Een dagelijkse donderbui van herrie c k&pszxr S'ZTp"""' Opleving economie maakt regeren leuker Bemannin DE STEM- Vakcentrale: DE STEM Hirsch Ballin DE STEM BINNENLAND BUITENLAND pE STEM Nordholt Zielloos paars hifstz""1 -SïSï'"" Tante Betje 10 jr WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 A2 In De Stem van woensdag 17 augustus kon uw redacteur Rinze Brandsma het niet na laten een stemmingkwekend artikel te plaatsen over het inkomen van de Amsterdam se hoofdcommissaris Nord holt. Alle registers van bijvoeglijke naamwoorden worden open getrokken. Termen als 'sar castisch', 'superieur bluffend' en zo nog vele andere, geven blijk van vermoedelijk een enorme jaloezie op iemand, die het waagt boven de grau we middelmaat van zeer veel Nederlanders - en met alle waarschijnlijkheid ook ver boven de gemiddelde grijze middelmaat van uw redac teur - uit te steken. Dit typische Nederlands ver schijnsel, namelijk het de 'kop afhakken van een ieder die het waagt om boven het maaiveld uit te komen', toont nog steeds aan' dat de grijze middelmaat hier in Neder land tot absolute norm is ver heven. Het is alleen jammer, dat onze politieorganisaties steeds vaker aan internatio nale en professionele normen zullen moeten voldoen, net als onze internationale be drijven. Gedwongen door een verharding en internationali sering van de criminaliteit, welke al tientallen jaren uit stekend georganiseerd is. Be ter dan menige politie-orga- nisatie. Bovendien vragen steden als Amsterdam, met een interna tionaal karakter en van zich zelf al sinds jaar en dag toe gerust met een bijzondere mentaliteit, een professioneel politiekorps. De Nederlander, die gehandicapt wordt met een grauw en grijs middelma- tigheidsgevoel, kan maar niet begrijpen dat een professio nele organisatie ook profes sionele managers vraagt. Het bijbehorende salaris mag blijkbaar alleen in het be drijfsleven verdiend worden. De overheid moet het maar' redden met managers die aan de grijze norm voldoen en derhalve een middelmatig re sultaat al als een topprestatie zien. De grijze massa heeft blijk baar ook nog niet door, dat op dit niveau waarop com missaris Nordholt opereert, namelijk op het niveau van topmanagement, salarissen en emolumenten worden be paald door wederzijdse on derhandelingen. Het geeft blijk van de managementca paciteiten van de heer Nord holt, dat hij met een uitste kend resultaat voor zich zelf ondts. handel d heeft. Hier past geen misplaatste jaloezie, maar bewondering. Breda, ing. M.B. van der Meulen Bij de presentatie van zijn regeeerakkoord merkte Kok op dat 'het nieuwe kabinet zijn uitstraling moet krijgen door de ministers'. Zij zullen het regeerakkoord de bezie ling moeten geven die het nu nog zo node mist. Daarmee suggereert Kok dat zijn re geerakkoord 'in de praktijk' anders zal uitpakken dan dat van Lubbers-IH. Niets is minder waar, aange zien met paars alleen de kleur van de coalitie maar niet de kapitalistische ofwel zielloze grondslag van ons regerings beleid is veranderd. Evenals het vorige is het huidige re geerakkoord daardoor een zielloos/inspiratiesloos werk stuk, waarop geen bezielend/ in re korten en te I bewerken Puhr br'even °p rijm inspirerend beleid is te bou wen. Daaraan zal de geaard heid van de ministers niet kunnen afdoen. Vandaar dat ons land in de komende vier jaar wederom zal worden bestuurd op een kille cijfer-technocratische wijze. Alleen zullen onze re kenmeesters ditmaal niet van rooms-rode maar van paarse signatuur zijn, die - zoals gebruikelijk - hun gebrek aan visie zullen camoufleren met holle retoriek en versluierend woordgebruik. Deze moedeloos makende uit zichtloosheid is enkel te door breken door de zielloze/kapi talistische grondslag van ons regeringsbeleid te vervangen door een bezielde/idealisti sche. Door de over partij- en landsgrenzen heen reikende wereldproblemen waarvoor wij staan, kan daarbij alleen worden gedacht aan het mon diaal ideaal: „De verwerkelij king van de mensenrechten." Mijns inziens is minister Pronk de aangewezen figuur om een publiek debat over die broodnodige vervanging aan te zwengelen, gezien zijn bevlogenheid en zijn grote gedachten over een goed wer kende internationale rechts orde en de hervorming van de VN tot een efficiënt functio nerend orgaan. Hopelijk voelt hij zich geroepen om die taak op zich te nemen, hoe groot de weerstand van de geves tigde (kapitalistische) orde tegen zo'n (idealistische) bre de maatschappelijke discussie ook zal zijn. Langenholte, Wouter ter Heide Een paard wordt gemarteld, een kat doodgeslagen tegen een boom, een poesje achter een auto gebonden. En nu weer iemand die vanuit zijn auto met een jacht weer op katten schiet. Maar dat is geen nieuws en moet niet in de krant, vindt mevrouw Van de Sanden uit Dongen. Wel nee, hou het maar stil en laat die dierenbeulen hun gang maar gaan. Die paardemoordenaar heb ben ze, welke straf krijgt hij Een pak slaag met stokken En degene die dat poesje ach ter de auto bond, wordt die ook enkele kilometers meege sleept? Waarschijnlijk niet. Beste mevrouw, het moet met grote letters op de voorpagi na, misschien komt er dan ooit eens een einde aan het gemartel en getreiter van weerloze, onschuldige dieren. Inplaats van naar de krant te schrijven, kunt u beter de dierenbescherming helpen. Bent u weieens in een asiel geweest Of voelt u zich ver heven boven een dier en tel len ze niet mee Heeft uzelf een kat of ander dier? Vast niet, anders zou u zoiets niet schrijven. Die brief van u, die hoort niet in de krant. Sas van Gent, Mw. A. Herman Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact S 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 8 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. I De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 5 Zevenbergschen Hoek, ingeklemd tussen snelweg en spoorweg. Van onze verslaggever Paul de Schipper Voort raast het verkeer en altijd donderen de treinen. De snelweg knarst, piept en gilt weerzinwekkend een lemmingenlied: „Vooruit, vooruit." We zijn in het HSL- dorp Zevenbergschen Hoek. Nu al wonen, werken en sla pen daar mensen in een open houtzagerij. Snelweg en spoorbaan, vierent wintig uur per dag mitrailleert de artillerie van de vooruitgang dit dorp. Het kweekt een volk van hardpraters. „Mijn familie vraagt me weieens of ik doof ben, omdat ik zo'n harde stem heb," zegt Sandra de Wolff. Hoe is het mogelijk dat hier anno 1994 mensen leven zonder enige geluidsbescherming? En dan nog de HSL? Een reportage over het wonen in de waanzin van de maximale mobiliteit. De angst voor de snelle trein zit hem vooral in het besef dat het dorp al genoeg herrie kent. De komst van HSL overschrijdt voor veel bewoners de grens van wat draaglijk is. Een oudere vrouw staat tussen haar aardbeien langs de spoor lijn. Ze woont hier al vierenveer tig jaar, port met een tak in de grond en zegt: „Ze halen zulke stomme dingen uit... de weg en de gewone trein en nou nog die snelle trein, nog meer lawaai..." Een aanzwellend geluid over stemt de A16. De sneltrein naar Keulen zoeft op tien meter langs. De vrouw: „Als de trein komt, stoppen we altijd even met pra ten." Per dag passeren hier 190 trei nen. Straks met de HSL komen er nog eens 100 tot 150 per etmaal bij. Daar word je vanzelf stil van. „Stop even..." roept Elly van Ginneken, „de NS komt langs." Een paar seconden later kunnen we verder telefoneren. „Ik woon hier nog," zegt ze, „maar het kost moeite. Tussen onze tuin en de spoorlijn ligt alleen een brandgang en de weg wordt ook steeds erger. En dat verkeer is verschrikkelijk. Als mijn man in de badkamer staat en ik in de slaapkamer kunnen we elkaar niet verstaan." 'Beja' heet het huis met de rode stokrozen naast de voordeur. Het is een van de zeven huizen tussen de A16 en de spoorbaan. Vijftig meter verder bij de bo men naast het viaduct flitsen de vrachtwagens voorbij. Zuigwin- den rukken aan de esdoornbla deren. Eerbied en afschuw voel je bij zoveel geweld. Onbegrijpelijk dat hier mensen kunnen leven. In 'Beja' woont de familie Mou wen. „Als-ie komt," zegt moeder Mouwen, „dan gaat-ie bij ons door het huis." Ze woont er graag. En die herrie dan? „Daar zijn we in meegegroeid. Nee, buiten zit ten, da's niks. Je kunt mekaar nauwelijks verstaan. In het weekend gaat het nog, maar dat vrachtverkeer... En ze hebben nooit iets gedaan om ons te be schermen. In '88 zaten we al boven de tachtig decibel. Sinds dien is de drukte bijna verdub beld." Eigenlijk is ze verslaafd aan het lawaai: „Ik kan niet tegen rust. In een nieuwbouwwijk vind ik het eng,stil." Mieke Timmers woonde hier ook, pal naast de spoorbaan: „Ons oudste kind heeft jarenlang met de luiken en ramen dicht moeten slapen. Nooit rust. We werden stapelgestoord." Haar man Roel: „We leefden ermee als met een handicap." Van zijn werk nam hij een keer een geluidmeter mee. Op het balkon mat hij 95 decibel: het geluid van een fatsoenlijk vlie gende straaljager. In de industrie is 80 dB(A) de norm voor een beginnende ge- hoorbeschadiging. Dat betekent oordoppen uitdelen. Wel op de werkvloer, maar niet in Zeven bergschen Hoek. Daar geldt de milieu-wetgeving. Die voorziet bij een niveau van 75 dB(A) in een afbraakplicht! „In een zone met 75 dB(A) of meer mogen geen huizen staan. Het probleem is alleen dat die regel er is, maar dat er geen regels zijn die voorschrijven wie de sloop betaalt," vertelt woord voerder Kramer van de Stichting Geluidhinder in Delft. Mieke Timmers: „We zijn wegge vlucht uit Zevenbergschen Hoek." Hun huis stond vijf jaar te koop. Het gezin woont nu in Made. Als 's lands economie bulderend begint te ontwaken, doet Anja Kouwenberg de ramen dicht: „Elke morgen om vijf uur." Ze leest een boek over de schilder Van Gogh. Binnen! „Buiten le zen? Hoe moet dat?" Ze legt beide handen over haar oren, spottend: „Zo zeker?" Haar man Cor: „Het is een dage lijkse donderbui van herrie." Anja heeft een loopgraafdenken ontwikkeld. Ze zoekt altijd dek king tegen het geluid: in huis of bij de schuur tussen de conife ren. Nog een wanhopige metho de: de radio harder zetten. Guus van Zuijlen is voorzitter van het plaatselijk actiecomité tegen de HSL. Zijn filosofie: „We kunnen de HSL niet tegen- HSL en TGV. De lijn en de trein. Synoniem voor snelheid en vooruitgang, maar ook voor herrie en andere overlast. Het ka binet koos voor een ho gesnelheidslijn van Am sterdam naar Brussel via Breda. Een uitwijk via Roosendaal komt in beeld als de Belgen dwars blijven liggen. Brabant baalt. Wat zijn de gevolgen? In een kor te serie verhalen maakt De Stem tussenstops langs het toekomstige spoor. Vandaag deel 1: Zevenbergschen Hoek. foto de steiwdick de BOER houden, maar als 'ie dan hier moet komen, dan onder de grond. Nu willen ze die trein hier acht meter boven het maai veld laten rijden. Daar komt dan nog eens vier meter schutting bovenop. Het Akoestisch Bureau van Rijkswaterstaat in Dordrecht' deed in 1987 op verzoek van de gemeente Zevenbergen geluid metingen bij Zevenbergschen Hoek. Op dat moment passeer den er bijna 52.000 auto's per etmaal over de A16. In negen huizen werden niveaus van rond 80 dB(A) gemeten, in 112 wonin gen bleef de meter rond de 70 dB(A) hangen. Het rapport sprak van 'een complexe akoestische situatie.' De stilte aan het ambtelijk front lijkt sindsdien haast even com plex. Met buurtbewoonster Sandra de Wolff haalde Anja Kouwenberg in 1988 handtekeningen op om zo de komst van geluidswering te bespoedigen. Het hielp niet.' De overheid zweeg. Murw van de 24 uurs-verdoving reageerde de bevolking gelaten: „Het helpt toch niet." Aktievoerder Van Zuijlen ver klaart waarom zijn dorp nog zo open en onbeschermd in deze zone van geluidsterreur ligt. „Afschuiven! De Spoorwegen nemen geen verantwoordelijk heid. Ze wijzen de snelweg aan De familie Mouwen, met op de achtergrond hun huis en de onvermijdelijke trein. foto cor viveen als bron. Rijkswaterstaat be heert de A16, maar Rijkswater staat zegt: we doen pas iets als we de weg zesbaans gaan ma ken, maar de weg wordt pas verbreed als de HSL wordt aan gelegd. De één verschuilt zich achter de ander en wij zitten tot het jaar 2000 of ver daarna met de herrie." Een verklaring met een paradox: als de HSL er komt, zorgt dat voor nóg meer herrie, maar het project biedt tevens de kansen om de ambtelijke en financiële impasse te doorbreken. Aardig voor de bewoners van Zeven bergschen Hoek: Zeg ja tegen de HSL voor meer isolatie. Fijn, die Hoge Stille Lijn. Het rapport van Rijkswaterstaat voorzag op de A 16 een jaarlijkse verkeerstoename van 2,5 procent met een verwacht aantal voer tuigen van 67.516 in 1998. De futurologen van Waterstaat moeten zeven jaar geleden een black out gehad hebben, want nu al, half 1994 passeren er dagelijks 85.000 voertuigen. Hoe heeft het geluid zich onder tussen ontwikkeld? Kramer van de Stichting Geluidhinder: „Het aantal decibellen stijgt zeker niet evenredig, maar er zal best wat herrie bijgekomen zijn." „Natuurlijk hebben we na T nog een keer geluid gemeten," zegt de Zevenbergse PvdA-wet- houder J. van de Wetering, „vo rig jaar nog." Wat is er veranderd? Het verkeer is immers sterk toegenomen en er rijden 's nachts meer goede rentreinen. Van de Wetering zoekt het even na, moet dan, heel eerlijk, zichzelf corrigeren: „Sorry, geen nieuwe metingen maar wel een onderzoek." Hoezo onderzoek? „Nou de metingen van '88 zijn verwerkt in een actueel compu termodel." Die metingen met de verkeerde prognoses? „Ja, maar wel aangepast." Ondertussen zitten de mensen in Zevenbergschen Hoek nog in de herrie en krijgen ze ook de HSL er nog bij? „De overheden schuiven elkaar het balletje toe. De A16 is de bron van de ellende, maar de HSL is nu de sleutel in het hele verhaal. Die zorgt voor nog meer geluidsbelasting, maar tegelij kertijd zullen er dan geluidwe- rende maatregelen genomen worden." Kan de gemeente zelf niets doen? „Nee, Rijkswaterstaat zegt geen fondsen te hebben. Wij hebben geld voor gevelisolatie aange vraagd, maar andere projecten elders in het land gingen voor. We visten ernaast." Wat nu? Stilte. Door Pieter Willemsen Tenminste twee 'paarse mi nisters', Melkert (PvdA) en Wijers (D66), kwamen er meteen al eerlijk voor uit: regeren kan leuk worden nu het economisch weer beter gaat. Terwijl Melkert en Wijers verhaalden over de zegeningen van een groeien de economie, keek minister Zalm (WD) van Financiën zorgelijk toe. Dat beeld kan kenmerkend worden voor de verhoudingen in de regeringscoalitie van Pv dA, VVD en D66. Het regeerak koord is degelijk. Dat gaat uit van een lage economische groei in de komende vier jaar. Alle pijnlijke ingrepen uit het re geerakkoord zijn erop gericht het land heelhuids 1998 te laten halen, ook als het tegenvalt met de economische groei. Maar ministers hebben door gaans hogere ambities dan het rijkskasboek kloppend maken door stevig te bezuinigen. Tij dens de 111 dagen kabinetsfor matie is steeds duidelijker ge worden dat er meer ruimte kan komen om ambities te realise ren. De economie begint zich duidelijk te herstellen. Het CBS maakt uitgerekend op de ge boortedag van het nieuwe kabi net bekend dat de consumenten voor het eerst sinds begin 1990 weer vertrouwen hebben in de economische ontwikkeling. Niet ten onrechte. In heel Euro pa laten de cijfers van het be drijfsleven over het tweede kwartaal resultaten zien die ruim boven de verwachtingen liggen. Het Centraal Planbu reau heeft zijn groeiverwach ting al naar boven bijgesteld. De Duitse economie, waarvan de Nederlandse in belangrijke mate afhankelijk is, zal naar verwachting volgend jaar met 3 procent groeien. De tijd van het doemdenken lijkt voorbij. Veel grote onder nemingen hebben orde op zaken gesteld. Ongeveer vijf procent van de Nederlandse invoer komt uit goedkope Oosteurope- se of Aziatische landen. Daar staat echter een toenemende ex port naar die landen tegenover. Nederland blijkt met zijn loon kosten niet vreselijk uit de pas te lopen in Europa en datzelfde geldt voor de omvang van het ambtenarenapparaat. Zelfs met de onstuitbare wao gaat het de goede kant op en niet alleen door de herkeuringen. Ook de instroom van nieuwe gevallen neemt af. Niet voor niets luidt de eerste zin uit Koks regeerak koord: „Nederland is een land met toekomst." Toch gaat het kabinet voor alle zekerheid voor de komende pe riode uit van het meest sombere van de twee toekomstscenario's van het CPB: het behoedzame scenario. Die toekomstverken ning veronderstelt een lage eco nomische groei en een werk loosheid die in 1998 is opgelo pen tot 700.000 personen. Maar ook in het gunstige CPB-scena- rio, dat op dit moment een gro tere realiteitswaarde lijkt te hebben, is er wat de werkgele genheid geen sprake van echt vette jaren: ook als het goed gaat zijn er nog 600.000 werklo zen in 1998, stelt het CPB vast. De werkgelegenheid blijft het zwakke punt in de komende jaren. Van de grote onderne mingen valt op dit vlak weinig te verwachten. Die hebben de afgelopen jaren hun winsten opgevoerd door diep te snijden in hun personeelsbestand. Te recht legt het kabinet-Kok in het regeerakkoord de nadruk op het ondersteunen van het mid den- en kleinbedrijf. Dat zal voor de nieuwe werkgelegen heid moeten zorgen. Op verzoek van de PvdA is op het laatste moment in het re geerakkoord nog .een passage opgenomen over herverdeling van arbeid. Daarmee moet de vakbeweging gerust worden ge steld. Van herverdeling wordt niemand rijker. Maar duidelijk is dat de traditionele vijfdaagse werkweek voor alle werknemers zijn langste tijd heeft gehad. De maatschappelijke behoeften zijn veranderd. Waar dat nodig is zal de overheid in moeten spelen op veranderende ar beidspatronen door belemme rende wetgeving te wijzigen. Ook als de werkgelegenheid de komende jaren harder aantrekt dan het CPB in zijn zonnige scenario veronderstelt, is het onwaarschijnlijk dat de 170.000 moeilijk plaatsbaren, de oudere werklozen en de goedgekeurde arbeidsongeschikten aan de slag komen. Het grote voordeel van de aan trekkende economie en de ver beterende werkgelegenheidssi tuatie is dat de druk op het kabinet om al te gehaast en al te diep in te grijpen in de sociale zekerheid vermindert. Dat net stelsel van wao en ww en bij stand moet veranderen, staat vast. De huidige sociale zeker heidswetten en vooral van de manier waarop de uitvoering is geregeld bevorderen de terug keer naar het arbeidsproces met voldoende. De aantrekkende economie houdt voor het nieuwe kabinet niet alleen extra kansen in> maar betekent ook dat de risi co's groter zijn. De spanning® tussen ministers die extra uit gaven willen doen en minister Zalm van Financiën die als een uiterst zuinig mens beken staat, kunnen hoog oplopen. Vigo (anp) - De zaterdag ge arresteerde Nederlandse be manning van het met 1100 jjilo cocaïne geladen schip Zwanet heeft schuld bekend. Het gaat om de 35-jarige kapi tein K.G. Mos, zijn stuurman en een matroos. Zij zitten opgeslo ten in een gevangenis in Madrid, pat heeft een woordvoerder van cm Utrecht (anp) - Het CNV v in het komende cao-seizoe moeten per bedrijf of bedrij om de arbeidsvoorwaarden 1 De christelijke vakcentrale vindt wel dat de nadruk in de onder handelingen moet liggen op werkgelegenheid, medezeggen schap en duurzaamheid. Het overleg over de arbeidsvoor waarden zal de rest van de eeuw in het teken staan van 'maat werk en diversiteit', stelt het CNV in zijnconcept-arbeids- voorwaardennota. Een centrale looneis komt in het stuk niet voor. De loonparagraaf is dan ook bijna de kortste van de hele nota. 'Prikkels' Het CNV stelt slechts dat de loonsverhogingen komend jaar vermoedelijk lager zal zijn dan de op 2,5 procent geschatte in flatie. De vakcentrale brengt verder een koppeling aan tussen de loonstijging in een cao ener zijds en versterking van de me dezeggenschap, kwaliteit van de arbeid en werkgelegenheid an derzijds. Opvallend is dat het CNV 'het versterken van prikkels' om het ziekteverzuim te drukken, niet uitsluit. Het gaat daarbij bij voorbeeld om het inleveren van vrije tijd door werknemers die zich ziek melden. De vakcentrale stelt wel dat zul ke 'prikkels' hooguit het sluit stuk mogen zijn van een beleid dat is gericht op voorkoming van ziekte. Opmerkelijk is verder de bereid heid van het CNV tot aanpassin gen in de hoogte en de duur van de vut-uitkeringen. De vakcen trale verbindt daaraan echter de (AD VEI Open ui Cursussen op het nivc in de volgen Cultuurwetenschappen l Economie Bedrijfs- en best wetenschappen, informat Voor inlichtingen Studiecentrum Breda, 4815 BC Breda,' Ex-justitieminister Hirsch Ball Politieke bijt. De voormalig voortdurend te verbazen en te daag om hem heen gebeurt. üie argeloze instelling kan s Sepokt en gemazeld zijn in de een grote mate van creativitei' Hirsch Ballinnen lopen echter vaak aan uitspraken die door judbom hebben. In de aanloop naar de recentr Politieke vriend en vijand in voor het paarse gevaar. Hij w en dood (euthanasie) door an zorgvuldig zouden worden bet net nieuwbakken kamerlid H opwaaien met zijn betoog voi eindhoven. Hirsch Ballin spr< van druggebruik, kritiseerde Almelose rechter uitgesproker pat het tolerante koffieshopbi j)e zou het een opmerkelijk sti ^nnen noemen. Helaas het LriP'Tbaiig minister van Just eieid dat in de afgelopen vie jn eigen CDA in al die jaren u^leid in Nederland, deel II t Nederlandse drugbeleid i: hU®?1 onduidelijk. Hirsch Ba J dat het paarse kabinet be h'®1 ®uggereren dat hij het zo< u hij daar in ieder geval ni

de Stem | 1994 | | pagina 2