rrie CNV geeft bonden vrije hand Ou Huisartsen met de billen bloot met melding van fouten Bemanning van cocaïne-schip bekent schuld aan drugsmokkel ezelucL Vakcentrale: Per bedrijfstak bezien wat ruimte is voor cao-onderhandelingen 10 jr Nederlandse slachtoffers vliegramp uit een gezin Herdenking Jongenskampen DE STEM flCOMMENTAAR Hirsch Ballin k Computers politie eenvoudig te kraken' Rotterdam: Kralingse Bos deels afgesloten IOESTEM BINNENLAND A3 Open V? BINNENLAND KORT JGUSTUS1994 A2 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 Hollands Diep lage Zwaluwe evenbergschen Hoek langev; eg Rrprta Prinsenbeek Liesbos Effen yigo (anp) - De zaterdag ge arresteerde Nederlandse be manning van het met 1100 jjjlo cocaïne geladen schip Imnet heeft schuld bekend. get gaat om de 35-jarige kapi- I (ein K.G. Mos, zijn stuurman en I sn matroos. Zij zitten opgeslo- i in een gevangenis in Madrid. I pat heeft een woordvoerder van het openbaar ministerie in de Spaanse havenstad Vigo gisteren desgevraagd meegedeeld. De Spaanse autoriteiten kwa men de Zwanet op het spoor nadat zij eerder een ander schip hadden geschaduwd. Dat schip werd betrapt toen de bemanning op volle zee de oorsponkelijke naam oververfde in Remundial. Het werd op 30 juli opgebracht naar Portugal en bleek 1500 kilo cocaïne aan boord te hebben. Bij controle van de Remundial trof de politie gegevens aan over de Zwanet. Ook dit schip stond volgens de Spaanse woordvoer der op de Nederlandse Antillen geregistreerd. De Zwanet werd zaterdag veer tig mijl buiten de Spaanse kust gelocaliseerd in internationaal water. De twintig koppige be manning bestond behalve uit de Nederlanders uit Spanjaarden en Polen. Het schip voer in op dracht van Galiciërs en Basken. Het vaartuig kwam van de Ca- narische Eilanden. Waar de co caïne precies aan boord is ge bracht kon de woordvoerder niet zeggen: 'ergens' aan de andere kant van de Atlantische Oceaan. De eigenaar van de Zwanet is de in Willemstad, Curagao, geregis treerde Mariship BV. De Neder landse vertegenwoordiger daar van is G. Mos uit Delfzijl, vader van de gearresteerde kapitein. „Toen hij van Las Palmas ver trok, heb ik hem nog gezegd: 'Jongen, pas op dat er geen hasj tussen de lading komt'. Verder weet ik er niets van. Ik ben op van de zenuwen." De Zwanet werd in 1977 in het Friese Makkum te water gelaten onder de naam Deltasee. Het schip was eigendom van de Gro ningse reder Sandfirden. Deze rederij heeft er sinds vorig jaar niets meer mee te maken. Vol gens vader Mos heeft de Delfzijl- se firma Sandfirden Crew BV echter de bemanning verzorgd. Sandfirden ontkent dat weer. De Zwanet heeft verder gevaren onder de namen Arpasun, Bottenviken, Regulus en nog maals Bottenviken. Utrecht (anp) - Het CNV wil zijn cao-onderhandelaars in het komende cao-seizoen de vrije hand geven. Zij moeten per bedrijf of bedrijfstak bezien wat de ruimte is om de arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Oe christelijke vakcentrale vindt wel dat de nadruk in de onder- handelingen moet liggen op werkgelegenheid, medezeggen schap en duurzaamheid. Het overleg over de arbeidsvoor waarden zal de rest van de eeuw in het teken staan van 'maat werk en diversiteit', stelt het CNV in zijn concept-arbeids- voorwaardennota. Een centrale looneis komt in het stuk niet voor. De loonparagraaf is dan ook bijna de kortste van de hele nota. 'Prikkels' Het CNV stelt slechts dat de loonsverhogingen komend jaar vermoedelijk lager zal zijn dan de op 2,5 procent geschatte in flatie. De vakcentrale brengt verder een koppeling aan tussen e loonstijging in een cao ener- .jds en versterking van de me dezeggenschap, kwaliteit van de arbeid en werkgelegenheid an derzijds. Opvallend is dat het CNV 'het versterken van prikkels' om het aekteverzuim te drukken, niet uitsluit. Het gaat daarbij bij voorbeeld om het inleveren van vrije tijd door werknemers die ach ziek melden. De vakcentrale stelt wel dat zul ke 'prikkels' hooguit het sluit stuk mogen zijn van een beleid dat is gericht op voorkoming van ziekte. Opmerkelijk is verder de bereid- lid van het CNV tot aanpassin- in in de hoogte en de duur van vut-uitkeringen. De vakcen trale verbindt daaraan echter de voorwaarde dat bedrijven een 'leeftijdsbewust personeelsbe leid' moeten voeren. Daaronder verstaat zij onder meer scholing (ook voor veertig plussers) een aanpassing van functie en werktijden van oudere werknemers. Deeltijd Anders dan de vakcentrale FNV wil het CNV geen recht op deel tijd opnemen in de cao's. Wel vindt de christelijke vakcentrale dat verzoeken om parttime te mogen werken 'in beginsel' moe ten worden gehonoreerd. De arbeidsvoorwaardencoördi- nator van het CNV, C. van der Knaap, zegt in een verklaring dat het beoogde beleid van het nieuwe kabinet de cao-onder handelingen 'vertroebelt'. „Im mers, paars rekent gedurende meerdere jaren op een gematigde loonontwikkeling. Maar maatre gelen als het afschaffen van de ontslagbescherming en het niet langer algemeen verbindend ver klaren van cao's, kunnen daar een forse streep door halen." Ook de werkgevers krijgen van de CNV-bestuurder een veeg uit de pan. Zij komen veel te weinig met eigen voorstellen voor scho ling, deeltijdarbeid, ouderenbe leid, werktijden en maatregelen tegen ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid. Van der Knaap zegt te vrezen dat werkgevers 'terugvallen op hun oude gedrag: rammelen met de geldbuidel'. „En dat is dode lijk voor de werkgelegenheid." (ADVERTENTIE) Open universiteit Cursussen op het niveau van hoger onderwijs in de volgende richtingen: Cultuurwetenschappen Sociale wetenschappen Rechten Economie Bedrijfs- en bestuurswetenschappen Technische wetenschappen, informatica Natuurwetenschappen Voor inlichtingen en nadere informatie: Studiecentrum Breda, Pastoor Potterspiein 14. 4815 BC Breda. Telefoon: 076-711608 België geluidsbelasting, maar tegelij kertijd zullen er dan geluidwe- rende maatregelen genomen worden." Kan de gemeente zelf niets doen? „Nee, Rijkswaterstaat zegt geen fondsen te hebben. Wij hebben geld voor gevelisolatie aange vraagd, maar andere projecten elders in het land gingen voor. We visten ernaast." Wat nu? Stilte. moeilijk plaatsbaren, de oudere werklozen en de goedgekeurde arbeidsongeschikten aan de slag komen. Het grote voordeel van de aan trekkende economie en de ver beterende werkgelegenheidssi tuatie is dat de druk op het kabinet om al te gehaast en al te diep in te grijpen in de sociale zekerheid vermindert. Dat het stelsel van wao en ww en bij stand moet veranderen, staat vast. De huidige sociale zeker heidswetten en vooral van de manier waarop de uitvoering >s geregeld bevorderen de terug keer naar het arbeidsproces niet voldoende. De aantrekkende economie houdt voor het nieuwe kabine niet alleen extra kansen n)' maar betekent ook dat de risi co's groter zijn. De spanningen tussen ministers die extra uit gaven willen doen en minister Zalm van Financiën die als een uiterst zuinig mens beken staat, kunnen hoog oplopen. Agadir (anp) - De vier Ne derlanders die zondagavond zijn omgekomen bij het vliegtuigongeluk in Marok ko behoorden tot één gezin. Het betreft het Amsterdam se echtpaar M. en E. Gold berg, hun zoontje van vier en hun dochter van zes jaar. Bij het ongeluk verloren alle 44 inzittenden het leven. Het toestel van Royal Air Maroc stortte 35 kilometer ten noorden van Agadir neer, op een binnenlandse vlucht naar Casablanca. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het toestel was een ATR-42 van Frans-Italiaanse make lij- v" 1 Ex-justitieminister Hirsch Ballin blijft een vreemde eend in de Politieke bijt. De voormalig hoogleraar uit Tilburg lijkt zich kortdurend te verbazen en te verwonderen over wat er in Den ™ag om hem heen gebeurt. üle argeloze instelling kan soms verfrissend werken. Zij die flepokt en gemazeld zijn in de politiek, kunnen lang niet altijd op sen grote mate van creativiteit of helderheid betrapt worden. De "itsch Ballinnen lopen echter ook risico's. Zij bezondigen zich JMk aan uitspraken die door hun lading het karakter van een "Jdbom hebben. de aanloop naar de recente verkiezingen bracht Hirsch Ballin Politieke vriend en vijand in rep en roer door te waarschuwen "oor het paarse gevaar. Hij was van mening dat zaken als leven so dood (euthanasie) door andere partijen dan het CDA, minder zorgvuldig zouden worden behandeld. et nieuwbakken kamerlid Hirsch Ballin heeft weer stof doen opwaaien met zijn betoog voor studenten van de universiteit in Wdhoven. Hirsch Ballin sprak over exhibitionistisch gedogen ji" druggebruik, kritiseerde in een adem door een door een ^imelose rechter uitgesproken vonnis en zei van mening te zijn kt net tolerante koffieshopbeleid volledig uit de hand gelopen ktou het een opmerkelijk stevige start van een nieuw kamerlid nnen noemen. Helaas heeft het kamerlid Hirsch Ballin als oorrnaiig minister van Justitie mede vorm gegeven aan het Pieid dat in de afgelopen vier jaar is gevoerd. Bovendien heeft dn k®6" 'n a' die )aren dat het zou zijn misgegaan met het Hetïe'ei'd 'n Nederland, deel uitgemaakt van de regering. Nederlandse drugbeleid is aan herziening toe. Momenteel is onduidelijk. Hirsch Ballin mag dit uitspreken, zelfs op de Van onze verslaggever Breda - De Nederlandse poli tie is hard toe aan volledig nieuwe computer- en com municatiesystemen. De hui dige apparatuur is verouderd en makkelijk te kraken door computerhackers en crimine len. Daarnaast zijn de nieuwe com puters ook nodig om informatie uit te wisselen met organisaties als de Fiod, verzekeringsmaat schappijen, sociale diensten en kadaster. De roep om modernisering van de informatiesystemen komt van hoofdcommissaris B. Lutken, chef van het regiokorps Midden- en West-Brabant. In een rapport dat binnenkort aan de orde komt in de Raad van Hoofdcommissarissen becijfert Lutken dat voor de operatie bijna een half miljard gulden nodig is. Volgens hem zijn de 148 vroege re rijks- en gemeentepolitiekorp sen destijds allemaal op eigen houtje gaan automatiseren. „Een veelheid van niet op elkaar afge stemde bewegingen," zegt Lut ken. „Nu de politie tot 26 korpsen is gereorganiseerd merken we dat we in één korps meerdere syste men in gebruik zijn. Dat is slecht voor het politiewerk en de inter ne organisatie." Lutken heeft nog niet geconsta teerd dat er al in de politiecom puters is gesnuffeld. „Maar ze zijn daar wel toe in staat. In de clubblaadjes van computerinbrekers wordt open lijk informatie uit politieregis ters te koop aangeboden. Onze computers en verbindingen zijn dus niet optimaal beveiligd." Een oud-kampgenoot legt een krans bij het Jongenskamp-monument op het terrein van het tehuis voor oud-militairen Bronbeek. Daar werd gisteren herdacht dat talloze jongens tijdens de Tweede Wereldoorlog in het voormalig Indië in interneringskampen het leven lieten. foto anp Van onze correspondente Janny Kok Rotterdam - Het Rotterdamse Kralings Bos, een bekende ontmoetingsplaats voor ho moseksuelen, wordt wegens overlast in de avond en nacht afgesloten. In het openbaar vrijende hetero- en homo-paren kunnen rekenen op een proces-verbaal als de po litie ze aantreft. De politie wil de komende tijd extra mensen in zetten om de veiligheid van alle bezoekers aan het Kralingse Bos te waarborgen. Omwonenden en 'verontruste bosbezoekers' hadden geklaagd over openlijk vrijende mannen in de buurt van een kinderspeel plaats en de in het bos wegge gooide condooms en vuile tis sues. Met ludieke acties hadden zij geprobeerd het bestuur van de deelgemeente Kralingen- Crooswijk, waarin het bos ligt, tot maatregelen te bewegen. Die maatregelen zullen nu direct worden genomen. De in het le ven geroepen werkgroep Veilig heid van het Bosoverleg Beheer Kralingse Bos is aan het werk gezet om een plan van aanpak te maken, die het bos recreatief aantrekkelijker moet maken en de veiligheid verhoogt. Het gaat daarbij vooral om infrastucture- le verbeteringen in het bos, die in het voorjaar van 1995 kunnen worden aangebracht. Die mogen wat de deelgemeente in samenspraak met politie, COC en omwonende betreft 'ingeto gen gebruik blijven maken van het bos'. De politie wil boven dien voorkomen dat er in de 'homoscene' moorden worden gepleegd in het Kralingse Bos. Vorig jaar werden twee homofie len in dit bos vermoord en werd er een zwaar verwond. Als die beroepsmilitair nou een Milva was geweest, dan zou ik nog wat snappen van al die morele opwinding over het feit dat er in een militair hospitaal een penisverlenging is toegepast. Nu snap ik weinig van al die heisa. Voor een krijgs macht die voortdurend in moet krimpen, moet zo'n ingreep toch een verademing zijn? Het schijnt dat het in België bij een soortgelijke operatie eens een keer goed mis is gegaan. De patiënt had nog kort voor hij onder het mes ging te kennen gegeven dat hij 'er een tot op de grond' wou. Toen hij bijkwam uit narcose, waren zijn beide benen geampu teerd. Ach, over een tijdje zijn verlengingen zo gewoon en zo bespreekbaar dat we er pas weer van op kijken als er een rechtzaak gevoerd wordt door een belangenvereni ging van penisverlengingspatiënten (mooi scrabble- woord) bij wie het zaakje is gaan lekken. De Consumentenbond bericht inmiddels in het jongste nummer van de Consumentengids dat het met de sterilisatie van mannen ook nog wel eens uit de hand wil lopen, dus daarover zullen binnenkort in de media ook wel weer allerlei pijnlijke voorbeelden van te zien zijn. Hoe dan ook, we zullen het allemaal open en bloot voorgeschoteld krijgen. Hirsch Ballin kan zich voor zijn volgende spreekbeurt alvast in gaan beelden hoe dat allemaal over zal komen in het buitenland. MERIJN Politie Schiedam pakt jeugdbende op Schiedam - Met de aanhouding van elf jongeren tussen 11 en 15 jaar denkt de politie van Schiedam een reeks misdrijven te hebben opgelost en een einde te hebben gemaakt aan het bedreigen van kleine kinderen. Behalve de elf jongeren is een 34-jarige vrouw aangehouden. Zij wordt verdacht van heling. De groep was sinds mei dit jaar actief. Na de aanhoudingen werd duidelijk dat er ongeveer 75 misdrijven zijn gepleegd, met name inbraken, vernielingen en diefstallen. Het ernstigste delict was het beschieten van een 63-jarige man met een luchtdrukpis tool. Hij kreeg een kogeltje in zijn hoofd, dat operatief verwijderd moest worden. De jongeren hadden hem beschoten om te kijken hoe de man zou reageren. Olifantje geboren in dierentuin Emmen Emmen - In het Noorderdierenpark in Emmen is in de nacht van maandag op dinsdag een olifantje geboren. De nieuwkomer heeft de naam Ant Bwe Lay gekregen, Birmaans voor 'kleine verrassing'. Het is een mannetje. Het is met zijn 'slechts' 65 kilogram een absolute lichtgewicht. Volgens een woordvoerder van het park verkeert Ant Bwe Lay in blakende gezondheid. Hij is zeer vitaal en een 'kranig meneertje'. Man ruïneert Maastrichtse kapel Maastricht - Een geestelijk gestoorde man heeft gistermiddag met een zware hamer de Banneuxkapel van de Sint Matthias- kerk in Maastricht kort en klein geslagen. De 39-jarige dader drong de kerk binnen op een moment dat die geheel verlaten was. Met een moker begon hij wild om zich heen te slaan. Een Mariabeeld kreeg een paar rake klappen en van de kaarsenstan daards en bidstoelen bleef weinig over. De kapel was onlangs nog voor ruim tienduizend gulden opgeknapt. Bende paspoort-vervalsers in Bandstad Enschede - De marechaussee is op het spoor gekomen van een bende paspoort-vervalsers die onder meer in de Randstad opereert. De bende verschaft illegale vreemdelingen uit Turkije, Irak, Iran en andere landen vervalste paspoorten tegen betaling van bedragen tot 2000 gulden. De ontdekking van de organisatie is een van de resultaten van het Mobiele Toezicht Vreemdelingen (MTV) dat sinds mei wordt uitgevoerd door twaalf 'vliegende brigades' van de marechaus see. Door middel van controles op de autowegen en in de treinen hebben de brigades sinds begin mei ongeveer 4500 vreemdelin gen aangehouden die zonder geldige papieren de grens wilden passeren. Politie voorkomt zelfverbranding Helmond - Politiemensen hebben gistermiddag in het Stadskan toor in Helmond ternauwernood kunnen verhinderen dat een 21-jarige Helmonder zichzelf en de Sociale Dienst in brand zette. Dat gebeurde, nadat niet werd ingegaan op zijn eis om de directeur van de Sociale Dienst te spreken te krijgen. De man had zichzelf en de ruimte waarin hij stond met meegebrachte benzine overgoten. Nadat hij zijn lucifers had gepakt, eiste hij nogmaals om een gesprek. Op dat moment schoten inmiddels gewaarschuwde politiemensen te hulp. De man slaagde er nog wel in een lucifer aan te strijken, maar die kon worden gedoofd voor de benzine vlam vatte. Kabinet negeert advies ambtenaren Den Haag - De onderhandelaars voor het paarse kabinet hebben bij het opstellen van het regeerakkoord een advies van de top-ambtenaren van de ministeries naast zich neergelegd. De topambtenaren hadden de onderhandelaars gewezen op de inkomensachterstand die overheidswerknemers hebben ten op zichte van het bedrijfsleven en de diensten-sector. Dat zou uiteindelijk kunnen leiden tot 'een vermindering van de kwali teit van de dienstverlening door de overheid aan de burger'. njJ Paarse kabinet beëdigd is. Hirsch Ballin moet echter 'SUQgereren dat hij het zoveel beter weet. In zijn eigen beleid eft hi/ daar in ieder geval niet veel van laten merken. Door Frits Stommels Paterswolde - Blunderende huisartsen komen met de bil len bloot. Een huisarts zou na een fout te hebben gemaakt, met naam en toenaam te biecht moeten gaan bij een daartoe aangestelde collega. Dat is de aanbeveling uit het onderzoek van de medisch socio loog Mare Conradi uit Paters wolde, die daarop volgend jaar aan de Rijksuniversiteit Gronin gen wil promoveren. Zo leren huisartsen en hun collega's van fouten zodat deze in de toekomst wellicht zijn te voorkomen. Uit een experiment met vrijwil lige melding in de noordelijke provincies blijkt dat huisartsen soms ernstig falen. Vaak gaat het om' conflicten tussen huisarts en patiënt of om verschrijvingen in recepten. Maar ook hebben huisartsen in twee gevallen toegegeven een kankergezwel of een darmafslui- ting niet te hebben onderkend. Ook bekende een arts niet naar een ziek kind te zijn gegaan, omdat hij de klacht niet ernstig genoeg vond. Later bleek het kind een hersenvliesontsteking te hebben. Uit een enquête die Conradi heeft gehouden onder zeshon derd huisartsen in het noorden van het land is duidelijk gewor den dat ruim tachtig procent voorstander is van het vrijwillig melden van een fout als daar voor een 'centraal punt', een huisarts die het vertrouwen heeft van zijn collega's, zou be staan en de gegevens niet wor den doorgespeeld naar het me disch tuchtcollege. Bijna negentig procent van een kleinere groep van vijftig huis artsen gaf te kennen zo'n fout ook metterdaad te zullen mel den. Van deze laatste groep, die een jaar lang is gevolgd, meldde de helft in die tijd in totaal vijftig keer de plank te hebben misgeslagen. Het is voor het eerst dat een getal wordt genoemd. Volgens woordvoerder Hilco Seegers van de landelijke huisartsen vereni ging LHV is er geen peil op te trekken om hoeveel door huis artsen gemaakte fouten het per jaar gaat. „Dat weten we gewoon niet," is zijn commentaar. Met zo'n meld punt als Conradi voorstaat zou daar in de toekomst verandering in kunnen komen. „Wat we wel weten is dat er elk jaar zo'n vijftig miljoen patiënt-huisarts contacten plaatsvinden," zegt hij. Deze woordvoerder staat vier kant achter de aanbeveling van de onderzoeker, al was het alleen maar om het grote nut voor opleiding en nascholing van huisartsen. Die kunnen leren van een goed geanalyseerde fout, waarbij precies is komen vast te staan waar de arts heeft gefaald. Bij de analyse kunnen een apo theker, een gedragswetenschap per, meerdere ervaren huisartsen en een specialist op het betref fende vakgebied worden betrok ken. Volgens de Amsterdamse huis arts Hans Grundmeyer, die na mens het Nederlands Huisartsen Genootschap in de begeleidings commissie van dit onderzoek heeft gezeten, is zo'n 'huisart senmeldpunt' te vergelijken met de Fona-commissies zoals die in de Nederlandse ziekenhuizen be staan. Bij zo'n commissie kunnen hulp verleners op basis van vrijwillig heid fouten die in ziekenhuis plaatsvinden melden. De erva ring is dat vooral verpleegkundi gen van die mogelijkheid ge bruik maken. Artsen zijn er, aldus Grund meyer, niet zo wild op om vrij willig met de billen bloot te gaan. Dat het experiment in de noordelijke provincies zo is uit gepakt heeft te maken met het feit dat het ging om zeer gemoti veerde huisartsen. Grundmeyer zegt goede hoop te hebben dat alle huisartsen straks wel door hen gemaakte fouten vrijwillig zullen melden. In zijn ogen moet dat gebeuren bij com missies, waarin minstens een ju rist, een huisarts en iemand van de patiëntenorganisatie zit. Zowel hij als de LHV-woord- voerder zijn van mening dat huisartsen in het algemeen zeer zorgvuldig te werk, maar dat het risico op het maken van een fout blijft bestaan. „Ze zitten er best mee als ze een fout maken. En het kan dan een verademing zijn om zo'n fout toe te geven en erover te praten," zegt LHV'er Seegers. Ook Conradi verklaart dat de Nederlandse huisarts goed bezig is, maar zekerheid dat het altijd goed zal gaan is moeilijk te krij gen. „Een kleine kans dat er iets misgaat zul je moeten accepte ren. Ervoor uitkomen kan mee helpen om de fout in de toe komst niet meer te maken."

de Stem | 1994 | | pagina 3