idool. Simpson is aange klaagd voor de moorden. Hij heeft altijd ontkend de dader te zijn. Met DNA-testen kan met absolute zekerheid worden aangetoond dat bepaald bloed van een en dezelfde persoon is. Opnieuw ivoorhandel onderschept Brussel - De Belgische douane heeft gisteren een illegaal transport van 63 kilo ivoor onderschept op het vliegveld Zaventem bij Brussel. De handel vertegenwoordigt een waarde van 63.000 dollar. Het ivoor was in kleine stukken gesneden en zo geschilderd dat het op hout leek. Het pakket was op weg van Zaïre naar China. Vorige week ontdekte de douane in Brussel ook al 100 kilo ivoor met bestemming China. Op de handel in ivoor is sinds 1990 een internationaal verbod van kracht. Italiaanse auteur Paolo Volponi overleden Rome - De Italiaanse schrijver en dichter Paolo Volponi is dinsdag in Ancona na een hartaanval gestorven. Volponi, in wiens werk vaak de vervreemding van de mens in het industriële tijdperk centraal stond, is zeventig jaar geworden. Voor zijn roman 'De straat naar Rome' is hij in 1991 onderschei den met de voornaamste Italiaanse literatuurprijs. Volponi zat voor de PCI, de communistische partij, verscheidene jaren in de Senaat. 'Sevastopol is Russische stad' Kiev - Een dag voor de viering van de Oekraïense onafhanke lijkheidsdag heeft de omstreden havenstad Sevastopol op de Krim zich dinsdag uitgeroepen tot een Russische stad. Met 36 van de 42 stemmen sprak de gemeenteraad tijdens een speciale zitting uit dat de stad 'de Russische juridische status heeft' en 'hoofd-steunpunt is van de Zwarte-Zeevloot van de Russische federatie'. De gemeenteraad beschouwt dit als een uitspraak voor aanslui ting bij Rusland. De Krim, waar voor het merendeel Russen wonen, behoorde tot 1954 tot Rusland. In dat jaar werd het schiereiland aan Oekraïne 'gegeven'. Sinds de Oekraïense onaf hankelijkheid zijn het Krim-schiereiland, Sevastopol en de Zwarte-Zeevloot omstreden kwesties tussen Kiev en Moskou. Waarschuwing voor eco-ramp in Suriname Den Haag - Suriname moet paal en perk stellen aan de 'uitverkoop' van zijn natuurlijke hulpbronnen. Door het kappen van tropische bossen dreigt een grootschalige 'ecologische afbraak zonder weerga'. Deze conclusie trekt de Tweede-Kamerfractie van Groenlinks uit de nota 'Suriname in ecologisch perspectief'. Groenlinks pleit voor de instelling van kaplimieten en is van mening dat Nederland hiervoor financiële steun moet verlenen aan Surina me. Het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking staat posi tief tegenover het idee van Groenlinks. Jongeren slaags in Antwerpen Antwerpen - In Antwerpen zijn maandagavond punkers en extreem-rechtse jongeren slaags geraakt. Daarbij is een vech tersbaas licht gewond geraakt. De knokpartij, waarbij zo'n 150 mensen betrokken waren, ontstond na een woordenwisseling tussen een groepje punkers en bezoekers van het café 'De Leeuw van Vlaanderen'. In dit café komen vooral aanhangers van extreem-rechts. De politie heeft vier punkers opgepakt. Protesten tegen leider Noord-Korea Seoul/Tokyo - Pamfletten met een oproep tot omverwerping van de nieuwe Noordkoreaanse leider Kim Jong-il zijn rond Wester se ambassades in de hoofdstad Pyongyang verspreid, aldus het Zuidkoreaanse persbureau Yonhap. De Noordkoreaanse autori teiten zijn in verhoogde staat van paraatheid gebracht wegens het incident. De pamfletten zouden mogelijk zijn verspreid door mensen die zich er tegen verzetten dat Kim Jong-il zijn vader opvolgt. Deze overleed begin juli. Het bericht kon niet uit onafhankelijke bron worden bevestigd. (ADVERTENTIE) Vertrekdata: 3 september en 15 oktober 1994 De drie meest interessante noofdsteden van Europa. Wenen. Boedapest en Praag. Hieraan kunt u binnenkort een bezoek brengen Steden met een roemrijk maar ook roemrucht verleden Befaamd om haar ongeëvenaarde kunst en cultuur; vele componisten, schrijvers, dichters en schilders vonden er hun inspiratie. Dwalend door deze steden kunt u zich terugwanen in het verre verleden want vele bouwmeesters lieten blijvend hun visitekaartje achter in de vorm van indrukwekkende paleizen, kathedralen en gebouwen INBEGREPEN: retourvlucht Amsterdam-Praag en v.v. per CSA complete rondreis per moderne Tsjechische touringcar 3 overnachtingen in/nabij Praag, 2 overnachtingen in/nabij Boedapest, 2 overnachtingen in/nabij Wenen hotelverzorging op basis van 7 x halfpension goedverzorgde kamers voorzien van douche en toilet in goede middenklasse hotels diensten van eersteklas Nederlandse reisleid(st)er (toeslag 1-p.k. 175,-/toeslag luchthavenbelasting 17,50) VRAAG DE UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING! reisnr. HZ 647 in-fc/é.0 informatie boekingen sgr of bij één van onze reisburo's: --- -- Arnhem Stationsplein 13 085-455578 Baarn: Brinkstraat 17 - 02154-18484 Beek (L Wolfeynde 18 - 046-360210 Den Bosch Tolbrugslraat 12b - 073-140860 Eindhoven: Stationsplein 28 - 040-448886 Tegelen Grotestraat 54 - 077-737906 Tilburg: j van Stolbergstraat 25b - 013-438200 Venlo: Parade 84 077-519759 Waalwifk: Stationsstraat 118a - 04160-44155 Op a pi/en I',n de ANVR 'c medio september '94 opening reisburo KRAS Ster Vakanties Nijmegen - Bloemerstraat 79 en begin oktober '94 opening reisburo KRAS Ster Vakanties Breda Haagdijk 12a

de Stem | 1994 | | pagina 5