Forse verhoging van premies autoverzekering Betuwelijn van Lievense kost miljard gulden méér Minder asieltoerisme door actie 'Rugzak' De extraatjes van Libero. ;om collega! DWINKELS E Burgemeester Van Dun moet auto negen maanden laten staan COMPUTERBOEKHOUDEN JAPANS TAFE IJKT U TOE )F BIEDT U ISTE HULP [diploma hoort erbij. Iverteren fet stof opwaaien, itiqualr.99 saterdag staan de st aantrekkelijke ires in deze krant, pant Personeel u een behoorlijk ïind op weg. it s3gg|gs- Personeel s nipenaren RBC klopt NAC |iii bekerduel Slachtoffer steekpartij overleden Z-Vlamingen wonen te goedkoop Kans op grote order Daf SP I CNV-bonden vrij in cao-overleg Hein Fentener van Vlissingen (73) overleden I Arsenicum in Ken FBTO en Royal Nederland de eerste Ploeg Kok aan de slag Van Damme wordt vrijdag nog niet opgehangen Justitie vraagt VS oplichter uit te leveren Drs. P 75 jaar Shell en Esso profiteren van energieheffing Wegens rijden onder invloed II js 1994 Oog- en tongstrelei een apart avondj£ uitj Paradijs - Oosterhout tel. 01620-29813 Paradijs/Bouvigne - Breda tel. 076-600600 710311 •ioek gaat op 7 september te EHBO-cursus van start, le EHBO-cursus 01154-1734. Ingen: De Stem, 076-236911 (N e juiste baan binnen uw bcreifcj En dat is wakker als. 'oelen zich grondig is nder krant Ide krante- 'n dagblad. n de boek- ichten. En ne belang- tde thema- e aandacht c dat de tijd der. En dat iemogelijk- et Cebuco, erdam, jeen dag. 1 Minder warm Achter een koufront, dat afgelopen nacht passeerde, stroomt frissere lucht binnen. Daarbij kan er af en toe een bui vallen met een kleine kans op onweer. I Breda - Voor de derde achtereen- I volgende keer heeft RBC in een officiële wedstrijd de winst weg- I gekaapt bij NAC. Gisteravond Inonnen de Roosendalers het be- serduel met 2-3. De Bredanaars 1 twee keer een voorsprong I lit handen, h ZIE SPORT - B2 I Oosterhout - De 56-jarige man I ait Delft, die in de nacht van za- op zondag werd neerge- I stoken op zijn boot in de jachtha- I ren Hermenzijl in Raamsdonk, is I ssteren in het Pasteurziekenhuis I .r. Oosterhout overleden. De ver- I dachte, een 24-jarige Tilburger, hordt vandaag voorgeleid voor I de officier van justitie in Breda. I Middelburg - Ongeveer een derde I van alle Zeeuws-Vlaamse huur- I vers woont, gezien hun inkomen, I in een te goedkope sociale huur- I woning. Landelijk is dat 21 pro- 1 cent. Daarom moeten er tot het I jaar 2000 minder sociale huur- I woningen worden gebouwd, I maar meer goedkope en middel- dure kjopwoningen. ZIEZEELAND -Cl Den Haag - Daf Special Products I maakt grote kans op een enorme I defensie-order. Het bedrijf mag I vier prototypes bouwen voor een nieuw verkenningsvoertuig voor 'e Nederlandse en Duitse land- I macht. Ais beide potentiële afne- I mers tevreden zijn, mag Daf SP in totaal 453 voertuigen leveren. 1ZIE ECONOMIE - A5 I l'trecht - Het CNV wil zijn cao- I onderhandelaars de komende tijd I de vrije hand geven. Ze mogen I per bedrijf of bedrijfstak bezien I wat de ruimte is om de arbeids- I voorwaarden te verbeteren. Het CNV is ook bereid de hoogte en duur van de vut bij de onderhan delingen met de werkgevers ter I discussie te stellen. ■ZIE BINNENLAND-A3 Helmond - Op 73-jarige leeftijd is Hein Fentener van Vlissingen, toon van een van de rijkste fabri kantenfamilies van Nederland, overleden. Hij was het zwarte schaap van de familie, wilde zijn wbeiders meer zeggenschap ge- ten en werd wereldberoemd door ajn gevecht met de Zwitserse Witie over de hoogte van zijn ™a aan het meer van Genève. ■ZIE ECONOMIE - A5 Van onze verslaggever Breda - Het alternatieve plan voor de Betuwelijn van de Bredase ingenieur L. Lievense hoeft niet veel meer dan één miljard gulden méér te kosten dan het plan van oud-minister Maij-Weggen. Daarvoor zou er van Kijfhoek tot Zevenaar een half-bovengrondse tunnel bekostigd kunnen worden die een minimum aan overlast en verstoring van het landschap ver oorzaakt. Lievense heeft, na de presentatie eind vorig jaar van zijn opmerke lijke alternatief in De Stemde afgelopen maanden gebruikt om het plan te verbeteren en een glo bale kostenberekening te maken. Hij komt uit op een totale inves tering van 8,3 tot 8,8 miljard gul den; dat is één tot anderhalf mil jard meer dan de Tweede Kamer in laatste instantie bereid was uit te geven aan de Betuwelijn. Lievense's plan voorziet in een tunneltracé dat niet geheel onder de grond loopt, maar half boven het maaiveld uitsteekt. De treintunnels zouden afgedekt worden met een dijklichaam met een flauwe hellingsgraad, zodat koeien en tractoren deze hinder nis makkelijk kunnen nemen. Kruisingen met wegen, fietspa den en dergelijke hoeven geen probleem te zijn, omdat de dijk- tunnel op plaatsen waar dat no dig is gemakkelijk wat dieper in de grond kan zakken. Lievens zegt dat het verschrikke lijk moeilijk was om de juiste kosten te berekenen. „Zeker omdat de betrokken in stanties mij niet aan wilden ge ven wat het traditionele ontwerp vergt aan investeringen voor via ducten en aansluitingen. En dat zijn in mijn plan juist de zaken waarop aanmerkelijk bespaard kan worden." Uiteindelijk kwam hij tot een kostenraming die één tot ander half miljard gulden hoger uitvalt dan het bedrag dat het parlement wenst uit te trekken voor de Bet uwelijn, inclusief de aanvullende geluidwerende maatregelen waarvoor de Tweede Kamer zich sterk heeft gemaakt. „Ik had ook één miljard kunnen zeggen, dat komt dichter in de buurt van mijn verwachtingen. Ik heb maar gekozen voor een ruime marge. Bovendien heb ik in mijn berekening geen korting opgeno men voor het feit dat dit plan het landschap aanmerkelijk ontziet," aldus de Bredase ontwerper. Lie vense heeft zijn berekeningen in middels aangeboden aan de frac tieleiders van alle politieke par tijen in de Tweede Kamer, aan de Nederlandse Spoorwegen en aan de rekenmeesters van Rijkswa terstaat. „Bij de NS weigeren ze nog steeds serieus in te gaan op mijn alternatief, maar de mensen van Rijkswaterstaat die ik gesproken heb, moesten toegeven dat zowel de technische als financiële bere keningen klopten", aldus Lie vense. Bij Rijkswaterstaat was gisteren geen commentaar op de cijfers verkrijgbaar. De kans dat alternatieve plannen een kans maken in de besluitvor ming rondom de Betuwelijn is ge stegen met het aantreden van het kabinet Kok. Kok en de zijnen willen eerst nog een half jaar uit trekken om alle voors en tegens van de Betuwelijn op een rij te zetten. Volgens Lievens is een half jaar ruim genoeg om zijn plan tot in detail uit te werken. Van onze verslaggever Breda/Rotterdam - Twee grote autoverzekeraars - FBTO en Royal Nederland - gaan de premies voor autoverzekeringen fors verhogen. FBTO maakt de premie nog dit jaar 20 procent duurder, Royal Nederland verhoogt de premie begin volgend jaar, maar weet nog niet precies met hoeveel. 1 - Negentig procent van I u eWoners uit de streek rond I Tol en Balen, in de Belgische I emP('n, heeft een te hoge con- I f"'!3''6 van kankerverwek- ®de stof arsenicum in het li- naam De oorzaak is de bodem- ffvuiling rond een failliete mu- 'uefabriek en een voormalige ankfabriek. ■tie buitenland - a4 ui ,5 12 Operatie ransel FBTO is onderdeel van de AVCB- groep, de verzekeringscombina tie van Centraal Beheer, FBTO, Avéro en Staat Bankiers. Een woordvoerder verklaart de forse premieverhoging als een 'inhaal slag'. FBTO heeft de premies de laatste drie jaar niet verhoogd. Centraal Beheer, eveneens een onderdeel van AVCB, heeft 'voorlopig' geen plannen voor een verhoging. Dit concern kondigde vorig jaar november al een ver hoging van 7 procent aan. AVCB, de grootste autoverzeke raar in Nederland, is volgens een woordvoerder de eerste zes maanden van dit jaar geconfron teerd met een hogere schadelast door stijging van het aantal on gevallen en hogere schadeclaims. Hoeveel de wa-polissen omhoog gaan moet nog bekeken worden. FBTO is overigens niet gechar meerd van de uitlatingen van de AVCB-woordvoerder. FBTO pro beert er alles aan te doen om de premiestijging tot 10 procent be perkt te houden, zegt een woord voerder. Bij Royal Nederland is het niet zozeer de groei van het aantal au todiefstallen die de premie om hoog jaagt, maar de toeneming van het aantal letselschaden. Directeur Rosenmuller van Royal Den Haag - De in Singapore tot de strop veroordeelde Nederlan der Van Damme wordt vrijdag niet opgehangen, laat het minis terie van Buitenlandse Zaken weten. De 58-jarige Van Damme is ter dood veroordeeld nadat hij betrapt was bij het binnensmok kelen van ruim 4 kilo heroïne. De president van Singapore wees eerder een gratieverzoek af. Het ministerie van Buitenlandse Zaken is nog steeds in gesprek met de Singaporese regering om op humanitaire gronden clemen tie voor Van Damme te krijgen. Van onze correspondent Middelburg - Het Openbaar Mi nisterie in Middelburg heeft de VS om uitlevering gevraagd van de 60-jarige New Yorker Harold Glanz. Het verzoek wordt medio september door de rechtbank in New York behandeld. Glanz is onder meer de hoofdrol speler in de zwendel bij het En gelse Leger des Heils dat daar mee 8,8 miljoen dollar kwijtraak te. Vier miljoen dollar verdween in zijn zakken. Het Zeeuwse Openbaar Ministe rie wil dat Glanz, een lid van de maffiafamilie Carlo Gambino, getuigt in de zaak tegen de 42-ja- rige Goesenaar Guido H. Die wordt ervan verdacht via zijn Continental Capital Markets In vestments (CCMI) diverse bui tenlandse bedrijven te hebben opgelicht. vervolg op zeeland - Cl Nederland wil niet kwijt met welk percentage de premies vol gend jaar stijgen. Op alle andere bedrijfsonderdelen is dit jaar winst geboekt, maar het resultaat bij de motorrijtuigenverzekerin gen blijft marginaal. De groei van het aantal letsel schaden,. wordt volgens Rosen muller niet veroorzaakt doordat het plotseling gevaarlijker is op de Nederlandse wegen. Het aan tal ongelukken neemt namelijk niet toe, maar de gedupeerden claimen sneller voor'lichamelijk ongerief als gevolg van een bot sing. Vooral de schaden als ge volg van zweepslag worden als maar hoger. „Het is zelfs zo dat de politie bij een ongeluk soms al brochures uitdeelt van de zweepslag-vere nigingen, die bemiddelen bij het verkrijgen van een schadevergoe ding," zegt Rosenmuller. Hij dringt er dan ook op aan 'Amerikaanse toestanden' te ver mijden. In de Verenigde Staten hebben de vaak enorme schade claims de hoogten van de verze keringspremies opgedreven. Tegelijkertijd maakte AVCB gis teren de halfjaar-cijfers bekend, waaruit blijkt dat de verzekeraar het niet slecht doet. De netto winst steeg met 23 miljoen gul den naar 174 miljoen gulden. Behalve de autoverzekeraars Centraal Beheer, FBTO en Avéro maken ook de ziektekostenverze keraars OLM en Zilveren Kruis en de levensverzekeringstak van Staal Bankiers, Het Groene Land en Vendopolis deel uit van deze combinatie. AVCB rekent voor heel 1994 op een hoger resultaat. VANDAAG IN DEZE KRANT Bij de vandaag in stilte zijn 75e verjaardag vierende Heinz Polzer, Drs. P, staat geen letter greep voor niets. Hij schrijft vormvast, vir tuoos ervgeestig. En hij is dichter op één lijn met Bach en een Franse post bode. zie gids Het kabinet-Kok is gisteren in de Haagse Trèveszaal begonnen met het opstellen van de regeringsverklaring en de begroting voor volgend jaar. fotoanp INHOUD 2 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Den Haag - Op grond van be staande afspraken zal een deel van de opbrengst van de energie heffing in de kassen van Shell en Esso vloeien. Dat bedrag kan op lopen tot enkele tientallen mil joenen guldens per jaar. Uit de voorlopige kabinetsplan nen blijkt ook dat een gezin ge middeld 210 gulden per jaar aan die heffing kwijt is. Het kabinet wil dat bedrag via de fiscus weer naar de consument terugsluizen. (ADVERTENTIES) 000218 I I DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1994 LOS EXEMPLAAR MAANDAG T/M VRIJDAG 1.75 ZATERDAG: 2,00 Schalkhaar (anp) - De actie 'Rugzak' van het ministerie van Justitie heeft het asieltoerisme vanuit Roemenië naar Neder land drastisch verminderd. De campagne ging 15 augustus van start. In de eerste week vroe gen ruim 168 Roemenen asiel. Van hen wilden zich 127 om onei genlijke redenen in Nederland vestigen, aldus het ministerie. Voordat de campagne begon kwamen er wekelijks enkele hon derden Roemeense jongeren naar Nederland om door het aanvra gen van asiel aan een goedkoop vakantie-adres te komen. De wassende stroom asieltoeris ten uit vooral Roemenië was voor het ministerie van Justitie deze maand reden het Voorschrift Vreemdelingen zodanig te veran- deréh dat kansloze asielzoekers binnen 24 uur Nederland kunnen worden uitgezet. Eerder was die periode acht dagen. Alle Roemenen die in Nederland asiel willen aanvragen, worden sinds half augustus naar het on derzoek- en opvangcentrum in Schalkhaar verwezen. Daar be oordeelt een speciaal team van justitie de verzoeken. Van de 127 Roemenen die in de eerste week van de actie 'Rugzak' ten onrechte asiel hebben aange vraagd, zijn er 60 onder begelei ding van de Koninklijke Mare chaussee direct Nederland uitge zet. De anderen zijn er in af wachting van üitzetting in vreemdelingenbewaring gesteld in Nieuwersluis en het grenshos pitium. De Roemenen met een serieus asielverzoek zijn overgebracht naar asielzoekerscentra. Ze kun nen daar blijven tot over hun aanvraag is beslist. Het uitzetten van de Roemeense asieltoeristen verloopt volgens de woordvoerder van justitie zon der problemen. „Ze begrijpen dat het geen zin heeft om te protesteren. Ze trek ken de aanvraag daarom vaak snel in. De meesten erkennen dat ze alleen asiel hebben aange vraagd om in Nederland vakantie te houden," aldus de woordvoer der. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Burgemeester H. van Dun van Loon op Zand is door de Bredase politierechter voor rijden onder invloed veroordeeld tot een boete van 1750 gulden en negen maanden rij-ontzeg- ging. Van Dun voerde geen verzachtende omstandigheden aan en verdedigde zich ook niet. Hij gaat niet in hoger beroep. Van Dun was in de geregisseerd aandoende zitting de enige die een relatie legde tussen zijn openbare functie en zijn straf baar feit. „Ik ben er mij ten volle van be wust dat 1,86 promille haaks staat op het verwachtingspatroon dat men van mij mag hebben. Ik maak mijn excuses dat ik hier voor u moet verschijnen," zei hij tegen de rechter. De behandeling voor politierech ter mr. A. van Andel duurde nog geen kwartier. De voormalige lo co-burgemeester van Breda zei dat hij een grote stommiteit heeft begaan en ging verder niet op de zaak in. Op 2 juli veroorzaakte Van Dun (60) 's morgens vroeg op de Roos- bergseweg bij Bavel een eenzijdig ongeval door met zijn Volvo in een sloot te rijden. Door zijn ge drag daarna ontstond bij omwo nenden het vermoeden van drankmisbruik. De politie con stateerde dat vervolgens ook. De ademtest mislukte in eerste instantie omdat het apparaat weigerde. Een tweede proef slaagde niet omdat de burge- meester onvoldoende kon blazen. De bloedproef wees daarop een promillage van 1,86 aan. Volgens Van Dun had hij die nacht vier borrels en drie glazen cognac gedronken. Gisteren zei hij dat het 'best meer geweest kan zijn.' Naar zijn zeggen had hij geen enkele reden om die nacht aan de drank te gaan en daarna zelf te rijden. „Het was een grote stommiteit. Ik neem aan dat de alcohol een rol heeft gespeeld bij het ongeval. Later heb ik wel be grepen dat dat in een scherpe bocht is gebeurd." Hij vroeg bij de strafmaat er re kening mee te houden dat de 'on evenredige publiciteit diep heeft gesneden in het hart van mijn fa milie en van mij.' Mevrouw Van Dun volgde de zitting vanaf de publieke tribune. Officier van justitie mr. H. van der Meijden eiste de bij het aan getroffen promillage gebruikelij ke straf van 1750 gulden boete en negen maanden rij-ontzegging. De officier gaf niet aan waarom hij j>een hogere straf eiste. Hij had die mogelijkheid omdat er sprakSAvas van een eenzijdig on geval en het Openbaar Ministerie dan doorgaans een schijf hoger gaat zitten: twee weken voor waardelijk, 2000 gulden boete en negen maanden niet rijden. De rechter wees er wel op dat Van Dun in aanmerking kwam voor een hogere straf. Zij vol stond toch mét de gevraagde straf omdat hij nog niet eerder was ge pakt en omdat er veel publiciteit is geweest over zijn misstap. (ADVERTENTIES) Cursus in 6 bijeenkomsten. Opleiding voor elk boekhoudprogramma. Eerst wordt basis kennis boekhouden behandeld. Daarna volgt instructie over het inrichten, opstarten en voeren van een computerboekhouding, met als uitkomst de balans, resultaatreke ning, btw-afdracht, deb/crediteurenadmini- stratie en besparing op accountantskosten. Plaatsen: Amsterdam, Arnhem," Breda, Eindhoven, Rotterdam, Utrecht, drs. ing. E. Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403 - 7 43 83 5 10 05. 1. Pak Libero Up Go ter waarde van 9 gulden gratis Als u één pak Ubero-luiers maxi, maxi plus of extra large koopt krijgt u een pak Up Go broekluiers 12 stuks gratis. Een Up Go broekje is net zo absorberend als een gewone luier en uw kindje kan het zelf aan- en uittrekken. 2. Tien gulden retour. Koopt u twee pakken Ubero-luiers mini of midi dan krijgt u tien gulden via bank £j of giro (kijk op de verpakking!. 3 Libero-luiers, 1 Q QQ per pak 1.7.4/O Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 september a.s. Zolang de voorraad strekt -i. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Cll LIEVENSE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de I daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres:a Postcode:_Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: i kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE IE WAT ZEGT S I

de Stem | 1994 | | pagina 1